Leiden Allochtone hulpen in verpleeghuizen 'Het Rijk knijpt de klinieken af Oud-eigenaars: 'Niet schuldig aan ondergang MEAB' Feestje in 't Plaktheater Deetman geeft gastcollege 'Minder ongevallen door chaos bij het station' Groen Links schrikt van racistische brieven Van Mierlo bezoekt scholen ZATERDAG 23 APRIL 1994 Bomen legaal y« q Leiderdorp heeft de I J bomen in het Does- gebied legaal geplant. Derhalve hoeft de ge meente ze niet weg te ha len. Wonden HSL A A Rijnwoude heeft de I politici nog eens met de neus op de feiten gedrukt: ze toonde de dreigende wonden van de HSL. DE TULP Oud-eigenaars C. van Veen en A.J. Berhitu voelen zich niet schuldig aan de ondergang van het Leidse onderwijsinstituut MEAB (Mondeling Economisch Administratief Beroepson derwijs). Ze verwijten de op richter van het instituut, M. van der Horst, een 'halsstarrige hou ding die de ondergang van de MEAB heeft bewerkstelligd'. Van Veen vindt het onbegrij pelijk dat Van der Horst zich heeft opgeworpen als 'redder' de met faillissement be dreigde MEAB. ,,Nog geen zes weken geleden liet Van der- Horst formeel het doek vallen r de MEAB: door zelf te ken- i te geven een faillissement als onvermijdelijk te beschou- En nu ontpopt hij zich plotsklaps weer als de lieve o de heer op leeftijd die weer m gelijkheden ziet. De vraag dan, waarom hij die heden niet aan ons heeft." Zonder steun van derden za gen Van Veen en Berhitu zich eind vorig jaar genoodzaakt om het instituut te verkopen. Ook de bank weigerde nieuwe lenin gen te verstrekken. In een reactie op eerdere pu blicaties over de ondergang van de MEAB weerlegt Van Veen - mede namens Berhitu - de kri tiek aan zijn adres. Het duo wordt door huidig MEAB-eige naar M. Baltus 'mismanage ment' verweten. Van der Horst is eveneens van mening dat hun beleid aan de ondergang van het instituut heeft bijgedragen. Van Veen en Berhitu leidden de MEAB van juli 1992 tot en met december 1993. „Een zeer slechte toekomst was te voorzien toen we de ME AB juli 1992 overnamen," aldus Van Veen. Het onderwijsinsti tuut werd overgenomen van H. de Gruiter, die de MEAB na het vertrek van de oprichter twee jaar leidde. Het aantal cursisten was in die periode flink gedaald, van 850 naar 450. De schulden waren opgelopen tot 150.000 gulden, bovenop een 'negatief eigen vermogen' van twee ton. Dat de verkoop desondanks doorging werd ingegeven door het feit dat Berhitu, met 20 jaar onderwijservaring, wel kans van slagen zag in een wederop bouw. „Wij hebben het vele malen beter gedaan dan De Gruiter," meent Van Veen. „Dat is in feite de man die de zaak te gronde heeft gericht. Als er sprake was van mismanagement dan is dat bij hem te zoeken. Wij hebben slechts nog getracht er iets goeds van te maken, anders was de MEAB reeds in 1992 ter ziele gegaan.". Door een uitgebreide adver tentiecampagne steeg het aan tal cursisten in 1992 van 450 naar 750, schrijft Van Veen. Het lukte het stel echter niet om tij dig oude leningen af te lossen, waardoor oktober vorig jaar grote financiële problemen ont stonden. Van Veen en Berhitu vestig den tevergeefs hun hoop op Van der Horst, nog steeds eige naar van het MEAB-gebouw. De 'verwachte en gehoopte' finan ciële hulp van Van der Horst bleef ook uit. Hij eiste daarente gen de achterstallige huur terug, die volgens Van Veen was opge lopen omdat voorrang werd verleend aan de uitbetaling van 49 free-lance docenten. „Daar mee schreef hij het instituut ten dode op," aldus Van Veen. De eigenaars zelf zagen geen kans om geld in hun bedrijf te steken: „We stonden gezamen lijk al voor zo'n 400.000 gulden in het krijt, want we hebben meer dan 16 maanden dagelijks zo'n 12 uur gewerkt zonder ons zelf daarvoor salaris uit te beta len." Ten einde raad besloten de eigenaars het instituut eind vo rig jaar te verkopen aan Baltus. De totale schulden bedroegen bij de overdracht rond de 250.000 gulden, maar Baltus sprak kort na de eigendoms overdracht van een 'bodemloze put'. Na inzage van de boeken telde hij een totale schuld van ongeveer zes ton. „Dat lijkt me op zijn minst twijfelachtig," al dus Van Veen. De vorige eigenaars vragen zich hardop af waarom Baltus de zaak heeft overgenomen. Reeds een paar weken na de ei gendomsoverdracht gaf hij de pijp aan Maarten. De eigenaar heeft zijn activiteiten gestaakt in afwachting van een uitspraak over de faillissementsaanvraag. „De mening dat dit muisje een staartje zal hebben delen wij," schrijft Van Veen in reactie op een uitlating van Baltus die zich 'in de maling genomen' voelt. „Maar dat zal wellicht voor de heer Baltus gelden." Inspelen op toekomstige ontwikkeling De directie van het nog te bouwen verpleeghuis aan de Willem de Zwijgerlaan wil allochtone ziekenverzorgers werven. Ook Zuydtwijck is op zoek naar Turks en Marok kaans sprekend personeel. Die hulpen hebben zij in de toekomst nodig voor de verzorging van allochtone oude ren. Beide verpleeghuizen zoeken in totaal 16 leerling ziekenverzorgers, die ze zelf willen opleiden. Noord. „Nu is de hoeveelheid allochtone ouderen nog gering, maar we moeten alvast vooruit kijken." „Wij verwachten dat we in toe komst meer te maken krijgen met allochtone ouderen in ver pleeghuizen", zegt Van der Does, bestuurslid van het nieu we verpleeghuis in Leiden- Huis verkopen? Fick: Makelaardij en vóór u! Het Leidse verpleeghuis opent naar verwachting eind 1997 zijn deuren. Van de 160 personeelsleden hoopt het be stuur tien ziekenverzorgers van buitenlandse herkomst in dienst te nemen. Zuydtwijck, een verpleeghuis voor ouderen met lichamelijke problemen, streeft naar het op leiden en in dienst nemen van zes allochtone ziekenverzorgers. Omdat weinig Turkse en Marokkaanse ouderen de Ne derlandse taal goed beheren, zijn ziekenverzorgers die moe dertaal van de patiënten spre ken noodzakelijk. Van der Does: „Zeker als mensen gaan de menteren. Als dat gebeurt gaan vaak terug naar hun jeugd en dus ook hun moeder taal." In het te bouwen ver pleeghuis komen 60 bedden voor ouderen met lichamelijke klachten en 60 bedden voor de menterende ouderen. De allochtone ziekenverzor gers worden de komende maanden geworven met behulp van het Centrum Buitenlanders Rijn en Lek. „We moeten spe ciale kanalen aanboren om de doelgroep te bereiken", zegt Van der Does. Uit zichzelf blij ken weinig Turken en Marokka nen te solliciteren naar een baan als ziekenverzorger, is de ervaring in verpleeghuizen. Leiden-Noord Van der Does hoopt Turkse en Marokkaanse leerling-zieken verzorgers te vinden in Leiden- Noord. „Wij gaan in Leiden- Noord bouwen en daar woont ook onze doelgroep. Het zou mooi zijn als de ziekenverzor gers ook uit deze wijk komen." De kandidaat-ziekenverzor gers kunnen na de zomervakan tie e§n speciale vooropleiding volgen, om te voldoen aan de criteria voor de opleiding zie kenverzorging. Aansluitend, in maart 1995, kan de groep de re guliere opleiding ziekenverzor- leiden Peuterspeelplaats 't Plaktheater aan de Driftstraat vierde gistermiddag feest vanwege een uitbrei ding van de openingsuren. Ouders kunnen hun kinderen vanaf nu ook 's middags naar 't Plaktheater bren gen. De uitbreiding van het aantal openingsuren vloeit voort uit de sluiting van peuterspeelplaats Pinkeltje. Vorig jaar werd deze peuterspeelzaal - ondergebracht in buurthuis 't Spoortje - gesloten. Ouders konden, vanwege een vacaturestop bij 't Plaktheater, niet gelijk overstappen voor kinderopvang. Om alle geleden overlast te compenseren werd het Plaktheater gisteren extra feestelijk geopend. FOTO HOLVAST/MARK LAMERS VERKIEZINGSBIJEENKOMST SP - De SP houdt maandagavond een verkiezingsbijeenkomst in de Stadsgehoorzaal aan de Bree- straat met muziek van de Hot Club du Nord. Aanvang 19.30 uur. De kandidaatkamerleden Jan Marijnissen (lijsttrekker), Remi Pop- pe en Agnes Kant zullen van de partij zijn. Marijnissen zal ingaan op actuele politieke ontwikkelingen. Ook besteedt hij aandacht aan Leidse problemen op het gebied van volkshuisvesting, gemeentelij ke tarieven en buslijnen. Poppe zal het hebben over milieubeleid en Kant over gezondheidszorg. De SP zal volgens de prognoses met enkele zetels debuteren in de Tweede Kamer. Directeur Medisch Centrum Geboorteregeling haalt opgelucht adem Directeur dr. W. Beekhuizen van het Medisch Centrum voor Geboorteregeling (MCG) haalt opgelucht adem. Hij is blij dat het de overheid niet is gelukt om 'via een achterdeurtje' re gels te bedenken voor de uit voering van reageerbuisbe vruchting. De pogingen van het Rijk om die behandeling in de Leidse kliniek te verbieden, zijn mislukt. „Voor democratisch Nederland is het een goede zaak dat we gelijk hebben ge kregen." Het gerechtshof heeft het vonnis van de economisch poli tierechter gisteren vernietigd. Daarmee is een dreigende stil legging van de reageerbuisbe vruchting van de baan. Of het ministerie van WVC tegen de uitspraak cassatie aantekent bij de Hoge Raad is nog onbekend. Het ministerie van WVC doet sinds 1986 pogingen om de rea geerbuisbevruchting, ook wel bekend als in vitro fertilisatie (IVF), in het MCG te verbieden. Als handvat gebruikt het Rijk hierbij de Wet Ziekenhuis Voor zieningen, die bepaalt dat IVF alleen toegepast mag worden in ziekenhuizen. Het MCG is dat volgens het Rijk niet, omdat het alleen een polikliniek heeft. Het ministerie heeft daarom nooit de vereiste vergunning voor rVF afgegeven, die pas werd inge voerd toen het MCG al tijden actief was op het gebied van re ageerbuisbevruchting. De advocaat van het MCG be toogde twee weken geleden voor de rechter dat het MCG buiten de wet valt. Er is geen wet die reageerbuisbevruchting regelt, zodat het ook onmogelijk is om IVF in het MCG te verbie- W. Beekhuizen, medisch-directeur v gonnen, begon het gedonder'. den. Via een omweg - de Wet Ziekenhuis Voorzieningen - is alleen een vergunningstelsel ge regeld. Principieel „Het hof heeft gisteren een principiële uitspraak gedaan", zegt* Beekhuizen. „De overheid mag geen nieuwe regels opstel len zonder daar wetten van te maken. Wij hebben ook altijd gezegd: je moet een fertiliteits- wet maken. In Engeland heb ben ze dat jaren en hier is het 'het regeer akkoord opgenomen. Maar er is nog niets van de grond geko men. De politici zijn bang om dat het om een medisch ethi sche zaak gaat en dat ligt altijd heel gevoelig. Maar zoiets moet je dan niet via een achterdeurtje regelen." Dat ziekenhuizen, om een vergunning te krijgen, zich wel tot een bepaalde werkwijze hebben verplich, betreurt Beek huizen. De directeur-arts vindt dat die ziekenhuizen zichzelf hebben 'verkocht' aan het Rijk. De ziekenhuizen gaan hierdoor akkoord met allerlei medische- ethische regels die geen wette lijke status hebben. „Die zie kenhuizen hebben protocollen getekend waarin ze zichzelf vastleggen op allerlei terreinen. Ze mogen niet aan embryo- en eiceldonatie doen en geen vrou wen boven 40 jaar helpen." Beekhuizen vindt deze regels, die niet worden nageleefd in het MCG, te ver gaan. „Het kan toch niet zo zijn dat de overheid zegt: u bent te oud voor IVF, of als ongehuwde komt u niet in aanmerking voor reageerbuis bevruchting? Dan krijg je een heel griezelige maatschappij. Mensen hebben hun eigen ver antwoordelijkheid.' Economisch delict Door het nalaten van het Rijk om goede regels op te stellen kon het gebeuren dat het MCG in 1986 voor de economisch po litierechter werd gedaagd.Beek huizen: „Ik zat daar als een ver dachte voor een economisch delict, omdat ik een zaakje had geopend zonder vergunning. Dat was een beetje mal." Toen het MCG de zaak in hoger be roep verloor kwamen politie agenten controleren of de IVF- behandelingen wel daadwerke lijk werden gestaakt. „Er kwa men hier van die jongens bin nen die normaal op zoek zijn naar zwart geld in garages en zo. Die moesten ineens op zoek naar eicellen. Toen dacht ik echt: dit kan toch niet." Na een tijdelijke stillegging van de IVF-behandelingen, volgden nieuwe rechtsprocedu res. De overheid bleef het MCG 'lastig vallen'. „Omdat het om een principiële zaak ging zijn de IVF-behandelingen niet afge stoten. Bovendien willen wij op het gebied van geboorteregeling een compleet pakket aanbieden en dan is IVF het logische sluit stuk als je problemen hebt bij kinderen krijgen." Beekhuizen vindt het onte recht dat het ministerie van WVC, onder het mom van kwa liteitsbewaking, particuliere kli nieken probeert 'af te knijpen'. Nu het hof de Leidse kliniek heeft ontslagen van rechtsver volging, hoopt Beekhuizen de ziektekostenverzekeraars zover te krijgen dat ze hun cliënten naar het MCG sturen. „We wa ren de afgelopen jaren illegaal bezig. Maar nu blijkt dat we iets doen wat niet verboden is. Dan praat je toch op een hele andere basis met de verzekeraars." Acht jaar Beekhuizen wil na bijna acht ja ren procederen 'als een haas verder'. Door de slepende rechtsprocedures durfde het MCG de afgelopen jaren geen geld te investeren in nieuwe technieken. „Sinds 1986 zijn we opgehouden met investeren. Vlak nadat we met IVF begon nen, begon het gedonde nu kunnen we weer verder.' e zeker. In het voorjaar laten Gemeente betaalt niet mee aan verhuiskosten leiden wim koevoet Woningbouwverenigingen en de gemeente zijn niet van plan mee te betalen aan de verhuis kosten van Leidenaars die te duur en te groot wonen. Groen Links-raadslid E. van Middel koop had hierom gevraagd. Zij had begin dit jaar in het televi sieprogramma Kenmerk gezien dat sommige bewoners van Pancras graag naar een kleinere en goedkopere woning wilden maar dat verhuiskosten hen daarvan weerhielden. Om de doorstroming te bevorderen zou de gemeente moeten mee betalen aan deze kosten. In hun antwoorden melden burgemeester en wethouders dat uitkeringsgerechtigde Lei denaars voor hun verhuiskosten een beroep kunnen doen op de bijzondere bijstand. Burgemeester en wethouders voelen evenmin voor een 'ge richt onderzoek'. Van Middel koop denkt dat de problemen in Pancras ook elders in de stad spelen maar het college vindt zo'n onderzoek 'niet nodig.' Het enige het bereid is, is speciale aandacht schenken aan bijdra gen in verhuiskosten bij de voorlichting over bijzondere bij stand. Tweede Kamer-voorzitter Wim Deetman (CDA) houdt dinsdag een gastcollege over 'bestuurlij ke vernieuwing' in het facul teitsgebouw van sociale weten schappen (Wassenaarseweg 52). Zijn lezipg duurt van 15.00 tot 17.00 uur. In verband met de komende kamerverkiezingen zal Deet man zijn college eventueel aan passen aan de actuele politieke situatie. Deetman spuide vorige week, in een interview met het weekblad Vrij Nederland, kritiek op CDA-lijsttrekker Elco Brink- De vonk is nooit overgesprongen. Van liefde is geen sprake en die komt niet meer ook. Nee, de algehele opwinding rond het nationale symbool de tulp heb ik nooit begrepen. De tulp staat eigenlijk voor alles wat ik verafschuw. Hoe is het toch mogelijk dat de allerlelijkste onder de bloemen zo'n geweldige bekendheid heeft gekregen? De eerste wonden zijn geslagen in de Keukenhof. Alweer ja ren geleden zag ik daar een walsende Marco Bakker tussen tulpenperken door, met snorrende TV-camera's. Zijn hit 'Tulpen uit Amsterdam' werd opgenomen. In zijn linker hand een bos gele, een bos rode in zijn rechterhand, krach tig zwaaiend. Dat was de eerste keer dat ik ontdekte dat tul pen lawaai maken. Niet dat wuivende, zacht ruisende van andere bloemen, maar dat harde, knarsende en schurende van kale stelen. Stakerige stengels met aan het einde een bloem. Als die nog in knop is, ontwaar ik nog iets van schoonheid. Zodra de knoppen knappen en de bloembladeren openslaan, ontstaat er een afstotelijke wentelwiek. Het is ongetwijfeld de sterke Hollandse handelsgeest ge weest die van zoiets verdrietigs zo'n groot commercieel suc ces heeft weten te maken. Hoe anders kan het dat deJ«lp in Nederland al 400 jaar wordt gekoesterd als ware het een pa rel. Die tulpomania is in de zeventiende eeuw begonnen. Hollandse kooplui verdienden toen al schatten aan de wind handel in tulpebollen. En nog steeds hebben Hollanders er een goede boterham aan. Commercieel instinct hebben v we honderdduizenden Duitsers opdraven om voor een paar knaken tulpen te kijken in de Keukenhof en de Bollenstreek. Als ze weer naar huis zijn, snij den we de tulpen af en rijden in vrachtauto's achter ze aan zo dat onze oosterburen de bloe men kunnen kopen die ze eerst alleen maar hebben mogen zien. Verdienen we weer een paar knaken. Wat mij betreft had het heel wat eenvoudiger geweest als Clusius 400 jaar geleden met zijn eerste tulpebol rechtstreeks naar Duitsland was gereden. Wie mij haat, sture mij tulpen. opmerkingen op kritiek Baaijens, die zei dat de bij het station nog steeds 'on overzichtelijk en levensgevaar lijk' is. Baaijens trad daarmee in de voetsporen van S. Blok van D66, die eind vorig jaar al be weerde dat met het afsluiten van rijbanen, het openbreken van wegen en het uitschakelen en verplaatsen van verkeerslich ten een onaanvaardbaar zware wissel werd getrokken op de op lettendheid van verkeersdeelne- Het lijkt onlogisch, maar het aantal ongevallen in de omge ving van het station is afgeno men sinds daar door werk zaamheden aan de Terweetun- nel en de riolering een verkeers chaos is ontstaan. „Het aantal ongelukken was nog nooit zo laag. De politie is enthousiast", antwoordde PvdA-wethouder T. van Rij deze week op vragen van zijn partijgenoot H. Baaijens. De politie kan de bewering van Van Rij niet met cijfers on derbouwen, maar bevestigt diens indruk. „Er gebeuren nauwelijks ongelukken. Het lijkt er op dat de mensen bedachtza mer zijn in het verkeer nu de si tuatie daar steeds verandert zegt politiewoordvoerder T. Stuifbergen. Van Rij reageerde met zijn „Wanneer gaan die verkeers j lichten nou weer werkenI vroeg Baaijens. „Ik weet verdik j keme niet eens meer waar enl wanneer ik door rood kan lo- I pen. En de bus- en taxichauf- I feurs raken ontzettend geïrri-l teerd door de situatie." Maarl volgens de wethouder is de cha I os juist heilzaam. leiden daarover aan de tand voelen. I Hogervorst schrijft Goekoop.l dat haar partij geschrokken is van de dreigbrieven, die vijf Lei j denaars zo'n twee weken gele-l den ontvingen. I Zij wil van de burgemeesterl horen hoe de politie de zaakl aanpakt en of zij al een vermoe den heeft wie er achter de brie Groen Links neemt het verstu ren van racistische brieven door een groep die zich het Natio naal Uitzettingsleger noemt hoog op. Het nieuwe raadslid M. Hogervorst wil in de komen de vergadering van de commis sie algemene en bestuurlijke za ken burgemeester C. Goekoop D66 komt op dinsdag naar Lei den. De campagnebus parkeert om vier uur bij de Hartebrug- kerk aan de Haarlemmerstraat. Tussen 17 en 19 uur wordt een! politiek café in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare 43; gehouden, waarin meer ruimte voor het onderwijs centraal staat. Nu kopen: gratis opslag van uw meubels Wij gaan verbouwen dus we hebben ruimte nodig Nu nog voordeliger kopen I Loodeverfcoop GRENEN MEUBELEN Nieuw oud Zeer voordelig uw di/vr 10.00-17 JO uur ia: 10.00- 17 00 uur Evartaanatraat 89c (ajatraat Zijlaingel) Lalden, 071-232804 - io% 15% •25% -30 Korting' ANTIEK GRENEN VOOR WEINIG III

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11