Fraude baart bank zorgen Kind gedetineerde vaak slecht af' Binnenland Werkloosheid in brandpunt campagne Nieuwe arrestaties na 'ritueel' misbruik Belgische grensarbeiders boos Ritueel misbruik blijft vraagteken RIJDAG 22 APRIL 1994 Militair oefenterrein in de polder den haag De Noordoostpolder is de beste plek voor een nieuw militair oefenterrein. Dat blijkt uit een gisteren door Defensie gepresenteerde studie. Als regering en Tweede Kamer deze voorkeur eind dit jaar overnemen, dan wordt binnen de drie- 'Jhoek Emmeloord-Lemmer-Urk een gebied van 2.500 hectare in gericht als oefenterrein voor de luchtmobiele brigade en een ge mechaniseerde compagnie. Dat kost ongeveer een miljard gul den. De provincie Flevoland voelt niets voor een groot oefenter rein binnen zijn grenzen. Bouw extra beveiligde bajes geschrapt den haag De bouw van een tweede Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Lelystad gaat niet door. De bouwkosten van de EBI in Vught zijn opgelopen tot 21 miljoen gulden. Voor de bewindslie den op Justitie, Hirsch Ballin en Kosto, is dat aanleiding om de EBI in Lelystad maar te schrappen. Ze besteden het geld liever om het cellentekort in gewone gevangenissen op te heffen. Gehandicapten mogelijk mishandeld drachten De directie van de instelling voor verstandelijk ge handicapten Maartenswouden in Drachten onderzoekt mishan deling van bewoners. Zes personeelsleden zijn hangende het on derzoek op non-actief gezet. Familieleden van de bewoners van het tehuis zijn boos dat de directie hen geen informatie wil ge ven. In Maartenswouden doen al een tijdje geruchten de ronde dat bewoners met brandslangen worden natgespoten of met hun hoofd in een bord met eten worden gedrukt. E ferontrusting na recordstijging prete )e lijsttrekkers van de vier grote jartijen CDA, PvdA, WD en JD66 zijn zeer verontrust over de jxplosieve stijging van de werk- in Nederland. Volgens )66-leider Van Mierlo zal het rolgende kabinet nog meer koori noeten bezuinigen om het tij te iiedeceren- PvdA-voorman Kok wil lankoersen op een 'sociaal ak- enfoi coord' met werkgevers en werk- CDA-lijsttrekker Brink ent dat nu haast moet vorden gemaakt met aanpas- ag daj5'ng van de (sociale) wetgeving. ATMijsttrekker Bolkestein vindt dat nu de prijs moet wor den betaald voor een beleid van asten verzwaringen en 'pappen nathouden'. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) maakte gisteren aekend dat de werkloosheid de .fgelopen maand met 18.000 is ;estegen tot 520.000. Eind vorig aar bedroeg de maandelijkse stijging van het aantal werklo- u I zen nog 12.000, tot medio vorig 3 I jaar was de toename 8.000 per maand. Het tempo waarin de ;]na- werkloosheid sedert februari teoeit is sinds de Tweede We- 2ake re^00r'0g niet meer voorgeko- men, aldus het CBS. Het is voor ,n del het eerst in acht jaar dat het ke aantal werklozen boven de nt_ I grens van 500.000 uitkomt. De dj afgelopen twaalf maanden kwa men er in totaal 129.000 werklo- zen bij. CDA-lijsttrekker Brinkman bestempelde de stormachtige ede- Ouders verhuurden meisje aan buren denh GPD In Den Helder zijn deze week opnieuw vier mensen gearres teerd in een omvangrijke in cest- en ontuchtzaak waarvan een inmiddels twaalfjarig meisje uit die plaats in de jaren tachtig het slachtoffer is geweest. Dit brengt het totale aantal ver dachten op negen. Vijf verdach ten, onder wie de vader (35) en stiefmoeder (24) van het kind, zitten al ruim een maand in voorarrest. Zij zouden het kind zelf hebben misbruikt en ver huurd aan buren en kennissen. De politie sluit niet uit dat nog meer arrestaties volgen. Volgens de advocaat van een van de verdachten heeft de af faire alle kenmerken van groot schalig ritueel seksueel mis bruik. ,,Het slachtoffertje is geestelijk en lichamelijk een wrak", aldus de advocaat. Het kind kan absoluut niet worden gehoord over wat er tussen haar vierde en achtste levensjaar is gebeurd. Ze is uit huis geplaatst en verblijft elders in Nederland. Wallage buigt: ontslag wordt eenvoudiger den haag anp Staatssecretaris Wallage (sociale zaken) gaat vandaag toch ak koord met het besluit om het ontslaan van werknemers mak kelijker te maken. Eerder deze week had hij zich daartegen nog verzet. Met veel omhaal van woorden draaide hij gisteren voor de KRO-radio echter bij. Het kabinet heeft besloten dat in het vervolg geen ontslagver gunning van het arbeidsbureau meer nodig is. Als iemand het ontslag wil aanvechten, kan dat achteraf bij de rechter. Dat Wal lage zich daar aanvankelijk te gen keerde, wekte vooral be vreemding bij zijn Vries (CDA). 'Bedrijven manipuleren cijfers om krediet te krijgen Burgemeester vindt zichzelf 'stom, stom' amsterdam ABN AMRO maakt zich grote zorgen over de vaak geraffi neerde wijze waarop cliënten fraude proberen te plegen. Hoewel de bank geen cijfers noemt, overtrof de schade door gemanipuleer van ondernemingen ruimschoots de materiële schade van overvallen. krijgen. De methoden van sommige bedrijven heeft de bank, die vo rig jaar met ruim twee miljard gulden een winststijging van ruim twintig procent liet zien, meer dan eens zeer verbaasd. ,,Je moet als bank uitermate alert zijn op dit moment", zei Hazelhoff. Overigens is het aantal over vallen op ABN AMRO-filialen vorig jaar flink gedaald. Waren Dat zei scheidend president-di recteur mr. R. Hazelhoff giste ren tijdens de presentatie van het jaarverslag. Hij sprak van de 'zeer ingenieuze wijze' waarop fraudepogingen worden be raamd. Hij klaagde over de wij ze waarop met name onderne mingen in hun verslaglegging richting bank af en toe verliezen wegwerken om zo krediet los te in 1992 nog negentig banken het slachtoffer, in 1993 kreeg de bank nog maar 31 maal onge wenst bezoek van overvallers. Vorig jaar is de Wet melding ongebruikelijke transacties in werking getreden. In dat kader moeten bankmedewerkers transacties melden die ze ver dacht vinden. Dat moet bijdra gen aan de bestrijding van met name het witwassen van drugs gelden. Het aantal 'opmerkelij ke' transacties bij ABN AMRO is sinds invoering van de wet afge nomen. ,,Het met plastic tasjes vol contant geld binnenkomen neemt af. Dat gilde leest na tuurlijk ook de krant. Het wordt steeds lastiger om hoeveelhe- groei in Breda tot een „sociale schande. Het is vervelend op deze manier gelijk te krijgen. Het kabinet heeft goede aanzet ten gemaakt, maar er moet veel meer gebeuren. Met de opeen stapeling van milieu-eisen moe ten we rustiger aandoen, de las tenverlichting moet beter en de sociale regelingen moeten doorgevoerd, hoewel de coali tiepartner PvdA daar moeite meeheeft". Kok, op campagne in Henge lo, liet weten dat de economi sche situatie zo ernstig is, dat voor 1995 aan niemand behoud van koopkracht kan worden ge garandeerd, ook niet aan de mensen met minimumuitkerin gen. „Maar het is wel mijn inzet de laagste uitkeringen zo min mogelijk te laten inlfeveren. Let wel: dat is mijn inzet, gaianties geef ik niet." Werkgevers en werknemers zouden de lonen voor dit jaar om te beginnen moeten bevriezen. Zoals be kend, wil het kabinet de uitke ringen met maximaal 0,4 pro cent laten stijgen. D66-leider Van Mierlo vindt dat het volgende kabinet serieus werk moet maken van meer deeltijdwerk en flexibeler ar- beids- en openingstijden. Daar naast is het nodig dat het kabi net meer bezuinigt dan nu in de verkiezingsprogramma's wordt aangekondigd. Hoeveel miljard extra moet worden omgebogen en op welke posten wilde Van Mierlo niet onthullen. den haag Ruim tweeduizend woedende Belgische grens arbeiders demonstreerden gisteren in Den Haag. „We doen hetzelfde werk als Nederlanders, maar krijgen er minder voor betaald", aldus een van hen. Ze zijn boos dat ze sinds 1 januari maandelijks 150 tot 200 gulden netto moeten in leveren. Als gevolg van de belastinghervorming zijn enkele premies verhoogd. Dat wordt in Nederland gecompenseerd door belastingverlaging, maar omdat de Belgen in hun ei gen land belasting betalen, krijgen zij geen compensatie. In Nederland werken ruim 16.000 Belgische grensarbeiders. FOTO REUTER Volgens de raadsman is het meisje in de jaren 1986 tot 1990 „letterlijk en figuurlijk blootge steld aan familieleden, kennis sen en buren. Ik maak uit het dossier op dat het om rituelen is gegaan. Er is sprake van mas kers die werden gedragen en schilderingen. Tijdens de bij eenkomsten heeft het kind al lerlei seksuele handelingen moeten verrichten. Er is zelfs een hond in het spel geweest." De commissie-Hulsenbek, die gisteren een rapport over ritueel misbruik presenteerde, bleek al enige tijd op de hoogte van de Helderse zaak en heeft daarover ook informatie opgevraagd. De ze informatie heeft de werk groep evenwel niet doen veran deren van de opvatting dat ritu eel misbruik tot dusver niet is aangetoond. „Overigens zal voor de slachtoffers de naam van het verschijnsel er niet toe doen", aldus een lid van de werkgroep. Recentelijk zijn haar drie tot vier soortgelijke geval len ter ore gekomen. Jongetje (6) verdronken in Tropicana In het Rotterdamse zwempa radijs Tropicana is gisteren aan het eind van de middag een 6-jarig jongetje om het leven gekomen. Het Rotter- dammertje werd gevonden op de bodem van het golf- slagbad. Met spoed werd hij overgebracht naar het Sophia-kinderziekenhuis in de Maasstad, maar hulp mocht niet meer baten. De jongen maakte deel uit van groepje kinderen dat de zijn oudere zus vierde. In 1992 kon een 6-jarig Leids meisje in Tropicana op het nippertje van de verdrin kingsdood worden gered. Een woordvoerder van het zwembad verklaarde destijds dat ongevallen nooit geheel kunnen worden uitgesloten. Eerder dat jaar kwam het tro pische zwemparadijs in op spraak doordat een groep jongens vier meisjes seksueel had misbruikt. Kinderen die bij hun gedeti neerde vader of moeder 'wo nen' lopen allerlei veiligheidsri sico's. Eén op de tien gedeti neerden is geestelijk gestoord. Een medegedetineerde kan het kind uit jaloezie wat aandoen. Kinderen zijn bovendien mak kelijk als schild bij ontvluchting te gebruiken. Het gevaar dreigt ook, dat het kind drugs binnen de gevangenispoorten moet smokkelen. Voordat er in de wet wordt vastgelegd dat kinderen tot hun achttiende jaar bij hun gevangen vader of moeder in gevangenissen of TBS-inrichtin- gen mogen blijven, zal er eerst nader onderzoek moeten plaatshebben. Dat stelt plaatsvervangend di recteur Krooi van de Raad voor de Kinderbescherming in Roer mond. Krooi reageert daarmee op voorstellen om kinderen, uit zonderingen daargelaten, tot hun achttiende bij gedetineerde ouders te laten blijven. Achter grond van die voorstellen is het grote belang van de ouder-kin- drelatie. Volgens Krooi echter is er nog lang niet genoeg onder zoek gedaan naar de gevolgen van die op zich goed bedoelde mogelijkheden voor het kind. Naast de veiligheidsrisico's wijst hij op tal van andere mogelijke consequenties die eerst maar eens bekeken moeten worden. Krooi: „Is het, afgezien van zogende moeders met hun kind, wel in het belang van kin deren om hen uit hun woon omgeving te halen? Bestaat, bij langduriger detentie, de kans voor het kind vervreemding ten opzichte van de sociale omge ving van herkomst? Situaties kunnen van het ene op het an dere moment ingrijpend wijzi gen. Een ouder kan bijvoor beeld doorgeplaatst worden naar een inrichting met een strenger regime. Wat gebeurt dan met het kind? En dan: hoe geschikt is de gedetineerden omgeving voor het kind? De leefomgeving is eenzijdig (vrou wen of mannen) samengesteld en het gesloten karakter beperkt de bewegingsvrijheid en spon taniteit van het kind. Dit kan tot ontwikkelingsachterstanden lei den. Bovendien is ook de moe der (of vader) beperkt in haar verzorging, omdat men gebon den is aan allerlei huisregels. Oudere kinderen kunnen zich zelf negatief etiketteren", aldus Krooi. Bij het centraal stellen van de belangen van kinderen staat, den baar geld via het bankwe zen weg te sluizenaldus ABN AMRO-bestuurder drs. Th.A.J. Meys. De afgelopen zes maanden heeft ABN AMRO zo'n zeshon derd verdachte gevallen ge meld, aldus bestuurslid drs. R. van Ommeren. Hij signaleert evenwel dat het personeel geen zicht heeft op wat er met de aangemelde gevallen gebeurt. De bank is daarover in gesprek met de Centrale Recherche In formatiedienst (CRI). „Terugkoppeling naar de ban ken is noodzakelijk", zegt Van Ommeren. .Anders kun je zulke taken bij banken moeilijk le vend houden". volgens hem, een aantal uit gangspunten haaks op elkaar. Aan de ene kant moeten moe ders en (jónge) kinderen niet van elkaar gescheiden worden. Daarom ook is het bijna altijd mogelijk dat zwangere gedeti neerden hun kind tot anderhalf jaar bij zich houden. Daarte genover echter staat, en dat geldt zeker bij kinderen boven die anderhalf jaar, dat kinderen van hun familie en omgeving vervreemden. Kinderen in een TBS-inrich- ting is volgens Krooi helemaal uit den boze. „De verpleging van TBS-gestelden omvat de bescherming van de maat schappij tegen zijn bedreiging. De maatschappij moet be schermd worden tegen deze personen, maar kwetsbare kin deren niet?", aldus Krooi. Burgemeester Barbé neuzen heeft zijn geboden aan de gemeente raadsfracties, nadat hij maan dagavond in dronken toestand een commissievergadering had voorgezeten. Barbé schoffeer de in een uitermate warrig en emotioneel betoog de langdu rig werklozen in zijn gemeen te, was niet in staat antwoord te geven op vragen van raads leden en bekritiseerde, zonder enige aanleiding, Omroep Zee land en Groen Links. Het optreden van de burge meester wekte zoveel ergernis bij de commissieleden, dat de fractievoorzitters na afloop van de vergadering besloten Barbé op zijn falen te wijzen. Barbé trok in dat gesprek onmiddellijk het boetekleed aan. Zijn gedrag typeerde hij met drie woorden: „Stom, stom, stom..." Hij bood zijn excuses aan en die zijn door alle fracties, behal ve die van Groen Links, aan vaard. Groen Links vindt dat Barbé zijn beledigende uitlatin gen aan het adres van de 1.500 haanlozen in de Zeeuwse ge meente publiekelijk moet terug nemen. De burgemeester noemde de mensen zonder werk ongemotiveerd. Ontslag hakt er fors in bij werknemer Een 46-jarige werknemer van een Eindhovense machinefa briek heeft gisteren toen hij van zijn baas hoorde dat hij was ontslagen de boel kort en klein geslagen. Onder het mom dat de man afscheid wilde nemen van zijn collega's liep hij de werkplaats in, pakte een bijl en begon als een wilde om zich heen te slaan. Daarbij vernielde hij on der meer de elektronische be sturingsunits van een aantal machines. Ook bedreigde hij een chef. De man is overmees terd door de politie. Het bedrijf heeft niet becijferd hoe groot de schade is, maar die is aanzien lijk want de komende twee da gen ligt het bedrijf door de ver nielingen plat. Opa en oma mogen kleinkind niet meer zien UTRECHT GPD Een echtpaar uit Utrecht krijgt hun zwaar gehandicapte klein zoon niet te zien. Dat heeft de Utrechtse rechtbank gisteren bepaald in een kort geding dat opa en oma hadden aangespan nen in een laatste poging om achter het adres van hun klein zoon te komen. De jongen om wie het alle maal gaat, is nu negentien jaar. Hij raakte op jonge leeftijd li chamelijk en geestelijk zwaar gehandicapt bij een verkeerson geval. Opa en oma zorgden toen veel voor hem, maar er ontstonden problemen met de omgang toen de moeder van de jongen een nieuwe vriend kreeg. Vanaf dat moment ver brak de vrouw alle contacten met haar ouderlijk huis en dook onder met haar zoon. IN D E P E I L I N G Werkgroep vindt geen harde bewijzen Er zijn geen harde bewijzen dat in Nederland op enige schaal kinderen ritueel worden misbruikt. Dat betekent echter niet dat onomstotelijk vast staat dat dit misbruik niet voorkomt, aldus een rapport van een werkgroep onder leiding van de Arnhemse advocaat-generaal Hulsenbek. De werkgroep begon in augustus met onderzoek naar aanleiding van elf meldingen over ritueel misbruik in 1992 en drie TV-uitzendingen van NOVA een jaar later. Noch het onderzoek door de werkgroep, noch onderzoek elders heeft concrete aanwijzingen op geleverd. Terwijl op grond van de verhalen van slachtoffers toch bewijzen, zoals babylijkjes, ge vonden zouden moeten zijn. In ieder geval zou den er ten minste enkele (technische) sporen aan het licht gekomen moeten zijn. Hulsenbek houdt het er nu voorlopig op dat de kinderen in de loop van hun therapie hun 'ware en waarschijnlijke verhaal' over het ernstig seksueel misbruik door het 'onwaarschijnlijke en onware' verhaal over ri tueel misbruik hebben vervangen. De werkgroep vindt dat in de toekomst bij ver moedens van ernstige mishandeling of misbruik van kinderen de Raad voor de Kinderbescher ming of het Bureau Vertrouwensarts kindermis handeling in alle gevallen op de hoogte gesteld moeten worden. Ook moet de hulpverlening wor den verbeterd. De slachtoffers hebben een lang durige behandeling nodig in tehuizen of plegge- zinnen, aangevuld met psychiatrische behande lingen. De bestaande behandelcentra zijn daar voor volgens de werkgroep niet toegerust. Een nieuw in te stellen beraad moet volgens de werkgroep de verbindingen gaan leggen tussen de verhalen van de slachtoffers en het onderzoek door de vertrouwensartsen, politie, justitie en de Raad voor de Kinderbescherming. Bij de politie zouden de gespecialiseerde afdelingen jeugd- en zedenzaken weer moeten terugkeren die bij de reorganisatie zijn opgeheven. 'PvdA linksaf Premier Lubbers heeft gisteren in Breda opnieuw fel uitgehaald naar 'verlinksing' van de PvdA. In harde bewoordingen he kelde Lubbers gisteren op een partijbij eenkomst het (gisteren ingetrokken) ver van sociale zaken tegen de voorgestelde versoepeling van het ontslagrecht. Lub bers heeft, zegt hij, veel zorgen over de bereidheid van de PvdA om volgend jaar 1,7 miljard gulden te bezuinigen op de sociale zekerheid. „Het is tekenend dat ik nu al zorgen heb over hoe dat bedrag ingevuld zal worden". Vorige week gaf Lubbers na zijn eerste aanval toe dat hij daarmee wilde voorkomen dat de PvdA straks de grootste partij wordt. VVD-Premier WD-lijsttrekker Bolkestein is bereid pre mier te worden als zijn partij de grootste wordt. Volgens Bolkestein „kan en mag de politiek leider van een grote partij de verantwoordelijkheid om een kabinet te sturen en op koers te houden niet uit de weg gaan." Tot nu toe had Bolkestein steeds gezegd na de komende verkiezin gen niet beschikbaar te zijn voor een plaats in het nieuwe kabinet. De afgelo pen dagen zei Bolkestein steeds dat zijn partij over goede andere kandidaten voor een eventueel WD-premierschap beschikte. Zelf wilde Bolkestein daarbij geen namen noemen. Op het Binnenhof circuleerden echter al snel onder meer die van oud-WD-leider Wiegel en oud milieuminister Winsemius. Wiegel gaf al aan dat hij niet in is voor die baan. Poppenkast De Zuidhollandse gemeente Papend- recht gaat al haar stemhokjes en stem bussen verkopen nu de gemeente defini tief is overgestapt op stemmachines. Een hok of een bus kost een tientje. Tot en met gisteren konden belangstellenden zich hiervoor inschrijven. Omdat de vraag groter is dan het aanbod, zullen de kopers bij loting worden aangewezen. Papendrecht gaat ervan uit dat de ver kiezingsspullen nog een nuttig doel kun nen dienen. Een gemeentewoordvoer der: „De hokjes kunnen bijvoorbeeld dienst doen als poppenkast. Hang er een gordijntje voor en je hebt leuk speelgoed voor de kinderen. Maar ik kan me ook voorstellen dat het hout goed brandt in de open haard." Ministelsel De WD is bereid het ministelsel in de sociale zekerheid te laten vallen als er dan op een andere manier maar vijftien miljard gulden wordt bezuinigd, zo heeft WD-leider Bolkestein gisteren bevestigd in Alphen aan den Rijn. Eerder liet ka merlid De Korte al weten dat de WD van een ministelsel geen hard punt wil ma ken bij de kabintsformatie. Volgens Bol kestein krijgt de terugdringing van het fi nancieringstekort veel te weinig aan dacht in de verkiezingscampagnes. Al leen de WD en president Duisenberg van De Nederlandsche Bank hebben oog voor de enorme staatsschuld, meent Bol kestein. „En nog meer staatsschuld bete kent oorlog met de volgende generaties." Van Otterloo Een 'elftal' van prominente PvdA-senio- ren is een actie begonnen om partijge noot Gerrit-Jan van Otterloo via voor keursstemmen in de Tweede Kamer te houden. Van Otterloo staat momenteel op een onverkiesbare 57e plaats op de kandidatenlijst voor de PvdA. Eerder al deden ouderenorganisaties een oproep om op Van Otterloo te stemmen. Het elf tal prijst Van Otterloo voor zijn conse quente inzet voor de belangen van de ouderen. Het elftal bestaat onder meer uit Cees Egas (oud-staatssecretaris van CRM), Arie Groenevelt (oud-voorzitter Industriebond FNV), André Kobben (hoogleraar), Sicco Mansholt <oud-mi- nister van landbouw), Wim Polak (oud- burgemeester van Amsterdam), Hilda Verwey-Jonker (sociologe en vooraan staand partijlid) en Theo Wehkamp (oud-voorzitter Cosbo, de koepel van ouderenorganisaties). Stemadvies Een aantal lezer heeft ons naar aanlei dingvan het bericht over een computer programma dat een persoonlijk stemad vies geeft, gevraagd hoe ze in het bezit kunnen komen van dit programma. Het computerprogramma is gemaakt door het Instituut voor Publiek en Politiek en is onder meer verkrijgbaar bij de meeste Bruna-boekhandels

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3