'Over vijf jaar hebben we het beste land ter wereld' Feiten &Meningen Kabinet heeft plannen niet waargemaakt Duits Hof buigt zich ovef inzet soldateife W bi Albanees bijgeloof VRIJDAG 22 APRIL 1994 De ministers Kooijmans, Ter Beek en Pronk valt in elk geval niets te verwijten. Met de val van de Muur veranderde de wereld kort na het aantreden van het nieuwe kabinet zo totaal dat de voornemens in het regeerak koord over buitenlandse zaken, defensie en ontwikkelingssamenwerking al direct totaal op hun kop gingen. Maar dit trio is ook wel het enige. Voor de meeste andere bewindslieden van het kabi net Lubbers-Kok klinkt het verhaal heel an ders. Op financieel en sociaal terrein heeft het kabinet zijn beloften allerminst waarge maakt. Natuurlijk: de sociale vernieuwing kwam er. Maar een doorslaand succes werd het allerminst. De banenpools werden op gezet, rpaar de mensen die via dit instru ment aan de gang gingen verdrongen voor al 'gewone' werknemers. Van de doelstel ling om het aantal bijstandstrekkers te be perken kwam weinig terecht. Met de sociale partners, zo werd in het regeerakkoord beloofd, zouden afspraken gemaakt worden over banen voor kansarme groepen zoals langdurig werklozen, WAO'ers, vrouwen en etnische minderhe den. Het werd wel geprobeerd, maar het re sultaat was vrijwel nihil. Het regeerakkoord verder nalopend, blijkt dat maatregelen om de werkloosheid onder jongeren te beper ken, wel succes hebben gehad. Al is de be lofte dat er niet getornd zou worden aan de uitkeringen voor de jongeren, niet waarge maakt. Minister Ritzen van onderwijs mag zich op de borst kloppen dat hij vrijwel alles wat er over zijn beleidsterrein in het regeerak koord stond heeft waargemaakt. Invoering van de basisvorming, fusies van te kleine scholen en ingrepen in de studiefinancie ring. Op het terrein van de volksgezondheid ging staatssecretaris Simons onderuit met zijn stelselwijziging. Wat wel lukte waren de meer ethisch getinte voornemens: een ver bod op genetische manipulatie, een rege ling voor erfelijkheidsonderzoek bij sollici taties, een wet orgaantransplantatie, een verbod op commercieel draagmoeder schap, een verbod op het kweken van em bryo's voor experimenten, een regeling voor donor-inseminatie en IVF. Op milieuterrein kwam er van de fraaie voornemens evenmin weinig terecht. De aangekondigde trendbreuk bleef uit, ook na de presentatie van het Nationaal Milieube leidsplan Plus. Van het voorstel om de ver vuiling door kpoldioxyde met twee procent per jaar terug te dringen, is nooit meer iets vernomen. Produktieprocessen werden niet herzien, net zo min als consumptiepatro nen. De structuurnota landbouw en het na tuurbeleidsplan kwamen er, maar van een milieuvriendelijke landbouw is nog steeds weinig gerealiseerd. Een ander bewindspersoon die weinig uitvoering gaf aan de zinsneden in het re geerakkoord was minister Maij-Weggen van verkeer en waterstaat. Rekening rijden kwam er niet en de prijsverhouding tussen openbaar vervoer en auto verschoof ook niet ten gunste van bus, tram, metro en Degenen die wel 'slaagden', waren minis ter Andriessen van economische zaken en staatssecretaris Fleerma van volkshuisves ting. Het duo op Justitie, minister Hirsch Ballin en staatssecretaris Kosto, hebben zich strikt aan de tekst van het regeerak-, koord gehouden. AJle opdrachten werden vervuld. Of het nu ging om immigratie, de vreemdelingenwet of de reorganisatie van de politie. Er kwam meer geld voor agenten en de rechterlijke macht, zoals toegezegd. De aangekondigde beperkte identificatiep licht ging eerder dit jaar in. Het kabinet was overigens wel succesvol op de zogenoemde immateriële zaken: eu thanasie, gelijke behandeling, mediabeleid, democratisering in de gesubsidieerde in stellingen. Alle voornemens zoals eind 1989 geformuleerd werden waargemaakt. De de centralisatie van taken naar provincies en gemeenten lukte ook. Een terrein waar het mis ging was de staatskundige vernieuwing, in het regeerak koord met grondwetswijzigingen aange duid. Het brede politieke overleg dat de co alitie wenselijk achtte vond wel plaats, maar dat leidde niet tot nieuw beleid. Tenslotte had het kabinet zich nog ten doel gesteld de voedingsbodem voor discriminatie te ver zwakken. Wie de recente opkomst van ex- treem-rechts ziet, weet dat dat plan niet uit de verf is gekomen. DEN HAAG CAREL GOSELING Seth Phcilatse overwon cle apartheid In augustus 1975 moest Seth Phalatse bij zijn, uiteraard blanke, baas op het matje komen. „Ik had geen flauw benul waar het over ging. Ik deed mijn werk goed en had dacht ik geen problemen met mijn collega's. Na een korte aarzeling zei mijn baas me dat de blanke collega's niet hielden van de manier waarop ik liep. Ik vertelde hem dat ik onmogelijk mijn manier van lopen kon ver anderen, omdat die anderen niet beviel. Hij gaf me gelijk, maar ik begreep toen, dat mijn collega's een zwarte heel moeilijk als hun gelijke konden accepteren. Ik nam me toen ook voor me daar nooit door te laten ontmoedigen." Blank en zwart in actie tegen het verkiezingsgeweld. De 50-jarige Seth Phalatse is nu, een kleine twintig jaar later, manager bij BMW. Hij is belast met personeelszaken en public rela tions. Hij is het gezicht van BMW in Zuid- Afrika, onderhoudt contacten met de vak beweging en politieke partijen, en heeft een leerlingenstelsel opgezet dat als voorbeeld geldt voor andere ondernemingen. Hij is geslaagd in het leven. Maar deze loopbaan is niet, zoals op dit niveau gebruikelijk, het resultaat van een uitgekiende carrière-plan ning. Phalatse begon de maatschappelijke ladder te beklimmen, toen de apartheid voor zwar ten alleen maar emplooi had als 'waterdra gers' en houthakkers. ,,In 1956, toen ik van school kwam, kon je als zwarte niet zomaar op zoek gaan naar een baan in de stad. De ambtenaren verzamelden ons in een grote hal en blanke werkgevers konden dan ie mand uitzoeken die hen beviel. Het was nog net geen slavenmarkt, maar wel heel vernederend. Ik werd uitverkoren om huisknecht te wor den. Je krijgt dan een stempel in je pas en dan mag je de stad in, waar alleen de blan ken permanent mochten wonen. Ik wachtte in de rij voor het loket en toen ik aan de beurt was voor mijn stempel, dacht ik op eens, ik doe het niet, ik verdom het. Ik greep mijn pasje en rende de hal uit. De ambtenaar achter het loket kon me natuur lijk niet achterhalen, daarvoor ging het te snel." Huisknecht hoefde hij niet te worden, aan dat lot was hij ontsnapt. Maar zijn proble men waren daarmee niet opgelost. Hij had nog steeds geen stempel in zijn pasje waar door hij legaal in de stad kon wonen. „Ik had inmiddels werk gevonden in een aarde werkfabriek. Ik bediende de ovens, waarin het porselein werd gebakken. Maar ik moest natuurlijk wel een verblijfsvergun ning hebben. Een vriend vertelde me dat hij wel iemand wist, die daar voor kon zorgen. Alleen, daar stond wel wat tegen over. De betrokken ambtenaar eiste een schaap. Ik schraapte mijn laatste centen bij elkaar en kocht een schaap. Ik was blut, maar had mijn stempel." „Je kunt je niet voorstellen wat dat beteken de, een verblijfsvergunning voor de stad. Het was belangrijker dan je schooldiploma. Het was de sleutel voor je toekomst. Zonder stempel was je voorbestemd om een kaffer te blijven. Nu had je de kans om je er boven uit te werken." Het was een kans die Pha latse met beide handen greep. De directie van de aardewerkfabriek had al snel door dat hij te slim was om porseleinovens te stoken. Hij werd voorman en kreeg de lei ding over 32 man en een eigen budget. Het was een voor een zwarte ongekende promotie. „Alleen, ik mocht geen voorman worden genoemd. Dat was een functie die uitsluitend was weggegelegd voor blanken. Zwarten waren arbeiders, knechten. Om problemen met de blanke vakbonden te voorkomen, die hun privileges fel verdedig den, benoemde de bedrijfsleiding me tot baasknecht." De aardewerkfabriek was een goede leer school, maar in 1973 besloot hij dat er meer in het leven was dan porselein. Hij ging naar een metallurgisch bedrijf en werd er produktie-opzichter. Hij viel op doorzijn goede 'contactuele eigenschappen' en werd overgeplaatst naar personeelszaken, waar hij assistent van de chef werd. „Dat was, wat ik altijd had gewild Werk waar je wat voor je mensen kon doen." Phalatse bleek dit zo goed te doen, dat hij na het vertrek van de chef, diens vervanger werd. „Dat kon helemaal niet. Chef perso neelszaken was een blanke baan. Ze gingen dus op zoek naar een blanke, maar konden niemand vinden die beter voldeed dan ik. Het eind van het liedje was dat ze toen mij maar namen." Hij had het, ondanks de blanke kritiek op zijn 'arrogante' manier van lopen, redelijk naar zijn zin bij het bedrijf. Zo goed dat hij in 1979 een aanbod van BMW afsloeg. „Maar een jaar later kreeg ik een bod, dat zo goed was dat ik het niet kon afslaan. In die periode had zich een revolutionaire ver andering voorgedaan in de arbeidsverhou dingen. De zwarte vakbonden werden er kend. En BMW wilde dat ik de relatie met die bonden ging onderhouden. Ik ging naar de universiteit, deed een cursus arbeidsver houdingen en werd de verbindingsman met de zwarte vakbeweging." Het was het begin van een bliksemcarrière bij BMW. Phalatse werd achtereenvolgens PR-mana- ger belast met interne communicatie ('84), algemeen PR-manager en chef personeels zaken ('87) en in 1989 senior PR-manager. Als zodanig behartigt hij de belangen van BMW bij de overheid en de vakbeweging. Pjialatse heeft de apartheid getrotseerd en overwonnen. Nu mag hij, op zijn vijftigste, voor het eerst stemmen op de partij van zijn keuze. Wat verwacht hij van de toe komst? Wat denkt hij van een ANC-rege- ring? Hij is zeer optimistisch, zegt hij. „We zitten momenteel in een moeilijke fase. De veran deringen zijn zo snel gegaan, dat veel blan ken het niet kunnen bijbenen. Daarom kan ik wel begrip opbrengen voor extreem rechts. Het valt natuurlijk niet te verdedigen wat ze doen, maar stel je eens voor: al hun zekerheden zijn weggevallen." Aan de andere kant, zegt Phalatse, zijn er de te hoge verwachtingen van de zwarte meer derheid die voor grote spanningen kunnen zorgen. „Er zijn mensen die denken dat ze na de verkiezingen het paradijs zullen bin nen gaan. De politiek moet hen uitleggen, dat dat niet mogelijk is, dat de wereld niet van de ene op de andere dag kan worden veranderd. Maar er moet natuurlijk wel wat worden gedaan. Er komt nu een regering voor alle Zuidafrikanen. Ik ben er van over tuigd dat de verzoening tussen blank en zwart lukt. En dan hebben we over vijfjaar het beste land ter wereld." PRETORIA PETER VAN NUUSENBURG CORRESPONDENT Irein b Het Duitse Constitutionele Hof in Karls ruhe, dat toeziet op naleving van de Boi Grondwet, is deze week aan een van de meest ingrijpende zaken in zijn geschie denis begonnen. De hoogste rechters moeten oordelen over klachten van de oppositionele SPD en de regeringspartij FDP over de inzet van Duitse soldaten. Het oordeel wordt eind mei of begin juni verwacht. (EBI) Vughi den o EBI ir om hi Gel De Duitse Grondwet verbiedt activiteiten van de strijdkrachten anders dan voor de verdediging van de eigen grenzen en die van de NAVO-partners. Toen de Duitse re gering vorig jaar besloot Duitse militairen aan boord te laten van de Awacs-vliegtui- gen die het luchtembargo boven het malige Joegoslavië controleren en ook ma rineschepen naar de Adriatische Zee stuui de om toe te zien op de naleving van hei handelsembargo, stond de oppositie op haar achterste benen. Maar ook de liberale fractie had twijfels. FDP-fractie diende daarop een klacht in. Het pikante is dat de liberale kamerleden tegen hun eigen minister van buitenlands zaken Klaus Kinkel klaagden. De derde zaak waarover het Hof recht moet sprekei is de operatie-Somalië, waaraan Duitse eenheden hebben meegedaan. Voor de christen-democraten is alles dui delijk: deze drie operaties worden gedekt door de Grondwet, omdat het om humaniPe 'ijs taire missies gaat. De sociaal-democraten stellen daarentegen dat de regering de con566 serisus met de oppositie over de interpretapplp: tie van de Grondwet heeft opgezegd en ei grijze zone heeft geschapen, waarin alles mogelijk is. De sociaal-democraten zijn bereid akkoorinoetl te gaan met een grondwetswijziging die d(:eren inzet regelt van VN-blauwhelmen om de vrede te handhaven. Maar aan peace-enfoi®OTC vrede, willen zij DRACh hand delin derzc Jen iankc vord Stl)gl cing het afdwingen niet meedoen. De liberalen nemen een tussenpositie Hun fractievoorzitter Solms zei dinsdag dating zijn partij wil bereiken dat Duitsland ook juridisch gedekt zijn rol in de wereld kan vervuilen. Kinkel voegde daaraan toe dat gezien het Duitse verleden de Bondsrepu bliek ook in de toekomst vaker 'nee' dan 'ja' zal zeggen als de VN om soldaten vra gen. De CDU-CSU wil veel verder gaan. Kanse lier Kohl verkondigde in februari nog dat Duitse soldaten 'nooit op de Balkan zullen optreden, omdat na de moorddadige veld tochten van het Hitler-leger zij absoluut niet de juiste partners kunnen zijn'. Nu vaart hij een heel andere koers. Aan de )aar vooravond van de behandeling van de maa' klachten door het Hof zei Kohl dat deelna- weI* me van de Bimdeswehraan vredesmTs'SIFs JPüe in opdracht van de VN 'absoluut nöodzake;reW' lijk is'. ,men De radicale verandering in de koers van de|het christen-democraten heeft een politieke aant achtergrond. Gezien de dramatische ont- S1"611 wikkeling op de Balkan wil de CDU-CSU dl SPD aan de kaak stellen als de partij die mer weigert een bijdrage te leveren om het zen bloedvergieten te stoppen. Cl Het is nog maar de waag of de hoogste ^est rechters dit spel meespelen. Voor hen tel- I len uitsluitend de Grondwet en het belang van het land. Een voorproefje van de rede-; neringen van het Hof beleefden de politici, eerder deze week al. De nieuwe voorzitter van het Hof, de sociaal-democrate Jutta k Limbach, wees er op dat het parlement v SPD en de FDP een resolutie had aangeno men waarin staat dat de inzet van Duitse soldaten aan de zijde van hun bondgeno- ten voor het doorzetten van het vliegverboi boven ex-Joegoslavië en de verzorging a de noodlijdende bevolking, werd toege juicht. Voor de controle van dat vliegverboi zijn de Awacs-toestellen met Duitse be manningsleden onmisbaar. Met andere woorden: de SPD keurde een operatie goed waartegen ze bij het Hof klaagt. Dat was de CDU-CSU uiteraard niet ont gaan en daarom willen de christen-demo craten SPD-kanselierskandidaat Scharping dwingen nog voor de Éuropese verkiezin gen van 12 juni kleur te bekennen. In SPD- kringen circuleert het bericht dat Scharpinj een grondwetswijziging eigenlijk niet mee wil tegenhouden, maar daartoe voorlopig wel gedwongen is om een opstand in zijn eigen partij te voorkomen. BERLUN HANS HQOGENDUK TOM JANSSEN I BOEDAPEST Ik wilde al langer naar Al banië en ditmaal wilde ik graag meer zien dan al leen de hoofdstad Tira na. Maar reizen in een land met zeer gebrekkig openbaar vervoer geeft zo zijn eigen problemen. Met mijn eigen auto wilde ik niet gaan. Ik ken te veel collega's die uit Albanië terugkwamen met een voertuig dat was ontdaan van alles wat maar enigszins demontabel was.' Dus kwam Albert in zicht, trotse bezitter van een rammelende tweedehands Lan cia. Tegen het kilometertarief van auto verhuurder Hertz wilde hij graag als chauffeur dienst doen. Voordeel was dat hij op de auto en de weg zou letten en de zorg voor benzine op zich zou nemen. Diefstal bleek maar het geringste van de mogelijke problemen. Tal van initiatief rijke ondernemers verdienen hun geld met een bewaakte parking. Maar Albanië heeft de slechtste wegen, de slechtste chauffeurs en vermoedelijk ook de cor- ruptste verkeerspolitie van Europa. We zouden ze allemaal tegenkomen. Nu is Albert zeer bijgelovig. Volgens hem is al onze pech dan ook te wijten aan mijn tolk Artur en mijzelf. Op een och tend passeerden we de droeve resten van een frontale botsing. Artur reageerde daarop zeer on-Albanees: hij deed de veiligheidsriem om. Albert verbleekte: daarmee riep je het onheil toch af. Toen ik ook nog eens het woord ongeluk in mijn mond nam, ging hij uitdrukkelijk verzitten. Dat was volgens hem de enige kans om het boze oog af te wenden. Het mocht niet baten. Die middag reden we op een smal en bochtig kustweggetje. Bij wijze van uitzondering drukte Albert niet iedere dertig seconden op de toeter en plots scheurde een wagen de bocht om, recht op ons af. Albert wist uit te wijken, vermeed een frontale botsing en stuurde ons ook niet regelrecht de af grond in. De tegenligger schuurde langs het portier en kwam piepend tot stil stand. Vier straalbezopen, agressieve jongens stapten uit. Hoewel overduidelijk was wie de schuld had, volgde eqn kwartier van uiterst onplezierige discussies. Voor dat het echt op knokken zou uitlopen, stelde ik voor de zaak af te kopen. Vijfen dertig dollar armer zag ik de zuiplappen met een opgelucht gevoel vertrekken. Al- bert verklaarde grootmoedig dat hij er echt niet mee zat. En mompelde in het Albanees iets over veiligheidsriemen. Maar het boze oog wilde ons nog niet verlaten. De volgende dag, ergens zeven tig kilometer voor Tirana, brak de uitlaat af. Nadat we dié provisorisch met een stuk zwachtel uit mijn medicijntas had den vastgeknoopt, zei Albert dat ook dat niet gaf. Het overkwam hem regelmatig. Tien kilometer verder passeerden we de zoveelste post van de verkeerspolitie. Sinds agenten tien procent mogen hou den van iedere boete die ze uitdelen, is hun enthousiasme om te controleren met sprongen gestegen. Dit maal had den we pech, we werden aangehouden. De agent dreigde eerst met een boete omdat er modder op de nummerplaat zat. Aangezien hij die beschuldiging niet waar kon maken, vroeg hij om de auto papieren. Daarmee was niets mis, wel met de ogen van de agent, die een over duidelijke vier halsstarrig voor een drie aanzag en beweerde dat Albert met on geldige documenten rondreed. Zijn collega's speelden dat spel gaarne mee en op onze protesten verklaarde de agent doodleuk dat hij zijn kinderen te eten moest geven. Hij eiste 400 lek, acht gulden, een enorme boete in een land waai' 40 gulden een redelijk maandsala ris is. Albert heeft tandeknarsend be taald. Ik zal het woord ongeluk nooit meer gebruiken, tenminste niet waar hij bij is. RUNA HELLINGA CORRESPONDENT OOST-EUROPA

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2