Gestrikt voor een speech 'Muziekaanbod voor ouderen erg pover' Zeelui in de kerk Het Gesprek van de Dag O-fefvTfe ïd (2) Stof Kees van Kootens gruwelijke uitzicht Verloofd of hoe zit dat Nozema propt de radio barstensvol met vogels -iIJDAG 22 APRIL 1994 uvci; EStö 'Puttefc^ ïet WK-voetbal in Amerika s straks niet alleen op het [V-scherm, maar ook op het JC-scherm te volgen. De fir- Hia DOMUS uit Amsterdam ofd irengt vanaf maandag een eg met liskette op de markt waar mee de bezitter van een lomputer de verrichtingen uur enan ^et Nederlands elftal jn die van de andere 23 deel- ).00 uujemers kan bijhouden. Er k wel een voorwaarde aan uitend |erbonden. Om de schijf te ime be|unnen draaien dient de lief hebber wel over het pro- rheelkijramma Windows te be- le en [chikken. 17 0(|en aantal gegevens is reeds poor de makers ingevuld. De poule-indelingbijvoorbeeld, ^__le steden waar wordt ge- 'peeld en de tijden. Aan de ïand van de uitslagen, die de gebruiker uiteraard wel zelf jntoetst, maakt het program- r Peter pa de stand op en wijst te- luelle %ens de ploegen aan die rige Overgaan naar de achtste fi- Vanaf daar moet de ebruiker het overigens zelf loen, maar ook dat is een het bo|cwestie van simpel invullen. Hij vopint gebruiksvriendelijk is iar. de diskette zeker wel. Alles !2.15. Wjjst zich vanzelf, moeilijk vvT01^ ^et nergens- Kwestie k uit hej/an de goede knop indruk- 590, ClAardig om in te kijken der- nalve, al kleven er toch ook g/hog weleen paar onvolko- 4 20 jjpenheden aan. De historie owninevan de drie afgelopen WK's d en mVnet uitslagen, standen en i^topscorers is opgenomen, )ie trapjrnaar n'et die van daarvoor, iileen itAl evenmin compleet zijn de l en praSelectics. Alleen bij Oranje kt z?ch* ijn a'vast een ste' namen Ivan spelers ingevuld. Erg ac- Icuraat is men daarbij niet te 0800,lwerk gegaan. Natuurlijk, de '"selectie van 22 wordt pas er gens in mei bekend gemaakt, dus het was zo ruim vantevo- ren puur gissen. Maar je kan er vergif op innemen dat spelers als Gerald Vanen burg, Stanley Menzo of Jo- han de Koek écht van bonds coach Dick Advocaat geen ticket voor de VS meer krij gen thuisgestuurd. Dat weet voetballertje van vijf nog wel. Serena, woordvoerster van het bedrijf in software, seert zich daar ook i Wijst op de problematiek a het selecteren wat pas op het laatste moment gebeurt waardoor het vrijwel ""ik is om ook de selecties landen als Brazilië, Saudi-Arabië en Nigeria i het bestand op 1 „En daarbij", zegt de woord voerster van het bedrijf in software eerlijk, „gaat het hier natuurlijk eenvoudige diskette. Alles heeft zijn prijs. We .hadden dat ding best kunnen vol stoppen met onnoemelijk veel gegevens, maar dan kost 'n schijfje al gauw veertig, vijftig gulden. Je mag a 14,95 wel wat, maar niet al les verwachten." Goed, als er dan toch i speeld moet worden, met de liefhebbers van gokken is op het schijfje ook nog rekening gehouden. Je kunt namelijk je eigen pooltje maken familie, vrienden en kennis sen. Deelnemers, voorspelde uitslagen en bedragen intik ken en wachten i TV die avond brengt. Zal wel wat worden van de zo- ...v.op de diverse ministe- Reacties en suggesties voor "Gesprek van de Dag" Telefoon 071-356444 of Postbus 54,2300 AB te Leiden Bruikbare tips worden beloond met een cadeaubon van 25 gulden. Welk gruwelijk uitzicht had Kees van Kooten afgelopen zon dagavond aan top van de trap tussen de twee betonnen schij ven, die iedere keer aan het be gin van het VPRO-programma Krasse Knarren in beeld waren Het leek heel verschrikkelijk, te oordelen naar de ontsteltenis waarmee hij de trap weer af kwam. In de laatste uitzending van hun 'bejaardenprogramma' wilden Van Kooten en De Bie de kijkers meer vertellen over de schijven, die half in één van de uitzicht heuvels van het recreatiegebied Spaarnwoude steken. En onver mijdelijk was uiteindelijk ook de vraag wat er eigenlijk te beleven was bovenaan die lange trap. De telefonistes van de VPRO zijn menigmaal tureluurs ge beld met vragen over de schij ven. Waar stonden die dingen, wat was him betekenis en hoe kon je er komen? Voorlichtster Hilde Prins van het schap heeft de omroep maar een informatie-pakketje toege stuurd. En zo konden Van Koot en en De Bie zondag uitleggen dat de schijven met de daar naast gelegen klimwand samen één kunstwerk vormen van Frans de Wit uit Leiden. Halverwege de trap kregen bei de knarren ruzie. Moesten ze de kijkers nu wel of niet laten zien wat er boven aan de trap was? De Bie vond van niet, Van Koot en daarentegen klom naar bo ven. En kwam onmiddellijk he vig ontsteld weer naar beneden. Wat had hij ervaren? Ajakkes, Nederland in al haar truttigheid. Voor de gemakzuchtigen met een hekel aan trappenklimmen daarom hierbij de onthulling: het panorama dat zich ont vouwt is dat van Beverwijk, met de rode koepel van de Agatha- kerk, de spits van de Wijkerto- ren. Het silhouet wordt ontsierd door enkele recht overeind ge zette dominostenen van flatge bouwen. Op de voorgrond het Noordzeekanaal met als zijtak daaraan de haven van Bever wijk en Velsen, met zeeschepen erin. Hijskranen. De aanleg van de Wijkertunnel is ook te zien. Wie nog een paar meter verder naar de rand van de schijven loopt krijgt rechts het veenwei- delandschap van Assendelft in beeld en links Hoogovens. Een vaderlandslievend type, zoals Van Kooten dat op andere momenten zo raak pleegt te brengen, had ook in vervoering kunnen raken bij de aanblik van dit kloeke Hollandse landschap. Hilde Prins van het recreatie schap ziet het nog weer anders. Vanaf dit hoog gelegen punt wordt pas goed duidelijk hoe dicht de agglomeraties van Am sterdam en de Zaanstreek ener zijds en die van de IJmond en Haarlem anderzijds elkaar ge naderd zijn. rien polderman leiderdorp 'Bakker 26 jaar ver loofd!' Deze tekst hing gisteren op een groot spandoek boven de Grotiuslaan in Leiderdorp. Met gevaar voor eigen leven hadden kennissen van de familie Bakker het spandoek de avond ervoor aangebracht tussen twee lan taarnpalen. Zesentwintig jaar ver loofd. Tjeetje, dat is toch wel erg lang. Moet er langzamerhand niet eens worden getrouwd? „Ik wist niet wat ik zag", zegt me vrouw Bakker. „We zijn over een dag of wat vijfentwintig jaar ge trouwd en daar doen we niets i. Ja, v r wat v geven v etentje. Die hebben dit geintje uitgehaald. Gisteren was het precies zesentwintig jaar gele den dat we ons hebben verloofd. Vandaar. Maar we zijn nu keurig getrouwd, hoor." foto Jan Zwart (63) luistert nog weinig naar radio Popmuziek is dat muziek voor poppen? Voor mensen die geen hart hebben? Hij zegt het niet, Jan Zwart, maar je hoort het hem denken. Net als een aantal mensen in Maastricht vindt hij dat de bejaarde Neder lander op de radio niet echt aan zijn trekken komt. In Maastricht wil ene meneer Oudshoorn daarom Radio Vitaal oprichten, een zender voor ouderen. Hij ziet vol vertrouwen de toekomst van de nieuwe zender tege moet. Binnen een halfjaar hoopt hij de voor een zend machtiging vereiste 60.000 le den binnen te hebben. Jan Zwart (63), ex-garagehouder te Leiden, bejaard maar nog niet bedaard, juicht het initiatief van harte toe. Net als Ouds hoorn vindt hij het aanbod voor ouderen op de radio maar povertjes. Jazz „Inderdaad", zegt hij, „aan ons wordt door Hilversum volledig voorbijgegaan. Je hoort zelden een mooi stukkie muziek uit onze tijd. Ik ben bijvoorbeeld een liefhebber van oude jazz. Van die nummers waar de vonken vanaf spetteren. Hoor je nooit meer. Ja, af en toe op de arbeidsvitaminen, als lekkerma- kertje. Maar Benny Goodman, Glenn Miller en Count Basie waar zijn die dan toch allemaal gebleven? Kennen de discjoc key's van tegenwoordig die mu sici niet meer. Houdt hun muzi kale kennis op bij de jaren zes- tig?" „Ach, ze laten best nog wel eens wat jazz horen. Maar dat is dan allemaal van die experimentele rommel. Dan krijg je een be kende jazzmusicus te horen, maar dat gaat dan alleen om het werk uit zijn laatste periode, met van die kwetterende saxo foons erdoorheen. Ik begrijp best dat ze alles uit een tenorsax willen halen wat erin zit, maar urenlang improviseren, dat is mij teveel. Ik wil de melodie blijven herkennen. Bij de eerste maten van zo'n nummer denk je: 'Hé, dat is Honeysuckle Ro- volgt er dan een brij van niet meer te herkennen klanken. Een kakofonie." Hoorspelen „Jammer hoor, want ik luister graag naar de radio. Ik vind ra dio gezellig. Je hoeft niet als bij de televisie zo op te letten. Hoorspelen vond ik ook altijd Jan Zwart: „Van die erg aardig. Paul Vlaanderen bij voorbeeld. 'Ina, ga bij dat raam weg!' 'O, Paul, een schot in mijn buik!' 'Geeft niet Ina, de dader hangt al'. Leuk. Monus, de man de vonken vanaf spetteren hoor je nooit n hoorspel. Waarom heb je geen hoorspelen meer? Hebben de mensen het luisteren verleerd?" „Nu we het toch over het om- foto holvast/mark lamers roepbestel hebben waar ik me ook zo verschrikkelijk aan erger zijn al die Engelse termen, die duurdoenerij. Vooral in de sportverslaggeving. Dan hebben ze het over dropshot, rebound, body-check, noem maar op. Ik begrijp dat toevallig wel, maar veel ouderen zeggen: waar heb ben ze het in vredesnaam over? Waarom moet dat? Is de Hol landse taal soms te min? Mart Smeets heeft ook zo'n handje van vreemde termen. Vooral als hij het wielrennen verslaat. Daar is vaak geen touw aan vast te knopen. Je ziet ook duidelijk wat zijn favoriete sporten zijn. Bij het wielrennen is hij erg geestdriftig maar bij andere sporten wordt het afgeraffeld." Dreun „Maar we hadden het over mu ziek. Kijk, die nieuwe popmu ziek, nee, daar kan ik geen waardering voor opbrengen. Het is een dreun zonder veel va riatie. En dan komen die jonge- i wel e toe r iets en dan zeggen ze: moet je dit eens horen, dat is me toch goed! Vaak is het dan een cover van een oud nummer dat al voor de oorlog grijs gedraaid werd. Want die popmusici spe len heel vaak leentjebuur. „Het domste van het domste zijn die kwissen, zoals 'Liefde op het eerste gezicht' en dat soort rommel. Daarin worden de mensen door de omroepen misbruikt om andere mensen te vermaken. Ze worden te kijk ge zet, min of meer belachelijk ge maakt. En daar moeten wij dan in onze leunstoelen hard om gaan lachen. Dat is toch goed koop. Weet je wat ik een leuk programma vind? Per Seconde Wijzer. Maar van die kwissen word ik per seconde grijzer." Nieuws „Ook met de nieuwsgaring is het hier slecht gesteld. Als je echt iets goed wilt weten, moet je naar de BBC kijken of luiste ren. Die zender geeft veel meer achtergrondinformatie. Laatst bijvoorbeeld, over die hele toe stand in Gorazde. Hier wordt het nieuws, zo heb ik de indruk, vaak afgeraffeld en zijn ze er vaak erg laat mee. Als er iets dramatisch gebeurt in een land, is de journalistiek er altijd als de kippen bij. Grote verhalen op de voorpagina. Maar als de feiten dan bekend zijn, hoor je nooit meer iets over dat land. Dan denk je: goh, hoe zou het daar nu zijn? Maar voor de journalis tiek is het dan kennelijk van de wereldkaart verdwenen. De Hooglandsche Kerk in Lei den zit zaterdagavond vol Oek- raïners. En een paar Russen. In totaal honderdveertig mannen en vrouwen. Ooit waren dat stuk voor stuk stoere zeelui, maar nu zijn ze niet zo stoer meer. De reden: de zeelui, be manning van het schip Anatoli Khalin, liggen al negen maan den in de haven van Rotterdam tevergeefs te wachten op hun vertrek. Omdat ze een schuld aan een Kroatisch bedrijf nog niet hebben vereffend. Of nog niet hebben kunnen vereffenen in verband met de oorlog die in het voormalige Joegoslavië woedt. Dat is niet helemaal dui delijk. Een aantal kerken in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis is zo begaan met het lot van deze zeelui dat ze zo af en toe uitjes organiseren. Maarten Bezuijen is, met Peter Leeuwenburgh, de initiatiefnemer. „Ze lijden enorm onder de verveling, van daar", zegt de Schiedammer, van de gereformeerde gemeente en zelf werkzaam in de scheeps- wereld. „Gelukkig krijgen we veel hulp. Een busbedrijf uit Rhoon heeft drie bussen gratis beschikbaar gesteld voor zater dag. En we krijgen steeds dona- En wat krijgt het gezelschap voorgeschoteld in Leiden? Een orgelconcert van Klaas-Jan Mul der. „De beste organist van Eu ropa", zegt Bezuijen. herman joustra Het is nog steeds geen lente, hoewel de kalender ons anders wil doen geloven. Weinig wijst nog op een echt voorjaar. Wei nig zon, wel wolken. Dus dra gen we geen kort T-shirt en wel een trui. Maar kom, niet ge treurd. Wie toch alvast een voorproefje van het voorjaar wil hebben, hoeft alleen maar zijn radio aan te zetten en af te stemmen op 101.2, FM. Dan hoort u een gefluit, gekwet ter en gekwinkeleer van jewel ste. Geen muziek, maar vogels, vogels en nog eens vogels. Met eens om de pakweg tien minu ten de mededeling dat Classic FM op die golflengte gaat uit zenden. Alleen maar klassieke muziek. Maar dat is pas per 1 mei het geval. Wie is er dan verantwoor delijk voor de vogelgeluiden? Bij het ministerie van WVC, waar belangstellenden een zendver gunning kunnen aanvragen, weten ze het niet. „Maar neemt u eens contact op met Nozema. Daar beheren ze de frequen ties." Nozema, de Nederlandse Om roep Zendermaatschappij, in Zoetermeer, weet inderdaad hoe de vork in de steel zit. „Wfj zijn verantwoordelijk voor die vogelgeluiden", zegt voorlichter Jaap van Lier. „U weet mis schien wel dat sinds januari een aantal frequenties zijn toege deeld aan commerciële stations. Voorheen zat Happy RTL op die golflengte, maar die zender is verdwenen. Nu is die toegewe zen aan Classic FM, een station in opbouw. De zender daarvan staat in Haarlem. Alleen is er nu sprake van een proefperiode, voorafgaand aan 1 mei, de da tum dat ze mogen gaan uitzen den. Vroeger zetten wij dan to nen op een lege frequentie. Een pieptoon. Of een fluittoon. Daar kwamen nogal eens reacties op. Meestal negatief. Daarom pro beren we het nu eens met een CD met vogelgeluiden. Nu krij gen we veel leuke telefoontjes." Maar waarom laat Nozema geen muziekje horen? „Omdat het een proefperiode betreft en dan mag er geen sprake zijn een programma. Laat je muziek ho ren dan wordt dat als zodanig opgevat. Bovendien heb je dan te maken met auteursrechten die we zouden moeten betalen. En zeg nou zelf, dit is toch heel aardig?" Het trekt in elk geval de aan dacht, mooiere fluittonen zijn er niet. Kortom, een aardige re clame voor Classic FM, al is dat nooit de bedoeling geweest van Nozema. „Nee", zegt Van Lier. „Reclame moeten ze zelf maar gaan maken. Ik weet in elk geval dat het om een Engelse maat schappij gaat die in eigen land veel succes heeft. Zij schijnen klassieke muziek te behandelen als popmuziek. Dus ze hebben een verzoekplatenprogramma en ze laten ook kortere frag menten horen." Wij hebben al een verzoekje: Ein Vögelhandler bin ich ja, und darum sing ich hopsasa'. herman joustra 'Jury waardeerde prikkelende onderwerpen Het had iets van een overval. Ju dith had wel ervaring met spre ken in het openbaar. Ze speelt toneel in een gezelschap en had ringen. Toch door het verzoek van de conrec tor van haar school. Op een dag kwam hij naar haar toe en zei hij: „Ik heb je opgegeven voor een wedstrijd. Je moet een voordracht houden. En het moet in het Engels. Denk maar na over een onderwerp en lever dat bij me in." Judith is toen twee dagen 'een beetje ziek geweest'. Dat kwam goed uit, want in die tijd kon ze' haar voordracht schrijven, over hekserij. Het liep allemaal goed af. Zó goed zelfs, dat ze een prijs in de wacht sleepte. Afgelopen zaterdag werd ze derde bij de 'Public Speaking Competition for Schools' in Zeist. Ellen verging het niet anders. Haar aardrijkskundeleraar had haar opgegeven voor diezelfde wedstrijd. Ook bij Ellen pakte het goed uit. Ze won de eerste prijs met een speech over ho moseksualiteit en pedofilie bij de oude Grieken. De keuze van het onderwerp lag voor de hand, omdat ze er al een scrip tie over geschreven had voor het vak geschiedenis. Achteraf gezien was het een heel ge schikt onderwerp. Ellen: „De jury waardeerde prik kelende onderwerpen. Mijn on derwerp was dat zeker. Mis schien is dat de reden dat ik de eerste prijs heb gewonnen, want andere sprekers waren ei genlijk net zo goed." Ellen Das en Judith de Bruyn Ouboter rei zen eind mei af naar Londen om mee te doen aan de interna tionale wedstrijden public spea king. Zenuwachtig zijn ze ei genlijk niet. „We hadden nooit gedacht dat we een prijs zouden winnen. We zien wel hoe het af loopt. Het is al leuk om mee te doen. Bij de wedstrijd in Zeist kregen de deelnemers vier minuten de tijd om hun speech te houden. Daarna kon het publiek vragen stellen aan de deelnemers. Ellen en Judith vonden dat nog het moeilijkst. Je kon je er niet op voorbereiden en het moest na tuurlijk in het Engels. Eén vra gensteller zullen ze niet snel vergeten. Judith: „Er zat tijdens de wedstrijd een oud dametje in de zaal dat bijzonder lastige vragen stelde. Die vragen waren lang en er was geen touw aan vast te knopen. Maar je moest toch ter plekke een antwoord verzinnen. En op een of andere manier wist dat dametje er al tijd wel het feminisme bij te sle pen. Ze heeft mij na afloop zelfs een lijst gestuurd met boeken over het feminisme. Heel aardig natuyrlijk, maar het had weinig te maken met mijn speech over hekserij." Spreken in het Engels gaat Ju dith gemakkelijk af. Ze heeft haar hele leven in het buiten land gewoond. Eerst in Indone sië, later in Maleisië. Daar heeft ze op de internationale school gezeten, waar alle lessen in het Engels gegeven worden. Sinds een half jaar woont Judith in Nederland. Ze zit in de vijfde klas, op de internationale school in Den Haag. Ellen daarentegen heeft het En gels gewoon op school geleerd, op het Rijnlands Lyceum in Wassenaar. Ze zit in de vijfde klas van het gymnasium. „Ik houd erg veel van talen. Mijn Engels is natuurlijk niet perfect, maar ik wil het wel zo goed mo gelijk spreken. Eigenlijk zou ik het perfect willen beheersen." Spreken in het openbaar is meer dan tekst voorlezen van een papiertje. Volgens Ellen is je houding minstens even belang rijk. „Je moet volgens de regels stokstijf blijven staan. Je mag al leen een been naar voren zetten als je iets in je verhaal wilt be nadrukken. Je mag dus ook niet te veel met je armen zwaaien. Als ik zenuwachtig ben, heb ik de neiging om aan m'n haar te frunniken. Dat is natuurlijk uit den bozen bij een voordracht. Daarom had ik het vastgebon den in een staartje." Judith de Br lyn Ouboter (links) en Ellen Das: 'Met je mag dus niet', foto loek zutderduin

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23