'Het beste was niet goed genoeg' Ir hl eti land waar ii li :it. DASA gematigd positief over toekomst Fokker Breuk met wereld van de parafen 'Geef ons een heerlijk heldere CAO' Randstad Afval zelden geweigerd Registratiesysteem gestolen auto's werpt vruchten af Vermiste vrouw uit Spaarne opgedregd IJDAG 22 APRIL 1994 i a^taat stelt geluidszone Schiphol in fn haag De staat moet binnen een maand gaan beginnen met ei instellen van een geluidszone rond de luchthaven Schiphol. Ver jet gerechtshof in Den Haag heeft dit gisteren bepaald in een ort geding, dat de gemeente Aalsmeer tegen de staat had aan- fespannen. De geluidszonering moet binnen een jaar zijn vast gesteld zodat Aalsmeer kan beginnen met de bouw van wonin- ft g'stn. fe Doikrrestatie na dodelijke steekpartij net >*STERDAM De Amsterdamse politie heeft een 54-jarige man ingehouden die inmiddels heeft bekend verantwoordelijk te jn voor de dood van een 58-jarige bewoner van de Willem n l°osstraat- Het slachtoffer werd maandagochtend dood in zijn foning aangetroffen en bleek door messteken om het leven te Ijn gebracht. ionderd aanhoudingen in Bijlmer r< msterdam De Amsterdamse politie heeft woensdagavond bij en actie in de Bijlmermeer ruim honderd mensen aangehou- en. Het gaat voornamelijk om verslaafden en drugdealers die verlast veroorzaken in de buurt van het winkelcentrum Fazan- njenhof. De politie pakte ook een man op die volgens een woord- oerder enige tijd geleden ontsnapte uit de Bijlmerbajes. Hij zat aar een straf uit voor een geweldsdelict. Bij de actie waren circa 20 mensen van politie, belastingdienst en het Horeca Interven- ie Team betrokken. Die inzet was nodig om een plein af te kun- en sluiten. n uur h n bij Scholierenconferentie De provincie geeft 15.000 gul den subsidie voor de organisa tie van een scholierenconferen tie over milieu en ontwikke lingssamenwerking. Begin 1995 discussiëren op de conferentie 400 scholieren van zestien scholen met politici, na tuur- en milieuorganisaties en schoolbestuurders over duurza me ontwikkeling met het gebied van het energieverbuik, afval en grondstoffen. De bijeenkomst is georganiseerd door de vier Zuidhollandse Centra voor Ont wikkelingssamenwerking. De deelnemende scholen zul len, als vervolg op de conferen tie, de 'duurzaamheidsideeën in de praktijk brengen. Directie Heineken toont zich teleurgesteld in FNV Vervolg voorpagina Directeur personeelszaken van Heineken F. Versteeg vindt het onbegrijpelijk dat de industriebond FNV het laatste CAO-aanbod van de hand heeft gewezen. „We hebben op het allerlaatste moment nog concessies gedaan. Met het afsluiten zou Heineken de beste CAO hebben die tot nu toe Politiebond eist maatregelen kiegen kopstukken IRT-drama Nederlandse Politiebond IPB) eist maatregelen tegen de lofdrolspelers in IRT-zaak. fare )e integriteit van de politie m lat op het spel. Daarnaast d pap iat de samenwerking tussen beg rschillende politiekorpsen ïar onder druk. Met oog op toekomst moet er nu snel tijdelijkheid komen in deze keert :le affaire", meent de bond. De bondsraad van de NPB Indt daarom dat het rapport van de commissie-Wierenga ge volgen moet hebben voor de Amsterdamse korpschef Nord- holt en commissaris Van Ries- sen. Ook de justitietop (procu reur-generaal Van Randwijck en hoofdofficier Vrakking) moet worden aangepakt, aldus de bond. De NPB is overigens niet be paald onder de indruk van het debat dat de Tweede Kamer over de IRT-affaire voerde. Partijbelangen speelden daar bij een te grote rol." DEN HAAG MONICA WESSELINC In Zuid-Holland wordt maar weinig afval illegaal gestort na dat het door een sorteerbedrijf of stortplaats is geweigerd. Sim pelweg, omdat die weinig afval weigeren. Toch is het raadzaam de sorteerbedrijven en stort plaatsen te verplichten zulke weigeringen te melden om te voorkomen dat er illegale stro men afval ontstaan. Dat concludeert de Inspectie Milieuhygiëne Zuid-Holland na een onderzoek naar geweigerde partijen afval in Zuid-Holland. Het onderzoek is uitgevoerd omdat de indruk bestond dat er geregeld partijen werden gewei gerd om vervolgens uit het zicht te verdwijnen. Dat blijkt dus MSTERDAM ANP schappijen. Er wordt samenge werkt ipet de politie en de Rijks dienst voor het Wegverkeer. Het voordeel van de VAR is de snel heid. Direct nadat een auto is gestolen, kan de gedupeerde die via de verzekeringsmaatschap pij in het systeem laten zetten. De gegevens worden vervolgens via het kentekenregister van de Rijksdienst voor het Wegverkeer aan de politie doorgegeven. Ook andere politiekorpsen kunnen het VAR binnenkort raadplegen. Het aantal autodiefstallen is in Nederland de laatste jaren ge stegen. In 1993 werden er naar schatting 30.000 auto's gesto len, aldus de Stichting VAR. aan Het guld en-H Een proef in Amsterdam met 5 tote registratie van gestolen au- v i's in het Vermiste Auto Regis- is 3 e :r ^AR) 's succesvol. Het afge- itingi Pen halfjaar zijn in de hoofd- ad met behulp van het sys tem tussen de 120 en 150 jj's extra teruggevonden, aldus fe Stichting VAR. Volgens haar er door middel van het sys- Ti jaarlijks voor miljoenen uldens meer aan gestolen au- 'iiinsDS worden teruggevonden. j Het VAR is een initiatief van utoverzekeraars, de automo- ielbranche en leasemaat- Politie waarschuwt buurten tegen inbraken overdag ROTTERDAM ANP De Rotterdamse politie is een campagne gestart die waar schuwt tegen inbrekers die overdag op dievenpad zijn en ook de sociale controle onder bewoners van oudere wijken moet vergroten. Volgens een woordvoerder is het aantal woningin braken in Rotterdam de afgelopen maanden explosief geste gen. Zo heeft de politie vastgesteld dat in de wijk Het Oude Westen (centrum) iedere dag zeker één inbraak bij daglicht wordt gepleegd. Als voorbeeld noemt de politie de arrestatie van een 25-jari- ge Rotterdammer, eerder deze week bij een winkeldiefstal. De man bekende in enkele maanden tijd op klaarlichte dag twintig inbraken en diefstallen te hebben gepleegd. Daarbij maakte hij voor 120.000 gulden buit. Zijn buit bestond uit geld, sieraden, beeld- en geluidsapparatuur. De verdachte verkocht de spullen aan helers, waarna de opbrengst aan verdovende middelen op ging. De man zit in voorlopige bewaring. 'an Hoekema, plaats 22 op de D66-lijst rappelend van ongeduld staan kandidaat kamerleden in de tartblokken. Hun ideaal: het vorm-geven aan het landsbestuur. Vijf nieuwelingen uit deze regio maken kans op een kamerzetel. Wie zijn ze, wat doen ze, wat willen I ze? Een serie portretten. Vandaag aflevering 2. DEN HAAG JAN KUVS HAAGS REDACTEUR de schuchtere jongeling, imgord met vijgebladeren, iymbolisch is voor de plaats van "^66 in de Nederlandse politiek, lan past Jan Hoekema (42) per fect in dat plaatje. Zijn houding leeft de charme, de onzeker- ieid en de aantrekkelijke op- echtheid van de nieuwkomer, ij staat open voor alles en ie- lereen en inhaleert gulzig, wat :t landelijke politieke bestaan iem brengt. Met zijn 22-ste ilaats op de kandidatenlijst van voor de Tweede Kamer kan Ie Leidenaar zich vanaf 3 mei iven aan de genoegens van het taatsbestuur. Gekscherend heeft hij ooit de jmid-life crisis' als reden ge- iemd voor zijn overstap van zekerheid van het ambtelijk istaan naar de ongewisheid het politieke leven. Er iroeide iets bij de Leidse D66- oorman, die als directeur poli- ieke VN-zaken op het ministe- van buitenlandse zaken een isitie met aanzien heeft ver- 'rven. Een gesprek met poli- liek leider Hans van Mierlo lielp hem een jaar geleden over Ie streep. Hoekema, met in zijn iagage 14 jaar ervaring in de Leidse gemeentepolitiek, waag de de sprong en kwam min of meer tot zijn eigen verrassing hoog op de D66-lijst. ,,Het is spannend het roer he lemaal om te gooien. Leuk om je leven een andere wending te geven. Ik heb een prima baan bij buitenlandse zaken, maar ik zal nu moeten afleren ambte- naar te zijn. Het is voor mij een groot avontuur," zegt hij, zich afvragend of deze persoonlijke openheid een kamerlid-in-wor- ding wel past. Het avontuur blijkt voor Hoe kema tijdens deze verkiezings campagne vooral een interes sante leerschool. Een dagje me diatraining, zo leerde hij, was onvoldoende om meer door gewinterde politieke tegenstan ders van repliek te dienen. Die ervaring deed hem beseffen dat hij zich in de aanloop naar de verkiezingen prominenter moet presenteren. En dat doet hij dan ook nadrukkelijk tijdens de ver kiezingsavond van de Studie vereniging Politicologie in Lei den (SPIL), waar hij met kamer leden in een forum praat over het thema 'Wie wil met wie in de regering?'. Hoekema heeft zijn huiswerk gedaan en hanteert het verkie zingsprogram van zijn partij als richtsnoer. In het begin ope reert hij voorzichtig: „Ik meen te weten Pas echt moeilijk krijgt hij het als de zaal hem waagt, waar D66 precies staat in het rijtje hoofdstromingen van de Nederlandse politiek: Het liberalisme van de \AD, het confessional isme van het CDA en het socialisme van de PvdA. Hoekema: ..Ik wil niet in zo n keurslijf gestopt worden. Wij zijn nu de vierde hoofdstroming en over 25 jaar heb je weer an dere stromingen. Het is moeilijk daar een etiket op te plakken." Inhoudelijk is hij binnen de nieuwe fractie een gedoodverfd kandidaat voor de portefeuilles buitenlandse zaken, defensie en ontwikkelingshulp. De op han den zijnde ommekeer in zijn le ven doet hem handenwrijvend verlangen naar andere onder werpen. Alles is momenteel im mers een uitdaging en daarom wil Jan Hoekema zich ook op andere terreinen, bijvoorbeeld sport en cultuur, verdienstelijk maken. Zo nu en dan komt hij in het politieke métier al zijn 'andere ik' tegen. Tijdens de discussie in de Leidse collegezaal wordt hij op een gegeven ogenblik echt boos. Een emotie die het amb- tenarenbestaan hem lang heeft onthouden en waarvan hij op recht geniet. „Ik dacht, ik geef hem een mep." zo blikt hij te rug op een felle discussie met het forumlid Hessing van de WD. „Dat kan natuurlijk niet, maar het gevoel kwam wel even in me op. En dat is nou juist het in Nederland is gereali seerd. Maar zelfs dat is voor de FNV niet goed ge noeg", aldus Versteeg: „Het beste was niet goed genoeg en daarmee is voor ons de kous af." ZOETERWOUDE AD VAN KAAM Welke consequenties de giste ren uitgebroken staking voor het bedrijf heeft, daar kon of wilde de Heineken-top zich niet over uitlaten. „Niet in te schat ten op dit moment", sprak Han de Goederen, directeur produk- tie. die evenmin zinnige mede delingen kon doen omtrent het tijdstip waarop het effect van de werkonderbreking voelbaar zal worden. Vier jaar geleden kostte een staking rond carnaval het bedrijf vele miljoenen guldens. De meeste supermarkten en de grote leveranciers voor de hore ca hebben maar een voorraad voor enkele dagen. Zijn collega Versteeg vulde nog aan dat het in deze niet al leen ging om materiële zaken. „De emoties, de spanningen en de littekens die zoiets achterla ten, mogen niet worden onder schat. Dat weten degenen nog wel die vier jaar geleden de sta king hebben meegemaakt". Hoewel het met niet met zo veel woorden werd gezegd, wees de top van het concern gisteren op een persconferentie met het beschuldigende vinger tje richting FNV. Tussen de re gels door viel te lezen dat de an dere gesprekspartner in de CAO-onderhandelingen, het CNV. zich beduidend gematig der had opgesteld. Die vakbond slaagde er ook in om beide par tijen gisternacht nog aan de on derhandelingstafel te krijgen. De door de FNV uitgeroepen staking wordt door de andere bonden dan ook niet onder steund. Daar deed Heineken van zijn kant nog concessies. Een loons verhoging van 0.5 procent structureel per 1 januari 1994. een eenmalige loonsverhoging van 1 procent in juli '94 en een loonsverhoging van 1,5 procent structureel per 1 januari 1995. De FNV bleef echter bij haar eis van 2,5 procent loonsverhoging per 1 januari 1994. nogal mee te vallen. In de eerste twee maanden van 1993 is bij 44 bedrijven in de regio Rijnmond onderzocht hoeveel partijen afval voor ver werking en bewerking is gewei gerd. Het ging om 100 van de 145.000 aangeleverde tonnen, oftewel elf wachten. Niet onderzocht is wat er na weigering met een partij afval gebeurt. Dat wil de inspectie dit najaar gaan doen, wanneer ze het onderzoek herhaalt. Volgens de dienst zullen bewerkers van afval niet snel een partij weige ren. „De sorteerder bewerkt het afval en kan chemische onge rechtigheden er dus makkelijk uithalen", heet het. „Bovendien is de concurrentie tussen afval verwerkers groot. aardige van politiek bezig zijn. Die echte betrokkenheid. Prachtig vind ik dat." Hoekema onderkent evenwel ook de sleur en administratieve saaiheid van het politieke be staan. Hij weet dat hij in een wereld komt vol Competentie- strijdjes. dat hij zich zal moeten manifesteren. „Ik heb de nei ging om iedereen aardig te vin den. Voor. een deel zal ik moe ten meegaan in het wereldje. Maar ik hoop wel een beetje normaal mens te blijven, mijn eigen integriteit te kunnen be waren. Ik ben open en eerlijk, ook ambitieus. Vooral dat laatste is de aanleiding om te breken met de wereld van het zetten van parafen. Als dat lukt, als ik in de Tweede Kamer kom, ben ik een zeer bevoorrecht mens." -TTTrrr- -ERP'iTiraj'iiPieenri Actievoerders drommen samen voor de gebouwen van Heineken. Het bierconcem ging gistermiddag plat door HERMAN JOUSTRA/CEES VAN HOORE Voor de slagbomen van de poort bij Heineken drentelen kort na het uitbreken van de staking de werknemers nerveus heen en weer. Een man in een witte overall („dus ik werk op de verpakkingsafdeling") heeft geen idee hoe hoog het percen tage stakers op zijn afdeling is. „Het zijn er wel behoorlijk wat die willen staken. De boel was ook zo geregeld. Het enige was: we moesten de pasteur leeg- draaien. Bier moet gepasteuri seerd worden, hè, anders be derft het snel door al die bacte riën die er in zitten. Nog voor de vergadering van de bond, lag bij ons de boel al stil." Die vergadering begon om half vier. En eerder dan een uur of vier viel er geen beslissing te verwachten, zo meldt een FNV- De brandweer van Haarlem heeft gisteren uit het Spaarne het levenloze lichaam van de sinds 10 april vermiste Anita Maalman opgedregd. De eerste indruk van de politie is dat de 35-jarige vrouw is verdronken. De vrouw is gevonden onder een bouwkeet die momenteel langs het Spaarne staat in ver band met de nieuwbouw van de Langebrug. De politie vermoedt dat ze door een veertig centi meter brede spleet tussen fiets pad en de keet naar beneden is gevallen. Op die plek is een stukje van de brugleuning ver wijderd om ruimte te maken voor de bouwkeet. Politie en brandweer zijn op deze plek gaan zoeken naar aanleiding van een van de 33 tips, die volgden op de uitzen dingen woensdag van een poli tiebericht op de televisie. Een man belde de politie met de mededeling dat hij in de nacht van zaterdag 9 op zondag 10 april bij de Langebrug 'een ge smoorde kreet' had gehoord. Op de brug trof hij een fiets aan met een nog draaiend wiel. In het water zag hij niets. In de nacht dat ze verdween verliet de vrouw kort voor dat tijdstip café Ze Crack aan de Lange Veerstraat, om naar huis te gaan in Haarlem-Oost. De oppas schakelde de politie in. De vrouw laat een dochtertje van twintig maanden achter. vertegenwoordiger aan de poort, als de vergadering net is begonnen. De vrachtwagens rij den nog af en aan. De chauf feurs ervan zeggen nog niets van een mogelijke staking ge hoord te hebben. „Maar als er een staking komt, is dat onzin", zegt er een. „Ze verdienen hier namelijk een herensalaris. Ik moet dertig overuren draaien in een week om op hetzelfde be drag uit te komen." Werknemers die voor vieren de poort uitrijden naar huis, zeggen ook nog van niets te we ten. Opvallend vaak zijn ze fel gekant tegen een staking. „We hebben de beste CAO die er is", zegt een man van het uitgifte magazijn. „Ze moesten zich schamen. Dit is gewoon een prestigekwestie voor de FNV." „Ik heb een heel best loon", zegt een ander. „Ik hoef geen lid te zijn van de bond. Ik veeg mijn kont af met die bond." Dan, om tien over vier, rijden er plots een paar heftrucks naar de toegangspoort, zetten de voertuigen dwars en grendelen zo de zaak af. Vakbondslui de len petten en sjaals uit aan de stakende menigte van een dikke honderd man, die zich binnen een paar minuten heeft verza meld bij de ingang. Spandoeken worden ontrold. Met opschrif ten als: geef ons een heerlijk hel dere CAO. Stakingsleider Egbert Schel lenberg grijpt een megafoon en spreekt zijn gehoor nog even moed in. „Datgene wat op tafel ligt, is armzalig", zegt hij, met veel gevoel voor overdrijving. „We willen een CAO op basis van onze voorstellen. Het isdui delijk dat we dit niet pikken." En andere gespierde taal die gretig aftrek vindt bij de stakers. „Het zijn nu ongeveer hon derdvijftig man", vertelt hij la ter. „Maar pas na vierentwintig uur wordt duidelijk hoeveel er werkelijk staken. Het is natuur lijk een volcontinubcdrijf en we werken hier met vijf ploegen. De boel ligt in elk geval plat. Op de brouwerij na dan. Daar wer ken nog een paar man. Hel brouwproces is niet zo maar stop te zetten De staking ook niet. De groep die nu voor de hefbomen staat, blijft daar staan tot elf uur 's avonds. „Tot die tijd zouden we ook hebben gewerkt", zegt een jonge knul. „De nachtploeg komt ons dan aflossen." De andere ochtend is sfeer voor de poort, die geheel is af gesloten door vrachtwagens een stuk milder. „Tientallen leden van het CNV hebben zich bij ons ingeschreven". meldt Schellenberg triomfantelijk. „Maar verder zit de boel nog vast. Er zijn geen nieuwe ont wikkelingen." .4.9*5» LEIDERDORP Meubelplein 8 - Tel.071/ 416395 Stedionweg 39C - Tel 010/ 4827765 SWERELDS GROOTSTE SPECIALIST IN LE0EREN ZITMEUBELEN Topman voorziet in 1996 winst voor vliegtuigbouwer MÜNCHEN PATRICK V DASA, het Duitse lucht- en ruimtevaartconcern dat een meerderheidsaandeel in Fokker heeft, is gematigd positief over de toekomst van de Nederland se vliegtuigbouwer. I let concern verwacht dat Fokker volgend jaar al „in de buurt van de zwar te cijfers komt", en in 1996 waarschijnlijk weer winst zal maken. DASA-bestuursvoorzit- ter J. Schrempp zei dat bij de presentatie van de jaarcijfers van zijn onderneming over 1993. Die cijfers laten een verdub beling van het verlies zien ten opzichte van 1992. Het moeder bedrijf van Fokker verloor in 1993 694 miljoen mark. Een jaar eerder was dat nog 341 miljoen. Vooral de tprenhoge kosten die de reorganisatie bij de verschil lende bedrijfsonderdelen met zich meebrengt, drukten in 1993 zwaar op de resultaten van DASA. De onderneming was daaraan 1.1 miljard mark kwijt. Van het verlies kwam 327 mil joen mark voor rekening van de luchtvaartdivisie. Dat lijkt wei nig, omdat alleen Fokker vorig jaar al een verlies van 460 mil joen gulden boekte. Veel daar van wordt in de DASA cijfers echter weer goedgemaakt door de winstgevende onderdelen van de luchtvaartdivisie, zoals de deelname in Airbus Ook voor dit jaar rekent DASA nog op verlies, wegens hoge reorga nisatiekosten en een slechte markt. Winst wordt weer ver wacht in 1995, omvoorziene omstandigheden daargelaten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21