1 Warmonders zijn tijdig ingelicht over Schiphol' Schoolkrant moet naam kindertelefoon vestigen Het oranjefeest komt in Voorschoten zeker op gang Leiden Regio Winkeliers Aktief zien de toekomst zonnig in Oegstgeest steekt belasting jaarmarkt nu in eigen zak Buizen, buizen en nog eens buizen llJDAG 22 APRIL 1994 Hulplijn bestaat 15 jaar Vijftien jaar bestaat de Kindertelefoon en in die periode is de hulplijn een begrip geworden. Maar de Leidse kindertelefoon wil nog meer bekendheid en de vrijwilligers gaan daarom een kinderpagina maken voor schoolkranten en wellicht ook voor kranten en tijdschriften. De meestgestelde vragen, problemen en infor matie moeten zo de naam en het nummer van de kindertelefoon definitief vestigen. Verliefd De meeste kinderen en jongeren weten wel van het bestaan van de kindertelefoon, zo bleek vo rig jaar uit een onderzoek. ,,Ze denken wel vaak dat ze alleen bij ons terecht kunnen met zware problemen, zoals incest of kindermishandeling. Maar er bellen ook jongeren over kleinere pro blemen. Dat ze verliefd zijn en niet weten hoe ze het moeten aanpakken. Of ze vragen om het recept voor een cake. Of willen gewoon een praatje maken", vertelt coördinator Marja van Santen. De kindertelefoon is alleen bedoeld voor tele fonische hulpverlening, benadrukt Van Santen. „We blijven achter de telefoon, dus we gaan niet met kinderen mee naar een hulpverle ningsinstantie. We verwijzen een deel van de bellers door naar zo'n instantie. Maar het grootste gedeelte van de telefoontjes zijn ge sprekken zonder doorverwijzing." Zo gaat ongeveer zestien procent van de tele foontjes over geweld. „Dwang, machtsmisbruik binnen het gezin bijvoorbeeld. Maar ook dat een kind op school gepest wordt. Of gediscri mineerd." Dertien procent van de bellers wil praten over thuis. „Dat varieert van ruzie met het broertje of zusje tot angst voor echtschei ding van de ouders." Seksualiteit en verliefd heid zijn eveneens veelbesproken onderwer pen. Een deel van de bellers snijdt een onschuldig onderwerp aan. „Zo'n recept bijvoorbeeld, maar ze bellen ook om het adres van een fan club. Dan moeten onze vrijwilligers soms heel inventief zijn. We proberen soms samen met de beller of we de informatie kunnen achterha len. Zo belde een keer een meisje dat een werk stuk voor school wilde maken over kastelen en daarvoor plaatjes zocht. Samen met de vrijwil liger verzon ze dat ze daarvoor naar de WV kon gaan." Streng De vrijwilligers die de telefoon bemannen, wor den streng getraind. Van Santen: „Een voor lichtingsavond, een selectiegesprek, een trai- ningsweekeinde, acht trainingsavonden en nog een zaterdag." Sinds de telefoondienst een 06- nummer kreeg, hoeven de medewerkers zich geen moment te vervelen. „De telefoon staat niet stil. En het is heel afwisselend. Het ene moment heb je een heel zwaar gesprek en het volgende moment belt een kind dat een naam voor zijn konijn wil." De kindertelefoon is dagelijks bereikbaar van 14.00 tot 20.00 uur via telefoonnummer 06- 0432. jstgeest loman leefmans nkeliersvereniging Aktief p eft alle vertrouwen in de n kwam!uvve Oegstgeester wethou- arme lufs F Lisman (Leefbaar Oegst- ;en opg#st/verkeer) en H. Kamphui- ostenwiï (WD/economische zaken), is uitveifj die mensen kan je gewoon ïetegolfjnenlopen en ik heb er het ige periiste vertrouwen in dat de De et groot^penaerstraat nu in rustiger ,vater komt", aldus F. Op- de nieuwe voorzitter van de~wésl65 leden tellende winkeliers- het najb. ndkrach de neigpe middenstanders werden Alle vertrouwen in college Oegstgeest opgeschrikt door herinrich tingsplannen van de gemeente. „En soms had je het idee dat ze die plannen door je strot pro beerden te duwen", aldus Op dam, die er geen geheim van maakt dat hij Leefbaar Oegst geest (LO) als bestuurslid van Aktief openlijk heeft gesteund. Een verkeersplan waarin op een deel van de winkelstraat eenrichtingsverkeer zou worden ingevoerd, is tot opluchting van de winkeliers nog door het oude college afgeblazen. LO had in haar verkiezingsprogramma staan dat de Oegstgeester win kelcentra goed bereikbaar moesten blijven voor auto's. Nu die partij door de grote stem menwinst een flinke vinger in de politieke pap heeft gekregen, is er zelfs sprake van tevreden heid bij Aktief. „Nu komt er een plan met alleen verfraaiingen. Nieuwe bankjes, bomen, stoe pen, lantaarns en parkeerha vens voor het tweede gedeelte van de straat. En we zullen zor gen dat het kruispunt met de Terwee weg ook wordt verbe terd. Nee, je kunt wel stellen dat onze problemen voorlopig voor een groot deel zijn opgelost", al dus Opdam. \rgemeester Van der Wel wijst kritiek PW van de hand U U O t vanur I binnei aar een, e' nive|et Warmondse college van burgemeester en wethou- Hirs heeft de gevolgen van de uitbreiding van Schiphol et onderschat. Burgemeester G. van der Wel wees gis- [ravond tijdens de raadsvergadering de kritiek van het ladslid J. van der Velde (Progressief Warmond) van de and. ARMOND FRANK BUURMAN ilgens Van der Velde heeft het illege de voorlichting over :hiphol te veel overgelaten aan Vereniging Betrokken Warm- nders. Ook zou het college ibben verzuimd de Warmon- ts meer te betrekken bij de jannen van Schiphol, die ver- TW- (rekkende gevolgen voor het jefklimaat in de gemeente unnen hebben. I I „Hoewel wij aanvankelijk fidden vernomen dat de ge- varmtefnlidsoverlast van de vliegtuigen niet verder dan de Ringvaart zou reiken hebben we toch de bevolking tijdig ingelicht. Maar misschien hebben we dat wel te vroeg gedaan. Op een informa tie-avond in het Trefpunt kwa men maar weinig bezoekers af, het leek alsof de Warmonders niet geïnteresseerd waren in het probleem". aldus Van der Wel. De gemeenteraad werd het gisteravond eens over een iets aangescherpte schriftelijke re actie op de uitbreidingsplannen van Schiphol. De raadsleden waren eenstemming van oor deel dat de negatieve gevolgen van een eventuele uitbreiding van Schiphol moeten worden beperkt. Met name de nacht vluchten worden gevreesd. „Ik ben een slechte slaper. Ik lig nu al wakker van de vliegtuigen", stelde mevrouw C. Saris (WD). „Gelukkig wil minister Alders nu een nader onderzoek naar de gevolgen van de uitbreiding van Schiphol. We moeten een luid protest laten horen om Warmond te behoeden voor rampzalige toestanden." C. van Rees (CDA) drong aan op een vliegverbod voor oudere typen vliegtuigen die buiten sporig veel lawaai maken. Ook wil hij meetpunten die de scha delijke uitstoot van de vliegtui gen moeten vastleggen. Van der Velde vindt dat de ge luidsbelasting voor Warmond maar eens nader onderzocht moest worden. Ook de toekom stige milieuverontreiniging baart hem zorgen. „De bewo ners van het Lage Land en het Oosteinde zullen te maken krij gen met kerosinestank. Rustig recreëren op de Kagerplassen is er straks niet meer bij. Je kan je afvragen of Warmond straks nog wel een recreatiegemeente kan worden genoemd. Alleen de vliegtuigspotters hebben straks nog belangstelling", voorspelde hij. Van der Velde wil dat War mond zich aansluit bij de pro testen die bijvoorbeeld de Leid se regio laat horen. Burgemees ter Van der Wel vindt dat echter geen goed idee. „We moeten niet in het wilde weg alle reac ties maar gaan ondersteunen. Bovendien, alle reacties op de uitbreiding van Schiphol komen uiteindelijk toch op hetzelfde logedruk «Md,„^Autokrakers op heterdaad betrapt iWassenaar Twee Hagenaars, 32 en 35 jaar oud, zijn gistermid- mag bij het sportcomplex Roggewoning aan de Buurtweg in KiiWassenaar op heterdaad betrapt bij een autodiefstal. Onder het loog van de politie braken de twee de auto open en pakten een tasje met twintig gulden. Op het moment dat zij werden ingere kend gooiden zij het lege tasje weer terug in de auto. Bromfietser laat slachtoffer achter voorschoten Een 11 -jarig meisje uit Voorschoten is gistermid dag op de Admiraal de Ruytersingel aangereden door een brom fietser toen zij in de richting van de Beethovenlaan fietste. De bromfietser wilde haar inhalen en raakte haar waardoor zij viel. Het meisje bezeerde haar been maar liep geen ernstig letsel op. De bromfietser is doorgereden. Diefstal buitenboordmotor voorschoten Van een boot aan de Krimkade in Voorschoten is de buitenboordmotor gestolen. De eigenaar van de boot, een 25- jarige man uit Voorschoten, wilde gisterochtend gaan varen en ontdekte dat de motor^estolen was. Natuurwandeling in Wassenaar wassenaar Op landgoed De Horsten in Wassenaar is zondag een voorjaarswandeling van het IVN-Leiden. Aanvang 14.00 uur, aan de ingang aan de Papenweg. Toegang kost 1,50 gulden. oegstgeest het eerst geheven. Maar in de vorm van een evenementen- subsidie vloeide dit geld weer terug in de kas van de winke liersvereniging Aktief. Dat is dit maal niet aan de orde. De deelnemers aan de traditio nele jaarmarkt op 5 mei in de De Kempenaerstraat in Oegst geest moeten dit jaar precario rechten betalen. Het gaat in to taal om een bedrag van onge veer 3000 gulden. De gemeente had bij de eerste elf edities van de braderie verzuimd kraam- houders aan te slaan. Vorig jaar merkte een ambte naar deze fout op en werd de gemeentelijke belasting voor De jaarmarkt is kleiner dan voorgaande edities. Er zijn 25 standhouders minder. Volgens de organisatie zal niemand daar wat van merken, omdat de markt altijd wat volgepakt zat en er nu ruimte ontstaat voor een betere opstelling. Alphenaar uit auto geslingerd sloeg vervolgens over de kop. Het slachtoffer werd uit de auto geslingerd. Hij is per ambulance overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden. De Rijndijk was gedurende anderhalf uur afgesloten voor het verkeer, om de oorzaak van het ongeval te achterhalen. Een 26-jarige Alphenaar is van nacht rond half vier levensge vaarlijk gewond geraakt bij een ongeval op de Rijndijk in Zoe- terwoude. Door nog onbekende oorzaak kwam hij met zijn be stelauto in de berm terecht en VRIJE TIJD Voetverzorging Scholengemeenschap Emilie Knappert aan de Storm Buy- singstraat 18c in Leiden biedt morgen demonstraties 'voetver zorging'. Tussen 10.00 en 13.00 uur kun nen belangstellenden hun voe ten gratis laten behandelen en adviezen vragen over voetver zorging. Festival Rhadamantus, Creepmine. de Ramona's en Dandruff spelen morgenavond in jongerencen trum Twilight Zone in Wasse naar. Kaarten voor het festival kosten tien gulden in de voor verkoop en 12,50 gulden aan de zaal. Kaarten zijn te koop in Boerderij Ter Weer aan de Dey- lerweg. Kinderfeest Tino en de Rosino's treden morgen op in de openbare bi bliotheek in Oegstgeest. Om 14.00 en 15.00 uur dragen ze ge dichten voor en zingen ze kin derliedjes in het gebouw aan de Homeruslaan. Kindertheater Kindertheater 'De Splinter' geeft morgen een open voorstelling in basisschool Oostergeest aan de Laan van Oostergeest in Oegstgeest. Het stuk heet 'Zus en zo' en is bedoeld voor kinde ren van 7 tot 13 jaar, maar vol wassenen zijn ook welkom. Aanvang 15.00 uur, toegang kost 5 gulden. Telefonisch re serveren: 071-11480. Uitheems koken In het sociaal-cultureel centrum Sjelter in Leiderdorp begint morgen een vierdelige cursus intercultureel koken. Er wordt Marokkaans gekookt en de maaltijden worden samen op gegeten. Deelname aan de cursus kost 30 gulden, aanmelden bij Sjelter aan de Heemraadlaan. De les sen duren van 17.00 tot 19.30 uur. Andes Carlos Breton y Companeros geeft morgen een concert in het lokaal van TUYA in de Kaas- marktschool aan de Koppen- hinksteeg 13 in Leiden. Het re pertoire van de band bestaat uit traditionele muziek uit het An- desgebergte en populaire Zuidamerikaanse muziek Aanvang 20.30 uur, reserverin gen: 123481. Stathuys De popgroep I>a l.a Limited treedt morgenavond op in jon gerencentrum 't Stathuys aan de Breestraat in Ixnden. Het concert begint omstreeks 21.00 uur. Heempark Het IVN houdt zondag een ex cursie in het Leidse Heempark aan de Oegstgecsterweg met als thema 'Bomen en struiken in de lente.' Tevens is er die middag het project 'Lentegeuren en kleuren', speciaal voor groep 3 en 4 van het basisonderwijs. Het ontwaken van de natuur wordt bezien door de ogen van een hommel. Aanvang 14.00 uur op de bin nenplaats. 81)66 pleit voor sneltram in >f Zuid-Holland 9 g pen haag/alphen aan den run Tussen Alphen aan den Rijn en 2 ichiphol moet een sneltram jaan rijden. Zo'n tram is con- 5 currerend met zowel de trein als 'g de auto en introductie ervan 9 past goed in het beleid van de provincie het openbaar vervoer 4 te verbeteren. Provinciale Sta- 7 nen moeten de komst van de sneltram bevorderen, vindt D66-statenlid H. van Woerden. Van Woerden wil dat de pro vincie de introductie van de sneltram in zowel de Rijnstreek als Midden-Holland en de JDuin- en Bollenstreek stimu leert als onderzoek van de streekvervoerders uitwijst dat de tram rendabel is. West Ne derland en de NZH, de grote vervoerders in Zuid-Holland, onderzoeken op dit moment de haalbaarheid van een sneltram. Ans Willemze nieuw raadslid in Warmond Ans Willemze-Van Zijverden wordt het nieuwe raadslid voor Progressief Warmond. Zij volgt P. Herngreen op, die kort na zijn installatie aankondigde dat hij op korte termijn uit de ge meenteraad moet stappen van wege verhuizing naar een ande re gemeente. Willemze stond elfde op de kandidatenlijst van PW. Zij wordt in juni als raads lid beëdigd. Tot die tijd blijft Herngreen aan. wassenaar Buizen, buizen en nog eens buizen, voor zover het oog reikt, tussen de Amerikaanse school en bedrijventerrein Maaldrift, bij de A44 in Wassenaar. Veel te veel muisgrijze buizen om even bij te vijlen aan het Rijswijkse plein, om met Koot en Bie te spreken. Het gaat dan ook om enorme drinkwaterbuizen, zo groot datje er bijna rechtop in kan staan. Ze vormen straks een hoofdtransportwaterleiding naar de Was- senaarse duinen. Daarmee kan Maaswater in de duinen worden gepompt zodat het daar kan worden gezuiverd. En zo te zien kan dat straks met miljoenen liters tegelijk. foto henk bouwman Acht muziekkorpsen trekken op koninginnedag door het dorp voorschoten kees van kuilenburg Een spetterende show waar nog dagen over wordt gesproken. Dat moet volgens de bestuurs leden Bert Griffioen en Piet Be verwijk van de Oranjevereniging Koningin Wilhelmina in Voor schoten de streetparade worden die op koninginnedag door het dorp trekt. Een evenement waar niet minder dan acht korpsen aan meedoen. In totaal trekken zo'n 350 tot 400 muzikanten door het dorp. „Ter gelegenheid van het 90- jarig bestaan van de vereniging wilden wij eens flink uitpakken. Allerlei wilde plannen werden geopperd, maar uiteindelijk rol de dit er uit. Onze ervaring is dat als er geen muziek in de ochtend te horen is, Jiet feest niet op gang komt. Nu met zo veel korpsen moet het zeker lukken om er in de morgenuren de aandacht op te vestigen dat er in Voorschoten iets aan de hand is", aldus Griffioen. Het idee is vervolgens in han den gegeven van het bestuur van muziekvereniging Lauren- tius die het verder uitwerkte. „Naar ons idee een muzikale happening die nog maar zelden te zien is geweest. Het zal niet in het Guinness Book of Re cords komen, maar het is wel iets aparts. Zeker voor onze re gio". zegt vice-voorzitter Bever wijk. „Daar zijn we wel trots op- De bedoeling is dat tussen kwart over negen en half tien de acht korpsen - waaronder Lau- rentius uit Voorschoten, DVS uit Katwijk en VIOS uit Zoeterwou- De bestuursleden Piet Beverwijk (links) en Bert Griffioen van de jubilerende oranjevereniging staan al te popelen om te beginnen met de streetpa rade. FO TO HENK BOUWMAN de - vanuit acht wijken naar de Laurentiuskerk lopen. Kinderen en ouders uit die wijken kunnen zich aansluiten. „Het liefst in kleding uit de tijd van Ot en Sien. Niet voor niets vieren we ons 90-jarig bestaan." De acht korpsen komen ver volgens rond kwart voor tien sa men bij de Laurentiuskerk. Daar worden de acht verenigingen tot één geheel samengevoegd. „Niet zomaar als korpsen achter elkaar, maar de instrumenten bepalen de opstelling. Het ge heel staat onder leiding van Ton van der Krogt, die tamboer- maitre is bij Laurentius. Achter hem de zeven andere tamboer- maitres en vervolgens alle in strumenten. Dat moet een machtig gezicht en gehoor zijn als dat voorbijtrekt", kijkt Be verwijk alvast vooruit. Speciaal voor dit doel heeft Voorschotenaar Rob Balfoort twee marsen gecomponeerd, die tijdens de tocht naar het centrum ten gehore worden ge bracht. „Alle korpsen hebben dit apart gerepeteerd, maar op koninginnedag spelen zij het gezamenlijk. Alleen de tam boer-maitres hebben bij elkaar gezeten en het een en ander doorgesproken. Wat het gewor den is horen we die zaterdag wel. Maar het bestuur van Lau rentius kennende hebben we er alle vertrouwen in dat het een muzikaal hoogstandje wordt." Volgens Griffioen en Bever wijk is het geen eenvoudige klus geweest om het evenement te realiseren. „Het kost een paar centen, gelukkig hadden wij geen enkel probleem om spon sors te vinden. Dus kon Lauren tius al snel aan de slag om korp sen te contracteren. Dat is niet zo simpel, orpdat zij die dag veelal een of twee keer in eigen dorp of stad optreden. Doordat wij ruim van te voren konden beginnen is dat uiteindelijk ge lukt. Vooral dank zij de contac ten die Laurentius heeft." De streetparade is niet het enige dat die dag op het pro gramma staat in Voorschoten. Naast de gebruikelijke kinder rommelmarkt en het traditione le touwtrekken - de deelnemers in streepjeskleding uit het begin van deze eeuw en machtige snorren - staan er tal van festi viteiten op het programma. Daaronder een loop-in-concert in de Dorpskerk, dixielandmu- zick. optredens van de Harmo nie Voorschoten en Symfonietta uit Voorschoten. In de avondu ren is er de traditionele taptoe met korpsen uit de eredivisie en tot besluit vuurwerk.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19