'Kerken hebben het laten afweten in ex-Joegoslavië' Kerk Samenleving Afrikaanse kerken moeten stammentwisten te lijf Paus haalt weer uit naar VN-conferentie Wanntegolfje VRIJDAG 22 APRIL 1994 979 IJD/ REDACTIE DICK VAN DER PLAS. 071-356443 HET WEER HANS VA| KORTWEG Robert-Fleury Pater J.F. de Rooij wordt ko mende zondag geïnstal leerd als de nieuwe pastor van het algemeen psychia trisch ziekenhuis 'Robert- Fleury Stichting' in Leids- chendam. Dat gebeurt om 10.00 uur in de Hulp en Heilkerk van het zieken huis. De installatie heeft plaats door de deken van de Vlietstreek, pater J.J.P.M. de Graaf. Na de dienst er gele genheid om met de pastor kennis te maken in het Veurhuis. Evangelisatiedienst 'Goede tijden, slechte tij den' is het thema van een evangelisatiedienst in de Grote Kerk van Rijnsburg. De dienst, die komende zondag begint om 9.30 uur, wordt geleid door kerkelijk werker EJ. Bergman. Mede werking wordt verleend door een groep jongeren van het CJV en het orgel wordt bespeeld door Sietze Strating. iedereen is wel kom. Sing In Het gospelkoor SalvatioN is komende zaterdagavond te beluisteren tijdens een 'Sing In' in het Katwijkse zalencentrum Tripodia aan het Hoornesplein. Het koor wordt begeleid door syn thesizer, drums, gitaar, bas, dwarsfluit en viool. Tijdens deze bijeenkomst wordt ook meer informatie gege ven over de SalvatioN Tour '94: Katwijk-Kiev. De 'Sing In' begint o'm 20.00 uur en de toegang is gratis. Wel wordt een collecte gehou den voor de bekostiging van de Tour '94. Sprookje Psychotherapeute Haccou verklaart komende maan dag (25 april) de 'dieptepsy- chologische aspecten van het sprookje' tijdens een le zing in de Lokhorstkerk aan de Pieterskerkstraat 1 in Leiden. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de kring geloofsopvoeding van de Doopsgezind-Re monstrantse gemeente en iedere belangstellende is welkom. De titel van de le zing luidt: 'Het sprookje en het literaire symbool'. Aan vang 20.00 uur. Gospel-Huis-Party Voor jongeren van 15 tot 25 jaar die 'Jezus willen leren kennen en/of Hem met an deren willen delen' is er morgenavond weer een Gospel-Huis-Party aan het Galjoen 41 in Alphen aan den Rijn. De party begint om 20.30 uur. Intrede Dominee J.B. Kamp uit Vol- lenhove wordt komende zondag bevestigd als de nieuwe predikant van de hervormde gemeente van Valkenburg. Dat gebeurt om 10.00 uur door dominee SA van der Veer uit Ste- dum in de hervormde kerk aan het Castellumplein. De intrededienst heeft 's mid dags om 15.00 uur plaats. Gospel country De Alphense Salvatorikerk vormt vanavond het decor voor een regionaal Gospel Country Festival. Op het programma staan optre dens van de Country Trail Band, TFIIRZA en de Bluegrassgroep The Bro thers. De organisatie is in handen van de Alphense stichting Local Gospel Pro jects. Het festival begint om 20.00 uur en kaarten kosten aan de zaal 12,50 gulden. De Salvatorikerk staat aan de Willem de Zwijgerlaan. amsterdam anp Eén van de belangrijkste taken van de Afrikaanse ker ken is de strijd tegen stammentwisten en etnische spanningen, ook in eigen gelederen. Kerken op het Afri kaanse continent moeten zich opwerpen als bescher mers van etnische minderheden en werken aan verzoe ning tussen de verschillende partijen. Dit betoogde de Togolese predikant Samuel Ada, staflid van de Wereldraad van Kerken, gisteren bij de presentatie van het jaarverslag van de Nederlandse Zendingsraad (NZR). Hoe dringend noodzakelijk het is dat kerken deze rol op zich nemen, leert de bloedige strijd die sinds enkele weken in Rwanda woedt, zo on derstreepte Ada. Terwijl de Afrikaanse kerken zich noodgedwongen steeds meer op politiek terrein begeven, doen kerken in het Westen juist een stapje terug. Zij hebben door scha de en schande geleerd dat een al te groot maatschappe lijk engagement ten koste van de spiritualiteit gaat, al dus NZR-secretaris dr. J. van Butselaar. Wat dat betreft wordt de kloof tussen oecumenische en evangelische zendingsorganisaties met de dag klei ner. Beide stromingen hebben ontdekt dat ze met hun eenzijdige aanpak tekort zijn geschoten, aldus Van But selaar. Het oecumenische plan om binnen twintig jaar het Koninkrijk Gods op aarde te vestigen is mislukt, evenals de evangelische strategie om in diezelfde perio de de hele wereld te bekeren. De twee stromingen werken ook binnen de NZR in toenemende mate vruchtbaar samen. Zij hebben van elkaar, maar ook van bijvoorbeeld de Afrikaanse kerken geleerd dat 'een sociale en politieke stellingname en een johan de Heer-geloof niet haaks op elkaar hoeven te staan', zo zei de NZR-secretaris. „Het is mogelijk om eerst 'Welk een vriend is onze Jezus' te zingen en even later mee te lopen in een politieke demonstratie." Rooms-katholieke theoloog Kiing in discussie met secretaris-generaal Wereldraad De rooms-katholieke theoloog Hans Küng verwijt de ker ken dat zij inzake de burgeroorlog in het vroegere Joego slavië volledig hebben gefaald. Vooral het Vaticaan en de Wereldraad van Kerken hebben nagelaten de etnische en religieuze groepen tijdig tot verzoening te bewegen. Küng zei dat in Basel, waar hij een openbare discussie met secretaris-generaal Konrad Raiser van de Wereldraad voerde. basel epdverwerken en de wederzijdse haat en agressie moeten ver- De orthodoxe Serviërs en de minderen, zei Küng. Bij Duit- rooms-katholieke Kroaten had- sers en Fransen is de verzoe- den in de afgelopen veertig jaar ning na de Tweede Wereldoor- hun bloedig verleden moeten log wel gelukt. De kerken had den over Joegoslavië hun profe tische stem moeten laten horen. Raiser erkende dat de kerken veel te laat waren geweest met hun pogingen tot verzoening. Maar, zo voegde hij eraan toe, verzoening tussen de religies zou niet automatisch tot ver zoening tussen de volkeren hebben geleid. In Bosnië woedt geen godsdienstoorlog. De Wereldraad, waarvan de Servisch-Orthodoxe Kerk lid is, probeert door bezoeken het vertrouwen van de Serviërs te winnen en de 'totale communi catieblokkade', waar de Serviërs als gevolg van de sancties onder lijden, te doorbreken. Raiser keerde zich tegen het gebruik van geweld door het Westen. Mensen kun je volgens hem geen vrede opdringen. De Wereldraad wil meer waarnemers en bemiddelaars naar de crisisgebieden zenden om het uitbreken van geweld te voorkomen. 'Niet zonder suc ces' gebeurt dit al sinds ander half jaar in Zuid-Afrika, zo zei Raiser. Zulke vredesmissies noemde hij belangrijker dan mobiele brigades. Nel Benschop spreekt in Katwijk: 'Geloven is geluk' Ze is inmiddels 76, maar blijft voor haar lezingen onvermoei baar op toernee. En waar ze komt, trekt Nederlands meest gelezen dichteres Nel Benschop volle zalen. Haar vijftien dicht bundels waren dan ook stuk voorstuk 'bestsellers'. De Arnhemse was gister avond te gast in het Katwijkse Maranathacentrum aan de Poolster, waar ze op een bijeen komst van de hervormde wijk- gemeente 'Rehoboth' door do minee B.I I. Weegink werd geïn troduceerd als 'een vrouw, ge zegend met de gave van het ge dichte woord'. „Woorden gaan hun eigen gang, kunnen heel al gemeen -worden. Maar als het werkelijk goed is, zakken ze niet door de bodem heen", zo prees hij het werk van het dichteres. Benschop straalde in haar voordracht het door haar geko zen thema uit. Met anekdotes, haar eigen gedichten, muziek en zelfs een liedje van Paul van Vliet ('Veilig achterop, bij vader op de fiets') vertolkte zij: 'Gelo ven is geluk'. „En geluk is, in een paar woorden je geloof kunnen uiten." Nel Benschop is niet alleen bekend door haar gedichten. LWF: Pavle moet oproepen tot wapenstilstand geneveepd Nel Benschop: „Geluk is, in een paar woorden je geloof kunnen uiten." nen bij uitgeverij Kok), een bloemlezing uit de spreuken Ook haar gebundelde spreuken beleven herdruk na herdruk. Haar meest recente werk is 'Glimlach in woorden' (versche- van de afgelopen jaren die door de dichteres eigenhandig zijn FOTO DICK HOGEWONINC gecalligrafeerd. Naast de tek sten staan aquarellen van Frou- ke Botma, die ook eerdere bun dels van Benschop illustreerde. De Lutherse Wereldfedera tie heeft patriarch Pavle op geroepen zich in te zetten voor een wapenstilstand in Gorazde. Het hoofd van de Servisch-Orthodoxe Kerk moet zijn invloed aanwen den en de Serviërs ertoe brengen daadwerkelijk hun wil tot vrede te tonen. Dit heeft Gunnar Staalsett, secretaris-gene raal van de LWF, in een gis teren gepubliceerde brief aan Pavle geschreven. Ver der moeten de Serviërs hu manitaire hulp toelaten en de vertegenwoordigers van de Verenigde Naties onge moeid laten. Staalsett wijst op het dubbelzinnige optreden van de Serviërs. Eerst gaan zij akkoord met een wapen stilstand om die vervolgens militair uit te buiten. Bo vendien zijn ze overgegaan tot het gijzelen van VN-me dewerkers. Of Staalsett bij Pavle aan het goede adres is, is zeer de vraag. Deze week noem de Dusan Janjic, socioloog in Belgrado, tijdens een persconferentie in Amster dam Pavle een 'goedwillen de man, maar dat is niet ge- noeg. Daarom is de patri arch makkelijk te manipu leren'. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: door de Generale Synode als predikant voor buitengewone werkzaamheden (algemeen secretaris van de Gereformeerde Zendmgs- bond): J. van Oostende te Genemui- den; door de Generale Synode als predikant voor buitengewone werk zaamheden (predikant bij de Inrich tingen van Justitie): P. Pijper, kandi daat te Krimpen aan den IJssel. Bedankt: voor Ens: G.J. van der Ende, kandidaat te Gouda. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Marrum (i.s.m. de herv gem.): A.J. Jonker, kandidaat te Drachten, die dit beroep heeft aange nomen. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Rotterdam-Zuid: L. Blok te Nunspeet. Bedankt: voor Vlissmgen: L. Huisman te Terneuzen. GEREF. GEMEENTEN in NED. Bedankt: voor Veenendaal: F. Mallan te Alblasserdam. lahore rtr Protest Pakistaanse christenen tegen omstreden godsdienstwet voerde wet wordt gebruikt om de christenen in Pakistan te dis crimineren. Zij pleitten verder voor de arrestatie van de daders van een aanslag op een Pakis taanse christen. Manzoor Masih werd begin april door moslim- fundementalisten doodgescho ten toen hij het gerechtsgebouw in Lahore verliet. Hij werd ver dacht van het overtreden van de Wet op godslastering. De beto gers hebben met een honger staking gedreigd als de Pakis taanse regering de omstreden wet niet intrekt. Duizenden Pakistaanse christe nen hebben gisteren geprotes teerd tegen de omstreden Wet op godslastering. De demon stranten hielden onder leiding van de enkele bisschoppen een protestmars door Lahore. Zij riepen de regering van presi dent Bhutto op de wet in te trekken. De wet stelt de doodstraf op belediging van de Koran en de profeet Mohammed. De beto gers vinden dat de in 1991 inge- vaticaanstad rtr Voor de derde keer in een week heeft paus Jo hannes Paulus II felle kritiek geleverd op de ko mende wereldbevolkingsconferentie van de Verenigde Naties. De paus vreest dat de bijeen komst abortus en kunstmatige voorbehoed middelen zal aanbevelen. Hij bedankte gisteren de Afrikaanse bis schoppen voor hun steun in zijn strijd tegen de conferentie, die in september in Caïro wordt gehouden. De Verenigde Naties, die 1994 tot jaar van het gezin hebben uigeroepen, zijn be zig het gezin de nek om te draaien in plaats van het te ondersteunen, zei de paus tot de Afrika- synode in Vaticaanstad. Er moet een Maginot-linie tegen de confe rentie komen, aldus de paus in een verwijzing naar de onneembaar geachte verdedigingslijn van de Fransen in 1940, die echter door de Duitsers werd vernietigd. „Maar de onze moet wél stand houden," zo voegde hij eraan toe. De VN-conferentie zal zich uitspreken over een plan om in het jaar 2050 de wereldbevol king te stabiliseren op 7,27 miljard mensen. De programma's houden onder meer het recht op abortus en voorbehoedsmiddelen in. Vorige week publiceerde het Vaticaan een brief die de paus aan alle staatshoofden en se cretaris-generaal Boutros Boutros-Ghali had gezonden. Daarin noemde hij het ontwerp voor het slotdocument van de conferentie 'amoreel'. Hij had vooral kritiek op de passages over abor tus, euthanasie, voortplanting en het gezin. Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON LEIDSCH DAGBLAD Uitgave van Dagbladuitgever Damiate bv DIRECTIE: B M Essenberg, G.P. Arnold (adj), J Kiel (adj). HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoor, Frans Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN R D Paauw, tel dag 9 30- 11 30 uur 071 -356215, of per post HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat82,2321 BM Leiden Telefoon 071-356356 REGIOKANTOOR Kanaalstraat 26a Lisse Telefoon 02521 -19353Fax 0252 M 9610 POSTADRES Postbus 54,2300 AB Leiden TELEFAX; Advertenties 071-323508 Fam berichten 071-323508 Redactie071 -321921 ADVERTENTIES ma.-vrij. van 08 30-17 00 uur: Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES(Sleutels) ma -vnj van 8 30-17 00 uur: Telefoon071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071 -128030 bij vooruitbet. (ind. BTW) peraccgiro autom.bet per maand 29,30 per kwartaal 85,55 ƒ84,55 per jaar ƒ329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZÓRGING mat/m vrij: 18 00-19 30 uur, zat 1000-12.00uur Tel 071-143241 April onderscheidt zich van alle an dere maanden van het jaar in die zin dat ze in staat is alle vier sei zoenen te laten zien; in extreme gevallen zelfs binnen een tijdsbe stek van een paar dagen. Het is vaak genoeg voorgekomen dat een vroege warmtegolf op de voet werd gevolg door pittige winterse buien en felle nachtvorsten. Herfstachti ge stormen zijn geen zeldzaam heid; we hoeven maar naar het be gin van deze maand terug te gaan om er eentje tegen te komen. Het komende weekeinde geeft het aprilweer aanleiding tot een ander verschijnsel: het zomergevoel, dat bij velen zal opborrelen omdat het kwik een flinke sprong omhoog maakt. Nadat het eerder deze week op diverse plekken in den lande nog op drie nachten achtereen licht heeft gevroren, maakt de na tuur nu korte metten met de laatste restjes kou boven onze om geving. De Europese weerkaart van vandaag is illustratief voor de at mosferische tegenstellingen in dit jaargetijde. Alles draait om een groot depressiecentrum nabij Ier land. Aan de noordwestkant van dit systeem stroomt arctische lucht met sneeuwbuien vanaf IJsland naar het zuiden. Deze winterse ver schijnselen reiken nog tot Schot land, in schril contrast met een groot deel van de West-Europese landen, die aan de 'goede' kant van nkel het lagedruksysteem liggen. Na een paar twijfeldagen kwam,u^e vandaag een stuw van warme lufs op gang, begeleid door een opg#st/v stoken zuiden- tot zuidoosten win (\A Het komend weeKeinde is uitveijj die ren voor het eerste warmetegolf|nen van dit jaar. Flinke zonnige periisle ven uit. Dankzij de gunstige afls11- J- dige windrichting merkt de wes|65 1 lijke kuststrook mets van het nojb. ijskoude zeewater; de windkraclj tot 4 is sterk genoeg om de neigpe tot zeewind te onderdrukken. Dye a lucht wordt geleidelijk wel vocht ger; naarmate het weekeinde vot^* dert wordt het zelfs wat zwoel Ej hangt vanaf zaterdagavond al da dreiging van een regen-of on- \Ur weersbui in de lucht. Zondag neemt de onstabiliteit verder to^ -■ en na een vrij warme dag kan opi meerdere plaatsen een dondert/ losbreken. Opgepast: Bij dit weertype krijgq sommige lieden ongetwijfeld del mer 'in de bol'. Dat gevoel wordf begin volgende week in banen g| leid, want op maandag stroomt! I weer frissere oceaanlucht vanuit M Golf van Biscaje ons land binneij Het kwik valt dan terug naar een normaler, maar acceptabel nivel van 12 tot 15 graden. P1 HET WEER IN EUROPA [et KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag geruime tijd re gen, maar in Engeland droog en vooral in het oos ten perioden met zon. Morgen half tot zwaar be wolkt en enkele buien, in Engeland mogelijk met onweer. Middagtempera- tuur ongeveer 15 graden, in Schotland vooral van daag lagere temperaturen. België en Luxemburg: Perioden met zon en een verspreide regen- of on weersbui. Middagtempe- ratuur vandaag ongeveer 18, morgen rond 20 gra- Noord- en Midden-Frank- Perioden met zon en een lokale regen- of onweers bui. Morgen in het westen meer bewolking en op grotere schaal re gen- of onweersbuien. Maximumtempe ratuur circa 20 graden, langs de west kust blijft het iets koeler. Portugal: Vandaag veel bewolking en perioden met regen. Morgen half tot zwaar be wolkt en vooral langs de westkust enkele buien. Middagtemperatuur tussen 15 en 18 graden. Madeira: Vandaag enige tijd regen, morgen wisse lend bewolkt en een enkele bui. Middag- temperatuur ongeveer 18 graden. Spanje: Vandaag perioden met zon, later in het westen regen. Morgen veranderlijk be wolkt en enkele regen- of onweersbuien. Maxima rond 22 graden, in het noord westen koeler. Canarische Eilanden: Vandaag toenemende bewolking en later plaatselijk regen. Morgen af en toe zon en waarschijnlijk droog. Middagtempe ratuur ongeveer 22 graden. Tunesië: Droog en overwegend zonnig. Middag- temperaturen aan zee vandaag ongeveer 20 graden, morgen iets warmer. Zuid-Frankrijk: Vandaag perioden met zon en in de oos telijke departementen mogelijk nog een bui. Morgen in het westen meer bewol king en voornamelijk in de Pyreneeën- een enkele re_gen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur ongeveer 21 graden', aan de voet van de Pyreneeën door föhn plaatselijk maxima tot 25 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en morgen een kleine kans op eert bui. Maxima oplopend tot ongeveer 23 graden. Italië: Vandaag wisselend bewolkt en een en kele regen- of onweersbui. Morgen pe rioden met zon en droog. Middagtempe ratuur vandaag tussen 16 en 20 graden, morgen enkele graden hoger. Corsica en Sardinië: Perioden 'met zon en vrijwel overal droog. Middagtemperatuur rond 20 gra- Griekenland en Kreta: Vandaag nog overwegend droog en voor al in het zuiden en op Kreta perioden met zon. Morgen toenemende bewolking en vooral in het noorden en midden flin ke regen- en onweersbuien. Middagtem peratuur teruglopend van 22 graden op vandaag tot 18 op morgen. Turkije en Cyprus: Vandaag perioden met zon en kans op een bui. Morgen meer bewolking en vooral langs de westkust buien, soms met onweer. Op Cyrpus blijft het overwe gend droog. Maxima van 23 graden langs de westkust van Turkije tot 30 gra den op Cyprus. Duitsland: Perioden met zon, afgewisseld door wol kenvelden. Morgen aanzienlijk minder bewolking. Vrijwel overal droog. Middag temperatuur rond 20 graden.vandaag in het noorden nog enkele graden lager. Zwitserland: Wolkenvelden en vooral aan de zuidkant van de Alpen af en toe regen, boven de 2300 meter overgaand in sneeuw. Maxi ma in de dalen oplopend tot rond 20 graden. Oostenrijk: Wolkenvelden, in het laagland flinke pe rioden met zon. Vrijwel overal droog. Middagtemperatuur rond of iets boven 20 graden ZATERDAG 23 APRIL 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.24 Zon onder Maan op 18.01 Maanonder04] Waterstanden Katwijk Hoogwater01.49 14.08 vo Laag water 10.01 22.46 de Weerrapporten 21 april 20 uur: 'ar Amsterdam De 8ilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissmgen Maastricht Aberdeen Bordeaux Brussel Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt windst 22 15 Kopenhagen half bew. LasPalmas zwaar bew Lissabon zwaar bew. Locarno onbew Johannesburg l Los Angeles z New Orleans z de

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18