Plan lang bestudeerd Stationstunnel vijf miljoen goedkoper Architect vindt Stevenshof 'zwak' Vijf Meilaan voor 5 mei op de agenda Braderie in Leiden Verbazing over ophef muntenvondst inzwemmen op open dag Dertig maanden celstraf voor neersteken zwager Meldpunt vrijwilligershulp Zorgen over invasie fietsen op Breestraat JlJDAG 22 APRIL 1994 971 17 De zeldzame dukaten rollen over de handen van conservator Jacobi van het Leidse Penningenkabinet. foto loek zuyderuin Penningenkabinet wil één zilveren dukaat kopen Het Penningenkabinet verbaast zich over de opwinding, die is ontstaan rond de vondst van de zilveren Spaanse munten. Conservator H. Jacobi verwacht niet dat er iets zeldzaams tevoorschijn komt. Maar dat neemt niet weg dat er sprake is van 'een aardige vondst', die zeker een 'leuk bedrag' kan opleveren. De schat uit de zestiende en zeventien de eeuw, gevonden in een kelder in Utrecht, is naar het kabinet aan het Ra penburg overgebracht. De 239 munten moeten volgens de Monumentenwet eerst worden geregistreerd. Zodoende kwam de collectie in het Prentenkabinet terecht. Kranten, radio en TV maakten intussen uitgebreid melding van deze 'schat'. En die aandacht heeft Jacobi aange naam verrast. „Elk jaar worden er op ver schillende plaatsen wel wat dingen gevon den. Kij, hier heb ik iets dat in het Lim burgse Born is ontdekt. Vaak gaat het om spulletjes, die alleen maar interessant zijn voor de plaatselijke pers. Op die Spaanse dukaten kwam het Jeugdjournaal af. Dan heb je ineens landelijke publiciteit waarop vervolgens ook de kranten inspelen." Toch blijft Jacobi, muntenkenner en - liefhebber bij uitstek, zeker niet stoïcijns bij het zien van zoveel zilveren munten uit het grijze verleden. „Er zitten er behoorlijk wat bij waaraan je kan zien dat de munt slager aan het rauzen is geweest. Maar sommige glimmen alsof ze gisteren zijn uitgegeven. En kijk deze, die heeft een af beelding van Lodwijk de XIV als tienjarig jongetje. Het leuke is dat een paar er nog zo fris uitzien", aldus Jacobi. Tussen de 239 historische rijksdaalders zitten exemplaren uit het Nederland en België, maar ook zes Franse ecu's en een uit het Zwitserse Basel. Aangezien er vroe ger geen banken bestonden, werden spaarcentjes bijvoorbeeld in de grond ver stopt. Zo kan het dus gebeuren dat er nog geregeld waardevolle vondsten worden gedaan. Deze is vermoedelijk in 1664 be graven. De waarde ervan bedroeg toen 595 gulden. Reken je dat om, dan betekent dat twee jaar loon. Over de huidige waarde wil Jacobi geen indianenverhalen de wereld in helpen. „Die berichten over 1500 gulden per stuk. ik weet niet waar die vandaan komen. In de catalogus staat een lager bedrag, maar bi) elkaar zal het wel enkele duizenden gulden opbrengen. Er is er een bij, een Friese dukaat, dje wij zelf nog niet heb ben. Die zullen we ook proberen te ko pen." dviezen over Beestenmarkt overtuigen B en W niet Vervolg van voorpagina wethouders T. van Rij (PVDA/ruimtelijke ordening) P. Langenberg (D66/verkeer) houden onverkort vast n hun voorgenomen plan om van de Beestenmarkt n parkeervrij plein te maken en alle vormen van gemo- riseerd verkeer te weren van Beestenmarkt en Steen- aat. „Wij hebben de plannen lang genoeg bestudeerd, adviezen van BRO kunnen ons niet op andere gedach- n brengen", zegt wethouder Van Rij. n Rij vindt overigens dat de viezen van BRO helemaal :t zoveel indruisen tegen het meentelijke plan voor de estenmarkt. „We zijn het 90 procent eens. Ook BRO ncludeert dat de Beesten- arkt een weinig aanrekkelijk ein is dat een impuls verdient, enals wij denkt het bureau jn terrassen en een wandel- jomenade op het plein. We zijn het alleen niet eens over het behoud van parkeerplaatsen op de Beestenmarkt." Uit het voorstel van BRO om de Turfmarkt te verbreden tot een tweebaansweg (waar ver in de toekomst zelfs de tram tus sen Zoetermeer, Leiden en Kat wijk moet komen) leest Van Rij dat de onderzoekers vinden dat de Beestenmarkt bereikbaar moet blijven met de auto. „Maar dat blijft het in onze plannen ook. We leggen 25 plaatsen voor kort parkeren aan op de Nieuwe Beestenmarkt. En het college beschouwt het Bom- terrein aan de Morssingel nog steeds een goed parkeeralterna- tief. Het is maar voor weinigen omrijden. Bovendien vinden we een verbreding van de Turf markt veel te duur. We moeten rekenen op een investering van 25 tot 30 miljoen gulden en dat voor ongeveer 1400 auto's per dag." Maar G. Nagtegeaal, eigenaar van bakkerij Van Dam en voor zitter van de Stichting Beesten markt, begrijpt niets van deze opvattingen. „De onderzoekers van BRO onderschrijven juist de uitgangspunten van de Stich ting Beestenmarkt; handhaven van parkeerplaatsen op het plein en doorgaand verkeer in de Steenstraat. Zo blijft het plein bereikbaar en houden wij onze klanten. Maar de wethou ders willen er niet aan. De plan nen gaan in de oude vorm naar de raad. Wij, de ondernemers, hebben niets bereikt. Het is te gek voor woorden." Voorzitter L. Palm van Cen trummanagement, opdrachtge ver van het onderzoek, reageert iets minder fel. Hij houdt goede hoop dat het college alsnog de aanbevelingen van BRO serieus neemt. „Want deze adviezen zijn gericht op een economisch evenwicht. BRO heeft bedacht dat de mensen die naar de Beestenmarkt komen, vaak ge richt een boodschap komen doen. Ze dringt dus aan op. plaatsen voor kort parkeren op het plein. Daar is heel goed over nagedacht." Palm wijst erop dat een autoluwe binnenstad, waar de gemeente Leiden naar toe wil, gebaat is bij een goede be reikbaarheid van alle kanten. „Dus ook vanuit het noorden is een logische aansluiting nodig. Wat dat betreft is die verbrede Turfmarkt niet zo'n gek idee." Politie bekeurt verkeersovertreders eiden De politie heeft gisteren bij een verkeerscontrole op de Villem de Zwijgerlaan 28 bekeuringen uitgedeeld. Tien automo- jilsten, achttien bromfietsers en fietsen reden door 'rood'. londerd controles in drie uur eiden Op de Europaweg heeft de politie gisteravond in drie uur ïonderd auto's, motoren en bromfietsen gecontroleerd. Zestien ïutomobilisten reden zonder rijbewijs of verzekering. Drie van ïen kregen een proces-verbaal technische gebreken; een auto- nobilist droeg geen veiligheidsgordel en van zes voertuigen was le verlichting niet in orde. Met 110 km over Lammenschansweg eiden Een 24-jarige wegpiraat uit Voorschoten, die met een inelheid van 110 kilometer per uur over de Lammenschansweg aasde, een rood stoplicht negeerde en op de invoegstrook in- ïaalde, heeft gisteravond een proces-verbaal gekregen. Op de -ammenschansweg geldt een maximum-snelheid van 50 kilo- neter. Jongen (15) mishandeld Een vijftienjarige Leidenaar is gisteravond op de Haar lemmerstraat mishandeld. Dat gebeurde toen hij een groep jon geren bij de Hartebrug voorbij liep. Een van de jongeren sloeg hem zonder aanleiding op zijn gezicht. Het slachtoffer liep een bloedneus en een bloedende wond op. [eiden is vijf miljoen gulden hinder kwijt aan de bouw van ie stationstunnel dan de ge beente had begroot. Het werk p gegund aan de Kombinatie [trukton- Ballast Nedam, die foor ruim 35 miljoen gulden de Jutotunnel voor het NS-station irecies zo bouwt als de ge beente wilde. De tunnel is in februari 1997 klaar. De gemeente had gerekend to een bedrag van zo'n zestig miljoen gulden voor de bouw |an de 335 meter lange tunnel. Maar al met al komen de kosten lankzij de lage aanbieding van itrukton-Ballast Nedam op on- jeveer vijftig miljoen. En dat betekent dat Rijk en gemeente, die de kosten van het project delen, beide vijf miljoen gulden in hun zak kunnen houden. Lei den profiteert daarmee van de gretigheid v&n aannemers om werk binnen te halen, aldus een woordvoerder van de gemeente. Het werk aan de stationstun nel begint al op 1 juni. De eerste tunnelbuis moet volgens de plannen in september 1995 klaar zijn. Gemotoriseerd ver keer wordt vanaf dat moment over de twee rijbanen van die ene tunnelbuis geleid. Het doel van de tunnel is in het stations gebied het snelverkeer te schei den van bussen, fietsers en voetgangers. het bad tot 1999 open blijft. Wil het zwembad aan de Voorscho- terweg na die tijd ook nog open blijven dan moeten er jaarlijks zo'n 80.000 zwemmers de kassa passeren. In 1999 wordt aan de hand van de bezoekersaantallen bepaald, of het bad nog toe komst heeft. In dat geval zou de gemeente zo'n 800.000 gulden moeten investeren in een op knapbeurt. De festiviteiten rond de open dag beginnen om twaalf uur. pemonstraties vinzwemmen, bptredens van muziekvereni ging De Burcht, country wes- fernband Real Roads en de Leidse brandweer en gratis ijs- ps voor de eerste honderd jeug- öige bezoekers moeten de pvemmers op 1 mei naar pvembad De Vliet lokken. Op pO april is het openluchtbad voor het eerst open.De gemeen- fe heeft de garantie gegeven dat eiden erna straatsma )e rechtbank heeft een 26-jari- (e Leidenaar, die zijn zwager iecember vorig jaar twee steek wonden toebracht, gisteren ver- )ordeeld tot dertig maanden ;evangenisstraf, waarvan tien naanden voorwaardelijk. De echtbank achtte hem schuldig »an een poging tol doodslag. De steekpartij had plaats op le Nieuwe Beestenmarkt, vlak ia een ruzie die de familieleden ladden in een plaatselijk koffie- ïuis. De Leidenaar trok zijn mes, naar eigen zeggen, om zich te verdedigen. Dat deed hij na een woordenwisseling op straat, omdat hij verwachtte dat zijn zwager hem zou neerschie- ten. De politie telde na de steek partij in totaal acht gaten in de jas van het slachtoffer, die er met relatief lichte verwondin gen vanaf kwam. De officier van justitie achtte poging tot doodslag echter be wezen. Ze eiste een gevangenis straf van drie jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Schiphol >t Q Het gemeentebe- I 17 stuur van Warmond heeft de gevolgen van de uitbreiding van Schiphol niet onderschat. Wachtlijst De Stichting Educa- 2 U tie Volwassenen heeft een wachtlijst moe ten aanleggen voor cursis ten, die Nederlands willen leren. Heldere CAO Geef ons een heer- 2 I lijk heldere CAO, stond er op een van de spandoeken die voor de poort van Heineken in Zoeterwoude werden ont rold. Glibberbal vast op kroegagenda leiden loman leefmans In totaal 43 cafés uit de binnen stad doen vrijdag 29 april aan het Leidse Glibberbal. Het is voor de tweede keer dat deze kroegentocht wordt gehouden. In alle zaken spelen muziek- bandjes of zijn er andere activi teiten. Het idee voor een geza menlijke horeca-activiteit is een jaar geleden komen overwaaien uit Den Haag. Daar wordt aan de vooravond van 30 april de zogeheten Koninginnenach ge houden waarin popmuziek een grote rol speelt. Dat was de aan- leding voor Wilco van Klaren- bosch, eigenaar van café Roe bels, om ook in Leiden een soortgelijk evenement op touw te zetten. Het kreeg de naam Oranje Glibberbal mee en be leefde in 1993 zijn eerste editie. Was vorige keer net iets meer dan de helft van de cafés geïnte resseerd, deze keer doen vrijwel alle kroegen mee. De spelregels zijn simpel. Er moet een mu ziekgroep of een 'act' zijn en de kleur oranje moet zo veel moge lijk in het interieur voorkomen. Verder is er een algemene ont heffing tot drie uur 's nachts. Klarenbosch en mede-organi sator M. Rooijakkers van café de Grote Beer streven naar een vaste plaats voor het Glibberbal op de Leidse kroegkalender. Op die lijst staan (Leidse) feestda gen waarvoor automatische ontheffing van het sluitingsuur geldt zoals 2 en 3 oktober, oud jaar en de weekeinden tijdens Jazzweek en Lakenfeesten. De Rotterdamse architect Carel Weeber in de Stevenshof: „Het had rommeliger gemoeten." leiden roderick de smit De Stevenhof is stedebouwkundig een zwakke vertoning. „Wel aardig", was het grootste compliment dat gisteren uit de mond van Carel Weeber, voorzitter van de Bond voor Nederlandse Architecten, viel op te tekenen. Weeber was op bezoek bij de af deling Rijnland van zijn bond. De gemeente leidde de architecten rond door de Stevens hof, maar die nieuwe wijk kon hen niet be koren. Weeber, beroemd en berucht geworden met zijn ontwerpen voor de flat Peperclip en gevangenis De Schie in Rotterdam, kon niet echt onder de indruk zijn van de wijk. „Het had netter of rommeliger gemoeten." De Rotterdamse architect zet grote vraagte kens bij de ongebreidelde stadsuitbreiding zoals die nu plaatsheeft. 'Als dit zo door gaat is er straks een nieuwe stad die ik Groenhart noem Als men landelijk gebied wil behouden moeten de steden verdichten, meent Wee ber. „Dat betekent dat je met bouwen de hoogte in moet gaan." Moderne architec tuur en met name hoogbouw, ontmoet veel weerstand bij de bevolking, maar dat is vol gens Weeber onontkoombaar. „Mensen zijn altijd gehecht aan hun woonomgeving en willen niet dat daar verandering in komt. Het is de taak van de architect om dat con- servatieye denken te doorbreken. Veel men sen vinden oude gebouwen mooi, maar die zijn ook ooit nieuw geweest. Wat nu ge bouwd wordt is over driehonderd jaar his torisch." De voorzitter van de architectenbond vond de Burgemeesters- en Professorenwijk veel mooier dan de Stevenshof. „Toen ik hier aan kwam rijden zag ik links van de Lammenschansweg een wijk die minstens zestig jaar oud is. maar toch een overtui gende indruk maakt. Het is een wijk die niet echt bijzonder is. maar waar je wel prettig kan wonen. Wat dat betreft is de kwaliteits winst in een halve eeuw stedebouwkunde nihil." De binnensteden mogen best met nieuw bouw verrijkt worden, vindt Weeber. „An ders worden het musea. En nu zijn er ook al - gebouwen in verschillende stijlen uit de af gelopen drie eeuwen." Mensen moeten er maar aan wennen dat hun woonomgeving verandert, aldus Weeber. „Ik zeg altijd maar: als je een gebouw lelijk vindt moet je erin gaan wonen. Dan hoef je er tenminste niet tegen aan te kijken." De bezwaren tegen woning bouw aan de Vijf Meilaan wor den op 5 mei besproken in commissie voor volkshuisves ting. Wethouder T. van Rij zei aanvankelijk dat het hem al te ludiek leek om juist op die dag het omstreden bouwplan te be handelen, maar de commissie leden hadden er geen enkel be zwaar tegen. De gemeente moet nog voor de zomer een besluit nemen over woningbouw aan de Vijf Meilaan. Gebeurt dat niet, dan verspeelt woningbouwvereni ging De Sleutels, de opdracht gever tot het bouwplan, een subsidie van miljoenen guldens. En dat wil Van Rij niet op zijn geweten hebben. De gemeente raad praat op 17 mei over het bouwplan. Maar eerst moet de commissie volkshuisvesting de bezwaren ertegen beoordelen. En dat moet maar liever niet op hel laatste moment gebeuren, zei de wethouder. Hij vond een vergadering op 4 mei, de dag van de dodenherdenking, abso luut onbestaanbaar. En 3 mei viel af omdat Nederland die dag een nieuwe Tweede Kamer kiest. Dan maar op de vijfde, vond de commissie. De ambte naren die eventuele vragen van raadsleden in de vergadering moeten beantwoorden hebben er geen bezwaar tegen om op de avond van hun vrije dag te werken, liet Van Rij weten. leiden De winkeliersverenigingen van de Doezastraat en Herenstraat in Leiden organiseren op donderdag 5 mei een braderie. Zo'n 125 kraampjes met koopjes, antiek en verzamelaarsitems zullen het straatbeeld bepalen. Kinderen kunnen meedoen aan straattekenen, skiiopen en een autopedracoln het Van der Werfpark is er verder een kindervrijmarkt. De jeugd kan zich hiervoor aanmelden bij Dickhoff van Lady Service, Doezastraat 11 Vrijwillersorganisaties in Lei- den-zuid presenteren zich vanaf maandag vanuit het nieuwe meldpunt 'vrijwillige hulpverle ning' aan het publiek. Hulpzoe kers kunnen op werkdagen (van 10-12 uur) met hun verzoeken terecht in het gezondheidscen trum aan het Bevrijdingsplein. Bij het meldpunt kan onder f meer hulp worden gevraagd voor het doen van boodschap pen, het vervoer naar huisarts of ziekenhuis en het verrichten van eenvoudige karweitjes. Het meldpunt wordt bezet door vrij willigers en is bedoeld voor be woners van de wijken Zuid- West, Morskwartier en Stevens hof. Het meldpunt is telefonisch bereikbaar onder nummer 071- 766476. Quintus naar oude PTT-centrale De commissie volkshuisvesting ging gisteravond zonder morren akkoord met de verhuizing van studentenvereniging Quintus naar de oude FIT-centrale aan de Breestraat. Maar of Quintus erin zal slagen het aantal fietsen op het trottoir beperkt te hou den waagden de raadsleden te betwijfelen. Het was een van de bezwaren van omwonenden tegen de komst van de sociëteit: straks is het trottoir van de Breestraat onbegaanbaar door de vele fiet sen die er worden neergezet. Om die vrees weg te nemen be sloot Quintus in de kelder van de centrale een stalling te ma ken. Maar de raadsleden betwij felen of de studenten hun karre tje daar wel zullen neerzetten. „Bij het station is een over dekte stalling, maar daar staan de fietsen toch op straat. Bij de universiteitsbibliotheek is een gratis stalling en daar is het al niet anders", zei A. Pechtold van D66. Hij kreeg bijval van H. Kruyt (CDA) en C. Vergeer (SF): „Zo'n inpandige stalling is prachtig, maar hoe krijg je de fiets erin?" Wethouder Van Rij (PvdA) stelde voor afspraken over het stallen van tweewielers vast te leggen in de milieuvergunning die Quintus nog moet aanvra gen. „Daarin kun je ook voor waarden opnemen voor het buitengebeuren."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17