Rob Out: 'Rancuneus? Nee, écht niet' Radio Bosnië: een zender waar geen muziek in zit P Rtv show De vele levens van Tineki VRIJDAG 22 APRIL 1994 De dagen van grote roem zijn voorbij voor de man die het gezicht van Veronica was Meer dan vijfentwintig jaar was de naam Rob Out nauw verbonden met Veronica. Beter gezegd: Rob Out, dat was Veronica. Eerst was er het illegale schip, dat uiteindelijk zijn uitzendin gen moest staken. Na een onzekere periode, waarin aller minst duidelijk was of Veronica een zendmachtiging zou kunnen verwerven, tilde Out Veronica in recordtijd van aspirant-omroep naar super A-omroep. Rob Out was machtig. Hij was algemeen directeur, vice-voorzitter van het dagelijks bestuur én hoofdredacteur van het Veroni- cablad. Maar de dagen van grote roem zijn voorbij. Na de komst van Joop van der Reijden als voorzitter verbleekte de ster van Out snel. In september 1992 besloot hij het RTV-bedrijf te verlaten en in dienst te treden van het Ve- ronicablad BV. Sadder and wiser? ,,Nee, droeviger niet. Wel veel wijzer." HILVERSUM CPD De villa van Rob Out (55) ligt enigszins op een verhoging aan het eind van zo'n typische La- rense weg. Aan weerszijden prachtige huizen met garages en grote tuinen. Het electro- nisch vanuit huis te bedienen hek is hermetisch afgesloten. Een bord maakt duidelijk dat het niet de bedoeling is zich on gevraagd op het terrein van de voormalige Veronica-directeur te begeven. Wie dat wel doet, weet zich verzekerd van twee grijskleurige aanstormende honden. Even later nemen we op drin gend verzoek van Out even een kijkje bij de, tijdelijk in de keu ken bivakkerende, huisdieren. Deze wandeling biedt tevens de gelegenheid en passant een blik te werpen op het binnenzwem bad van forse afmetingen, dat met een glaswand van de huis kamer gescheiden is. Het zwembad buiten in de tuin doet, zo vroeg in de lente, nog geen dienst. Stevig toegedekt ligt het te wachten op zonniger tijden. Het gedwongen afscheid van Veronica, anderhalf jaar gele den, heeft Out zo op het eerste oog niet bijzonder aangegre pen. Wellicht loopt hij wat strammer, maar de blik achter de onafscheidelijke zonnebril is alert als altijd. Zelf vindt hij dat hij er rustiger op geworden is. En gezonder. ,,!k laat me regel matig door de dokter nakijken en die merkt het ook. Ik voel me nu veel relaxter. Probeer gezond te leven. Elke ochtend lig ik om zeven uur in het zwembad. Daarna ga ik dan sporten in mijn fitnessruimte en onder de zonnebank. Verder rijd ik paard, tennis ik op mijn eigen baan, ga ik regelmatig golfen en loop ik veel met de honden hier op het terrein." Dat terrein meet maar liefst één hectare en bestaat voor een groot deel uit bos. Een weelde, zeker voor het peperdu re Laren. Gekocht met geld, overgehouden aan Outs avon tuur bij RTL Véronique. ,,Dat heeft me heel wat dukaten op geleverd. Nee, geen miljoenen." Algemene termen Eenmaal genesteld op een van de crèmekleurige lederen ban ken in zijn werkkamer wil Rob Out niet veel kwijt over zijn ver trek bij Veronica. Of beter ge zegd: zolang hij nog als adviseur onder contract staat, en dat is tot het jaar 2000, mag hij niet veel kwijt. Dus praat hij in alge mene termen en zwijgt hij her haaldelijk met een veelbeteke nende blik in de ogen als de naam van voorzitter Joop van der Reijden ter sprake komt. „Bekwaam, een echte politi cus", wil Out nog wel kwijt. „Ik heb ook begrepen dat Joop te rug wil naar de politiek". Maar verder? „Rancuneus? Nee, écht niet. Waarom zou ik? Ik verge lijk mijn vertrek bij Veronica met het moment waarop je be sluit te scheiden van je vrouw. Dat is een proces. En daarna, ach, daarna vind je meestal wel weer een andere vrouw. Of niet, natuurlijk." „Het is zonder meer duidelijk dat Veronica een heleboel heeft betekend in mijn leven. Ik heb niet voor niets vijfentwintig jaar voor die club gewerkt. Veronica, dat is van mij en van Bordewijk (tot 1990 voorzitter, red.). Aan het schip bewaar ik toch wel de allermooiste herinneringen. Je moet je voorstellen: op een zon dagochtend wakker worden, terwijl de zon hoog aan de he mel staat. Een praatje met de bemanning, die sféér. En dan beginnen met de uitzending. Dat is toch prachtig?" Terugkijkend ziet hij voor zichzelf als toch wel beslissend keerpunt het mislukken van het commerciële avontuur met RTL Véronique in 1990. „Toen dacht ik: nog één keer een enorme uitdaging, een nieuw avontuur, nieuwe aankopen. Maar het is anders gelopen dan ik gedacht had. Daarna kreeg ik te kampen met een terugslag. Hilversum werd steeds, hoe moet ik het zeggen, ambtelijker. Zelf denk ik dat de publieke omroepen bin nenkort in de moeilijkheden zullen komen. Want aan de ene kant werken ze nauw samen, maar aan de andere kant be vechten ze elkaar zo dat er wel problemen moeten ontstaan." Avontuur Uitdaging, avontuur. Of juist het gebrek daaraan. Het zijn sleutelwoorden in het leven van Rob Out. Wie een blik werpt op zijn omvangrijke boekenkast of zijn uitgebreide videotheek, weet het zeker. Ludlum, zowel vertaald als in de oorspronkelij ke Engelse taal. De films: Rocky, Jaws, Police Academy. En na tuurlijk alle James Bonds waar bij, zoals het de echte Bond-lief- hebber betaamt, zijn voorkeur uitgaat naar die waarin Sean Connery de hoofdrol speelt. Hij lacht. „Inderdaad, jonge tjesfilms. Dat is zo. Ik ben ei genlijk altijd een jongetje geble ven. Spanning, dat hoort er écht bij, want ik verveel me snel." Naast favoriet Ludlum leest Out nog heel veel meer. „Echt alles door elkaar heen. Ik ben leergie rig, wil alles weten. In de garage heb ik nog zeker duizend boe ken staan." Laarder Rob Out blijft diep in zijn hart Amsterdammer. Hij groeide op in de Dapperbuurt, een echte volkswijk. Z'n vader was schilder. Kunstschilder. Maar hij heeft hem amper ge kend. „Mijn vader ging in de oorlog ondergronds, reisde naar Frankrijk. Ik heb 'm in die jaren nog wel een paar maal gezien. Maar daarna nooit meer. Toen hij was overleden, bleek hij ei genaar te zijn van twee jachtha vens in Frankrijk. En ik bleek ook nog een halfzusje te heb ben. Daar kwam ik pas achter toen de erfenis op tafel kwam." Een straatvechtertje was de Amsterdamse Robbie Out niet. Hij was meer van het dromerige type. In zijn tienertijd op de HBS gingen zijn dromen steeds PETER SLAVENBURG CPD ommunicatie. Contact, praten, n beetje ouwehoeren, bakkeleien des- noods, het laatste nieuws uitwisselen en zingen in een taal die je verstaat; je eigen taal. Dat is dagelijks de droom van Rasim Krecinic, één van de ongeveer 25.000 Bosnische vluchte lingen in Nederland. Samen met zijn vrouw Me- liha stelt hij zich voor een onmogelijke taak: de oprichting van een Bosnische radio-zender in Nederland. Rasim Krecinic (37), in eigen land gerespec teerd als journalist en politicoloog, is al maan den in de weer om de muren van de Nederland se bureaucratie te bestormen. 'Omroepvereni ging', 'zendmachtiging', 'lid-abonnee': woorden die uitsluitend in het Nederlands bestaan, maar die in alle talen van de wereld betekenen dat Krecinic een officiële Bosnische zender wel kan vergeten. „Overal en met iedereen hebben we gespro ken. Iedereen zegt: 'Ik begrijp precies wat u be doelt'. Maar niemand kan me duidelijk maken wat je nu precies moet doen wanneer je via de radio met landgenoten wilt praten. En dan heb ik het niet eens over geld, wat in feite het eerste probleem is." Meliha Krecinic, getekend door de holle blik van de permanente slapeloosheid, wijst op de speciale positie die voormalige Joegoslaven in Nederland innemen. „Turken, Marokkanen, Pakistanen, Surinamers en Antillianen: ze heb ben hun eigen kranten, radio en soms zelfs tele visie, hun eigen video- en geluidscassettes. Ik kan soms snakken naar een liedje in het Bospisch, maar dat is er niet." „Daarom werken we aan een radio-zender, of een paar uur zendtijd per week op bestaande stations. En ook omdat 't van het grootste belang is dat Bosniërs elkaar kunnen vinden. Ik hoor van familie in Duitsland dat andere familieleden en vrienden in Nederland wonen. Ik heb geen idee waar. Hoe moet ik ze vinden, hoe kan ik ze bereiken? Via een radio-station zou dat lukken," zegt Rasim Krecinic overtuigd. Hokjesgeest Rasim en Meliha Krecinic, hun drie kinderen en de ouders van Rasim, overleefden de vlucht naar Nederland. Precies twee jaar geleden trokken ze over de grens. Ze trotseerden de asielzoekers kampen, de opvanghuizen en sinds november vorig jaar wonen ze in zo'n miezerige maison nette, een typisch voorbeeld van na-oorlogse hokjesgeest, in Rotterdam Zuidwijk. Daar doen ze verder niet moeilijk over, ze zijn al lang blij met wat ze hebben. „We willen ook werken," zegt Meliha Krecinic wat afgebeten. Als drie-dubbeltalige tolk (behal ve Bosnisch/Joegoslavisch spreekt en schrijft zij Arabisch en Engels) kan ze slechts moeilijk wen nen aan het gedwongen niets-doen in Neder land. Ook op dat punt is geld een probleem. Me liha en haar man volgen de cursus Nederlands als Tweede Taal (NT2), speciaal bedoeld voor migranten met een redelijk tot goede opleiding in hun land van herkomst. Tijd en geld voor an dere cursussen, vakopleidingen bijvoorbeeld, ontbreken. „In Bosnië hadden we het niet slecht, maar al les wat we hadden is daar achtergebleven: alles kaput. Hier krijgen we bij het arbeidsbureau te horen dat we te oud zijn. Dat je goed Nederlands moet spreken om in Nederland als journalist te werken begrijp ik, maar Rasim heeft ook veel er varing in de grafische sector. Alleen zijn daar Nederlandse vakdiploma's voor nodig die hij, af gestudeerd in Sarajevo, niet heeft." Nieuws Zoals zijn vrouw verlangt naar Bosnische mu ziek, mist Rasim Krecinic een eenvoudige krant. „Soms koop ik de Oslobodenje, een weekblad dat bijna overal in Europa te koop is. Maar het Icost vijf gulden en dat kan ik me niet elke week veroorloven. Natuurlijk willen we nieuws maar we moeten eerst eten, wonen, Nederlands leren. En de kinderen moeten naar school." De thuisplaats van de Krenicic's, Modrica in het noorden van Bosnië, is vrijwel volledig ver woest. De stad ligt in de beruchte corridor, het strategische gebied dat de Serviërs als eerste ver overden en hoe dan ook in bezit willen houden. Terugkeren en het oude bestaan weer opvatten is voor eeuwig onmogelijk. Rasim Krenicic: „Ook elders in Bosnië zullen we nooit meer kunnen wonen, ben ik bang. We zijn al te lang van huis. Daar vinden we ook geen werk, daar zijn we ook al te oud om iets nieuws te beginnen. Hier, in Nederland, hebben de kin deren tenminste nog uitzicht op een redelijk be staan." Voor de overige Bosniërs in Nederland (en Duitsland, Spanje, Denemarken, Frankrijk, Bel gië en Italië) is de situatie gelijk. Teruggaan is vrijwel uitgesloten. „Wij zijn het gewend met veel culturen om te gaan. In Bosnië leefden we samen met Kroaten en Serven maar ook met Oekraïners, Roemenen, zigeuners en joden; er zijn wel twintig volken die daar samen wonen. Zonder problemen, tot aan de oorlog. In Nederland zijn we overal welkom, ook bij onze Kroatische buurman. We willen Ne derlanders worden maar net als thuis ook Bos niërs blijven. Met onze eigen taal en cultuur. Ook voor de kinderen. Daar is dat radio-station voor nodig." Die kinderen, jongens van tien en elf jaar en een meisje van vier, spreken prima Nederlands, zo blijkt. Het meisjes komt wat moe uit school en laat zich in het Bosnisch troosten door haar oma, waarna ze in het Nederlands haar oudere broer lik op stuk geeft. „Samen praten die kinde ren altijd Nederlands," merken hun ouders op. De oudste zoon antwoordt: „Helemaal niet moeilijk hoor, gewoon leren." Terwijl hun kinderen opgroeien in Rotterdam- Zuid, blijven Rasim en Meliha Krenicic werken aan hun ideaal. Een radio-station waar met het oog op de Nederlandse regelneverij voorlopig weinig muziek in zit, maar dat er moet en zal ko men: Radio Bosnië. CLOSE UP omvangrijkere proporties aan nemen. „Ik wilde beslist op mijn 35-ste miljonair zijn. Hoe dat moest, dat wist ik niet. Daar had ik geen idee van. Het kon me ook niet schelen. Het ging me niet zozeer om het geld, maar meer om het avontuur. Nou, ik haalde dat dus niet op mijn 35-ste." Jongensdroom Wat later dan gepland is zijn jongensdroom toch uitgeko men, erkent hij royaal. Maar ondanks zijn huidige rijkdom houdt hij vol dat geld voor hem uiteindelijk geen drijfveer is. Zelfs dat geld in wezen niet zo belangrijk is. „Eigenlijk leef ik heel sober. Kijk maar naar m'n kleren, dat stelt toch niets voor. Ik zit hier lekker in m'n spijker broek en een truitje. Moet ik dan een pak gaan kopen? Alsje blieft niet. Sieraden heb ik niet. Ja, behalve dan dit klokje om m'n pols. Auto's? Ach, een Ma- serati." Zich nogmaals het jongetje dat hij was herinnerend, om schrijft hij de toenmalige Rob Out als 'rustig en eigenlijk heel teruggetrokken.' „Ik wilde ook helemaal niet in militaire dienst. Maar uiteindelijk werd ik ingedeeld bij de commando troepen in het Brabantse Rucp- hen. En daar heb ik geleerd wat afzien is. Ze maakten je hele maal kapot. Totaal. Ze braken je tot op het bot toe af. Maar aan het eind van de oefening was er altijd iemand die je hand vast hield en je verder hielp. Daar heb ik geleerd wat échte kame raadschap is, iets wat ik verder ik mijn leven weinig ben tegen gekomen." „Ik heb niet veel vrienden ge maakt, nee. Heb daar ook geen behoefte aan. Maar een uitzon dering is Bordewijk, dat is een echte vriend. Het ergste dat ik in mijn leven heb moeten doen is hem vertellen dat hij naar aanleiding van zijn betrokken heid bij de oprichting van Véro nique moest opstappen als voorzitter van Veronica. Dat was verschrikkelijk. Niet dat ik mezelf iets kon verwijten. We hebben er urenlang over verga derd. Het hele bestuur wilde van hem af, ik was de enige die daar tegen was." Oud-radiodirecteur Lex Har ding, ook iemand met wie hij vele jaren lang Veronica-ge- schiedenis schreef, is geen vriend van Out. „We kwamen en komen nooit als vrienden bij elkaar over de vloer, hooguit za kelijk. Er zijn wel vrienden, bij voorbeeld Peter de Jager (voor malig financieel adviseur van Veronica, red.). Echte vrienden, dat zijn mensen die je door dik en dun steunen, ook in slechte tijden. En daar zijn er niet zo veel van." ERL Journ; Younj Amer _rie. n Tee V Progf - Prese Elzer Topsi Woor Uitze SF DNijnt Teke enk vooral niet dat Tineke de Nooy in een vorig lex gesa dorpsomroeper is geweest. Lachzak ook niet trouw ^mc En al helemaal geen visventer. Nee, Tineke moet zi in vervlogen eeuwen onder meer als balletdanseres en koordiri ^|ok artistiek hebben uitgeleefd. Tineke meent dat te weten, omdat nfQI ooit een sessie bijwoonde, waar aan regressie-hypnose werd g( ne daan. Bij die gelegenheid werd Tineke, als stapte ze in een tijdi u chine, geconfronteerd met haar vroegere ikken. En wat zag Tin terug in de tijd? Ze spoelde rond 1750 ergens langs de Engelse 1 rje aan. Of ze toen als een van de eerste Kanaalzwemsters meer dc [jev dan levend de White Cliffs of Dover in het vizier had gekregen, daarover heeft de regressie-hypnose haar geen opheldering vei senj schaft. Voor hetzelfde geld is ze een, twee, drie in Godsnaam alj jQur overtollige ballast overboord gekieperd door een alleen aan z'n yan gen hachie denkende kapitein, die z'n zinkende piratenschip d r ng vende probeerde te houden. Maar nogmaals, die op zich toch i y^ oninteressante informatie is ergens tussen hemel en aarde blij\ m|S hangen. res) Hoe dan ook, het ging destijds niet goed met haar. Maar gelukl ze heeft een paar herkansingen gekregen. En het moet gezegd het de latere ikken van De Nooy toch beduidend beter verging. ya* dat betreft laat Tineke zich vergelijken met een poes, die ook ve ee|_ levens leidt en altijd weer op haar pootjes terechtkomt. Zo rond m0 1850 schijnt ze als koordirigente tal van opera's van Verdi te he |aa ben gedirigeerd. En al zie je het vandaag de dag niet helemaal i Tineke af, de regressie-hypnose heeft haar het inzicht gegeven j n|g ze omstreeks de eeuwwisseling als elegante balletdanseres pira p tes draaide. yhJ Tineke begeeft zich sinds enige tijd in de paranormale wereld, maar acht zich niet het zweverige type dat zich moeite moet g& y^( troosten om met beide benen op de grond te blijven staan. Nief min gelooft ze er heilig in dat er tussen hemel en aarde meer isi wat redelijkerwijs wetenschappelijk valt te verklaren. In haar pr n gramma Tineke en de Paranormale Wereld draven geregeld lied op, die worden geplaagd door klopgeesten. Althans, die te pas onpas vreemde geluiden in hun huis horen en die een en andei jfa mogelijk in verband kunnen brengen met de werking van hout, ook 's nachts doe-het-zelvende buurman of een roodborstje da) °{]- gen het raam tikt. In Tineke en de Paranormale Wereld hebben reeds tal van zo ka zien en te horen bepaald niet op hun achterhoofd gevallen kj kers verhaald over de spoken die ze bij tijd en wijle menen te zii Je kunt erop wachten dat er een scepticus opstaat, die dergelijkt waarnemingen pareert met de stelling dat een of andere huisg< noot het telkenmale weer lollig schijnt te vinden een laken ovei hoofd te trekken. Bij Tineke de Nooy vinden personen met derg ke 'ervaringen' in elk geval gehoor. Op het ook wel als zwart gat aangeduide occulte schemergebiec zc dat wie weet gaapt tussen illusie, suggestie, het onverklaarbare al wat wel aantoonbaar is, houden mediums, helderzienden, ka leggers en anderen die zich op de een of andere manier paranou maal begaafd achten hun 'antenne' gericht. Ze houden andereiL voor in contact te staan met mensen die 'over' zijn. Aan de hanr van foto's menen ze iemands karakter, levensloop en toekomst) kunnen 'lezen'. Min of meer in trance wrijven deze 'zieners' hun vingers over de beeltenissen of andere persoonlijke attributen. H— Waarbij ze zich naar eigen zeggen laten leiden door zogenaam CLE( geleiders, overledenen die vanuit het bovenaardse hun hevmdm gen doorgeven. i - Dat gaat ongeveer zo: „Ik zie een man met een pijp, kunt u dat plaatsen?" Een spontane reactie blijft dan niet zelden uit. Zekei?|an de aangesprokene het ongeluk heeft nogal wat pijprokers in de ionf|, milie te hebben, vormt een vraag als deze aanleiding genoeg oriDe B diep gepeins te verzinken. En dan zie je zo'n persoon denken: jp wil „Welke onverlaat die de nare gewoonte erop nahoudt zijn omgeM ee ving lastig te vallen met het aroma van pijptabak zal in vredesn#s e" worden bedoeld?" Op een antwoord dat hangt tussen ja en nee^g je wilt zo'n helderziende niet meteen laten zakken, nietwaar ieihn volgt meestal nog een vraag als: „Kind van de melkboer, kunt u tnoge plaatsen?" Nou, Tineke en haar zus Astrid in elk geval wel. Was 0e ga gevleugelde kreet van hun verscheiden opa. Geloof het of geloof het niet, frappant blijft het. Zoals in elke lopen ook in de paranormale wereld lieden rond die zich bediener van goedkope trucs, die er maar een slag naar slaan en aan de op z goedgelovigheid van hun medemens nog een aardig belegde boft gel ham overhouden ook. Daartegenover staat dat mensen aan wieF® integriteit niet behoeft te worden getwijfeld denk maar aan d^^ overleden paragnost Gerard Croiset anderen op z'n minst ver steld doen staan. Geloof kunnen ze daarbij niet geven; ze hebbettme: leren levenmet het gegeven immer argwanend te worden bekekpbo Tineke bezocht laatst een schilderes uit Brazilië, die buiten zichQ™ tredend ook met haar voeten een echte Van Gogh wist te schilde ren. Volgens Tineke was hier iets hoogst opmerkelijks aan de haioer Want ga er maar eens aan staan om met de tenen een penseel vjitwe te houden, laat staan een portret te schilderen. En daar valt het flkun en ander voor te zeggen, natuurlijk. Maar om nu te roepen dat djlJ kijkers getuigen waren van iets dat het verstand te boven ging, zoals Tineke vorige week in woorden van gelijke strekking wilde doen geloven, doet geen recht aan het bestaan van legio voetsch^— ders. Of krijgt Tineke niet elk jaar zo rond de kerst geheel vrijblijl Aj vend take it of leave iteen stapeltje ansichtkaarten in de bu" gepenseeld doorvoetschilders? Hoe het ook zij: Tineke en de Paranormale Wereld biedt wekelijkj zicht op verschijnselen die zich in de huiskamer in elk geval metjjQj verbazing laten bekijken. Vooralsnog is het wachten op het moolg Lj item: een koffieconcert, gedirigeerd door Tineke en gedanst op <193.1 choreografie van Tineke. Als het dirigeerstokje dan maar niet spdde c taan gaat zweven. De Stichting Korrelatie heeft het al druk genokt* Tineke: ex-koordirigent en ex-balletdanseres.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15