m 0MGSS Hl Di Leuke dierfiguren van patchworkstof Vrije tijd Flessen Zonnig In chroom In de was Gereedschap huren vaak voordeliger DDAG 22 APRIL 1994 REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN EUWE CD'S (P/POPULAIR ins Band - Weight - Imago/BMG. momenteel mateloos populaire Rage against the rhine heeft het trucje geleerd van Henri Rollins, die fijn beurt qua postuur en uitstraling leentjebuur bij old Schwarzenegger heeft gespeeld. De Rollins ld heeft al vijf CD's vervaardigd, Rage against the Chine heeft met z'n enige plaatje tot nog toe al veel Cr succes geboekt. iglitmaakt nog eens duidelijk dat dat niet geheel is (liend. De in hardcore rock verpakte woede van Ra- (nz. is vooral een uitstekend verkoopbare pose. liri Rollins, die ook enkele imponerende poëzie-CD's !ft gemaakt, heeft geen refreinen vol 'motherfuc- 5', 'assholes' en dubieus gedweep met zelfmoord |ig om zijn muziek gewicht mee te geven. ightis zware kost maar blijft genietbaar dank zij de eslepende voordracht van Rollins en het opmerke- tfunky basspel van nieuweling Meivin Gibbs. Qua gi- Ist verlies de Rollins band het van Rage enz. want gi- Ist Chris Haskett brengt nog altijd een wat ielerig en |af geluid voort. WK lease" fZZ d van ke Stem: "Is What It Is" (Atlantic Jazz) distr.: Wamer uden ISiC. [t zijn alweer zesde CD voor Atlantic heeft gitarist ke Stern, zoals de titel ook aangeeft, gekozen voor n no-nonsense produktie. Het recht toe, recht-aan luid van de leider wordt gecombineerd met strak be- leidingswerk van keyboards door Jim Beard en prag- Itisch en waar nodig funky ritmewerk door Will Lee isgitaar) met Dennis Chambers of Ben Perowsky fums). Stern, die altijd een sterk rock-blues-element ■p zijn spel heeft behouden, heeft een fusionplaat ge- takt die nu eens niet verdrinkt in de elektronische ef- tten. Ook al zijn sommige van Sterns soli en compo- les iets te voorspelbaar, vrij onnodig, aangezien Stern h duidelijk herkenbaar geluid bezit, loopt de CD van- Jiet eerste tot het laatste stuk als een trein. Het enige [velende stuk is de bombastische rock-ballad "A (tie Luck", zoals alle nummers van Stern zelf, waarin Jfs het uitstekende spel van tenorsaxofonist Michael ecker het geheel niet kan redden. In de tweede helft de CD is een andere bekende fusiontenor te horen, Malach die soms al te snel in een gierende climax K raakt, maar ook het groepsgeluid mooi breed maakt, solide fusion-CD met wat conservatieve trekjes. ^"ïsel Endresen: "Exile" (ECM) distr.: VIA. pgenomen met veel aandacht voor een sfeervol ge ld, U deze tweede CD van de Noorse zangeres een ty- L 19«di ECM-produkt. Sidsel Endresen heeft een tamelijk ^Q?n'cere' v°1e stem, die nooit ver lijkt van een snik. Ze I Jqiygt hier Engelse teksten of woordloze klanken als van j- fantasietaai in relatief lage tempi. De composities M 19{Me te^sten hebben die typisch Scandinavische, on- yj jgShaaste en vaak wat sombere toon waarin het kleinste L I9«tkje geluid in dienst staat van het totale klankbeeld. SI I98plistisch ligt de muziek ergens tussen de moderne folk L 1991 de new age, maar zonder het kitscherige of de voor L 19$ hand liggende oplossende tonen die met die mu- iqqf'cvorrnen worden geassocieerd. De belangrijkste in- ^umentale rollen worden gespeeld door Django Bates iano, tenorhoorn), Nils Petter Molvr (trompet), Jon iristensen (drums) en David Darling (cello), maar in meeste stukken is de klankruimte zo groot dat zel- jn meer dan twee instrumentalisten tegelijk te horen Een moeilijk te categoriseren, maar eerlijke CD die een stemmige bui brengt. KV -]?S{lassiek leren van Richard Strauss, Alban Berg en Erich 199folfgang Korngold - Anne Sofie von Otter (mezzoso- i), Bengt Forsberg (piano) - DG. Zweedse Anne Sofie von Otter is door haar CD met /0e :deren van Grieg de meest onderscheiden zangeres an het afgelopen jaar, en die CD zelf werd de meest ■draaide cd op Radio 4. Of deze uitgave een even |QÉ°ot succes wordt, moeten we afwachten, maar aan 'ul )n Otter ligt het niet en aan haar begeleider Bengt )rsberg evenmin. In samenstelling vind ik deze CD ilfs interessanter. Van Strauss zingt zij met veel gevoel )or tekst, stijl en sfeer zeven verschillende liederen liet de populairste!), en van Berg geeft zij een uitvoe rig van de Sieben frühe Lieder om heel stil naar te isteren. De verrassing komt van Korngold, die som- ligen kennen van zijn muziek bij films met Errol Flynn 1 een enkeling van zijn opera Die tote Stadt maar die, tuige het negental op deze CD, ook uitstekende en erk expressieve liederen heeft geschreven. Een bijzon- Te uitgave. ozart - Pianoconcerten nr. 9 in Es, KV 271 nr. 27 in i, KV 595 - Melvyn Tan (fortepiano), New Mozart En- mble - Virgin. ok bijzonder, maar ook iets totaal anders is een CD net twee zéér 'authentiek' klinkende pianoconcerten in Mozart, gespeeld op een kopie van een Walterpia- 0 uit 1781 met een heel slanke, intieme klank. Dat le- rt een nog altijd verrassend resultaat op, vooral als et instrument helemaal los komt te staan en Melvyn an zich vol flair in een cadens stort. Bij het door Mo- art in zijn sterfjaar geschreven KV 271 vroeg ik me ^^ilfs af of de orkestklank niet te sterk was. Gezien de sa- lenstelling van het 'New Mozart Ensemble' (21 man) kt dat echter onwaarschijnlijk en moet de oorzaak ïrder in de opname gezocht worden. DINGEN Henriëtte van der Hoeven Deze vrolijke lachende da mes gaan gehuld in plas tic-flessen. Nietwaar, zult u zeggen, ze dragen geruite jassen. Helemaal waar, maar voor die jassen is het materiaal Fortrel Ecospun gebruikt; een garen dat is gemaakt uit plastic-fles- Deurstoppers Je hebt geen prullenbak, doos of een stuk afvalhout meer nodig. Voor nog net geen 20 gulden koop je deze deur stoppers. De grappigste is de kabouter, die met zijn voetjes de deur lijkt tegen te houden. Meer informatie: Inspiration, tel. 017 18 - 23 334. Alleen voor de doos al, geïnspireerd op de zonnester, zou je de maquisoleil van Lan- cóme kopen. Maar de fraaie goudkleurige doos bevat bovendien een een licht poeder waarmee de huid een gouden glans krijgt en wordt beschermd te gen gevaarlijk UV- stralen uit het zon licht. (Beschermings factor 5). Prijs van de navulbare doos met inhoud 58. Het pro- dukt is rond half mei te koop. Meer informatie tel: 029 40 - 80 400. Veel handige spullen voor het huishouden maakt Bra- bantia dit jaar ook in chroom. Deze royale pedaalem mer 20 liter inhoud) is er een van. De emmer js voor zien van een aparte afvalbak 3 liter inhoud) voor groente- en fruitafval. Prijs 75,-. Meer informatie tel: 049 04 - 82 228. Canvasschoenen, of po pulair gezegd gympies, zijn het schoeisel voor deze zomer. Maar als je een licht kleur kiest heb je wel een probleem: het schoonmaken. De can- vasschoen uit de Out door Nautical-collectie van Rockport kan ge woon in de wasmachine (op 30 graden). De schoen kost 99, en daarvoor heb je een schoen met veerkrachtig voetbed en een tweekleu rige buitenzooi met anti- slipprofiel. Meer informatie tel: 033 - 56 18 38. Ouderwetse gezellige stofjes met verte derende bloemmotiefjes zijn weer hele maal 'in'. Niet alleen voor patchwork en quilten, maar ook om allerlei leuke inte rieurdecoraties van te maken. Zoals bij voorbeeld dierfiguren. Voor dit knutsel werk is niet veel nodig. In de lappen mand zitten nog wel wat bruikbare stuk jes. Koop anders wat couponnetjes in een handwerkwinkel of stoffenzaak. Het meest geschikt is patchworkstof omdat deze een fijner dessin heeft dan gewone stoffen. Met wat bijpassende wol, lint en fiberfill erbij kom je al een heel eind. Het principe is eenvoudig. Teken het patroon (naar eigen ontwerp of overge nomen uit een hobbytijdschrift of knut- selboek) op de stof, één keer gewoon en één keer in spiegelbeeld. Uitknippen met naadtoeslag. Naai de delen met de goede kant van de stof op elkaar, keer ze en vul het geheel stevig op met fiberfill. Knip bij de rondingen de naadtoeslag gedeeltelijk V-vormig in, om trekken te voorkomen. Zorg ervoor dat de draadrichting overal gelijk is. Sluit de vulopening met de hand. Wordt het een paardje, maak dan de manen door een draadje met behulp van een naald door de bovenkant van de hals te steken, precies ernaast weer terug te steken (niet helemaal aantrekken) en de twee uiteinden door de ontstane lus te halen. Zo werkt u 'haar na haar' af. Knip voor de staart een bundel draad jes, neem ze in het midden dubbel en zet ze in één keer met de hand vast. Knip manen en staart netjes bij. Maak teugels en halster van lint of (eventueel zelf ge draaid) koord. Raamdecoratie Dierfiguren kunnen voor verschillende toepassingen gebruikt worden, bijvoor beeld als raamdecoratie. In een met wol omwikkelde metalen ring wordt het fi guurtje vastgezet, zodat hel opgehangen kan worden. Je kunt er ook een hobbel paardje van maken, waarvoor dan twee in een bijpassende kleur geverfde dwars- latjes nodig zijn. Er een 'rijpaard' van maken is ook een leuk idee. Zet het dier op wieltjes die met de figuurzaag zelf ge maakt kunnen worden. Wie er meer over wil weten kan het boekje 'Charmante beesten van stof van Marianne Perlot (Uitgever Cantecleer, 16,50) kopen. Daarin staan talrijke voorbeelden en patronen. Er bestaan ook kant-en-klaar pakketten voor deze hobby; ze zijn bij goed gesorteerde hob bywinkels te koop. DOE-HET-ZELF AUCE PLEKKENPOL Gereedschap huren of kopen? Voor begin nende doe-het-zelvers is dat een belangrij ke vraag. Als vuistregel kan men hanteren, dat het goedkoper is om duur gereedschap, dat maar enkele keren per jaar wordt ge bruikt, te huren. Maar let er dan wel op dat het gereedschap van goede kwaliteit is en dat er een instructie bij wordt geleverd. Want volgens de Consumentenbond blijven doe-het-zelf-zaken op die punten vaak in gebreke. Afhankelijk van het soort gereedschap kan bij de meeste doe-het-zelf-zaken voor enke le uren tot een week worden gehuurd. Ze ker wie op zaterdag wil klussen doet er ver standig aan tijdig te reserveren. Er wordt telkens een contract opgesteld en de huur der betaalt een borgsom. De verhuurder dient het materieel in goede staat af te ge ven. Er behoort een instructie bij over het gebruik. Is die niet aanwezig, dan dient de verhuurder een goede uitleg te geven. De lijst van meest populaire huurapparaten wordt aangevoerd door de behangafstomer. Inderdaad een attribuut dat in een door snee-huishouden niet jaarlijks ter hand ge nomen zal worden. Veel gevraagd zijn voorts de behangplaktafel, pneumatische boormachine, parketschuunnachine en kleine aanhangwagen. In de zomermaan den zijn er tevens veel klanten voor de heg- geschaar, grondboor en hogedrukreiniger. Extra verzwaard Het (ver)huren van gereedschap is al jaren vrij stabiel, zo leert een rondvraag langs doet-het-zelf-zaken. „Huren heeft niet al leen met het kostenaspect te maken. Zo verhuren veel zaken professioneel gereed schap dat extra verzwaard is. terwijl in de winkel lichtere versies voor 'amateurs' wor den verkocht," legt een woordvoerder van Praxis uit. Bij Praxis zijn de behangafsto mer, pneumatische boor. parketschuurma- chine, tegelsnijder en aanhangwagen het meest gewild. Aanhangwagentjes staan ook hoog op de verlanglijst van Gamma-klanten. De pneu matische boor en behangafstomer doen het hier eveneens goed. Bij SuperDoe ten slotte is na de behangaf stomer en plaktafel de reinigingsmachine voor vloerbedekking het meest gehuurde apparaat. Overigens niet alle doe-het-zelf- winkels hebben deze schoonmakers in hun assortiment, omdat ze ook al verhuurd wor den door drogisterijen. Ladder kopen De Consumentenbond heeft anderhalfjaar geleden een uitgebreid onderzoek gehou den naar de kwaliteit en prijs van gereed schappen, die te huur worden aangeboden door doe-het-zelf-zaken. Volgens de bond gebeurt het vaak dat het gereedschap niet van goede kwaliteit is of anderszins niet voldoet aan de veiligheidsnormen. Huur ders moeten er daarom zelf op letten dat het materiaal schoon is, geen slijtageplek- ken vertoond en dat snoeren en stekkers onbeschadigd zijn. Bovendien zou in de helft van de gevallen de gebruiksaanwijzing ontbreken of onvoldoende zijn. Volgens de Consumentenbond kan het fi nancieel aantrekkelijk zijn om te huren. Dat geldt vooral voor duur gereedschap dat zel den gebruikt wordt. Veel te huren gereed schappen kosten in de winkel rond duizend gulden. Eigenlijk komt volgens de Consu mentenbond qua prijs en gebruiksintensivi- teit alleen de ladder in aanmerking voor aankoop. Ook op knutselcursussen in wijk centra wordt vaak aangeraden om gereed schap te huren. Pas als iets vaker gebruikt wordt, kan men altijd nog tot aanschaf overgaan. Gereedschap dat niet al te duur is en meer dere keren per jaar wordt gehanteerd, kan beter gekocht worden. Aansprakelijk Ondanks de'weinig optimistische geluiden van de Consumentenbond lijken doe-het- zelf-zaken niet snel geneigd om bewust on deugdelijk gereedschap mee te geven. De verhuurder kan namelijk verantwoordelijk worden gesteld voor eventuele schade die kan voortvloeien uit het gebruik van slecht onderhouden materiaal. Iemand die een verwonding oploopt bij het gebruik van in slechte staat verkerend huurgereedschap, kan de verhuurder hiervoor aansprakelijk stellen en een schadeclaim indienen. Een kangohamer is een stuk ge reedschap dat de gemiddelde doe-het-zelver zo zelden nodig heeft dat het in voorkomende ge vallen beter is even bij een ver- huur-winkel langs te gaan. fOTO CPD

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 13