Freud als voer voor psychologen 'We kiezen alleen voor kwaliteit' Sierlijke gratie in staal BaalM®'5 Augustinus herdenkt 4 mei MECENAS Indiase dans in Muzenhof Cultuur Kunst beeldende kunst recensie «ingrid appels Tentoonstelling beelden en penningen van Elisabeth Varga en schildenjen van Reinald van Lamsweerde Raadhuis De Paauw, Raadhuislaan 22 te Wassenaar Geopend di t/m vr 10-16 uur. za en zo 13-16 uur Te bezichtigen tot 9 mei. Cortenstaal is een materiaal waar o.a. schepen mee worden gebouwd. Elisabeth Varga maakt er fijnzinnige, hoogst ex pressieve beelden van voorna melijk gebaseerd op de wereld van dans en theater. In ieder fi guur - flamenco-danseressen naast een Siberische zangeres - weet zij een grote concentratie en sierlijke beweging uit te drukken. Varga gebruikt eenvoudige vlakken. Haar vrouwenfiguren doen enigszins denken aan de beelden van vissersvrouwen die, langs de kustlijn geposteerd, eeuwig wachten op de terug komst van hun geliefde. Grote rokken waar de wind doorheen Augustinus houdt woensdag 4 mei haar dies-viering met een klassiek concert in de Harte- brugkerk in loeiden. De 101 jaar oude vereniging wil zo de aan dacht vestigen op dodenher denking. De Amsterdamse hoogleraar dr. J.C.H. Blom opent om 19.30 uur de bijeen komst met een lezing getiteld 'Herdenken en opnieuw bezin nen'. jaagt, het haar opgestoken in een eenvoudige knot, een eerlij ke en betrokken concentratie. Meerdere malen plaatst Varga haar beelden in een groep. Door hierbij de dansbewegingen te herhalen, ontstaat een bepaalde ritmiek. Soms levert dat een geestig geheel op, zoals bij de 'Cariatiden' (in brons en steen), waar vier kleine vrouwenfiguur tjes een kleine dans uitvoeren terwijl op hun hoofden een im mens zware balk rust. Of bij de 'Japanse wandeling', waar met weinig middelen een onmis kenbaar Japans ogend clubje vrouwen een zorgeloze wande ling onderneemt. Varga ver vaardigt ook penningen. Ook met de gebondenheid aan een klein, gesloten oppervlak slaagt zij er in vrije en expressieve re sultaten te bereiken. De geschilderde landschap pen van Reinald van Lamsweer de zijn wijds en spelen zich vooral af rond de kustlijn. De kleuren duiden op mediterrane Het koor Collegium Musicum zingt vervolgens delen uit de li turgie van de mis van de heilige sint Chrysostomos op muziek van Rachmaninov. Na de pauze speelt het orkest de zevende symfonie van Dvorak. Kaarten voor de herdenking zijn dage lijks verkrijgbaar tussen 1H.00 uur en 19.00 uur bij Augustinus aan het Rapenburg 24 en op 4 mei in de Hartebrugkerk aan de Haarlemmerstraat. sferen. Op het strand en in de zee zijn altijd mensen te zien maar desondanks hangt er een opvallende stilte over de wer ken. Als Van Lamsweerde meer op eigen huis aanstuurt (zoals in 'Wassenaarse Slag 1 en 2'), wordt de ondertoon melancho- lieker, en krijgen de werken iets weg van de schilderingen uit de Romantiek waar De Mens wordt overspoeld door De Na tuur. Op enkele schilderijen bij voorbeeld dompelen mensen zich letterlijk en figuurlijk onder in de melancholie van een don kere zee met wat maanlicht er boven. Ook in zijn portretten is de zelfde stilte en melancholie voelbaar. Van Lamsweerde weet zijn modellen er als het ware in te vangen. Verder zijn de por tretten weinig gedurfd of ver nieuwend neergezet. Van lams weerde heeft het werk echter goed uitgevoerd en is het vooral dat verborgen mysterie dat boeit. Daalbergen's meubel lease service De nieuwe manier van zorgeloainrichten. Vraag naar de folder! KATWUK LEIDERDORP DIEMFN Kunst om de hoek. G-A-L— E-R-l-E Objekien, grafiek, beelden, schilderijen Middelstegracht 89 Tel. 12 78 09 IRIJDAG 22 APRIL 1994 /aardenberg&De Jong niet op tournee tidenDe tournee van Waardenberg De Jong is afgelast. - Vilfried de Jong, helft van dit cabaretduo, heeft gisteren zijn pols pn heup gebroken bij een val uit het decor in schouwburg Con- rordia in Breda. De toumee van hun nieuwe theaterprogramma ^'aggelwauz is nu verplaatst naar dit najaar. De voorstellingen jp 16,17 en 18 juni in de Leidse schouwburg zijn eveneens afge- ast. Abonnementhouders krijgen zo spoedig mogelijk bericht Dver een eventuele andere voorstelling. Korting voor cultuurspotjes Ster amsterdam Met ingang van 1 september krijgen culturele in stellingen 50 procent korting als ze via de Stichting Ether Recla me (Ster) adverteren. Met ingang van komend seizoen moeten deze spotjes de korte optredens van Loeki de Leeuw en de stuk jes van het Centraal Bureau Rijvaardigheid vervangen op vrijdag, zondag en maandag. Tot op heden maken culturele instellingen niet of nauwelijks gebruik van de mogelijkheid om op televisie of radio te adverteren. Verborgen Van Goghs langer te zien amsterdam De vijf schilderijen van Vincent van Gogh die een verborgen schildering bevatten, zijn nog tot en met zondag te zien. Het Van Goghmuseum in Amsterdam heeft de presentatie van de doeken verlengd wegens de overstelpende belangstelling. De vijf verborgen doeken kwamen na een röntgenonderzoek aan het licht. Braden/Teepe in de Burcht leiden Het Don Braden/Joris Teepe Quartet brengt op zaterdag |30 april een koninginneconcert in de Burcht in Leiden. Het vier- t tal hoort tot de nieuwe Amerikaanse jazzlichting. Tenorsaxofo- [I nist Braden, bassist Teepe, pianist Kevin Hays en drummer Cecil Brooks III beginnen om 21.30 uur. Kaarten zijn telefonisch te re- ierveren bij Martin Rohde, 213193 of na 17.00 uur bij de Burcht, 1142389. Acht stukken Nationale Toneel den haag Onder de artistieke leiding van Ger Thijs en Johan Doesburg brengt Het Nationale Toneel komend seizoen acht nieuwe produkties. Afwisselend gaan oudere en modernere stukken in première van onder meer Strauss, Shakespaere, Shaw en Racine. Paul Feld, Peter te Nuyl en Kim Zeegers nemen ieder als gastregisseur hiervan een produktie voor hun rekening. Thijs en Doesburg volgen Hans Croiset op. Hij regisseert nog wel de Nederlandse première van Het Evenwicht (1993) van Botho Strauss, de opening van het seizoen op 30 septembèr. Iharatiya Vidya Bhavan uit nden danst zondag 24 april iet drama Draupadi in de Lei- [derdorpse Muzenhof. De groep is verbonden aan het gelijkna mige culturele Indiase instituut de Engelse hoofdstad. Het optreden in de Muzenhof is het innige dat Bharatiya Vidya Bha- wanin Nederland geeft. Het stuk was eerder te zien in Londen en vertrekt binnenkort naar Ameri ka. De groep bestaat uit 35 India se dansers die allemaal in Enge land wonen. Het drama dat ze brengen is gebaseerd op de Ma- habharata, een 2500 jaar oud gedicht in het Sanskriet. Het vers is met zijn ruim 100.000 strofen het langste ter wereld. De tekst vertelt over de waar den, mythen, avonturen en ge schiedenis van India. De voorstelling begint om 14.00 uur aan de Cor Gordijn singel 2. Kaarten a 20 gulden zijn te reserveren bij Soeresh Chotoe, telefoon 897981 en Wa hid Saleh, telefoon 01891-14400 (na 19.00 uur). De voorstelling is een initiatief van de Leider- dorpse stichting SWSAL en de verenigingNederland-India. Holland Art Fair utrecht gpd In het Utrechtse Jaarbeurscom- .plex is dit weekeinde de tweede editie van de Holland Art Fair in het Utrechtse Jaarbeurscom plex. De gepresenteerde kunst, waaronder ook toegepaste kunst, bestrijkt de periode 1900 tot heden. Naast schilderkunst en sculp tuur biedt de Holland Art Fair ook toegepaste kunst als glas, zilver en keramiek. Een speciale expositie onder de naam 'Au clair de la lune: glas en zilver in dialoog' geeft een overzicht van zeventig kunstwerken van 21 Nederlandse, Belgische en En gelse edelsmeden en glaskun stenaars. Oerkest presenteert morgenavond eerste cd in het LAK Expositie in Oudheden toont obsessie psycho-analyticus voor archeologie leiden dick hermsen Druk gebarend houdt Joost Walter de muzikale trein in het spoor. Hij is dirigent en vervult zijn functie met gepassioneerd enthousiasme. „Let op het tem po," waarschuwt hij in de rich ting van het vertragende koper. Tegelijkertijd wenkt hij naar de drummer dat er nog wel een schepje bovenop kan. Oerkest gaat er fors tegenaan. Ze moe ten wel, want ze staan voor een groot karwei. De afgelopen pe riode is er keihard gewerkt aan de opnamen van de eerste cd. Morgenavond is in het LAKthe- ater de officiële presentatie. Daarbij moeten de live gespeel de versies natuurlijk staan als een huis. De condens staat op de ruiten van de net iets te krappe repeti tieruimte in de Kaasmarkt- school. Instrumentkoffers liggen overal verspreid. Tussen het slagwerk, de synthesizers en de lessenaars is er nog net ruimte voor de muzikanten zelf. Meer dan vijfentwintig mensen kun nen er niet in. „De grootte van dit lokaal bepaalt tevens de om vang van Oerkest", lacht Martin Hooymans. Behalve dat hij de baspartijen voor zijn rekening neemt is hij zakelijk leider en organisator van het orkest. Sa men met dirigent Joost Walter behoort hij tot de mensen van het eerste uur. „Acht jaar geleden, Martin en ik speelden samen in een band je, werd ons gevraagd een klein orkestje te formeren om, tijdens de Leidse Lakenfeesten, een men. „Ja, vijfeneenhalf jaar," licht Hooymans lachend toe, „tijdens het echte lustrum had den we geen tijd voor opnamen. Maar het project was geslaagd. De eerste oplage vloog de deur uit. Soms gingen er bij optre dens op straat, waarbij we de bandjes verkochten, zomaar tachtig van de hand. Maar ja, al vrij snel hoor je dat de kwaliteit niet optimaal is, dus ga je voor meer. Een cd ligt dan voor de hand." Ondanks dat het orkest een succesvolle weg bewandelt met een eigenzinnig soort muziek, veel optredens en zelfs twee tournees door Schotland is het niet de bedoeling beroèps te worden. Volgens Walter, die het merendeel van de stukken zelf schrijft, moet alles wel in de juiste proporties worden gezien: „We blijven een amateurorkest. Ik wil daar dan ook verder geen pretenties aan vast knopen." Hooymans valt hem bij: „We zijn professioneel in de aanpak en kiezen voor kwaliteit. Maar vier keer per week spelen zit er niet in. Het moet wel leuk blij ven." Over de vorm waarin de pre sentatie van de cd morgen avond willen ze nog niet alle ge heimen prijsgeven. „Het wordt in elk geval een groot spektakel. Het is geen concert, maar megr een muzikale show. Licht, ge luid en allerlei attributen spelen een rol in de voorstelling. Meer mogen we niet onthullen, want anders gaat het verrassingsef fect verloren en dat zou jammer zijn." „Ik heb in mijn leven meer boeken over archeologie dan over psychologie gelezen." Dit citaat van Sigmund Freud, de Weense psycho-analyticus, bevestigt diens geobse deerdheid voor archeologie en antieke oudheid. De tekst staat op een wand in het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden. Vanmiddag opende prof.dr. R. Diekstra daar de expositie 'Ooit van Freud' die t/m 10 juli is te zien. Het is een - kleine - selectie uit de grote verzameling archeolo gische en antieke voorwerpen die Freud bij zijn leven verzamelde. Het Freud Museum in Londen, gevestigd in het huis waar hij zijn laatste levensjaar sleet, heeft de 113 voorwerpen in bruikleen afgestaan. Freud zelf was typisch voer voor psychologen. Als er één ding duidelijk wordt na het bekijken van 'Ooit van Freud' is dat het wel. De man was geobsedeerd door archeologische en antieke beeldjes, amuletten en afbeel dingen. Hij koesterde ze, sprak ze 's ochtends toe: „Goedemor gen Athena, dag Isis en Osiris." En na zijn vlucht uit Wenen in 1938 was het eerste dat hij schreef: „Alle Romeinen, Grie ken en Egyptenaren zijn goed in Londen aangekomen." Hij had veel geld aan de nazi's moeten betalen om zijn enorme verza meling mee het land uit te krij gen, maar het was hem uitein delijk gelukt. Op zijn bureau stonden ze nu te pronken, hij poetste ze met een tandenbor stel, bekeek ze onder een loupe en gebruikte ze bij de behande ling van zijn patiënten. Zijn Londense huis in Mares- field Gardens is nog precies zo ingericht als op de dag van zijn overlijden in 1939. Daar heeft zijn dochter Anna voor gezorgd. Dit Freud Museum stond de 113 voorwerpen speciaal voor de tentoonstelling in Oudheden in bruikleen af. 'Ooit van Freud' is, geheel in de geest van Sig mund Freud. een 'dubbelten toonstelling'. De twee kanten van de omstreden psycho-ana lyticus komen scherp naar vo ren. Want was Freud in de eer ste plaats psycho-analyticus, zijn voorliefde voor de archeo logie had daar wel degelijk mee te maken. Meer dan eens verge lijkt hij de methode van een psycho-analyticus met die van een archeoloog. De een graaft in de menselijke ziel, de ander in de grond. Beiden hebben als doel een totaalbeeld te (her- )scheppen. Oedipus Door Freud zijn begrippen als 'Oedipus-complex', 'narcisme', 'penis-nijd' en 'fallus-symbool' beroemd en berucht geworden. 'Ooit van Freud' leert dat hij voor deze definities teruggreep op de oudheid. Een beeldje van de Sfinx, wiens geheim Oedipus wist te onthullen, wat hem het koning schap over Thebe opleverde, verwijst naar het Oedipus-com plex: Freud beweerde dat alle jongetjes eigenlijk hun vader willen vermoorden en met hun moeder willen trouwen. Het geen Oedipus, ongewild en on bewust, ook deed. En Freuds lievelingsbeeldje van de maagdelijke godin Athe na werd vaak in de handen van zijn (vrouwelijke) patiënten ge duwd met de mededeling: „Zie deze godin is haar lans kwijt", verwijzend naar het feit dat de godin geen penis had en dat zo'n mankement wel eens de bron van alle geestelijke ellende bij zijn patiënte kon zijn. Het fallus-symbool werd in Romeinse amuletten gebruikt. De opgerichte penis stond voor kracht en in het gevecht zou dat de veldheer goed van pas ko men. Freud heeft er een leuke verzameling van aangelegd. En dan is er de Januskop 'die met zijn twee gezichten mij bij zonder superieur aankijkt', zoals Freud in een brief aan zijn Berlijnse vriend en arts Wilhelm Fliess schrijft. Toch moet niet achter elk voorwerp iets worden gezocht, maakt samensteller van de ten toonstelling drs. Ruurd Hal- bertsma duidelijk. „Freud ver zamelde ook een heleboel din gen zonder bijbedoeling. Ge woon omdat hij ze leuk vond. Of omdat hij depressief was en ervan opkikkerde iets te ko pen." De tentoonstelling is, zoals gezegd, dualistisch van opzet. Enerzijds is er de psychoanaly tische betekenis van de verza melde voorwerpen, anderzijds de collectie met een louter ar cheologische waarde. Logistiek is de expositie eveneens ge splitst. Er is een duidelijke scheidslijn tussen de twee de len, aangevuld met stukken uit de eigen collectie van het muse um. Om het verband tussen beide afdelingen aan te dikken, zijn er doorkijkjes gemaakt. De opzet van de expositie is laagdrempelig, al zullen kinde ren er moeite mee hebben. Voor leken op het gebied van psycho-analyse en archeologie is op de wanden naast de vitri nes verduidelijkende tekst. En wie daar niet genoeg aan heeft kan de catalogus, behorende bij de expositie, inzien. 'Ooit van Freud' in het Rijks museum van Oudheden, Ra penburg 28, Leiden. Te zien: 23/4 t/m 10/7, di. t/m za. 10-17 uur, zon- en feestdagen 12-17 uur. Catalogus: 'Freud. De sfinx van Wenen', uitgeverij Boom, Amsterdam, paperback-editie 49,50, alleen verkrijgbaar in het Rijksmuseum van Oudhe den. De ingenaaide versie is ook in de boekhandel verkrijg baar. avondje muziek te verzorgen. We hebben toen snel iets in el kaar gespijkerd. Uiteindelijk stonden we daar met vijf blazers en wat percussie. Het werd een geweldig optreden. Gelijk al die zelfde avond kwamen er en thousiast mensen naar ons toe met de vraag of ze erbij moch ten komen. Binnen de kortste keren hadden we een orkest van ruim twintig muzikanten bij el kaar. Een leider of dirigent had den we in het begin nog niet. De groep ontaardde al snel in een losgeslagen bende. We wil de er meer kwaliteit inbrengen. Ik ben toen zelf gaan dirigeren en dat doe ik nog steeds." Straatorkest Het soort muziek dat Oerkest speelt valt moeilijk in een kader te plaatsen. Het heeft iets weg van De Volharding en Het Wil lem Breuker Collectief. Soms klinken er flarden klassieke mu ziek, dan weer regelrechte pop en avantgarde-invloeden. Wal ter: „Eigenlijk zijn we een straatorkest. Daar komt die mengeling.van stijlen goed tot zijn recht. Bovendien bevalt die sfeer van spelen ons het beste: lekker zonnetje, veel vrolijkheid onder de mensen. Voorbijgan gers blijven staan luisteren, pra ten wat en vervolgen dan weer hun weg. Er is voortdurend be weging." Tijdens het spelen op straat ontstond ook het idee om iets van de muziek te gaan vastleg gen. Regelmatig kwam de vraag of er muziek van Oerkest te koop was. Ter gelegenheid van het vijfeneenhaJf-jarig bestaan werd een cassetteband opgeno Sfinx, Grieks, Zuid-ltalië. Vroege 4de eeuw v. Chr. Krijger, Umbrisch, ca 500-450 v. Chr. De studeerkamer van Freud, waarin hij al zijn 'vrienden' om zich heen had. foto's rijksmuseum van oudheden Oerkest gaat er fors tegenaan. Ze moeten wel, want ze staan voor een groot karwei. De afgelopen periode is er keihard gewerkt aan de opnamen van de eerste cd. fotoholvast/marklamers

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11