Bestand weer verbroken ai© Buitenland Srebrenica slaakt noodkreet via Nederlandse militairen Levenslang voor Touvier Felipe Gonzalez weigert op te stappen Twee emmertjes water halen Rwandese leger bombardeert toevluchtsoord ontheemden Strijd om ansjovis WOENSDAG 20 APRIL 1994 Franse scholen levensgevaarlijk parus Tenminste 500 Franse scholen in Frankrijk moeten dicht omdat ze levensgevaarlijk zijn. Die conclusie trekt de grote Fran- J se onderwijsbond FSU uit een gisteren uitgebracht, parlemen- onaf. tair rapport over brand- en ander gevaar in schoolgebouwen ancie-voora'om prefab-gebouwen. In heel Frankrijk voldoen 1883 ad van sc^°^en n*et aan officiële veiligheidseisen, zo blijkt uit het on- ,ezich|derzoek' zonde ,cc,"f' Rode Khmer herovert Pailin phnom penh De Cambodjaanse regering heeft vanmorgen be vestigd dat de Rode Khmer na wekenlange gevechten haar hoofdkwartier Pailin bij de Thaise grens heeft heroverd. Midden maart nam de regering het steunpunt onder zware verliezen in. Dit werd toen als beslissende slag tegen de naar schatting 9.000 rebellen gezien. ande- ande bij de stuur: iogere copen meldt 'Vermiste Duitse miljardair in Florida' frankfurt» Volgens het Duitse blad Die Welt verblijft de vermis te Duitse projectontwikkelaar Jürgen Schneider wiens miljar denimperium na zijn verdwijning ineenstortte in een gehuur de villa op het eilandje Siesta Key voor de westkust van Florida. Schneider, die tijdens de paasdagen verdween, liet een miljar denschuld achter. Soennieten eisen aanslag op rabat Een onbekende groepering van soennitische moslims heeft de verantwoordelijkheid opgeëist voor een bomaanslag gisteren in het centrum van de Iraanse hoofdstad Teheran. Der tien voorbijgangers, onder wie twee kinderen, raakten gewond bij de aanslag. De aanslag is een vergelding voor de verwoesting door Iran van eem soennitische moskee in Mashad. Kazachse gevangenen eten celgenoot op moskou Vijf gedetineerden in de gevangenis van Semipalat- insk in het Centraalaziatische Kazachstan, hebben het lijk van een celgenoot opgegeten om hun honger te stillen. De gevange nen hadden vorige week het lijk is stukken gehakt en vervolgens gekookt, alvorens ze er hun tanden inzetten. Honger is een wijd verbreid fenomeen in de gevangenissen van Kazachstan, waar in totaal ongeveer 80.000 mensen vastzitten. Finse kruisboogmoordenaar gepakt helsinki De politie en het leger in Finland hebben vanochtend een man gearresteerd die gisteren voor grote paniek had ge zorgd in het kustplaatsje Kotka. Een 22-jarige deserteur uit het leger vermoordde een paartje met een kruisboog en schoot een derde man dood met een geweer. Moldova beperkt gaslevering chisinau Huishoudens in Moldova moeten het sinds gisteren met dertig procent minder aardgas doen. De autoriteiten in de voormalige Sovjet-republiek hebben besloten de levering te be perken wegens de massale achterstand bij het voldoen van gas- rekeningen. Boris Carandiuc, hoojd van het nationale gasbedrijf hoopt dat de vermindering de 'lokale consumenten eindelijk doet beseffen dat zij moeten" betalen voor aankopen, net als in een supermarkt'. Toestand Nixon verslechtert new york De gezondheidstoestand van de door een beroerte getroffen voormalige Amerikaanse president Richard Nixon is verder verslechterd. Nixon (81) raakte aan de rechterkant van zijn lichaam verlamd en verloor zijn spraakvermogen door de beroerte dié hem maandag trof. Gisteren werd een zwelling in de hérsenen vastgesteld en werd Nixon van de privekamer, waar hij inmiddels lag, teruggebracht naar de intensive care. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis zijn de komende drie da gen beslissend. Turkse troepen doden 77 Koerden ankara» Turkse troepen hebben 77 Koerden gedood bij een een week durende operatie in Noord-Irak. De troepen werden vol gens de Turkse televisie bij de actie gesteund door gevechtsheli kopters en -vliegtuigen. Gevechten rond Gorazde gaan onvenninderd door Ondanks het bestand dat de Verenigde Naties en de Bosnische Serviërs over Gorazde zijn overeengeko men, gaan de Servische be schietingen onverminderd door. De situatie in de stad verslechtert met de mi nuut. Dat heeft Radio Sara jevo vanmorgen bericht. ZAGREB-WASHINGTON AFP-Rtr-ANP „Onze waarnemers melden weliswaar dat de gevechten enigszins luwen, maar van een wapenstilstand kan geen sprake zijn", aldus een woorvoerder van de VN in Zagreb. „Elke se conde komt er een granaat neer", aldus een functionaris in Gorazde. Hij voegde eraan toe dat er geen drinkwater meer in de stad is en de waterbronnen ontoegankelijk zijn wegens de voortdurende beschietingen. De Serviërs en de VN kwamen gis teren een onmiddellijk staakt- het-vuren overeen in en rond Gorazde. Ook zijn de Bosnische Ser viërs akkoord gegaan met de stationering van tweehonderd VN-militairen in Gorazde en Op het vliegveld van Sarajevo staan Oekraïnse VN-voertuigen klaar voor vertrek naar het door Serviërs belegerde Gorazde. foto reuter olec pop zullen zij artsen en verplegers tot de belegerde stad toelaten. Ze hebben bovendien het me rendeel van de gegijzelde VN- waarnemers vrijgelaten. Ook is begonnen met de teruggave van de zware wapens die ze eerder op de dag uit een VN-depot hadden weggehaald. De Amerikaanse president Clinton wil dat de NAVO besluit eerder luchtacties uit te voeren tegen de Bosnische Serviërs. Met de opstelling van Clinton scharen de Verenigde Staten zich achter VN-secretaris-gene- raal Boutros Ghali die de NAVO vroeg vanuit de lucht ook de moslim-bevolking te bescher men in de zes zogenoemde vei lige gebieden in Bosnië. Tot nu toe mogen de toestellen van het bondgenootschap alleen in ac tie komen wanneer de levens van VN-militairen gevaar lopen. Washington zal zijn voorstel voor een nieuwe opdracht aan de NAVO-toestellen vandaag bespreken met zijn bondgeno ten. De Amerikaanse regering komt dan naar verwachting te vens met andere voorstellen, zoals verscherping van de sanc ties tegen Servië. Clinton waar schuwde dat de VS niets op ei gen houtje willen doen. „We kunnen niet alleen troepen stu ren en gaan meevechten aan de kant van de Bosnische mos lims". Ook de Russische president Boris Jeltsin zette de Serviërs onder druk. Hij sommeerde hen gisteren de beschietingen van Gorazde te staken en VN-mili tairen tot de stad toe te laten. Jeltsin nodigde de VS en de Eu ropese Unie opnieuw uit voor een top over het conflict. Clin ton zei vanuit Washington dat het voorstel 'serieus in overwe ging dient te worden genomen'. Volgens de leider van de Bosnische Serviërs, Radovan Karadzic, zullen eventuele nieu we luchtaanvallen van de NAVO automatisch tot een complete oorlog leiden. „We zulllen ons met alle middelen verdedigen. Het zou een verschrikkelijke es calatie beteken, een verschrik kelijke oorlog", dreigde hij. De Bosnische moslim-enclave Srebrenica heeft via de daar gelegerde Nederlandse VN- militairen een oproep aan de wereld' gedaan te voorkomen dat de stad hetzelfde lot on dergaat als Gorazde. Een me nigte van zo'n duizend men sen onder aanvoering van bur gemeester Salihovic overhan digde gisteren een petitie aan majoor Derksen van het Dut- chbat en aan de Britse VN- waarnemer majoor Foster. Srebrenica is net als Gorazde een van de zes 'veilige gebie den' die de VN voor de mos lims hebben uitgeroepen. Het Dutchbat is in Srebrenica met 600 man aanwezig. Onder de bevolking van de stad en de omliggende dorpen is grote bezorgdheid ontstaan door ra dioberichten over een mogelij ke terugtrekking van de VN- vredesmacht uit Bosnië. Salihovic verwees naar de situ atie vóór de komst van de VN- vredesmacht in Srebrenica. „Wij hebben meegemaakt wat het betekent zonder bescher ming te moeten leven. Ik kan mijn volk niet verdedigen, dus moet ik deze dramatische op roep aan de buitenwereld doen." De burgemeester vroeg de VN-militairen de petitie door te sturen naar VN-top man Boutros Ghali en de pre sidenten Clinton en Jeltsin. De demonstralie was tevens bedoeld als teken van medele ven aan de bevolking van Go razde. Voor het voormalige PTT-gebouw in Srebrenica verzamelde zich een menigte met opvallend veel kinderen die leuzen schreeuwden als ..Bevrijdt Gorazde" en „Leve Unprofor". De nood in de enclave begint hoog te worden, omdat er sinds de NAVO-bombarde- menten van een week geleden geen voedselkonvooien meer over Bosnisch-Servisch gebied heen mogen. Er is nog voor een dag of tien voedsel. Nederlandse militairen om schrijven de situatie in Srebre nica en omgeving als 'uitermate kalm', behoudens wat schietincidenten. De vrees van de Nederlandse militairen is op dit moment niet zo zeer dat de Serviërs een directe aanval ondernemen, maar dat de moslims een wanhoopspo ging doen om uit de enclave te breken, waardoor de strijd zou kunnen oplaaien. Schuldig aan misdaden tegen menselijkheid parus hans gertsen veroordeeld wegens diverse oorlogsmisdaden. Hij wist de Franse justitie echter, dankzij de bescherming van de katho lieke kerk, ruim veertig jaar uit handen te blijven. Hij werd in 1989 aangehouden in een streng katholiek klooster in het zuiden van Frankrijk. Tijdens het proces tegen Tou vier stond de vraag centraal of hij zich via de executie van ze ven joodse gijzelaars schuldig had gemaakt aan misdaden te gen de menselijkheid; misda den die in tegenstelling tot 'ge wone' oorlogsmisdaden niet kunnen verjaren. Van misdaden tegen de menselijkheid is, vol gens de Franse definitie, pas sprake als bewezen is dat de misdaden in kwestie zijn uitge voerd in opdracht van of in dienst van een mogendheid met een fascistische ideologie. Touvier was als leider van de fascistische militie van het 'vrije' Vichy-Frankrijk niet rechtstreeks in dienst van de Duitsers. Het staat vast dat hij de zeven joodse gijzelaars op ei gen gezag liet executeren. Maar de militie had dezelfde racisti sche ideologie als die van de be zetter en dus was Touvier indi rect medeplichtig aan de Holo caust, zo oordeelde de jury. CORRESPONDENT De 78-jarige Franse oorlogsmis dadiger Paul Touvier zal ten zij president Mitterrand hem gratie verleent de rest van zijn leven in de gevangenis moeten doorbrengen. Na een emotioneel proces van vijf we ken kwam de jury van het Hof van Assisen in Versailles de af gelopen nacht tot de conclusie dat Touvier zich in juni 1944 via de executie van zeven joodse gijzelaars schuldig heeft ge maakt aan misdaden tegen de menselijkheid. De rechtbank veroordeelde Touvier daarop, conform de eis, tot levenslang. Daarmee gaat Paul Touvier de geschiedenis in als de eerste Fransman die schuldig is bevonden aan mis daden tegen de menselijkheid. De voormalige leider van de fas cistische militie in de regio Lyon, die tijdens de oorlog nauw samenwerkte met de be ruchte nazi-beul Klaus Barbie, blijft waarschijnlijk de enige. Met de veroordeling van Tou vier komt een eind aan een bi zar feuilleton dat bijna vijftig jaar geduurd heeft. Touvier werd kort na de oorlog tot twee maal toe bij verstek ter dood Oppositie eist vertrek premier vanwege corruptieschandalen madrid» ruud de v correspondent „Ik denk er niet over om af te treden". Zo luidde kort en krachtig de reactie van de Spaanse premier Felipe Gonza lez op de eis van de oppositie om op te stappen. Gonzalez be schuldigde daarop oppositielei der Jose Maria Aznar ervan 'geen oplossingen te hebben of alternatieven aan te dragen voor de grote problemen waar mee Spanje te kampen heeft'. De eis van de leider van de grootste oppositiepartij in het Peruaanse leger heeft zeker 31 burgers gedood land, de Particlo Popular (PP), kwam aan het einde van een bikkelharde persoonlijke aanval op de socialistische premier; „Wat wordt het volgende schandaal, meneer Gonzalez?" hield Aznar Gonzalez voor. Spanje wordt al enige tijd ge teisterd door corruptieschanda len. Volgens de centrum-recht se oppositieleider is Gonzalez en met hem zijn socialisti sche minderheidsregering verantwoordelijk voor dat kli maat. Aznar werd daarin giste ren gesteund door de leider van Verenigd Links, Julio Anguita, die stelde 'dat het einde is aan gebroken van een tijdperk waarin economisch, moreel, so ciaal en cultureel verval en de cadentie de boventoon voeren'. Gonzalez kondigde gisteren in zijn jaarlijkse 'troonrede' ze ven anti-corruptie maatregelen aan. Zoals het aanstellen van een speciale openbare aankla ger voor economische delicten en corruptie, en de wijziging van het strafwetboek om het begrip corruptie nauwkeuriger te definiëren en de strafmaat te verhogen. Gonzalez verklaarde zich 'rechtstreeks betrokken' te voe len bij de beschuldigingen te gen Mariano Rubio, die van 1984 tot 1992 gouverneur was van de Spaanse centrale bank. Rubio wordt ervan verdacht via zwart-geldpraktijken zo'n 1,5 miljoen gulden te hebben opge streken. Pikant detail hierbij is dat Gonzalez, die Rubio tot nu toe niet is afgevallen, hem rechtstreeks benoemde. Gonza lez zinspeelde erop dat hij zal aftreden als Rubio schuldig wordt bevonden. De enige duidelijke steun die Gonzalez gisteren in het parle ment kreeg, was afkomstig van de Catalaanse nationalisten van CiU, die de afgelopen negen maanden de socialistische min derheidsregering al hebben ge doogd. Fractieleider Roca stelde verdere steun in het vooruit zicht, mits het corruptievraag- stuk daadwerkelijk wordt aan gepakt en de regering haar be loften over meer zelfbeschik king voor Catalonië waarmaakt. bombay Binnen een paar minuten is deze tankwagen zijn tienduizend liter water kwijt aan de inwoners van Mumra, een voorstadje van het Indiase Bombay. Een andere manier om aan water te komen hebben deze Indiërs niet. foto reuter savita kirloskar Het Peruaanse leger heeft tij dens de campagne tegen de guerrillabeweging Sendero Lu- minoso (Lichtend Pad) zeker 31 burgers gedood. Het Nationale Overleg Rechten van de Mens zegt te beschikken over bewij zen dat vanuit helikopters is ge schoten op drie dorpen en dat soldaten overlevenden hebben gemarteld, vrouwen hebben verkracht en huizen in brand hebben gestoken. De organisatie, een bundeling van ongeveer dertig mensen rechtengroepen, zegt dat tevens melding is gemaakt van nog eens veertig doden in een vier de dorp. De beschuldigingen zijn gebaseerd op getuigenissen van dorpelingen die het geweld zijn ontvlucht. Het Rode Kruis is de toegang ontzegd tot het strijdgebied in het- departement Huanuco, ten noordoosten van de hoofdstad Lima. De Peru aanse president Fujimori heeft de aantijgingen gisteren ont kend. Zeker 25 doden bij nieuwe aanval Het voetbalstadion van de Rwandese hoofdstad Kigali, waar duizenden Rwandezen op de vlucht voor het ge weld in hun land onderdak hebben gezocht, is gisteren door artilleriegranaten ge troffen. Volgens de Verenig de Naties kwamen bij de aanval zeker 25 mensen om. Het Rwandese leger wordt verantwoordelijk gehouden Rwandese vluchtelingen pas seren met tientallen tegelijk de grens met buurland Burun di. Sinds het geweld twee we ken geleden losbarstte, zijn zo'n 30.000 Rwandezen naar het buurland gevlucht. Eerder dit jaar vluchtten tienduizen den Burundezen naar Rwanda. foto afp voor de beschieting. De gevechten tussen het leger en rebellen van het Rwandese Patriottische Front (RPF) laaiden gister morgen op, na pogingen van de VN om de strijdende partijen tot een staakt-het- vuren te bewegen. Zeker 15.000 Rwandezen zijn erin geslaagd in de hoofdstad onder de hoede van blauw helmen te komen. Ongeveer 10.000 mensen schuilen in ziekenhuizen, waar ook lichtbewapende VN-soldaten zijn gestatio neerd. Enkele duizenden Zaïrese gastarbeiders heb ben zich in de ambassade van hun land verschanst. Buitenlanders uit andere Afrikaanse staten hebben geklaagd dat bij de red dingsoperatie door Belgi sche en Franse parachutis ten, vorige week week, voor- eilig- barcelona ruud de wit correspondent Spaanse en Franse vissers heb ben de afgelopen twee dagen in de Golf van Biscaje een ware zeeslag geleverd, met als inzet de vangst van ansjovis. Daarbij enterden Spaanse vissers de schepen van hun Franse colle ga's en andersom. Ze gebruik ten allerlei soorten hulpmidde len zoals waarschuwingspijlen, harpoenen, hamers en ijzeren staven. Het visserijconflict tussen de Baskische en Franse vissers speelt al enige jaren. Inzet is on der meer de vangst van ansjo vis, die volgens de Europese wetgeving verboden is van 20 maart tot en met 1 juli. Van dit verbod trekken de twaalf Franse vissersschepen van Hendaye zich niets aan. Ook lappen ze de hun opgelegde quota van 2700 ton aan hun laars. Voor zowel de Franse als Spaanse vissers geldt dat het water hun tot de lippen staat. Europese quota, afgenomen vangsten en de geringe beschik baarheid van goede visgronden hebben in beide landen tot gro te werkloosheid geleid. Veel Spaanse en Franse vissers leven beneden het bestaansminimum of hebben hun schepen moeten opdoeken, omdat zij niet meer van de visvangst rond kunnen komen. Vuur bedreigt schildpadden Op het eiland Isabela, deel van de Galapagos-archipel, woedt sinds begin vorige week een felle brand. Met een snelheid van een kilometer per uur vreet het vuur zich een weg in noordelijke richting en be dreigt een reservaat met onge veer tachtig reuzeschildpad den, waaraan de eilanden groep in de Stille Oceaan haar naam ontleent. Vanuit de Ecuadoraansc hoofdstad Quito wordt gemeld dat natuurbeschermers probe ren de dieren te evacueren naar het buureiland Santa Cruz. Het is nog maar de vraag of zij er ook in slagen de pas gelegde eieren in veiligheid te brengen. namelijk blanken heid zijn gebracht. Het aantal i in Rwanda in omgekomen sinds twee weken geleden een golf van geweld uitbrak, loopt in de tienduizenden. Mogelijk gaat het zelfs om honderdduizenden. Het to tale aantal ontheemden be draagt volgens de regering twee miljoen mensen. Dat is meer dan een kwart van de bevolking. Aanleiding is de etnische rivaliteit tussen de Tutsi-minderheid en de Hutu-meerderheid. De Rwandese regering en het RPF zullen zaterdag in Tanzania bijeenkomen om het vastgelopen vredesover leg nieuw leven in de bla zen. Beide partijen teken den vorig jaar augustus al een akkoord dat een einde maakte aan drie jaar bloedi ge burgeroorlog.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7