Wladimiroff: 'FIOD op hellend vlak' Spotprijs 'Ik denk niet dat een paarse coalitie wezenlijk wat verandert' 3 Binnenland Gideonsbende in fraudeland WOENSDAG 20 APRIL 1994 De FIOD is deurwaarder en incasso- I bureau van minister Kok van finan- I ciën. Ambtenaren met dollartekens in de ogen hebben het binnenslepen van zo veel mogelijk contanten tot hun levenswerk gemaakt. 'Belasting haalt 750 miljoen binnen, oplopend tot 2,2 miljard in een paar jaar', liet Kok deze maand in triomfantelijke krantekoppen weten. K' - 'M oe de kassa kan blijven rinkelen I I interesseert kennelijk niemand. .JL. In de praktijk blijkt dat de FIOD niet terugschrikt voor chantage, illegale te lefoontaps, ambtelijke willekeur en het ge bruik van onrechtmatig verkregen bewijs. De leiding heeft nauwelijks grip op de dienst, politici halen hun schouders op en de rechter voelt zich niet geroepen de Fis cale Inlichtingen- en Opsporingsdienst te rug te fluiten. FIOD-criticus, hoogleraar te Utrecht en advocaat in fiscale en economische fraude zaken te Den Haag, prof.mr.jhr. M. Wladi miroff, schildert een beeld van de FIOD waarin weinig fraais valt te ontdekken. Zijn woorden afwegend en zorgvuldig kiezend, schetst hij de contouren van een opspo ringsdienst op een hellend vlak. Een staat in een staat, een dienst die met eigengereid optreden het openbaar minis terie en de fiscus in de wielen rijdt. En die als een soort IRT 'catch as catch can' speelt met belastingontduikers en -fraudeurs. Achterdeuren „De FIOD schrijft zijn eigen spoorboekje", zegt Wladimiroff. Uit zijn praktijk en die van zijn confrères blijkt dat de dienst zich weinig gelegen laat liggen aan wat wel en niet mag. De FIOD is zeer bedreven in het vinden van achterdeurtjes. Te weinig bewijs in een strafzaak? Dan gaat die terug naar de inspecteur, die zelfstandig kan vaststellen hoeveel er te weinig is betaald en die het bedrag nog eens mag ophogen met een boete van 100 procent. „De 'escape' voor de FIOD is altijd om dingen te doen die niet kunnen en de zaak vervolgens over te dra gen aan de inspecteur". Een andere truc betreft het 'per ongeluk' onrechtmatig in beslag genomen bewijs materiaal. De FIOD-ambtenaar stuurt het zichzelf in een blanco enveloppe toe en maakt proces-verbaal op:''Heden ontving ik in een blanco mij toegezonden enveloppe dat-en-dat-stuk'. En dan heeft-ie het recht matig. Controle op rechtmatigheid van via het buitenland verkregen bewijs bestaat vrijwel niet. De Haagse strafpleiter constateert dat bij de FIOD de zorgvuldigheid bij het zoeken van bewijs tegen booswichten het bijna stelselmatig aflegt tegen de behoefte om simpelweg te cashen. „De overheid is zelf belanghebbende bij de uitleg van de fiscale wetgeving en heeft, anders dan een norma le schuldeiser, de bevoegdheden om zijn ei gen zin door te drijven. Dat is een gevaarlij ke ontwikkeling. Want dat maakt de FIOD belanghebbende bij de eigen opsporing. Men pakt alleen de grootste en interessant ste zaken, waaraan het meeste valt te ver dienen". Hij wijst ook op de neiging van de FIOD om zaken waarin de fiscale interpretatie voorop staat toch voor de strafrechter te brengen, of daarmee te dreigen. Bijvoor beeld: bedrijf X importeert stof uit India, maakt daar in Nederland jurkjes van en ver koopt die in Nederland. De winst slaat in Nederland neer. Maar zet daar een inkoop organisatie in Zwitserland tussen en de winst valt in de Alpen. „Dat is naar mijn smaak een fiscaal debat. Dat hoort niet bij de strafrechter thuis". Maar ook voordat het openbaar ministe rie een zaak in handen krijgt, kunnen er twijfelachtige dingen gebeuren en speelt de fiscus rechter in de eigen zaak. Wladimiroff: „Als de inspecteur vindt dat de boekhou ding van de betrokkene niet kan kloppen of administratieve bescheiden niet juist kun nen zijn, kan hij zeggen 'zo zit het'. Het is dan aan de belastingplichtige om aan te to nen dat het wel klopt. In het fiscale straf recht dreigt eenzelfde ontwikkeling". Chantage In het FIOD-handboek is chantage geen uitzondering. „Er zijn gevallen bekend waarbij de inspecteur met de raad van be stuur van een grote, bekende Nederlandse onderneming ruziet over de beloning van buitenlandse werknemers en zegt 'wij over wegen om hier de FIOD op te zetten, maar daar willen we van afzien als u ons stand punt erkent'. Gaat het bedrijf daar niet op in, dan kan dat leiden tot een strafrechtelijk onderzoek met bericht aan de pers. „Dan wordt een onderdeel van de regeling dat de belasting plichtige de inspecteur zijn zin geeft en af stand doet van zijn recht om daarover te procederen bij de belastingrechter. Dat soort zaken komt vaker voor dan goed is". Belastingplichtigen voelen er zelden i om in de schijnwerpers van ei proces te staan. Veel overtredingen handelt de fiscus mede daarom zelf af dodr middel van een schikking. Dit heeft geleid tot een vrij strak gereglementeerde praktijk. „De grote bulk loodst de FIOD soepel door". Wladimiroff geeft echter aan dat er een duistere sector is, een kleine groep grote za ken, die op grond van de afsprakeen tussen Altijd dreigt het gevaar dat de FIOD over de schreef gaat, aldus prof. Wladimiroff. foto gpd FIOD-rechercheurs bergen FIOD, fiscus en openbaar rechtszaak zou moeten leiden, maar die toch worden geschikt. De slag om deze gro te bedragen omschrijft Wladimiroff als 'catch as catch can'. Zo hebben de wet en rechters bepaald dat aan een schikking voorwaarden mogen worden verbonden. Dat gaat soms heel ver. Het is bekend dat de FIOD in sommige ge vallen een schikking aanbiedt waarmee ver volging kan worden afgekocht, in ruil voor informatie of namen van mensen die in verband staan met fiscale fraude. „Dat komt zeker meer voor", bevestigt de Haag se advocaat. inval de gevonden paperassen op. HOOFDDORP In het Oude Testament had Gideon slechts 300 manschappen ter beschikking om de Midianieten te bestrijden. Wie zich in Nederland de fiscus van het lijf wil hou den, kan op nog minder hulp rekenen. Slechts 18 gespecialiseerde advocaten kunnen dan werkelijk soelaas bieden. Deze hedendaagse Gideonsbende heeft zich aaneengesloten in een informeel clubje: Fistra (fiscaal strafrecht). Het is begin 1988 in het leven geroepen door mr. P.I. Siekman. Na een FIOD- loopbaan had hij zich net in zijn woonplaats Hoofddorp als advocaat gevestigd. Het leek hem nuttig nu en dan met vakbroeders van gedachten te wisselen. Sindsdien praten de 18 vier keer per jaar „op afstandelijk niveau over nieuwe ont wikkelingen", aldus Siekman. Diverse Fistra-leden waren bovendien bereid hun kennis en opvattingen ter beschikking te stellen van de verslaggevers die deze se rie over die FIOD samenstelden. Er sluipen daardoor onzuivere elementen in. Wat te denken van een bedrijf dat in strijd met internationale verdragen goede ren levert aan een land in oorlog? En: is schikken redelijk omdat een openbaar pro ces de werkgelegenheid bij de onderneming in gevaar zou brengen? Of een doorsnee- bedrijf dat de belasting met een zogenaam de 'BTW-carroussel' voor zo'n 40 miljoen tilde. Maar met een schikking wegkwam omdat de FIOD een aanstaande fusie niet in de war wilde sturen. Voor langer lopende zaken hebben de fis cale ambtenaren de 'schoon-schip-schik- king' uitgevonden. Een langdurige praktijk van fraude wordt dan afgekocht met een eenmalig bedrag, veel kleiner dan het totale verzwegen bedrag, maar de FIOD veel werk en bewijsproblematiek bespaart. Deze praktijk heeft ook nadelen voor de FIOD zelf, meent Wladimiroff. Niemand neemt immers die enorme aanslagen nog serieus. Neem het Van der Valk-concern, dat in 1982 voor 400 miljoen gulden werd aangeslagen en uitkwam op een schikking van 22 miljoen. „Ze hebben de eigen ge loofwaardigheid in de primaire heffing in de loop der jaren bij dit soort zaken eigen- lijkverspeeld". Dergelijke grote zaken leiden tot nogal wat publiciteit, een fenomeen waar de FIOD nauwelijks mee om weet te gaan. Het zijn veelal lagere ambtenaren die de media tippen over interessante zaken. Omdat ze vinden dat er te weinig erkenning en aan dacht is voor hun werk, concludeert Wladi miroff. Waar dat toe leidt, hebben we on langs kunnen zien bij de inval bij Arscop BV, waar CDA-lijsttrekker Brinkman com- Weinig greep Dit illustreert mede dat de top van de FIOD weinig greep heeft op zijn fiscale recher cheurs. Wladimiroff: „Bij de FIOD is er nogal wat verloop in de top. Als de top van zo'n dienst niet strafrechtelijk leiding kan geven aan 'de mannen', dan verlegt zich dat naar de lagere regionen. Als je het voor beeld overzet naar de politie praat je over de gewone politie, die gerund wordt door een inspecteur of adjudant". „Tot dusver zijn er geen echt idiote din gen gebeurd. Maar het gevaar dreigt voor durend dat de FIOD over de grens gaat. Dan zegt men achteraf: dat hadden we ei genlijk niet moeten doen. Dat het tot dus ver niet fout is gegaan althans, wij weten daar niet van schrijf ik toe aan omstan digheden die te willekeurig en toevallig zijn". Ondertussen hebben tips vrijwel recht streeks invloed op de vonnissen in fraude zaken. Onderzoek wijst uit dat de rechter in het algemeen milder straft in zaken die pu bliciteit hebben gekregen, dan in zaken waarbij dat niet het geval is geweest. Een bedrijf dat negatief in het nieuws komt, is daardoor immers mede gestraft. "Criminele'' Kamer Frappant is dat politici het ten aanzien van de FIOD kennelijk allemaal wel best vinden. Zolang er maar fraudeurs worden opge spoord en er voldoende centen in de kas komen, doet de manier waarop dat gebeurt er niet zoveel toe. Wladimiroff wijt dat aan het beeld dat de beslissers in Nederland hebben van onze maatschappij. „We zijn helaas terechtgekomen in een samenleving die, onaangenaam en ongenu anceerd uitgedrukt, zaken in een wij/zij verhouding plaatst. Wij plegen geen straf bare feiten, dat doen alleen zij. Dus als je niks te verbergen hebt, dan heb je ook geen regels nodig. Die zijn er alleen voor dege nen die strafbare feiten plegen „Dat maakt dat de regelgeving steeds meer geschreven wordt voor de bestrijding van de boeven, vanuit de veronderstelling dat wij er nooit mee van doen zullen heb ben. De politiek is steeds meer de stem van de man in straat gaan volgen. De Tweede Kamer is de laatste tien jaar een 'criminele' Kamer geweest. De politiek heeft sterk inge speeld op de criminaliteitsbestrijding naar de waan van de dag. En daarbij vooral gelet op de eigen belangen. Op criminaliteit die ten laste van de staatskas komt". Dit is de vierde van zes afleveringen over de FIOD. De artikelen werden geschreven door Louis Burgers, Henk van Ess, Ronald Frisart en Raymond Peil. Morgen: inter view met FIOD-topman Jacques van Blijs- Enneiis Heenna, de ongeschonden nummer vijf van het CDA Nu in de top drie van het CDA niemand meer zit die de christendemocratische idealen zonder kleer scheuren kan verwoor den, moet Enneüs Heer- ma (49) het maar doen. De nummer vijf hééft alles mee: Fries en Amsterdam mer, gereformeerd en so ciaal, en vooral succesvol bewindsman die miljar densaneringen in de volkshuisvesting geruis loos deed verlopen. Maar bij hem gaan de 'grizen oer de graue' (rillingen over de rug) als hij de lijst trekker ziet opereren. Maar in de uren dat het interview duurt, wordt de naam van de lijsttrekker niet één keer genoemd. DEN HAAG WILFRED SCHOLTEN EN HILDEBRAND BULEVELD De politieke bagage van Heer- ma staat in zeven loodgie- terstassen naast zijn bureau. Feilloos diept hij het Program van Uitgangspunten op. Heer- ma houdt van een mooi debat. Maar het jongensachtige ge stoei tijdens de eerste uren van het interview leek hem minder geschikt voor het grote publiek. „Een tikkeltje te wild, vrien den". Hij weigerde publikatie. Flet gesprek moest opnieuw. Hij wilde beter in zijn rol blijven. Gespannen loert hij uit zijn ooghoeken. De verlamming van een partij in moeilijkheden tast zelfs de ervaren Heerma aan. Voorzichtigheid is troef. Een co alitie tussen PvdA, WD en D66 is volgens Heerma niet stabiel. Het CDA moet dus naast D66 kiezen tussen WD of PvdA. Waar gaat uw voorkeur naar uit? „Beide is mogelijk. Kijk, in 1989 lag een duidelijke wijziging van de coalitie voor de hand. Dit ka Heerma: „Het CDA wil een christelijke politiek voeren die geworteld is in de bijbel. Alleen dan heeft het als christelijke volkspartij toekomst". FOTO At\ binet met PvdA heeft de rit uit gezeten. Dus in die zin ligt het niet voor de hand van coalitie partner te veranderen. Maar we hebben ook met verlies voor CDA en PvdA te maken. Daar om moet je ook de mogelijkheid van een kabinet met de WD de WD? „De marges in de politiek zijn zo smal, dat het beide even goed mogelijk is. Wat als ver schil overblijft is het sfeerbeeld, de politieke stijl". - Het verschil tussen PvdA en WD is een kwestie van stijl? „Nee, nou moet u mij geen woorden in de mond gaan leg gen. Dat hangt van veel meer dingen af - Maar zegt u nu gram u het vindt? „Kijk, wij zullen kiezingsuitslag v is welk pro- ntrekkelijkst - Maar waar ligt uw voorkeur? „Als de kiezersgunst uitwijst dat we kunnen doorgaan met de PvdA aangevuld met D66, dan is daar niets op tegen. Dat zou zelfs in de rede liggen". - Maar u kunt toch zeggen welk verkiezingsprogram het dichtste bij u staat? Dat van de PvdA of - ja, dat geloven we wel, maar... Korzelig: „Welk antwoord wilde ik dan geven?" - Dat u er alles aan zal doen een coalitie te gaan vormen waarin u het meeste van het CDA-pro- gratn kunt realiseren. „Precies, heel goed. En is dat onduidelijk?" - Volstrekt. De vraag is namelijk welk partijprogram het dichtste staat bij dat van het CDA. De kiezers hebben trecht op die dui delijkheid. „We kunnen met beide samen werken, want de marges zijn zo smal". - Kennelijk zit het in de stijlver schillen. Welke politieke stijl trekt u het meeste aan, die van Kok of die van Bolkestein? „Als u me het zo vraagt, zeg ik Kok. Flij heeft van de PvdA een regeringspartij gemaakt met alle pijn die het heeft gekost. Wat me in hem aanspreekt, zijn zijn degelijkheid en soberheid. Een aantal uitspraken van Bolke stein over onder anderen asiel zoekers spreken me niet zo Sprekend over de tot voor kort slechts theoretische moge lijkheid van een 'paarse coalitie' van PvdA, WD en D66, doet Heerma een voor een christen democraat uitzonderlijke uit spraak. Bijna achteloos laat hij vallen: „Het CDA kiest nadruk kelijk voor regeringsverant woordelijkheid, maar mocht het onverhoopt de oppositie wor den, dan is dat geen ramp". - Maar wat voor dingen gaan we beleven met een paarse coalitie? Gaat de sociale zekerheid op de helling? Verandert het systeem van de volksgezondheid, draaien ze uw volkshuisvestingsplannen „Nee, de marges zijn zo smal; ik denk niet dat als er een paarse coalitie komt er iets wezenlijks verandert. Hoogstens zullen wat andere instrumenten worden ingezet, zal het tempo van be paalde veranderingen wijzi gen". De verschillen tussen coalities mogen dan klein zijn, toch vindt Heerma het goed dat het kabinet-Lubbers inzet van de verkiezingsstrijd wordt. Want het karwei is niet af. „Dit kabi net heeft heel veel gedaan ten aanzien van bestuurlijke ver nieuwing, volkshuisvesting, de fensie en sociale vernieuwing. Dat is geslaagd". „Maar als u mijn oordeel vraagt over het kabinetsbeleid dan zou ik zeggen: op het ge bied van de sociale zekerheid en stelselherziening volksge zondheid zou je willen dat er meer gelukt was'. Op die terrei nen had meer tempo gemaakt worden". Kille cijfers Later komt het gesprek op de 'C' van het CDA. In het campag neteam heeft Heerma nadruk kelijk de taak het wat vaal ge worden begrip in te kleuren. Flet CDA mag niet, zo begint Heerma, te veel doorschieten met het gebruik van de cijfers van het Centraal Planbureau. „Het CDA is meer dan de kille cijfertjes. Het CDA wil een christelijke politiek voeren die geworteld is in de bijbel. Alleen dan heeft het als christelijke volkspartij toekomst. Het is een onderdeel van je smoelwerk. In de afgelopen periode heeft dat tot een hoge uitslag geleid en is die C kennelijk wervend ge weest". - Bij de gemeenteraadsverkiezin gen heeft het CDA veel kiezers verloren aan RPF en GPV. Het CDA is blijkbaar minder herken baar geworden als christelijke partij. ,Als we het verlies van het CDA meten en dat vergelijken met de winst van RPF en GPV dan is dat een marginaal verkeer" - U ziet geen verband met de verblekende C van het CDA? Na een periode van stilte: „Ik kom dit bij spreekbeurten niet tegen als verklarende factor. Ik zie vier verklaringen: de AOW- discussie, de algehele tendens dat men kennelijk het politiek bestuur kritisch bejegent, de vlucht naar de flanken van het politieke spectrum en de wisse ling van politiek leider in deze tijd van TV-democratie". - Wordt het CDA als een christe lijke volkspartij geloofwaardiger als steeds meer niet-christenen het CDA vertegenwoordigen? „Het zou ongeloofwaardig zijn als partij de hele samenleving aan te spreken en vervolgens ie mand tegen te houden die weliswaar geen christen is, maar wel het program van uit gangspunten wil uitdragen. Als ik eens over het tuinhekje kijk naar de christelijke school, zie ik dat veel islamitische ouders hun kinderen naar die school sturen. Als ze dat doen, weten ze dat ze de uitgangspunten van die school hebben te respecte ren en dat hun kinderen uit de Bijbel wordt verteld". - Kunt u zich voorstellen dat een christelijke school onderwijzers met een islamitische levensover tuiging aanneemt? „Ik zou dat als ouder niet pik ken". - Waarom kan een niet-christe- lijke onderwijzer niet op een christelijke school lesgeven en een niet-christelijke politicus wel een christelijke partij vertegen woordigen? „Die parallel gaat niet op. Een partij doet een appèl op de hele samenleving". - Legt u dat ee „Een school i depolitiek". iets anders dan - Maar wordt het CDA geloof waardiger als steeds meer niet - christenen christelijke politiek moeten gaan voeren? „Mijn antwoord is: ik zie het niet gebeuren - Het gebeurt toch gewoon. Er staan nu twee niet-christenen (hindoe en moslim) op de kandi datenlijst voor het CDA. Om maar niet te spreken over de ge meen tel ijke ka nd ida tei i lijs tei i Afgemeten: „Ik blijf erbij: ik zie niet gebeuren dat het een pro- •bleem wordt". EMU opbergdoos. Vertind bladmet a a IGelakt 20x36x13 cm en 17.5x28x12

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5