'Engelen hebben geen geslacht' Draken en Mormels op Alphense Parkkunst 94 'Röntgenonderzoek schilderijen Van Gogh gaat meer opleveren' Cultuur Kunst testuur Haagweg 4 wil externen' aantrekken yFeest met Schouten PC Introdans opent het seizoen »met Orffs Carmina Burana Vrolijke verhalen van Tange Groter Rhythm Festival fOENSDAG 20 APRIL 1994 Jag i3.(lormels, Madam Moisa, :hotse hooglanders', buikdan- ressen en een draken parade. E" ze bonte stoet bevolkt op 30 ril (koninginnedag) het Park nstroom in Alphen aan den 1.45 uuijjn in het kader van Parkkunst, overlegjjdens deze manifestatie die oende hor de vierde keer wordt ge- buden, zijn overal in het park, b de terrassen, in het Parkthe- ïer en bij Alfred's Diner mu ziek- en theateroptredens. Van twaalf tot zes uur staan in het Park zelf meer dan 50 kra men met kunstenaars. Op ge zette tijden mengen zich 'Mor mels' tussen het publiek. Dit zijn eenogige amphybieën de aders b Vijftig kaartjes voor 'La Bloemen' leiden De vereniging Vrienden van de Leidse Schouwburg heeft iroor haar jaarlijkse schouwburgevenement Karin Bloemen uit genodigd. De zaal zit praktisch vol, maar er zijn nog 50 - vvelis- vaar derderangs - kaartjes verkrijgbaar voor de voorstelling La iloemen op maandag 25 april. 'Niet-vrienden' kunnen die be- «ÜSSteUoi aan de kassa van de schouwburg: ma t/m vr van 11-15 ir, za 10-12 uur. Telefonisch bestellen kan op de 1-131943/131944. 15.00 00-20. uitslu ïlkundejti 15.15- Rijnsburg Oranje expositie iunsburg In het gemeentehuis in Rijnsburg is van 26 april tot 8 nei de oranje-expositie te zien. Cees van de Bos en Frits Goosen exposeren hun schilderijen. Ine Elzinga is vertegenwoordigd met grafische technieken. Wim de Winter toont bloemarrangemen- ten. Van Marga Plasse is edelsmeedkunst te zien en P. Stolker :oont keramisch werk. Naast werkdagen is de expositie zater- lags van 11.00 uur tot 16.00 uur te bezoeken. Woensdag 27 april, vrijdag 29 april en vrijdag 6 mei is het gemeentehuis ook van 19.00 uur tot 21.00 uur geopend. Felln 20.45. 1720-1 iok 13L (behf Bankroots in Don Bosco zoeterwoudeThe Bankroots speelt zondag 24 april in Don Bos- Zoeterwoude. De band speelt stevige gitaarrock en brengt covers van onder meer The Free, The Tubes en ZZ Top. De Zoe- terwouds-Leids-Leuvense muzikanten beginnen hun optreden om 21.00 uur aan de Zuidbuurtseweg 58. 2q.3ieiden loman leefmans mei let Kunstcentrum aan de ®laagweg 4 wil externe b'etuur- aantrekken die de verant woordelijkheid krijgen voor het tistieke, financiële en bestuur- jke beleid van het centrum, recens^let dagelijks bestuur blijft in rant. anden van vertegenwoordigers ouder an on8eveer veertig kunste- oQggtj 'aars die werk- en expositie- uimtes hebben in de voormali- je LTS. De nieuwe leiding moet worden aan gesteld. dag. 1 De oude school is nu iets >ok 18meer dan een jaar in gebruik als nstcentrum. De betrokken nstenaars hebben het eerste ir vooral gebruikt om het gro- pand op te knappen. Gaten loesten gedicht, muren ge- ichilderd en leidingen gelegd. Inmiddels hebben veertig Leid- 16 jr.fBe kunstenaars werkruimte en 2r in de afgelopen maanden enige regelmaat ook geza- hield toezicht op huishoudelijke regels, geldstromen ■gesp Jnenlijke of individuele 'toonstelling gehouden. stichting Een eigen gelederen Bij dat stichtingsbestuur is nu het besef ontstaan dat bij het uitvoeren van die taken, en thousiasme en zelfwerkzaam heid niet langer volstaan. Zeker in combinatie met een beroep gaat dat te veel tijd en inspan ning kosten. Voor een verdere 'professionalisering' van het kunstcentrum zijn derhalve ex terne deskundigen nodig zijn. Hun eerste taak is om samen met de kunstenaars een be leidsplan op te stellen voor de nabije toekomst van Haagweg 4. Het huidige bestuur heeft vo rige week unaniem besloten de weg vrij te maken als externe gegadigden zijn gevonden. Dat besluit moet nog wel op de al gemene ledenvergadering van Haagweg 4 worden bekrachtigd. Over de toekomst van het kunstcentrum is ook al een ge sprek aangevraagd met Pex Langenberg, de nieuwe D66- wethouder van kunstzaken. theater recensie wunand zeilstra vjfAII you need Is lach', showprogramma en door Tineke Schouten Met mede- :ing van Laurens Oudewortel. Muzi- leiding. Jean-Louis van Dam. Gezien: 9/4, schouwburg, Leiden. Aldaar nóg te óken'L mardipleen aj dje vele verkleedpartij- doekr0 z')n vast en zeker hondsver- hunjnioeiend. Daar komt dan ook )uppifiog eens ruim twee uur praat- Werk en een enkel liedje bij. Ti- 3500jneke Schouten probeert zoals 12 jr.ivanouds haar vaste klanten ASTreer vo'°P waar voor hun geld 3 Groil,e bieden. 5 00 Niks te kalmpjes aan, meteen vanaf de eerste minuut gaat ze 347^ervol tegenaan. Dat maakt haar Phiisympathiek. Binnen de inmid- 18Wels vertrouwde programmafor- _he Rjmule streeft ze telkens opnieuw Vildgi*naar een ongecompliceerd l&peestavondje. En hoe meer ty petjes daarbij voor het voetlicht >KY «Weden, des te beter het pro- ?0, (nfcramma is. Stuk voor stuk zijn het een soort revuesketches die 0-34jzij meestal alleen en een enkele nMETeer met assistent Laurens Ou- jfdewortel speelt. Over het alge- METI 3.15 meen gaat het daarbij om heel eenvoudige grappen die Tineke Schouten echter met optimaal effect weet te plaatsen. Ditmaal opent ze zelfs direct met glitters en veren, want er staat 'zogenaamd' een Ameri kaanse showartieste in haar voorprogramma. Dan volgen de gebruikelijke welkomstwoor den, waarna wegens technische storing de brandweervrouw zich meldt. En zo verschijnen er re gelmatig nieuwe typetjes ten to nele; van de haaibaai aan de kassa in de supermarkt tot en met de goedgebekte huisvrouw tijdens de opnamen voor 'Het spijt me'. Als klap op de vuurpijl komt tot slot altijd de 'artiestenpara de'. Tineke kruipt in de rol van een gekke presentatrice die op tredens aankondigt om aldus naar hartelust beroemde arties ten te kunnen persifleren. De verkleedpartijen - in onvoor stelbaar turbotempo - bereiken hier ook hun hoogtepunt. Daar aan is altijd wel lol te beleven, al valt de keuze van de artiesten dit keer, eerlijk is eerlijk, een beetje tegen. ARNHEM jnHet Arnhemse gezelschap In- trodans opent het seizoen J1994/95 met een reprise van de aCarmina Burana van choreo- [lgraaf Ed Wubbe. Dit ballet op c|de muziek van Carl Orff is op [verzoek van het publiek na ze- jaar opnieuw in het reper toire opgenomen. Het komende jlseizoen biedt Introdans vier ofprogramma's. Het openingsprogramma be- ivat ook de nieuwe Uitgebreide (versie van Mater van choreo- Jgraaf Ton Wiggers, op muziek nvan Giovanni Battista Pergolesi. r|Hij maakt tevens de choreogra- afie De nieuwe kleren van de kei zer naar het gelijknamige sprookje van Hans Christian Andersen. Wiggers verzorgt ook voor het vierde programma een ballet op muziek van Jean Gil les. Op het tweede programma staan nieuwe balletten van Kir- sten Debrock en Mirjam Diedrich. Het programma bevat ook een reprise van Nils Chris- te's ballet Pub. Met kerstmis wordt de Messiah van Ed Wub be opnieuw opgevoerd. Dit der de programma bevat ook twee wereldpremières van de cho reografen Gian Franco Paoluzi en Blanca Li. Het laatste pro gramma bestaat uit twee we reldpremières van de artistiek directeur van het Canadese ge zelschap O Vertigo, Ginette Laurin en de Italiaanse choreo graaf Renato Zanella. enige twee op aarde. Al wagge lend verkennen zij hun omge ving, nooit eerder hebben zij mensen gezien. 'Mormels' wordt gespeeld door Theater Vis in de regen. Op acht bamboestokken wordt tijdens de Drakenparade Yumekojo een twaalf meter lan ge rood-zwart-gouden draak door het publiek gedragen voor afgegaan door bekkens, een Chinese gong, ratels en toeters. Madam Moisa, een clowneske vrouw klampt iedereen aan voor een babbel en neemt daar bij geen blad voor de mond. Schotse hooglanders uit Den Haag spelen en dansen in het park de zogenaamde country- dances. Exotisch zijn de buik danseressen die vorig jaar -al met veel succes op Parkkunst optraden. Op het grote podium is ook de Big band van de Streekmuziekschool Alphen aan den Rijn te beluisteren, alsmede de Nederbeat rockband The Le gend en de Alphense band Dri- Aan de ingang Raadhuisstraat bespeelt Martien Groeneveld een torenhoge, zelfgebouwde reuze-xylofoon. Op het gebied Zwitserse geluidstechnicus Gabarel gaf castraatsopraan Farinelli stem: Pavarotti kan er niet aan tippen. Maria Callas evenmin. De stem van de legendarische Farinelli (1705 - 1782) werd door tijdgenoten als Scarlatti, Gluck, Mozart en Handel als 'bovenaards, betoverend en engelachtig' beju beld. Zelfs Johann Sebastian Bach lag aan zijn voeten. Tot voor kort was het fantaseren hoe Farinelli nu echt klonk. Met de hulp van moderne computertechniek heeft de Zwitserse geluidstechnicus-musicoloog Jean-Claude Gaberel de zanger een stem gegeven. neuchatel bob kroon Farinelli was de artiestennaam van de Italiaanse 'divo' Carlo Broschi, die zijn roem te dan ken had aan een even onvrijwil lige als onmenselijke ingreep op zijn achtste levensjaar: castratie. Omdat de katholieke kerkvor sten destijds geen 'onreine' vrouwen in kerkkoren duldden, werden sopraan- en altpartijen gezongen door ontmande 'evirati'. Zoetgevooisde kinde ren van veelal arme ouders wer den door rondreizende impre sario's opgespoord, naar een barbier of chirurgijn gesleept en vervolgenszonder verdoving van testikels en zaadstrengen ontdaan. Als het slachtoffertje de seksuele verminking over leefde, wachtte hem als troost prijs een opleiding in de beste conservatoria en daarna dikwijls een roemvolle carrière. Pas in 1902 verbood paus Leo XIII dit barbaars ritueel, dus niemand weet tegenwoordig hoe deze medisch gemanipu leerde engelenstemmen over kwamen. Dat is het probleem waarmee de Belgische filmre gisseur Gérard Corbiau worstel de, die momenteel bezig is met een Frans-Duitse miljoenenpro- duktie over het leven van Fari nelli. Na een intensieve studie van de toen gebruikte partitu ren, bleek al snel dat geen enke le seksueel normaal vocalist het timbre, volume en vooral het vier-octavige stembereik van deze 'castrato' aankon. Corbiau schakelde daarop specialist Ga barel in voor de film die volgend jaar in première gaat. Volgens de Zwitser zijn cas traten niet de vergelijken met de moderne knapenkoren, en ook niet met falsetto popzan gers zoals wijlen Freddy Mercu ry. „Die zingen met een kop stem. De castraten behielden hun jongensstem, want ze kre gen uiteraard nooit de baard in de keel. Maar als ze volwassen waren, hadden ze een volume en timbre ontwikkeld dat met geen enkele jongensstem te ver gelijken is. Ook niet met vol- kopstemmen, want cas- trati zongen letterlijk uit volle borst met een moeiteloos bereik van contra-tenor tot colora tuursopraan". Krakkemikkig Gabarel werkte met een Macin tosh-supercomputer met een speciaal aangepast 'Sonic Solu tions Quattro'-programma aan een reconstructie van de voor ons onbekende castratenstem. „Er bestaat nog een krakkemik kige Victrole opname uit het be gin van deze eeuw van Alessan- dro Moreschi, een van de laatste castraten", zegt Gaberel. „Maar als leidraad had ik daar weinig aan. We hebben een vol ledig synthetische reconstructie met de computer overwogen, maar als musicoloog stuitte me dat tegen dé borst. Ik wilde ech te stemmen". Gaberels oplossing was even geniaal als technisch gecompli ceerd. Hij liet dezelfde Farinelli- aria's zingen door de Poolse so praan Eva Godlewska en de Amerikaanse contra-tenor De- rek Lee Ragin. Met zijn compu ter creëerde hij een electroni- sche fusie van de twee stem men, met Godlewska in de voor Ragin onbereikbare coloratuur hoogten en omgekeerd Ragins stem voor de lagere tonen. „Het is een bovenmenselijk karwei van vergelijken, ge- lijkleggen, tempocorrecties, timbre-aanpassing, klankbijstel lingen, terugspelen, noem maar op. Het moet tenslotte als één stem klinken". Voor zeven mi nuten filmmuziek had Gaberel 35 werkuren nodig. Hij tovert het resultaat van de gerestau reerde Farinelli uit zijn vier zelf ontworpen 100-watt boxen. Als de castrati inderdaad zo zon gen, wordt de aanbidding van het publiek en componisten duidelijk. Gaberel heeft een sur realistische engelenstem gecre- eerd, die vrouwelijk noch man nelijk overkomt. „Dat klopt", zegt de Zwitserse techno-musi- coloog met een tevreden knip oog. „Engelen zijn ten slotte ge slachtsloos". van straattoneel/theater zijn er verder nog optredens te ver wachten van het acrobatenduo Rozestraten/Rozestraten en speelt theater Schrikkel speelt een een levend schilderij. Op het open podium van het Lite rair cqfé kan iedereen voordra gen uit eigen of andermans werk voordragen. De film 'Nos- feratu, eine Symphonie des Grauens' uit 1922 in het Park filmhuis met live muziek sluit 's avonds Parkkunst 94 af. Chadbourne zeer speels op gitaar recensie dick hermsen Concert Eugene Chadbourne Gezien 19/4. Cultureel Centrum de X. Leiden Over het algemeen loopt het publiek de theaterdeuren van de podia waar grensoverschrij dende muziek wordt gebracht niet plat. Dat is jammer want er valt nog veel te leren. Zo gaf de Amerikaanse gitarist Eugene Chadbourne gisteravond ii tureel Centrum de X t tisch hoorcollege over maal mogelijk is op voudige country taar. Het duurt heel lang voor je er achter bent of de man werke lijk kan spelen of niet. Zijn leni ge vingers vliegen van links naar rechts en van onder naar boven over de gitaar, waarbij hij ook klankgat, stemknoppen en bo venblad niet schuwt. Een fat soenlijke toon komt er niet uit, maar dat is nu juist de bedoe ling en dat is wat het optreden aantrekkelijk maakt. i prak- Maestro Farinelli: zelfs Bach lag aan zijn voeten In zijn muziek klinkt in de ba sis een beetje country, een snuf je jazz en soms een vleugje rock. Onder de handen van Chadbourne verworden de gen res tot humorvolle muzikale pa rodieën. Niet in de laatste plaats door de toegevoegde waarde van de stem. Hij vult de muziek met krankzinnige teksten, ge zongen en gesproken met bizar re stemvervormingen. Alles wat enigszins voorspelbaar is, ont wijkt hij door onverwachte klanken of vreemdsoortige ge luiden in te lassen. Improvisa tie, spontane invallen en vooral veel grappemakerij spelen hier bij een belangrijke rol. Als hij vraagt om verzoek nummers en iemand roept om John Denver is hij niet te be roerd om 'Country Roads' in te zetten. Weliswaar in een dusda nig ontregelde vorm dat je haast medelijden krijgt met de maker van het oorspronkelijke werk. De kracht van de gitarist/zanger ligt in het vermogen om voort durend de spanning vast te houden door eigenzinnig spel te combineren met grappige tek sten. Door zijn onconventionele manier van spelen op gitaar en banjo komt hij tot de meest bi zarre en daardoor de meest boeiende klankeffecten. Chadbourne opende een nieuwe reeks concerten in de X. waarin fenomenen aan het woord komen, die krabbelen aan de buitengrens van het mu zikaal toelaatbare. De meester- gitarist knipte op waardige wij ze het lint door. Wetenschappelijk medewerker Sjraar van Heugten: beeldende kunst Expositie Jacques Tange, Schilderijen, tot 28 april Galene Bleyenberg, Breestraat 113, Leiden Openingstijden di t/m za 9- 18 uur francoise Wetenschappelijk medewerker Sjraar van Heugten van het Van Gogh Museum weet het zeker. Systematisch röntgenonderzoek van werk van Van Gogh gaat nog meer aan het licht brengen. Het museum maakte vorige week bekend dat zich achter 19 van de 130 schilderijen van de schilder uit de eigen collectie andere werken verschuilen. Het gaat om werken uit zijn vroege periode toen hij nog volop bezig was met zijn leerproces als schilder. „Het is bekend dat Van Gogh tot begin 1888, toen hij naar Arles ging, nog oorspron kelijke voorstellingen met een nieuw schilderij bedekte", ver telt Van Heugten. „Dat deed hij vooral als hij ontevreden was met het resultaat." Om dat aan de weet te komen maakte het museum gebruik van expertise bij de Röntgen Technische Dienst (RTD) uit Rotterdam. „Ons museum is te klein om eigen apparatuur in huis te hebben, zoals wel het geval is bij het Rijksmuseum. Deze dienst werkt vooral voor de industrie maar fotografeert in principe alles van booreilan den tot schilderijen", zegt Van Heugten. De resulaten vergro ten niet alleen de kennis van le ven en werk van Van Gogh maar zijn ook een belangrijk hulpmiddel bij toekomstige res tauraties. „Een restaurator kan nu bij voorbeeld zien waarom het verfoppervlak veel cra quelures vertoont." Dergelijke Wie naïeve dromerigheid met een humoristische stripstijl kruist komt uit bij de Zeeuw Jacques Tange. Wie immers heeft ooit, zoals op het doek 'The paved landscape', in hou ten karretjes opeengepakte wol kenkrabbers als grashalmen zien buigen. Wie zag er ooit oerossen op wielen en wie heeft ooit, zoals in 'Lambrusco Mountain', een stapel slaperige hoofden een berg zien vormen? Toch komt dit alles voor op de recente doeken van Tange die wars lijkt te zijn van grote gebaren en pretentie. Maar met bovenstaande beschrijvingen is alleen zijn humor weergegeven. De naïeve dromerigheid zit hem meer in zijn schilderstijl, een stijl die door het spontane kleurgebruik en het volstrekt ontbreken van perspectief enigszins aan Chagall doet den ken. Ook de ovale, vaak gekan telde vrouwenhoofden en het lancholisch ei daarentegen en veel mee zweven van sommige figuren herinneren aan de grote mees ter, net als twee vrouwelijke naakten op 'On the beach Maar daarmee houdt dan toch elke vergelijking op. Chagall immers was droef, me- i poëtisch. Tange s luchtig, vrolijk verhalend. Zijn doeken laten zich lezen als beeldverhalen zonder tekst. Daar waar een mannetje in zwart jacquet een halve maan op een trap sjouwt en het doek ook nog 'Maansopgang' heet is dat immers gewoon een grappig verhaal. Als in het tweeluik 'Les instruments de vent' een verza meling van diezelfde mannetjes een parade houdt en de korte rode zomerrokjes van de majo rettes tesamen met hun blonde haren door de wind omhoog worden geblazen is het dat ook. Maar wie zal het zeggen, wel licht suggereert de schilder dat wij in zekere zin allemaal door de tijd paraderende instrumen ten van de wind zijn. Toch nog een ernstige boodschap in luch tige verpakking? Vooralsnog, iacques Tange: origineel, luchtig en pretentie loos. Van Heugten met een al doorgelichte Van Gogh. haarscheurtjes kunnen optre den op plaatsen waar zich een voorstelling onder de nieuwe verflaag bevindt. Tijdens het onderzoek van de RTD had Van Heugten ongeveer tien verborgen schilderijen in de collectie verwacht en is daar om blij verrast met de resulta ten van het project. Onder 'Mand met appelen' blijkt zich het verloren gewaande stilleven 'Judaspenning in een pot en rookgerei van Van Goghs vader' te bevinden. Dat werk was al leen bekend uit een omschrij ving en een schets in een brief van Vincent. Van Heugten kan zich voorstellen dat hij het over schilderde omdat het een moei zame compositie was gewor den. Tevreden toont hij ook een foto van een stilleven met i den met aardappelen uit 1885 Daar blijken zich zelfs twee mis lukte werken achter te verschui len: een schaapherder met kud de en vaag de omtrek van een vrouw achter een weefgetouw. Tot die laatste ontdekking kwam hij na vergelijking met Dankzij hel onderzoek kwam vast te staan dat zich achter het 'Zelfportret met vilthoed achter de ezel' het 'Gezicht op Mont- marte met windmolen' bevindt. De datering van dit laatste zelf portret was tot nu toe onzeker maar kan nu in de Parijse perio de worden geplaatst (1886). Het zal van 10 juni tot en met 9 ok tober te zien zijn op de tentoon stelling van 'Van Goghs Parijse zelfportretten'. Amsterdam gpd naar vijf: in De beurs van Berla- ge. Escape Theater, Paradiso, De Melkweg en de RAL Organi satoren zijn de Stichting Drum Rhythm Projekten samen met Taking Care of Music BV (het voormalig Acket en Mojo). De belangrijkste deelnemers zijn US3, Chick Corea, Youssou N'Dour, David Byrne, Rory Block. Brecker Brothers, Incog nito. John Cale, Chris Isaak en CeCe Peniston. De voorverkoop is vandaag begonnen. Het Drum Rhythm Festival maakt de grote sprong voor waarts. Het Amsterdamse eve nement in het*veelstromenland van jazz, clektronika, funk, hip hop, salsa, soul, afro en Brazi liaanse stijlsoorten speelt zich niet meer over drie maar over vijf dagen af. Het festival is van woensdag 18 tot en met zondag 22 mei. Ook het aantal concert podia is uitgebreid van drie

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21