Wachttijd bejaardenhuis in Leiden loopt fors terug Besturen gaat nooit zonder au' Europese commissie akkoord met sanering rondvisvloot Randstad Opvang na schooltijd moet 'gokkertjes' op rechte pad brengen SieMatic Keukencenter Leiderdorp Treinverkeer ernstig gehinderd Folder en affiche in strijd tegen flitstrein SieMatic -^VO ENS DAG 20 APRIL 1994 17 )e wachttijd voor een plaats in een bejaardenhuis in Lei- len is de afgelopen paar jaar drastisch verminderd. Vol- jens directeur F. van Oosten van bejaardenhuis Rijn en /liet bedraagt de wachttijd voor die instelling nu acht tot legen maanden. Kort geleden was dat nog vijftien maan den, terwijl in een wat grijzer verleden zelfs jarenlang noest worden gewacht. Volgens Van Oosten is de si tuatie bij Rijn en Vliet tekenend voor de Leidse instellingen. „De wachttijd bij ons is zelfs vrij lang, er zijn huizen, waar korter moet worden gewacht." Het te ruglopen van de wachttijd kan vooral worden toegeschreven de opkomst van nieuwe ten van zorg waardoor mensen langer thuis kunnen blijven wonen. Het gaat daarbij bijvoorbeeld om maaltijddien sten, dagbehandelingen, kort durende opname in verzor gingshuizen en de introductie van .alarmtelefoons. De gemid-^ delde leeftijd bij opname in een" bejaardenhuis is landelijk in middels al opgelopen tot 84 jaar. Veel van die mensen willen niet alleen voor de verzorging naar een bejaardenhuis, maar ook om een groter gevoel van veiligheid. „Het is uiteindelijk Koffiezetapparatuur voor kantoren en bedrijven? ©natuurlijk vai schoondergang Douane-ambtenaar fraudeert op Schiphol met cheques cheques echter toch. Bovendien gaf hij toe op twee andere che ques de aankoopbedragen te hebben veranderd. De verdachte gaf alle feiten gisteren zonder meer toe. Hij was door gokverslaving tot zijn daden gekomen. Vanwege de strafbare feiten is de douane ambtenaar inmiddels ontsla gen. Officier van justitie mr. R. Toeter vond dat de Maastrichte naar zijn grootste straf door het ontslag al heeft gehad. Hij eiste vier maanden gevan genisstraf, waarvan twee voor waardelijk, maar verzette zich er niet tegen dat het onvoor waardelijke deel zou worden omgezet in 80 uur onbetaalde arbeid. De politierechter heeft gister middag een 32-jarige inwoner Maastricht veroordeeld tot het verrichten van 80 uur onbe taalde arbeid. De man werkte vorig jaar bij de douane op .Schiphol en stak daar geld in ei gen zak. In totaal ging het om lenkele duizenden guldens. t een onderzoek van de1 FIOD is gebleken dat de ambte- op Schiphol vijf Tax Free Shopping Cheques ten eigen bate had aangewend. Reizigers hadden die cheques bij hem aangeboden maar om verschil lende redenen kwam men niet vbor uitbetaling (teruggave een heel kwetsbare groep", zegt Van Oosten. Hij zegt de opvattingen te de len van de Utrechtse hoogleraar A. Schrijvers die gisteren op een symposium in Amsterdam con stateerde dat de vraag naar be jaardenzorg veel minder fors toeneemt dan was verwacht. Volgens hem is het aantal be woners van bejaardencentra tussen 1989 en 1992 gedaald van 131.000 tot 129.000. Vol gens Schrijvers is er hier en daar zelfs al leegstand centra. In Leiden nog geen sprake ten waarschuwt voor dat bejaardenhuizen niet al te lichtvaardig moeten wor den gesloten. „De 'dubbele grij ze golf meer bejaarden die bovendien ouder zijn en meer hulp nodig hebben dient zich bejaarden- daar echter i. Van Oos- niettemin binnen tien jaar aan. Het is mo gelijk om die goed op te vangen, maar dan moet de capaciteit er nog wel zijn." Hij vindt het nu in ieder geval een gezonde ont wikkeling dat de wachttijd af neemt. „De mensen krijgen zo meer mogelijkheden om de hulp te kiezen die bij hen past. Dat is een ontwikkeling die nu nog in de kinderschoenen staat, maar die zeker door zal zetten." Hoogleraar Schrijvers consta teerde ook dat de provincies over forse reserves beschikken die mogen worden besteed aan bejaardenzorg. Van Oosten: „Het is goed om dat te weten. Dat was eerder ook al gebleken toen Zuid-Holland aangaf de bezuinigingen die minister d'Ancona voor 1994 oplegde pas volgend jaar door te bereke- Het Haagse centrum voor verslavingszorg Zeestraat gaat specia le aandacht besteden aan scholieren die gewend zijn zich uit school rechtstreeks naar de gokkast te haasten. Vanaf 1 mei biedt het centrum drie keer per week van vier tot zes uur 's mid dags opvang en begeleiding aan gokverslaafden van pakweg tus sen de 12 en 20 jaar. Het gaaf in eerste instantie om een proef van drie maanden. Aanleiding is de stijging van het aantal gokverslaafden dat de af gelopen jaren in de Haagse regio om hulp vroeg. In 1991 waren dat er 155, in 1992 steeg dit aantal tot 202 en in 1993 meldden 253 mensen zich aan. Onder hen zijn volgens Zeestraat veel jon geren die nog onderwijs volgen. De nadruk in het project ligt op het zoeken van een zinvolle vrijetijdsbesteding. „Soms is dat heel simpel en moeten die jon geren bij voorbeeld gewoon gaan hardlopen", aldus projectlei der J. Castelein. Verder krijgen de scholieren les in hoe ze kun nen uitkomen met hun geld en, als dat nodig is, op welke ma nier ze hun schulden moeten aflossen. De proef begint met een groep van tien tot twaalf jongeren. Zijn er voldoende aanmeldingen, dan komen er meer groepen. Als het project aanslaat, wordt het volgens Castelein waarschijn lijk omgezet in een structurele vorm van hulpverlening. Meubelplein 9, Leiderdorp, tel. 071-412615 0° etage Mijnders Meubelen) Openingstijden: ma. 13.00-17.30, di. t/m vrij. 9.30-17.30, zat. tot 17.00 uur, do. avond koopavond Alle SieMatic keukens kunnen kookklaar geïnstalleerd worden. Amsterdam Door een brand bij het NS-station Lelylaan in Amsterdam, werd gistermorgen het treinverkeer stilgelegd of omgeleid. Er vielen geen gewonden. De schade is volgens een politiewoordvoerder aanzienlijk. De brand ontstond door laswerkzaamheden op een perron, waarbij isolatiemateriaal in brand raakte. foto anp Grootscheeps prostaatonderzoek Korps eist duidelijkheid over chefs Mannen tussen de 55 en 74 jaar oud in het Rijnmondgebied krijgen de komende jaren op grote schaal het verzoek om deel te nemen aan een onderzoek naar prostaatkanker. In totaal is voor de studie de medewerking van 35.00öTöt 40.00ö-ouder&mannen nodig. Om dat aantal te halen, zullen vrijwel alle mannen in deze lèëf^ tijdscategorie worden aangeschreven. Het onderzoek, waarvoor de financiering nagenoeg rond is, gaat acht jaar duren. Het is de be doeling dat in de eerste week van juni de eerste honderd mannen een oproep in de brievenbus krijgen. Doel van het onderzoek is na te gaan of het zin heeft een nationaal bevolkingsonderzoek naar prostaatkanker op poten te zetten. De Amsterdamse politievakbonden willen snel duidelijkheid van minister Van Thijn over de positie van korpschef Nordholt en commissaris Van Riessen. Zij zijn teleurgesteld dat er nog geen uitkomst is van de functioneringsgesprekken die maandag zijn gevoerd. Ervölgtmug een tweede gesprek. Volgens de Amster damse Politie Vakorganisatie (APV) is de onzekerheid 'slecht voor het korps en de mensen die er werken'. Nordholt zei giste ren dat het hem zwaar valt om zijn mond te houden over zijn vi sie op de IRT-affaire. k t Saskia Noorman-Den Uyl, plaats 14 op de PvdA-lijst De Europese Commissie in Brussel gaat in beginsel akkoord met de plannen van visserijmi nister Bukman voor sanering van de kabeljauwvloot. Bukman heeft dat gisteren meegedeeld tijdens een overleg met het Pro- duktschap voor Vis en Vispro- dukten. De regeling houdt in dat rondvissers een hogere dan de gebruikelijke saneringspremie kunnen krijgen, namelijk 7.250,- per ton brutogewicht van hun schip. Met dat geld kunnen schepen uit de vaart worden genomen. De meeste kabeljauwvissers maken verlies, onder meer als gevolg van lage vangsten en goedkope import uit Oost-Europa. Bukman heeft een serie maatregelen aange kondigd om de in nood verke rende kabeljauwvissers te kun nen helpen. De voorgestelde sa neringsregeling is er daar een De positieve houding van Brussel is minister Bukman meegedeeld door de Europese Commissaris voor de Visserij, Y. Paleokrassas, tijdens diens be zoek aan Nederland afgelopen week. De Commissaris vindt de Nederlandse benadering waar devol en heeft de belangstelling van de Europese Commissie daarvoor uitgesproken. regio paul van der kool) Twee nieuwe wapens zijn giste ren in de strijd geworpen tegen een hoge-snelheidslijn (HSL) door het Groene Hart, waar het kabinet in principe voor heeft gekozen. Het gaat om een folder die aangeeft dat zo'n lijn in druist tegen het ruimtelijke be leid van het kabinet yoor het ge bied tussen de vier grote steden. En een affiche dat kiezers op roept om op een politieke partij te stemmen die de flitstrein over bestaand spoor wil sturen. Het eerste exemplaar van de folder ging gisteren naar de bur gemeester M. Boelen van Groe ne Hart-gemeente Rijnwoude. Hij toonde zich ingenomen met het werkje van het Platform Ho gesnelheidstrein Nederland, een bundeling van plaatselijke tegenstanders tegen een nieuwe lijn. Volgens de burgemeester kan de gemeente nu op 'beleidsma tige wijze bezwaar maken' te gen de nieuwe lijn. Eerdere no ta's van het platform gingen meer in op reizigersaantallen en reistijdwinst. En dat overtuigt volgens de burgemeester min der: „Op getalletjes is namelijk altijd wat af te dingen. Krijg je al snel gepietepeuter." Waar het volgens hem nu op aankomt is dat Tweede Kamer en kabinet de nota goed in hun oren knopen. Groene Hart-ge- meenten moeten net zo'n front blijven vormen als gisteren, toen ook Alkemade, Leiderdorp, Zoeterwoude, Jacobswoude en Zoetermeer kwamen opdraven voor de presentatie. „Ik beloof in ieder geval te zullen strijden tegen de nieuwe lijn zolang dat maximaal mogelijk is. Tot de laatste snik", verklaarde Boelen. Dijna Trappelend van ongeduld j^ecr staan kancfidaat- ikele kamerleden in de -Een startblokken. Hun ideaal: het vorm-geven aan het wor landsbestuur. Vijf ctiej nieuwelingen uit deze regio maken kans op een kamerzetel. Wie zijn ze, te wat doen ze, wat willen april ze' ^en ser*e portretten. >1 in. Vandaag aflevering 1. het' ldus Eijkj wer] den haag» jan kuys te haags redacteur Alles in haar politieke bewust- atjJ zijn jubelt en gromt. De dag kan haar niel lang genoeg duren en is per definitie 24 uur te kort. Ze jaagt van hot naar her, vol van haar nieuwe bestaan en genie tend van elk moment, waarop J ze het leven kan vertalen naar de politiek en de politiek naar 1 het leven. Saskia Noorman-Den t i Uyl (48) is een politiek dier en Nederland mag dat weten. Met 1 e; haar veertiende plaats op de r°elj kandidatenlijst voor de PvdA in V j de Tweede Kamer wacht haar vanaf woensdag 3 mei het uit- dagende bestaan van landelijk volksvertegenwoordiger. Vooralsnog heeft ze tijdens i deze campagnetijd twee banen tegelijk. Het afbouwen van haar baan als directeur van de dienst 1 Economische en Sociale Zaken in Leiden vergt veel tijd. Het uit- j dragen van de PvdA-boodschap j in den lande zo mogelijk nog meer. De prikklok bij de ge- aanj meentelijke sociale dienst regi- i dej streert haar binnenkomst en iderj weggaan op uiterst ongewone lijkej tijden. „Ik houd die zaken strikt j gescheiden en wil geen cam- pagne voeren in de tijd van den; mijn baas. Het is buitengewoon Dor-j zwaar, maar het kan even niet per,! anders." 'ex- Veel kunstwerken in de direc- veni tiekamer verraadt een brede be- hei langstelling. Ook bet .aantal be de! stuurlijke functies van de afge- lopen jaren toont een kleurrijk rave! palet van bezigheden. Waarom? ge-! is mijn simpele vraag. „Omdat' linffl ik dol ben op mensen," het ima even simpele antwoord. Waar- i." j om politiek? luidt het vervolg. I „Omdat het belangrijk is oplos singen te vinden voor maat schappelijke problemen. Die oplossingen moeten voortko men uit een opvatting over de samenleving. In mijn opvatting weegt vooral de positie van de zwakkeren heel zwaar." Ondanks haar politieke be trokkenheid heeft ze niet ogen blikkelijk 'ja' gezegd op het ver zoek van de partij zich kandi daat te stellen voor het kamer lidmaatschap. Uiteindelijk over won de natuurlijke drang tot meebesturen het van enkele, zij het schaarse, bedenkingen. „Ik wil meebeslissen. Strategisch opereren. Stemmen van men sen horen. En hun motieven. Ik wil investeren in een dialoog met mensen." Het feit dat poli tiek haar als dochter van Joop den Uyl met de paplepel is in gegoten, zal daar niet helemaal vreemd aan zijn. Haar stijl van management is het delegeren van verantwoor delijkheden. Mensen aanspre ken op wat ze doen. Bij de Leid se sociale dienst vertaalt de .platte organisatie zich op de werkvloer in-een 'Hallo, Saskia' en 'Tot ziens, Saskia'. Die hou ding, die uitstraling is haar uit gangspunt bij het komende po litieke werk. „Je moet eerst pro beren een draagvlak te krijgen voor sommige ideeën. Daarin ga ik vrij ver. Als het dan nog niet lukt, dan neem ik mijn ei gen verantwoordelijkheid. Met deze werkwijze hoop ik in de Tweede Kamer een uitgelezen gelegenheid te hebben om sa men met anderen bepaalde ge dachten te realiseren. En het liefst doe ik dat op het terrein van de sociale zekerheid." Met een schier grenzeloos en thousiasme stort Saskia Noor- Saskia Noorman-Den Uyl, alvast in het gebouw van de Tweede Kamer: „Ik heb een goede aan-en-uit-knop." foto jos van leeuwen man zich in het campagne-ge- woel. Betrokkenheid spreekt uit haar vragen in het verzorgings centrum De Grevelingen le Den Bosch, gedrevenheid bij haar bezoek aan de Turkse Vrouwen vereniging ETKB in Eindhoven. Moeiteloos en met verve pre senteert ze zich 's avonds voor een zinderende campagnezaal in hetzelfde Eindhoven. Alsof ze nooit anders heeft gedaan. „Vergeet niet," onderstreept ze, „dat ik al vanaf '74 heel wat er varing heb opgedaan. Ik kom in de politiek niet van onderaf in steken, maar ik steek horizon taal over." Om nog weer later op de avond in Gouderak namens de landelijke partijtop amicaal af scheid te nemen van scheidend wethouder Aris Maat: Mét een pikante verwijzing naar de asielzoekersproblematiek, waar de kleine gemeente mee wor stelt. „Waarom mogen in deze gemeente zwarte kousen wel en witte hoofddoekjes niet. Dat zat ik me zomaar af te vragen." Ze had het al gezegd: „Ik ben een generalist, leg gemakkelijk ver banden. Maar eenvoudige op lossingen voor complexe pro blemen vertrouw ik niet. Zo zit de werkelijkheid niet in elkaar." „Besturen gaat nooit zonder au," antwoordt ze op de vraag wat de lol is van het kamerlid maatschap in een periode, waarin veel zal moeten worden bezuinigd. Maar ook dat hoort bij een reconstructie van een samenleving en ook daarin zit een uitdaging. Bovendien, en dat is lekker meegenomen, is ze in staat, indien nodig, snel haar werk los te laten. „Ik heb een goede aan-en-uitknop." Sloopafval beter gescheiden dan bouwafval den haag» anp Het scheiden van afval bij sloopprojecten gaat goed, maar bij nieuwbouw wordt het afval nog vaak 'op de grote hoop' ge gooid. Dat concludeert de pro vincie Zuid-Holland na een on derzoek in Rotterdam. Bij vijf tien projecten werd bekeken hoe met het sloop- en bouwaf val werd omgesprongen. Van panden die werden gesloopt, werd het afval voor 90 procent gescheiden aangeboden voor hergebruik. Per slooppand le vert dit een geschatte besparing van drie- tot vijfduizend gulden op. Bij nieuwbouw, waar een stuk minder afval ontstaat dan bij sloop, werd aanzienlijk min der zorgvuldig met de overge bleven rommel omgesprongen. Slechts 20 tot 25 procent van het afval werd gescheiden afge voerd. Volgens de provincie kunnen aannemers de overgebleven materialen veel beter scheiden, hoewel het aantal mogelijkhe den voor hergebruik ook moet worden uitgebreid. Voor hard puin, hout, papier, karton en metalen zijn volgens Zuid-Hol- lan'd voldoende mogelijkheden. Als het gaat om plastic-folie, plaat- en boardmaterialen en zachte puinsoorten als gips, gasbeton en kalkzandsteen zou den meer mogelijkheden voor hergebruik moeten worden ge schapen. Het onderzoek werd uitge voerd in opdracht van het afval preventieteam van de provincie, Gemeentewerken Rotterdam en het project Innovatiebevorde ring Rotterdam. Dat gebeurde in samenwerking met vier grote aannemers en recyclebedrijven in Rotterdam. Een mooi I.D.: geen handgrepen meer te zien. Sommige mensen houden van veel tierlantijnen, u misschien van strakke lijnen. Dit verwerken wij in ons ID: het Individueel Design. Een compleet voorstel van een keuken die speciaal voor u is ontworpen. In uw stijl, bijvoorbeeld deze strakke greep- loze SieMatic keuken. SieMatic biedt keus uit 42 keuken series in 18 verschillende prijsgroepen, dus ook voor uw budget. Kom even langs. Het SieMatic keuken- ideeènboek ligt voor u klaar. 7 Liefst een SieMatic.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17