Warmond legen fusie emeenten Ouderen Voorschoten doen voordeel met fusie woningbouwverenigingen Leiden Regio Zusjes twirlen van titel naar titel Wassenaarse scholieren kiezen voor D66 Discussie in de tuin Agressieve lui niet welkom in ninjutsu-klasje Ouderen hebben veel vragen over huisvesting -fc OENSDAG 20 APRIL 1994 ei ee^yolgens de VNG roog,ineenten worden 'opgeschaald' te geèm in te kunnen spelen op ver- serieknderingen en vernieuwingen gtyan het openbaar bestuur. wordt gedacht aan het vormen van gemeenten die mi- ïimaal 40.000 inwoners heb- Warmond heeft ruim 5000 nwoners. H Uit universitair onderzoek is ;ebleken dat kleine gemeenten /aak beter functioneren dan prote. Inwoners van kleine ge- neenten zijn meer betrokken )ij het plaatselijk bestuur en :oeken vaker contact met politi- :i. Herkenbaarheid van de ge- neente voor de burgers is be- angrijker dan het streven naar steeds meer ambtenaren voor ;en kunstmatige fusiegemeen- :e, die steeds verder van de be- /olking komt af te staan. „Onze - clanten, meestal de burgers, ivillen zo snel en goedkoop mo- ilijk geholpen worden. Zo min •oijmogelijk bureaucratie en een dantgerichte benadering wor den gewenst. Bestuurders die- :n rechtstreeks aanspreekbaar zijn", zo stelt het Warmondse Kleine gemeenten hebben over het algemeen een betrek kelijk klein ambtenarenkorps, dat oog heeft voor de plaatselij - situatie en kwalitatief góed te emen is. De vaak parttime wethouders steken relatief veel tijd en energie in het besturen de gemeente. Omdat de lij- Inbrekers bezoeken voetbalkantines wassenaar Twee clubgebouwen van Wassenaarse voetbalver enigingen zijn vannacht bezocht door inbrekers. Het gaat om de kantines van SVW aan het Theo Mann Bouwmeesterpad en Blauw Zwart aan de Van Brienenlaan. Uit de gebouwen werd een nog onbekende hoeveelheid goederen gestolen Brommer komt niet door controle wassenaar De Wassenaarse politie heeft gistermorgen op de Prinsenweg veertien bekeuringen uitgedeeld. De processen-ver baal werden verstrekt voor het niet dragen van de autogordels, het opvoeren van bromfietsen, niet apk-gekeurd en een ongel dig deel drie. Een bromfiets werd in beslag genomen. Een auto mobilist negeerde het signaal om zijn auto aan de kant te zetten en werd tot stoppen gedwongen. Zes bestuurders kregen een zo- genoemnd toonbriefje uitgereikt. Zij moeten op het bureau als nog hun papieren laten zien. Doen zij dat niet dan wacht ook hen een bekeuring. Kleding uit winkel gestolen wassenaar Een flinke hoeveelheid kinder- en dameskledipg is in de nacht van maandag op dinsdag gestolen uit een winkel aan de Langstraat in Wassenaar. De daders braken de winkel deur open. Atleten lopen tien mille bij elkaar zoeterwoude-c Een sponsorloop van de voetbalvereniging SJZ in Zoeterwoude-Dorp heeft gisteravond 10.000 gulden opge bracht. Het geld werd bij elkaar gelopen door 200 deelnemers, die anderhalf uur lang hun rondjes liepen op sportcomplex Haasbroek. De tien mille is bestemd voor het opknappen van de speeltuin op het complex en het aanschaffen van extra speeltoe stellen. E voorschoten Veel ouderen in Voorschoten hebben vragen over huisves ting. Zo vroegen velen zich - tij dens een voorlichtingsbijeen komst in het Cultureel Centrum - af in welk geval zij kunnen ver huizen van' een koopwoning naar een huurhuis. De behoefte aan duidelijkheid bleek groot. Zeker 170 ouderen waren aan wezig. De bijeenkomst was georga niseerd door de Stichting Geco ördineerd Ouderenwerk Voor schoten (GOV). „Bij ons komen zo vaak vragen binnen dat we dachten dat het tijd was voor een massale voorlichtingsbij eenkomst", aldus GOV-mede- werkster E. van der Kraats. De GOV zou dan ook graag zien dat er een vrijwilligersplatform komt dat zich helemaal op de woonproblematiek voor oude ren werpt. De aanwezigen hadden op vallend veel belangstelling voor het project Laurentiushof (tus sen Vlietzicht en de Professor Einsteinlaan) waarin zo'n vijftig sociale huurhuizen en evenveel koopwoningen zijn gepland. Het merendeel var gen vindt dat de gemeente al die woningen voor ouderen moet bestemmen. „Oorspronkelijk was dat wel de opzet", gaf gemeente-amb tenaar J. Dool toe. „Maar er zijn ook ouderen die juist graag wo nen in een wijk met verschillen de leeftijden." Volgens Dool is er op het gemeentehuis nog geen definitief besluit genomen. Zelf hoopt hij dat de aannemer in het najaar aan de slag kan. Dool constateerde dat senio renwoningen in Voorschoten 'niet in ruime mate voorhanden zijn'. „In de nieuwe wijk Star- renburg is er bijvoorbeeld nog geen een gebouwd. Verder zijn de seniorenwoningen in bij voorbeeld de Vlietwijk nie meer in trek, omdat de voorzie ningen niet meer aan de sen van de hedendaagse oude ren voldoen." Volgens Dool zal de gemeente steeds meer 'aanpasbaar' bou wen. Zo zullen bijvoorbeeld deuren breed genoeg zijn voor een rolstoel en worden drem pels al weggelaten. „Nu werkt dat wel kostenverhogend. Maar op de lange termijn is dit beleid zeker goedkoper," meende Dool. hans koenekoop. 0 voorschoten De Algemene Woningbouwver eniging Voorschoten, het Ge meentelijk Woningbedrijf Voor schoten en de landelijke wo ningcorporatie Humanistische Bouwstichting Bejaardenhuis vesting (HBB) fuseren in 1995. i lande- i'n vijf- Hiermee ontstaat lijke organisatie die i tig gemeenten meer dan duizend woningen beheert. De drie partijen tekenden vanmid dag in Voorschoten een voorlo- die opereert vanuit een kantoor behoefte aan seniorenwoningen pige overeenkomst. waar huurders terecht kunnen. De nieuwe organisatie blijft De Voorschotense fusiepartners actief in Voorschoten. De plaat- zijn blij met de specialisatie van selijke woonactiviteiten worden de HBB in ouderenwoningen, ondergebracht in een stichting Ook in Voorschoten neemt de De HBB vindt dat ouderen in de toekomst uit meer soorten woningen moeten kunnen kie zen. „Het overgrote deel van de ouderen is aangewezen op AOW met eventueel een aan vullend pensioen. Maar er komt een nieuwe generatie met ande re eisen en meer financiële mo gelijkheden. Daar moeten we met ons aanbod straks wel op inspringen", vindt G. Fetter van de HBB. Ook denkt de HBB over het uitbreiden van de service. „Mis schien is het mogelijk om voor meerdere huurders een groot contract af te sluiten met bij voorbeeld Tafcltje-dek-je of de thuiszorg. Zodat de ouderen ze ker weten dat ze krijgen waar ze behoefte aan hebben. Nu moe ten mensen vaak maar afwach ten of ze ergens voor in aan merking komen", aldus Fetter. toti 6 bestuurskracht van kleine plaatsen is niet onvoldoen- éltzicite- Et is geen aanleiding om op grond van dat argument jstenje streven naar grotere gemeenten, zo schrijft het War- gemeentebestuur aan de Vereniging van Neder- komlandse gemeenten (VNG). hj tcr°dQj^ARMOND FRANK BUURMANnen kort zi)n kan vaak snel wor- mjr den ingespeeld op situaties. Dat een kleine gemeente niet alle taken geheel zelfstandig kan uitvoeren wordt niet gezien als een probleem. Soms kan het voordelig zijn om taken uit te besteden. Regionale samenwer king kan dringend gewenst zijn om bijvoorbeeld woningbouw of verkeer aan te pakken, ook als gemeenten groter zijn dan 40.000 inwoners. Op het gebied van vuilverwerking, politie, brandweer en ambulance is al sprake van intensieve regionale samenwerking. Warmond is voorstander van een zoge naamd middenbestuur, in de vorm van provincies nieuwe stijl, dat de vraagstukken aan pakt die de gemeentegrenzen overschrijden. Dit bestuur zou democratisch gekozen moeten worden, om de betrokkenheid van de bevolking te verbeteren. In de huidige situatie is er voor de burger nagenoeg geen mo gelijkheid om mee te praten over regionale zaken. Voor Warmond en andere kleine gemeenten dreigt op ter mijn een lagere uitkering uit het gemeentefonds, waardoor het steeds moeilijker zal worden om de begroting sluitend te ma ken. Wethouder J. Wassenaar wil om die reden bijvoorbeeld niet afschrijven op de te bou wen sporthal in de gemeente. De brief aan het VNG wordt morgen in een raadsvergade ring behandeld. Daar komt ook de reactie op de uitbreiding van Schiphol aan de orde. voorschoten De zusjes Van der Meer uit Voor schoten grossieren de laatste jaren in nationale en internationale titels bij het zogeheten 'twirlen'. Ook het afgelopen weekeinde was het weer raak in het Schotse Edinburg. De 15-jarige Gina werd Europees kampioen terwijl haar drie jaar jongere zusje Ariëlle tweede werd in een lagere leeftijdscategorie. Twirling is een kruising tussen majorette en tur nen en heeft nog het meeste weg van ritmische gymnastiek. Alles draait om het metalen stokje waar behendig mee moet worden gedraaid en ge gooid. Maar de deelnemers van de moderne uit voering van deze uit Amerika afkomstige rage moeten met radslagen en andere turnbewegingen ook de rest van het lichaam in balans houden. De zusjes Van der Meer beoefenen inmiddels al zes jaar twirling. In Voorschoten onvingen ze al eens de aanmoedigingsprijs bij de verkiezing van de sportman/vrouw van het jaar. FOTO HIELCO KUIPERS VRIJE TIJD RPF De RPF in Leiden houdt mor gen een openbare vergadering in de Maranathakerk aan de La ge Morsweg. Spreker is A.W. van Dijk. Aanvang 20.00 uur. Afrika-avond Stichting PADA, die zich bezig houdt met de ontwikkelingspro blematiek in de Hoom van Afri ka, houdt op vrijdag 22 april een voorlichtingsbijeenkomst. Spre kers vertellen over Afrika en de vluchtelingen die daar vandaan komen. Aanvang half acht in Centrum 'De Bakkerij' aan de Oude Rijn 44c in Leiden. Phagwa-viering De Stichting Surinamers Leiden (SSL) houdt vrijdag een Holi Phagwa-viering. Er wordt uitleg gegeven over de betekenis van het feest en er is muziek van 'Edo and Friends'. Aanvang half acht in het clubgebouw van SSL, Eksterpad 6. Iedereen is welkom, de entree is een vrijwil lige bijdrage. Suikerkunstwerken Leidenaar Ab Guizouni demon streert zaterdag 23 april ver schillende technieken waarmee hij suikerkunstwerken maakt. Dit doet hij in het filiaal Meren- wijk van de openbare biblio theek aan de Rosmolen 4 in Lei den. Hier zijn ook gedurende de maand april zijn kunstwerken te bezichtigen. De demonstratie is van 11.00 tot 13.00 uur. WD speelt geen thuiswedstrijd in Adelbert College Het was beslist geen thuiswed strijd voor de WD. De liberalen mogen dan in Wassenaar de grootste partij zijn, de leerlin gen van het Wassenaarse Adel bert College kozen bij een poli tiek debat massaal de voor D66. De applausmeter liet daar geen twijfel over bestaan. Met een applaus dat een halve minuut aanhield, bleef D66 haar con currenten ver voor. Gisteren gingen op het Adelbert College politici van de vier grote partij en en Groen Links in debat: met de leerlingen en met elkaar. Een van de hete hangijzers was de openbaarvervoerkaart voor studenten. De middelbare scholieren zijn bang dat ze de kaart in de toekomst mislopen. Door middel van de interruptie microfoon, die voor in de zaal was opgesteld, ventileerden ze er hun ongenoegen over. De WD'er J. Hoogervorst was de enige die pleitte voor volledige afschaffing van de kaart. „Het moet maar eens afgelopen zijn met al die pretreisjes", verklaar de hij voor een rumoerige zaal. De politici bleken vaak meer met elkaar te debatteren dan met de leerlingen. Dit bleek vooral tijdens het debat over drugs. T. Pitstra van Groen Links, die zich uitsprak voor le galisering van soft drugs, kwam in aanvaring met de CDA'er J. van Dijk. Van Dijk beschuldigde Pitstra van 'asociaal beleid'. De Groen Linkser op zijn beurt betichtte Van Dijk van 'je rein ste volksverlakkerij'. De zaal was zichtbaar geamuseerd. Maar leerlingen die bij de mi crofoon stonden, kregen geen gelegenheid zich in het gesprek te mengen en liepen teleurge steld weer naar hun plaats te rug. Volgens maatschappijlerares en organisatrice V. Van Woerkens stemmen de jonge ren vooral op 'veilige' midden partijen: „D66 is een partij die geen extreme standpunten heeft. Dat spreekt de jongeren aan. Ze zouden net zo goed op het CDA kunnen stemmen. Maar ze schrikken terug voor de 'C'." Van Woerkens vindt de leerlingen 'matig' betrokken bij de politiek. „We zijn op school al een jaar bezig met het schrij ven van brieven voor Amnesty International, maar dat loopt nog steeds niet goed. Toch denk ik dat de leerlingen na dit debat bewuster zullen stemmen, al was het alleen maar omdat ze de standpunten van de politieke partijen nu beter kennen." leiden Discussiëren in de tuin. Dat deden de Tweede-Kamerleden T. Netelenbos (PvdA), M. Boers-Wijnberg (CDA) en JFranssen (VVD) gisteren met professor P. Baas van het Rijksherbarium en de Hortus. Die had hen voor een bezoekje aan de tuin en aan het Rijs- herbarium uitgenodigd. Onderwerp van discussie: de geplande be zuinigingen van de Rijksuniversiteit Leiden. Vanaf het studiejaar 1997-1998 moet het herbarium het volgens de plannen jaarlijks met drie miljoen gulden minder doen. De belangstelling die er momen teel voor de Hortus en het herbarium is, staat daarmee in schril con trast. De kamerleden hadden gisteren hun hielen nog niet gelicht, of er stond een cameraploeg van de BBC op de stoep. Om de tulpen in de Clusiustuin te filmen. Twee Franse filmploegen volgen binnen kort. De Japanse en Zweedse televisie brachten al eerder een be zoekje. „Maar niet op uitnodiging van ons hoor", zegt woordvoer ster Stans van Veen van de Hortus. „Het Bureau van Toerisme en het Internationaal Bloembollencentrum regelen dat allemaal. Wij kunnen dat niet doen. Daar hebben we het geld en de mankracht niet voor. Dat heeft inderdaad wat vreemds. Die enorme belangstelling aan de ene- en de bezuinigingen aan de andere kant. Nou ja, wij laten in na volging van de tulp het koppie in elk geval niet hangen." FOTO HIELCO KUIPERS Oegstgeestenaar introduceert nieuwe Japanse krijgskunst Baafbergen's meubel lease service oegstgeest loman leefmans „Gewelddadig is het dus abso luut niet. Agressieve lui komen hier ook niet binnen", aldus shidoshi (docent) Wieffering. De 26-jarige Oegstgeestenaar is grootmeester in het zogeheten Kii Ycimabushi Ninjutsu, ook wel ninja-krijgskunst genaamd. Na Japan en de Verenigde Sta ten is Nederland het derde land waar een grootmeester zetelt. Judo was de eerste van vele krijgskunsten en vechtsporten die uit het Verre Oosten kwa men overwaaien. Een heel stel andere volgden, zoals jui jitsu, karate, aikido, thai- en kick boxen en nu ook ninjutsu. Dat laatste is vooral het gevolg van recente bioscoopfilms over in het zwart uitgedoste ninja-uw- riors die met zwaarden en werpsterren een overmacht aan tegenstanders op bloedige wijze uitschakelen. Maar de populari teit is vooral te danken aan het optreden van de Teenage Mu tant Hero Turües, gedeformeer de schildpadachtige vechtersba zen die uitermate geliefd zijn bij kinderen. Wieffering erkent dat de po pulariteit van ninjutsu voor een deel aan het witte doek te dan ken is. „Maar dat gedoe met die werpsterren geeft een foutief beeld. Toch zijn er relatief wei nig mensen die zich aanmelden omdat hun interesse is gewekt door de films. Vaak zijn de deel nemers op heel ander wijze met ninjutsu in aanraking geko- Wieffering houdt zich al sinds zijn vijfde bezig met verschil lende, Aziatische vechtsporten en vertoefde regelmatig in het buitenland om zich er verder in te bekwamen. Uiteindelijk hield hij het op ninjutsu. Die krijgs kunst bestaat weer uit drie vor- De niet zorgeloos inrichten. Vraag naar de folder! Baalbergen* KATWUK LElDfRDORP DlEMEN Onderzoekers medicijnen van AZL-terrein af De stichting Centrum voor Hu maan Geneesmiddel Onderzoek krijgt een stuk grond in het Lecuwenhoekgebied in erf pacht. Het centrum, waar medi cijnen worden onderzocht, is nu nog gehuisvest op hel oude AZL-terrein. Dat gebouw moet wijken voor de nieuwbouw van het ziekenhuis. Hoewel het centrum nu van het AZL-complcx verdwijnt, blijft het in de buurt. Bij het centrum werken zo'n twintig men waaronder het kii. En daar is de jonge Oegstgeestenaar de enige grootmeester in. „Het heeft nog enige moeite gekost om de bijbehorende band uit Japan los te weken, want dat za gen ze daar als een'cultureel verlies. Maar dat is uiteindelijk gelukt." Wieffering is in het dagelijks leven agoog of jongerenwerker in Scheveningen. Daar probeert hij zogeheten achterstandsjon geren ook met zijn krijgskunst in aanraking te brengen. „Want het is meer dan een zinvolle vrijetijdsbesteding. Er zit onder meer de filosofie van survival achter. We gaan ook eenmaal per jaar op kamp. Heel wat an ders dan wat bijvoorbeeld ge beurt op kickboxscholen." In het sportzaaltje aan de Kamperfoelielaan in Oegstgeest heeft Wieffering ook een paar klasjes waarvan er op de foto een te zien is. Leeftijd speelt in de groep geen rol. Met behulp van simpele handbewegingen en een uitgedachte lichaams houding kunnen de botten van aanvallers als luciferhoutjes worden gebroken of ontwricht. Daar bekwamen de leerlingen zich voorzichtig in, oefening voor oefening. Er zijn tientallen van deze kata's, klemmen en worpen waarover Wieffering ook een paar leerboeken heeft geschreven. Een grote aansprekende sport zal ninjutsu volgens de 26-jarige nooit worden. „Het is sowieso geen sport. Er zijn geen wed strijden want dat zou alleen maar fout gaan, hoewel het de enige krijgskunst is waarvoor een verzekering valt af te sluiten tegen blessures. Wat wel wezen lijk anders is, is dat het slaafs volgen van de docent zoals dal bijvoorbeeld bij karate gaat, bij ninjutsu niet voorkomt. Het is hier een democratisch land dus je mag best meedenken en het moet vooral gezellig zijn." Docent Wieffering demonstreert met een simpele, maar doeltreffende beweging hoe een aanvaller kan worden uitgeschakeld. FOTO HIELCO KUIPERS Adviesbureau voor reclame en public relations. LEIDEN TEL. 071 -13 42 48

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15