'Ontwerp moet klare taal spreken' Leven en wonen Vloerbedekking van steen Panama Jack Aquatisch Zijdezacht Capsules Zonder alcohol Gillette speelt direct in op groei mannencosmetica Servies met wisseltruc Geur DINSDAG 19 APRIL 1994 TUIN Over vloerbedekking van gras hebben we hel al uitgebreid gehad in de krant. Daarom hebben we nu eens iets over vloerbedek king van steen. Uiteraard hebben we het over de tuin. Op plaatsen in de tuin waar geregeld tafels en stoelen staan, waar veel wordt gelopen, waar bakken en potten met bloemen komen te staan, zal gras niet vol doen. Gras kan niet tegen gebrek aan daglicht en ook niet tegen al te veel betreden. De gras mat bestaat immers uit veel kleine planten met wortels in de grond. Willen die kunnen blijven leven, dan moet er ook lucht in de grond zijn en die lucht ontbreekt op plaat sen waar veel gelopen wordt. Voor dit soort stukken in de tuin zullen we andere vloer bedekking moeten kiezen. Persoonlijk geef ik de voorkeur aan grind. Mits goed aangebracht op een dikke onder laag van zand en afgezet met randstenen is grind - naar mijn mening - heel prettig. Nooit nat en glibberig, mooi om te zien. Als nadeel moet genoemd worden dat de kie zels de neiging hebben om naar het gazon te verhuizen en dat is niet best. Ook ver stoppen kiezelsteentjes zich vaak vrolijk in het profiel van dikke rubberzolen om pas binnenshuis te voorschijn te komen. Grindtegels die jaren geleden grote mode waren, blijken minder goed te voldoen dan oorspronkelijk werd gedacht. Het ruwe op pervlak is aantrekkelijk voor mossen en al gen. Geregeld borstelen met grof zand houdt de schade binnen de perken (chloor wordt door milieudeskundigen ten sterkste ontraden). Maar al met al blijft het tobben. Bij vrienden zag ik een leuke oplossing. Ze hadden de groenige grindtegels opnieuw gelegd, maar nu ondersteboven en dat zag er prima uit. Aan de onderkant waren ze gewoon grijs en glad. Trottoirtegels doen het over het algemeen goed, zijn niet te kostbaar en blijven goed in gebruik. Alléén trottoirtegels staan wel licht een beetje saai, maar creatieve lieden lossen dit op door ze in een patroon samen met bakstenen te leggen. Onze oude vertrouwde bakstenen voldoen ook zonder afgewisseld te worden met trot toirtegels heel goed. Er zijn veel patronen mee te leggen en wie gebruikte stenen koopt, doet ook nog eens aan recycling zoals het hoort in een milieuvriendelijk tijd perk. Voor alle tegelpaden en terrassen geldt dat ze met zorg aangelegd moeten worden. Be denk eerst goed waar pad of terras moet ko men, zet af met stokjes, meet op en bereken hoeveel stenen er nodig zijn. Bereken ook hoeveel rivierzand er nodig is. De laag zand onder de stenen moet minstens 10 cm dik zijn. Is de grond drassig of venig dan liever 15 of 20 cm. Uiteraard wordt eerst de tuingrond tot op de gewenste diepte weggestoken. Dan gaat de laag zand erop en die moet minstens ze ven dagen rust krijgen om te bezinken. Pas dan wordt het zand gelijk gemaakt en even tuele kuilen worden aangevuld met zand. Als dat gebeurd is worden de stenen in het gewenste patroon gelegd. De stenen wor den met een rubberhamer vastgeklopt. De eerste weken wordt er geregeld wat zand over de nieuwe aanleg gestrooid. Stevig in- bezemen brengt het zand tussen de voegen en zorgt er voor dat de stenen goed vast ko men te liggen. Alleen stenen die op een dik ke lag zand liggen, bezorgen ons geen extra werk omdat er onkruid tussen de voegen komt. LEZERSVRAAG De zogenaamde winterharde fuchsia die MEVROUW ROL UIT LEIDEN meegeno men heeft voor vrienden in Oostenrijk, blijkt daar te lande gedurende de winter binnengehaald te worden, net als de Hy drangeas. Dat wekt enige verbazing. Maar zo verbazingwekkend is dat niet, want zo wel de tuinffichsia alsook de diverse hor tensia's (Hydrangeas in het Latijn) zijn ver re van volkomen winterhard. We zijn een beetje verwend door de laatste zachte win ters, maar als het gedurende een langere periode hard vriest, dan durf ik mijn hand niet in het vuur (of de vrieskou) te steken voor de overlevingskansen van deze strui ken. De kennissen in Oostenrijk doen er dus héél goed aan om deze planten binnen te halen. Daar te lande heerst nu eenmaal een landklimaat. Tja, MEVROUW COLIJN UIT ZWAANS- IIOEK kampt met hetzelfde probleem als ik. Zijn op een gegeven moment de voorge trokken hyacinten en narcissen uitgebloeid, dan lijkt het zo jammer om ze op de com post te doen. Ten aanzien van de hyacinten heb ik de moed, om ze weer aan de groei te brengen, definitief opgegeven. Met narcis sen probeer ik het keer op keer. Ik zet ze dan ergens op een verloren hoekje in de tuin om weer bij te komen, maar het resul taat is minimaal. Toch maar weer proberen dit jaar? Het lijkt zo zonde om ze weg te doen. Maar garantie is er niet en in elk ge val duurt het minstens twee jaar eer er weer een kans is op bloem. Komt er bij u al tuinierend of wandelend in de natuur een vraag op? Greet Buchner zal proberen voor u het antwoord te vin den. De vraag kunt u opsturen naar Dami- ate Dagbladen, Postbus 507, 2003 AP Haarlem t.a.v. de redactie LEVEN EN WO NEN. Consumentenbond en 160 geschillencommissies 163 ,,Ga alleen in zee met een ondernemer die is aangesloten bij de SGC." Dit is het motto van voorlichtingsactie van de Consumen tenbond om de onafhankelijke geschillen commissies meer bekendheid te geven. De j afkorting SGC staat voor Stichting Geschil- i lencommissies voor Consumentenzaken. I 17 c De Consumentenbond hecht grote waarde het werk van onafhankelijke geschillen- g 1 Door deze consument verzekerd van een snelle en rechtvaardige afhandeling van conflicten. ,g De kosten zijn laag en de uitslag is bindend. Naar de rechter stappen en procederen kost daarentegen veel moeite, tijd en geld. Bo- g vendien biedt zakendoen met een 'aange- sloten bedrijf de zekerheid dat redelijke voorwaarden worden gehanteerd. Centraal in de actie staat de folder Onaf- g hankelijke Geschillencommissies: eenvou dig, snel, goedkoop, bindend. In de folder wordt aangegeven met welke klachten een consument bij welke commissie moet zijn. I De ondernemers die zijn aangesloten bij de SGC zijn te herkenen aan hun branche-em bleem of het vingnet van de SGC. Bekende branche-organisaties die zijn aangesloten _n bij de SGC zijn onder meer de ANVR. de „n koepel van reisorganisaties, de Bovag (gara- i gebedrijven) en de VNI (installerende be drijven). Panama Jack, bekend van stoere schoenen 21.. 2 reistassen, heeft nu ook een geur ontwikkeld. Een geur, zoals ze het zelf om- 22.1 schrijven, voor de (jonge) man die houdt a vrijheid en avontuur maar ook met oog or de natuur. De geur is vervaardigd uit natuurlijk grondstoffen uit het Amazone gebied, de Afrikaanse savanne, het donkere 22. oerwoud en de Canadese bossen. Uit deze x onstond een frisse, kruidige geur. De i de toilette (50 ml) kost 27,50. Naast de geur is er ook after shave-lotion; after-shave balsem; douchegel; deodorant spray en deodorant stick. Het woord 'aquatisch' komt in het groene boekje, de woordenlijst der Nederlandse^ taal, niet voor, maar wordt wel gebruikt bij de introductie van het Cacharel-parfum Eden. Parfumontwerper Jean Guichard heeft met Eden een nieuwe geurfamilie ge ïntroduceerd, aldus Cacharel: „Oriëntaals- bloemig-aquatisch". De 'aquatische' geu- :n zijn afkomstig van de waterlelie, lotus i zwanebloem, die in Eden zijn verwerkt. Verder dragen het viooltje, de oranjebloe- i, maar ook de watervruchten ananas en meloen, mimosa, accacia en het patchouli- blad bij aan wat Cacharel 'een samenspel i frisheid en sensualiteit, een vurige fris heid, een geurrijk water' noemt. Het geurtje s gegoten in een door Annegret Beier ont worpen flacon van (groenig) opaalglas, met daarop een lichtgouden dopje. Ook het met bloemen versierde doosje, waarin Eden is verpakt, is van Beiers hand. Prijs vanaf 72,50 (50 voor ml). Zijdeproteïnen, verkregen uit een oplossing n zijdevezels, is verwerkt in de Cil Subli- e wimperroller van Bourjois. Deze geeft de wimpers extra volume en een zijde-ach- tige glans. Verder is in dit produkt onder meer bijen- en carnaubawas (bescher mend), proteïne gewonnen uit tarwe (maakt wimpers langer en voller) en vitami ne (herstellende eigenschappen) verwerkt. Het produkt is volgens Bourjois ook ge schikt voor gevoelige ogen. Prijs 19.95. Kleine, gekleurde balletjes in een gel; dit is de nieuwe extra glanzende lipstick van Invi te. De gel heeft ook nog een verzorgend as- peet. De lipstick zit in een transparante houder. Door het aanbrengstaafje enkele keren op en neer te bewegen in de houder meng je de gel met de kleurbolletjes. Prijs van deze Glossy Lipstick is 12,95. Voor rolstoelers Speciaal voor rolstoelgebruikers (M/V) geeft het Tilburgse bedrijf It Fits een voorjaars- /zomercatalogus met aangepaste kleding uit. Daarin staan eigen ontwerpen, maar ook een aantal modemerken. De Rolli-mode wordt al in veertien Europese landen op de markt gebracht. De modellen hebben een speciale pasvorm, waardoor broeken niet meer afzakken, jasjes niet kreuken door een teveel aan stof op de schoot en armsgaten ruim zijn gesneden. Er wordt veel gewerkt met (af)ritsbare onderdelen en met klit- bandsluitingen. Naast jassen, broeken, shirts, truien, enzovoort bestaat de collectie uit onder meer sport- en regenkleding, beenbekleding en accessoires als anti-slip hand schoenen, thermokleding, schoenen en tassen. De catalogus kan worden aangevraagd bij It Fits: 0 13 - 36 38 07. Hij begon met een postbus, een naaimachine en een loods. Nu behoort meubelontwerper Gerard van den Berg tot het, door mascotte Jan des Bouvrie aangevoerde, legertje van bekende Nederlandse Ontwerpers. Uit hoofde daarvan heeft hij zitting in jury's voor verschillende meubelprijzen, houdt inleidingen en opent exposities van zijn werk. Bekende Nederlander? Het zegt hem niet veel. Gerard bewandelt gewoon het pad dat hij is ingeslagen. „Ik heb de neiging om gewoon door te lopen. Af en toe een zijweggetje inslaan. Ik hou niet van een gesettelde situatie." Gerard van den Berg, het best in zitmeubels Switch II met decor Lima (effen vlakken in zandkleur terracotta) en La Paz (geometrische vlakken in terratinten). foto cpd Minotaure, de herenlijn van Paloma Picasso, is uitgebreid met een deodorant-stick zonder alcohol (ƒ32,50 voor 50 ml) en een zeep (ƒ29,50 voor 100 gram). Minotaure is een geur die doet denken aan de zee met een vleugje citroen en aromatische kruiden. Gillette introduceerde begin april een ne gen produkten omvattende scheerlijn on der de naam Gillette Series. Het assortiment bestaat uit scheerschuim, scheergel en ge concentreerde gel (de vervanger van de scheerzeep) voor normale en gevoelige huid; after shave balsem, after shave gel en after shave lotion. Verbindende factor is de geur van de produkten: Cool Wave. De geur is licht en fris, met chypre en mosachtige houttonen. De Series-produk- ten zijn herkenbaar aan de zilveren en blauwe verpakking. Gillette introduceert de reeks na drie jaar onderzoek. Daarmee was aan ontwikkelingskosten een bedrag ge moeid van 75 miljoen dollar. In Nederland scheert 52 procent van de mannen zich nat; in de leeftijdscategorie 18 tot 34 jaar is dat percentage zelfs zestig. Ne derland telt twee miljoen Gillette-scheer- ders. Volgens de onderneming staat de man nelijke verzorgingsmarkt in Nederland een explosieve groei te wachten. In vier jaar tijd (1988-'92) was er al sprake van een verdub beling van de markt. Met het introduceren van de nieuwe lijn speelt het merk handig in op de toenemende vraag naar mannen cosmetica. De Series-produkten variëren in prijs van 5,25 (geconcentreerde scheergel, 100 ml) tot 15,95 gulden (after shave-lo tion, 100 ml). Het is niet moeilijk te raden welke geur Elisabeth Arden onlangs op de markt bracht. De naam van het parfum is dan ook gewoon 'Sun flowers'. foto epa De fauteuil Longa. foto studio ernst Door het toepassen van dezelfde basis- kleuren bij de verschillende decors ziet een met Switch gedekte tafel er nooit te druk uit. Switch is een echt opbouwservies. Je koopt er telkens weer wat bij. Het is moge lijk om met slechts vijf Switch varianten voor zes personen vier maanden lang de ta fel elke dag anders te dekken. Switch II bestaat uit pizza/onderborden, platte, diepe, ontbijt- en gebakbordjes. De decors en univlakken zijn uitgevoerd in aar- detinten en wit. In combinatie met het kof fie- of theeservies telt deze serie 26 onder delen. Lima borden zijn gedecoreerd in een combinatie van zandkleur en terracotta, en kunnen worden gecombineerd met het de cor La Paz waarin terratinten de geometri sche vlakken kleuren. Voor wie niet te veel kleur op tafel wil, zijn er in de serie Switch II ook witte ser viesonderdelen. Voor de finishing touch zijn er glazen, karaffen en vazen, uitgevoerd in diverse kleurvariaties. Eenvoud kenmerkt de ontwerpen van Gerard. „Ik werk zo simpel als het maar kan. Het gaat om de kunst van het wegla ten. Een ontwerp moet eenvoudig zijn, niet te gecompliceerd. Er moet een lekkere ver houding in zitten. Er is een periode geweest dat als een ontwerp maar heel bijzonder was en de ontwerper ook, het goed was. Al les wordt nu gewoner. Mensen kijken ge richter: wat vind ik zelf mooi. Hoe ziet het eruit, wat kost het en wat heb ik eraan. Er moet niet te veel poespas aan zitten." ,,Ik hou van aardse dingen, van pure pro dukten als leer en linnen." In zijn ontwer pen worden handgeweven katoenen stof fen, op waterbasis gelooid, en veel leer ver werkt. Daarnaast wordt hout toegepast van bomen uit herbeplantingsprojecten. „De kleuren die ik gebruik hebben ook iets aards. Woestijnkleuren, oker, diepbruin en af en toe wat lekker blauw. Het moet speels blijven. Ik maak mijn ontwerpen voor een groot gedeelte uit gevoel en daarnaast natuurlijk uit ervaring. Ik vind dat een ontwerper een gevoel moet overbrengen. Hij moet iets in vullen, maar de vrijheid aan de consument laten. Er is duidelijk een wisselwerking tus sen ontwerper en consument. Een meubel designer bepaalt in zijn eentje geen stijl. Dat kan niet, hij leeft niet op een eiland, maar staat in de wereld. Iedere ontwerper laat zich beïnvloeden door anderen." Waterverfauto's „Een goed ontwerp moet duidelijk zijn, moet klare taal spreken. Ik hou niet van dingen die tè ontworpen zijn. Iets moet wel herkenbaar, karakteristiek zijn, als het maar duidelijk is. Neem auto's. Je hebt te veel van die waterverf-auto's. Dat zijn allemaal de zelfde auto's, alleen met andere achter- en voorlichten. Ik vind bijvoorbeeld die Ci- troën DS een schitterende auto, qua vorm geving. Die springt eruit. En neem nou een Het bijzettafeltje Chiki. foto'studio ernst Vier jaar geleden introduceerde meubelont werper Gerard van den Berg zijn eigen La- bel-collectie, „ontstaan uit krabbels die ik onder meer in de kroeg heb gemaakt. Ik krijg overal ideeën, kriebel die op een pa piertje en werk die later uit". De Label-col- lectie draait met succes en de ontwerpen worden in binnen- en buitenland grif ver kocht. Van den Berg ontwerpt voornamelijk zitmeubelen. „Daar ben ik nu eenmaal het beste in." De namen van Van den Berg's ont werpen klinken exotisch: Ghardaïa, Zazou, Chikki. „We hebben een paar modellen plaatsnamen uit de Sahara meegegeven. Ghardaïa, een driezitsbank, is bijvoorbeeld de naam van een oase. Namen ont staan ook gewoon. Een model kan een bepaalde associatie oproepen en sommige woorden passen gewoon bij een model. Neem Chiki, de naam van een bijzettafeltje, dat past er ge woon bij. Het is klein, luchtig." Het begin Hij zette zijn eerste schreden op het ont werperspad als free-lancer. „Ik kreeg als snel het gevoel: joh, je krijgt niet echt een poot aan de grond. Je zit in een relatief zwakke positie. Je hebt er weinig controle over hoe jouw model er uiteindelijk uit gaat zien." Toen een van de fabrikanten, die een mo del van hem goed verkocht, failliet dreigde te gaan, besloot Gerard samen met een broer voor zichzelf te beginnen. „Ik ben in mijn Eend gestapt en heb de mallen van mijn modellen bij die fabriek weggehaald." Grinnikend: „Ik ben nogal handig, dus de prototypes maakte ik vervolgens zelf. We zijn begonnen in een kleine loods met een naaimachine en wat spullen om te kunnen spuiten en lakken. Met die eerste modellen zijn we naar de Utrechtse meubelbeurs ge gaan en dat werd gelijk een succes." Spanning Er kwam een grotere loods, personeel en nieuwe partners en dat resulteerde in '74 in de oprichting van meubelfabriek Montis, het Griekse woord voor berg. Nu heeft hij sinds vier jaar zijn eigen Label-bedrijf en een ontwerpstudio. „Het begin was leuk, maar dat ligt achter me. Je bent een pad aan het bewandelen en ik heb de neiging om door de lopen en dat pad helemaal af te wandelen. Ik hou niet van dat ge settelde. Ik zoek spanning." Veel mensen hebben dat: een servies voor door-de-week en een voor bijzondere gele genheden. De een kiest bij de gerechten passend serviesgoed, de ander laat zich bij de keuze leiden door de decors en de kleu ren van aardewerk en porselein. Met het servies 'Switch' van Villeroy Boch kun je de tafel steeds weer anders te dekken. Switch bestaat uit twee series die onderling uitwisselbaar zijn. Bij de Switch I (45-delig) hebben pizza/onderborden een voldecor, terwijl platte, diepe, dessert- en gebakbord jes van een randdecor zijn voorzien. Elk bord heeft zijn eigen decor en kleur, die perfect harmoniëren met kleuren en stijl van een ander bord uit deze familie. Het romantische, bloemige decor Ava bij voorbeeld is er in de drie hoofdkleuren blauw, rood en geel. Door deze te combine ren met het ruitdecor Caru in dezelfde ba- siskleuren ontstaat een grappig contrast. Beide decors zijn ook weer goed te com bineren met de volle, gekleurde randdessins van Beala. Om een indicatie van prijzen te geven: een bord is er vanaf 29,95, de prijs die je ook voor een kop en schotel betaalt. Gerard van den Berg. foto studio ernst Harley-Davidson, dat is een prachtige mo tor. Veel echter dan die Japanse nep-nage- maakte dingen. De ontwerpen van Philip Starck spreken mij ook aan. Dat zijn pure ontwerpen, heel simpel, heel consequent. Een ontwerp moet ook consequent zijn, er mag geen tegenspraak in zitten. Dat is ook een kwestie van gevoel. Bepaalde din gen horen gewoon bij elkaar. Als je dit hier doet, moet je dat daar ook doen. Een goed ontwerp kun je haast niet namaken. Dat zit zo goed in elkaar dat je het letterlijk moet kopiëren. Als je maar iets verandert is het weg. Hoe slechter het ontwerp, hoe makke lijker je het kunt namaken. Dan maakt het niet zoveel uit of je iets verandert."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 8