Orgie van geweld barst los in hoofdstad Rwanda Boutros Ghali vecht voor toekomst Vredesoperaties Buitenland Palestijn hakt met bijl in op buspassagiers Oud-president Nixon na beroerte opgenomen ET a-actief in Barcelona Graven onder water Zuidafrikaanse leiders F bijeen voor crisisoverleg Levenslang geëist tegen Franse oorlogsmisdadiger Zeker 125 maffialeden opgepakt rome» De Italiaanse politie heeft gisteren opnieuw een belang rijk succes geboekt in de strijd tegen de maffia. Meer dan dui zend agenten arresteerden tijdens de operatie 'Verschroeide Aarde' 125 mensen, onder wie vrijwel alle clan-leiders van de verschillende Zuiditaliaanse maffia's die in Milaan opereren. Al len worden beschuldigd van handel in drugs en wapens en het witwassen v Amal-leider omgekomen bij aanslag De militaire leider van de shi'itische Amal-militie ii Libanon, Nimeh Haidar, is gisteren omgekomen bij In de auto van de 34-jarige Haidar was een bom geplaatst. Over dader en motief is nog niets bekend. Gevechten in Kashmir: 20 doden srinagar Bij gevechten tussen Indiase troepen en moslim-re- bellen in de deelstaat Jammu-Kashmir zijn gisteren twintig do den gevallen. De Indiase regering is van plan meer soldaten naar Kashmir te sturen om de 300.000 man sterke legermacht te on dersteunen bij het neerslaan van de onafhankelijkheidsstrijd in Jammu-Kashmir, de enige Indiase deelstaat met een moslim meerderheid. Libanon verbreekt banden met Irak beiroet Libanon heeft gisteren de diplomatieke betrekkingen met Irak verbroken. Het besluit volgt op de weigering van Bag dad de onschendbaarheid op te heffen van twee aangehouden diplomaten die ervan worden verdacht vorige week in Beiroet een Iraakse dissident te hebben vermoord. De twee Iraakse di plomaten werden op 12 april aangehouden. Oppositieleiders Niger gearresteerd niamey» In Niger zijn zondag, na gewelddadige protesten waar bij een demonstrant omkwam, drie oppositieleiders gearres teerd. Oppositiepartijen hadden zondag opgeroepen tot burger lijke ongehoorzaamheid, omdat de regering weigert naar hen te luisteren. De partijen die het protest organiseerden, hebben sa men 33 van de 83 zetels in het parlement. In de Rwandese hoofdstad Kigali zijn gisteren de hevigste gevechten tot nu toe uitgebroken tussen regeringstroe pen en het Rwandees Patriottisch Front (RPF). De strijd concentreert zich rond een strategische heuveltop in het zuidoosten van de stad. Na een periode van relatieve rust en mislukte pogingen van de Verenigde Naties om tot een wapenstilstand te komen, lijkt de strijd om Kigali en de macht in Rwanda nu pas goed te zijn losgebrand. 30 JERUZALEM Een met een bijl en twee brand bommen gewapende Palestijn heeft gisteren in een buitenwijk van Jeruzalem buspassagiers aangevallen en twee Israëli's 5 verwond. De dader werd vervol gens door een soldaat neerge schoten. Bij deze legeractie raakten ook twee passagiers ge wond. Volgens de politie was de da der lid van de radicale islami tische. organisatie Harnas. De aanslag volgt op twee zelfmoor dacties waarbij Palestijnen twee autobussen opbliezen. Harnas heeft overigens laten weten bereid te zijn tot vrede met Israël op voorwaarde dat de joodse staat al zijn militairen te rugtrekt uit de bezette gebieden en alle nederzettingen opheft. Dat zei leider Mousa Abu Mar- zouk in een interview met het Jordaanse weekblad al-Sabeel. Volgens zegslieden bij Harnas zijn de uitspraken van hun lei der een belangrijke beleidswij ziging. Voor het eerst accepteert de beweging publiekelijk VN- resoluties, die teruggave van de bezette gebieden koppelen aan erkenning van het bestaans recht van Israël, als een basis voor vrede. Richard Nixon. 6DINSDAG 19 APRIL 1994 ïo newyork.ap 80 20 De voormalige Amerikaanse 10 president Richard Nixon is gis- 4J3 teren na een beroerte in het zie- qq kenhuis opgenorpen. Nixon (81) 70 werd onwel in zijn woning in 40 Park Ridge, New Jersey, waarna hij met spoed naar de intensive 30 care van een ziekenhuis in New 34 York werd gebracht. Zijn toe- 30 stand is stabiel, aldus zijn 0 woordvoerster Kathy O'Connor. 0 De oud-president kon volgens 0 zijn dochter, Tricia Cox, niet ~^b meer praten. Vorig jaar verloor 0 Nixon zijn vrouw, die stierf aan 0 kanker. 0 Nixon was van 1969 tot 1974 3 de 37ste president van de VS. 3 Eerder was hij vice-president 3 onder Eisenhower. In 1960 ver- 0 loor hij de presidentsrace van 1 John F. Kennedy. Tijdens zijn 3 tweede termijn als president 3 raakte NLxon verwikkeld in een 3 afluisterschandaal Watergate) 0 Om te voorkomen dat het Con- 1 gres hem vanwege dit schan- 3 daal zou afzetten, trad hij op 9 augustus 1974 uit zichzelf af. 3 Vlak na zijn aftreden overleefde 3 Nixon ternauwernood een ader ontsteking. De overtuigde anti-commu nist Nixon had als president de 'Zwitserse politie slaat gevangenen' LONDEN-BERN Rtr-EPD 1 De mensenrechtenorganisatie 1 Amnesty International is ernstig verontrust door berichten over mishandeling van gevangenen door de Zwitserse politie. Ge- 1 vangenen zouden soms 'met 1 opzet en ten onrechte' zwaar zijn mishandeld, schrijft Am- nesty in een vandaag gepubli ceerd rapport. Vooral buiten- q landers en Zwitserse burgers 4 van niet-Europese herkomst 9 waren het slachtoffer. 4 De politie heeft volgens de 3 berichten gevangenen onder 4 meer oorvijgen toegediend of 5 hen met de vuist geslagen. An- o dere gevangenen zijn bijna ge- 4 stikt of werden gedwongen zich 3 j uit te kleden, uitsluitend om q hen te vernederen. Als medici 3 daarover klagen, is de reactie 0 van de politie steevast dat de 3 verwondingen het gevolg zijn van verzet bij de arrestatie. Bo- vendien is gevangenen gezegd 9 dat zij wegens laster zullen wor- o den aangeklaagd als zij de poli- 0 tie blijven beschuldigen. Amerikaanse relaties met China en de Sovjetunie sterk verbe terd. Vorige maand zorgde hij voor opschudding door tijdens een bezoek aan Rusland te pra ten met alle oppositieleiders. ,,In een democratie moet je niet alleen met de regeringsleiders praten", zei Nixon, tot onge noegen van president Boris Jelt- sin, die de Amerikaanse oud president daarna niet meer wil de zien. NAIROBI FRANS VAN DEN HOUDT CORRESPONDENT Ook in andere delen van de Rwandese hoofdstad werd urenlang hevig gevochten. Het RPF, dat nog steeds versterking uit het binnenland krijgt, üjkt zijn posities in de stad inmid dels te hebben verstevigd, maar heeft ondanks de toegepaste guerrilla-technieken de natio- Derde Wereld stoot de meeste kooldioxyde uit Het gebruik van fossiele brand stoffen door de armere landen is door hun economische ont wikkeling zodanig toegenomen, dat deze landen nu de meeste kooldioxyde produceren. Dat staat in een rapport dat het Amerikaanse ministerie van energie gisteren heeft utge- bracht. Volgens het rapport produce ren de 24 grootste industrielan den nu 48 procent van de kool dioxyde, vergeleken met 57 pro cent in 1970. De ontwikkelings landen nemen nu 52 procent van de uitstoot voor hun reke ning, negen procent meer dan in 1970. Tussen 1970 en 1992 groeide de uitstoot van kooldi oxyde in de ontwikkelingslan den met 82 procent en in de rij ke industrielanden met 28 pro cent. In totaal is de uitstoot van 1970 tot 1992 gestegen van vier miljard naar zes miljard ton per jaar. Kooldioxyde draagt bij aan het broeikaseffect. Wetenschap pers menen dat te veel kooldi oxyde in de atmosfeer kan lei den tot het vasthouden van de hitte van de zon, waardoor de temperaturen op aarde zullen stijgen. Bruid (93 jaar) stelt huwelijk uit TURIJN Rtr Het 'Italiaanse huwelijk van de eeuw', gaat voorlopig niet door. Geschrokken van rille commotie die hun in de media breed uit gemeten huwelijksplannen ver oorzaakten, besloten Margheri- ta Bazzani (93) en Andrea Pez- zoni (24) hun bruiloft uit te stel len. Zij werden gisteren rond het middaguur op het stadhuis van Turijn verwacht, maar de daar wachtende verslaggevers had den zich vergeefs verzameld om een glimp op te vangen van het paar. Een woordvoerder liet we ten dat het paar naar een onbe kende, maar vooral rustige be stemming waren vertrokken. Het koppel leeft al twee jaar samen. De welgestelde 93-jarige wilde de 24-jarige koekjes-bak ker Pezzoni aanvankelijk adop teren, maar in het huwelijk tre den bleek sneller te gaan. nale strijdkrachten nog geen definitieve slag kunnen toe brengen. Gezien de aanhoudende vei ligheidsproblemen rondom het vliegveld van Kigali zal België de vierhonderd militairen die ze uit het VN-vredesleger in Rwanda (Unamir) heeft terug getrokken, over land via Tanza nia het land uit loodsen. De pa ratroepen hebben samen met een groep te evacueren buiten landers een aantal dagen vast gezeten op het vliegveld van Kigali. De strijd rond het vliegveld is er ook de oorzaak van dat nog steeds duizenden buitenlan ders, met name Afrikanen, vast zitten in Rwanda. Een groep van vijfduizend Zaïrezen be klaagde zich gisteren over het feit dat 'de wereld' net doet als of iedereen die wilde vertrekken is vertrokken, nu bijna alle wes terlingen het land hebben verla ten. En dat terwijl nog steeds duizenden mensen met een an dere nationaliteit staan te pope len om naar huis te gaan. Intussen hebben de gevech ten van de afgelopen elf dagen zeker twee miljoen mensen van huis en haard verjaagd. Vooral de uittocht uit Kigali is enorm. Telde de Rwandese hoofdstad een maand geleden nog zo'n 350.000 inwoners, inmiddels is dat aantal minder dan de helft. Hele wijken van de stad zijn leeg, op de honderden al dagen her en der verspreid liggende lijken na. De VN-troepen trachten zich intussen van handhavers van de vrede in vredestichters te veran deren, maar nog steeds zonder succes. Vooral de RPF ligt dwars bij pogingen een wapenstil stand te bereiken. De rebellen willen eerst hun belangrijkste eisen beëindiging van de massaslachtingen onder het volk en ontbinding van de hui dige interim-regering inge willigd zien. JOHANNESBURG P.v.NUUSENBURG CORRESPONDENT De drie belangrijkste politieke Zuidafrikaanse leiders gaan vandaag opnieuw proberen de crisis in het land op te lossen. ANC-leider Mandela, president De Klerk en de leider van de Zulu-partij Inkatha, Buthelezi, treffen elkaar in Pretoria. De drie zullen een regeringsvoor stel bespreken dat ertoe kan lei den dat Inkatha zijn boycot van de eerste democratische verkie zingen laat varen. De Klerk had gisteren geheel onverwachts al een ontmoeting met Buthelezi, op verzoek van de Inkathalei- der. Deze zou voor het eerst niet hebben aangedrongen op uitstel van de verkiezingen. Bijzonderheden over het overleg worden niet gegeven. Waarnemers denken dat de au tonomie van de negen provin cies, de positie van Zulu-koning PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT De openbare aanklager in het proces tegen de 78-jarige Fran se oorlogsmisdadiger Paul Tou- vier heeft gisteren voor het Hof van Assisen in Versailles levens lang geëist tegen de voormalige leider van de fascistische militie in de regio Lyon. Volgens aan klager De Touzalin heeft Tou- vier zich in juni 1944 met de moord op zeven joodse gijze» laars schuldig gemaakt aan mis daden tegen de mensheid. Het woord is nu aan de jury. Die doet waarschijnlijk van avond nog uitspraak nadat Tou- viers verdediger, Jacques Tré- molet de Villers, zijn slotp- leidooi heeft gehouden. Tou- viers advocaat zal, zo heeft hij al aangekondigd, pleiten voor vrij- Goodwill Zwelithini en de op heffing van de noodtoestand in de provincie KwaZulu/Natal hoog op de agenda staan. Tien dagen geleden eindigde een 'historische' topontmoeting tus sen De Klerk, ANC-leider Man dela, Buthelezi en Zwelithini over deze kwesties in een fiasco. Buthelezi boycot de verkie zingen van volgende week, om dat de regering en het ANC de bevoegdheden van de provin cies volgens hem te veel be knotten. Hij eist bovendien dat de positie van de koning in de grondwet van KwaZulu/Natal wordt gegarandeerd en wil ver der de opheffing van de nood toestand die De Klerk vorige maand in deze door geweld ver scheurde provincie heeft afge kondigd. Mandela heeft inmiddels la ten weten dat nog deze week een oplossing van de 'konings kwestie' mogelijk is. spraak. Volgens Touviers advo caat heeft zijn cliënt zich niet schuldig gemaakt aan misdaden tegen de mensheid, maar hoog uit aan 'normale' oorlogsmisda den. Daarvoor is Touvier kort na de oorlog al tot twee keer toe bij verstek ter dood veroordeeld. Touvier kan niet opnieuw we gens oorlogsmisdaden worden veroordeeld, omdat die inmid dels zijn verjaard. Bovendien kreeg Touvier in 19(59 graiie van de toenmalige president Pom pidou. Alles draait kortom om de vraag of de door Touvier gelaste executie van zeven joodse gijze- laars als een misdaad tegen de mensheid moet worden be schouwd. Volgens een definitie van een Frans Hof van Cassatie is daarvan alleen sprake als de dader heeft gehandeld in op dracht of in dienst van een mo gendheid met een fascistische ideologie. Van nazi-Duitsland in dit geval. Touviers verdediging berust, wrang genoeg, op de bewering dat hij op eigen gezag zou heb ben gehandeld en niet in op dracht van Duitse functionaris- Als de jury die redenering volgt, is Touvier binnenkort weer een vrij man. Zoniet, dan verdwijnt de man die bijna veertig jaar uit handen van de Franse justitie wist te blijven voor de rest van zijn leven ach ter de tralies. Modderstroom in Braziliaanse mijn RIO DE JANEIRO «AP Een modderstroom in een tin mijn in de Braziliaanse deel staat Rondonia heeft aan zeker 19 mijnwerkers het leven ge kost. I ien anderen worden ver mist. De aardverschuiving in de Bom Futuro-mijn deed zich eind vorige week al voor, maar werd gisteren pas bekend. De mijn ligt 4.000 kilometer ten noordwesten van Rio de lanei- Van de diefstal gisteren van 7,5 mil joen gulden uit de zwaar bewaakte VN-missie in Somalië zal Boutros Ghali niet lang wakker hebben gele gen. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties heeft grotere zorgen aan zijn hoofd. Met de recente mis lukkingen in Bosnië-Hercegovina en in Rwanda staat zijn hele beleid van vredesoperaties op losse schroeven. Machteloos moet de internationale gemeenschap toezien hoe de Serviërs oprukken naar Gorazde. De Servische troepen stoorden zich al langer niet aan de oproepen van de Veiligheids raad. Nu blijkt het machtsvertoon van de NAVO vorige week even weinig in druk te maken. De Serviërs begrijpen dat het Westen niet bereid is tot grootschalig ingrijpen. Ze spelen het \\Tede spel koelbloedig. Onder deze omstandigheden is Bout ros Ghali gedwongen zich te beraden over de toekomst van de vredesopera tie. Welk nut heeft humanitaire hulp van de vredesmacht in Bosnië wan neer de moslims worden samengedre ven op een steeds kleiner grondge bied, in 'reservaten' zoals ze zelf zeg- gen? De speciale VN-afgezant Akashi speel de afgelopen weekeinde voor het eerst met de gedachte de hele vredesmacht terug te roepen, een voorstel dat eer der al opgeld deed in Parijs en Lon den. Kennelijk voorziet Akashi dat voor de VN weinig eer valt te behalen in de jonge republiek waar een recor daantal staakt-het-vurens aan flarden is geschoten. Het is een teken aan de wand dat juist Akashi overweegt de hoop op te ge ven. De Japanner was naar het voor malige Joegoslavië gestuurd, nadat hij de vrijwel onmogelijke opdracht van de VN in Cambodja tot een goed ein de had gebracht. Óndanks de gewa pende tegenwerking van de Rofie Kil mer kunnen de Cambodjanen dankzij de vredesoperatie beginnen aan de wederopbouw in hun land. Een her haling van dat succes lijkt in Bosnië echter verder weg dan ooit. Boutros Ghali koos gisteren in zekere zin voor 'een vlucht naar voren'. Hij vroeg de NAVO voortaan ook de zoge noemde veilige gebieden in Bosnië de lucht te beschermen, ook geen levens van VN-militai- ren op het spel staan. Indien het bondgenootschap daarmee akkoord gaat, zet de internationale gemeen schap opnieuw een pasje van het handhaven van vrede naar het af dwingen ervan. Het is zeer de vraag of de VN-lidstaten bereid zijn tot stappen die directe mi litaire betrokkenheid dichterbij bren gen. De recente ervaringen in Somalië staan nog vers in het geheugen. De klopjacht op de krijgsheer Aidid onder leiding van Amerikaanse blauwhel men liep uit op een fiasco. Achteraf stelden de VN in een eigen evaluatie vast dat rampzalige fouten waren ge maakt: de VN-troepen traden veel te gewelddadig op en commandanten van afzonderlijke eenheden lieten zich weinig tot niets gelegen liggen aan op drachten van het opperbevel. Ook deze maand bleek in Rwanda dat de vredesmachten weinig kunnen uit richten wanneer aangekondigde be standen gestoeld blijken op loze belof ten. Van 'handhaving van vrede' is geen sprake meer in Rwanda. Terug trekking van de VN-troepen staat hoog op de agenda van de Veilig heidsraad. België heeft de beslissing niet afgewacht en alvast zijn honder den para's teruggehaald. De recente ervaringen hebben het vertrouwen in de VN als handhaver van vrede ernstig aangetast. De Belgi sche minister Claes kreeg overal nul op het rekest toen hij 'de hele wereld afbelde' op zoek naar versterking van de vredesmacht in Rwanda. Zowel om politieke als financiële re denen hoeft Boutros Ghali niet te re kenen op steun van de laatste groot macht. De Verenigde Staten voelen er niets voor hun buitenlands beleid over te dragen aan de volkerenorgani satie, in het geval van Bosnië verte genwoordigd door een Japanner (Akashi) en een Brit (generaal Rose). Evenzeer meent de Amerikaanse rege ring dat ze onevenredig zwaar (dertig procent) wordt aangeslagen voor de kosten van de vredesoperaties. De achterstallige betalingen van Was hington lopen in de honderden mil joenen dollars. Begrotingsproblemen in eigen land waren onlangs voor de VS aanleiding om uitbreiding van de VN-vredesmacht in Bosnië te blokke- De mislukkingen zijn uiterst pijnlijk voor Boutros Ghali zelf, omdat hij al zijn kaarten heeft gezet op de vredes operaties. Die moesten aantonen dat de Nieuwe Wereldorde geen illussie is. In zijn 'Agenda-voor vrede' van begin 1992, zijn belangrijkste wapenfeit tot nu toe, droomde de Egyptenaar nog van een staand VN-leger, dat direct kan worden ingezet wanneer een con flict uit de hand dreigt te lopen. Juist omdat Boutros Ghali zulke hoogge spannen verwachtingen heeft gescha pen, lijkt de kritiek zich nu ook op zijn positie toe te spitsen. De Bosnische regering vroeg de VN-secretaris-gene- raal af tc treden wanneer Gorazde in Servische handen valt. Die oproep kreeg in Nederland bijval van onder anderen minister Pronk (ontwikke lingssamenwerking). De vraag is of de NAVO met nieuwe luchtaanvallen op Servische stellingen de toekomst van de VN-vredesoperaties kan redden en daarmee ook het geschonden blazoen van Boutros Ghali kan oppoetsen. Buitenlanders kunnen land niet uit door geweld rond vliegveld moskou De begraafplaats Domodedovo, in de buurt van de Russische hoofdstad Moskou, biedt een trieste aanblik. Door hevige regenval is het terrein ondergelopen, waardoor bijna alle graven zijn vernield. Op de foto probeert een vrouw het graf van een familielid enigszins toon baar te maken. foto epa Barcelona Bij een ETA-aanslag met mortiergrana- gericht tegen het kantoor van de militaire gouverneur ten in het hartje van Barcelona is gisteren een man in de Catalaanse hoofdstad. De granaten werden af- omgekomen. De Baskische afscheidingsbeweging gevuurd vanaf de imperiaal van een honderd meter gebruikte in 1989 voor het laatst mortiergranaten bij verderop geparkeerde auto. De daders ontkwamen, een aanslag. De veertiende aanslag van de ETA was foto reuter albert ramis

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7