FIOD-zaken vaak niet voor rechter In Willem Dreeshuis weten ze het niet meer r\ Belastingambtenaar op 'koffiecontrole' Binnenland Ouderen moeten krijgen waar ze recht op hebben (DINSDAG 19 APRIL 1994 Belastingfraudeurs hoeven zich na FIOD-onderzoeken meestal niet RT voor de rechter te verantwoorden. Celstraf wordt vaak niet opgelegd. De fiscus handelt de meeste fraudes RO zelf af ook als er sprake is van strafbaar geknoei met de belastingaangifte of van valsheid in en geschrifte. e FIOD meldde afgelopen jaar W 1.100 fraudezaken aan justitie. Zevenhonderd haalden in 1993 de rechtbank niet. Het openbaar ministerie liet de belastingfraude 500 keer schikken door de inspecteur en 200 keer door gewo- ne belastingambtenaren. Ondernemers en particulieren betaalden alsnog de verschuldigde belasting, door- j gaans met een boete tot 100 procent van de I openstaande schuld. Meestal hapten de 1 fraudeurs met graagte toe om een openbare _J] terechtzitting te voorkomen. Het afgelopen jaar verwerkte het open baar ministerie met pijn en moeite ruim 470 'oudere' belastingfraudes zaken die de FIOD al vóór 1993 had onderzocht. Slechts in de helft van de zaken kwam de rechter er aan te pas. Bijna 150 keer trof de officier van justitie een schikking met de verdachte. Daarnaast werden 69 fraudes niet vervolgd vanwege gebrek aan bewijs, zodat het openbaar ministerié uiteindelijk 258 zaken voor de rechter bracht. Het resul taat: 224 veroordelingen en 34 vrijspraken. Tegen een aantal uitspraken loopt nog ho ger beroep. De FIOD geeft in het kader van het on- s derzoek van deze krant voor het eerst zo ge- detailleerde cijfers vrij. Het jaarverslag van de opsporingsdienst is grotendeels geheim. Tot nu toe werd alleen het aantal fraude meldingen, processen-verbaal en het be- drag aan opgespoorde ontdoken belasting bekendgemaakt. Vorig jaar kreeg de FIOD van de belastin geenheden 1.700 meldingen van fraude. Zeshonderd werden teruggestuurd omdat ze nauwelijks strafrechtelijke aspecten had den. De resterende 1.100 werden vaak met zware middelen onderzocht. Bijvoorbeeld: aanhouding van de verdachte voor verhoor, afluisteren van telefoongesprekken, blokke ren van bankrekeningen, huiszoekingen en inbeslagname van dossiers. Het resultaat van dat veldwerk werd in processen-verbaal met een verklarend A4-tje naar justitie ge stuurd. Dat 700 zaken niet werden vervolgd, kwam vooral doordat justitie niet genoeg zittingsdagen bij de rechtbank kon krijgen en ook zelf met te geringe capaciteit kamp te. Een andere oorzaak voor het ontbreken van strafvervolging was, dat het FIOD-ver- moeden van grote belastingfraude voor jus titie met te weinig bewijs kon worden ge staafd. Panklaar De fraude-officieren en de FIOD gaan het dit jaar anders aanpakken. Justitie heeft zich verplicht 452 grotere fraudezaken voor de rechter te brengen. In ruil voor die toe zegging kreeg justitie extra personeel. De FIOD levert met behulp van zijn opspo ringsmiddelen de fraudes zoveel mogelijk 'panklaar' aan. In het arrondissement Utrecht, bedacht met 31 van de 452 zaken, is de nieuwe aan pak een probleem. Officier van justitie O.T. Brouwer vreest dat de 31 zaken niet worden gehaald. Dat heeft twee redenen. „De ene is dat de FIOD door topdrukte, denk aan Van der Valk, vrijwel zeker het aantal zaken niet zal halen. Daarnaast hebben twee zeer om vangrijke strafzaken erg veel beslag gelegd op de zittingscapaciteit bij de rechtbank". In juni 1993 werden vuistregels geïntro duceerd voor opsporing en vervolging van belastingfraude. Ze heten aanmeldings-, transactie-, en vervolgingsrichtlijnen voor fiscale delicten en dounanedelicten'. Iemand komt op papier in aanmerking voor vervolging wanneer hij ten minste drie overtredingen heeft begaan uit een lijst van veertien minder leuke gedragingen. Zo krijgt een particulier één strafpunt wanneer hij de fiscus voor ten minste 12.000 gulden heeft benadeeld. Een andere gele kaart wordt getrokken wanneer de belasting op zettelijk is geflest (officiële formulering: 'lis tigheid van de daad'). Ook een strafpunt wordt uitgedeeld als de bloemetjes zijn bui ten gezet met het geld van de staat ('gericht op eigen financieel voordeel'). De strop spant zich voor ondernemers wanneer het fiscaal nadeel 25.000 gulden of hoger is en ±200 zaken na onderzoek niet in aanmerking voor vervolging, retour belastingdienst Hiervan kwamen ±500 zaken in aanmerking voor naherfing en/of boete ±1700 Aantal zaken dat in 1993 door de belastingdienst in handen van de FIOD is gegeven ±1100 474 Aantal zaken dat in 1993 door de FIOD voor nader onderzoek in behandeling is genomen GPD-Graphics Reinoud Sijtsma RLV FvG Aantal zaken dat in 1993 na onderzoek in handen van het Openbaar Ministerie Schikkingen: 147 is gegeven Vrijspraken: 34 Geseponeerd: 69 Veroordelingen: 224 nog twee andere strafpunten worden ge scoord. Complicaties In de praktijk geven deze richtlijnen aanlei ding tot complicaties. Iedereen zou op de zelfde manier moeten worden vervolgd. Maar dat is door het capaciteitsprobleem ger. Je kunt beter per bedrijfstak een prik bij justitie niet haalbaar. Daarom kiezen uitdelen, dan je vastbijten in honderd frau- veel fraude-officieren voor een pragmati sche aanpak. J.F.M. Wasser, arrondisse ment Den Bosch: „Als je net een vleesfrau de hebt gehad, dan kun je beter de bakker grijpen in plaats van nóg een keer een sla- derende ondernemers uit dezelfde bran che.". Fraude-officier J. Wortel in Amsterdam: „Die minimum-norm voor vervolging, 12.000 gulden, is veel te laag. Daar kunnen we niet aan beginnen. Dan raakt justitie he lemaal verstopt. Wij hanteren een veel ho ger bedrag bij de vraag of strafvervolging wordt ingesteld. Hoe hoog? Dat zeg ik niet. dat zet fraudeurs alleen maar aan het den ken". Zijn Utrechtse collega Brouwer: ..Als een atleet fout parkeert en een gehandicap te doet dat ook, dan neig ik ertoe tegen de gehandicapte een lagere straf te eisen. Zo is het ook met de richtlijnen. Daarmee moet je creatief omgaan". Bij fraudezaken tot 50.000 gulden is de schikking zo n creatieve methode. ,,Als we deze mogelijkheid niet hadden, zat het sys teem nu hartstikke vast", zegt fraude-be- leidsofficier H.J. Laumen uit Maastricht. Ondere bijzondere omstandigheden is het ook mogelijk zwaardere fraudes te schikken. Brouwer: „Een reden kan zijn dat een strafrechtelijk onderzoek aantoonbaar enorme publicitaire schade heeft aange richt voor de ondernemer. Een andere re den kan zijn dat leidinggevenden niet actief hebben deelgenomen aan de fraude. Ook kan een bedrijf inmiddels tonnen hebben geïnvesteerd om nieuwe fraude te voorko- Onder de 100.000 gulden blijft een schik king geheim. Daarboven bepaalt de leiding van het openbaar ministerie of er rucht baarheid aan wordt gegeven. Dat verschilt van arrondissement tot arrondissement. De Tweede Kamer wil dat elke schikking open baar wordt om de gelijkheid te bevorderen. Bewijzen? Sommige officieren van justitie schamen zich voor al te veel creativiteit bij het ver werken van de FIOD-onderzoeken. In hun ogen is het probleem dat de fiscale recher che zijn eigen strafrechtelijke bril niet al te helder heeft gepoetst. Maar al te vaak ont breekt sluitend bewijs, vindt beleidsofficier Laumen. Die zaken zouden door de fiscus zelf afgehandeld moeten worden en niet door de rechter. „Pas als het echt niet an ders kan, moet je naar het strafrecht grij pen". Want anders kan het volgende gebeuren. „Een heel linke zakenman met 18 BV's had de belasting geflest. De zaak rammelde aan alle kanten, want de strafrechtelijke onder bouwing ontbrak. Daar zit je dan als officier van justitie. Tijdens de zitting siste de straf rechter: je zit bij de verkeerde rechter: je moet bij de belastingrechter zijn." De za kenman werd vrijgesproken. Dit is de derde van zes afleveringen over de FIOD. De artikelen werden geschreven door Louis Burgers, Henk van Ess, Ronald Frisart en Raymond Peil. Morgen: hoogle raar Wladimiroff kraakt handel en wandel van de FIOD. Koffiecontrole. „Soms drinkt een belastingambtenaar een bakje koffie bij de ondernemer en controleert hij de specificatie van het privé-gebruik van de auto. Na een half uur geeft hij de zakenman een warme hand druk en staat weer buiten". Het zijn de onprettige ervarin gen van de VCAC, de vereniging van ruim zeshonderd ambtena ren in de aanslagregeling, in ning en controle. Hun zegsman, Ton van Amsterdam, is uiterst cynisch over de kwaliteit van sommige boekencontroles bij bedrijven: het startschot van 95 procent van alle FIOD-onder zoeken. Volgens de regels van de Belas tingdienst moet een bedrijf ge middeld één keer in de zeven jaar worden bezocht. „De kwali teit van die onderzoeken is soms onvoldoende", aldus Van Amsterdam. Op de gemiddelde belasting ambtenaar wordt momenteel een zware wissel getrokken van wege een nieuwe reorganisatie, vindt de VCAC. Per politiek de creet moet de belastingdienst klantgerichter gaan werken. Vanaf 1997 gaan de reacties op aangiftes van particulieren en ondernemingen veel sneller de deur uit, zo is het plan. Oude aangiften en bezwaarschriften moeten binnen drie jaar ver werkt zijn. Momenteel liggen nog vele duizenden stukken on beroerd in de dossierkasten. Ze moeten voor 1997 zijn wegge werkt. Van Amsterdam: „De ambte naar is daarnaast verplicht een van tevoren vastgesteld aantal boekencontroles te halen. Doet hij dat niet dan dreigt de aante kening 'te weinig produktie' in de conduitestaat. Daar zit geen ambtenaar op te wachten. Soms moet hij daarom creatief zijn om de statistische verplichting te halen. Een streepje aan de balk is dan zijn eerste zorg. Kof fiecontrole (de belastingambte naren noemen het op de werk vloer ook wel 'flutcontrole'), is natuurlijk verwerpelijk. Dat vindt elke ambtenaar. Maar het is momenteel onvermijdelijk" Een enkele keer is het zelfs 'stoelcontrole': de belasting ambtenaar bladert de papieren van de onderneming door en zegt: 'gecontroleerd'. Ook wor den gewone aangiften noodge dwongen soms onvoldoende bekeken. Van Amsterdam: ,Een paar postjes vergelijken en afstempelen. Het is gelukkig geen schering en inslag, maar het kómt voor". De VCAC ha mert al jaren op meer zorg voor de inhoud van de controles en minder aandacht voor de statis tieken. Tot nu toe kreeg de be langenorganisatie geen gehoor bij het ministerie van financiën. Al in 1992 bleek uit onderzoek van de Rekenkamer dat éénder de van de vervolgingswaardige zaken niet bij de FIOD werd ge meld. Van Amsterdam heeft de indruk dat er sindsdien weinig is veranderd. „Er worden door de Belastingdienst regelmatig zaken naar de FIOD verstuurd met grote fiscale belangen. Maar de fiscale recherche stuurt ze wegens capaciteitsgebrek weer terug. Dat is niet bevor derlijk voor de motivatie van de belastingambtenaar om op nieuw iets te sturen". Hij geeft een voorbeeld: „Tij dens een geslaagde boekencon- trole kwam een ambtenaar er achter dat een bedrijf jarenlang geen inkomsten-, omzet- en loonbelasting had betaald. Er bleek weinig geld meer te halen, bezittingen waren niet te vin den. De ambtenaar vermoedde een verborgen geldstroom. Ty pisch een zaak voor de FIOD dus". Maar de fiscus-medewerker kreeg het dossier 'als een boe merang terug'. De FIOD was namelijk met grotere fraudes bezig. „Tja. wat doe je in zo n geval? De man had geen tijd om die verborgen geldstroom bloot te leggen. Dus hij legde het be drijf een aanslag van enkele tienduizenden guldens op. Dat bedrag bleek vervolgens onin baar. Als de fiscale recherche er werk van had gemaakt, was de belastingschuld misschien wél geïnd". Jet Nijpels, lijsttrekker van nieuwe ouderenpartij, rekent op tien zetels AMSTERDAM SASKIA BELLEMAN Hij gaat niet stemmen dit jaar. Niet omdat hij het vertrouwen in de politiek kwijt is, of omdat hij niet weet welk vakje in te kleuren. „Ik ben blind en ik vind het een te grote inbreuk op mijn privacy om iemand anders te vragen om voor mij een stem uit te brengen", zegt de 80-jari- ge M. Aalders. De 92-jarige me vrouw Broens gaat wel stem men. Maar op wie? „Ik heb het nog nooit zo moeilijk gevonden als dit jaar." Verwarrende discussies over het wel of niet verlengen van winkelsluitingstijden, alom ge respecteerde politici die ineens gevaarlijk ultra-rechts uit de hoek lijken te komen, en boven al: ingrepen in de AOW. Neder landse ouderen vinden de keus er niet bepaald eenvoudiger op geworden. Een rondje door het naar de beroemde sociaaldemocrati sche voorman vernoemde Wil lem Dreeshuis in Amsterdam leert dat veel bewoners nog geen flauw idee hebben wat ze op de derde mei gaan doen. De tijd dat er vaste prik PvdA werd gestemd is allang voorbij. De grenzen zijn vervaagd, net als tussen politieke partijen. Zo had traditioneel WD-stemmer Aal ders nooit gedacht dat hij nog eens zou eindigen in het rooie Willem Dreeshuis. „Ik zag eerst wel een beetje tegen de verhui zing op. Nu zou ik hier niet meerweg wiljen." WD stemmen was voor hem vroeger een bijna-automatisme. Hij was een kleine ondernemer, runde een zaak in uurwerken aan de Haarlemmerdijk 'en dan stemde je vanzelfsprekend op de partij die voor je belangen opkomt'. Als hij nu jong onder nemer was, zou hij dat waar schijnlijk niet meer doen. Mis prijzen klinkt door in zijn stem als hij zegt: „De WD heeft ge kozen voor de grote industrie". Nü is zijn blindheid de oor zaak van zijn afhaken, maar hij heeft er ook wel eens bewust voor gekozen om het stemhok links te laten liggen. „Een beetje teleurgesteld, ja. In campagne- tijd hebben ze allemaal het bes te met je voor. Zodra ze in het kabinet zitten komt er niks meer terecht van alle mooie be loften." Met die verzuchting is me vrouw Broens, ex-stenografe en al 75 jaar vakbondslid, het hele maal eens. „Vervelende maatre-' gelen stellen ze altijd uit tot na de verkiezingen." Als er door haar verhuizing naar het Willem Dreeshuis in maart niet iets was misgelopen met haar stembiljet, zou ze PvdA hebben gestemd. Maar nu? „Ik vind het een moeilijke situatie. Dat gedoe over de AOW. Ik heb er m'n he le leven voor gewerkt. Niemand heeft het recht om daar aan te komen. En de Arbeidstijdenwet waarvoor we in 1919 zo hebben gevochten, wordt nu ook losge laten. Ik vind, als iemand tot zes uur heeft gewerkt is het welle tjes. Dan moet je andere dingen kunnen doen." Mevrouw De Maar (88), af komstig uit een Nederduits Hervormd nest, heeft sinds haar huwelijk met een rietwerker al tijd SDAP en later PvdA ge stemd. Geen mens die haar daar vanaf kan brengen. „De PvdA is wel enigszins veran derd, maar ik heb nog steeds het vertrouwen dat ze de situa tie voor ouderen laten zoals die is", zegt ze resoluut. De 81-jarige ex-communiste mevrouw Exter is daar veel minder zeker van. Ze weet wat ze op 3 mei gaat doen: breken met een traditie. In plaats van de PvdA, wordt het dit jaar de Socialistische Partij. Aarzelend: „Ja, als je die verhalen leest over dreigende ingrepen in de AOW, ga je toch een beetje meer in je eigen straatje denken. Bij de verkiezingen voor de gemeente raad heb ik nog PvdA gestemd, maar dat vond ik al dubieus. Vroeger, kort na de oorlog, stemde ik communistisch. Ik bezocht congressen, was actief in de vrouwenbeweging. Totdat ik vond dat de partij dictatoriale trekjes begon te vertonen. Toen werd het PvdA. Nu vind ik de PvdA vaak te rechts, en ik ben links." EINDHOVEN CARINE NEEFJES Een gerimpelde, grijsharige vrouw als lijsttrekker was mis schien beter geweest voor het imago van het Algemeen Oude ren Verbond. Maar hoewel de huidige partijleider een jeugdig uitziende vrouw is van 46 jaar, vinden alleen buitenstaanders dat Jet Nijpels niet bij de oude renpartij past. De schoonzus van Breda's burgemeester Ed Nijpels blaakt van optimisme. De peilingen geven het oude- renverbond rond de vijf zetels. „Maar als we de komende we ken flink aan de weg timmeren, reken ik op tien." Ouderenpartijen hebben wel eerder meegedaan aan de lan delijke verkiezingen, maar een plek in de Tweede Kamer haal den ze niet. Dat is verleden tijd, meent de kersverse lijsttrekker, want nog nooit eerder waren ouderen zo ontevreden over de gevestigde politieke partijen als nu. Massaal laten bejaarden het CDA in de steek na de AOW-pe rikelen. Maar ook de onveilig heid op straat, de eigen bijdrage voor medicijnen en de slechte voorzieningen van het open baar vervoer hangen oude men sen de keel uit. Jet Nijpels noemt het griezelig dat zoveel ouderen uit onvrede racistische gevoelens ontwikke len. „Het gaat hier om mensen die zelf de Tweede Wereldoor log hebben meegemaakt. Laatst kwam er een vrouw naar mij toe, ze pakte woedend haar bril van haar neus. 'Dit ding kostte Jet Nijpels: „Als de weg timmeren, reken ik op tien zetels". 473 gulden, ik kreeg slechts twintig gulden vergoed. Als de bril van een asielzoeker kapot gaat, krijgt hij gratis een nieu we', riep ze woedend". „Natuurlijk is die gedachte alleenstaande bejaarde die ongenuanceerd, maar ouderen lening moet afsluiten om de ei- worden door de huidige rege- gen bijdrage voor hulpmiddelen ring financieel zo hard gepakt, te betalen. Dat kan toch niet." dat ze zich afreageren op bui tenlanders. Bij ouderen over heerst het gevoel dat hun zuur verdiende centjes worden afge pakt. Ik ken een gehandicapte. Het Algemeen Ouderen Ver bond (AOV) wil in elk geval de eigen bijdrage voor medicijnen afschaffen. Verder vindt de ou derenpartij dat de AOW-uitke- ring moet meegaan met de ont wikkeling van de lonen. Met dit standpunt staat de AOV zij aan zij met Groen Links en lijnrecht tegenover het CDA. dat jaarlijks wil bekijken of de AOW-uitke- ring moet worden bevroren. De nieuwe partij wil zich niet op een links-rechtsschaal zet ten, al is Nijpels jarenlang raadslid voor de WD in Eind hoven geweest. „Wij willen ons per se niet vergelijken met de bestaande politieke partijen. Want die konkelen. Bij de huidi ge politici is de eigen status heel belangrijk. Dat geldt voor ons niet. Ons kader is gemiddelde 61 jaar oud en heeft al een heel leven achter de rug. Die mensen hoeven geen aanzien meer te verwerven. Ze willen alleen dat ouderen krijgen waar ze recht op hebben". lobbyen De ouderenorganisaties voelen weinig voor een speciale oude renpartij. De diverse bonden willen liever doorgaan met lob byen bij de grote politieke par tijen. Ze denken dat ze op die manier meer invloed kunnen uitoefenen. Ze beschouwen het Algemeen Ouderen Verbond als een alternatief voor protest- stemmers. Nijpels. fel: „Het onderhande len van de ouderenbonden met PvdA. DA, WI) en D66 heeft de afgelopen kabinetsperiode weinig zoden aan de dijk gezet. En ik kan mij er niet druk om maken dat wij groot worden met proteststemmen. Ik heb lie ver dat ouderen uit onvrede voor óns kiezen dan voor de ex treem-rechtse partijen".

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 5