V olleybaltoppers akkoord met bond De verbrijzelde droom -van Hans de Koning Boston verdringt marathonstad Rotterdam Sport Warm onthaal voor bondscoach Nigeria Eagles wacht met smart op Rufai Aangifte van vergiftiging voetballers Kampioen in tweevoud Diego Maradona maakt rentree tegen Marokko Telekom neemt beschuldigingen serieus jNSDAG 19 APRIL 1994 l. PLV -CHEF ROB ONDERWATER. 071-356463 7. 2. Gi frank de Boer fit voor interland [eist Frank de Boer speelt morgenavond in Tilburg met het Ne- How vriendschappelijke interland tegen Ierland. De winlferdediger van Ajax meldde bondscoach Advocaat gisteren dat 5,60(iij genezen is verklaard. De Boer raakte zondag in het duel met Hurry JC Twente geblesseerd aan een teen. Aanvankelijk zag het er- 2. Goapaar uit dat hij enkele dagen rust moest nemen. Gisteren bleek "20 40 }el 'cwetsuur mee te va^en- Teyenoord-Groningen op 27 april p.JU pil 340,70 |eist Het eredivisieduel tussen Feyenoord en FC Groningen is Trot voor woensdagavond 27 april vastgesteld. In verband met het ijfware programma van FC Groningen (zondag 1 mei uit tegen 36,60 ?parta, dinsdag 3 mei uit tegen Ajax) is in overleg met de KNVB voor die datum gekozen. L9o8pMaassen twijfelt over Goldrace i E8Qd0pVN HAAG De wereldbekerklassieker Luik-Bastenaken-Luik heeft ,80. VoorFrans Maassen nog een staartje gekregen. De renner uit de ^iloeg van Jan Raas kwam zondag in een vroeg stadium ten val. pe Limburger hield er flinke schaafwonden en enkele kneuzin- een aan over. Vooralsnog gaat Maassen er vanuit dat hij zater dag in de Amstel Gold Race kan starten. sWe/fAjax - Nigeria op Wageningse Berg arnhem Nigeria speelt ter voorbereiding op de eindronde van jhet WK in Amerika een oefenwedstrijd tegen Ajax. De datum is 15 óf 16 mei. Plaats van handeling is de Wageningse Berg. „Ajax Ota) 6-jls een perfecte tegenstander voor ons", zei de Nigeriaanse (bondscoach Clemens Westerhof gisteren bij terugkeer uit Afrika. -6 6-3,1 5 64 (Jeroen van Dijk traint 'op zijn Deens' Kuit?ZiRQ]terdam_* Badmintonner Jeroen van Dijk onderwerpt zich de komende weken aan de trainingsmethodes van de Deense selec- Nederlandse topper heeft de trainingsstage op eigen ini- - Matsuttiatief geregeld. De Deense selectie bereidt zich voor de finale Br)Bo vvan strijd om de Thomas en Uber Cup, het officieuze wereld- (ZK«kampioenschap voor landenteams. Van Dijk kreeg het v e jDifkaar tot 30 april te mogen meetrainen. Njord strikt sponsor voor drie jaar 3070, leiden Njord beschikt weer over een sponsor. Vandaag verbindt Chlde Rabobank zich voor drie jaar aan de Leidse roeivereniging, 9. N'idie het seizoen inzette met een overwinning van Irene Eijs 20! (skiffhead) en de vierde plaats tijdens de Varsity. De sponsorgel- •482, pden willen de Leidse roeiers in de eerste plaats benutten voor de aanschaf van materiaal en voor het organiseren van trainings- 7' Mart|'CamPen" Promotie waterpoloërs Alkemade 02, h'| boof leiden* De waterpoloërs van Alkemade keren na een afwezigheid Munsjvan één jaar weer terug op landelijk niveau. De ploeg van trainer J Paul van de Putte greep de laatste competitiewedstrijd tegen Hippocampus aan om promotie naar de derde klasse veilig te stellen. Alkemade won in Monster met 10-3. Clemens Westerhof, gistermiddag op Schiphol. De bondscoach stond een compleet ontvangstcomité klaar, dat de Arnhem- foto anp Nigeria had er niet op gerekend, r overlaadde met bloemen en complimenten vanwege de gewonnen Africa-Cup. De leiding van de Deventer eredivisieclub Go Ahead Eagles is ontstemd over de handelwijze van keeper Peter Rufai, die ruim een week gele den met Nigeria de Africa Cup won en nog steeds niet in Deventer is teruggekeerd. Rufai, in Deven ter al vergeleken met voormalig PSV-speler Ro- mario, is inmiddels acht dagen over tijd. Trainer Henk ten Cate tast in het duister over het wegblijven van zijn eerste keeper. Hij zag Finidi George vorige week terugkeren bij Ajax, net als Ikpeba bij Monaco. Ook Ben Iroha is inmid- De Portugese amateurvoetbalclub Gens heeft gisteren bij de politie aangifte gedaan van vergifti ging van negen van haar spelers tijdens een uitwedstrijd zondag tegen de noordelijke club Alf- In de tweede helft van de wedstrijd vielen twee spelers van Gens plotseling met een stekende pijn in hun maag tegen de grond. Speler na speler volgde, totdat uiteindelijk negen mensen van Gens op het veld lagen te kronkelen. De magen van de getroffen spelers moesten in een nabijgele gen ziekenhuis worden leeggepompt. De voetballers moesten een nacht in het ziekenhuis blijven, meldde de toonaangevende sportkrant A Bola. Een arts die de spelers behandelde zei dat de maagstoomissen het gevolg waren van water of een drankje dat 'in slechte staat' verkeerde. Hij kon geen giftige stof vinden. Een woordvoerder van Gens zei er echter van overtuigd te zijn dat in de rust met de drankjes was geknoeid. Alfenense had een 2-0 voorprong op Gens, de leider van de competitie, toen de wedstrijd werd gestaakt. haaksbergen ype cpd-verslaggever Hans de Koning had een nvaldroom. Hij droomde zich in Oranje, zwevend" van EK naar WK. Duikend naar geld en Breroem. Dat was toen. Nu heeft vanhij alleen nog maar pijn. Een droom verscheurd door een ^verbrijzeld bekken, door pijn scheuten die onophoudelijk door zijn lichaam trekken. Die hem 's nachts uit zijn slaap houden. Nee, dromen zal hij Na zestien jaar betaald voet bal verdwijnt Hans de Koning (34) uit de opstellingen. Tien jaar AZ, zes jaar Twente. En de onvervulde wens om ooit nog eens het Nederlands elftal te ha len. Omdat hij van zichzelf wist dat hij er de kwaliteiten voor had. Omdat De Koning de kroon op zijn carrière miste. Het was de eerste oefenwed strijd van het nieuwe seizoen. In het afgeladen Diekmann, tegen Barcelona. Het had geregend, het veld was spekglad. De Ko ning ziet de lage voorzet van Stoitsjkov komen. Hij gaat er voor. Uit zijn ooghoek ziet hij het gevaar: de glijdende Vuce- vic. Er is geen weg terug meer. De gil gaat nog steeds door merg en been. Het been van de aanvaller lijkt dwars door het zware lichaam heen te dringen. Later zou dokter Vierhout, club arts en chirurg, De Koning troosten: zonder beschermend bekken zou er niets meer van zijn ingewanden over zijn ge bleven. Een schrale troost; het bekken is door de klap wél voor een deel verbrijzeld. In de ambulance wist De Ko ning zeker dat hij nooit meer Hans de Koning. foto archief zou spelen. In het ziekenhuis sloop de hoop toch weer in het lichaam. En terug op het trai ningsveld, zes moeilijke maan den later, rook hij weer voetbal. Dat was in januari, nadat de laatste stalen pennen en schroeven uit zijn botten waren gehaald. Hij had zelfs al stiekem op de kalender van het tweede elftal gekeken. ,,Ik was 80-85 procent." Het werd niets. De groepstraining op een zaterdag ochtend was de laatste keer dat zijn noppen zich in het gras drukten. „Na tien minuten kon ik niet meer. Ik had pijn. Overal. Ik kon niet meer lopen." Acht maanden na de klap. De Koning kijkt nog wel eens naar de bewuste beelden. Geen pretje, maar hij blijft kijken. „Ik kan het goed onder ogen zien. Zeker na zo'n lange tijd, je leert te relativeren. Andermans leed, dear kan ik niet tegen. Zoals laatst op TV, een skister die met haar hoofd tegen een paaltje knalt. Daar gruwel ik van. Niet van mijn eigen beelden. Gek he? Hij voelt nu de dubbele pijn. Want de voetbalwereld is veran derd. Het is toch zo zakelijk te genwoordig. Vroeger was het amicaler, toen had je nog vrien den. De voetbalwereld kent geen sentimenten, stelt hij nog maar eens vast. Daar vraagt hij ook niet om, zegt hij. Maar hij hoopt wel op een afscheidsduel. Tien minuutjes maar, de laatste tien minuten in een wedstrijd die speciaal voor hem georgani seerd is. Een waardige aftocht. De Koning kon het maar moei lijk verkroppen dat anderen in de belangstelling stonden. „Daar heb ik heel veel moeite mee gehad", geeft hij toe. „Je doet het toch uiteindelijk alle maal voor je eigen ego." Het is vooral de waardering die hij mist. De Koning moet nu zelfs bijna om een baantje be delen. Na zestien dienstjaren in het betaalde voetbal moet hij met Twente onderhandelen over een toekomst in de techni sche staf. Het gaat moeizaam allemaal. „Die erkenning heb ik nooit gekregen. Het Nederlands elftal, daar had ik moeten staan. Ik was er klaar voor." Beenhakker koos in 1990 voor Menzo als tweede keeper. Dat deed pijn, zei hij toen. De Ko ning weet nu pas echt wat pijn tot zijn v sing werd de kersverse nationale n thonkampioen Aart Stigter gistermiddag in het zonnetje gezet door zijn collega's van de politie Hollands Midden. Zij boden de atleet uit Wijk bij Duurstede, in het dagelijks leven sportdocent, in het hoofd- klantoor in Leiderdorp een bijna levensgrote foto van zichzelf aan. foto loek zuyderduin 'Het was een storm in een emmer water' Even moest het ene spel, dat met bal en net, het afleggen tegen het andere, om de knikkers. In dat centenspel is de Nederlandse Volleybal Bond de afgelopen jaren al niet bijster sterk gebleken. Gisteren werd op de valreep het spelersoproer van Ron Zwerver, Peter Blangé en Ronald Zoodsma in de kiem gesmoord. amsterdam gpd dels weer terug bij zijn Arnhemse werkgever Vi tesse. Ten Cate heeft taal noch teken van Rufai verno men. Het is wel bekend dat Rufai en Ten Cate vlak voor het begin van de Africa Cup een conflict hadden. Nwankwo Kanu van Ajax en Tijani Babangida van Roda JC krijgen een kans zich te voegen bij de Nigeriaanse selectie voor de wereldtitelstrijd in de Verenigde Staten. Bondscoach Westerhof gaat in mei met 31 of 32 spelers op trainingskamp in sportcentrum Papendal bij Arnhem. Bondsdirecteur Theo Hoex kon slechts over de brug komen met mondelinge toezeggingen en niet met keiharde Hollandse guldens. De NeVoBo begeeft zich met een ongedekte verho ging van het budget voor de na tionale mannenploeg opnieuw op glad ijs, maar bondscoach Joop Alberda kan voorlopig in elk geval met een gerust hart via de lucratieve World League de lange aanloop naar het WK in Griekenland gaan maken. De volleybalbond heeft nog steeds geen betrouwbare naam opgebouwd als financieel ge zonde organisatie. Twee jaar ge leden nog lieten de toenmalige bondsvoorzitter Bert Funk en penningmeester Jan Bakker fi nanciële toezeggingen over de tafel rollen, terwijl er nergens in de bondsschatkist guldens aan wezig waren. Het tekort liep op richting een miljoen gulden. Funk en Bakker werden afgeserveerd en de brokstukken werden gelijmd door interim-penningmeester Johan de Wild en bondsdirec teur Theo Hoex. Een donatie van alle bondsleden en een hy potheek op de opstallen in Woerden hielpen de plotseling noodlijdende organisatie tijde lijk uit de brand. Het gat na de Olympische Spelen in Barcelona gaapt nog altijd. Met het afhaken van Na tionale Nederlanden als hoofdsponsor van de nationale teams sloeg de ontreddering toe. Op papier stond er nog al tijd een team van wereldklasse, maar geen enkele potentiële sponsor durfde in de voetstap pen van het verzekeringscon cern, dat jaarlijks grofweg een miljoen gulden in de volleybal- sport pompte, te treden. Fraaie plannen van de com missie Dick Duurkoop, Gerard Verhalle en Joop Alberda bleken niet helder genoeg om sponsors over de streep te trekken. Zelfs de tweede plaats op het EK, vo rige herfst in Finland, was geen steekhoudend argument in de jacht om ondersteuning van het topsportplan. Bondscoach Alberda, die door de NeVoBo nota bene enige tijd als fondsenwerver op pad werd gestuurd, zat even in de rats. Hij dacht namelijk dat zijn toppers Peter Blangé en Ron Zwerver met hun mondelinge toezeg ging tijdens zijn rondgang door Italië akkoord waren gegaan met een minimum aan finan ciële garanties voor de zomer periode bij de nationale ploeg. Eenmaal met de contracten ge confronteerd krabbelden de sterren uit de Serie Al terug. Ui teraard viel Ronald Zoodsma, een uitgesproken broodvolley baller met oog voor luxe, het duo bij. En bondspenningmees- ter Leo Dadema meldde dood leuk dat zijn kas leeg was. „We hebben de pegels niet", zei hij vorige week realistisch. „Als het voor de spelers een probleem is, dan blijft het een probleem." Dat Hoex gistermiddag inder haast wel met een toezegging op de proppen kon komen, wekt verbazing. Waarschijnlijk is er op de begroting al onder hands wat schuifwerk verricht in de hoop dat er in de komen de weken alsnog een sponsor toehapt. Penningmeester Dade ma kon geen verdere uitleg ge ven, want hij is enkele weken op vakantie naar zonniger oorden. In elk geval toonden Blangé en Zoodsma zich in Amsterdam, na een praatsessie van maar liefst vier uur, tevreden. En de mede-intemationals mochten meegenieten en zullen meede len in de salarisverhogingen. „Ze mogen me wel bedanken", merkte Blangé terloops op. „Het was een storm in een emmer water", voegde Zoodsma er nonchalant aan toe. Getraind werd er nog niet in de Sporthallen Zuid. Blangé en Zoodsma konden hun tassen onuitgepakt weer in de bagage ruimte van hun Opel Calibra en BMW zetten. Voorlopig kunnen ze dat luxe wagenpark blijven onderhouden, want het 'mini mumloon' van de NeVoBo lijkt ineens opgekrikt naar 'boven- modaal'. De centenkwestie lijkt daarmee ten einde. De interna tionals, met uitzondering van Ron Zwerver (nog in play-offs Serie Al met Treviso), Henk-Jan Held, Rob Grabert (beiden met Reggio Emilia nog actief tot be gin mei) en Brecht Rodenburg (herstellend van een kleine in greep aan zijn been), zijn ko mend weekeinde al actief in oe fening in het Portugese Guarda, waar duels tegen Bulgarije, Noorwegen en Portugal op de rol staan. buenos aires* Diego Maradona maakt morgen zijn rentree in het Argentijnse voetbalelftal. In Salta, in het noorden van het Zuidamerikaanse land, speelt de ploeg van bondscoach Alfio Basile een vriendschap pelijke wedstrijd tegen Marokko. Beide landen bereiden zich voor op de eindronde om het WK, deze zomer in de Verenigde Staten. Marokko speelt in dezelfde poule als Nederland. Maradona zal waarschijnlijk niet de volledige wedstrijd spelen. Basile: „Ik zal hem vervangen zodra hij moe is." Maradona rekent op 45 minuten. Hij heeft zich de afgelopen maand intensief voor bereid. In La Pampa, 600 kilometer ten westen van Buenos Aires, kreeg hij een speciale behandeling. Berlusconi wil voorzitter van kampioen Milan blijven Ongeacht het verdere verloop van zijn politieke loopbaan, wil Silvio Berlusconi voorzitter blijven van AC Milan. Dat zei de mo gelijk toekomstige regeringsleider nadat Milan zondag de derde landstitel op rij had behaald. „Sportclubs zijn geen winstgevende ondernemingen. Ik hoop aan te blijven", aldus Berlusconi. „Als mijn politieke verant woordelijkheden het zouden vereisen, zou ik geen seconde twij felen en opstappen bij Milan." Bayern München wil Emil Kostadinov contracteren. De Duitse topclub heeft FC Porto, de huidige werkgever van de Bul gaarse spits, een ruil met Adolfo Valencia voorgesteld. De Co lombiaanse aanvaller komt in München nauwelijks aan voetbal len toe. Volgens Jorge Nuno, de voorzitter van FC Porto, valt er te praten over de transfer. Bayern moet wel 2,5 miljoen gulden bijbetalen. Bayem München legde afgelopen week al de Franse aanvaller Jean-Pierre Papin vast voor de komende jaren. Den Bosch houdt zicht op basketbaltitel De finalereeks om het landskampioenschap bas ketbal kent dit seizoen twee grillige ploegen. EBBC/Den Bosch en BS Weert wisselen zwakke met heel goede duels af. Gisteravond was het de beurt aan Den Bosch om positief uit te pakken: 81- 52. De Bossche ploeg bracht daardoor de stand in de cyclus om vier gewon nen wedstrijden op 3-2, nog steeds in het voordeel van BS Weert, dat morgen in ei gen huis opnieuw de kans heeft zijn eerste basketbal - titel op te eisen. De Limburgers moeten dan anders uitpakken dan gisteravond in de Maas poort. Na de knappe winst van afgelopen zaterdag zak te het spelpeil van Weert Coach Cor van Esch van Den Bosch vond het goede spel van zijn team nog geen garantie voor aflevering zes van de play-offs. „Je kunt er geen peil op trekken. Beide ploegen spelen ontzettend wisselvallig." Het duel van gisteren was voor rust (45- 28) al beslist. boston/rotterdam gpd Bonn sip wraakactie voor zijn mislukken als professional „Wij verlangen een absolute en compromisloze uitleg", zei woordvoerder Jürgen Kindervater van Telekom. Over de toekomst van de ploeg wilde de sponsor niet speculeren. In het contract met Go- defroot staat zwart op wit dat onmiddellijk ont slag volgt wanneer doping bewezen wordt. Het marathonparcours van Rotterdam is niet langer 'the limit'. De 'ongelooflijke' tijd van Vincent Rousseau, zondag in de Maasstad, ten spijt bleek het gisteren in Boston, Massachusetts, USA, nog weer sneller te kun- De directie van Telekom in Duitsland neemt de beschuldingen van Uwe Ampler over doping bij de wielerploeg serieus. Gisteren werd de Belgi sche ploegleider Walter Godefroot in Bonn ont boden om uitleg te geven. De onthullingen door de oud-amateurwereld kampioen kwamen twee weken voor de sponsor een beslissing neemt over het voortbestaan. Ze veroorzaakten veel deining in de ploeg. „De ren ners zijn teleurgesteld in Ampler. Zij vragen zich af of het Amplers bedoeling is de ploeg te laten li quideren", verklaarde Godefroot gisteren. De coureurs zien de uitspraken van Ampler als een Godefroot heeft intussen een advocaat laten onderzoeken of juridische stappen tegen zijn ex- kopman en diens manager Werner Rabbel zin hebben. „Zijn uitspraken missen elke grond." Zijn renners fietsten de afgelopen dagen de be schuldigingen van zich af. Zabel won drie etappes in de Ronde van Aragon, Ludwig één. De tijden van geprolongeerd winnaar, de Kenyaan Cosmas N'Deti, en achter hem nog een hele trits lopers, waren zelfs zo scherp, dat bij het opmaken van de nieu we ranglijsten een ware aardverschuiving moest wor den geconstateerd. N'Deti: 2.07.15, Espinosa 2.07.19, vijfman in de 2.08 u, drie in de 2.09. Boston 1994 is de in de diepte snelste marathon ooit gelopen. Met als voorname conclusie: de beste tien marathontijden uit de inmiddels 98-jarige geschiedenis van de Amerikaanse havenstad zijn nu ge middeld net iets beter dan de al sinds 1985 onbetwiste top-tien van Rotterdam. Boston stond tot gisteren vierde op die fictieve rang lijst, royaal achter Rotterdam, Tokyo en Chicago. Maar het moyenne van Rotterdam (na zondag 2.08.11,6 voor de top-tien) werd door N'Deti c.s. voor Boston met zo'n vijf seconden omlaag gehaald: 2.08.06,1. N'Deti profiteerde bij zijn tweede opeenvolgende overwinning in Boston van het goede weer: tempera tuur tien graden, wind in de mg, heldere lucht, zon, goede luchtvochtigheid. Hij kwam na 35 km aan de lei ding. Nadat de eerste helft in een relatief trage 1.04.52 u was gegaan, zette de pas 22-jarige Kenyaan een 'eind- split' neer van 1.02.22. Nog nooit vertoond, want zelfs tijdens zijn Rotterdamse wereldrecord was Belayneh Densimo in 1988 niet lager uitgekomen van 1.03.22 in de eerste halve. N'Deti werd in de laatste kilometers opgejaagd door de winnaar van New York 1993, de Mexicaan Andres Espinosa, die de Kenyaan tot op twintig meter naderde. Maar N'Deti had net genoeg adem over om aan zijn ge garandeerde startgeld van 70.000 dollar nog een paar hoogst interessante premies toe te voegen. Met zijn bijna eenjarige zoontje Cosmas Boston (ver noemd naar zijn zege van vorig jaar, in 2.09.33) op de arm, reageerde N'Deti op de huldiging met lauwerkrans zoals alle Kenyaanse middenafstandlopers dat plegen te doen: alsof hij net terug was van een boodschap. Boston is de oudste van alle moderne marathons. Al le 98 edities zijn gehouden op Patriots Day, de derde maandag in april. Er wordt gestart op Hopkinton, de ra ce voert over een heuvelachtig parcours, het laatste stuk is aflopend naar de finish voor Prudential Center. Officiële erkenning heeft het Boston-parcours niet, om dat er te veel hoogteverschil is. De afmetingen kloppen echter op de millimeter, daar letten de naaste concur renten New York en Chicago wel op. Het prestige druipt van de Boston marathon af. Er is een atletenbudget van bijna 2,5 miljoen gulden (Rotter dam f 1,2 miljoen). Boston staat garant voor kwaliteit. Wie niet snel genoeg is krijgt geen startbewijs. Toch kwamen er gisteren 9000 lopers/sters door de 'ballota ge', onder wie veel mannen- en vrouwentoppers. Cosmas N'Deti liep met zijn 2.07.15 de vijfde lijd ooit, achter Jones (2.07.13), Lopes (2.Ü7.12) Salah (2.07.07) en Densimo (2.06.50). De laatste drie werden geklokt in Rotterdam. Espinosa is met zijn 2.07.19 nu zesde op de wereldranglijst aller tijden. Rousseau hangt na één «lag genieten van zijn Rotterdamse 2.07.51 alweer op het randje van de absolute top-tien: gedeeld tiende met De Castella. Ook bij de vrouwen ging het in Boston ongehoord sneld. De 28-jarige Duitse Uta Pippig voegde na New York 1993 ook Boston aan haar inmiddels steeds impo santer erelijst toe. Pippig liep op vijf kilometer van de streep weg bij de Zuidafrikaanse debutante Elena Meyer, en finishte in 2.21.45. Het is de snelste wereldtijd sinds Jane Benoit, Chi cago '85 (2.21.21) en het wereldrecord van Ingrid Kris tiansen (2.21.06, Londen *85). Ook de olympische kam pioene van Barcelona, de Russin Valentina Egorova, dook met 2.23.33 ruimschoots onder de beste seizoen tijd, die Miyoko Asahina zondag in Rotterdam reali seerde (2.25.52).

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 21