'FNV stelt Heineken ultimatum Den Haag krijgt kansspelmuseum Randstad Filenieuws boven de snelweg Deetman: 'CDA heeft licht voorjaarsgriepje' Passagiers uit tram gezet Plan voor 'colosseum' in Bijlmer Olifanten in bad Druk op gezinnen soms NSDAG 19 APRIL 1994 Jjoede werkgever' voelt zich gestraft li.oo-jna 90 procent van de leden van de Industriebond FNV )fd j de Nederlandse Heineken-bedrijven is bereid om ac- :g met te voeren om zo een nieuwe CAO af te dwingen. Dat is uitslag van de peilingen die de bond vanaf zondag- ond onder zijn leden heeft gehouden. De bond heeft uur en Heineken-directie vanmorgen een ultimatum over- .00 uur indigd dat donderdag om 10.00 uur afloopt. Als er voor utend vop lijd geen nieuw voorstel komt breken stakingen uit. heelkui "deterwoude -17.00 forige week liep het CAO-over- »g vast. Breekpunt was de soneis van 2,5 procent waar de lond mee kwam nadat duide- ji- was dat Heineken absoluut [iets voelt voor het invoeren an een vierdaagse werkweek. Üet afgebroken overleg was loor de Heineken-directie giste- man eriPn aan^e^:'nB om een onge" 'ruikelijke persbijeenkomst te het vefeleggen. Het bedrijf voelt zich aan lis 'goede werkgever' gestraft loor de bonden. Directeur per- •00: Vaf|oneelszaken en CAO-onder- F' Verstee8 Neder- door-and presenteerde Heineken als zoals heten bedrijf dat zijn maatschap pelijke verantwoordelijkheid Cljeemt voor het scheppen van verkgelegenheid. en óver F)e 'dee^ re<delijke' voorstellen nu zfin afgewezen zouden met het be- 's 'Amereikte bij andere brouwers en Dij Unilever en Douwe Egberts, straat 6&feineken bood voor dit jaar een weest d^gnrnaiige uitkering van een er^a^procent en volgend jaar een ie puttef»tructLire^e loonsverhoging van het boi,5 procent. Daarnaast wil het Hij voljedrijf afspraken maken over 3ar- ïeeltijdbanen, werkervarings plaatsen en een nieuwe vut-re- 20800, jjeling. Maar de Industriebonmd pNV vindt dat pakket over de 2Q^'4ele linie te mager. De loons- -•'"?° /erhoging zou feitelijk, na weg strepen van bestaande uitkerin- 45f gen, slechts 1 procent zijn en de 30,' zo afspraken over deeltijd en werk ervaring zouden eerder al zijn gemaakt. a) Heineken-directeur Versteeg rechtvaardigde dat krappe pak- g' ket door te verwijzen naar de zo moeilijke marktsituatie in Euro pa. Dat Heineken als concern het afgelopen jaar een record winst behaalde en van plan is miljoen in Azië te investe- staat volgens hem helemaal 16.151 I-9560C los van de resultaten ir; Neder land, waarvan het bedrijf overi gens geen cijfers prijsgeeft. ,,Een vergelijking van appels met peren", volgens Versteeg. Creatief boekhouden De bond ziet dat anders, die heeft eerder al laten blijken de winst niet alleen naar de aan deelhouders te willen laten wegvloeien. Volgens FNV-on- derhandelaar E. Schellenberg waren de resulaten bij Heine ken in Nederland formeel in 1993 ongeveer gelijk aan die in 1992. „Maar dat is een kwestie van creatief boekhouden. De brouwerij in Zoeterwoude pro duceert voor de export. Er gaat op dit moment meer naar Ame rika dan ooit en de winst daar van wordt geboekt bij Heineken internationaal." De Heineken-directie heeft de afgelopen dagen ook gepro beerd het personeel te overtui gen van haar standpunt. Dat ge beurde aan de hand van CAO- vergelijkingen, maar ook via brieven op de prikborden. Daarin drukte Versteeg de werknemers op het hart dat een eventuele staking 'grote finan ciële gevolgen' zal hebben op korte en lange termijn. Bij de Nederlandse Heineken- bedrijven behalve de brou werijen in Zoeterwoude en Den Bosch, ook Vrumona in Bunnik en Brand in Wijlre werken 5.000 mensen. Ongeveer 3700 van hen vallen onder de CAO. De laatste keer dat bij Heineken werd gestaakt was in 1990. Dat gebeurde toen pal voor carna val. Binnen enkele dagen kwam toen alsnog een CAO rond. Het afgelopen najaar dreigde op nieuw een staking. Inzet was toen de reorganisatie van de brouwerij. Dat werd afgewend met de garantie dat er bij heine ken tot eind 1997 geen ontsla gen vallen. liale audel e lesver- Man met valse duizendjes gepakt den haag De Haagse politie heeft gisteren een 43-jarige Hage naar aangehouden, die twintig valse briefjes van duizend gulden op zak had. Dat heeft een woordvoerder van het regiokorps Haaglanden meegedeeld. De verdachte viel door de mand toen hij in een warenhuis cd's wilde kopen en bij de kassa met een briefje van duizend gulden op de proppen kwam. De caissière verwees hem door naar Klantenservice. Die ontdekte dat het bankbiljet vals was. Discodreun bij 'Schindler's list' Zo'n vijftig boze bioscoopbezoekers hebben gister avond tijdens de voorstelling van 'Schindler's List' in het Am sterdamse Tuschinski-2 hun geld teruggevraagd. Tijdens de film werden ze 'weggedreund' door de muziek van de band Buck- weed die de première van de film 'De Flat' in Tuschinski-1 om lijstte. Volgens een bioscoopbezoeker paste de 'salsamuziek' op de achtergrond absoluut niet bij de aangrijpende beelden van Spielberg's film over jodenvervolging in de Tweede Wereldoor- RtMt^MOMftfFILC MR1J" "RIM6 WEST 4 KR FILE Amsterdam Boven de toevoerwegen naar de ringweg Amsterdam (A10) hangen sinds gisteren route-informatiepanelen. Ze geven continu be richten door over files, stremmingen en calamiteiten op de A10. Rijkswaterstaat heeft voor het systeem gekozen omdat automobilisten positief reageerden op een proef. foto anp grootste partij worden. Natuur lijk heb ik liever Brinkman dan Kok.' Lubbers leek dat anders te zien, maar volgens Deetman is dat maar schijn. „Het heeft te maken met de hitte van de ver kiezingstijd, waarbij journalis ten denken aan een half woord genoeg te hebben. De uitspra ken van Lubbers moeten genu anceerder worden gezien." Overigens staat de C van het CDA nog steeds voor christelijk, betoogde de kamervoorzitter. „Bij de verantwoordelijkheid die het we willen nemen, is de Bijbel de grondslag voor het partijprogramma. Een licht voorjaarsgriepje. Daar kampt het CDA mee, zo hoopt kamervoorzitter W. Deetman. Deetman deed deze uitspraak gisteren tijdens een bijeen komst in Katwijk. De plaatselij ke afdeling had het zwaarge wicht uitgenodigd om duidelijk te maken dat de C binnen CDA wel degelijk nog op christelijk sloeg. Deetman benadrukte verder dat de positie van Elco Brink man als lijsttrekker en mogelijk premier niet ter discussie staat. „Brinkman is de nummer één en blijft ook na de verkiezingen één als wij de Een Rotterdamse trambestuurder heeft gistermiddag geweigerd zijn passagiers nog verder te vervoeren. De bestuurder van lijn 4 was het gedrag van een aantal scholieren zat en sommeerde hen meermalen de tram bij een halte te verlaten. Toen dat niet hielp, stopte hij en draaide hij het bordje op 'Buiten Dienst'. Volgens de man is het iedere dag hetzelfde gedonder: „Steeds weer die deuren open en dicht en aan de noodrem trekken. Via de politie om assistentie verzoeken heeft geen enkele zin. Want dat duurt een half uur. Zo lang kun je hier niet blijven staan. Dan is ontruimen de enige remedie", luist op lijn 4 zijn wagenbegeleiders ingezet. Die begeleiders zijn echter lang niet altijd aanwezig. Gedetineerde ontsnapt in Amsterdam Nieuw initiatief Staatsloterij Een 38-jarige gevangene is gis terochtend rond negen ont snapt uit het huis van bewaring aan de Havenstraat in Amster dam. Volgens een woordvoer der van justitie was de man be zig met werkzaamheden op de binnenplaats toen hij plotseling kans zag om over de muur te klimmen en in de stad te ver dwijnen. Het is niet duidelijk of er iets tegen de muur geplaatst stond waardoor de gevangene makke lijk kon ontsnappen. De man zat een straf tot april 1995 uit wegens diefstal. Hij had tegen zijn veroordeling door de recht bank hoger beroep aangete kend. amsterdam De Stichting Bijlmer Meer Kunst heeft plannen voor de bouw van een 'colosseum' waar cultuur, ambachten, sport, spel en economische bedrijvigheid bij elkaar kunnen komen. Het bouwwerk, vergelijkbaar met het gelijknamige antieke theater in Rome, moet gemaakt worden van beton en ander materiaal van de gesloopte flats Geinwijk en Gerenstein. Het plan krijgt 5000 gulden van de gemeente Amsterdam, als winnaar van Startgeld, waar bij allerlei initiatieven van Am sterdammers door een jury be oordeeld worden. Of het colos seum in de Bijlmer haalbaar is, is nog onduidelijk. Het project kost naar schatting vier miljoen gulden. Een locatie is nog onbe kend. In Den Haag wordt op 26 april het Neder lands Kansspelmuseum geopend, een ini tiatief van de Staatsloterij. Het museum wordt gevestigd in het nieuwe kantoorpand van de organisatie aan de Oranjestraat dat op dezelfde dag officiëel in gebruik wordt genomen. De collectie besteedt voorlopig aandacht aan de doelstellingen van diverse loterijen, de lotenverkoop, de prijzen, loterijtrekkin gen en politieke aspecten van de loterij. Naast voorwerpen, documenten en kunst werken zijn onder meer een historische maquette en een trekkingsscène uit het be gin van deze eeuw te zien. De eigen verzameling is opgebouwd uit attributen die in binnen- en buitenland zijn aangekocht. Daarnaast staan Nederlandse musea voorwerpen in bruikleen af. In de toekomst wil het museum zich met wisse lende tentoonstellingen ook richten op an dere vormen van kansspelen, zoals de lotto en wat zich in casino's afspeelt. Bij de op richting en inrichting van het museum, waarvan de voorbereiding een aantal jaren vergde, is samengewerkt met het Belasting museum in Rotterdam. Dit leverde ook een aantal voorwerpen en documenten voor het Kansspelmuseum. Rotterdam Olifanten van de Rotterdamse diergaarde Blijdorp verhuisden gisteren naar hun nieuwe tropische onderkomen. Ze n een badje, onder toeziend oog van hun verzorger. Alleen Ramon moet nog verhuizen, later deze week. Gesprek tussen Van Thijn en Nordholt geheimzinnig Het ministerie van bin nenlandse zaken wil geen enkele mededeling doen over het gesprek dat mi nister Van Thijn gisteren heeft gevoerd met de Am sterdamse korpschef Nordholt. Centraal in dat onderhoud stond het functioneren van Nord holt tijdens de spraakma kende IRT-affaire. zelf beves tigde gistermiddag in Utrecht, waar hij voor de PvdA op verkiezingstour nee is, dat hij met een aantal hoofdrolspelers heeft gesproken. Op de in houd van het gesprek wil de Van Thijn niet ingaan. Wel zei hij dat nog ver volggesprekken worden gehouden. Ook Nordholt zelf laat via zijn woordvoerder we ten dat van zijn kant niet wordt ingegaan op het ge sprek met Van Thijn. „De minister heeft gepraat met hoofdcommissaris Nord- Van Riessen. Verder geven wij geen enkel commen taar", aldus Nordholts woordvoerder. Het gesprek met de Utrechtse korpschefWiar- da, dat eveneens gisteren op het programma stond, is niet doorgegaan. Ook het onderhoud met bur gemeester Opstelten van Utrecht is op verzoek van Van Thijn uitgesteld. Een woordvoerder van de poli tie in Utrecht zegt niet te weten wanneer de ge sprekken met Wiarua en Opstelten wel worden ge voerd. Gedetineerden zoeken nieuw contact na verbroken relatie 6756, List 1. ROPOL 15, OPOLI 16.00, 4 In tl> DEN HAAG GPD Een overval op een geldtrans port in Antwerpen kwam Hans Koome duur te staan. De Leide- naar verloor niet alleen vijfen- eenhalf jaar van zijn vrijheid, maar ook zijn vriendin. „Ander half jaar heeft ze het volgehou den, maar ze kon het niet langer aan. In goed overleg hebben we er toen maar een punt achter gezet." Het is een ervaring die hij deelt met vele andere gedeti neerden. Een verblijf in de ge vangenis is niet zelden funest voor een relatie. „Terwijl je je daarjuist aan vastklampt. Het is een van de weinige contacten met de buitenwereld die je nog hebt. Maar de druk op de vrou wen en gezinnen is soms gigan tisch. Vaak reageren de familie en andere mensen in hun om geving heel afwijzend. Zo van: 'waarom zou je op hem blijven wachten, die deugt toch ner gens voor'. Probeer daar maar eens vanuit je gevangenis te genwicht aan te bieden. Je doet alles wat maar mogelijk is om je relatie in stand te houden. Als dat dan toch niet lukt, val je in een groot gat. Je komt opeens in een vreselijk isolement terecht." Om dat te doorbreken heeft de 39-jarige Leidenaar het ini tiatief genomen om met zeven tien mede-gedetineerden uit gevangenis Esserheem in Veen- huizen contact te zoeken met vrouwen die willen correspon deren. „Het is ons in eerste in stantie te doen om een briefwis seling. Als dat vervolgens leidt tot bezoekjes, zou dat mooi zijn. Natuurlijk hoopt iedereen dat er een leuk contact uit voort komt." Koome kan zich de schroom om zo met gedetineerden in contact te treden wel voorstel len. „Maar ze hoeven niet bang te zijn dat ze met moordenaars of verkrachters te maken krij gen. In onze contactgroep zitten geen mensen die voor moord of zedendelicten zijn veroordeeld. Daar zijn we heel selectief in ge weest. Het zijn ook allemaal jongens die tijdens hun detentie door hun vrouw of vriendin zijn verlaten." Beloftes Ook na het uitzitten van de straf loopt het nog vaak mis, is de er varing van onderzoeker Martin Morings, verbonden aan de rijksuniversiteit Utrecht. „In ge sprekken die ik met gedetineer den en hun relaties voerde, kwam opvallend vaak naar vo ren dat vrouwen vooral teleur gesteld afhaakten omdat geda ne beloftes niet werden inge lost. Als hun man na zijn vrijla ting weer in zijn oude gedrag vervalt, pikken ze dat niet zo ge makkelijk nadat ze er enkele ja ren alleen voorstonden." Uit oogpunt van criminali teitsbeheersing werkt niets zo preventief als een goede relatie, beseft Morings. Toch plaatst hij een kanttekening bij het initia tief van de gedetineerden in Es serheem. „Ik kan me de behoef te goed voorstellen, maar het ri sico bestaat dat zo'n correspon dentie verwachtingen wekt die niet bewaarheid worden. Ik denk dat vrouwen die daar aan beginnen in elke geval stevig in de schoenen moeten staan en dat de intenties van beide kan ten helder moeten zijn." Vrouwen die interesse heb ben, kunnen een briefje - „liefst met foto" - naar gevangenis Es serheem in Veenhuizen (Drenthe) sturen, ter attentie van Hans Koome. „Dan stuur ik een lijst toe met foto's en een korte beschrijving van de leden van onze contactgroep. Ze kun nen dan zelf bepalen met wie ze contact willen leggen. Samen met een maatschappelijke wer ker zorg ik er voor dat een en ander in goed banen wordt ge leid." Hans Koome (midden): „Het g e situatie en die bereid zijn ons isolement te doorbreken.'

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17