'Het gaat erg goed met de kerk' Kerk Samenleving Engelse bisschoppen hekelen criminaliteitsbeleid van Major te DINSDAG 19 APRIL 1994 UIT DE KERKBLADEN Jongensboek1 Aanvankelijk leek het een spannend jongensboek, schrijft dominee G. van Roe kei van de Christelijke Gere formeerde Kerk in Nieuw- Vennep in het blad 'Woord en leven'. „Bij graafwerk zaamheden ten behoeve van een hut vond een aantal kin deren in onze tuin een schat. Een gouden trouwring. Ze voelden zich de koning te rijk. De inscriptie aan de bin nenkant van de ring maakte ons al snel duidelijk wie de wettige eigenaar is. Daar stond: 'Janny, 11-10-66'. De trouwring van dominee Vis ser, dus. Wij dachten direct: wat houdt dominee Visser toch veel van ons. Bij onze komst naar Nieuw-Vennep mochten we zijn legendari sche hengel als een nalaten schap uit de Vennepse perio de van dominee Visser ont vangen. En nu dit!" Jongensboek(2) Maar, zo vroeg Van Roekei af, houdt dominee dan meer van zijn vroegere gemeente dan van zijn vrouw Janny? „Dat zal toch niet waar zijn. 'Waar werd oprechter trouw, wereld ooit gevonden' dan bij het zilveren bruidspaar in de Huizense pastorie. Maar wat is dan wel de reden van deze schat in de akker? Lief desverdriet? Een ouderwetse vorm van sparen? Een lief desverklaring aan de zware klei van de Haarlemmer meer? De vraag prangt in ons gemoed: Waarom? Wat is het geheim van deze ring? Trou we lezers van ons blad herin neren zich nog de pastorale mijmeringen van dominee Visser naar aanleiding van zijn hengel in onze schuur. Misschien wil hij de lezers nu dienen met de verklaring van dit mysterie." Jongensboek (3) De ring zal in elk geval zo spoedig mogelijk aan de rechtmatige eigenaar worden overhandigd, belooft Van Roekei. „Het zal mij niet ver bazen, gemeente, als domi nee Visser dan zal spreken over Lukas 15:8-10." Voor de minder bijbelvasten onder ons: het gaat hier om de ge lijkenis van het verloren schaap en de verloren pen ning. Vanaf vers 8 staat: 'Of welke vrouw, die tien schel lingen heeft, en er één ver liest, steekt niet een lamp aan en veegt het huis en zoekt zorgvuldig, totdat zij hem vind? En als zij hem ge vonden heeft, roept zij haar vriendinnen en buren bijeen en zegt: Verblijdt u met mij, want ik heb de schelling ge vonden, die ik verloren had. Alzo is er, zeg Ik u, blijdschap bij de engelen Gods over één zondaar, die zich bekeert.' Roepingen Pater Frans Vervooren van de RK St. Willibrord-parochie constateert in het Oegstgees- ter kerkblad Oké dat het le ven van 'alleengaanden' in onze cultuur veel meer ac ceptatie heeft gekregen dan in de geschiedenis die achter ons ligt. Hij legt vervolgens een link naar 24 april, als het 'wereldgebedsdag voor roe pingen' is. „Het leven als reli gieus of priester is een vol waardige mogelijkheid het leven vrucht te laten dragen. Het klimaat in een parochie kan er toe bijdragen dat een vrouw of man kiest voor een leven dat 'toegewijd' is (in welke vorm dan ook!) aan de zending vanuit de Geest van Jezus Christus. Het Konink rijk van God groeit in deze wereld als mensen bereid zijn zich er voor in te zetten." De rooms-katholieke bisschoppen van Engeland hebben scherpe kritiek geuit op het criminaliteits beleid van de conservatieve regering-Major. Voor al het beleid meer mensen naar de gevangenis te sturen om de misdaad te bestrijden, deugt niet in de ogen van de bisschoppen. Er is een duidelijke samenhang tussen werk loosheid en misdaad, met name wanneer de ver schillen tussen de inkomens groter worden. Dit geldt vooral voor jeugdige overtreders, zegt de bisschoppenconferentie van Engeland en Wales. Werklozen hebben meer tijd om handen, mis sen de stabiliteit van vast werk en lijden aan een gebrek aan waardigheid en zelfrespect. Verder ontbreekt het hen aan geld om die dingen te ko pen die anderen zich wel kunnen aanschaffen. Met waardering spreken de bisschoppen over een wet uit 1991, waarbij minder zware crimine len niet naar de gevangenis worden gestuurd maar juist door opvang in de gemeenschap wor den geholpen. „Er is nu echter sprake van een dramatische breuk met dat beleid, waarbij de re gering weer de voorkeur aan gevangenisstraf geeft." Gevangenisstraf moet niet als de normale straf worden gezien, maar alleen worden voorbehou den aan plegers van zeer ernstige misdaden. De bisschoppen wijzen tenslotte op onderzoeken waaruit blijkt dat herintreding in de maatschappij niet wordt geholpen door gevangenisstraf. Albanees-Orthodoxe Kerk veroordeelt Griekse 'terreur' GENEVEEPD De Albanees-Orthodoxe Kerk heeft de aanslagen van Griekse extremisten in het zuiden van Albanië krachtig veroordeeld. Zulke 'terreurda den' zijn niet te verenigen met het christelijke geloof, zegt aartsbisschop Anastasios van Tirana, het hoofd van de kerk. Zijn verklaring werd door de Konferentie van Eu ropese Kerken (KEK) ver spreid. De aartsbisschop wil dat de overval op een kazerne, waar bij twee Albanese soldaten werden gedood, tot op de grond toe worden uitgezocht. 'Gemaskerde personen' pro beren het vreedzaam samen leven van mensen in dat ge bied te torpederen, aldus Anastasios. Een deel van de Grieks-Orthodoxe Kerk steunt de Griekse nationalisten in .Al banië. De bisschop van Konit- sa, dat dicht bij de grens met Albanië ligt, heeft een radio zender laten installeren die rt voor de in- Public-relations hoogleraar A. van der Meiden heeft eigen visie op rapport Planbureau Leuk rapport hoor, dat van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) over de ontkerkelijking in ons land. Maar prof. dr. A. van der Meiden heeft er zo zijn vraagtekens bij. Want: „Ik heb gewoon andere obser vaties." Rondkijkend kan hij niet anders dan conclu deren: „Het gaat erg goed met de kerk! Knap onder zoek dat me van die ge dachten weghaalt." UTRECHT «GPD De bijzonder hoogleraar public relations in Utrecht relativeert in het weekblad Hervormd Ne derland het SCP-onderzoek, waarin wordt voorspeld dat in 2020 nog maar een kwart van de bevolking lid is van een kerk. Van der Meiden wil niets aan het onderzoek afdoen, maar ge looft niet dat de conclusie ge rechtvaardigd is dat het beroerd gaat met dè kerk in ons land. „Kerkelijk Nederland bestaat niet, als het om cijfers van kerk bezoek gaat. Een uitspraak als: het kerkbezoek in Nederland loopt sterk achteruit, noopt tot de tegenvraag: waar dan, in welke kerken?", aldus Van der Meiden, die al 35 jaar de kansel beklimt en van daaraf nog nooit een teruggang in het kerkbe zoek heeft bespeurd. Van der Meiden kan niet zo veel met het 'gemiddelde' be ginnen waarmee het SCP-on derzoek werkt. Oké, de kerken in grote steden raken leeg, maar 'ik kan rustig beweren dat de kerkgang in delen van Neder land stabiel is, hier en daar groeit, bij voorbeeld bij de vrij zinnigheid en de evangelicals' en zeer hoog is bij de extreem rechts-orthodoxe gemeen schappen'. En bovendien is het in de Randstad ook niet alleen maar droefenis. Tegenover de 'afval' Hoogleraar A. van der Meiden: „Ik van de grote kerken, staat de groei van nieuwe gemeen schappen. „Niemand had tien jaar geleden durven voorzeggen dat leegkomende kerken meteen weer opgekocht worden door andere godsdienstige be wegingen. die ze weer vol krij gen. Dat is ook een respectabele markt!" Het SCP denkt dat het platte land, waar de kerkelijke afkal ving nu nog meevalt, straks ook een kaalslag zal meemaken. Ach wat. Van der Meiden trekt een vergelijking met de 'grove bele digingen in krantekoppen bij verkiezingsuitslagen: Nederland stemt slecht'. 'Een klap in het gezicht' van plaatsen waar de opkomst boven de tachtig pro cent lag. Van der Meiden vertelt van heb gewoon een andere observatie." een preekbeurt die hij had in Hellendoorn, waar 'duizend mensen drie kwartier voor aan vang in de kerk zaten en er ze ker honderd naar huis moesten worden gestuurd'. Een week eerder had hij elders dertig mensen in de kerk. Het kerkbe stuur was er blij mee, want vijf jaar eerder hadden ze maar tien kerkgangers. Een groei, aldus Van der Meiden, 'om van te wa tertanden'. „De verschillen zijn zo groot, dat elk gemiddelde een aanfluiting is. En ik denk dat menig trouw kerklid in die gemeenten waar de kerk nog groeit en bloeit met enig cynis me het rapport ter zijde legt: laat ze hun zaakjes daar maar eens beter regelen." De communicatiedeskundige is ervan overtuigd dat een kwa litatief produkt ook in de kerk resultaten oplevert. Procentueel zullen er, verwacht hij, dan net zoveel mensen 'of meer', in de kerk komen dan in 1894 of 1794. Want laten we het vérlè- den niet idealiseren: „Het was ruim honderd jaar geleden in de Nederlandse Hervormde Kerk in sommige streken van ons land even verdrietig met de kerkgang gesteld als in de mid deleeuwen." De hoogleraar vindt het bo vendien vreemd dat er zo wei nig aandacht is voor het ver schijnsel dat mensen 'hun reli gieuze ervaring ook op andere manieren wensen te bevredi gen. namelijk via het giganti sche aanbod van radio en tele visie, boeken en tijdschriften, bandjes en videobanden'. Ofte- foto G pd wel: er is meer dan de kerk als instituut. „Onzin", noemt Van der Meiden het, dat Denemar ken volgens het SCP-rapport 'veel christelijker' zou zijn dan Nederland. „Je praat over een totaal andere kerkbinding en - beleving, je gelooft daar braaf in God, bent in de kerk gedoopt en bent lid van de Deense staats kerk. Kom je er ooit? Natuurlijk niet!" Eindigt Nederland in de on derzoeken steevast in de top-3 van landen met de grootste ont kerkelijking, Van der Meiden verdedigt een andere stelling: „Nederland is waarschijnlijk één van de 'meest christelijke' landen in de wereld, waar niet minder dan ongeveer twee mil joen mensen elk weekend in de kerk zit." Duitse RK Kerk distantieert zich van omstreden agenda De Rooms-Katholieke Kerk in Duitsland heeft zich gedistanti eerd van de 'rooms-katholieke jongerenagenda Komm-Mit', die door een commercieel be drijf wordt uitgegeven. Daarin wordt propaganda gemaakt voor rechtsextreme groeperin gen zoals de Republikaner. Ook wordt Polen ervan beschuldigd na de oorlog Duits gebied te hebben 'geroofd'. De agenda is een zaak van de uitgeverij. De RK Kerk draagt er geen enkele verantwoordelijk heid voor, aldus een verklaring van de bisschoppenconferentie. De agenda is in een oplage van 100.000 exemplaren naar ruim 1000 parochies verzonden. Priesters en jeugdleiders had den, zo bleek uit een onderzoek, bijna alle exemplaren al ver deeld. Een jeugdwerker in het bis dom Limburg, Alfons Vaitkas, heeft de priesters in zijn bisdom opgeroepen de uitgedeelde agenda's weer in te nemen om dat de inhoud ervan 'politiek gevaarlijk' en antisemitisch is. Opmars van Evangelische groeperingen niet te stuiten De opmars van Amerikaanse evangelische groeperingen op de eilanden van de Stille Oce aan is nauwelijks te stuiten. Bij de gevestigde kerken neemt de bezorgdheid toe over de populariteit die deze groepen met name onder jon geren genieten. De Oceani sche Conferentie van Kerken (PCC) presenteerde een boek onder de titel 'Winds of Chan ge', waarin met zorg gecon stateerd wordt dat het aan deel van leden van de protes tantse kerken in de bevolking van de eilanden in snel tempo daalt. Volgens de auteur, de op Fiji verblijvende Duitse politicoloog Manfred Ernst, is nu bijna 20 procent van de bevolking van de Stille Zuid- zee-eilanden bekeerd door op Amerikaanse leest geschoeide evangelische groeperingen. Ernst verklaart de aantrek kingskracht van de uit de Ver enigde Staten overgewaaide evangelische boodschap uit de veranderingen die zich op de eilanden hebben voltrok- Joods Museum in Boedapest Het Joods Museum in Boeda pest is heropend. Het museum was enkele maanden gesloten nadat het was beroofd. De her opening viel samen met de her denking van het begin van de jodenvervolging in Hongarije, vijftig jaar geleden. De dieven, die nooit zijn op gespoord, hadden niet alleen waardevolle voorwerpen mee genomen maar ook het interi eur van het museum totaal ver woest. „Maar vandaag zijn we weer onder vrienden", zei di recteur Robert Turan bij de her opening. HET WEER 5 VAN) Voorjaar breekt los De atmosfeer maakt in deze dagen een drastische ommezwaai. Ruim een week is de luchtdruk ten wes ten van Ierland erg hoog geweest, waardoor de noordenwinden vrij spel hadden. Daarbij bleef het vrij wel constant aan de koele kant. Ook maandag kwam het kwik langs de westkust niet boven 8 tot 9 gra den uit; verder landinwaarts warm de het nog op tot 10 of 11 graden. In de loop van de dag wist de zon steeds grotere gaten in de wolken velden te branden en mede door de afgenomen wind voelde het buiten niet onprettig aan. Vandaag verandert er al het een en ander op de weerkaart. Bij Schotland is de luchtdruk gedaald, zodat de wind de mildere zuidwest hoek heeft opgezocht. Het neer- slaggebied van de storing bereikt ons land waarschijnlijk niet, wat we te danken hebben aan de merk waardige route die de depressie volgt; namelijk in zuidelijke tot zuidwestelijke richting. Meestal worden de Atlantische depressies van west naar oost 'gestuurd' door het bekende Azorenhogedrukge- bied. Dit systeem heeft zich hele maal naar Groenland verplaatst met als gevolg een verrassende ontwikkeling, waardoor vanaf mor gen een depressie ten westen van Frankrijk komt te liggen en niet, zoals gebruikelijk, doortrekt naar Op. h het Europese vasteland. Door de gunstige ligging van dt druksysteem wordt in toenemen^ mate warme lucht uit het Middel] landse Zeegebied aangezogen, wt een zuidoostenwind gaat het kwijBurf elke dag een stapje omhoog. Na Ljeu een paar dagen met veel te lage c maxima en nachtvorst komt het e - kwik morgen op de normale waarfeen van 14 graden uit. Als de zon werkt, breekt het voorjaar op donL. derdag en vrijdag pas goed los mfdie maxima van 17 of 18 graden. WeLva is het zo, dat die snelle opwarmiiG de stapelwolken in de middagzo- danig kan oppeppen, dat het buijpoli enstadium wordt bereikt. Zo'n bil kan al een wat zomers tintje heb] ben met kans op onweer. L(DEf April toont zich dus eindelijk vP een wat mildere kant. Ideaal is d- situatie bepaald met; daarvoor lijf15 de hogedruk op het continent waP£*1 te zwak. Warmteperiodes in apriliafgel zijn meestal nogal broos vanwegaregel aanwezigheid van zeer koel zeewniee ter in de onmiddellijke nabijheidfoeef en de natuurlijke neiging van de Loc boven zee afgekoelde lucht om Lap landinwaarts te stromen. De ko- K mende dagen ziet het daar nog nr naar uit en zijn we verzekerd vanp-*" een paar 'bovenmodale' dagen. 1199-4 waarbij het prille groen in de na- |ders tuur uitbundiger op de voorgrond gaat treden. 1 Vc ijk .luidt HET WEER IN EUROPA han< KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met woensdag. Noorwegen: rakter. Maxima van 2 gra den in Lapland tot 9 in het zuiden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Engeland droog en gere geld zonneschijn. Verder flink wat wolkenvelden en nu en dan een bui, morgen vooral in Ierland en Wales regen. Middagtempera- tuur uiteenlopend van 8 graden in Schotland tot circa 14 in zuid-Engeland. België en Luxemburg: op i mumtempera Afwisselend zon en wolkenvelden en vrijwel overal droog. Middagtemperatu- ren vandaag nog rond 17 graden, maar geleidelijk iets kouder. Madeira: Wolkenvelden en overwegend droog. Middagtemperatuur ongeveer 16 gra den. Spanje: Wolkenvelden maar ook af en toe zon. In het oosten en zuiden kans op buiige re gen, mogelijk ook onweer. Temperatu ren in ae middag uiteenlopend van on geveer 12 graden in het noorden tot cir ca 19 graden in het zuiden. Canarische Eilanden: Wolkenvelden en vandaag nog kans op een regen- of onweersbui. Morgen ook wat zon. Maxima omstreeks 19 graden. Marokko: Westkust: Wolkenvelden en vooral in het noorden kans op een bui, mogelijk met onweer. Temperaturen in de middag op de meeste plaatsen tussen 16 en 20 Tunesië: Overwegend bewolkt en af en toe buiige regen. Middagtemperaturen aan zee on geveer 21 graden. Zuid-Frankrijk: Perioden met zon, nu en dan ook bewol king. Vooral in de zuidelijke en oostelij ke departementen kans op een regen bui, morgen wellicht ook onweer. Maxi ma van 12 graden in Les Landes tot plaatselijk 18 graden langs de Franse Mallorca en Ibiza: Wisselend bewolkt en een enkele regen- of onweersbui. Maxima ongeveer 17 gra- Veranderlijk bewolkt en vrijwel overal kans op een regen- of onweersbui. Mid dagtemperatuur vandaag rond 17 gra den, morgen ten zuiden van Rome enke le graden hoger. Corsica en Sardinië: Wisselend bewolkt en vooral morgen kans op enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperatuur ongeveer 18 gra- noordwesten van Grieken land enkele regen- of onweersbuien. Middagtemperaturen op de meeste plaatsen tussen de 20 en 25 graden. Turkije en Cyprus: Warm weer, maar wel geregeld wolken velden en morgen later op de dag toene- op regen, wellicht met on- Aantrekkende zuidoostelijke win den Middagtemperatuur langs de Turk se westkust tussen 20 en 25 graden, el ders boven de 25 graden. Duitsland: Rustig weer. Vandaag droog en overal zonneschijn als wolkenvelden. Morgen in het noorden bewolkt en in Sleeswijk-Holstein n of motregen, elders af en toe zon en mo gelijk een bui. Geleidelijk iets warmer, met morgenmiddag temperaturen rond 14 graden. Gemiddeld over Nederland Neerslagkans Middagtemp. Wind 30 30 40 20 30 20 11 14 16 zw3 z3 o3 WEERRAPPORTEN WOENSDAG 20 APRIL 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.31 Zon oi Weerrapporten 18 april 20 u

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 12