Leiden Toekomst Sociale F faculteit ongewis uren WBL stijgen minder S Verleggen Leids spoor loopt op rolletjes Wrakken met fluwelen handschoenen aangepakt Brand verwoest keet bij De Vink Woning van CD-raadslid beklad BOUWPLANNEN? MANDAG 18 APRIL 1994 is koenekoop. 071 -356429 Gevolgen bezuinigingen voor personeel onduidelijk leiden )e huren van Woningbouwvereniging Leiden WBL) stijgen per 1 juli gemiddeld een stuk min- ler dan voorgaande jaren. Aan de algemene ver- ;adering is een gemiddelde huurstijging van 4,8 irocent voorgesteld. In 1993 steeg de huur ge- niddeld 5,8 procent, in 1992 5,5 procent. Directeur J. Boggia zegt dat de 'belangenafwe ging' dit jaar gunstig is uitgevallen voor de huur- lers. „Vanwege de toch vrij slechte economische 'ooruitzichten hebben wij deze keer geprobeerd le huurverhoging zo laag mogelijk te houden. Dat letekent wel dat wij er zelf minder snel op vooruit ;aan. Dat zijn de twee dingen waar je elk jaar weereen afweging tussen moet maken." De algemene vergadering van de WBL neemt eind april een besluit over de voorstellen voor huurverhoging. De WBL hanteert in die voorstel len drie verschillende verhogingspercentages. De huurstijgingen zijn afhankelijk van de verhouding prijs /kwaliteit van woningen. De WBL moet al jaren de financiële eindjes aan elkaar knopen. Die positie vloeit voor een belang rijk deel voort uit bezuinigingen van het Rijk op volkshuisvesting. Dit jaar mogen de huren maximaal 6 procent stijgen. De woningbouwcorporaties moeten de huren gemiddeld minimaal 4,25 procent verho gen om de rijksbezuinigingen te compenseren. De faculteit sociale wetenschappen van de Rijksuniversi teit Leiden moet tot 1997 minstens twintig procent op haar budget bezuinigen en misschien zelfs meer. Wat daarvan de gevolgen zijn voor het personeel is volgens secretaris R. Oosterloo van de faculteit 'nog koffiedik kij ken'. leiden caroline v i middelen zal optre- I i Oosterloo neemt nadrukkelijk afstand van de 'indianenverha- er gedwongen ontslagen de ronde doen. „Hoewel vacatures niet meer au tomatisch mogen worden ver vuld, is de noodklok nog niet echt geluid." Oosterloo reageert op de in-* me brandbrief die decaan prof. dr. R. Diekstra vorig week heeft gestuurd aan de vakgroe pen. Diekstra schrijft daarin dat de financiële situatie ernstig is. „Binnen en buiten de faculteit bestaat bij sommigen het beeld 'dat het met het financiële per- .pectief van de FSW wel mee valt. Voor zover dit beeld be staat, behoeft het dringend her ziening. Uit de gegevens van het college van bestuur blijkt, dat zelfs bij een gelijkblijvende stu- denteninstroom een drastische Oosterloo sluit niet uit dat de fi- daling den." Volgens Oosterloo is er geen sprake van een noodsituatie maar moeten de faculteitsme dewerkers zich realiseren dat de bomen niet meer tot in de he mel groeien. „Tot nu toe had den we onze financiën prima op orde, maar we kunnen niet op dezelfde voet blijven doorle ven. De decaan wilde met zijn brief alleen aangeven dat de toekomst er niet goed uitziet. Je moet je soms op het ergste voorbereiden. Dat betekent dat we discussies moeten voeren over de manier waarop we met minder personeel toch ons werk kunnen blijven doen. We zullen keuzes moeten maken om de kwaliteit van het onderwijs te garanderen." Studenten Man vernielt ruiten Noordeinde leiden Een 20-jarige man heeft gisteravond om onbekende re den enkele ruiten vernield van winkels op het Noordeinde. De politie hield de man omstreeks half elf aan. Zij gaat er voorals nog vanuit dat de man, zonder vaste woon- of verblijfplaats, heeft gehandeld onder invloed van alcohol en/of drugs. Rotterdammer bedreigt vrouw leiden Een 28-jarige Haagse vrouw is zondagochtend door een 27-jarige Rotterdammer bedreid toen ze in de Mariënpoelstraat liep. De man dreigde haar te verkrachten en te vermoorden. De vrouw waarschuwde de politie, die de man ter plekke aanhield. De Rotterdammer verklaarde dat hij zijn dreigementen had ge uit omdat de vrouw hem 'niet vriendelijk' bejegende. nanciële situatie voor de sociale faculteit straks toch meevalt. „Het kan nog alle kanten op. Op voorlichtingsdagen hadden wij dit jaar veel meer belangstelling van scholieren dan in het verle den. Het kan best zijn dat de in schrijving voor psychologie af neemt, maar dat we juist meer aanmeldingen krijgen voor poli ticologie, culturele antropologie of bestuurskunde. En meer stu denten betekent ook meer geld." De secretaris verbaast zich over de suggestie van Diekstra om in de toekomst een samen werkingsverband aan te gaan met andere universiteiten in de Randstad. „Daarover is nog door niemand van de faculteit serieus gesproken. Diekstra heeft een ballonnetje opgelaten, meer niet." „Iedereen praat nu mee in het geruchtencircuit maar er is nog niets concreet. Volgende maand komt het college van be stuur waarschijnlijk met nieuwe cijfers en weten we hoeveel geld we krijgen voor 1995. Dan pas kunnen we de schade onder de waterlijn echt opnemen. Maar voorlopig vaart de boot nog pri- Poppenbeurs in Haagsche Schouw In hotel Het Haagsche Schouw wordt zondag 24 april een pop pen- en berenbeurs gehouden. Organisator is de Rotterdamse poppen- en speelgoedorganisa tie. Er worden poppen en beren verkocht, materiaal voor het maken van poppenkleding en er is een poppen- en berendok ter. De beurs is van 10.30-17 uur. Entree: 6 gulden; 65-plus- sers 4,50 gulden en kinderen tot 12 jaar 1 gulden. en» Het interieur van een bouwkeet bij station De Vink is zondagmiddag goeddeels ver woest door een felle brand. De rookontwikkeling was zo groot, dat de tunnel onder het station tijdelijk moest worden afgezet. De wind woei de rook, waarin verbrande deeltjes polyester za ten, richting polders. Daardoor was er geen gezondheidsgevaar <r de de bewoners van de wij ken Stevenshof in Leiden en Noord-Hofland in Voorschoten. Ook hoefde het treinverkeer tus- i Leiden en Den Haag niet stilgelegd te worden. Over de oorzaak van de brand was vanochtend nog niets be kend. De politie vermoedt wel dat de brand is gesticht. Van daag doet de technische recher che onderzoek in de keet, die de NS gebruikten voor de voorbe reidingen van de spoorverdub- beling. Er zijn vooral kantoorma teriaal (faxen en kopieermachi nes) en bouwtekeningen ver brand. De brandweer schat de schade op 50.000 gulden. Het blussen kostte de brand weer van Voorschoten weinig moeite. De melding kwam bin nen om ongeveer twaalf uur. tweeënhalf uur later was de klus geklaard. Er werden vijf water stralen gebruikt. Om te voorko men dat een aantal gasflessen dat buiten de keet lag zou ont ploffen, hield de brandweer deze met water koel. De situatie werd heel even pe nibel toen de brandweer de vol ledig afgesloten keet wilde bin nengaan. Door de plotselinge toevoer van zuurstof, ontstond een grote steekvlam. Geen van de spuitgasten raakte gewond. foto hielco kuipers leiden brenda fiuppo Zaterdagnacht, twee uur. Aan het eind van perron 3b maken wisselbouwers van de Neder landse Spoorwegen (NS) op de centimeter nauwkeurig vooraf gebouwde wissels vast aan het bestaande spoor. Het afzagen (slijpen in NS-jargon) van het overtollige materiaal, levert een spetterend vuurwerk op. Hun handen warmend aan een be kertje koffie bekijken zo n vijf entwintig man het spektakel. Zien hoe zo'n meterslange wis sel passend wordt gemaakt, is buitenkansje dat menig NS'ei t wilr Vanwege de werkzaamheden Evenementenplein toch beschikbaar Het Evemenentenplein aan de Garenmarkt wordt op koningin nedag, zaterdag 30 april, be schikbaar gesteld aan Scouting Leiden. Het gemeentebestuur, dat aarzelde, heeft toch padvin ders verkozen boven parkeer plaatsen. Ongeveer 300 Leidse padvinders zijn actief. Belang stellenden kunnen meedoen aan diverse activiteiten, zoals touwtrekken, zaklopen, boom stronken zagen en dergelijke. Ook worden kampvuren aange- legd. De Vereniging Koninginne dag stelt dat steeds meer Leide- naars gehoor geven aan de op roep om op 30 april de vlag uit te steken. Dit jaar zal Molen de Valk niet in de nationale drie kleur worden gewikkeld, omdat de molen wordt gerestaureerd. Andere naam Zoölogisch lab Het Zoölogisch Laboratorium van de Rijksuniversiteit Leiden aan de Kaiserstraat en Sterre- wachtlaan krijgt een andere naam. Vanaf vrijdag 22 april gaat het complex Van der Klaauw Laboratorium heten. C. van der Klaauw was van 1934 tot 1958 in Leiden hoogleraar 'algemene zoölogie'. Hij stond aan de wieg van de theoretische biologie in Nederland. De naam van het lab wordt veranderd omdat het veel onderzoek bre der is dan de bestudering van dierlijke organismen: de zoölo gie. Familieleden van Van der Klaauw zijn tijdens de onthul ling van de naamborden aan wezig om 16.50 uur. leiden Het huis van gemeenteraadslid H. Otto (Centrum Democraten) is dit weekeinde beklad met ro de erf blauwe verf. De onbeken de daders wilden hiermee hun afschuw uiten tegen het 'fascis tische beleid dat hij, namens zijn partij, in de gemeenteraad vertegenwoordigt'. Dat blijkt uit een pamflet dat de daders naar deze krant stuurden. De ano nieme kladderaars omschrijven zichzelf daarin als 'antifascis tische verfpotten'. lag het treinverkeer tussen de stations Leiden en Leiden-Lam menschans van vrijdagavond tot maandagmorgen stil. Wie toch wilde reizen, kon gebruik maken van de bussen die elk kwartier reden. Op zondag re den er tot ongeveer vier uur 's middags ook geen treinen tus sen Leiden en Alphen aan den Rijn. Op dit traject werd een overweg vervangen. Ook hier werden bussen ingezet. De reis tijd duurde gemiddeld dertig minutenlanger. De Nederlandse Spoorwegen deden er dit weekend alles aan om de reiziger te vriend te hou den. NS-personeel belde men sen thuis op om te vertellen dat familie en vrienden wat later zouden arriveren. Volgens NS- medewerkster B. Keizer is alles op rolletjes verlopen. „Het was opvallend hoe goed het meren deel van de reizigers op de hoogte was. Alleen op zaterdag avond waren er enkele reizigers die de laatste bus misten. Die hebben we op een taxi gezet", aldus Keizer. Naar wens De NS'ers werkten op het spoor tussen Leiden-CS en de Galge- waterbrug (tussen de Morsweg en Haagweg). Ook op de Galge- waterbrug verliep zaterdagmid dag alles naar wens. Achter een blikje frisdrank en een boter hammetje vertelde een NS'er dat de werklui zelfs voorliggen op schema. „We moeten de brug hier gereed maken voor dubbel spoor. Daarvoor passen we de bovenleiding aan en ver wijderen we wat obstakels. Al leen het brugwachtershuisje staat een beetje in de weg, maar daar kunnen de treinen nu toch langs." Leiden centraal wordt van acht tot tien sporen uitgebreid. Daarvan zijn er twee bestemd voor passerende treinen, zoals een nieuw soort intercity die niet in Leiden zal stoppen en de goederentreinen.Als er boven dien iets gebeurt op een spoor, kun je uitwijken zodat de ande- Actie 'fiets fout is fiets wegbegonnen „De fietsen in het stationsge bied zijn net konijnen", zei CDA-wethouder Walenkamp al eens. Wijkchef M. Kuzee van de ambtelijke dienst milieu en beheer kon de vergelijking be amen. Hij voerde vanaf half ne gen een ploegje aan dat fout ge parkeerde fietsen op de Sta tionsweg en omgeving verwij derde. 'Fout' zijn al die fietsen, die niet in de klemmen staan. De eigenaren kunnen hun karretje 's maandags tussen 12 en 13 uur en donderdag tussen 18 en 19 uur komen afhalen in de ou de fietsenstalling aan de stads- kant van het station. Kuzee verbaasde zich van ochtend bij het begin van de ac tie 'fiets fout is fiets weg' over de vele exemplaren met kromge- vouwen wielen en andere ver minkingen. „We zijn een tijdje geleden al officieus begonnen met het weghalen van de echte wrakken. Honderden hebben we er toen weggehaald. De fout- geparkeerde fietsen die nog be rijdbaar waren, bleven gewoon. Het is verbazingwekkend dat er nu, een week of wat later, al weer zo veel puin tussen zit." De medewerkers van milieu en beheer hebben een vracht wagentje, een slijptol en een be- tonschaar bij zich. De ketting- sloten waarmee de fietsen zijn bevestigd aan bomen, verkeers- palen en straatmeubilair zijn in een ommezien opengebroken. Smijten is er niet bij. De Leidse ambtenaren springen zorgvul diger met fietskadavers om dan NS-medewerkers bij transport van peperdure karretjes over het spoor. Elke fiets wordt van een label voorzien. Daarop wordt ge schreven waar de fiets is aange troffen. Opengeknipte sloten worden aan de bijbehorende fietsen bevestigd. De afhalers krijgen hun rijwiel alleen maar mee als ze een sleuteltje van het slot bij zich hebben. In twijfel gevallen moeten ze antwoord kunnen geven op simpele vra gen: is het een heren- of dames- nets. wat is het merk en noem enkele bijzonderheden. De actie 'fiets fout is fiets weg' is vooral bedoeld om het sta tionsgebied, waar het door de verbouwingen toch al een chaos is, zo toegankelijk mogelijk te houden voor voetgangers. Ook de bouwers hebben last van de fietsenplaag. Elke hek dat zij rond een bouwput plaatsen wordt misbruikt als fietsenstal ling. Toch waren de hekken voor de bouwput aan de stads- kant van het station vanochtend fietsvrij. Kuzee denkt dat 'de werking van de publiciteit' hier aan debet is. De actie is ruim te voren aangekondigd en de vele gele informatieborden in het gebied zelf laten aan duidelijk heid ook niets te Aan de AZL-zijde van het sta tion, bij de nieuwe fietsenstal ling. stonden de fietsen vanoch tend echter weer rijendik tegen de hekken. De fietsen daar zijn van een duidelijk grotere kwali teit. Kuzee wilde deze fietsen vanochtend nog met rust laten. „Later deze week rukken wc wel op naar het gebied achter het station. Voorlopig concentreren wij ons op het stuk bij de Kamer van Koophandel en de bushal tes op de Stationsweg." re treinen geen of weinig vertra ging oplopen," vertelt Keizer. Maar om dat systeem te laten werken, zijn wel wissels nodig die de treinen van het ene naar het andere spoor kunnen gelei den. Twee hiervan zijn zater dagnacht geplaatst: aan het eind van perron 3b en bij de Lopsenstraat. Met de werkzaamheden van afgelopen weekend is de klus nog niet helemaal geklaard. In de komende drie weken zal er 's nachts nog gewerkt worden aan bijvoorbeeld de bovenleiding en de spoorstaven. Maar de NS verwachten niet dat dit veel overlast met zich mee zal bren gen. Symposium over oorlog in Joegoslavië 'De rol van de Europese Unie in het voormalige Joegoslavië' is de titel van een symposium van de Leidse Studentenvereniging voor Internationale Betrekkin gen (SIB Leiden). Donderdag avond 28 april geven verschei dene sprekers hun mening over de rol van Europa en de toe komst van Joegoslavië. Sprekers zijn onder meer Mient jan Fa- ber van het Interkerkelijk Vre desberaad, A. Oostlander van het Europees Parlement, D. Leurdijk van het Instituut Clin- gendael en prof. A. van Staden van de Rijksuniversiteit Leiden. Aanvang 18.45 uur in het Aca demiegebouw, Rapenburg 73 in Leiden. Inzameling kleding De inzamelingsactie van oude schoenen en kleding van de Scouting St. Jozef duurt nog tot zaterdag 23 april. De kleding gaat naar ontwikkelingslanden. Van de opbrengst hopen de "ex plorers' een reis naar Engeland te bekostigen. Spullen kunnen worden afgeleverd in het club huis aan de Alexanderstraat op vrijdag van 20-22 UtU «1 op Z> terdag van 10-15 uur. Om kle- ding op te laten halen kunt u na 18 uur 071-230334 bellen OP NAAR VAN DER PLOEG! Het vertrouwde adres voor RAMEN EN DEUREN. WAND- EN PLAFONDBEKLEDING SCHUIFPUIEN SERRES. ETC. Voor nieuwbouw en renovatie. Uitgevoerd in onverwoestbaar kunststot van het kwaliteitsmerk deceuninck Onderhoudsarm, leverbaar in diverse kleuren, volledig gegarandeerd en door onze vakmensen perfect op maal gemaakt Het geheel voorzien van Kmm csrtificaat Kom gewoon eens alles op uw gemak bekijken We geven u graag uitgebreid advies KUNSTSTOF OM OP TE BOUWEN mbi Arr_ im rkvcu Fabnek en showroom De Lasso 60. RoeÉofarendsvwn. lel 01713-15361 Mets 01713-1520? deceuninck B Het staalzagen aan de Leidse spoorrails leverde een spetterend vuurwerk op. foto loek zuyderduin Medewerkers van de dienst milieu en beheer zijn vanochtend begonnen met het weghalen van foutgepar- keerde fietsen rond het station. foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9