Jordanië verbiedt activiteiten Harnas Buitenland Doden en gewonden in Kaapstad na toespraak van ANC-leider Italiaanse rechter herstelt jeer vrijmetselaarsloge P2 Gespierde taal uit Witte Huis over Bosnië leidt tot niets m 'Duitse aannemer wellicht met 400 miljoen in Iran' Gevechten in Rwandese hoofdstad duren voort Miljoenenschade bij rellen in regio Lyon Autobommen in Athene lAAANDAG 18 APRIL 1994 Patriots aangekomen in Zuid-Korea w* seoul» Twee Amerikaanse oorlogsbodems met Patriot-raketten aan boord zijn vandaag aangekomen in Zuid-Korea. Met de an- ti-raket-raketten willen de Verenigde Staten de defensie van 10 f^uid-Korea versterken. Dit als bescherming tegen een mogelijk raketaanval van Noord-Korea, dat ervan wordt verdacht te wer- tieve ^en aan een e'Ben kernwapen, waard» n FisuMoslimleider Algerije gedood droeg dol.lajALCIERS* Sayah Attia, een van de leiders van de Islamitische Ge- n Disrj waPer,de Groep, is doodgeschoten door de Algerijnse politie, he injDat maakte de politie zaterdag bekend. De Gewapende Islami- g te rttische Groep, die veelvuldig aanslagen pleegt op buitenlanders, concJis fel gekant tegen een dialoog met de regering. Attia wordt ver- 3 proqantwoordelijk gehouden voor ongeveer 250 moordaanslagen, ?n doHwaaronder die op twaalf Kroatische bouwvakkers in Tamezgui- r dan da>ten zuiden van Algiers, verhiel .aarlijl: VeeknP jovenj ST petersburg De Europese Bank voor Reconstructie en Ontwik- in keling (EBRD) heeft Rusland een lening van 19,5 miljoen gulden ?ven. j toegezegd voor de lancering van Europese satellieten. Volgend t Sanfd jaar zal een Russische Proton-raket een Inmarsat-3 satelliet de c°n(j ruimte in brengen. iyde v Watanabe wil premier Japan worden ndel t dolla t°kyo» Een politieke zwaargewicht van de Japanse oppositie, Michio Watanabe, wil uit de Liberaal Democratische Partij 1 (LDP) stappen om premier te worden van de regeringscoalitie. De regering verkeert in een crisis na het vertrek van premier Ho- sokawa, ruim twee weken geleden. De 70-jarige Watanabe is de K| leider van een van de drie facties binnen de LDP, en was van ok- "'J tober 1991 tot april 1993 minister van buitenlandse zaken, ïhua vi '■et p Doden bij protest in Noord-Sumatra in neg Jakarta De Indonesische president Soeharto heeft bevel gege- ïam b ven hard op te treden tegen het arbeidersprotest dat vorige week dukt n uitbrak in Medan, in Noord-Sumatra. Bij de protesten kwamen en grj drie mensen om. De arbeiders gingen de straat op om een on- 2. derzoek te eisen naar de dood van een 22-jarige werknemer van I een rubberfabriek. Ook eisen ze een verhoging van het mini mum uurloon van 2,6 naar 6 gulden en meer vrijheid voor vak bondsorganisaties. !KT RKT Bus botst met sportwagen: 23 doden Bogota In de bergen ten zuidwesten van de Colombiaanse hoofdstad Bogota zijn zaterdag zeker 23 mensen omgekomen toen een bus in botsing kwam met een sportwagen. Het ongeluk gebeurde toen de sportwagen op de tweebaansweg probeerde een tractor in te halen. Veteranen D-Day wijden Pegasus-brug in caen» D-Day-veteranen hebben gisteren in een dorpje in Nor- mandië een nieuwe Pegasus-brug ingewijd. Het is een kopie van de brug waar aan de vooravond van D-Day Britse paratroepen landden. Het werd daarmee het eerste stukje bevrijd Frankrijk. De oude Pegasus-brug, zo genoemd naar het gevleugelde paard dat het symbool is van de 6de Luchtlandingsdivisie, moest in november plaats maken voor een hogere versie om grotere schepen in staat te stellen naar de havenstad Caen te varen. Verzetsleider Aceh doodgeschoten jakarta Indonesische militairen zouden een leider van het ver zet in Aceh hebben gedood. Volgens de militaire commandant Sapriatna schoot een officier van de geheime dienst de 35-jarige Syukri neer toen deze zich tegen zijn arrestatie verzette. Syukri was een van de leiders van de verzetsbeweging Vrij Aceh, die streeft naar autonomie. Besprekingen Israël en PLO hen-at in Cairo Koning Hussein van Jordanië heeft de Harnas, de islami tische verzetsbeweging in de door Israël bezette gebie den, verboden nog langer vanuit zijn land te opereren. Het Hamas-kantoor in Amman is sinds gisteren gesloten. Hussein reageert hiermee op een waarschuwing van de Israëlische regering. Premier Rabin had gedreigd de Ver enigde Staten te vragen Jordanië op de lijst van terroristi sche landen te zetten als het kantoor in Amman open zou blijven. /-CAIRO »GPD-Rtr-, Hussein verklaarde het afgelo pen weekeinde dat de Harnas il legaal opereert en dat er geen sprake is van enige samenwer king met de Jordaanse overheid. Ook de Palestijnse bevrijdings organisatie PLO heeft bezwaar gemaakt tegen de Hamas-acti- viteiten in Jordanië. Daarop herhaalde Hussein dat de Jordaanse regering de PLO er kent als de enige wettige verte genwoordiger van het Palestijn se volk. In de afgelopen weken zijn twaalf Israëlische burgers om gekomen bij bomaanslagen van Een lid van de Zulu-partij Inkatha wacht gelaten af of hij de acht Zulu's, die twee weken geleden in Joh burg omkwamen, mag herdenken. fo JOHANNESBURG P.v.NUIJSENBURG 1 CORRESPONDENT ll|De geheime vrijmetsaarsloge iganda 2 (P2) van Licio 4- Gelii was geen organisatie die q tegen de Italiaanse democratie l' samenzweerde. Dit heeft een i) Romeinse rechter zaterdag be- paald tijdens een zitting van het Hof van Beroep. De P2 werd in de jaren zeventig verantwoor- delijk gehouden voor het voor- i; bereiden van staatsgrepen, bomaanslagen en tal van sub- ^•{versieve activiteiten. De 'eerbiedwaardige meester' Gelli en twaalf andere leden van de loge werden vrijgesproken 'omdat het misdrijf niet be- Gelli kreeg wel zeventien IU^' jaar gevangenisstraf opgelegd vanwege kleinere vergrijpen. Op het vonnis is in Italië ge- schokt gereageerd. Volgens sommigen heeft de rechter me- 'j diamagnaat Berlusconi, die lid s van de P2, een cadeau Wil li len geven nu deze op het punt staat premier van Italië te wor den. De christen-democrate Tina -JAnselmi, voorzitter van de com missie die in 1981 het parle- j mentaire onderzoek begon naar Geleerden VS ^speelden Sovjets geheimen door new YORK Rtr-DPA de P2 zei 'perplex' te zijn de uitspraak. heeft geconcludeerd dat de P2 het politieke leven walde contro leren en naar haar hand wilde zetten. De uitspraak van de Ro meinse rechter verbittert mij; ik hoop dat het Hof van Cassatie een en ander nog kan rechtzet ten", aldus Anselmi. correspondent Drie mensen zijn gisteren omgekomen en min stens 21 gewond geraakt toen in Kaapstad een menigte die een verkiezingsbijeenkomst van ANC-leider Nelson Mandela had bijgewoond zich na afloop door één hek naar buiten probeerde te persen. De 20.000 ANC-aanhangers waren vol gens een woordvoerder zo enthousiast door de woorden van Mandela dat ze allemaal gelijk het stadion uit wilden om Mandela bij zijn vertrek te bejubelen. Zaterdag had Mandela in Durban in de door geweld geteisterde provincie kwaZulu/Natal voor ongeveer 100.000 aanhangers zijn loyaliteit be toond aan Zulu-koning Zwelithini. De koning wordt beschouwd als een sleutelfiguur in deze provincie, die al tien jaar het toneel is van een bloedige machtsstrijd tussen het ANC en de Zulu- partij Inkatha. Het ANC en de regering hopen de koning er toe te bewegen zijn verzet tegen de ver kiezingen op te geven. Inkatha, dat wordt geleid door zijn oom, Buthelezi, boycot de verkiezingen. De Zuidafrikaanse president had vandaag een onverwachte ontmoeting met Buthelezi, kenne lijk met de bedoeling hem over te halen alsnog deel te nemen. Inkatha heeft een grote demonstratie in Johan nesburg voorlopig uitgesteld. De mars zou wor den gehouden ter herdenking van de acht Zulu's die twee weken geleden door ANC-veiligheidsbe- amten waren doodgeschoten. De politie had de betoging verboden uit vrees voor een herhaling van het bloedbad. Strijd rond Karabach opgelaaid Bij felle gevechten rond de Armeense enclave Nagor- no-Karabach in Azerbeid zjan zijn de afgelopen da gen ongeveer tweehonderd doden gevallen. Dat heeft het Azerbeidzjaanse minis terie van defensie gisteren meegedeeld. Armeense troepen die streven naar afscheiding van de omstreden enclave, begonnen zaterdag een of fensief tegen de stad Ag- dam, die op Azerbeidzjaans grondgebied ligt. Behalve het grote verlies aan man schappen werden een tank en twee vrachtwagens ver nietigd, aldus het ministerie in Bakoe. De troepen van Nagorno- Karabach lanceerden giste ren een ander offensief, ten noordoosten van de Ar meense enclave. Daarbij werden dorpen in Azer beidzjan gebombardeerd vanaf Armeens gebied. Sinds een week is de strijd in alle hevigheid op gelaaid. Volgens het opper bevel in Nagomo-Karabach zijn diverse offensieven van Azerbeidzjan tot staan ge bracht. washington hans de bruun Atoomgeleerden uit de Verenig de Staten hebben in de jaren veertig geregeld atoomgehei men aan de Sovjets doorgege ven. Dat meldt het Amerikaanse weekblad Time. De natuurkun dige J. Robert Oppenheimer, de ij uitvinder van de atoombom, 29j zou hierin een sleutelrol hebben gespeeld. Pavel Sudoplatov, een voormalige hoge officier van 3^| Stalins geheime dienst, onthult in het artikel dat Oppenheimer 251 hem sinds 1941 geheime rap- 0 porten overhandigde. Hierdoor was de Sovjetunie op de hoogte van de voortgang van het -Man ie] hattan-project, onderzoek naar het gebruik van atoomenergie voor oorlogsdoeleinden. Vol- u gens Sudoplatov handelden de 25j wetenschappers uit anti-fascis- 1341 tisch idealisme. CORRESPONDENT Toen Amerikaanse NAVO-vlieg- tuigen een week geleden Servi sche stellingen in Bosnië bom bardeerden, leek het er even op dat president Clinton eindelijk zijn passieve houding had laten varen. Er kwam stoere taal uit het Witte Huis. De Serviërs kre gen te horen dat zij hun aanval len op Gorazde en de VN-een- heden daar moesten staken om nieuwe luchtaanvallen te voor komen. Maar de afgelopen dagen is ge bleken dat de Verenigde Staten, met in hun kielzog de Verenig de Naties, wel blaffen maar niet bijten. De Serviërs hebben Clin ton recht in zijn gezicht uitgela chen. De opmerking van zijn defensieminister William Perry, die na de aanvallen zei 'te ver wachten dat de Serviërs en Bos- niërs nu naar de onderhande lingstafel zullen terugkeren', werd de zoveelste Amerikaanse misrekening. Gorazde is zo goed als gevallen, een Britse VN-soldaat is ge dood, een Brits vliegtuig neer geschoten en meer dan hon derd VN-soldaten zijn door de Serviërs onder 'huisarrest' ge plaatst. De opmars van de Ser viërs heeft genadeloos de on macht èn de onwil van het Wes ten blootgelegd om iets aan de situatie te veranderen. Het door Washington gestuurde VN-be- Ieid is een volstrekt lege huls ge bleken. De Japanse VN-onderhandelaar Akashi liet gisteren daarom we ten dat het wat hem betreft 'zin loos is door te gaan met de VN- operatie'. De VN-eenheden Bosnië de moslims beschermen, maar doen dat niet. Zij moeten de strijdende partijen uit elkaar houden, maar zitten alleen maar in de vuurlinie. En de zes 'veilige ge bieden' zijn zo onveilig als wa ren er geen VN-soldaten. Verandering in die situatie is niet denkbaar nu de Verenigde Staten geschrokken van hun eigen durfvoor de zoveelste keer van koers zijn veranderd. Clinton was vorige week over duidelijk: 'De VS hebben er geen belang bij om betrokken te raken in deze oorlog en om te proberen voordeel te behalen voor de ene kant of de andere. De NAVO moet niet proberen de militaire balans te verande- Maar door die houding doet hij dat juist wel. Door opnieuw te rug te deinzen bevestigt het Westen het voordeel van de Ser viërs en slaat de militaire ba lans, voor zover er al een balans was, nog verder in het Servische voordeel door. De Serviërs heb ben de westerse onmacht goed doorzien. Zij gingen onvermin derd door met hun offensief en zetten Clinton en de VN in hun hemd. Clintons handen zijn gebonden door de algemene weigering in de VS om dieper betrokken te raken in het Bosnische conflict. De aanvallen van vorige week waren een waarschuwing aan de Serviërs. Maar nu die is ge negeerd, kan een volgende mili taire stap alleen maar grotere betrokkenheid worden en Clin ton weet dat hij daarvoor de steun in eigen land mist. De overigens minimale bombardementen leidden juist tot verheviging van het Servi sche offensief en regelrechte aanvallen op VN-soldaten, die tot nog toe waren uitgebleven. Washington is bevreesd dat ver dere aanvallen zullen leiden tot een algehele oorlog tussen Ser viërs en de VN-troepen. En de Amerikanen zijn vastbesloten zich daarin niet te laten meesle pen. Op steun van zijn partners in de VN hoeft Clinton ook niet te re kenen. De Russen wekken de indruk een bemiddelaarsrol te willen spelen, maar kiezen on verbloemd de kant van de Ser viërs. En nu heeft ook Frankrijk laten weten wel te voelen voor opheffing van de economische sancties tegen Servië, in de hoop de Serviërs terug aan de onderhandelingstafel te krijgen. Maar het lijkt erop dat daar pas zal worden gepraat als Bosnië geheel onder Servische controle staat. De VN, de NAVO noch de Amerikanen zijn bereid dat te verhinderen en de Serviërs heb ben dus geen enkele reden om nog concessies te doen. Met de val van Gorazde is in feite een einde gekomen aan het wester se Bosnië-beleid. De opmerkin gen van Akashi zijn het bewijs. Sommige Amerikaanse politici proberen nog ten einde raad Clinton over te halen het wape nembargo tegen de moslims op te heffen zodat die zich tenmin ste zelf kunnen verdedigen, nu de VN dat niet willen. Maar ook dat heeft Clinton, die daar vorig jaar nog voor was, afgewezen. Het zou de oorlog slechts ver lengen, zegt hij. Ook Clinton heeft zich al bij de Servische ze ge neergelegd. zijn Twee personenauto's Franse diplomatieke r gistermorgen in de Griekse hoofdstad Athene volledig ver nield door bomaanslagen. Er vielen geen slachtoffers. Er was ook een tijdbom geplaatst on der de auto van een Nederland- de Harnas. Woordvoerders van de organisatie in Jordanië heb ben Israël vorige week gewaar schuwd voor meer aanslagen op burgers. Maar de toenemende druk heeft de Harnas tot bezin ning gebracht. Gisteren kwam de beweging met een verklaring waarin zij belooft de aanslagen in Israël te staken op voorwaar de dat 'het Israëlische leger stopt met het doden van onge wapende Palestijnse burgers'. Ondertussen maakt men zich in Jeruzalem zorgen over een samenwerkingsverdrag dat de Harnas heeft gesloten met Fa tah, de grootste PLO-organisatie in de Gazastrook. De twee be wegingen omschrijven de over eenkomst als een 'niet-aanvals- verdrag'. Harnas zegt dat de toekomstigé Palestijnse politie zich volgens het akkoord niet zal verzetten tegen het uitvoe ren van aanvallen in Israël. Maar dat wordt ontkend door Sufian Abu-Zeideh, een van Fa- tahs leiders in de Gazastrook. Hij zegt dat de samenwerking alleen betrekking heeft op civie le zaken, zoals onderwijs. Aan vallen op Israëlische doelen zijn volgens hem uitgesloten omdat ze zijn gericht tegen het vredes proces. In de Egyptische hoofdstad Cairo zijn Israël en de PLO gis teren nieuwe besprekingen be gonnen over Palestijns zelfbe stuur voor Jericho en de Gaza strook. PLO-onderhandelaar Nabil Shaath heeft de hoop dat het de laatste ronde is maar zijn Israëlische gesprekspartner Amon Shahak toonde zich min der optimistisch. „Ik verwacht niet dat we deze week tot zaken komen. Laten we maar bekijken wat er volgende week gebeurt." berlun hans hoogenduk correspondent De gevluchte Duitse onroerend- goedbezitter en aannemer Jür- gen Schneider heeft tot het laatste moment geprobeerd geld los te peuteren van zijn grootste kredietgever, de Deut sche Bank. De bank bevestigde gisteren na de vlucht van Sch neider nog een brief van hem te hebben ontvangen met het ver zoek om een overbruggingskre diet. Medewerkers van de in sursé ance van betaling verkerende Schneider-Groep vermoeden dat hun ex-chef met vrouw en kinderen naar Iran is vertrok ken. Schneider heeft altijd goe de contacten met de Iraniërs onderhouden. Schneider was op 7 april voor het laatst gesignaleerd in zijn vorstelijke hoofdkantoor, een kasteel in Königstein in het Taunusgebergte. Met zijn vrouw Claudia en zijn dochter Isabel stapte hij toen in zijn Mercedes en verdween. Met zijn privé-jet verlieten Schnei der en aanhang Duitsland met onbekende bestemming. Zijn vliegtuig staat inmiddels weer op de luchthaven van Leipzig. Ook Schneiders zoon Nico is spoorloos. Volgens verschillende kranten had Schneider kort voor zijn vertrek ongeveer 400 miljoen D- Mark naar buitenlandse bank rekeningen overgemaakt. De Duitse minister Blüm (sociale zaken) verlangde dit weekeinde dat de banken, die naar schat ting zo'n zes miljard van Sch neider tegoed hebben, een be loning op zijn hoofd zetten om zo zijn opsporing aantrekkelij ker te maken. Schneider opereerde met veel kleine dochterbedrijven, die veelal gemanipuleerde jaarreke ningen presenteerden om aan nieuwe kredieten te komen. Een van de Schneider-dochters is volgens de krant Welt am Sonntag de in Amsterdam ge vestigde Blasius Beleggings BV. Deze vennootschap zou een volledig met kredieten betaald kantoorpand van 60 miljoen D- Mark in Frankfurt beheren. Belgen maken zich op voor vertrek voetbalstadion, het Koning Fai sal ziekenhuis en het Meridien hotel. De evacuées worden be schermd door de VN-soldaten. Belgische VN-soldaten zijn gisteren begonnen hun vertrek uit Rwanda voor te bereiden. Zo'n 800 Belgische parachutis ten vertrokken vrijdag al en de 420 Belgische vredessoldaten droegen het gezag over het vliegveld over aan Ghanese VN- soldaten. België besloot zijn aandeel in de VN-vredesmacht in Rwanda terug te trekken nadat sinds het uitbreken van het geweld tussen Hutu's en Tutsi's tien Belgische soldaten zijn gedood. Door het besluit van België zijn troepen terug te trekken, komt de hele VN-missie in Rwanda in gevaar. De Veiligheidsraad besloot ech ter de vredesmacht, die nu nog bestaat uit 2.100 Poolse. Benga- lese. Senegalese en Ghanese soldaten, voorlopig te handha- Aan de strijd tussen het rege ringsleger en rebellen van het Rwandees Patriottisch Front (RPF) in de Rwandese hoofd stad Kigali is het afgelopen weekeinde geen einde geko men. Pogingen van de Verenig de Naties een staakt-het-vuren tot stand te brengen, liepen op nieuw op niets uit. Abdul Kabia, de directeur van de VN-missie in Rwanda, zei gisteren dat de pogingen om een bestand te bereiken voorlo pig zijn stilgelegd. Zaterdag gin gen de gesprekken niet door omdat in de top van het leger enorme verschuivingen plaats vonden en de VN eerst moesten wachten wie de nieuwe com mandanten zouden worden. De VN zijn er in geslaagd het aantal konvooien door de stad te verhogen om mensen op te halen die zich verschuilen. Zij worden ondergebracht in het se diplomaat, maar die werd tij dig onschadelijk gemaakt. De getroffen auto's stonden geparkeerd bij het Franse Insti tuut, dat enkele weken geleden al het doelwit was van een bom aanslag. De actie werd destijds opgeëist door de linkse organ- satie Revolutionaire Volksstrijd. PARUS HANS GERTSEN CORRESPONDENT Naar schatting zestig jongeren hebben het afgelopen weekein de voor miljoenen guldens schade aangericht in enkele oostelijke voorsteden van Lyon. Zowel vrijdag- als zaterdag nacht kwam het daar tot botsin gen met de oproerpolitie. De rellen houden verband met een ernstig auto-ongeluk waarbij twee jongeren omkwamen. Volgens de plaatselijk autori teiten zijn de rellen veroorzaakt door een kleine, goed georgani seerde groep jongeren. De on lusten begonnen vrijdagavond in het centrum van Vaux-en-Ve- lin, een voorstad die in het ver leden al vaker het toneel van ernstige rellen was. Enkele jon geren gooiden molotov-cock- tails op het dak van een sport complex. De brandweer werd vervolgens met stenen beko- Held. Zaterdagnacht deden de jon geren hel nog eens dunnetjes over. Met twee gestolen auto's ramden ze de gevel van een sportzaal in de gemeente Bron, waarna de auto's in brand wer den gestoken. De sportzaal brandde helemaal uit. Aanleiding van de rellen is de dood van twee jongeren in Bron. In de nacht van woensdag op donderdag probeerde een groep jongeren in een gestolen BMW een wegversperring van de politie te omzeilen. De chaufTeur verloor daarbij de macht over het stuur. Twee van de zes inzittenden waren op slag dood. Volgens de muitende jongeren is de politic schuldig aan het ongeval.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 7