Keurmerk voor goede rijschool Binnenland u VVD: Bonus-malus s moet weer uit WAO Hartpatiënt kan rustig vliegen Grootste sanering ooit van start Vice-voorzitter KRO stapt op JMAANDAG 18 APRIL 1994 G«assocwd« Dansten Duinbrand door spelen met vuur den helder» Fikkie stoken in de duinen heeft gistermiddag langs de Zanddijk in Den Helder ongeveer twee hectare duin ver woest. Twee jongens van elf jaar speelden met vuur. Toen het vuur uit de hand liep, waarschuwden ze zelf de brandweer en meldden zich later met beide moeders aan het politiebureau. De brandweer van Den Helder had het vuur binnen een uur onder controle. Regering van Aruba valt oranjestad» De regering van Aruba is gisteren gevallen. Premier Oduber van de grootste regeringspartij Moviomento Electoral di Pueblo (MEP) gaf te kennen dat hij geen vertrouwen meer heeft in de twee kleine coalitiepartijen PPA (Partido Patriotico Aru- bano) en ADN (Accion Democratico National). De MEP heeft volgens Oduber een 'grote partner' nodig om belangrijke beslis singen te nemen over de financiële problemen van het eiland. Oduber zal zal daarom vandaag overleg voeren met oppositielei der Henny Eman van de Arubaanse Volkspartij AVP over een co alitie. Koolmonoxyde eist leven meisje venlo Een 17-jarig meisje uit Venlo is zaterdag tijdens het ne men van een bad om het leven gekomen. Haar grootmoeder vond haar dood in de badkamer. Nader onderzoek heeft uitge wezen dat ze aan koolmonoxydevergiftiging is overleden. De geiser in de badkamer bleek stuk te zijn. CAO chauffeurs loopt op niets uit den haag Ongeveer 80.000 chauffeurs in het beroepsgoederen- vervoer dreigen het voorlopig te moeten doen zonder CAO. Dat komt omdat de leden van de Vervoersbond FNV dwars liggen. Ze zijn tegen verslechteringen in het beginselakkoord waarover de bond op 1 december vorig jaar overeenstemming bereikte met de werkgeversorganisatie TLN. TLN wil af van het akkoord omdat de andere CAO in het wegtransport, die de bonden af sluiten met de werkgeversorganisatie KNV, één procent goedko per is uitgevallen voor de werkgevers. In de vervoerswereld heerst een zeer scherpe concurrentie, reden voor TLN om een procent loonkosten uit de CAO te willen schrappen. Morgen praten bonden en TLN verder. Massaal protest van motorrijders den haag Ruim 10.000 motorrijders zijn zaterdagmiddag in een demonstratieve tocht van het Malieveld in Den Haag naar de Maarsseveense Plassen bij Utrecht getrokken. De actie werd ge houden uit protest tegen de volgens de organisatoren 'overmati ge en bureaucratische Europese regelgeving ten opzichte van motorrijders'. Dit was de derde demonstratieve rit. Vorig jaar de den er ongeveer 7.500 motorrijders mee. De demonstranten de den er ruim twee uur over om via de A12 langs het knooppunt Oudenrijn naar Maarsseveen te komen. De politie had alle toe gangswegen naar de Al 2 afgesloten. Er ontstonden enkele kleine files. 'Werkgever vaak onterecht beboet' lijkheid moet nemen." Toch steunt Biesheuvel^ het initiatief van zijn WD-collega niet. Hij vindt de kwestie meer iets voor de kabinetsformatie. PvdA'er Leijnse vindt het is nog veel te vroeg om te conclu deren dat het niet werkt. „Bovendien is de regeling al op een aantal punten verzacht. Ik beschouw het dan ook een klein beetje als een verkiezingsstunt van de WD." De PvdA wil de evaluatie afwachten alvorens verder te gaan snijden. Van D66 was niemand bereikbaar voor commentaar. Het kabinet zelf denkt volgens Wallage niet aan afschaffing. „Als een regeling niet werkt, dan moet je hem verbeteren en niet afschaffen. Als je dat doet, gooi je het kind met het badwa ter weg." Wallage verwijt de WD zich 'zeer eenzijdig' achter de werkgevers te scharen 'en de werknemers met een handicap weg te stoppen'. De WD staat alleen in zijn wens om de bonus-malusregeling in WAO af te schaffen. Werkge vers krijgen daarbij een premie als ze een gedeeltelijke arbeids ongeschikte werknemer aanne men en een boete als een werk nemer in de WAO belandt. Vooral deze boete, de malus, is de liberalen een doorn in het oog. Ze willen van dit 'wurgcon tract' af, omdat het in de prak tijk niet werkt en 'aantoonbaar onredelijk' uitpakt voor onder nemers, met name in het mid den- en kleinbedrijf. De WD dient deze week een wetsvoorstel in om de hele re geling te schrappen. Hoewel de eërste evaluatiecijfers pas dit najaar worden verwacht, is vol gens kamerlid Linschoten nu al zonneklaar dat de door het be drijfsleven gewraakte regeling zijn doel voorbij schiet. Onder nemers krijgen vaak ten on rechte boetes opgelegd. Zij kun nen vaak niets doen aan de ar beidsongeschiktheid van hun werknemers, aldus Linchoten. Arbeidsongeschikten zijn vol gens hem eveneens de dupe omdat werkgevers nauwelijks mensen-met-een-vlekje in dienst durven nemen uit angst Voor de boete van een half jaar salaris als de betrokkene het niet redt. Vorig jaar werden werkgevers voor ongeveer een kwart miljard gulden 'beboet' én incasseerden ze 34 miljoen aan bonussen. CDA'er Biesheuvel is het ge deeltelijk eens met de kritiek van zijn collega. Ook hij drong in het laatst gevoerde monde ling overleg met Wallage aan op aanpassing van öf een alterna tief voor de regeling. „Dat duurt allemaal wel erg lang. Ik vind dat staatssecretaris Wallage maar eens zijn verantwoorde- Gorbatsjov: ledereen moet zich inzetten Zon en enthousiasme voor Nieuwe Wereld DEN HAAG Onder een strakblauwe hemel betuigden zaterdag tienduizenden mensen hun steun aan een Nieu we Wereld. Een frisse lentezon lokte ruim 60.000 belangstellenden naar het centrum van Den Haag waar zo'n zestig organisaties voor de Derde We reld, vakbond, milieu, mensenrechten en vrede aantoonden dat veel mensen in Nederland zich willen inzetten voor een eerlijker, schonere en veiliger wereld. Politici gingen met elkaar in debat en popgroepen uit binnen- en buitenland zorg den ervoor dat de stemming erin bleef. De markt rond het Binnenhof maakte deel uit van de Nieuwe Wereld Campagne, waarvoor an derhalf jaar geleden de eerste aanzet is gegeven. Voorzitter Van Oord van de campagne aanzag het geheel vanuit de VIP-tent met een glimlach. „Wij willen de mensen overtuigen van de noodzaak van een rechtvaardiger wereld en de stimulans die daar vanuit kan gaan." Van Oord wordt tijdens zijn betoog door zijn twee zoons op de schouder geslagen. „Mooie dag, pa. Veel mensen op de been." „Daar ben ik nu blij om", vervolgt Van Oord, „die jongens zien nu ook dat idealisme niet meteen gelijk hoeft te staan aan saaiheid. We wil len met de campagne vooral ook jongeren en- Eindelijk akkoord in zicht Er komt een keurmerk voor goede auto- en motorrijscho len. De organisatie in de autobranche BOVAG hoopt dat nog dit jaar een nationale regeling kan worden opgesteld om de kwaliteit van rijscholen te garanderen. De afgelo pen decennia zijn tal van pogingen in die richting stuk gelopen op de eigengereidheid van de afzonderlijke rij school-organisaties. bunnik piet arp Elke organisatie regelde voor zichzelf de kwaliteiteisen voor de aangesloten leden en een keurmerk bleef uit. Het gevolg: de beunhaas kon blijven rijden en menig automobilist kreeg (en krijgt nog steeds) slecht les. De BOVAG en andere organisa ties voor rijschoolhouders zijn inmiddels over een gemeen schappelijke regeling in overleg. De nog steeds toenemende ver keersdrukte en het streven van de overheid het aantal verkeers doden drastisch te beperken, bracht de partijen bij elkaar. De BOVAG daarnaast is een warm voorstander van een strafpuntensysteem voor auto mobilisten die ernstige fouten maken. Het rijk wil dit punten systeem met ingang van 1996 invoeren. De BOVAG tekent daarbij wel aan dat automobi listen met strafpunten na het volgen van corrigerende cursus sen een deel van hun strafpun ten kwijtgescholden krijgen. „Zonder zo'n kwijt schelding na een aanvullende opleiding voor goed weggedrag schiet het puntensysteem zijn doel voorbij", vindt BOVAG- deskundige Kant. Hij vindt ook dat de controle op fout wegge drag heel intensief moet zijn. Anders komen de strafpunten alleen terecht bij weggebruikers die toevallig de pech hebben dat ze worden gecontroleerd. Als iemands strafpuntenlijstje oploopt, leidt dit uiteindelijk lot inname van het rijbewijs. Han delingen die strafpunten ople veren zijn onder meer: rijden met drank op, te hard of roeke loos rijden, het door schuld ver oorzaken van ongevallen met letsel of dodelijke afloop, door rijden na een aanrijding en het inrijden van een weg in verbo den richting. Ziekenhuis doet 'vliegend onderzoek' tijdens retourtje Spanje utrecht patricia V Moe maar verder fit. Zo voelden de tien jonge hartpatiënten zich zaterdagavond bij de terug keer van hun tweedaags bezoek aan de Zuids- paanse stad Malaga. Zij deden mee aan een 'vlie gend medisch onderzoek' van het Wilhelmina Kinderziekenhuis in Utrecht naar het effect van vliegen op hartpatiënten. Het blijkt dat hartpa tiënten lichamelijk goed in staat zijn om te vlie gen. Nogal wat artsen raden een vliegreis vaak onterecht af. Niemand heeft onderweg problemen met zijn hart gekregen, één deelnemer had een beetje last van oorpijn door het landen. Volgens kindercar dioloog Harinck van het WKZ, een van de bege leiders, bewijzen de resultaten van de controles voor, tijdens en na de vlucht dat hartpatiënten net als anderen zonder angst voor complicaties per vliegtuig kunnen reizen. ,Als ze maar goed uitgerust zijn en ervoor zorgen dat ze niet einde loos hoeven te lopen of met bagage te sjouwen. De uitkomsten zijn precies zoals we hadden voor speld". De voorspelling, gedaan op basis van een aan tal gesimuleerde Boeing 747-vluchten in het Na tionaal Lucht- en Ruimtevaart Geneeskundig Centrum in Soesterberg, was dat hartpatiënten net als gezonde mensen in een vliegtuig het da lend zuurstofgehalte in hun bloed compenseren. Ze worden net als iedereen loom en moe van een vliegreis, maar het drukverschil heeft geen nade lig effect op hun hart. Daar is, voor zover bekend, nooit onderzoek naar gedaan. Het WKZ-onder- zoek is betaald door de Hartstichting en Martin- Hartpatiënt los Mulder (20) uit Breukelen heeft zich tijdens de twee Spaanse dagen goed ver maakt. „Ik vind vliegen heerlijk. Alleen jammer van het weer. bewolkt en regenachtig. Alleen za terdag was er een paar uurtjes zon. Ik zie nu een beetje roze". Andere passagiers, vertelt Mulder, keken eerst wel raar op van zo'n groep met 'van die compu- terspel-achtige meetapparaatjes die piepen en waar een soort kassabon uitrolt „Er werd ook ge filmd door een eigen cameraploeg, mensen lie pen heen en weer. maar toen de gezagvoerder omriep: dames en heren, er is niets aan de hand. we storten niet neer, keerde de rust weer." thousiast maken." Ondertussen spoedt minister Pronk zich van de ene naar de andere tent om het belang van hulp aan de Derde Wereld te onder strepen. Hij wijst de suggestie dat ontwikkelings samenwerking nauwelijks een rol speelt in de ver kiezingscampagne bijna verontwaardigd van de hand. „Ik ben de hele week in het land actief om mensen te wijzen op de noodzaak van een recht vaardiger wereld. Het ligt aan de pers dat dat nauwelijks in de publiciteit komt. Jullie hebben alleen maar belangstelling voor de lijsttrekkers." Er klinkt applaus uit de zaal. Naarmate de dag vordert, begint voor het hoofdpodium gaandeweg een popconcertsfeertje te ontstaan. Met name Bart Peeters' band The Ra dios en popgroep The Scene krijgen het publiek goed los. De voorzitters van de vakbonden CNV en FNV, Westerlaken en Stekelenburg, weten pas de aandacht te trekken als ze toezeggen dat er na hun boodschap meer muziek volgt. Speciale gast Michail Gorbatsjov, voorman van de internatio nale milieuorganisatie het Groene Kruis, zorgt daar zelf voor. Na een oproep aan iedere wereld burger om zich in te zetten voor het milieu, be ëindigt hij zijn toespraak met het de oer-Russi- sche meezinger 'Nachten van Moskou'. Veertien jaar na de eerste melding van bewoners uit Kralingen is gis teren door deze zelfde bewoners begonnen met de grootste sane ring tot nu toe van een bewoonde buurt. Honderdduizenden tonnen vervuilde grond worden de ko mende vier tot vijf jaar wegge haald voor een bedrag van bijna driehonderd miljoen gulden. De politie in Kralingen was vrijdag avond laat nog door een oud-be woonster gewaarschuwd voor een niet-ontplofte bom. De blindgan ger stond niet op de lijst bij het bureau rampenbestrijding van de gemeente Rotterdam. De zaak wordt er daardoor niet minder se rieus genomen. Volgens project leider Scholten hoeft een speur tocht naar de bom en een eventu ele ontruiming geen vertraging voor de sanering op te leveren Uit onvrede over Reporter-uitzending IN DE P E LING hilversum gpd Vice-voorzitter Van Wegberg van de om roep KRO heeft giste ren zijn functie neerge legd. Daarmee is het eerste 'slachtoffer' ge vallen als gevolg van de uitzending van Repor ter op 8 april over het omstreden commissa riaat van CDA-lijsttrek- ker Brinkman. De meerderheid van het KRO-bestuur staat ach ter Reporter. Dat bleek zaterdagmiddag tij dens een extra be stuursvergadering van de KRO. Van Wegberg stapt vervroegd op. Hij zou eigenlijk tot juni aan blijven als vice-voorzit ter. Van Wegberg was bijna twintig jaar actief in het KRO-bestuur, sinds 1991 was hij vice- voorzitter. Ondanks goedkeuring van het programma door de meerderheid van het KRO-bestuur, zijn er 'indringende' vragen gesteld over met name de vormgeving. „De manier waarop geluid en beeld zijn gebruikt en gecombineerd, riep de nodige vragen op", aldus een woordvoer der. Verder heeft het be stuur besloten dat bin nen de KRO-televisie- dienst moet worden nagedacht over de for mules van de informa- De worden aan het be stuur voorgelegd. Vol gens de KRO-woord- voerder kan uit die evaluatie ook naar vo ren komen dat de ma nier waarop Reporter nu wordt gemaakt, de enige juiste manier is voor zo n soort pro gramma. De gewraakte uitzending over Brink man heeft de KRO tot nu toe duizend leden or informatie of dokumentatie: Wij zijn dagelijks aanwezig Er staat een modelwoning Het watersportbungalowpark 'De Vlietlanden' is gerealiseerd op één van de mooiste plekjes aan de Noordhollandse IJsselmeer- kust. Vanuit uw woning stapt u zo in uw boot om naar de binnenmeren en het IJsselmeer te varen. Dus ideaal voor vissers en watersporters. Bent u liefhebber van het strand? Op slechts 220 meter van het park vindt u stranden die ideaal zijn om te zonnen, zwemmen, surfen en vissen. Voor de liefhebbers van fietsen of wandelen zijn er, direkt aan het park, weide- en natuurgebieden. Ook zijn er op het park een aantal recreatieve voorzieningen, zoals bijv. tennisbanen en een basketbal/volleybalveld. Elke bungalow heeft een eigen aanlegplaats voor een plezier- of visboot. Het park is gelegen aan de IJsselmeerkust op 2 km m Medembhk en ±15 km van Hoorn. i'i.mvriirf.iiM ictianden BV. Droge Wijmersweg 5. 1693 HP Wervers hoof. Telefoon: 02288 - 1491fax 02288 - - Kok wil met D66 De PvdA stuurt aan op een progressief kabinet met D66. Een derde partij moet zo'n coa litie aan een kamermeerderheid helpen. Of dat CDA of WD zal zijn, is PvdA-leider Kok om het even, zei hij gisteren in het NOS-programma Het Capitool. WD-lijstrekker Bolkestein vindt die uitspraak voorbarig. „De PvdA is met een dreigend zetelverlies niet in de positie om te bepalen wie mag regeren." Volgens Bolkestein moeten de winnende partijen WD en D66 het voortouw nemen bij de for matie. De benodigde derde par tij dient zich dan te voegen naar het voorgestelde beleid. Een kabinet van PvdA en D66 zal overigens nog heel wat voe ten in aarde hebben. Zaterdag, tijdens de officiële start van de D66-campagne, hekelde Van Mierlo het PvdA-standpunt over de sociale zekerheid. „De PvdA staat volstrekt alleen met haar standpunt het sociaal stelsel voorlopig ongemoeid te laten." Ook de WD-plannen voor een ministelsel wijst D66 van de hand. Van Mierlo hoopt dat bei de partijen zich „niet vastbijten in hun eigen gelijk". De Demo craten willen een stelsel zoals de parlementaire enquêtecom missie heeft voorgesteld. Daarin wordt de Ziektewet een zaak van werkgevers en .werknemers en hebben alleen volledig ar beidsongeschikten recht op een WAO-uitkering. Gedeeltelijk ar beidsongeschikten moeten dan aan het werk blijven. Van Mier lo beaamde dat de ontslagbe scherming van deze groep beter moet. Anders verliezen de ge deeltelijk arbeidsongeschikten te makkelijk hun baan en belan den vervolgens via de WW in de bijstand. VVD gevaarlijk Directeur Scholten van Vluchte lingenwerk Nederland vindt WD-leider Bolkestein 'zeker zo gevaarlijk als de politieke mal loot Janmaat'. Scholten zei dat gisteravond voor de KRO-televi- sie. Hij reageerde daarmee op Bolkesteins aanval op minister Pronk (PvdA). Volgens de WD- lijsttrekker leiden uitspraken van Pronk over de toelating van asielzoekers tot stemmen voor de Centrumdemocraten. Bolke stein is intussen niet onder de indruk. „Wij zeggen wat wij vin den", stelde hij, ongeacht wat Janmaat of Vluchtelingenwerk zeggen. Wöltgens weg? PvdA-fractievoorzitter Wöltgens overweegt om niet nog eens vier jaar in de Tweede Kamer zitting te nemen. „Na zeventien jaar kamerlidmaatschap heb ik het recht ook eens te kijken naar een andere manier om de partij te dienen", zo hij zaterdag voor de TROS-microfoon. Wel zal hij na de verkiezingen in elk geval nog even in de kamer bankjes zitting nemen. Maar hij is dan het kamerlid met de meeste dienstjaren 'en dat leidt toch tot de bespiegeling of ik nog eens wat anders kan doen'. Op de vraag of hij belangstelling heeft voor de vacante burge meesterspost van Kerkrade, Wöltgens' geboorteplaats, wilde hij niet ingaan. „We wachten eerst de verkiezingen af', ant woordde hij. Volgens Wöltgens heeft dat alles niets te maken met het feit dat PvdA-voorzitter Rottenberg vorig jaar suggereerde dat de fractievoorzitter maar eens naar iets anders moest omzien. „Dat hebben we uitgepraat en dat heb ik sindsdien uit mijn ge heugen gebannen", aldus Wölt gens. D66 geliefd D66 mag zich verheugen in een ongekende populariteit onder de ongeveer 1,4 miljoen leden van de vakcentrales FNV en CNV. Uit een onderzoek in op dracht van het vakbondsblad FNV Magazine blijkt dat 21,4 procent van de vakbondsleden op de Democraten wil gaan stemmen. Dat is een verdrie voudiging ten opzichte van de kamerverkiezingen van 1989. De PvdA heeft onder de leden van FNV en CNV nog altijd de grootste aanhang: 27,1 procent (en onder FNV-leden alleen zelfs 35,7 procent. Vernieuwen moet Burgers moeten zich in een bin dend referendum kunnen uit spreken over belangrijke beslis singen. Ook moeten ze meer in vloed krijgen bij de benoeming van burgemeesters en de pre mier. Volgens minister Van Thijn van binnenlandse zaken is de tijd rijp voor een omvang rijke staatskundige vernieu wing. Hij zei dat zaterdag tijdens de Daalder-lezing aan de l^-idsc universiteit. Politieke partijen die de ideeën over de staatkun dige vernieuwing onderschrij ven, moeten volgens Van Thijn een stembusakkoord sluiten waarin zij zich binden aan het uitvoeren van die vernieu wingsideeën. Dit kan de duide lijkheid voor de kiezers vergro ten en daarmee het vertrouwen in de politiek. Het instellen van een referen dum is een van de mogelijkhe den om de burger weer 'bij de les te halen'. Voorwaarde is vol gens de PvdA'er wél dat het om echte, bindende referenda gaat. Meer betrokkenheid denkt hij ook te bereiken met het distric tenstelsel. Burgers kiezen dan kamerleden uit hun eigen regio. daarnaast moet het gekonkel - foes in achterkamertjes over de posten van burgemeester en minister-president afgelopen zijn. „De burger moet daarop veel meer invloed krijgen' meent Van Thijn.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3