iiiuru Rousseau gooit de remmen los erstappen ziet de weer niet Sport f!-L Belg wint marathon van Rotterdam in toptijd Michael Platt haalt alver op lange mat I 1 a a Een veelbelovend begin van het atletiekseizoen Berzin: wielerkampioen van de toekomst Zwemmers plaatsen zich voor Speedo-finales -JAA NDAC 18 APRIL 1994 21 ffne Bassets geen nationaal kampioen 2'[eiden Het juniorvijftiental van rugbyclub The Bassets is tweede jjeworden in de strijd om het Nederlands kampioenschap. In de ■flotontmoeting in Leiden voorafgaand aan de interland Neder land - Engeland B was de jeugdploeg van HRC met 15-3 de be- ere. The Bassets namen na tien minuten via een penaltykick an jeugdinternational Peter Koomen de leiding. De Haagse jloeg, die over een bredere selectie kan beschildcen, verkreeg erna -ooral in de voorwaartsen een fors overwicht. Dat werd door dhi rijfpunters 'n de 27ste minuut direct na de rust ook in de score 5 5 ot uiting gebracht. Kort voor het eindsignaal nam HRC defini- (Mo jef afstand. Jakobs moet lossen in Eifel Vincent Rousseau gooide na 25 kilometer alle remmen los. De Belg had zich lang genoeg gedwee schuil gehou den achter de hazen. Hij voelde zich 'als een hond die aan de ketting ligt en die wil losbreken'. i3ia/ürselen Gert Jakobs is 18de geworden in de Teleflextour. Hij i was de beste Casba-renner. Pascal Vergeer uit Warmond werd >2ste en Koudekerker Ferdinand Warmerdam 91ste. Jakobs g itond zaterdag nog 13de, maar de ex-prof moest die dag lossen 01 n de heuvels in de Eifel. Henri Dorgelo is zeker een maand uit- ;eschakeld. De jarige coureur uit Nijverdal kwam zaterdag :waar ten val. Met een gebroken sleutelbeen en een hersen- ichudding moest hij naar een ziekenhuis worden vervoerd. Jos iVolfkamp uit Raalte werd de uiteindelijke v ^Bowlingteam Verboon dicht bij promotie it .eidenHet bowlingteam van Verboon staat met één been in de ïoofdklasse. Na één ronde in de play-offs staat de ploeg van Verboon op de eerste plaats in de eerste klasse. Het team jakte in totaal zes punten. Tegen Kangoeroes boekte het een 3-0 j jege. Van concurrent Enigma werd met 2-1 gewonnen. De enige ïSnederlaag werd geleden tegen Software (1-2). Beste man was dit- ^!maal Jan Snik. Hij noteerde een serie van 1182 pins met een ge middelde van 197 pins. De laatste ronde staat gepland op 8 mei. Een 2-1 zege op Enigma is dan voldoende voor promotie. irnmedewerker lichael Platt van de Turnvere- Slank en Kwiek uit Voor- :hoten heeft zaterdag tijdens Ie Nederlandse toestelkam- ^Mioenschappen in Ede de zilve- plak veroverd op het onder- 52 kjeel lange mat. Iug^enkk De goede vorm van Platt kon- Kareifigde zich vorige week in Dok- turn al aan, toen hij deelnam |an de Nederlandse B-Kam- (ioenschappen allround die de KNCGV (Koninklijk Ne- :rlands Christelijk Gymnastiek 'erbond) werden georgani Hij legde daar met een ntentotaal van 39.75 beslag een tweede plaats. 22'i'ln de aanloop naar deze B- kampioenschappen werd Platt eerder dit jaar kampioen van het gewest Rijnstreek. Daarmee verwierf hij de toestemming tot deelname op twee onderdelen aan het Nederlands Toestel kampioenschap op A-niveau, dat dit jaar voor het eerst door de KNCGV werd gehouden. Michael Platt liet deze gele genheid niet onbenut. Met een score van 9.3 punten werd hij tweede-op zijn favoriete onder deel lange mat. Hij bleef daarbij sfechts vijfhonderdste achter bij Mathijs Vogel van de KNV Gro ningen (9.35 punten). Het twee de onderdeel waarop Platt had ingeschreven, verliep minder succesvol. Hier bleef hij met een score van 6.83 steken op de vijf de plaats. rotterdam frans dreissen gpd-verslaggever Het schriele manneke kon de verleiding niet langer weerstaan en demarreerde. De Belg, die vorig jaar na een 'onbedoelde' martelgang in Rotterdam nog repte over een beschamend de buut (2.13), was niet meer te houden. Als een roofdier gooide hij zich op de laatste kilometers. En parmantig marcheerde de legerkorporaal na een verplette rende tweede helft van de drijf jacht naar een waanzinnige en onvermoede 2.07.51. Zelden reageerde de door gaans zo introverte Rousseau zo uitbundig. „Maar aan een we reldrecord denk ik voorlopig nog niet", bleef Rousseau be scheiden. ,,Ik begin het spel net pas te leren." Rousseau maakte de massa enthousiast en leverde met 2.07.51 een fenomenale presta tie. Zeker afgetekend tegen het verre van ideale decor: 7 graden en een straffe wind van 10 m/s. De 31-jarige Waal klom met de ze tijd niet alleen naar de acht ste plaats op de wereldranglijst, maar gooide bovendien de rem los die al sinds 1988 op 2.08 had gestaan. Bij de 2.07.51 staken de tijden van de Zuidafrikaan Wil lie Mtolo (2.10.17) en de Chi nees Hu Gangju (2.10.28) maar bleekjes af. Daarentegen werd er bij de vrouwen een uitzonderlijke prestatie geleverd. Miyoko Asa- hina scherpte het twee jaar ou de parcoursrecord van Aurora Cunha (2.29.14) met ruim drie minuten aan: 2.25.52. Vincent Rousseau is een waanzinnig talent. Een excep tioneel atleet, wiens fysieke mo gelijkheden om progressie te boeken nog lang niet zijn uitge put. Rousseau tast zijn grenzen nog maar pas af. De 31-jarige Rousseau, die in het verleden hevige vlagen van verdoemenis had moeten trotseren na her haalde keren te hebben ontgoo cheld in grote en vooral warme kampioenschappen, staat be kend om zijn onvoorstelbaar gevoel voor regelmaat. Van enige consistentie was in Rotterdam evenwel geen spra ke. Het was een jojo-race met een levendig scenario en ener verende duels, maar met zeer wisselende tussentijden. De noordoostenwind dreigde de snode plannen van Rousseau aanvankelijk te doen verwaaien. Maar Rousseau liet zich er niet door ontmoedigen. De Belg ver baasde zich wel over het matige en onbestendige tempo van de gangmakers. „Ik werd een tik keltje nerveus, omdat de hazen niet rap genoeg waren. Met be tere hazen was ik beslist dertig seconden sneller geweest." Het was zelfs een komisch ge zicht toen de tweede groep on der het regime van tempobeul en bruggehoofd Tonnie Dirks na twintig kilometer aansluiting vond bij de groep favorieten. Na de tweede passage van de Wil lemsbrug, bij kilometerpaaltje 25, besloot Rousseau zijn slag te slaan. „Het was moeilijk om te beslissen alleen weg te gaan. Zeker omdat er een omvangrij ke kopgroep was ontstaan. Ik verwachtte dat ik 'dood' gaan, maar gelukkig bleef ik heel", aldus Rousseau die in de Mexicaan Jose Marquez nog heel even een gelijkbenige met gezel had. Rousseau explodeerde nau welijks een kilometer later. Mar quez leek stil te staan bij Rous seau die vleugels kreeg. „De tweede helft was fantastisch." Na de eerste 21 kilometer had Rousseau zich min of meer neergelegd bij een tijd rond de 2.10 uur. Maar in het tweede part groeide het zelfvertrouwen met de minuut. De 'Witte Afrikaan' uit Jurbise, een dorp onder de rook van Mons, etaleerde een waanzinnig tempo en schakelde in de slotfase nog een versnel ling hoger. Het resultaat was een ultieme laatste kilometer in nog nimmer vertoonde 2.48 mi- Wed- M J tj ,1 0 .Bi jfts f* v-iS Jan Kortekaas doet het goed leiden wilmar kortleever atletiekmedewerker Jan Kortekaas verbeterde on danks de zware omstandighe den in Rotterdam zijn persoon lijke toptijd op de marathon met maar liefst tien minuten. De timmerman uit Roelo- farendsveen liep 2.23.28 en werd hiermee vijfde in het na tionaal kampioenschap. Al in de eerste kilometer koos Kortekaas, vergezeld van club genoot Van Duyvenvoorde. het spoor van een groep Belgen die koersten o'p 2.23. Na het afval len van de haas viel die groep uiteen, waarna Kortekaas lang meekon met Edwin Aarden burg, toch geen kleintje in het nationale loopcircuit. „Het ging heel makkelijk", analyseerde de 30-jarige Bataaf enigszins verbaasd, „eigenlijk had ik na dertig kilometer nog het gevoel van 'nu gaan we echt lopen'. De man met de hamer, die altijd komt, kwam pas na 35 kilometer. Bovendien was ik daar weer snel overheen, omdat mijn trainer Bram Wassenaar meefietste. Hij riep en ineens schrok ik weer wakker. Zo van 'O ja, we zijn aan het lopen De vijfde plaats noemde hij 'echt ongelofelijk natuurlijk'. „Met 2.26. waarmee ik in mijn achterhoofd rekening hield, zou ik al heel. heel tevreden zijn ge weest. Van dit resultaat ga ik maar eens een paar weken ge nieten." De tijd van Van Duyvenvoor de (2.28.20) stelde enigszins te leur. „Het ging in het begin te hard", aldus de winnaar van de Leiden marathon 1992. „Op vijf kilometer zaten we op 15.50 en halverwege op 1.10.14. Je staat voor een dilemma, want vanwe ge die tegenwind moet je een goede groep kiezen. Het ging gewoon te hard voor me." Met de uitstekende prestatie van de zus van Kortekaas, Marja Hogenboom, was het familie feest compleet. De atlete uit Roelofarendsveen bleef met haar tijd (3.05.50) slechts weinig verwijderd van haar persoonlijk record. Freek Buikema van AAV '36 en Fred Regeer kwamen uit op 2.39.45 en 2.40.10. Leny van der Plas won in Rotterdam het bijnummer over ruim tien kilo meter. De Bataafse finishte na een goede race in 39.20. ;k inde Verstappen heeft ook in zijn tveede formule 1-race het wart-wit geblokt van de finish- rlag niet gezien. Drie weken ge iden reed de Ier Eddie Irvine in •razilië alle perspectieven van Ie Limburger op de vierde ilaats aan diggelen. Gisteren lag schuld voor het vroegtijdig bij een combinatie van nechanische pech aan de Be- letton-Ford en onervarenheid an de coureur. Na 55 van de 83 rijden ronden in de Pacific Irand Prix in het Japanse Aida, iibelandde Verstappen in de ^(rindbak. Daarmee staat Verstappen na jhvee races in de stand om het i wereldkampioenschap op gelij- hoogte met Ayrton Senna. )e Braziliaan, de gedoodverfde 'lieuwe wereldkampioen, kwam 1 na vijfhonderd meter in de lfde zandbak terecht waar la ter Verstappen in strandde. Bei de coureurs staan na twee Grand Prix' nog met compleet lege handen, maar daarmee houden de vergelijkingen op. Verstappens teamgenoot Mi chael Schumacher is de grote winnaar tot nu toe. Net als in Brazilië greep de Duitser ook in Japan de winst en hij leidt nu in de dans om de'wereldtitel met grote voorsprong. Verstappen zal de afgelopen nacht geen oog dicht hebben gedaan. Zo dicht bij op zijn minst een vierde plaats en dan plotseling je Waterloo vinden in de eerste bocht na start en fi nish. Vooraf had hij zich goede kansen toegedicht om ruim in de punten te rijden. Zelfs een podiumplaats sloot Verstappen niet uit. De bijna 75 minuten waarin de 22-jarige coureur op het cir cuit van Aida zijn kunsten ver toonde, gaven aan dat zijn doel niet te hoog gegrepen was. De 1 Montfort liet an dermaal zien uit het juiste race hout gesneden te zijn, maar moet accepteren dat de weg naar de top in de formule 1 niet zo eenvoudig is te bewandelen als in de formule Opel Lotus of de formule 3. Wat ging er nu mis in die 55ste ronde? Verstappen was net in de pit geweest voor vers race-schoeisel en een lading nieuwe brandstof. „Ik had al een rondje of dertig problemen met de koppeling", legde Ver stappen uit. „Bij het omlaag- schakelen blokkeerden de ach terwielen telkens waardoor ik gedwongen werd steeds eerder te remmen. Na de pitstop had ik bovendien koude banden en ik denk dat het die combinatie is geweest waardoor ik spinde." Met gretigheid had het in elk geval niets van doen volgens Verstappen, die vlak voor Heinz-Harald Frentzen weer het circuit opkwam. „Frentzen leiden wilmar kortleever atletiekmedewerker Jos Verstappen beëindigt de Grand heb ik niet eens gezien. Ik was helemaal niet te gretig. Dat kon niet eens, want de auto leende zich niet voor aanvallend rijden. Ik was puur onderweg om te fi nishen. Op welke plaats deed er niet toe. Dat zou ik achteraf wel zien." Aida voortijdig in de zandbak. Verstappen wilde niets weten van eigen schuld aan het fatale slippertje. De suggestie dat een geroutineerde coureur waar schijnlijk minder risico had ge nomen en de eerste bocht na een pitstop iets rustiger was in gegaan, bestreed de Benetton- met klem. „Ik was ge handicapt door mechanische problemen. Dat heeft niets te maken met ervaring. Kijk naar Senna drie weken geleden in Brazilië. Ook coureurs van dat kaliber gebeurt dit soort din gen." re werd echter belaagd door Edwin Kortekaas van De Spar taan, die tot 40,16 kwam. Julia van de Berg sprong vroeg in het seizoen alweer een veelbeloven de 1,55 hoog. Sprinttalent Mar- tijn Ungerer won de 60 meter en de 300 meter. De eerstejaars B-junior van AAV '36 liep res pectievelijk 7.2 en 37,3, waar mee hij ook alle senioren ver sloeg. Bianca Vermond blijft van grote klasse bij de regionale \Touwen. De Leidse atlete van AV Holland, die zich dit jaar waarschijnlijk weer toelegt op de 400 meter, liep in een man- nenrace 1.35,9 op de 600 meter. Jeroen Kolnaar behaalde de winst op zowel hinkstap (12,79) en ver (6,35, ex aequo met Spar taan Dennis Verhaar). Junior Matthijs Ransdorp (De Spar- taaan) viel op met een hink- stapsprong van 12,71. In Amerika is Kamiel Maase goed hersteld van zijn voedsel vergiftiging. Op de vijf en de drie kilometer kwam hij vorige week, krap twee weken na de ziekte, tot goede tijden van res pectievelijk 14.16,32 en 8.26,5. 2 baanseizoen van de atletiek is begonnen met ver schillende sterke prestaties. In Den Haag kwamen Joost la Lau en Michel Versteegen sterk voor de dag op de 600 meter. Achter de regelmatige 1.22,2 en 1.22,8 van de twee Bataven bleven ook clubgenoten Mark van Bel (1.23,7), junior Niels Geise (1.24,4) en Danny Paardekoper (1.24,7) in de buurt. Bij de B-junioren zette Christoph Kempen zijn opmars voort. De nationaal indoorkam- pioen zestig meter horden ver beterde zich op de 100 meter en het verspringen. Vooral met zijn 11,2 op de sprint en zijn sprong van 6,23 neemt de jonge Bataaf al vroeg in het seizoen een optie op topposities in de nationale ranglijsten. In Alphen zochten atleten van AV Flolland, De Spartaan en AAV '36 het dichter bij huis en werd op technische nummers goed gepresteerd. Paul Boere (AAV) kwam met discus en ko gel sterk tot 43,28 en 13,65. Boe- gpd-verslaggever Wat goed is komt snel. Deze aloude sportwijsheid, in Neder land verkondigd door wijlen Jo ris van den Bergh in z'n klassie ke boek 'Temidden der kam pioenen', doet anno 1994 nog altijd opgeld. Evgeny Berzin is het zoveelste bewijs van die stokoude stelling. De Rus, met z'n 23 jaar en ook z'n postuur nog een broekie in het professionele wielerpelo- ton, trad gisteren toe tot de ere galerij van Luik-Bastenaken- Luik. Evgeny Berzin mag nu al de revelatie van dit seizoen wor den genoemd. De kleine op donder, de eerste Russische lau reaat van La Doyenne, schoot zijn eerste pijlen al af in februa ri, in de Ronde van Middelland se Zee. Op de Mont Faron, een venijnige kuitenbijter bij Tou lon, meldde hij zich voor het eerst tussen de grote jongens. Nadien reed hij bijna dage lijks prijs tijdens de Siciliaanse Week, fietste hij op de eerste rij in de Tirreno-Adriatico (tweede achter zijn kopman Giorgio Furlan), was hij een der hoofd rolspelers in het Criterium In ternational, waar hij op de we gen rond Avignon Rominger klop gaf in een tijdrit. Een bij zonder sterk nummer voerde hij ook nog op tussen Milaan en San Remo. In de Primavera pla veide hij met imposant knech- tenwerk de winnende weg voor Furlan. Potentie Kortom, Berzin is een man met kampioenspotentie. Dat vindt ook de Italiaanse wetenschap per Michèle Ferrari, samen met zijn leermeester professor Con- coni de (mysterieuze) drijvende kracht achter de ongekende su prematie van de Italiaanse wiel rennerij. Hij gaf in Ans, waar sinds enkele jaren de finishlijn van L-B-L wordt getrokken, te verstaan dat Evgeny Berzin het grootste talent is dat hij, Ferrari dus, ooit onder handen heeft gekregen. Ferrari moet het kunnen we ten, want hij heeft op zijn facul teit (biochemie) van de univer siteit in Ferrara in de loop der jaren heel wat wielrenners bin nenste buiten gekeerd. De oogst van 'Forza Italia' mocht er gisteren overigens weer zijn. Liefst zeven Azzuri fi gureerden in de top-10, terwijl ook Berzin en Rominger op Ita liaanse leest geprepareerd zijn. Slechts de nummer 2, Lance Armstrong, moet het zonder de medische begeleiding van Fer rari Co stellen. De Amerikaan was dik tevreden met zijn twee de plek, want voor het ëerst liet hij zich van voren zien sinds hij gehuld gaat in de regenboog trui. De ultieme demarrage van Berzin wenste hij niet te coun teren. Armstrong: „Dan zou ik Furlan hebben teruggebracht en was die gegaan. Nee, ik vond het zo wel goed." Peter Post zal, met de uitslag van Luik-Bastenaken-Luik in de hand, nog wel eens met pijn in het hart terugdenken aan 1990. Dat jaar wilde Post de piepjonge Berzin al dolgraag inlijven. Maar de Russische federatie liet het 19-jarige talent nog niet gaan. Berzin keerde vervolgens de ploeg van Koeznetsov, die destijds een samenwerkingsver band met Post had. de rug toe. Hij had genoeg van Koeznets- ov's Spartaanse aanpak. Berzin: „Hij liet ons vier keer per dag trainen. Gek werd je ervan. Ik stond zelfs op het punt met fiet sen te stoppen." Hij mocht zijri heil zoeken bij CSKA Moskou, waar renners als Konisjev en Abdoesjaparvov zijn nieuwe maatjes werden. In hun spoor verzeilde Berzin in Italië. Meteen was Post de grip op het grote talent kwijt en zou hij hem weerzien in het shirt van Mecair (nu Gewiss), aan dè zijde van Argentin en Furlan. In dit gereputeerde gezel schap toonde Berzin zich een snelle leerling. Met z'n onschul dige, vlasblonde jongenskoppie lijkt hij op het eerste gezicht nog een piepeltje in het metier, maar uit zijn korte beentjes vloeien krachten van een oer mens. Een demarrage - na goed overleg met Furlan, dat wel - en hij had zijn medevluchters al op de knieën. En dat waren niet de eerste de besten, al kon Romin ger zich niet verdedigen. De Zwitser, die vanaf de Stockeu de koers in feite had gekneed, wil de op ruim zes kilometer voor de meet net aanzetten voor een demarrage, toen enkele spaken in zijn wiel het begaven en hij ook nog eens lek reed. Luttele meters later begon Berzin aan zijn eerste grote tri omftocht. Een nieuwe wieler- ster lijkt geboren. leiden. taco de vries zwemmedewerker Op de achtste en laatste wed strijddag van de Speedo- zwemwedstrijden werden de lange afstanden gezwommen. In het Vijf Meibad was het dus de laatste kans om kwalificatie af te dwingen voor de Speedo- finales in juni. Voor de De Zijl/LGB won Sven Meyers ('81) de 200m school in 2.53.5. Op de 800m vrij viel hij buiten de prijzen, maar zijn 10.00.5 is hoogst waarschijnlijk wel goed ge noeg voor een finaleplaats. Sander Rijnsburger ('84) werd tweede in 5.54.5 op de 400m vrij, terwijl Diedcrik Huybers ('81) op de 800m vrij die plaats bereikte met 9.42.5. Twan Martijn ('81) behaalde geen podiumplaats met zijn 3.00.4 op de 200m school, maar be machtigde daarmee wel op de valreep een deelnamebewijs voorde finale. Dieuwertje Vermeulen ('84) van LZ 1886 behaalde goud op de 400m vrij in 5.52.8, ruim voor Mariette Onderwater die tweede werd in 6.11.0. Op de 800m vrij werd Michael van Schaick ('83) eerste in 11.00.6, Jolger Klein tweede met 11.10.5 en l-ouis van Schaar- enburg derde in 11.20.3. I'aul Bey ('82) finishte op dezelfde afstand als tweede: 11.06.7. Noekie Klein ('83) werd in 11.29.9 derdr De Zijl rram ook nog deel aan limictwedstrijden die voornamelijk in het leven zijn geroepen om nog enkele deel- namebiljetten in de wacht te slepen voor de Nederlandse Kampioenschappen. Jorien Kleiwegt maakte dankbaar van de gelegenheid gebruik en pakte zowel op de 200m rug als 200m vrij voor meisjes '79 een eerste plaats. Respectieve lijk 2.27.2 en 2.14.7 waren naast goud goed voor NK- deelname. Robin Sprinkhui 2.00.4. Hij daarmee tweede, maar kwalifi ceerde zich niet.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 27