Sport 1 Mei is een mooie Jos Lansink ongenaakbaar Sinister afscheidsfeest van Anton Heiden i dag voor een feestje Rijsbergen over de rooie in Maastricht MAAN DAG 18 APRIL 1994 17 Jacob Spijker weg bij De Zijl leiden Jacob Spijker verlaat de Leidse waterpoloploeg aan het einde van dit seizoen. De trainer werd dit seizoen aangesteld als opvolger van Rob Schouten. Schouten bleef overigens aan De Zijl verbonden. De ex-bondscoach verzorgde de trainingen, die Spijker wegens zijn studie sociologie niet altijd kon geven. Ook voor Schouten is er volgend seizoen in Leiden geen plaats meer. De club zoekt een oefenmeester van buitenaf. Twijfels over Frank de Boer Amsterdam Frank de Boer vormt voor de vriendschappelijke in terland tegen Ierland, woensdag in Tilburg, een twijfelgeval. De verdediger van Ajax moest gisteren in de wedstrijd tegen FC Twente (6-0) vroegtijdig naar de kant met een gekneusde teen. ,,lk heb er behoorlijk veel last van", liet hij weten. „Vandaag wordt de beslissing genomen of ik bij de selectie blijf." CD A-bal brengt Lisse geen geluk lisse Het zit het CDA niet mee dezer dagen. De uitslagen van de gemeenteraadsverkiezingen vielen zwaar tegen en de voorspel lingen voor de Tweede Kamer-verkiezingen zijn ook al niet om vrolijk van te worden. 'Hoog tijd om de gunst van het volk terug te winnen', dacht de afdeling Lisse van de partij, en schonk de wedstrijdbal voor het duel FC Lisse-Volendam. Prompt leden de Lissenaren de grootste nederlaag van het seizoen: 1-4. Arbiter geeft grensrechter rood leiden Scheidsrechter Letscherd uit Lelystad zorgde tijdens de wedstrijd Roodenburg-Stormvogels (2-2) voor een uniek feit: hij gaf de Stormvogels-grensrechter Fred Post een rode kaart we gens aanmerkingen op de leiding. Letscherd wilde verder niets over het incident kwijt, maar volgens eigen zeggen zei Post te gen de arbiter: ,,Je bent het spel aan het verkrachten." Post zegt een eventuele straf te aanvaarden. Letscherd gaf na afloop van het duel, dat overigens sportief verliep, nog een rode kaart aan Stormvogels-middenvelder René van der I&uyf wegens beledi ging van de scheidsrechter. Ruiter wint wereldbeker ontknoping. Elke zucht was hoorbaar in de overvolle Bra banthallen als de combinatie zijn opwachting maakte. De doodse stilte werd in de eerste omloop verstoord door aaah's en oooh's van opperst genot. In de tweede omloop door een angstschreeuw. Boven de voor laatste hindernis leek Libero zich niet meer tot voorbij de laatste balk te kunnen rekken. Maar de hengst zette zich af in het luchüedige, trok alle benen in en haalde veilig de overkant. „Ik heb hard moeten drukken", zei Lansink laconiek. „Maar ik had steeds alle controle.". Er was de knieval van de ver liezer. Franke Sloothaak, de rui ter die al zo vaak is geklopt in een kampioenschap, zei dee moedig dat hij nooit een kans had gehad. Hij noemde het zelfs schandalig dat Lansink in de slotfase zo in het nauw werd ge bracht door een kolossale triple- bar. „Al had ik zelf geen proble men met die sprong, het zou verboden moeten worden. Het zou toch verschrikkelijk zijn ge weest als de terechte kampioen daar op zijn gezicht was geval len. Een doodzonde voor zo'n mooie sport." En er was de geboorte van een nieuwe legende. Lansink mag zich misschien nog niet in die gedaante hullen, hoewel hij na olympisch en Europees goud met het Nederlands team en zijn vele andere successen op de nominatie staat voor een hippische 'Hall of Fame'. Het was de wedergeboorte van Li bero H. De 13-jarige hengst strekte zich tot zijn botten kraakten, weigerde het hout aan te raken. En dat terwijl Libero Ajax na nummertje prijsschieten dichtbij titel Wat is er voor een burgemeester van Amsterdam nou mooier dan je op het bordes te presenteren met de trots van de stad, met Ajax dus. Maar dan moeten ze in het Catshuis wel een beetje opschieten. Anders redt Schelto Patijn het niet. Wim Rijsbergen geeft uiting aan zijn frustraties. De Leidse trainer boycotte de pers in Maastricht. maastricht anp In de fuik van Wim Rijsbergen i heeft FC Volendam allerlei vis sen gevangen. Ook kanjers, j zoals vorige dinsdag koploper 'Ajax. De totale buit bedroeg in j 12 wedstrijden niet minder dan 19 punten. De vroegere stopper van Oranje behield de leuke voet ballers uit het palingdorp voor de eredivisie. Zijn loon was |niets dan hoon. De kritiek op de j speelwijze culmineerde zater- dagavond in Maastricht in een boycot van de persconferentie. iNa de 1-1 tussen MW en Vo- jlendam scandeerden de 5000 [toeschouwers: „Anti-voetbal, j anti-voetbal." In de catacomben bitste iMW's geschorste voorstopper j Reginald Thai de Volendamse technisch verantwoordelijke jtoe: „Jij hebt mijn avond ver- jziekt.". Rijsbergen reageerde fu rieus. „Dat moet jij zeggen, gek. (jij mag blij zijn dal je kunt lo ipen, want voetballen kun jij niet. Jij komt nooit in Oranje." Thai was de aanjager van ge- frustreerde MW'ers na een wedstrijd waarin de thuisclub izich voortdurend vastliep in de [Volendamse loopgraaf. Rijsber men werd beslist onheus beje- Igend door passanten in de 'gang, onder wie de materiaal- Iman. „Ze begrijpen er hier ab- (soluut niets van", brieste de aangebrande Rijsbergen. Op dat moment kwam de [Maastrichtse perschef Tjeu See- verens aanlopen om de twee [trainers op te halen voor de ge bruikelijke persconferentie. 'Voor hij zijn verzoek deed, mengde ook hij zich in de luid ruchtige discussie. „Het is maar de vraag of we het hier willen begrijpen." Dat was voor Rijsbergen de druppel. Hij boycotte prompt de officiële persconferentie. „Ik ga niet naast zulke imbecielen zitten." den bosch cpd Hij was het middelpunt waar al les om draaide in die verbijste rende finale. Maar het drong niet tot hem door. Jos Lansink had zich losgemaakt van de we reld die aan zijn voeten lag. On genaakbaar en verbeten staarde hij in het niets. Zo geconcen treerd, zo geladen was de beste springruiter van Nederland voor hij zijn beslissende sprong naar de wereldbeker waagde. Het is de bovenmenselijke gave van een verder heel gewone kam pioen. Het bracht hem een bui tengewone titel. Pas toen hij zijn arm strekte zo hoog hij kon, met gebalde vuist, keerde Lansink terug op aarde. Als winnaar van de we reldbeker. Een winnaar die voor het eerst in de 15-jarige historie geen fout maakte, die de drie zware proeven simpelweg won. Het was zijn eerste eigen grote zege, één die hij met niemand hoefde te delen. Of misschien toch, met eentje. Met Libero H, zijn paard. Terwijl Lapsink bo ven heel het ruitervolk uittoren de, zei hij trots: „Libero heeft geen fout gemaakt." Het klonk Rijsbergen bleef het uurtje tussen de afloop van de wed strijd en het begin van de bus reis terug naar Volendam des duivels. Het was wonderbaarlijk om te zien dat iemand met zo'n intelligentie, die als topspeler en international zo veel meemaak te, een man ook met zo veel le als een liefkozing, het klonk zoals een vader over zijn kind spreekt. De 77.000 toeschouwers kwa men naar Indoor Brabant voor de wereldbeker-finale. Het werd een vier dagen durende ver heerlijking van een paard en een ruiter in de vorm van hun leven. En ondanks hun domi nante rol droeg het kampioen schap alles in zich. Er was de romantiek van rui ter en paard. Lansink be schouwde het bijna als een mo rele verplichting om Libero ook op de slotdag in te zetten, ter wijl reserve Easy Jumper stond te trappelen om het karwei af te venservaring, zo over de rooie ging na een wedstrijd met zo weinig op het spel. Met aangehouden stemver heffing fulmineerde hij verkla ringen. „Ivic heeft zijn leven lang zijn ploegen zo laten voet ballen. Hij kreeg overal lof." Hij vergat gemakshalve dat de Jos Lansink strekt zegevierend zijn maken. „Dit is zijn kans op een groot kampioenschap. Ik heb steeds het gevoel gehad dat ik Libero dat niet mocht ontne men, na alles wat hij heeft ge daan. Hij moest deze wereldbe ker winnen." De ruiter heeft er nooit een geheim van gemaakt hoe gek hij is op de hengst. Er was de griezelig spannende Kroaat bij Ajax ook heel wat kri tiek te verduren kreeg en recen telijk met Porto tegen Feye- noord andermaal werd verfoeid. „In degradatievoetbal telt alleen het resultaat", ging Rijsbergen in Maastricht voort. En: „Het gaat de spelers ook om de cen ten". amsterdam albert ceesing gpd-verslaggever Na het nummertje prijsschieten van gistermiddag tegen FC Twente (6-0) is Ajax officieel nog zes punten verwijderd van de 24ste landstitel. Het olym pisch stadion is al besproken, 1 mei is een mooie dag om feest te vieren. In Enschede krijgen ze deze week al een nieuwe burgemees ter. Hij had beter nog een paar weken in Kerkrade kunnen blij ven om daar met Roda JC de te rugkeer op het Europese voet balpodium te vieren. Twente gooide in de week van de waar heid al zijn glazen in tegen Vi tesse (0-1) en PSV (2-3) en moest in het uitverkochte De Meer Ajax' afgang tegen Volen dam bezuren. Hetzelfde overkwam NAC an derhalve week geleden na de bekersof van Ajax tegen NEC en de Europese eliminatie tegen Parma. De Brabanders kwamen er met 5-0 nog genadig af. Net als Twente dus. De Tukkers ke ken halverwege eveneens tegen een achterstand van 4-0 aan en mochten blij zijn dat Ajax het na de vroege beslissing niet meer zo nauw nam met het be nutten van de kansen. Het zal wel toeval zijn, maar scheidende trainers kregen in hun laatste seizoen bij Twente steeds een ferm pak slag bij Ajax. Fritz Korbach kreeg er met 6-0 van langs, Theo Vonk twee jaar geleden met 7-0 en nu was het de beurt aan Rob Baan. Hij mag er alleen prat op gaan dat Twente onder hem in de vorige voetbaljaargang voor de eerste keer in de hoofdstad won. Met 1-0, in de blubber van het olym pisch stadion. De ontmoeting van gister middag was al na tien minuten geen wedstrijd meer. Toen had Ajax het vliesdunne moreel van Twente al gebroken. Door Stefan Pettersson 'een echte Ajacied, wie kent hem niet', en Finidi George. De treffer van Pettersson was er één om in te lijsten. Van bijna 25 meter haal de de Zweed met links verwoes tend uit. Onbereikbaar voor doelman Boschker zeilde de bal in de bovenhoek. Twee minu ten later liet Kool zich simpel foppen door Finidi George. De Nigeriaan omspeelde vervol gens de ver uit zijn hok geko men Boschker en vond een leeg doel voor zich. De snit was er bij Ajax na een niet op de wereld is gezet met het vermogen om moeiteloos over een oxer van 1.60 hoog en anderhalve meter breed te springen. De elf breedtespron- gen in de finale kregen hem er echter niet onder. Het is één van de grote raad sels in de paardesport hoe deze hengst tot zulke grote hoogten heeft kunnen stijgen. Zijn fit heid en vechtlust zijn overbe kend. Eigenaar Hans Hom heeft hem altijd gedoseerd ingezet in de sport, zonder hem ooit te overvragen. Vorig jaar heeft hoefsmid Busscher de puntjes op de i gezet door hem een nieuw paar hoefijzers te geven, waarmee Libero meteen verlost was van zijn enige kwaal: zere De zegetocht van het paard was de surprise van het evene ment. Voor Lansink betekende de wereldbeker een revanche voor de Olympische Spelen, waar zijn favorietenrol eindigde in een Waterloo. Hij zegt die zwarte dag al lang te zijn verge ten, volgens zijn vertrouwde vuistregel om geen kwade ge dachten in zijn leven toe te la ten. „Die nederlaag heeft deze dagen niet door mijn hoofd ge spookt." Maar hij riep zonder aarzelen deze zege uit tot zijn belangrijkste. Hij werd ervoor beloond met in totaal 305.000 gulden, waaronder zijn elfde Volvo. De auto's worden ver kocht, het geld gaat op de bank en de wereldbeker komt in de prijzenkast, thuis in Weerselo bij moeder en kind. kwartier uit, de verveling op de tribunes dreigde toe te slaan. Tot Jan Dolstra hoogstpersoon lijk ingreep. Of liever gezegd niet ingreep. Finidi George kwam teruglopen vanuit bui tenspelpositie, zo'n metertje of acht. Maar Dolstra stak de vlag niet omhoog. Tot verbazing van Ronald de Boer, die voor alle ze kerheid maar Boschker om speelde en de bal in het lege doel schoof. Het wraaklustige Ajax was te gen het fysiek en mentaal broze Twente heer en meester; op de vleugels deden Overmars en Finidi George wat zij wilden met de instant-verdedigers Hil- gerink en Kool. Zo kwam ook de 4-0 tot stand. Overmars zette Hilgerink met een weergaloze beweging voor joker en poeier de de bal in de verste hoek. Rijkaard, Litmanen en Davids kregen daarna kansen om van te watertanden, maar pas een kwartier na rust schoot Litma nen (overtreding Gaasbeek te gen Davids) vanaf elf meter zijn 24ste treffer binnen. Weer een kwartier later maakte Overmars vanuit een moeilijke hoek het halve dozijn vol. Ajax speelde op dat moment notabene met tien man omdat Blind tegen zijn tweede gele kaart was opgelopen. De aan voerder hield Mols vast bij zijn shirt en nog voor Van Vliet het rood tevoorschijn had getoverd, gaf Blind de aanvoerdersband al over aan Rijkaard. Van Grunsven als 'koningin' Anky van Grunsven was het afgelopen weekeinde bij In- door Brabant de koningin in de dressuurpiste. Terwijl springruiter Jos Lansink in Den Bosch de wereldbeker won, behaalde Van Grunsven in een aanpalende hal haar derde zege tijdens het evene ment. Van Grunsven won met Olympic Bonfire zowel de Grand Prix als de Grand Prix Special, beide malen voor landgenote Ellen Bontje. LZ degradeert na overwinning rivaal De Zijl leiden rob onderwater Die kus. Die liefdesverklaring zaterdagavond aan de waterpo- lobal, die hij De Zijl ook nog eens zelf had geschonken. Die aanraking met de lippen zei zó veel over polofanaat Anton Hei den, de man die in de derby te gen LZ 1886 afscheid nam. De 34-jarige Zoetermeerder wist bij een 4-3 stand dat zijn laatste klus was geklaard op de manier zoals hij dat wilde. Tegelijkertijd pinkte LZ een traantje weg. Door de nederlaag tegen de stadgenoot werd de degradatie een feit. Groter kon het contrast niet izijn in het afgeladen zwembad. [Heiden keek nog eens bewon- jderend naar het schilderij met zijn afbeelding, dat hij uit han den van zijn medespelers had ontvangen. Even verderop deed LZ-coach Hans Parrel zijn zegje over de afgang van zijn club. Die de degradatie ogenschijnlijk ongeroerd over zich heen liet [komen. Het leek wel of de LZ'ers zich op voorhand bij af daling uit de hoogste klasse van het Nederlands waterpolo had den neergelegd. Parrel: „Het zat er een beetje aan te komen." Dat is een waar heid als een koe, maar de wijze waarop LZ zich in het hol van de leeuw gewonnen gaf, was beneden alle peil. Voor Parrel was dat een grote teleurstelling. Liefst zeven man meer-situaties bleven in de eerste twee perio des onbenut. „Dan speel je in feite een verloren wedstrijd." Uithuilen en opnieuw begin nen is het motto voor Parrel en LZ. Tenminste, als het duo aan elkaar blijft verbonden. In elk geval hebben beide partijen de intentie om met elkaar verder te gaan. Dat Parrel volgend sei zoen trainer is bij stadgenoot De Zijl, nu Jacob Spijker daar vertrekt, is onbestaanbaar. Par rel is al diverse keren gevraagd, maar „kan het niet maken" om zich aan de 'vijand' te verbin den, hoezeer hij wellicht zin heeft in een karwei in Leiden- -Noord. LZ dus. Dat wordt volgend seizoen alle zeilen bijzetten in het Vijf Meibad. Want Parrel be seft donders goed dat zijn club niets in de eerste klasse heeft te zoeken en dat hij moeite ge noeg zal hebben om de boel te motiveren. Waarom zijn ze dan gedegradeerd uit de hoogste klasse, als de kwaliteit wel dege lijk aanwezig was? Parrel: „IGjk nu eens naar de wedstrijd van vandaag. We houden een schot- krachtige ploeg als De Zijl op vier doelpunten. We creëren zelf veel kansen, maar schieten ze er niet in. Dat euvel speelt ons het hele seizoen parten. En op het laatst gaat ook de span ning meespelen. Ik had dat niet verwacht, maar vandaag ston den er een paar stijf van de ze- Parrel verwacht dat LZ vol gend seizoen in vrijwel dezelfde samenstelling aan het karwei in de eerste klasse begint. Maar de trainer, al tien jaar verbonden aan LZ, houdt rekening met verassingen. „Ik weet hoe dat werkt. Als je degradeert ben je in principe vogelvrij. Dan gaan andere clubs op jacht naar jouw beste spelers." Het is de wil van De Zijl om Niels Zuidweg in de armen te sluiten. De ploeg van Jacob Spijker sloot gisteren een sei zoen af waarop het bepaald niet trots hoeft te zijn. Lange tijd vertoefden de roodwitten in de gradatienood. Ondanks de aan wezige kwaliteit boterde het niet in Leiden-Noord. Het ver trek van Jacob Spijker kwam za terdagavond dan ook niet als een verrassing. Voor Spijker zelf was de situatie niet ideaal. „Ik had te weinig grip op bepaalde spelers. Dat was ook moeilijk, omdat ik door de weeks vanwe ge mijn studie niet bij de trai ningen kon zijn. Voor de club en voor mij was dat frustre rend." Ook wilde De Zijl nu eens af van het aantrekken van trainers uit het eigen nest. Rob Schou ten, Frits Welling en Jacob Spij ker hebben het roodwitte bloed in de aderen. „Wat heeft dat al lemaal opgeleverd? Niets toch", zei Heiden na zijn afscheids- wedstrijd. „Het wordt eens tijd dat hier iemand met harde hand gaat regeren. Het was wat geweest als die Hans Parrel trai ner was geworden. Tjonge, dan was de boel hier wakker ge schud. Ik blijf erbij dat De Zijl kwaliteiten genoeg heeft, alleen is het jammer dat de spelers al denken dat ze vedettes zijn. Dat zijn ze niet." Heiden kan het weten. De Zoetermeerder was in zijn carri ère een toonbeeld van inzet en karakter. De bar slechte derby was daar weer eens het voor beeld van. Hij leidde zijn ploeg dankzij twee treffers naar een voorsprong van 4-1 en zorgde ervoor dat de zege intact bleef toen LZ nog angstvallig dichtbij kwam. Heiden bedankte het publiek voor de steun die hij in de afgelopen vijf dienstjaren mocht ontvangen. „Het zit er op, mensen allemaal bedankt." Even later in het clubhuis kreeg hij van een 'weldoener' een reis naar Spanje als dank .voor zijn bewezen diensten. Het kon alle maal niet op. Hans Parrel dacht op dat mo ment aan hele andere dingen. Meierink. OldeOlthof. Mirko Zuidweg (nummer 9) kon het tij zaterdagavond ook niet keren v degradeerde.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17