'Wartburg is niet anti-papistisch' Kerk Samenleving Bomers niet op gemak bij rechtse christenen Vaticaan wijst afschaffing van celibaat resoluut van de hand MAANDAG 18 APRIL 1994 BUITENLAND KORT 'Volkskerk' (1) Een groep de hervormden, afkomstig uit aile modaliteiten (van Ge reformeerde Bond tot en met Vrijzinnig Hervormden!) roept in 'Hervormd Pleidooi' op tot stopzetting van het Sa men op Weg-proces. ,,Een karakterloze Verenigde Pro testantse Kerk zou een ramp worden voor het geestelijke leven in ons vaderland", ci teert H. tibben van de Vrij zinnige Hervormden in het Oegstgeester kerkblad Oké. ,,Het onstaan van de Her vormde Kerk is onlosmake lijk verbonden met de wor ding van ons zelfstandig volksbestaan", zo put hij uit het 'Pleidooi'. „Men kon spreken van een drievoudig snoer: Kerk-Oranje-Vader- land. Dat besef mag ver in de volksziel zijn weggezakt, in de Hervormde Kerk leeft het nog steeds voort." 'Volkskerk' (2) Daar heeft Tibben wel wat kanttekeningen bij. „Mijn eerste vraag is hier: vergeten deze hervormden, die zoveel historisch besef hebben, dat de eerste Hervorming in de Nederlanden de Lutherse is geweest? Zou het niet zo ge weest kunnen zijn, dat het zaad van het Calvinisme hier zo weinig wortel schoot, om dat de bodem was voorbe reid door Luther? Een vol gende vraag: kan men de hereniging met de gerefor meerden ook niet zien als een terugkeer in de schoot der volkskerk, die zij in 1834 en 1883 hadden verlaten? Maar wat wil het begrip 'volkskerk' nog zeggen, nu de laatste enquête heeft aange toond dat minder dan de helft van ons volk zich nog christen wenst te noemen? Bij een zo alarmerende stand van zaken past maar één rea liteit: ophouden met het on derlinge geharrewar en de handen ineen slaan voor het helemaal te laat is." Voettocht (1) Eén van de opstellers van 'Hervormd Pleidooi', de Kat- wijkse predikant B.H. Wee- gink, had onlangs op door reis op het Amsterdamse sta tion een uurtje over. „Tijd om even hel Damrak af te lo pen en op de Dam de Nieu we Kerk in te gaan", schrijft hij in hel blad 'Om de Oude Kerk'. „Nou ja, zomaar bin nengaan, dat is niet meer mogelijk. De kerk, in handen van een stichting, wordt sinds de laatste restauratie alleen maar verhuurd voor tentoonstellingen, conferen ties en belangrijke samen komsten, en nog gebruikt bij nationale gebeurtenissen." Voor 'ons' is de hoofdkerk van het land nu zondags morgens voor de eredienst gesloten, zo betreurt Wee- gink. „Maatschappij, politiek, cultuur en kunst hebben in Nederland geruisloos de godsdienst vervangen Voettocht (2) Deze 'korte meditatieve voet tocht' bracht Weegink tot het net verschenen 'Hervormd Pleidooi': „Dit verleden mag nu in de volksziel weggezakt en in de politieke partijen naar de achtergrond zijn ge schoven - in de Nederlandse Hervormde Kerk leeft het voort. Niet als romantiek of theorie, maar als een geeste lijke en historische werkelijk heid. En zij weet uit ervaring dat bij zeer velen in het Ne derlandse volk dit verleden ook nog sluimerend aanwe zig is en in kritische r ten weer ontwaakt!" Met zijn jas nog maar half aan maakt de bisschop dat hij wegkomt. Hij loopt de trap af, richting de frisse buitenlucht. J. van der Land, een van de organisatoren van de bij eenkomst, dribbelt achter hem aan. „Zou u uw toespraak nog voor ons op papier willen zetten?" Zichtbaar opgelaten vervolgt de bisschop zijn weg naar de deur. „Nee, nee, nee, daar heb ik werkelijk geen tijd voor." En weg is de monseigneur, een verbouwe reerde Van der Land achterlatend. „Hij zou nog in het forum zitting nemen, maar nu heeft hij opeens wat te doen. Een vormsel of zoiets", mompelt die teleurgesteld. Even tevoren was bisschop Bomers in Utrecht op het eerste congres van de Bun deling voor Christelijke Politiek (BCP) bin nengehaald als een held. Het overwegend bejaarde publiek gaat als één man staan als de onopvallende gestalte opeens in de deuropening verschijnt. Geestdriftig gaan de handen op elkaar voor de man die een jaar geleden het lidmaatschap van het CDA opzegde. Voor de bisschop wiens gezag in zijn eigen bisdom is ondergraven door 'mo dernisten'. Bomers mag dan zelf zijn aanwezigheid van ondergeschikt belang achten, de orga nisatie en het publiek denken daar duidelijk anders over. Zij zien in hem een voorvech ter van hun idealen en noemen hem 'een held'. De stoelen in de zaal worden bezet door teleurgestelde CDA-leden van de Be weging Christelijke Koers CDA en sympa thisanten van de Rooms Katholieke Partij Nederland, die sinds haar vertrek uit de Tweede Kamer in 1977 als stichting een sluimerend bestaan leidt. Omstandig begint Bomers uit te leggen dat hij niet is gekomen om zich 'voor of te gen een of andere politieke partij uit te spreken'. „Zeker wil ik mij niet mengen in het politieke krachtenspel. Het gaat me hier om bezinning en niet om het CDA af te bre ken. Als tweede spreker klimt geschiedenisle raar Van der Land uit Barneveld op het spreekgestoelte. Een CDA-lid dat zijn eigen partij een 'verrotte bende' noemt en 'de to tale ondergang' toewenst. Vantevoren heeft hij al laten weten dat Brinkman beter 'kip- peboer' kan worden. Met verve begint de Barneveldse histori cus het CDA af te breken, iets wat de bis schop nu juist niet wilde doen. Hij richt zijn pijlen op het CDA-vrouwenberaad dat pleit voor meer crèches, CDA-ministers die alter natieve leefvormen stimuleren en het CDJA dat vindt dat homoseksuelen kinderen moeten kunnen adopteren. En dan opeens is Bomers weg. „Ik kwam hier om te spreken over geloof en politiek. Met dat hele gedoe hier heb ik verder niets te maken." BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te Oostburg en Zuid- zande: mw. C. van Duinen, kandi daat te Utrecht. Bedankt: voor Hendrik Ido Am bacht: A. van Vuuren te Zoetermeer. GEREFORMEERDEGEMEENTEN Beroepen: te Boskoop: P. Melis te Nieuw-Beijerland. Bedankt: voor Hoogvliet en voor Ie: J. Kareis te Oudemirdum; Leerdam: AJ. Gunst te Tholen; voor Dirksland, voor Veenendaal en voor Zwijndrecht: B van der Heiden te Hardinxveld-Giessendam. GEREF. GEMEENTEN IN NED. Beroepen: te Scherpenzeel: F. Mal- lante Alblasserdam. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen: te Zaandam: mevr. ds. J.W. Roelofs te Broek op Langedijk, die dit beroep heeft aangenomen. Stichting 'In de Rechte Straat' uit Velp neemt nieuw onderkomen in gebruik Erg veel anti-papisme kon onderzoeker Bert Wartena in ons land niet ontdekken, zo bleek eind vorig jaar uit zijn boek 'Een smeulend vuur'. Maar over de stich ting 'In de Rechte Straat' in Velp was hij duidelijk. Daar klinkt nog het 'onversne den anti-papistisch geluid', vond hij. „Wij distantiëren ons daar nadrukkelijk van", aldus directeur Jan van Dooijeweert van 'In de Rechte Straat'. De stichting, die wereldfaam verwierf door de tomeloze inzet van oprichter en ex-priester ds. H.J. Hegger, vierde afgelopen zaterdag een feestje. De volledig gerenoveerde 'De Wartburg' in Velp werd officieel in gebruik genomen. Het enorme pand, dat nu vooral dienst doet als dienstwoning en kantoor, vormde indertijd een veilig heenkomen voor tientallen uit getreden priesters, vooral uit het buitenland. De naam 'De Wartburg' is veelzeggend. Zo heette het slot waar de kerkhervormer Maar ten Luther zat ondergedoken, nadat de kerk van Rome hem in 1521 vogelvrij had verklaard. Boven de ingang prijken de eer ste regels uit het Lutherlied: 'Een vaste burcht is onze God, een toevlucht voor de Zijnen'. „We vangen nog steeds men sen op, maar minder dan vroe ger", vertelt Van Dooijeweert (56), die een jaar geleden het roer van Hegger overnam. „In sommige gevallen bleven ex- priesters hier jaren, maar nu zijn we meer een 'hotel', van waaruit we mensen helpen een ;/i£' Directeur Jan van Dooijeweert: „We vangen nog steeds richting te vinden." De ex-pries ters komen vooral uit Spaansta lige landen. „Spaans is hier ei genlijk dè taal", aldus Van Dooijweert, die zelf nog niet verder komt dan 'papa in het Spaans'. Het blad 'In de Rechte Straat' heeft in Nederland een oplage van 6500, de Spaanse editie telt 17.500 exemplaren. In landen waar de RK Kerk een monopoliepositie heeft, is het lot van een hedendaagse Luther niet benijdenswaardig. „Toch zie je dat mensen die zelf de waarde van het Evangelie gaan beseffen, dit willen door geven aan anderen. Zülke men sen moet je dan niet 'opsluiten' in De Wartburg", aldus Van Dooijeweert, die dagelijks brie ven krijgt van ex-katholieken uit de hele wereld. „Uit Peru, Brazi lië, Angola, noem maar op. Doelstelling 'In de Rechte Straat' heeft als eerste doelstelling 'het getui gende gesprek met Rome'. „We zijn dus uit op een gesprek, niet op een polemiek. We zijn niet anti-papistisch, willen niet kra ken, maar wel onze standpun ten duidelijk verwoorden", al- minder dan vroeger." dus Van Dooijeweert, die na mens de Gereformeerde Ge meenten twintig jaar lang werk zaam was als evangelist in Til burg. „Dat is heel boeiend, hart- veroverend werk geweest." De directeur benadrukt dat hij in die jaren ook veel goede vrienden onder katholieken heeft gemaakt. „Je moet altijd het uitgangspunt zoeken in wat je bindt. Van daaruit ga je naar het Evangelie." De toon van Hegger is weieens anders ge weest. Zo schreef hij over de RK Kerk het scherpe boek 'Moeder, ik klaag u aan' (1958), dat een bestseller werd. Maar ook Heg ger werd in de loop der jaren al iets milder. Toch ziet de stichting het als haar taak om duidelijk te ma ken dat de RK Kerk op wezenlij ke punten het evangelie verdui stert. „Dat is belangrijk in een tijd waarin de houding is: we zijn allemaal broertjes en zus jes", aldus Van Dooijweert, doe lend op de oecumene in ons land. Tegenstellingen worden versluierd, meent hij. „Ik denk dat niemand er mee gediend is wanneer je elkaar een beetje ge lijk gaat zitten geven." VATICAANSTAD CIC Het Vaticaan heeft op de Afrika-synode met kracht de afschaffing van het celibaat van de hand gewezen. Ook polygamie, dat in rooms-katholieke kringen in Afrika veelvuldig voorkomt, en een proefhuwelijk hebben niets van doen met incul- turatie, de verworteling van het christelijk geloof in de plaatselijke cultuur. Dit zei kardinaal Josef Tomko, prefect van de Vaticaanse congregatie voor de evangelisatie der volkeren, op de synode, die tot en met 8 mei in het Vaticaan wordt gehouden. Het celibaat is afgeleid uit het evangelie, zo be toogde Tomko, en hangt niet samen met deze of gene cultuur. „Celibatair leven is in elke cultuur mogelijk, hoewel dat niet makkelijk gaat", aldus de Tsjechische Curieprelaat. Dit 'kostbare ge schenk' moet naar zijn mening nog dieper in de Afrikaanse cultuur worden verankerd. Bisschop Gregory Kpiebaya uit Ghana pleitte voor meer vrouwen op hoge posten in kerk en maatschappij. De plaats van de vrouw in de Afri kaanse samenleving laat nog veel te wensen over. Vaak worden vrouwen verantwoordelijk gesteld voor onrecht. Zij worden verdacht van hekserij of van het eten van zielen. Veel vrouwen in Afrika worden nog uitgebuit, aldus mgr. Kpiebaya. Enkele .bisschoppen klaagden over de slechte invloed van de westerse cultuur. Films, video's en boeken ondermijnen het gezin terwijl prostitutie de plaats van polygamie heeft ingenomen, zei bis schop Edra Ukpo uit Nigeria. Hij vroeg de synode strategieën te ontwerpen om het westerse kwaad te bestrijden en een Afrikaans christelijk huwelijk mogelijk te maken. Hongaars eredoctoraat voor Stellingwerf Europacommissie De theologische Karoli Gaspar-universiteit in Boeda pest heeft Fred Stellingwerf, secretaris van de Europacom missie van de protestantse kerken in Nederland, een ere doctoraat verleend. De onder scheiding is een erkenning voor zijn inspanningen ten behoeve van de contacten tussen de Hervormde en Ge reformeerde Kerken in Hongarije en Nederland. Stellingwerf (60) werkt sinds 1971 bij de Gerefor meerde Kerken in Nederland, aanvankelijk bij het Algemeen Diakonaal Bureau, de laatste tijd bij het Centrum voor zen ding en werelddiakonaat. Hij is hoofdredacteur van het maandblad Vandaar. Het eredoctoraat wordt hem verleend op voordracht van het Raday College, de vroegere hervormd-gerefor- meerde theologische faculteit, die vorig jaar is opgegaan in de nieuwe christelijke univer siteit. De uitreiking is op 24 juni. Ook de algemeen secre taris van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Her vormde Kerk, ir. J. van der Graaf, ontvangt op die dag een eredoctoraat van de Karoli Gaspar-universiteit. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON JA er-K pe- HI= lft, bh HET CONTANTE OP ONZE SPAAPREKE'NiMG. HOOFDREDACTIE' Jan-Geert Majoor, Fr, Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN: R.D. Paauw, tel. dag 9.3 071-356215, of per post. ADVERTENTIES Telefoon 071-356230 RUBRIEKSADVERTENTIES (Sleute Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN per kwartaal 85,55 84,55 per jaar 329,30 328,30 VERZENDING PER POST Nederland: per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag HET WEER HANS VAN ES Groeizaam weer Het afgelopen weekeinde was illu stratief voor het weinig standvasti ge karakter van deze grasmaand; met pijn en moeite werd er een fraaie dag uitgeperst. Dankzij een hogedrukuitloper boven de Noord zee was de wind op zaterdag iets meer naar het noordoosten ge draaid. Daarmee kwam drogere lucht aanzetten, voor een deel van over land, maar vooral in de noor delijke provincies van over het kou de zeewater. Daar bleef het kwik hangen bij 8 graden, begeleid door kille wolkenvelden. Onze regio langs de westkust profiteerde van een meer continen tale aanvoer. Bij 13 graden en veel zon kon tenminste weer van een voorjaarsdag worden gesproken. Dat gold zeker voor de zuidoost hoek van het land, waar met 14 tot 16 graden de warmste aprildag tot dusverre werd genoteerd. De opleving duurde niet lang. Later op zaterdagmiddag werd met een strakke noordnoordoostenwind steeds frissere zeelucht over de westelijke kuststrook uitgesmeerd. In de vooravond raakte het betrok ken en bij een kille 7 graden moest de winterjas weer aan. Zondag be gon met een duilerig motregentje tijdens de'passage van een zwak koufront. De rest van de dag bleef de regio onder zwaarbewolkte luchtj en straffe noordenwind erg kil bij een middagtemperatuur van 7 a 8 graden. De Europese weerkaart laat dezej week nieuwe ontwikkelingen zien. De hardnekkige noordelijke stro ming boven West-Europa wordt af-1 gesneden door toedoen een de pressie, die dinsdag nabij Schot land begint uit te diepen en vervol gens een zuidwaartse koers volgt. Na een koude nacht met plaatse lijk vorstverscViijnselen wordt het morgen een overgangsdag met nog altijd geringe neerslagkansen en weinig wind. Woensdag en donder dag klapt de wind om naar zuidelij ke richtingen met aanvoer van stuk zachtere lucht. Temperaturen rond 14 graden behoren dan tot de mogelijkheden, maar die opwar ming heeft een schaduwzijde. De bovenlucht is nog altijd aan de koude kant en bij aanwarming overdag, wordt de onstabiliteit aan gewakkerd. Dat kan een paar mal se voorjaarsbuien opleveren. In elk geval maken de koude noordenwin den van de laatste tijd plaats voor enkele dagen met milder, groei- HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met Noorwegen: Wisselend bewolkt en vooral in het binnenland af en toe zon. Langs de west kust enkele buien. Maxi ma van 5 graden in het noorden tot 10 in het zui- Droog en vooral vandaag af en toe zon. Middagtem peratuur van 1 graad in Lapland tot 9 graden in het zuiden. Denemarken: Droog en perioden met zon. Middagtemperatuur ongeveer 9 graden. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Vandaag in het zuiden ders meer bewolking en vooral in Schotland enkele buien. Morgen naar het zuiden uitbreidende bewolking en overal buien. Middagtemperatuur uiteenlo pend van 10 graden in Schotland tot 13 in zuid-Engeland. België en Luxemburg: Perioden met zon en droog. Maximum temperatuur rond 12 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Vooral vandaag perioden met zon. Mor gen in de loop van de dag langs de west kust stapelbewolking en kans op een Temperatuur in de middag onge- Portuga|gra uiden flinke peri ir ongeveer 18 graden. pera Wisselend bewolkt en een enkele bui. Maximumtemperatuur omstreeks 16 Ipanje: Aan de zuidelijke costa's vrij zonnig, el ders enkele buien waarvan sommige met onweer. Morgen ook in het zuiden kans op een bui. Temperatuur rond 17 graden, langs de costa's circa 20 gra- Canarische Eilanden: Wolkenvelden en enkele buien, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur onge veer 19 graden. Marokko: Westkust: wolkenvelden, ook af en toe zon en kans op een bui. Middagtempe ratuur rond 17 graden. Tunesië: Vrij zonnig en een kleine kans op een re gen- of onweersbui. Maximumtempera- tuu r aan zee ongeveer 23 graden. Zuid-Frankrijk: Vandaag perioden met zon en droog. Morgen meer bewolking en een grotere kans op een bui. Middagtemperatuur rond 14 graden, langs de Middellandse Zee rond 18 graden. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en overwegend droog. Middagtemperatuur 18 graden. Italië: In het zuiden overwegend zonnig. Elders meer bewolking en af en toe regen. Mid dagtemperatuur van 15 graden in Lom- bardije tot 20 graden op Sicilië. Corsica en Sardinië: Wisselend bewolkt en vooral op Corsica enkele buien. Op Sardinië meer zon. Middagtemperatuur ongeveer 19 gra- Griekenland en Kreta: Wolkenvelden, ook af en toe zon. Vooral in het noordwesten en op Kreta enkele buien, mogelijk met onweer. Middag temperatuur langs de westkust ongeveer 22 graden, elders enkele graden hoger. Turkije en Cyprus: Vandaag perioden met zon. Morgen meer bewolking en af en toe wat regen, mogelijk met onweer. Maximumtempe ratuur langs de kust omstreeks 25 gra- Duitsland: Wolkenvelden, maar ook perioden met zon. Vrijwel overal droog. Maxima rond 12 graden. Zwitserland: Vooral aan de zuidkant af en toe regen of sneeuw. Elders wolkenvelden en af en toe zon. Temperatuur 's middags in de dalen ongeveer 13 graden. Oostenrijk: Half tot zwaar bewolkt en vandaag nog een kans op een bui. Maxima circa 14 Polen: Vandaag in het oosten nog wat regen. Elders droog en af en toe zon. Middag temperatuur vandaag ongeveer 7 gra den, morgen rond 10 graden. WEERRAPPORTEN DINSDAG 19 APRIL 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.33 Zon onder 20.41 Maan op 12.48 Maan onder03.12 Waterstanden Katwijk Hoog water 09.08 22.19 Laag water 05.17 17.45 Weerrapporten 17 april 20 u Bordeaux Genève Innsbruck Mallorca Moskou Bangkok f Casablanca I Johannesburg I TelAviv c wl 10 7 10.0 lindst 16 10 5.0 io 7 11 7 0.9 /AC 7Z///V- A5A&OUTSGS /-V /H'A/ TZ///V.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 10