CD A-top vroeg Brinkman op te stappen bij Arscop Binnenland Werkgevers moeten buigen of barsten Aanval premier op PvdA moest strijd verhelderen Vendex lijkt grootste problemen nu te boven Grietje gaat naar zee Lubbers wil breekpunt maken van euthanasie Kabinet zes mes voor 1,7 miljard in uitgaven Saterdag 16 april 1994153 CPD Geassocieerde Pers Diensten Oudste man van Nederland overleden rheden De oudste man van Nederland, R. Pelgrom uit Velp. is donderdag overleden. Pelgrom zou op 24 april 108 jaar zijn ge- rorden. Dat heeft een woordvoerster van de gemeente Rheden gisteravond bekendgemaakt. Kosto: bijdrage rechtshulp niet hoger iG_* De eigen bijdrage voor rechtsbijstand mag niet verder I worden verhoogd. Staatssecretaris Kosto (justitie) wil daarmee borkomen dat goede rechtshulp voor mensen met een laag in- 1 onbereikbaar wordt. Kosto zou zijn uitspraak vanmorgen ï-doen op een internationale bijeenkomst over gesubsidieerde rechtsbijstand. De eigen bijdragen zijn onlangs fors verhoogd. Voor de minima werd het tarief bijna verdubbeld (van 60 naar - 110 gulden). Mensen met een netto maandinkomen van 3.000 gulden betalen nu 1.305 gulden, tegen 980 gulden tot nu toe. Geen 'foute' potjes Olvarit meer den haag Consumenten lopen nauwelijks risico meer om afge- •- keurde potjes Olvarit peutervoeding in de winkel te kopen. Vol- - gens producent Nutricia staat „vrijwel" vast dat alle potjes die niet aan de eisen voldoen uit de handel zijn gehaald. Donderdag ij bleek dat Nutricia per ongeluk een aantal afgekeurde potjes Ol- 3 varit peutermaaltijd met groen etiket toch aan afnemers had ge- 1 leverd. Het ging om een deel van de partij die vorig jaar uit de i handel was gehaald wegens verontreinigingen in het vlees. Don- I derdagavond en gisteren heeft de producent intensieve contro- t\ les verricht in winkels en magazijnen. Het resultaat daarvan is dat „nagenoeg" alle potjes zijn teruggenomen. CAO-akkoord bereikt bij AT&T den haag De 3.400 werknemers van AT&T (telecommunicatie) krijgen volgend jaar een loonsverhoging van 1,5 procent, terwijl e dit jaar op nul blijven staan. Dat is vastgelegd in de nieuwe, 1 tweejarige bedrijfs-CAO waarover AT&T en de bonden gisteren I overeenstemming hebben bereikt. Brusselse kansen Lubbers stijgen irusselDe kans dat premier Lubbers de volgende voorzitter wordt van de Europese Commissie is flink toegenomen. De grootste fractie in het Europees Parlement, die van de socialis ten, zal geen bezwaar maken tegen een wisseling van de politie ke kleur van de voorzitter. De huidige voorzitter van de Europe se Commissie is de Franse socialist Delors. Hij houdt er op 1 ja nuari 1995 na tien jaar mee op. Volgens Nederlandse diploma tieke bronnen hebben de regeringen onderling afgesproken, dat zijn opvolger een christen-democraat zal zijn. Nieuwe loterij voor wie naar VS wil den haag Het is voor mensen met minimaal HAVO of enige werkervaring weer mogelijk om toestemming te krijgen voor im- migatie in de Verenigde Staten. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft opnieuw een immigratie-loterij uitge schreven. Bij de vorige vielen honderd Nederlanders in de prij zen. De gelukkigen moeten wel binnen zes maanden werk vin den in de VS. Dat is ang niet alle honderd gelukkigen van vorig jaar gelukt. Er zullen deze keer maximaal 3.850 Nederlanders een enkele reis VS lcunnen maken. Code moet CD-piraterij tegengaan Hilversum De CD-industrie gaat de strijd aan met de producen ten van illegale CD's. Alle muziekschijfjes krijgen een code van vier cijfers die correspondeert met het bedrijf waar het schijfje wordt gemaakt. De Source-Identificationcode is een initiatief van de Internationale Federatie voor deFonografische Industrie (IFPI) en Philips, 4? uitvinder van de CD. De federatie ijvert voor internationale wetgeving'waardoor het fabriceren en importeren van CD's zonder code niet Brunssum heeft weer burgemeester Brunssum heeft gisteren opnieuw een waarnemend burgemeester gekregen: de 67-jarige J. van 't Hooft, oud-burge- rreester van Helden. Na het terugtreden van de Brunssumse P/dA-burgemeester H. Riem wegensa verdenking van fraude, in april vorig jaar, nam mr. J. Matti het burgemeesterschap waar. Hij had bedongen slechts een jaar als waarnemer te zullen fun geren en nam gisteren afscheid. Matti zei dat hij geen goede re- litie met de Brunssumse gemeenteraad heeft kunnen opbou wen. Dat weet hij aan slechte onderlinge verhoudingen, veroor- ;aakt door achterklap en jalouzie. CDA-voorman Lubbers heeft met zijn aanval op de PvdA de weg vrij willen maken voor een echte verkiezingscampagne: een campagne die over politie ke inhoud gaat en niet over per sonen of peilingen. Dit heeft Lubbers gisteren na afloop van het kabinetsberaad verklaard. In reactie op de uitlatingen van vice-premier Kok (PvdA) dat niet duidelijk is waar Lub bers nu eigenlijk heen wil, zei Lubbers: „Ik dacht al dat Kok 4at vond. Juist daarom heb ik nu eens een heldere koers wil- Legerterreinen ongeschikt voor asielzoekers len uitzetten". De premier motiveerde zijn aanval op de PvdA door erop te wijzen dat het CDA nu in de peilingen kleiner is dan de PvdA. Toen hij enkele maanden geleden de PvdA nog roemde, was dat niet het geval. Omdat het CDA nu onder ligt, wordt de kans dat PvdA-plannen werke lijkheid worden groter, aldus Lubbers. Daarmee is een koers- wending naar links dichterbij gekomen. Hij zei zijn aanval op de PvdA in goed overleg met CDA-lijst- trekker Brinkman en op aan drang van het CDA-partijbe- stuur te hebben ingezet. Lub bers bestreed dat het CDA nu een keuze heeft gemaakt voor een centrum-rechts kabinet be staande uit CDA, WD en D66. Even dreigde een totale afgang op de 'metaalactiedag' van de Industriebond FNV. De drum mer van de muziekband die de actiesfeer er in de Utrechtse Veemarkthal moest inheien, had zijn trommelstokken verge ten. Maar waar 6.000 metaal- en elektro-arbeiders bij elkaar zijn, is er altijd wel één die een schroevedraaierset in zijn jas heeft laten zitten. En dus tim merde de drummer er op los met de plastic handgrepen van de schroevedraaiers van een Brabants kaderlid. Zesduizend metaalarbeiders die van hun voormannen eisen dat ze de rug recht houden, be tekenen een serieuze dreiging voor de werkgeversvereniging FME, die maandag weer met de bonden om de tafel moet. De hoge opkomst in Utrecht en de roep om 'actie, harde actie' ge ven gewicht aan het dreigement van stakingen in de hele sector, indien de werkgevers blijven vasthouden aan hun eis de VUT-uitkeringen verder af te schaven. „Vandaag is het bui gen of barsten voor de FME", roept CAO-onderhandelaar Ni co Broers. Waarop een een drachtig 'Aanvalluuu' klinkt, en ook: 'Doodvalluuu...' De angel van het CAO-con- flict zit in de eis van de werkge vers de maximumpremie voor de VUT op 7,5 procent te hou den. Waarschijnlijk komt de premie dit jaar al uit op 7,6 pro cent en dat betekent dat de uit keringen omlaag moeten. „On aanvaardbaar", zegt Broers, „De 87,5 procent uitkering bij 60 jaar is een absolute eis." De bonden hebben in eerdere ron des al het recht opgegeven op VUT na 40 dienstjaren. „Maan dag is de laatste kans voor de FME." Het gevecht over de VUT stijgt boven de CAO uit en is van belang voor de hele ontwk- keling van de VUT in de verre toekomst. Alle betrokken vak bonden Industrie- en Voe dingsbond CNV, Unie BLHP, VHP Metalektro en Industrie bond FNV willen een maxi mum VUT-premie van 8 pro cent, maar de Industriebond FNV is de enige die bereid is er voor te staken. Met de grens van 8 procent kan de metaal- en- elektro-VUT tot het jaar 2000 onaangetast blijven, verwacht de industriebond. Vanaf het podium wordt een kartonnen bouwwerk met de letters FME de zaal ingekieperd en over de hoofden van de mas sa de deur uitgewerkt. Broers krijgt van de afdeling Dordrecht ('Hoe dichter bij Dordt hoe rot ter het wordt') een karikatuur van FME-voorzitter H. van den Akker aangeboden. Of hij de Leden van de Industriebond FNV bijeen. Aanvalluuuu! Doodvalluuuu! louche kop met drankneus maandag maar even wil over handigen. Een défilé van actievoerende afdelingen trekt over het podi um: Nedstaal, Fokker, Bies- bosch, Grootint, IHC, Hollan- dia, Holec. Dan heft de drum mer van de Casino Show Band weer zijn schroevedraaiers. „Ac tie, harde actie", klinkt het. De werkgevers zijn gewaarschuwd. Lubbers wist niets van adviezen van bestuursleden Leden van het CDA-bestuur hebben lijsttrekker Brink man begin deze week geadviseerd op te stappen als com missaris bij Arscop BV. Het dagelijks bestuur legt zich er echter bij neer dat Brinkman heeft besloten deze advie zen te negeren. den haag gpd KRO-reportage over diens be moeienissen met Arscop BV. Een woordvoerder van de partij bevestigde gisteren dat diverse bestuurders Brinkman vervol gens hebben geadviseerd het commissariaat neer te leggen. „Maar van een officieel advies was geen sprake", aldus de woordvoerder. KRO-voorzitter Braks (ook CDA) pleitte eveneens voor Brinkmans opstappen bij Arscop. Soortgelijke geluiden kwamen van enkele leden van de CDA-fractie in de Tweede Kamer. De partijwoordvoerder Donderdag verklaarde Brink man geen reden te zien zijn commissariaat bij Arscop op te geven. De directeur van dat be drijf, een aangetrouwde oom van Brinkman, wordt verdacht van belastingfraude. De fiscale opsporingsdienst FIOD deed vorige week een inval bij het be drijf. Afgelopen maandag heeft het dagelijks bestuur van het CDA zich over de nevenfunctie van de lijsttrekker beraden naar aanleiding van de omstreden benadrukt echter dat de advie zen „niet meer relevant" zijn. „Brinkman heeft inmiddels een verklaring afgelegd en die wordt volledig door het dagelijks be stuur gerespecteerd Gistermiddag, na afloop van de ministerraad, zei premier Lubbers dat hij niet heeft gewe ten dat bestuursleden Brink man hadden geadviseerd zijn commissariaat op te geven. „Daaraan ziet u hoe naïef ik in deze zaak ben. Ik heb me er niet zo mee bezig gehouden." Lub bers wilde geen commentaar geven op Brinkmans beslissing. „Het is, denk ik, niet goed om de minister-president te betrek ken in de eigen zaken van de heer Brinkman", zo zei hij. Lub bers, die vorige week de KRO aanviel omdat deze omroep de FIOD-inval bij Arscop zou heb ben gefilmd, zei nu begrepen te hebben dat dit niet het geval was. „Ik heb me kennelijk ten onrechte beroepen op de voor pagina van NRC Handelsblad", aldus de premier. Lubbers gaf geen direct antwoord op de vraag wat hij vindt van de stel ling dat een politicus nooit za ken moet doen met zijn familie. Het bestuur van de KRO houdt vandaag een extra verga dering. Voornaamste onder werp is de nasleep van de uit zending over Brinkman. Verte genwoordigers van zes KRO-af- delingen spraken gisteren met KRO-voorzitter Braks. Volgens een woordvoerder van de om roep had het gesprek een infor matief karakter. Winst verdubbeld tot 258 miljoen gulden De rotte appels zijn uit het Ven- dex-mandje verdwenen en met de zorgenkindjes gaat het weer een stuk beter. Vol trots maakte bestuursvoorzitter J.M. Hessels gisteren bekend dat Vendex In ternational (detailhandel en dienstverlening) het afgelopen jaar de winst ruim heeft verdub beld tot 258 miljoen gulden. Nu de zaak weer op orde is, komen ook de plannen voor een beurs gang weer om de hoek kijken. „Op welke termijn dat gebeurt en hoe het gaat gebeuren, is nog niet te zeggen", aldus Hes sels. De Vendex-top heeft flink huisgehouden in het allegaartje van bedrijven. Staal bankiers is verkocht en de sterk verliesge vende belangen in Brazilië zijn sterk ingekrompen. Brazilië stond het afgelopen jaar voor negen miljoen gulden verlies in de boeken, een jaar eerder was dat nog 45 miljoen gulden. Op gelucht was Hessels ook over de beëindiging van de postorder activiteiten. Die kostten Vendex het afgelopen jaar 140 miljoen gulden, „maar als we door wa ren gegaan, hadden we honder den miljoenen guldens kunnen verliezen", lichtte Hessels het besluit toe. De warenhuizen, jarenlang een zorgenkindje, zijn ook weer op de weg omhoog. Het be drijfsresultaat steeg van 32 tot 60 miljoen gulden. Aan het tota le bedrijfsresultaat dragen de warenhuizen nu twintig procent bij. Een jaar eerder was dat nog maar twaalf procent. „Die ver betering is tot stand gekomen door een verbetering van het assortiment en door beheersing van de kosten", aldus waren huisbaas P.E. Hamming. De verliesgevende produkten, vooral meubels, elektronica en doe-het-zelfartikelen, zijn uit het assortiment gehaald en ver vangen door bijvoorbeeld mo- dekleding. Verdachten in Vie d'Or-affaire aangewezen den bosch anp De voormalige directeuren F. Maes en G. van Santen behoren tot de hoofdverdachten in het onderzoek naar de ondergang van levensverzekeraar Vie d'Or. De officier van justitie in Den Bosch verdenkt hen van straf bare feiten, waaronder valsheid in geschrifte, verduistering van gelden en medeplichtigheid aan fiscale delicten door derden. Dat heeft de persofficier van justitie in Den Bosch, mr. G.J. Regelink, gisteren bevestigd. Een derde verdachte is LI. Re- mie, controller van de ingestor te verzekeraar. Daarnaast wordt een aantal tussenpersonen als verdachten aangemerkt. Het gaat hierbij volgens Regelink in ieder geval om de assurantie kantoren Blokland Willemsen en Wouters en Van ArkeL Zij hebben zich vermoedelijk be zondigd aan oplichting, vals heid in geschrifte met betrek king tot polisaanvragen en over eenkomsten en diverse fiscale delicten. Ook Vie d'Or staat onder ver denking. Volgens de persofficier is de levensverzekeraar de enige rechtspersoon die zich aan mo gelijke strafbare feiten heeft schuldig gemaakt. De commis sarissen, accountant Deloitte Touche en actuaris Tillinghast worden niet verdacht. Het vooronderzoek rond Vie d'Or loopt al sinds 6 december vorig jaar. Justitie verwacht dat het in juni kan worden afge rond. Van de vijftien kazemeterreinen en andere militaire locaties die staatssecretaris Frinking (defen sie) vorige maand aanbood voor de tijdelijke opvang van asiel zoekers, vindt minister d'Anco- na (WVC )er maar twee ge schikt. Het betreft De Scheffer- kamp in De Lier en de Van Helsdingen-kazerne in Hilver sum. Alle overige plekken zijn algevallen. De militaire terreinen zouden moeten worden gebniikt voor de plaatsing van stacaravans en tenten voor asielzoekers. Op de tjst van afvallers komen onder meer voor het militaire magazij nencomplex in Poortugaal (in het Europoortgebied), fort Blauwkapel in Utrecht, de sportvelden van de Isabellaka- zerne in Den Bosch, het kazer neterrein De Harskamp op de Veluwe en delen van de militai re vliegbasis Eindhoven. Invulling kan bij formatie nog veranderen den haag gpd/anp Het kabinet wil dat er dit jaar en volgend jaar-voor bijna 1,7 mil jard gulden extra wordt bezui nigd. Daarnaast moet minister De Vries (sociale zaken) 1,5 mil jard gulden aan bezuinigingen zien te vinden binnen de sociale zekerheid. Volgens premier Lubbers liggen de totaalbedra gen vast, maar kan tijdens de komende kabinetsformatie nog wel met bedragen worden ge schoven tussen de diverse mi nisteries. De departementen die veel investeren, moeten volgens de plannen 638 miljoen gulden in leveren: zij krijgen geen volledi ge financiële compensatie voor de toenemende prijsstijgingen. Hierdoor worden vooral Defen sie, VROM, Verkeer en Water staat, Economische Zaken en Landbouw getroffen. Alle ministeries samen moe ten daarnaast 819 miljoen gul den minder uitgeven. Bij de ver deling daarvan geldt het uit gangspunt, dat de omvangrijk ste begrotingen het meest wor den gekort. Op die manier komt bijvoorbeeld Onderwijs uit op een bezuinigingsbedrag van 160 miljoen en Sociale Zaken op ruim 100 miljoen. Provincies en gemeenten zullen in totaal 80 miljoen gulden minder rijks- steun tegemoet kunnen zien. Voor de lonen van rijksambte naren wil het kabinet 219 mil joen gulden minder uittrekken. Het ministerie met de meeste ambtenaren (Financiën) moet hierbij het meeste inleveren. Volgens premier Lubbers hebben alle bewindslieden gro te moeite met de hen opgelegde extra kortingen. Daarom is ge kozen voor voorlopige besluiten die deze zomer nader moeten worden uitgewerkt. Lubbers verheelde niet dat de nu genomen besluiten vooral voor de PvdA een probleem kunnen gaan vormen. De extra kortingen op de rijksuitgaven komen immers bovenop de doelstellingen voor de komende vier jaar. Er blijft dan dus dus minder geld over voor lasten verlichting. Als in de kabinetsformatie ver ruiming van de euthanasierege ling aan de orde komt, moet het CDA daarvan een breekpunt maken. Premier Lubbers zei dat gisteravond in het NOS-pro- gramma Nova. Lubbers vindt deze kwestie zelfs belangrijker dan zaken als bevordering van de werkgelegenheid. De premier reageerde op D66-plannen om de euthanasie tot een voornaam punt te ma ken in de formatie-onderhande lingen. Onlangs keurden Eerste en Tweede Kamer een wetsont werp goed waarin een arts die euthanasie pleegt strafbaar blijft. Er wordt alleen van ver volging afgezien als de arts aan een aantal strenge voorwaarden heeft voldaan. Lubbers zei te willen vasthou den aan de huidige regeling. Volgens hem moet een arts te allen tijde verantwoordelijkheid afleggen voor zijn handelingen, eventueel voor de rechter. De premier zei euthanasie dan ook principieel in het Wetboek van Strafrecht te willen houden. De CDA'er zei er van qver- tuigd te zijn dat zijn partij een ruimere euthanasieregeling kan blokkeren, ook al wordt de CDA-aanhang kleiner. Hij wees erop dat hij in het verleden al heeft laten weten euthanasie een crisis waard te achten. PvdA, WD en D66 zijn toen ge zwicht. harderwijk Een verzorgster neemt afscheid van witsnuitdolfijn Grietje. Nadat het dier was gestrand op Texel kon het enige tijd op krachten komen in het Harderwijkse Dolfinarium. Gisteren was echter de tijd gekomen om afscheid te nemen. Honderd kilometer ten noorden van Vlieland is Grietje weer in zee gezet, foto anp Textielbazen vinden zaterdag gewone werkdag De werkgevers vinden deze wijzigingen nodig om de positie van de bedrijfstak niet verder aan te tasten. Hiermee denken ze een verder verlies van werkgelegenheid zo veel mogelijk te voorko- „De Industriebond FNV is bereid om rekening te houden met de ontwikkelingen in de bedrijfs tak. De bond wil namelijk afspraken maken over werkgelegenheid, dat is belangrijker dan loons verhoging", aldus vakbondsman De Valk. De voorstellen die de werkgevers nu hebben inge diend, zegt hij echter nauwelijks serieus te kun nen nemen. Op 28 april worden de onderhande lingen voortgezet. „Slechte voorstellen" en „niet onmiddellijk een basis om snel tot een nieuwe CAO te komen". Dat zegt onderhandelaar D. de Valk van de In dustriebond FNV over de CAO-voorstellen die de werkgevers in de textielindustrie (20.000 werkne mers) gisteren hebben gedaan. De werkgevers willen de zaterdag als een gewone werkdag gaan beschouwen en van een loonsverhoging kan vol gens hen tot 1 januari 1996 geen sprake zijn. De werkgevers vinden ook dat ze zonder over leg met de vakbonden moeten kunnen afwijken van de in de CAO afgesproken invulling van de arbeidstijdverkorting. Reusachtige kolenvergasser Buggenum open BUGGENUM GPD Prins Claus heeft gisteren in het Limburgse Buggenum de Wil lem Alexander Centrale ge opend. Deze elektriciteitscen trale, die geheel werkt volgens de milieuvriendelijke methode van kolenvergassing, is in zijn soort de grootste ter wereld. Het ministerie van economi sche zaken stelt dertig miljoen gulden beschikbaar voor verder onderzoek naar het verfijnen van de kolenvergassingsmetho- de, zo maakte minister An- driessen gisteren bekend. Hij toonde zich bijzonder trots op de opening van de „grootste ko lenvergasser ter wereld". Het departement stelt als voorwaar de dat de industrie eveneens dertig miljoen gulden aan het onderzoek bijdraagt. Volgens Andriessen heeft de nieuwe ma nier van energie-opwekking (gemalen kolen worden niet ge stookt, maar vergast) de toe komst. De centrale in Bugge num, die 850 miljoen gulden heeft gekost, is een zogenoemd demonstratie-project dat zich de komende drie jaren moet be wijzen. Deel Sittardse gevangenen weer aan het werk sittard anp Ruim veertig van de naar schat ting zeventig stakende gevange nen in de penitentiaire inrich ting De Geerhorst in Sittard hebben gisteren hun actie op gegeven. De staking onder de langgestraften brak donderdag uit. Ze vinden het regiem te streng. Nog dertig gevangenen zetten de werkstaking voort, maar niet lang meer, zo verwacht de di rectie. Vijf „onruststokers" zijn in een andere afdeling van De Geerhorst ondergebracht. De actie is gericht tegen de volgens de gevangenen veel te strenge bezoekregeling. De di rectie noemt het protest niet re ëel omdat de gevangenen zelfs meer mogelijkheden krijgen dan waar zij recht op hebben. De bezwaren van de gevange nen betreffen vooral het relatie- bevorderend bezoek. Dat dat een keer per maand is, vinden ze te weinig. Ze vinden vooral dat de relatie met hun kinderen daardoor zwaar onder druk komt.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3