'Een stelletje gefrusteerde konijnen' ZATE R DAG S B IJV0 EG S E L -r* Vrezen zoals voor de klop van de Duitsers op de deur ZATERDAG 16 APRIL 1994 Met intimidatie en dwang spekt de belastingpolitie de schatkist LOUIS BURGERS. HENK VAN ESS RONALD FRISART EN RAYMOND PEIL rits Koelewijn drukt met zijn rech- I tervoet het gaspedaal diep in. Zelfs de boeken van zijn kinderen wer den in beslag genomen. De helft van zijn per soneel vertrok. Ruim honderd klanten zeg den hun vertrouwen in hem op. Van zijn bloeiende accountantskantoor was niets meer over. Nog vijftig meter en de auto van Koelewijn ramt de wagen van een nietsver moedende FIOD- rechercheur. Frits is soms zichzelf niet. Het ging voor het eerst fout op de derde dag van zijn ver blijf in het politiebureau, 't Was op een vrij dagavond. Eén van de FIOD-rechercheurs stond met gespreide benen voor hem. En zei: „Lelijke klootzak, erken nu maar dat je een oplichter bent. Dan kun je naar huis, naar je vrouw en je vijf kinderen." Koelewijn ge bruikte zijn bruine band in karate voor één keer niet om te verdedigen. In blinde woede trapte hij de opsporingsambtenaar tegen de grond. Dat was op 15 januari 1987. Nu is het zaterdagmiddag, jaren later. De accountant rijdt in het centrum van een mid delgrote provinciestad. Hij heeft zojuist één van de FIOD-rechercheurs van toen herkend. Nog slechts enkele meters scheiden hem van zijn vroegere opponent. Opeens bedenkt hij zich. En remt met volle kracht. Nog net op tijd. „Ik wilde de man laten voelen wat hij mij heeft aangedaan." Een FIOD-inval in 1986 en twaalf dagen cel in 1987 hebben bij Frits Koelewijn 'grote eco nomische en blijvende psychische schade aangericht'. Het zijn niet alleen de woorden van Koelewijn, maar ook van het Gerechts hof. De accountant kreeg in 1991, na jaren procederen, een schadevergoeding toegewe zen van maar liefst 130.000 gulden. Een ran cuneuze zakenrelatie had de FIOD getipt. Maar Koelewijn was onschuldig. De uitspraak was tot nu toe geheim. Frits beslechtte zijn strijd tegen de FIOD achter gesloten deuren. „Het is mijn gevecht. Ik pro beer nog steeds te begrijpen waarom dit mijn gezin is aangedaan. Ook al ben ik nu in het gelijk gesteld, ik begrijp het nog steeds niet." Een klacht In de dossierkast van de Nationale Ombuds man zit slechts één afgehandelde klacht over de FIOD: van een familie uit Veenendaal die zich door de dienst geïntimideerd voelde. Ombudsman mr. drs. M. Oosting heeft ver der niets gevonden. „Het is opmerkelijk dat zo weinig mensen over de FIOD klagenzegt hij. „De dienst heeft ingrijpende bevoegdheden en mag op wettelijke basis verregaand in iemands per soonlijke levenssfeer binnendringen. Juiste naleving van de spelregels is gebaseerd op de eigen integriteit van de opsporingsambtena ren. Er is geen externe controle. Dat maakt de positie van de verdachte erg kwetsbaar. En toch hoor je niets. Vermoedelijk is het pu bliek onbekend met het feit dat de Nationale Ombudsman ook toeziet op juiste gedragin gen van de FIOD. Gefundeerde klachten neem ik graag in behandeling." Kees Marijnzen is directeur van een groot financieel adviesbureau. Hij werd in 1991 op verdenking van fraude drie dagen opgeslo ten. Sindsdien weigeren Justitie en FIOD in formatie te geven over eventuele strafvervol ging, wat Marijnzen ook probeert. Op brie ven en telefoontjes krijgt hij geen antwoord. De ex-bankdirecteur gaat er maar van uit dat zijn onschuld inmiddels ook bij de opspo ringsdienst is doorgedrongen. Hij werd er aanvankelijk van verdacht dat hij zijn provides ten onrechte had vermin derd met BTW-aftrek, een relatief klein na deel voor de fiscus van ruim negenduizend gulden. Hij erkende die fout ruiterlijk. Toch werd hij op 4 februari 1991 in een klein Fiatje gestopt, 'mee voor verhoor'. Volgens de FIOD zou Marijnzen hebben samengespannen met een belastingfraudeur, met wie hij enige ja ren bevriend was geweest. Hij werd in zijn ogen zwaar geïntimideerd. Marijnzen citeert de uitspraken van FIOD-re chercheurs, die hij zich nog letterlijk weet te herinneren. „Als u niets zegt, nemen wij u al les af. U hebt nu nog een boot, maar straks niet meer." Hij noemt de verhoren buiten alle propor ties. „Ik werd ondervraagd door een stel ge frustreerde konijnen, die stikten van jaloezie omdat ik kennelijk in hun ogen te veel ver dien. Ik heb tonnen bijgedragen aan dit land en werd in een cel gegooid vanwege een klei ne fout, die ik al toegegeven had." Hij heeft nog gedacht een schadeclaim in te dienen, maar ziet daarvan af. „Dan loop ik het risico dat ik breeduit in de publiciteit kom en mensen gaan denken: ach, waar rook is, is vuur. En bovendien, het kost me jaren procederen en al die tijd loopt de rekening van de advocaten op." Om die reden is ook Willem Stavels, presi dent-commissaris van een transportonder neming, nooit naar de rechter gestapt. Hij werd verdacht van gerommel met een aan delenemissie. Na een bezoek van de FIOD bleef het twee jaar stil. In februari van dit jaar werd hem opeens een officiële schikking aangeboden. Stavels hapte toe. „Het zou te veel tijd, moeite en ergernis hebben gekost om het anders te laten aflopen. Gelijk heb ben en gelijk krijgen zijn twee." Machtsmisbruik WD-Kamerlid Jos van Rey bezocht afgelopen herfst met fractieleider Frits Bolkestein infor meel het hoofdkantoor van de FIOD in Haar lem. 't Werd niet alleen het geplande beleefd heidsbezoek. De Limburgse politicus nam geen blad voor de mond. Regelmatig krijgt hij uit het zakenleven klachten over machtsmisbruik van de fiscale recherche. Maar de ondernemers zetten hun grieven niet om in daden. „Steevast blijkt dat die mensen na één of twee maanden laten weten: doe maar geen moeite meer. Het komt omdat ze opzien tegen de publiciteit, de advocaatskosten en het gevoel dat ze het toch niet van de fiscus kunnen winnen." Van Rey vertelde de FIOD onder meer over de 'gijzeling' van een administratief mede werkster van een bakkerij. Haar baas werd verdacht van belastingfraude en verbleef in België: „Als je baas niet komt, dan zit jij maar een tijd hier", hadden de rechercheurs ge zegd. De vrouw raakte van die intimidatie volledig overstuur. Ze belandde via de Ziekte wet in de WAO. Van Rey: „De FIOD deed de ze zaak af als een incident. Machtsvertoon vind ik aanvaardbaar wanneer het gaat om drugscriminelen en grote fraudeurs. Die moeten bestreden worden." In Roermond werden medewerkers van de Rabobank 's nachts van hun bed gelicht en opgesloten. Vóór de uiteindelijke fiscale af doening, een boete van vijfduizend gulden, zat hun chef negentig dagen in voorarrest. Op tips van derden wordt soms te snel ge reageerd. Een Egyptische koffieshop-houder had zijn huis verkocht. Voor contant geld. Toen hij probeerde de ruim 100.000 gulden op de bank te storten, moest hij even wach ten. Een bankmedewerkster belde ondertus sen de FIOD. Die nam vervolgens de klant mee voor verhoor. De transactie bleek ach teraf volledig legaal. „Alleen bij vermoeden van ernstige fraude, houden we iemand aan. Dat doen we niet zomaar", zegt het hoofd van de FIOD. J. van Blijswijk. „Ik zeg niet dat er nooit wat gebeurt bij de FIOD, maar over de hele linie doen we De FIOD, voluit Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst, is sinds 1945 de belastingpolitie van de fiscus. De overheid gaf de fiscale recherche de afgelopen jaren steeds meer machtsmiddelen om het zwart-geldcircuit te bestiijde/i: huiszoekingen, het afluisteren van telefoons, inbeslagname van dossiers of aanhoudingen verhobr van verdachten. De FIOD spoorde de afgelopen jaren met succes zwart geld op bij horeca ondernemers, Chinese restauran thouders, voetbalclubs, oogspecialisten, wisselkantoren, banken, h u izen verh uurders, galeriehouders, reisbureau 's, bollenpellers en verpleegkundigen. Zelfs kamerleden ontsnapten niet aan de aandacht. De opsporingsdienst deed recent van zich spreken met een drugvangst in Amsterdam, invallen bij restaurantketen Van der Valk en een bezoek aan Arscop BV in Sclierpenzeel, waarvan CDA-li]sttrekker Brinkman commissaris is. Een belastingrechercheur doorzoekt de koffer van een personeelslid, na de inval bij de Rotterdamse vestiging van Slaven- burgs Bank, het latere Credit Lyonnais, in februari 1983. foto anp Gerrit en Arie van der Valk werden enkele dagen vastgehouden in de gevangenis van Scheveningen, op verdenking van een zwart-geldcircuit in hun restaurantketen. Ze vierden hun vrijlating op borgtocht (1,75 miljoen gulden) met champagne aan de poort. foto anp het kennelijk niet zo slecht. De Nationale Ombudsman zet de wereld een beetje op zijn kop. Omdat hij weinig klachten heeft, doen we het misschien niet goed? Weinig klachten, dat is toch perfect!" Gerrit Ybema (D66) zegt het omonwonden. De controle van de Tweede Kamer op de FIOD heeft de afgelopen vier jaar gefaald. „Het intensievere fraudebeleid was een be wuste keuze van de politiek. Er is door de Ka mer zélf aangedrongen op uitbreiding van de taken en machtsmiddelen van de FIOD. For meel hebben we een goede controle in de vorm van een bijzondere commissie. Maar dat is een van de slechtst functionerende or ganen in de hele Tweede Kamer. Ze kwamen slechts een paar keer bijeen. Als volksverte genwoordiging zijn we nogal reactief ge weest: geen bericht is goed bericht. Wat mij betreft verandert dat in de komende kabi netsperiode." Ondertussen voert Frits Koelewijn een nieuwe strijd tegen de fiscus. Het conflict gaat over de hoogte van zijn inkomen in 1991. het jaar waarin hij van het Gerechtshof een schadevergoeding van 130.000 gulden kreeg. De fiscus wil dat smartegeld nu belas ten. Een aantal namen in bovenstaand verhaal is om redenen van privacy veranderd. Dit is het eerste verhaal uit een serie van zes. Aflevering 2 verschijnt maandag op pa- h mpf ff ikBPMP Is de FIOD voor de deur fl staat, stort de wereld in. Dan gaan grote directeuren soms zit ten janken. Letterlijk. Veel bedrij ven beschouwen de FIOD als een te vrezen instantie, ook als ze er zelf nooit mee te maken hebben gehad. Ze vrezen de dienst zoals men vroeger moest vrezen voor de klop van de Duitsers op de deur." De Utrechtse advocaat mr. R.P- .G.L.M. Verbunt bedoelt niet dat het FIOD-optreden op één lijn staat met dat van de Duitse be zetter. Wel wil hij aangeven hoe zeer veel bedrijven hem knijpen. Verbunt kan het weten. Hij ver dedigt nogal eens FIOD-klanten. Bij bedrijven blijkt bijna geen en kele administratiechef goed te weten hoe hij zich moet opstel len als de belastingpolitie langs komt. De Waalwijkse* zakenman Piet van der Pennen weet dat wel. Hij zegt dat hij, begin jaren negentig, was getipt over een in val in zijn kantoor. Hij stuurde zijn personeel naar dierenwin kels in de omgeving om ham sters te kopen en liet 360 diertjes op kantoor los. De volgende och tend bliezen de belasting-speur neuzen al weer snel de aftocht. Logisch, vindt de Brabander: „Wat zoude gij doen asge twintig hamsters aan de kloten had han- gen?" Mr.dr. Y. Buruma, hoofddocent fiscaal en economisch strafrecht aan de Leidse universiteit, weet uit ervaring dat grotere bedrijven de fiscus soms niet in hun boe ken laten kijken. Dan krijgen ze een boete van maximaal vijfdui zend gulden en daarmee is de kous af. Voorlopig althans. Want als de FIOD vermoedt dat er echt iets mis is, zetten de recher cheurs zwaardere middelen in en komen ze toch binnen. Diverse beroepsgroepen moeten daar, gezien de aard van hun werk, ook rekening mee houden. Te denken valt aan advocaten, belastingadviseurs, accountants en belastingconsulenten. Die hebben immers keurig georden de dossiers met gegevens over tal van cliënten. Die dossiers zijn een rijke bron voor naar bewij zen van fraude zoekende FIOD- beambten. Met het oog daarop hebben de organisaties van die beroeps groepen speciale handleidingen laten maken. Daarin staat wat de achterban het beste kan doen als de belastingpolitie op de stoep staat. Zo raadt de Nederlandse Orde van Advocaten zijn leden aan altijd te zorgen voor twee ge tuigen. Verschoningsrecht Nu hebben advocaten het nog relatief gemakkelijk. Zij hebben namelijk verschoningsrecht, net als notarissen, artsen, apothekers en zielzorgers. Dat betekent dat ze in veel gevallen niet verplicht zijn aan een onderzoek mee te werken. Moeilijker ligt het voor accoun tants, belastingadviseurs en - consulenten. Die hebben alleen een geheimhoudingsplicht, be doeld om klanten het vertrouwen te geven dat bepaalde gegevens bij de adviseur veilig zijn. De wet trekt zich daarvan echter weinig aan. Accountants, belastingadvi seurs en -consulenten moeten dan ook flink tegenstribbelen bij FIOD-bezoek. Parkeer fiscale re chercheurs eerst maar eens in een kale wachtkamer, adviseert de handleiding voor de consu lenten. Verder moeten ze een goede advocaat inhuren. „Houd naam, adres en telefoonnummer van de advocaat dag en nacht bij u." Alle handleidingen wijzen erop dat dossiers van cliënten zo veel mogelijk in kasten moeten wor den opgeborgen. De FIOD mag namelijk alles wat los rondzwerft meenemen. Als gericht naar be paalde dossiers wordt gevraagd, is enige medewerking wel aan te bevelen, want de FIOD heeft het recht desnoods kasten en laden open te breken. Om sloopwerk te voorkomen, wordt accountants aangeraden de sleutels van kas ten voor de speurders klaar te leggen. Banken Ingewikkelder is het bij banken. Die hebben in hun computers gi gantische hoeveelheden finan ciële informatie: voor de FIOD een waar luilekkerland. Het ministerie van financiën heeft voor belastingonderzoek een gedragscode opgesteld, in overleg met de Nederlandse Ver eniging van Banken (NVB), de Vereniging voor de Effectenhan del en de Nederlandse Vereni ging van Hypotheekbanken. De laatste versie dateert van 9 okto ber 1992. Voor elke aanpassing trommelen de banken tientallen advocaten op. In de gedragscode staat bijvoor beeld dat de FIOD heel gericht gegevens moet opvragen en die ook krijgt als verder aan alle voorwaarden is voldaan. De ban ken geven geen stuk te veel mee, zeggen ze. maar handelen pre cies naar de letter van de wet. De werkelijkheid bij kleinere bank- vestigingen is echter weerbarsti ger dan men in de hoofdkanto ren zou willen. Een medewerker van ABN Amro over wat er kan gebeuren als de FIOD iets inge wikkelds wil weten: „Een plaatse lijk kantoor zegt dan al gauw: 'hier heb je de map met alle stor tingen van die dag; zoek het maar uit'. Dat is de jackpot voor de FIOD. Tien tegen een dat ze daardoor tegen andere verdachte transacties aanlopen. Het gezoek en gefilter van infor matie kost de banken veel werk. dus vrel geld \llccn .il l»i| AB- N Amro gaat het om een kosten post van enkele tonnen per jaar.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 33