Nationaal Museumweekend biedt een kijkje achter de schermen NS haalt bezem door program dagtochten Toerisme Spectaculaire dagtrip naar Den Haag REISBOEKEN België is geen klein bier door Tom Bouws, Uitgeverij Van Spijk, prijs 24,95. Er is in Nederland geen reisjournalist die zoveel over België heeft geschreven als Tom Bouws. Dat belette de voormalige KRO-verslaggever (inmiddete de tachtig ge passeerd) niet opnieuw een boekje te com poneren over het land dat hij als weinig an deren kent. Bouws kan schrijven en dat weet hij. Soms zijn de hoofdstukken over uiteenlopende onderwerpen als het stoken van Hasseltse jenever, de kathedraal van Doornik en harnassen in Kortrijk wat erg lang. Vooral als hij in discussie treedt met zijn reisgenoot. Jerina Helmerhorst. Maar vervelen doet België is geen klein bier geen moment. Bouws presenteert zich ander maal als een zowel erudiete als onderhou dende babbelaar. Een vrij unieke combina- De Gouden Tijd van het Reizen door Alexis Gregory, Uitgeverij Schuyt en Co, prijs 98,50. Leg De Gouden Tijd van het Reizen op de salontafel en iedereen begint er onder het slaken van allerlei oh's en ah's subiet in te bladeren. Precies waarvoor het schitteren de boek. dat een periode illustreert van 1880 tot 1939, lijkt bedoeld. De ene pagina ziet er nog prachtiger uit dan de andere en naar sommige foto's kan je werkelijk minu tenlang kijken. Een zeer fraaie is bijvoor beeld die van een gezelschap dat in 1900 een piramide heeft bezocht. De vrouwen zitten nog keurig rechtop, de bediende bij de op een picknick-kleed gedeponeerde le ge champagneflessen eveneens, maar me neer ligt reeds gestrekt in het zand te snur ken. De tropenhelm op het gezicht. Schitte rend zijn ook de photographiën in het vaar- (transatlantisch) en treingedeelte (Oriënt- express). De tekst van dit monumentale boek bekoort helaas minder. Waarschijnlijk heeft dat te maken met de nogal krakke mikkige vertaling, maar een kniesoor die daarop let. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Visit Baltic Pass De Scandinavische luchtvaartmaatschappij (SAS) heeft een Visit Scandinavia Pass ge lanceerd. Met deze pas kunnen toeristen voordelig naar de Baltische Staten (Estland, Letland en Litouwen) vliegen. Er worden drie bestemmingen aangedaan: Tallinn, Ri ga en Vilnius. Ook voor vluchten naar Kali ningrad en St. Petersburg krijgen pashou ders korting. Info: het ANVR-Reisbureau Britse vertrekbelasting Per 1 november aanstaande zal op de luchthavens van Groot-Brittannië een ver trekbelasting worden geheven van tien pond (ongeveer dertig gulden). Het ligt in de lijn der verwachting dat deze extra hef fing zal worden verdisconteerd in de vlieg- ticketprijzen. Insiders sluiten niet uit dat de tax al kort na de introductie zal worden ver hoogd. Belasting Hongarije Hoewel de precieze datum nog niet vast staat, is het zeker dat in Hongarije de ko mende zomer een toeristenbelasting zal worden ingevoerd. De hoogte van de hef fing zal waarschijnlijk om en nabij de drie procent van de logiesprijs bedragen. Met de inkomsten hoopt de Hongaarse regering de toeristische infrastructuur van het land te verbeteren. Amsterdam verlicht Tot en met 31 oktober zullen weer veel Am sterdamse bruggen en gevels zijn verlicht. Hier en daar blijven de lampen zelfs bran den tot 01.30 uur. Nieuw is de verlichting op panden rondom het Leidseplein. Voor het eerst verlicht zijn onder meer het Maagdenhuis, Hotel Weichmann en het Holland Casino. Daarnaast staan, zoals vanouds, meer dan vijftig historische ge bouwen in floodlight. Daaronder het Paleis op de Dam, de Nieuwe Kerk. het Rijksmu seum, het Scheepvaartmuseum en de to rens van de Westerkerk en Oude Kerk. Nieuwe veerdiensten Rederij Fred Olsen is in maart' drie veer diensten begonnen tussen de Canarische eilanden Lanzarote en Fuerteventura. De eerste boot vaart tussen Arrecife (Lanzaro te) en Corralejo (Fuerteventura). de tweede tussen Puerto del Carmen en Corralejo en de derde tussen Playa Blanca en Corralejo. De twee eerste schepen kunnen alleen pas sagiers vervoeren; op de derde is ook plaats voor een aantal auto's. De overtochten du ren tussen de 15 en 35 minuten. Hahn-expositie De tentoonstelling over Albert Hahn, de be roemdste politieke tekenaar die Nederland heeft gekend, is verlengd tot 14 augustus. Dit wegens de grote belangstelling voor de expositie in het Nationaal Vakbondsmuse um in de Henri Polaklaan in Amsterdam (bij Artis). Het door Berlage ontworpen mu seum is van dinsdag tot en met vrijdag ge opend van 11.00 tot 17.00 uur en op zondag van 13.00 tot 17.00 uur. ZATERDAG 16 APRIL 1994 Omniversum en Museon introduceren goedkoop combi-ticket Ze liggen naast elkaar, dus was het een goed idee om voor het Omniversum en Museon een combinatie-ticket tegen een sterk gereduceerde prijs te introduceren. Op één kaartje naar een voorstelling in het ruimte-theater en een bezoek aan de po- pulair-wetenschappelijke tentoonstelling over de mens en zijn wereld. In het Omniversum worden op een enorm koepelvormig scherm van 820 vier kante meter zeer spectaculaire films ver toond. Door het enorme beeld en de opti male stereo-geluidsinstallatie wordt de be zoeker als het ware opgenomen in een an dere wereld, je zit er letterlijk middenin en dat bezorgt de kijker/luisteraar een sensa tionele ervaring. Op het programma staan dit voorjaar vier produkties: Is daar Iemand, een plane tariumprogramma, de Ontdekkers, een film die op indringende wijze de omstan digheden toont waaronder een aantal his- toriche ontdekkingen heeft plaatsgevon den, Antartica (een bezoek aan het koud ste, droogste en indrukwekkendste conti nent op aarde) en Titanica, een bijna twee uur durende, Engels-gesproken film over de 'ondenkbare' ramp met het 'onzinkba- re' schip van die naam. In het Museon is teveel te zien (en te be leven) om een paar volzinnen te beschrij ven. Aparte vermelding verdient wel de thema-tentoonstelling over chaos en on voorspelbaarheid, die aansluit op een film die in het 'ontdekkers'-programma van het Odeon wordt gedraaid. Op de expositie veel computersimulaties, experimenten en video-presentaties waar bezoekers actief bij worden betrokken. In het Museon zijn, vaak op een origine le manier, de meest uiteenlopende voor werpen over het ontstaan van de aarde en de ontwikkeling van de mensheid tentoon gesteld. De voortschrijdende techniek en automatisering heeft het museum een nieuwe dimensie gegeven. Het is daardoor een levend en fascinerend worden, waar je als bezoeker al snel de tijd vergeet. Omniversum/ Odeon is een dagtrip waard, waarmee kinderen en volwassenen zich geen moment zullen vervelen. Het combinatiekaartje kost zeventien gulden, kinderen tot twaalf jaar en 65-plussers be talen veertien gulden. De musea zijn met het openbaar vervoer bereikbaar (tram 8 of 10, bus 4 of 14). Wie met de auto uit de randstad komt neemt de afslag Schevenin- gen en komt dan vanzelf langs het com plex. Info: 070 -3545454. REISBERICHTEN Sterren kijken 'otel Tientallen sterrenwachten, planetaria en 1®rs amateur-astronomen in het hele land stel- leri dit weekeinde vanaf 20.30 uur kijklusti- gen in de gelegenheid via telescopen een blik op de hemel te werpen. Bij goed helder ,kt weer is de baan van de komeet McNaught- ien Russel en verre sterrenhopen te zien. Ook 5 of worden er lezingen gehouden en zijn er o/to diapresentaties of videofilms te zien. De mek deelnemende sterrenwachten zijn te vinden 3.2- j op pagina 444 en 718 van Teletekst. Info: ïuü ,030-321456. Rijdend museum r) In Amsterdam is het rijdend uit de remise gehaald. Tot en met 31 okto- 3ber is het mogelijk elke zondag een ritje te maken met een antieke tram die dienst deed in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, 1 Groningen, Wenen of Praag. De oudste da teert uit 1910, de jongste uit 1950. De twin- der- oudjes van het rijdend museum (offi- ciqel: Elektrische Museumtram Amsterdam) zijn nog volkomen authentiek, met houten ic banken, kleurige koersborden en balkons met open deuren. Tijdens de rit gaat de wjst conducteur bij overwegen met de rode vlag Ook vooruit om het verkeer tegen te houden. 0el Startplaats: het Haarlemmermeerstation dat vanaf Amsterdam CS te bereiken is met tram 16. Asperge-route rii Limburg is befaamd om z'n asperges. Maar jnk_ o<?k in Salland wordt het culinaire 'witte oud g°uc* °P grote schaal geteeld. Om dat aan i04 dé grote klok te hangen heeft de WV Raalte - een fietsroute van 35 kilometer en een auto- age route van 160 kilometers uitgezet langs een aantal aspergebedrijven die van 15 april tot en met 24 juni open huis houden. De telers leiden hun bezoekers rond en vertellen over hun vak. Natuurlijk zijn er asperges te koop "S0 én te proeven. De autoroute staat beschre- [ran Ven in een Aspergekrant, die gratis verkrijg- Jbaar is bij de WV, Varkensmarkt 8, 8102EG Raalte, telefoon 05720-52406. 38 Bronkhorst per koets -Bronkhorst in Gelderland is het kleinste ruw stadje van Nederland. En ook een van de aardigste. Om dit beeld te versterken heeft jr stalhouderij Karjol een antieke koets van stal gehaald. Daarmee worden tot en met I lt 31 oktober elke dag ritten door de Baker- waard naar Bronkhorst gemaakt. Onderweg r houdt de voerman halt voor een rondlei- 3R- ding door een kaasboerderij of een koren molen. De koets vertrekt dagelijks om kwart 1 over twaalf. De rit duurt ongeveer vier uur. Minimaal zes personen per rit. j I Info: 05754-2024. B. .8 ACSI-gids Te 3 Zojuist verscheen de ACSI Internationale a Campinggids 1994. Het is de 29ste editie )-8 van een van de oudste kampeergidsen van óns land. Er is informatie in opgenomen over 7.000 kampeerterreinen die zijn ge controleerd door 200 Vlaamse en Neder- i landse selecteurs. Deze selecteurs kunnen door de gids-gebruiker nog eens worden gebeld voor een mondelinge toelichting op de verschafte gegevens. Vorig jaar maakten 22.000 kampeerders gebruik van die service. De ACSI-gids is verkrijgbaar in de boekhan- ho- fhf Kasteel te kijk KE 3> Onder de titel Kasteel De Haar door de eeu wen heen wordt in het gelijknamige kasteel 'ji te Haarzuilens bij Utrecht tot 16 augustus een overzichtstentoonstelling gehouden van schilderijen en tekeningen die te ma- i ken hebben met het verleden van het kas- net teel. Ze komen uit de privé-collectie vap de 9,-! familie Van Zuylen van Nyevelt. De familie Jst, Vah Zuylen kocht in de loop der jaren tien- ort tèllen afbeeldingen aan. In de collectie be vinden zich werken van Egbert van Drielst (ook wel 'de Drenthse Hobbema' ge- noemd), de Nijmeegse landschapstekenaar Hendrik Hoogers en de Amersfoorter Jan Apeldoorn. De expositie maakt onderdeel uit van de dagelijkse rondleidingen. Het rtg. kasteel is geopend van 11-16 uur, op zater- ius. dag en zondag van 13-16 uur. 80 Wat heeft het Deltaplan te maken met het 14de Nationaal Museumweekend, dat vandaag en morgen plaatsvindt? Alles! Eind jaren tachtig bracht een onderzoek aan het licht dat het be droevend slecht gesteld is met de voorwerpen die worden bewaard in de depots van de Ne derlandse musea en archieven. De musea had den zich jarenlang vooral beziggehouden met activiteiten vóór de schermen, zoals tentoon stellingen. Doordat er weinig geld overbleef voor andere activiteiten, sloeg achter de scher men het verval toe. Talloze voorwerpen blijken te zijn aangetast door licht, vocht, droogte en ander ongerief. Het ministerie van WVC becij ferde dat er één miljard gulden nodig is om alles in perfecte staat te brengen en zo het verle den weer toekomst te geven. Dat geld is er niet. Om toch een dam op te werpen tegen het verval, kwam minister d'Ancona in 1990 met het Deltaplan voor Cultuurbehoud op de proppen. De regering stelde hiervoor veertig miljoen gulden per jaar beschikbaar. Inmiddels zijn al driehonderd projecten uitge voerd, variërend van het opka lefateren van één schilderij tot het conserveren van een com pleet archief. Een van de pijlers onder dat culturele Deltaplan is het inven tariseren van de collecties van de ongeveer duizend Neder landse musea. Miljoenen voor werpen werden en worden schoongemaakt om vast te stel len of een object moet worden geconserveerd. Zo vond men in het depot van het Nederlands Scheepvaartmuse um in Amsterdam drie blokken hout, die samen de blote boezem vormden van een beeldje (vrouwenkop op een scheepsroer) dat al jaren in het museum stond. Het vrouwtje is nu weer in volle glorie te zien op de tentoonstel ling Schoon Schip, Kijken naar Conser veren in het Scheep- Conserveren vormt overigens de rode draad van het Mu seumweekend. Of liever gezegd de ro ze draad. Want de organisator de Stichting Museumjaarkaart koos de Pink Panther als lei draad voor de jaarlijkse tocht langs de museumschatten. De speurneus, en zijn eeuwige te genstander inspecteur Clou- In het Buitenmuseum van het Zuiderzeemuseum in Enkhuizen is tijdens dit weekeinde de schilderswerkplaats geopend. Een vakman schilderen van hout. In de smederij z' geeft daar onder meer demonstraties v wijze vervangend hang- en sluitwerk wordt gemaakt. seau, sieren de 'Museumweekend krant' die gratis verkrijgbaar is bij alle VW's, musea en bibliotheken. Onder het motto Verborgen schatten ontsluierd wijst de programmakrant de weg naar de vierhonderd musea kijken, of rondsnuffelen in de de- die dit weekende gratis, of voor een prikje, open zijn voor de naar ver wachting 900.000 bezoekers. In tal van musea mag de visite over de schouder pots. Tevens kunnen particuliere verzamelaars heel wat opsteken over het conserveren van hun eigen collectie. Een NS-Dagtochten naar Noorder Dierenpark Emmen, waar in maart voor de tweede keer in de geschiedenis van het park een roze pelikaan werd geboren. FOTO NOORDER DIERENPARK „De pocket 'Er- Op-Ult!' Is te koop bij alle NS-sta- tions, WV- en ANWB-kantoren en in dc boek handel. 'Er-Op-Uit!' heet de NS-poc- ket met dagtochten, die dit jaar in een recordoplage van 535.000 exemplaren is ver schenen. Voor het eerst zijn er niet alleen een-daagse wandel- en fietstochten in opgenomen, maar ook acht tweedaagse trips die begin nen en eindigen bij een NS- station. De wandeltochten zijn uitge zet rond de Leuvenumse Beek, de Mookerhei, - het Dwingelderveld en Gaaster- land. Twee fietsroutes door kruisen Twente. De andere voeren door de Lopikerwaard en langs vrijwel alle forten van de Stelling Amsterdam. Het overnachtingsadres moet op eigen houtje worden gere- geld. De NS-dagtochten vormen traditiegetrouw de basis van 'Er-Op-Uit!'. Rail Idee heten die trips nu overigens. Het nieuwe programma telt er 78. van Libelle. Marjolein Bastin, de huistekenares van het vrouwenblad, illustreerde de routebeschrijvingen. Deze speciale wandelingen zijn uit gezet op de Posbank bij Am- hem, het Gerendal (Schin op Geul-Valkenburg), Gevers duin (rond Castricum) en in het Lunterse Bos. Onder de naam 'Groene bu ren' tenslotte, stippelde de NS tevens acht natuur wandelingen uit. Die voeren door fraaie na tuurgebieden die bij na aan een station Het aanbod varieert van pure pret in een van de grote at tractieparken tot tijdelijke beurzen in de RAI en Jaar beurs. De NS hoopt dit jaar 900.000 dagtrips te verkopen; 150.000 meer dan in 1993. Om die grote sprong voorwaarts te kunnen maken, is de bezem door het programma gehaald. Bestemmingen die niet bij de treinreizigers in de smaak vielen, zijn geschrapt. Zo sneuvelden de trips naar het Bijbels Openluchtmuseum, een grenzentocht en de dag tocht naar Scheveningen. Attracties die per openbaar vervoer niet of nauwelijks te bereiken zijn, belandden eveneens op een zijspoor. Zo verdwenen tochten naar het Muiderslot, Pampus, Bies- bosch en Slot Loevesteijn. Nieuw zijn dit seizoen dag toertjes naar museum Kröl- ler-Müller, het Rijksmuseum Amsterdam, VOC-schip Bata via in Lelystad, het Sea Life Centre in Scheveningen, be zoeken aan Haarlem en Rot terdam, een stadswandeling met een rasechte Amster dammer als gids ('Mee in Mokum') en actief zeilen met een schip van de 'bruine vloot' op het IJsselmeer. De drie nieuwste dagattrac ties van ons land ont breken evenmin in het NS-pro- gramma: het ar- gisch themapark Archeon in Alphen aan den Rijn, pret park Walibi-Flevo in Bidding huizen en Otterpark Aqua Lutra in Leeuwarden. Nieuw zijn verder vier Mar jolein Bastin-wandelingen; uitgezet ter gelegenheid van het zestigja- rig bestaan

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 31