Arie Valkenburg, de oom die zo gek is op geld Feiten &Meningen Kroon moet Urk op de vingers tikken frK Agent toch gestraft ondanks ontbreken bewijs van diefstal ZATERDAG 16 APRIL 1994 jATER De gemeente Urk geeft mensen die onge trouwd samenwonen minder kans op een baan dan gehuwde sollicitanten. In het be leidsplan van het nieuwe college van B en W van Urk wordt aangekondigd dat het hu welijk in het personeelsbeleid van de ge meente het uitgangspunt vormt. Alternatie ve samenlevingsvormen zijn daar volgens B en W niet mee gelijk te stellen. Iedereen kan wel aanvoelen dat het Urker personeelsbeleid neerkomt op achterstel ling van ongehuwden en dat zoiets in strijd is met artikel 1 van de Grondwet dat discri minatie op welke grond dan ook verbiedt. Urk stelt daar tegenover dat men het recht heeft een geluid te laten horen waarin de christelijke normen en waarden tot uitdruk king worden gebracht. Zodra iemand die ongetrouwd samen woont om deze reden een aanstelling bij de gemeente Urk wordt geweigerd, ligt de zaak juridisch heel eenvoudig. Het Burgerlijk Wetboek bepaalt uitdrukkelijk dat het ver boden is onder scheid te maken tussen gehuwden en ongehuwden bij het aangaan van een ar beidsovereenkomst. Dat geldt voor alle werkgevers, zowel particulieren als overheid. Tegen een werkgever die in strijd hiermee han delt, kan de betrok kene een geding voor de kantonrechter aanspannen. Er bestaat nog een andere mogelijkheid. In 1980 is de Wet gelijke behandeling van mannen en vrouwen ingevoerd, als uit vloeisel van een EG-richtlijn. Bij deze wet werd een commissie gelijke behandeling in gesteld, die op verzoek of uit eigen bewe ging kan nagaan of in het personeelsbeleid onderscheid wordt gemaakt tussen mannen en vrouwen, maar ook tussen gehuwden en ongehuwden. Behalve individuen kunnen ook groepen, zoals vakbonden of andere belangenorganisaties, zich tot de commis sie wenden. Inmiddels heeft de algemene wet gelijke behandeling in het Staatsblad gestaan. Be halve discriminatie bij het aangaan of be ëindigen van de arbeidsovereenkomst ver biedt deze nieuwe wet ook het maken van onderscheid in de arbeidsvoorwaarden. Maar het beleid van de gemeente Urk misschien wel bedoeld als provocerende re actie op de algemene wet gelijke behande ling is al sinds 1980 wettelijk verboden: Sindsdien komt onderscheid tussen on gehuwden en gehuwden bij de werving en selectie van personeel trouwens zelden voor. Er is wel een poging geweest van ar beidsbureaus in de bollenstreek om onge huwde werklozen te verplichten bollen te pellen. De commissie gelijke "behandeling constateerde toen dat hiermee een verbo den onderscheid werd gemaakt. Het staat dus vast dat het beleidsplan van de gemeente Urk onwettig is, maar pas als mensen daar concreet door zijn gedupeerd kunnen zij bezwaar aantekenen. Tegen een beleidsplan op zichzelf kan de burger nog altijd niet rechtstreeks in beroep gaan. Intussen zijn natuurlijk wel alle besluiten van gemeentelijke bestuursorganen vatbaar voor schorsing en vernietiging door de Kroon. Het discriminerende personeelsbe leid van Urk is neergelegd in een besluit van B en W. Dat besluit komt zonder meer voor vernietiging door de Kroon in aanmerking. GIJS SCHREUDERS «JURIDISCH MEDEWERKER Vooraan in Scherpenzeel, aan de ingedommelde Stationsweg, staat Hevatex. Een laag wit pand met donkere spiegelende ramen. Daarachter tierde vijfjaar lang, terwijl Arie Valkenburg er de scepter zwaaide, welig een zwart-geldcircuit. Hele partijen kleding werden zwart verkocht aan voornamelijk marktkooplui. Of Arie daarvan wist? Piet van den Bosch, jarenlang boekhouder bij Hevatex, drukt bij die vraag de lippen op elkaar. Van natrap pen wil hij niets weten. Begin jaren tachtig richtte hij samen met Cees Koster, voorma lig bedrijfsleider bij Hevatex, en verkooplei der Schoeman zelf een textielonderneming op met de veel suggererende naam Ubino: Uit Bittere Noodzaak. Arie Valkenburg rea geerde als door een wesp gestoken. Hij stuurde spionnen af op Ubino om er achter te komen welke klanten zijn nieuwe con current hem voor de neus weg kaapte. Ubi no hield het niet lang vol, Ubino ging op de fles. Cees Koster is openhartiger. Hij werkte in de jaren zeventig met plezier bij Hevatex, totdat Arie Valkenburg verblind raakte door het grote geld. Hij manipuleerde zijn werk nemers en kreeg, aldus Koster, tirannieke neigingen. Ronduit verbitterd is de Woudenberger Matthijs de Koning. Ruim zestien jaar gele den nam de ex-beroepswielrenner ontslag bij Hevatex. Hij is een man van vergeven en vergeten, maar de wrok jegens Valkenburg zit diep: „De slechtste werkgever die ik ken. Produceren, produceren, daar draaide het bij hem allemaal om. Fatsoenlijke salarissen waren onbespreekbaar. Hij ontnam mij alle lol in mijnwerk". Na de inval vorige week vrijdag van de Fis cale Inlichtingen en Opsporingsdienst nam De Koning contact op met oud-collega's. Niemand kijkt er vreemd van op dat de handel en wandel van Arie Valkenburg on der de loep wordt gelegd. De Koning: „Die man is zo gek op geld dat ik hem absoluut tot fraude in staat acht. Boontje komt om zijn loontje, denk ik dan maar". Voormalige medewerkers van Hevatex wor stelen met hun rancunes. Ze hebben geen goed woord over voor hun toenmalige pa troon. Het opvallende verloop onder het Hevatex-personeel in de jaren tachtig is te kenend voor de situatie op de werkvloer, zeggen ze anoniem. Eén van hen: „Hij was uit op geld, voerde de produktie op en wei gerde ook maar één complimentje uit te de len. Nooit een schouderklopje, nooit een blijk van waardering. Ikke-ikke-ikke..". Dat het Arscop-commissariaat van Elco Brinkman in verband wordt gebracht met de praktijken van Arie Valkenburg, betreu ren de opposanten van de miljonair uit Zeist. Maar ze vinden wél dat Brinkman zich beter had moeten informeren toen hij het commissariaat aannam. Immers, in 1986 moest Arie Valkenburg een boete van een ton ophoesten na de ontdekking van een belastingfraude. Een voormalige werk nemer: „Hoe kan het toch dat Brinkman niet op de hoogte was van die boete? Zijn schoonvader wist het ook". Schoonvader Gerrit Salentijn, in 1986 nog commissaris en dus medeverantwoordelijke voor Arscop, zweeg echter als het graf. Sa lentijn is getrouwd met de oudste zuster van Arie Valkenburg. Door met Janneke Sa lentijn te trouwen werd Elco Brinkman een lid van een bekende Scherpenzeelse familie, een gezin met twaalf broers en zusters. Janneke en Elco Brinkman kwamen regel matig bij tante Cobie en oom Arie over de vloer. Ver hoefden ze niet te lopen. Zowel de Valkenburgen als de Brinkmannen be schikten over een tweede huis, een apparte ment aan de Koningin Wilhelminaboule- vard in Noordwijk. Janneke en Elco moch ten graag een kaartje leggen met hun oom en tante. Die partijtjes bridge zijn van de baan sinds de echtscheiding van Cobie en Arie in september 1990. Cobie bleef in Rhe- nen wonen, Arie verhuisde naar Zeist. LEVENSWERK Arscop beheert het familiekapitaal van rond de 25 miljoen gulden. Dat geld is groten deels afkomstig van de verkoop van Hevatex aan het Britse concern Whitecroft. Daarmee deed Valkenburg in ruil voor contanten af in het bedrijf Hevatex ging vijf jaar lang veel zwart geld om. FOTO BRAM OVEREEM stand van zijn levenswerk. Hij bouwde He vatex van de grond af op. Arie ging als lid van een kleine textieldynastie aan de slag in Twente om, eenmaal door de wol geverfd, in zijn geboorteplaats Scherpenzeel voor zichzelf te beginnen. Hij ontpopte zich als een nijvere en succesvolle zakenman. Dat beeld staat op het netvlies van zijn za kenrelaties. Directeur Van Heck van het be drijf dat het Hevatex-pand bouwde, om schrijft Valkenburg als 'een directeur van de oude stempel. Geen gezeur bij Arie Valken burg Hij weet wat hij wil en redeneert in de trant van zij mogen ook wat verdienen zo lang ik er maar 't meeste aan overhoud. Arie let op de kleintjes, op elke gulden'. CDA-fractieleider Brinkman kijkt in gezelschap van beursspecialisten naar een computerscherm van de Amsterdamse Effectenbeurs. Douwe Kroodsma, tot afgelopen dinsdag CDA-wethouder in Scherpenzeel, had re gelmatig contact met Valkenburg: „Arie Valkenburg is iemand van de kortste weg. Hij maakt meteen duidelijk wat hij wil en hoe hij het denkt aan te pakken. Hij bereidt zijn zaakjes altijd uitstekend voor en is be reid om naar voor beide partijen aanvaard bare oplossingen te zoeken. Mijn persoon lijke indruk? Een prettige en pittige zaken- Met zijn vertrek uit Scherpenzeel trad Arie Valkenburg in de voetsporen van zijn broers en zusters. Lang niet alle Valkenbur gen zijn in Scherpenzeel blijven wonen. De broers Henk en Jan Jacob hebben Scherp enzeel echter nooit de rug toegekeerd. Henk, trots op zijn relatie met Elco Brink man, heeft er mede voor gezorgd dat Scher penzeel een maand geleden al eventjes in de schijnwerpers stond. Henk regelde voor de plaatselijke afdeling van het CDA een spreekbeurt van Brinkman in een kerkelijk centrum. De landelijke pers zat de CDA- captain op de hielen vanwege diens zwaar omstreden AOW-plannen. Brinkman'maak-; te bij die gelegenheid een grapje over alle rriih'i-rotondes in Scherpenzeel. Hij hield bovenal een kort pleidooi voor een harde aanpak van de witte-boordencriminaliteit. Geschrokken van alle publiciteit praat broer Henk niet meer met de pers. Zijn echtgeno te: „Wij hebben de buik vol van al dat ge-; zeur. Er staat alleen maar onzin in de kran ten. Nee, ik zeg niets over mijn zwager". GEVOELIG Broer Jan Jacob is adviseur van het door zijn vader gestichte textielbedrijf. Ooit telde Scherpenzeel drie ondernemingen in die branche met een gezichtsbepalende in breng van Valkenburg-telgen. Jan Jacob volgde zijn vader op als directeur en ope reert tegenwoordig in de luwte. „Hij blijft je broer", laat Jan Jacob zich ontvallen. Het doet hem verdriet dat de hele familie Val kenburg er bij wordt betrokken. „Ik snap dat niet. Onze weverij wordt er ook bij ge haald. Onbegrijpelijk. Er bestaat geen enke le link met Hevatex. Al die ophef en com motie raakt ons indirect net zo hard." Dan: „Het ligt erg gevoelig". Dat broer Arie altijd met een pistool op zak loopt, is volgens Jan Jacob uit zijn verband gerukt en suggestief naar buiten gebracht. Hij ontkent Aries 'fascinatie voor wapens' niet, maar voor dat pistool heeft Jan Jacob een simpele verklaring bij de hand. „Dat draagt hij bij zich om tijdens jachtpartijen aangeschoten wild het genadeschot te ge ven. Of hij er mensen mee heeft bedreigd? Flauwekul." SCHERPENZEEL R> TOM JANSSEN BELASTING BELICHT Rubriek over fiscale kwesties door Dennis Webèr 4* - OUT Of AfRiCA - Als justitie bij een kennelijk misdrijf strafrechtelijk niets kan bewijzen, bete kent dat nog niet dat iemand altijd de dans ontspringt. Neem het geval van een narcotica-rechercheur, die in 1990 werd verdacht van het stelen van 29 kilo co caïne uit de kluis van de Amsterdamse politie. Op een morgen was de drug met een straatwaarde van toen twee miljoen gul den plotsklaps verdwenen. De recher cheur werd er van verdacht de cocaïne te hebben verdonkeremaand. Hij ontkende echter. Huiszoeking in zijn woning lever de niets op. Al snel werd het strafrechte lijke onderzoek gestopt wegens gebrek aan bewijs. Bij de huiszoeking werd een grote hoe veelheid geld aangetroffen. In een kluis lag maar liefst 160.000 gulden aan bank biljetten in elf verschillende valuta's. Daarnaast bleek de agent op een Britse bankrekening in twee jaar tijd meer dan zeven ton contant geld te hebben ge stort. Veel geld voor iemand met een inko men van toen zo'n zestig mille per jaar. Probleem was echter nog steeds dat niet kon worden bewezen dat dit vermogen met criminele activiteiten was verdiend. Justitie kon de rechercheur echter wel op belastingfraude aanpakken; het bleek namelijk dat hij nooit belasting over het vermogen had betaald. Daarom werden de politieman en zijn vrouw door de strafrechter veroordeeld tot anderhalve maand cel en een boete van tachtigduizend gulden. Hij had na melijk bij de vraag op het aangiftebiljet of hij meer dan vijf mille aan contant geld in huis had, altijd steevast 'neen' in gevuld, terwijl hij toch een niet onaan zienlijk bedrag in zijn kluis had zitten. Dit strafrechtelijke vonnis zorgde vol gens politie-voorlichter Klaas Wilting ook voor zijn ontslag bij de politie. Maar daarmee was de kous nog niet af. Want de Fiscale Inlichtingen- en Op sporingsdienst (FIOD) boog zich wat dieper over de zaak. Zij stelde dat hij zijn vermogen met criminele activiteiten had verdiend en dat daarover nog belasting moest worden betaald. Want ook crimi nele inkomsten vallen onder de belas tingheffing. De politieman was het daar echter to taal niet mee eens. Voor de belasting rechter betoogde hij dat het geld ergens anders vandaan kwam. Zo had hij de af gelopen jaren veel overgewerkt en hij had daarvan flink kunnen sparen, mede omdat hij en zijn vrouw de afgelopen ja ren sober hadden geleefd. Daarnaast verklaarde hij dat hij de laatste jaren zeker zeventigduizend gul den per jaar had verdiend met het han delen in postzegels. Volgens één van de elf getuigen die hem zei te kennen uit de postzegelhandel in het 'koffiehuizencir- cuit', was de agent 'een kundig postze gelhandelaar die een goede neus heeft om een fraaie winst te realiseren'. FIOD-rechercheurs namen daarop zelf een kijkje in de wereld van de postzegel handelaren óm te onderzoeken of een dergelijke winst mogelijk is binnen een bepaalde spanne tijds. Diverse deskun digen hadden echter nog nooit van de rechercheur gehoord. Terwijl hij om zón hoge winst te kunnen maken toch ten minste een miljoen gulden omzet per jaar moet hebben gehad. Dan ben je een 'flinke jongen' in de postzegelwereld. Maar de rechercheur was niet voor één gat te vangen. Zijn vrouw had volgens hem jaren lang zwart typewerk verricht voor een advocaat en een incassobu reau, en ze had geregeld honden getrimd in de winkel van zijn ouders. Al het geld dat ze daarmee had verdiend, had ze op gespaard en op de bank gezet. De rechercheur had ook nog zo'n an derhalve ton zwart geld van zijn vader geërfd, die zijn vader met de handel in huizen en met zijn melkwinkel had ver diend. Ook de ouders van de vrouw wa ren de gierigste niet: bij de verkoop van hun boerderij zouden ze de rechercbevf en zijn vrouw vijftigduizend gulden hébP- ben toegestopt. Voorts bleek de vrouw van de agent een fanatieke spaarster té zijn van Albert Hein-zegeltjes te zijn. Ze had de afgelopen jaren tot 1990 zo'n tienduizend gulden bij elkaar gespaard en in de kluis gestopt. De belastingrechters van het Amster1 damse hof moesten onderzoeken of dé verklaring van de rechercheur en 'zijn vrouw waarheidsgetrouw waren. Zij kwamen tot de conclusie dat voor een bedrag van acht ton er geen geloofwaar dige verklaring was te vinden. Over dat bedrag moet de rechercheur alsnog be lasting betalen. Een bedrag, dat loopt in de tonnen. Een boete bleef de rechercheur echter bespaard. Dit omdat hij al van de straf rechter een boete van tachtigduizend gulden had gekregen. En iemand mag niet twee keer voor hetzelfde vergrijp worden bestraft. Daarvoor mag hij zich in zijn handen wrijven. Als de belastingrechter wel ééri boete had mogen opleggen dan was de ze ongetwijfeld enige honderdduizenden guldens hoger geweest dan de tachtig1 duizend gulden boete die hij nu aan boete moest ophoesten.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2