Vrije tijd Theetijd Dikkie Dik in spelvorm Groot en klein Spel voor aalgladde types Droom Telefoon onthult mysterieuze aanbidders ID Laser-waterpas voor DHZ-er Linkshandigen 28 ZATERDAG 16 APRIL 1994 SPELLETJES Jolanda Oukes Modern Jazz Quartet - A 40th An niversary Celebration - Atlantic Jazz/Wamer Music. Met deze veertigjarige viering in feite een verzameling van op namen uit de afgelopen twee jaar wordt nog eens beves tigd dat het MJQ, ondanks een officiële opheffing tussen '74 en '81, als groep de langstlopende success-story in de jazz is. Op alle stukken zijn gastsolisten te horen, onder meer Bobby Mc- Ferrin, Phil Woods, Jimmy He ath en de gebroeders Marsalis, maar de meeste indruk maken toch Illinois Jacquet en Harry 'Sweets' Edison met spel dat uitstekend past bij het lichtvoe tig swingende viertal. Freddie Hubbards optreden is daarente gen teleurstellend slap en onge ïnspireerd. Gekozen werd voor een erg voorzichtig programma van korte standards, waarin slechts plaats was voor drie ou dere MJQ-stukken (Django, Bags' Groove en Blues for Juani- ta). De CD is vooral interessant door de combinaties met de gasten, maar laat ons weinig nieuws horen van het MJQ zelf. Serieuze belangstellenden voor de kamerjazz van het kwartet worden verwezen naar ouder Atlantic-materiaal. KV KLASSIEK Britten - Metamorphoses; Phanta sy Quartet; Temporal Variations; Two insect pieces. Vaughan Willi ams - Blake Songs. White - Poem - Pauline Oostenrijk (hobo), Nien- ke Oostenrijk (sopraan), Ivo Jans sen (piano) e.a - Canal Grande. De Philip Morris Finest Selec tion voor klassieke muziek, dit jaar toegekend aan de harpiste Godelieve Schrama, is in korte tijd uitgegroeid tot een klassieke muziekprijs van allure, die d.m.v. een geldbedrag de carriè re van de gelauwerde wil onder steunen. Hoboïste Pauline Oos tenrijk, de laureate van 1993, kon daardoor met enkele gelijk gezinden (onder wie haar zus Nienke als sopraansoliste in zes liederen van Vaughan Williams) een CD maken met Engelse ho- bomuziek uit deze eeuw. Ken nelijk werkte vooral Britten graag met dit instrument en zijn zes Metamorphosesvoor hobo solo vormen met de negen Temporal Variations voor hobo en piano de hoogtepunten van deze CD. Uitmuntend spel van vooral hoboïste en pianist ma ken deze CD alleszins de moeite waard en het geheel bewijst ook het niveau èn het nut van deze cultuurprijs. Tsjaikovski - Romances - Olga Borodina (mezzosopraan), La- rissa Gergjeva (piano) - Philips. De Russische mezzosopraan Ol ga Borodina heeft zich de afge lopen jaren op de voorgrond ge plaatst als een bijzonder veelbe lovende jonge zangeres. Haar warme timbre boeit in de opera even sterk als in het lied en Ros sini's coloraturen leveren haar evenmin problemen op als de romantiek van Tsjaikovski. Dat laatste bewijst zij op een uiterst sfeervolle CD met negentien Russische romances, waarvan zij de vele nuances intuïtief lijkt aan te voelen. Aantrekkelijk re pertoire, fraai gezongen en goed begeleid, maar de CD wordt ex tra aantrekkelijk door een (gra tis) tweede CD met drie frag menten uit Russische operaop- nan^en waaraan Borodina mee werkte. PK Achter de bizarre groepsnaam verschuilt zich een tiental Australiërs die geleid worden door een van oorsprong Berlijn- se slagwerker, Schauble. Het Ti betan in de naam is niet terug te vinden in de muziek, Dixie trouwens ook niet. De drummer schreef een suite voor een op treden van zijn groep op het Wangaratta Festival Of Jazz in 1992. Als gast was de bekende Amerikaanse altsaxofonist Ar thur Blythe uitgenodigd die in derdaad het leeuwendeel van het solowerk voor zijn rekening neemt op de CD, die een dag la ter werd opgenomen. De com positie, Ya-it-ma Thang, is ge noemd naar het Koori-volk dat het provincieplaatsje Wangarat ta zijn naam gaf. De muziek op deze CD klinkt als die van een modèrne Eu ropese big band, met overgan gen en klankcombinaties die doen denken aan Matthias Rü- eggs Vienna Art Orchestra of George Gruntz' Concert Jazz Band en met goed uitgedachte arrangementen die gebaseerd zijn op zware, vaak complexe blazerspartijen. Door het goed opgenomen en herkenbare spel van Blythe worden er interes sante contrasten geschapen, waarbij de continuïteit wordt gewaarborgd door het solide rit- mewerk. De Australiërs blijken in ieder geval internationale kwaliteit in huis te hebben, hoe wel er niet altijd met de meest subtiele effecten wordt gewerkt. Echte theeliefhebbers hebben meer dan een soort thee in huis. Om al die theetjes leuk op te bergen heeft Inspiration in don kergroen gelakt hout, versierd met kleurige vruchten (passend bij de DE-theesmaken), een theekastje met vijf laatjes 69,95) en een theekastje 59,95) met vijf vakken ont worpen. En wie helemaal in stijl wil blijven kan daar ook een bij passend dienblad 37,50 en glazen (per stuk 2,95) bij ko pen. Meer informatie tel: 017 19-23 334. Dikkie Dik, bekend uit Sesam straat, speelt nu ook de hoofdrol in twee door Jumbo op de markt gebrachte spellen: Dikkie Dik Zoek en Dikkie Dik Domi- Dikke Dik Zoek is een geheu- genspel met 48 kaartjes, voor zien van verschillende afbeel dingen uit het dagelijkse leven van Dikke Dik. Het spel is een Memory-versie waarbij twee dezelfde kaarten moeten wor den omgedraaid. Wie de meeste paren heeft, wint het spel. Dikkie Dik Domino spreek voor zich. Elke speler krijgt vijf kaarten, de rest gaat 'in de pot.' Degene die twee gelijke kaarten heeft, mag beginnen met het neerleggen van een kaart op ta fel. De volgende speler probeert 'aan te leggen'. Degene die als eerste zijn kaarten kwijt is, wint. Dikkie Dik Zoek is geschikt voor twee tot vier spelers vanaf drie jaar en kost 14,95. Dikkie Dik Domino is ook geschikt voor twee tot vier spelers vanaf drie jaar, maar kost 17,95. Mens Erger Je Niet, het meeste gespeelde spel ter wereld, heeft er sinds kort twee nieuwe uitvoeringen bij. Een pocket-uitvoering die je overal mee naar toe kunt nemen en het Mens Erger Je Niet VloerspeL Dat laatste is een supergrote versie die op straat, in de tuin en op het strand kan worden gespeeld. Het spel is voorzien van een plastic vloerkleed, tien extra grote speelstukken en een dobbelsteen van groot formaat. Het spelprincipe is ongewijzigd. Maar het is niet on denkbaar dat de grotere versie nog meer ergernis opwekt. En daar is 'm om te doen. foto pr Breakout is een spel voor aalgladde types die van ontsnappen een kunst hebben ge maakt. Doel is als eerste een verbinding te leggen tussen twee punten. Dat kan zowel recht als trapsgewijs. Diagonale verbindingen zijn niet toegestaan. Het spel wordt gespeeld door twee spelers. Tussen beide deelnemers wordt een wand geplaatst van rood plastic, met daarin aangebracht vijf horizontale banen. In die banen kunnen kruisvormige speelstukken worden geschoven, die eruit zien als geknoopte tou wen. Elke speler heeft zijn eigen kleur. Het principe van Breakout doet denken aan Vier op 'n rij, maar toch zijn er belangrijke verschillen. Zo worden de touwstulcken uitsluitend vanaf de zijkanten in de banen ge schoven. Bovendien kunnen ze ook uit die banen worden verwijderd. Als een stuk links tegen een volle baan wordt geschoven, vaJt rechts een ander touw- stuk naar beneden. Deze 'gevallen' stukken kunnen opnieuw worden gebruikt. Het spel is makkelijk te doorgronden, maar je moet wel goed nadenken over de stap pen die je neemt. Het gaat er immers om te winnen voordat je tegenstander een doorlo pende verbinding tot stand heeft gebracht. Dit betekent dat je dit spel zowel defensief als offensief kunt spelen. Breakout is geschikt voor spelers vanaf ongeveer zes jaar en duurt ongeveer tien minu ten. Richtprijs: 39 gulden. Winnaar is degene die als eerste drie partijen op zijn of haar naam krijgt. Wie, o wie is de jongen die jou In het geheim aanbidt? foto pr Na het spel Waanzinnig Winkelen is er nog een speciaal spel voor meiden op de markt gekomen: Droom Telefoon. Met dit spel kunnen de deelnemers aanbidders aan de lijn krijgen, die over zichzelf vertellen. Wie is jouw geheime aanbidder waar ie dereen over praat? Om daar achter te ko men pak je de knalroze hoorn van de Droom Telefoon op, je draait een nummer en luistert naar de aanwijzingen. Uiteinde lijk ontdek je wie jouw geheime aanbidder is. Hoe hij eruit ziet zie je op het speelbord. Droom Telefoon is een elektronisch spel en heeft een aantal boeiende ingrediënten: een eigen telefoon, jongens, fantaseren met vriendinnen en het 'wie is het'-myste- Droom Telefoon is geschikt voor een tot vier spelers vanaf ongeveer negen jaar. Voor het spel moet wel diep in de buidel worden getast. De richtprijs is namelijk 140 gulden. Misschien goedkoper dan de wer kelijke telefoonrekening. ftti NIEUWE CD'S POP/POPULAIR Nits - Da Da Da - Columbia/Sony Het uitkleden van hun eigen muziek bevalt de Nits niet lan ger. Op het magnifieke Tinguit 1992 hadden zanger Hofstede, percussionist Kloet en toetse nist Stips hiermee het summum bereikt. In feite heeft het trio op die plaat z'n eigen minimal mu sic met maximale zeggings kracht uitgevonden. Op Da Da Da gaat het er veel uitbundiger aan toe. Er draven koren op, er zijn ijle vrouwen stemmen toegevoegd evenals violen en Hofstede zingt minder mechanisch. Tekenend is ook dat de Nits zich op deze zoveels kwaliteitsplaat weer als een kwintet presenteert. Op Da Da Da staan kinderen van verschillende leeftijden en uit alle windrichtingen centraal. De eventuele angst dat hiermee een excuus is gevonden voor kinderachtige grappen - de titel voedt die vrees - en grollen is volslagen ten onrechte. De Nits klonken nog niet eerder zo seri eus en melancholiek als op deze plaat. Nine inch nails - The downward spiral - Island. Nine inch nails is Trent Raznor. Volgens zijn visitekaartje is deze Amerikaan gitarist, sample-ex pert, zanger en studiofreak. Voor zijn tweede CD heeft hij zich laten bijstaan door gitaar pionier Adrian Belew (beroemd vanwege zijn imitaties van die- rengeluiden) en drummer Steve -LPerkins. LRaznor heeft Belew een paar meter band vol laten spelen. De enige richtlijn is'ga je gang'ge weest. Belew is geheel volgens verwachting als een beest tekeer gegaan. Af en toe lijkt zijn gitaar een eigen leven te leiden. Slag- r werker Perkins kreeg een verge- lijkbare opdracht. Raznor heeft de bijdragen van zijn uitzendkrachten in honder den fragmenten geknipt en ;ncje daarmee de geluidscollages waaraan hij twee jaar had ge ldig. schaafd aangevuld. Het resul taat is ronduit schokkend. Zo- wel tekstueel als instrumentaal houdt hij zich dik een uur op in gebieden waar andere muzi kanten niet eens durven komen: daar waar monsterlijk lelijk en ontwapenende schoonheid el kaar raken. Dit is anti-muziek, maar dan wel van de betere soort. WK JAZZ Niko Schauble's Tibetan Dixie en w'th Arthur Blythe - Ya-it-ma Thang - Timeless/Munich Re- cords. Een snijplank met trechtervor mige opvangbak, maakt dat je zonder knoeien de gesneden ui en of prei in de pan deponeert. Deze slimme snijplank (uitge voerd in zwart, wit of granito) kost/ 14,95. Dikkie Dik niet langer alleen in Sesamstraat. foto pr 29 REDACTIE HENRIETTE VAN DER HOEVEN DOE-HET-ZELF MAR GROEN Lasertechniek wordt al sinds vele jaren toe gepast voor (ondermeer) het verrichten van precisie-metingen over grote afstanden. Zo heeft men destijds bij voorbeeld met een laserstraal de exacte afstand vastgesteld tus sen de aarde en de maan. Dat was overi gens een momentopname, want die afstand is niet altijd nauwkeurig dezelfde. Langzaamaan dringt deze techniek ook door tot wat 'huiselijker' gebieden. Je kunt als doe-het-zelver tegenwoordig heel nauw keurig waterpassen over afstanden van ruim twintig of vijftig meter met gebruikmaking van laser (Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation). In gewoon Neder lands: gebundelde uitsturing van straling. In een volkssterrenwacht kun je op een zonni ge middag zien hoe een grote hoeveelheid zonlicht wordt gebundeld tot een uiterst dunne straal die dan in een flits een gaatje 'schiet' in een stukje staal. De toepassing van laser in waterpastechniek is gelukkig niet van een dergelijke intensiteit. Of een laser-waterpas ooit deel zal uitma ken van de gemiddelde DHZ-uitrusting valt te betwijfelen. Maar het schijnt dat bouw markten en gereedschappen-verhuurbe drijven er toch wel iets in zien om het als uitleenobject in hun programma op te ne- Overigens hoeft het beslist niet alleen meet- of lichtwerk over tientallen meters te zijn om te iaseren'. Stel dat je in een vertrek over de wanden lambrizeringen of horizon tale decorlijsten wilt aanbrengen. Om dan op elk van die wandvlakken exact horizon tale lijnen uit te kunnen zetten is een laser- waterpas, centraal in het vertrek opgesteld, het volkomen betrouwbare hulpmiddel. Be vestigd op een nivoregelaar en statief mar keert het apparaat, 360 graden rondge draaid, op elk gewenst punt de juiste hoog te... hoe schuin of onregelmatig de vloer ook verloopt. Zou je daar trouwens een nieuwe, en dan volkomen horizontale dekvloer op willen leggen, dan wijst het laser-waterpas je eveneens haarzuiver de weg. Ook als een lange muur of afscheiding, e.d. in de tuin wordt gebouwd is een precies ho rizontale lijn gewaarborgd. De DHZ-metse- laar kan via de lasertechniek een uiterst nauwkeurige lagenmaat creëren. Hetzelfde geldt voor het oprichten van een pergola, voor wandtegelwerk, of voor het bepalen van het vereiste afschot voor drainage of af- voerleidingen. Uilvoeringen De professionele uitvoering van de laseriiner is uitgerust met een draaiprisma zodat behalve onder 180 graden ook onder 90 graden kan worden 'gewaterpast'. Op de Nederlandse markt is de Laseriiner van de Duitse fabrikant Mayer Wonisch gelanceerd, te koop in enkele uitvoeringen. De Pro heeft een bereik van ruim vijftig me ter. Dat is voor het grote professionele werk. De eenvoudigste en goedkoopste mogelijk heid om van de lasertechniek gebruik te maken is de Laserpointer, een opzetappa- raatje dat op alle gangbare waterpassen kan worden geklemd. Het bereik is ruim twintig meter. De prijs hiervan ligt iets onder de 200 gulden. De laserstraal geeft een duidelijk herkenba re markering op een richtpunt; indien no dig kan daar een speciale sticker (laserplaatje) op worden geplakt om de her kenning, op grote afstanden, te vergemak kelijken. Bij het woord laserstraal doemt misschien het vermoeden van gevaarlijke effecten op. De straal (veiligheidsklasse 2), met een kracht van maar 1 milli-Watt, is echter vol komen onschuldig voor het menselijk li chaam en materialen. De Laserliners krij gen hun energie van twee 1,5 V alkaline staafbatterijtjes. Meer informatie: Multisale, Bodegraven, 017 26-14 778. Linkshandige tuiniers en dat zijn er veel meer dan op het eerste gezicht wordt ge dacht zullen in hun nopjes zijn met de door Gardena op de markt gebrachte snoeischaren voor linkshandigen. Er zijn drie verschillende uitvoeringen: het kleine model 190 sl voor takdiameters tot 17 milli meter 41,95), de tuinschaar 215 si voor takdikten tot 20 millimeter en de aambeeld tuinschaar 210 sl voor takdiameters tot 21 millimeter (beide 49,50). Meer informatie: Markt Holland BV, Weesp, tel. 029 40 - 17 417.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 29