Anton Heiden hoopt op afscheid in stijl Een Roodenburg-hart kan ook breken Sport Klassement topscorers '93-'94 CHTERLIJN 7 y ZATERDAG 16 APRIL 1994 SPORT OP TV De Zijl/LGB laadt zich op voor derby 19.00-20.00 EURO: Golf: PGA 19.10-19.50 Did 1: Sportschai 19.40-19 55 BBC 2Iporl 20.00-21.30 EURO: Paardespc 22 15-22 50 Ned 3: Studio spc 22.15-23.35 Did 2 Dasaktuell 22.30-23.10 BRT 1: Sportopz 23.00-23.20 BBC 1: Sport 00.15-01.15 Ned 3. Paardespo Den Bosch, verslag van de Work 0530*07.25 RTL De Pacific mule 1 -wagens vanuit Tanaka, J 07.30-09.00 EURO: Autosport: hoogtepunten. 12.30-13 00 EURO: Rally 12.30-13.15 BRT T. Spor 12.45-15 35 Ned 1 De rr 1300°lP4e30 EUROAuto 13.30-15 00 BBC 2. Autosport san 1335-14.22 BBC 1 Rechtstreekse 14 00-16 58 Super- Sports paarde: 14 1538*00 RAICUNo"omenica i Anton Heiden maakt zich op voor zijn laatste kunstje voor De Zijl. Na ontelbaar veel competitiewedstrijden en 150 interlands zegt de 34-jarige Zoetermeerder het wa terpolo vaarwel. Met De Zijl wil Heiden nog één keer voluit gaan. Dat de tegenstander LZ 1886 heet en ook nog eens in acuut degradatiegevaar verkeert, is jammer voor LZ. Heiden is tot de tanden gewapend en zijn ploeg genoten hebben toegezegd om alles te geven. Hij wil met opgeheven hoofd afscheid nemen. ,,En ik speel alle vier de partjes. Een nederlaag? Over mijn lijk." de huilbuien door denkt Heiden aan het naderende afscheid. Hij droomt er zelfs van, om maar aan te geven dat het stoppen hem zeer aan het hart gaat. Heiden: „Het speelt al een tijdje. Maar elke keer als het september werd, ging het weer kriebelen. Ik ben nu eenmaal gek van het spelletje en daar door ben ik zo lang doorgegaan. LEIDEN'. ROB Heiden roept al drie jaar dat hij met polo wil stoppen. Nu komt het er dan van en daarvan ligt hij 's nachts wakker. Dat laatste heeft ook een andere oorzaak. Dinsdag is Heiden vader gewor den van een zoon, zijn tweede. Dat ontneemt hem veel nacht rust. Maar tussen de luiers en LZ verwacht geen vriendendienst LEIDEN ROB ONDERWATER 14 30-1630 EUR0:V 15 00-18.10 BBC 2: V Karlsruhe), voetbal (2e BundE Krug. 16.30-17.00 RTL 5: Sport: (V 17.30-19.00 EURO: Paarde: 18 00-18.40 RTL 5: Sport: v 18 45-19.10 RTLSport. 18 45-19 30 BRT 2. Sport Michel van der Zeeuw verwacht geen vriendendienst van De Zijl- /LGB. De poloër van LZ 1886 zit ook helemaal niet op te wachten op gratis punten van de stadgenoot. LZ heeft de zege hard nodig om het vege lijf te redden in de hoofdklasse waterpolo, beseft ook Van der Zeeuw. „Ik wil er voor spelen. Anders zijn we het hoofd klasseschap niet waardig." Het is vanavond in zwembad De Zijl om half acht 'erop of eron der' voor LZ. Dat uitgerekend De Zijl het vonnis over de stadgenoot kan vellen, lijkt ongunstig voor LZ. Immers, sinds het bestaan van de clubs heerst er rivaliteit. „Daarom geloof ik niet dat De Zijl er met de pet naar gaat gooien", zegt Van der Zeeuw. „En daarbij, het is de afscheidswedstrijd van Anton Heiden. Dat speelt ook mee." Hoe heeft het zo ver kunnen komen met LZ? „We hebben een ploeg die goed genoeg is voor de hoofdklasse, maar de basis is wat te smal. Dat heeft ons dit seizoen vaak opgebroken. In het laatste partje hebben we meestal de kracht niet meer om de wedstrijd naar onze hand te zetten." Van der Zeeuw gaat er niet van uit, maar degradatie zou de Lei- denaar niet als een ramp ervaren. „Het zou wel jammer zijn voor jongens als Niels Zuidweg en Jan Langerhorst. Ik weet ook niet of die jongens blijven als we degraderen. Zoals de zaken er nu voor staan blijft de groep intact." Van der Zeeuw behoort als 27-jarige tot de routiniers van de Leidse ploeg. Jan de Graaf is met zijn 42 levensjaren verreweg de oudste. Van der Zeeuw is nog lang niet opgebrand, hoewel zijn le ven goeddeels door het waterpolo wordt beheersd. Van der Zeeuw is ook nog eens trainer bij derdeklasser Sassenheim. Een aanbod van Vivax om daar trainer te worden sloeg hij af. „Maar op den duur wil ik de stap omhoog maken als coach. Ik heb al mijn diplo- Iemand als Mare van Belkum kan ik niet begrijpen. Hoe kun je nou op je 29ste stoppen en verder gaan als trainer van Vi vax? Zo jong nog. Weet je wat ik denk? Dat Van Belkum na twee maanden in het water ligt bij Vi vax. Als speler, want ik ken Mare wel een beetje." Heiden gaat straks ook verder als trainer. Nu is hij coach van de jeugd van De Gouwe. Straks gaat hij zich helemaal op het trainen en coachen richten. Heiden: „Dat is de volgende stap in mijn carrière. Het coachen. Eerst ervaring opdoen bij De Gouwe en dan omhoog kijken. Als ik had gewild, had ik nu al ergens aan de slag ge kund, maar ik houd nog even de boot af." Heiden leerde de grondbegin selen van het polo bij ZPB. „Maar die club speelde in de eerste klas. Toentertijd was ik international en werd me aan geraden om naar een club in de hoogste klasse te gaan." Dat werd het Haagse Zian. Nadat die club een duikeling omlaag had gemaakt, koos Hei den voor De Zijl. Nu vijfjaar ge leden. „Een hele leuke club, een echte familievereniging", aldus Heiden. Maar niet alles is er vol gens de routinier koek en ei. „Ik werd aangetrokken door Frits Welling en hij had prachtige plannen. De club wilde een keer landskampioen worden. Nou, je ziet wat er van geworden is. Mooie plannen, maar weinig prestaties." Tot ergernis van Heiden. Hij wil wel, maar constateert dat niet iedereen binnen de Zijl selectie kan bogen op een ijzersterke mentaliteit. „Mentaliteit, daar draait het om op dit niveau. Ik weet zeker dat De Zijl met het huidige spelerspotentieel rond de vierde plaats kan spelen. We hebben op een gegeven moment tegen de gradatie gevochten, dat is toch wel even wat anders. Dat maakt voor mij het af scheid nemen een stuk ge- Anton Heiden: „Leiden makkelijker. Het was allemaal niet even leuk dit seizoen. Som mige spelers die in de A-selectie terecht komen, denken dat ze er al zijn. En als jij als routinier wat zegt, wordt er nauwelijks meer wat geaccepteerd. Daar zit ik mee. Mijn vrouw heeft het de laatste maanden gemerkt dat het slecht ging met de club. Zo ben ik, ik neem het mee naar huis." Gisteravond kwam de spe- r een laatste team bespreking bij elkaar. Zonder trainer Jacob Spijker. De heren wilden elkaar eens ongezouten de waarheid vertellen. Heiden: „Ach, het meeste was al bekend. Als de resultaten tegenvallen, dan gaat dat ten koste van de sfeer. Het is goed om aan een einde van het seizoen de dingen op een rijtje te zetten." Heiden heeft nog i raad voor De Zijl. „Als ze werke lijk hogerop willen, moeten ze spelers aantrekken. Of fuseren met LZ. Ik weet dat ik een heikel punt Leidsch Dagblad De winnaars worden aan het eind van het seizoen beloond met een paar voetbalschoenen van Wijnand Sloos Sport Patrick Heymans: 'Bestuur laat spelers in de steek' Topscorers Zondag Doelpuntenmaker van de week: Martin van Zaanen (Meerburg) 3 0 Theo Aanhane (VVSB) 2 17 - 2) Marcel Bremmer (FC Lisse) 0 14 3) Dennis Stuifzand (Docos) 0 11 43 Marvin James (VCL) 0 10 5) Flans van Goozen (MMO) 0 10 63 Ed Borst (MMO) 0 10"' 73 Björn Canter Visschers (SVLV) 2 9 83 Joost Vink (SJZ) (f 9' 93 Marco Zandvliet (VVSB) 0 9 io3 Jacco van der Laan (VNA) 0 8 linde ekke ik er ende rat d; nder et te LEIDEN JANET V Dat blauw-zwarte bloed heeft hij nog steeds. Dat blijft. Maar het kolkt niet meer, Patrick Heymans voelt het nauwelijks nog door zijn aderen stromen. „Roodenburg heeft een beetje voor mij afgedaan", zegt de 21- jarige Leidse voetballer. Na veertien seizoenen wil hij weg bij zijn club. Niet vanwege de spelers groep, zeker niet. Het is de han delwijze van bestuursleden die zijn Roodenburg-hart heeft ge broken. Het bestuur houdt zich niet aan beloften en afspraken, bemoeit zich nauwelijks met het eerste, doet er te weinig aan om de sfeer goed te houden bij de vereniging. Zegt Patrick Hey mans. En er zijn er meer binnen de selectie die er zo over den ken, verzekert hij. Patrick Heymans laat Roodenburg nooit in de steek, stond er boven het verhaal in de sportbijlage van het Leidsch Dagblad over het seizoen 1991/92. Die stelling ging lange tijd op. Twee jaar geleden sloeg de 'stofzuiger' van Roodenburg een aanbod van Noordwijk af. „Eelco Fielemon werd onze nieuwe trainer. Hij had grootse plannen en hij zei dat hij me nodig had. Toen ben ik geble ven, het clubgevoel speelt dan ook mee." Hij heeft er spijt van dat hij toen niet is gegaan. „Vrienden zeggen het ook: toen had je het moeten doen." Nu zou hij het willen doen. De overstap maken naar de hoogste amateurafde ling van het zaterdagvoetbal. „Ik ga weieens bij een wedstrijd Roodenburger Patrick Heymans moet de verrichtingen van zijn ploeggenoten vanwege een schorsing vanaf de kant volgen: „Het lijkt net alsof ik ze in de steek laat." foto hielco kuipers kijken. Dat is hartstikke mooi. Al dat publiek en die entourage." Maar ze moeten wel naar hem toe komen. Zodat hij zo goed als zeker is van een basis plaats. En daar zit 'm nu juist het probleem. Want Heymans speelt dit jaar niet meer. Drie weken geleden kreeg hij zijn achtste gele kaart van dit sei zoen. Hij kreeg een schorsing van drie wedstrijden, en hij had er nog drie staan. In totaal mist de middenvelder 13 van de 22 wedstrijden vanwege schorsin gen. Het lijkt alsof Heymans een jongen is die wild oro zich heen schopt en slaat. Letterlijk en fi guurlijk. Op het veld en daar buiten. Maar dat is niet zo!\Dat hij zich nu negatief uitlaat pver Roodenburg is misschien/wel 'lullig', maar: „De waarheid moet maar eens gezegd wor den. Iedereen moet weten wat er aan de hand is. Want wij worden er moedeloos van." Op het veld is hij weliswaar geen doetje, maar zijn ogen al tijd gericht op de bal. Niet op de benen van de tegenstander. Voorzitter Marius Wunderink van Roodenburg reageert in eerste instantie uiterst ver baasd op de aantijgingen tegen het bestuur. „Dat spelers net niet meer naar hun zin zouden hebben, klinkt mij volstrekt onbekend in de oren." Even la ter geeft hij toe dat hij weieens voetballers hoort klageh, maar dat heeft volgens hem alles te maken met de stand op de ranglijst. „Als.het slecht gaat, gaan spelers kritiek leveren. Laat ze eerst de hand maar eens in eigen boezem spelen: er zijn spelers die dit jaar drie keer op wintersport gingen." Het enige terechte verwijt is Spelers gingen drie keer op wintersport volgens hem dat het bestuur zich dit seizoen minder be moeit met het eerste. Dat heeft onder andere te maken met het feit dat de uitwedstrijden nu verder weg zijn. Dat het bestuur vorig jaar gemaakte afspraken niet is na gekomen, geeft Wunderink ge deeltelijk toe. Iedere speler krijgt geld uit een premiepotje als de ploeg punten behaalt. Door de deelname en winst in de nacompetitie zat er vorig seizoen niet genoeg geld meer in. „We hadden er niet op ge rekend dat we de nacompetitie zouden halen. Maar iedereen heeft een horloge gekregen en met de spelersraad hebben we een compromis gesloten over het geld. Maar daar zal niet ie der indivitlu het mee eens zijn." Klachten over uitrusting en materiaal doet Wunderink af als 'geouwehoer'. „De mannen betalen 212 gulden contributie en krijgen een trainingspak, shirt en de schoenen worden voor een deel vergoed. Dan vind ik het beschamend als ze zeggen: Dit of dat is niet goed." „Maar ik speel op het randje van het toelaatbare. Ik ga er vol in, en ik trek nooit mijn been te rug. Als er een been moet bre ken, dan liever dat van de te genstander dan dat van mij." Nog nooit werd hij zo gestraft als dit seizoen. Maar vier van de acht gele kaarten waren onte recht, zegt hij. Tegen Blauw Wit kreeg hij op 21 maart de zeven de, voor een onschuldige over treding schreef de verslaggever van het Leidsch Dagblad. Hij had er net een schorsing van vijf wedstrijden op zitten. Een week later was het weer raak, tegen Volendam. „We stonden met 3- 1 achter en eigenlijk was de wedstrijd al gespeeld. Ik ging een duel aan, kreeg een gele kaart en direct daarna floot de scheidsrechter af. Daar zakt je broek toch vanaf. Ik heb me de hele wedstrijd lopen inhou den." Sommige scheidsrechters hebben er plezier in de gele kaart vaak uit hun zak te halen, gelooft Heymans. Hij weet zeker dat de leidsmannen strenger zijn voor spelers van wie ze we ten dat die nogal eens de fout ingaan. Het is een ramp. Niet alleen omdat hij zich nu niet in de kij ker kan spelen. Het is vooral vervelend voor zijn ploeggeno ten, die er hard aan moeten trekken om niet uit de eerste klasse te degraderen. Rooden burg staat stijf onderaan. „We krijgen het heel moei lijk", beseft Heymans. „We heb ben de punten laten liggen te gen mede-degradatiekandida ten en we moeten ze nu gaan pakken van kampioenskandida ten." Toch gaat de stucadoor er nog steeds vanuit dat Rooden burg volgend jaar weer in de eerste klasse uitkomt. „We heb ben zo vaak op degradatie ge staan. Ik ben nog nooit gedegra deerd en ik wil het niet meema ken ook. Ik kan slecht tegen mijn verlies. Dat geldt voor die anderen ook. Als het zo is dat we niet mogen verliezen, dan lijkt het ook alsof we niet kün- verliezen." Heymans zal er bij staan, en er naar kijken. Met een naar ge voel. „Het lijkt net alsof ik ze in de steek laat." En als -ie nou komt, die aanbieding van een zaterdag-topclub, dan laat hij Roodenburg toch helemaal in de steek? Ja, zo voelt hij dat zelf ook wel. „Maar ik denk dat de club de spelers ook een beetje in de steek laat." De klachtenlijst van Heymans is lang. De gezelligheid is tegen woordig ver te zoeken, ook al was het door de spelersraad ge organiseerde feestavondje on langs geslaagd. Maar verder. „Als je op zondagmiddag de kantine in loopt, lijkt het wel alsof er iemand begraven moet worden. Het is belachelijk, ze draaien van die idiote muziek. Het slaat nergens op. Qua ge zelligheid moet je niet bij Roodenburg zijn." Erger nog is de opstelling van het bestuur, dat zich nu het slecht gaat nauwelijks met de selectie bemoeit. De bestuursle den komen vlak voor een uit wedstrijd aan, en zijn snel weer vertrokken. Een lamp op het trainingsveld was maandenlang kapot, waardoor het eerste in het donker moest trainen, ter wijl het derde op het verlichte deel van het veld bezig was. De tenues en trainingspakken van het tweede zien er stukken mooier uit dan die van het eer ste. Het bestuur is een vorig jaar gedane belofte over premies vanwege de promotie maar ge deeltelijk nagekomen. „Je voelt je in de maling genomen door je eigen vlees en bloed. Ja, ik héb blauw-zwart bloed. Daar om zal ik het ook wel erg vinden als ik inderdaad weg ga." door: Gert-Jan Onvlee Het Paas A-toernooi van Unicum heeft het eerste lustrum gehaald. Maar de kans dat afle vering zes volgend jaar nog wordt gehouden is, als ik de be richten mag geloven, uiterst klein. Het publiek liet het ook vorige week weer massaal afwe ten en sponsor Noorlander houdt het na vijf keer voor ge zien. Voorzitter Har Meyer van Unicum vroeg zich in de krant van maandag af of het toernooi de moeite van het organiseren nog wel waard is. Daarbij be twijfelde hij of de club nog een nieuwe geldschieter kan inte resseren die een heleboel geld voor dat evenement over heeft. Eerlijk gezegd vraag ik me dat ook af. Zelf denk ik dan ook dat het tennistoernooi inderdaad binnenkort kan worden bijge schreven in de categorie 'leuk, maar geweest'. Betekent dat dat er in de Leidse regio dus geen plaats is voor zo'n toernooi? De feiten wijzen anders uit. Zowel in het heden als in het verleden kunnen meer ling ingeboet, maar dat geldt voor alle A-toernooien in Ne derland. Daar staat tegenover dat het daar aan de Kanaalweg, ondanks het ontbreken van aansprekende namen, aardig druk kan zijn. Tijdens de afgelo pen uitgave was dat wat min der. Maar toen wilde het alleen maar regenen, en absoluut niet tennis-evenementen worden gevonden. Indertijd, in Noordwijk bijvoor beeld. Toen het Noordwijkse Casino nog het oude, sfeerrijke Casino was en door mevrouw Punt met strenge hand werd ge regeerd. Maar ook daarna deed het Internationale Badgasten- toernooi het uitstekend. En als er in Noordwijk nu mensen op staan om opnieuw zo'n toer nooi te organiseren, zal dat weer een succes zijn, daarvan ben ik overtuigd. Al was het al leen maar door de 'natuurlijke aanloop' die dat toernooi dan zal kennen. Vlakbij strand en boulevard; daar komen de toe risten vanzelf op af. Eerder in elk geval dan op Unicum. Niets ten nadele van het mooiste park van Leiden; maar het ligt daar aan de Haarlemmerweg toch wel een beetje verstopt. Ander voorbeeld, uit het heden. Roomburg. De 'generale van de nationale' heeft bij gebrek aan nationale toppers aan uitstra- Waarmee we direct op het punt zijn gearriveerd waar de schoen van Unicum gigantisch wringt. Want voor de spelers en speel sters mag de periode rond Pa sen ideaal zijn (ze kunnen zo vlak voor de competitie nog wat wedstrijdritme opdoen), voor de toeschouwers ligt dat anders. Tennis kijken doe je het lekkerst in het zomerzonnetje. En des noods in een tennishal. Maar omdat én het dak én de zon de laatste jaren (bijna) traditioneel op Unicum ontbreken in die tennisweek rondom Pasen, blijft de tribune van het sfeervolle centre-court van Unicum akelig leeg als de A-spelers zich in Lei den melden. M e zijn boos bij NAC. j Op de KNVB. De ver- eniging die bekend staat om dat gezellige avondje heeft in elk geval niet gezellig gereageerd op het verzoek van de tuchtcommissie van de KNVB om een verweerschrift in te dienen. Dit naar aanleiding van een zware overtreding van spits John Lammers tegen Van Flintum in de thuiswedstrijd te gen Willem II op 26 maart. De reden van deze boosheid is gelegen in het feit dat NAC nu de kans loopt met eigen bewijs materiaal om de oren te worden geslagen. De Bredase club had de videoband van het betreffen de duel mee naar Zeist gesleept om de commissie ervan te over tuigen dat Peter Remie in die wedstrijd te zwaar was gestraft. Niet Remie, maar Lammers had eerder in die wedstrijd een overtreding gemaakt, zo viel in- |u ki The derdaad op de bewuste band te zien. De tuchtcommissie vond dat geen reden om Remie cou- lanter te behandelen, maar fwaï achtte de overtreding van Lam-, mers op zich weer wel zwaar genoeg (rijp voor rood) om de v NAC-spits in staat van beschul jiun diging te stellen. ./foist En nu zijn ze dus boos bij NAC;tJezj( Volgens trainer Spelbos kun je 0 scheidsrechters maar beter hé- 'Tloe lemaal niets meer laten beslis- dat-: sen als Lammers inderdaad ge-pati< schorst wordt. jpen] Tja, dat zou Spelbos natuurlijk f niet hebben gezegd als Remié T. na het bezien van de beelden die alsnog was vrijgesproken. Het blijft merkwaardig dat intelli- ^E|DEr, gent ogende mensen dit soort opmerkingen maken. Het zal d$omi spanning van het vak zijn, zul- met len we maar denken. Haar Wat me het meest bezighoudt i^oet de vraag waarom NAC in eerste(iHet instantie nu die tocht naar de j0ngi tuchtcommissie ondernam. Alsmoe je dan toch de videoband in beToch zit hebt, draai je die toch een, (oen paar keer af? En dan kun je nietker anders concluderen dat Peter van Remie Van Hintum natrapte? Zjch Met andere woorden; NAC hadtfat daar niets te zoeken: op die ro- de kaart viel absoluut niets af teZOU dingen. Een soort bedrieger be:gjng( drogen dus. En dat vind ik wel ,ze weer grappig. Maar, zo werd later in de week duidelijk, de Bredanaars laten van het er niet bij zitten. Er ging eer£?es brief op poten naar de KNVB niet waarin maar onmiddellijk het -'Vro° hele strafstelsel wordt aangeval-00™ len. De kwaliteit van het voet- fers bal, zo ongeveer luidde de £on' boodschap, lijdt onder de vele :oee* schorsingen. Aardig. Het aan- J.ot pakken van voetbalvervuiling /oe 11 leidt tot kwaliteitsverlies. Met fjf andere woorden: je krijgt beter r100 voetbal als voetbalvervuilers ^P6' niet worden aangepakt. '|d. Het moeten knappe koppen p zijn daar in Breda. Anders be- €e''j denk je zoiets niet. ï7133 Ik kan me best voorstellen dat ,pn' ze bij NAC boos zijn. Maar dan'sleu wel op zichzelf. care i"(ktriji

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 24