Sport Jos Verstappen heeft baaidag Witte Afrikaan kan warmte niet verdragen Bizarre avonturen rond kwartetwereldsterren Nu bedreigt verjaardag Hess wedstrijd Duitsland i Rob Scholtes te gespannen 22 ZATERDAG 16 APRIL 1994 Gewapend a Waterpoloër Anton Heiden (LZ) is tot op de tanden gewapend voorde belangrijke wed strijd tegen De Zijl. Terug Gertjan Minnee is a. na acht jaar terug gekeerd op het oude nest. Hij traint nu de tennissers van Zee en Duin. Handhaven —j Handhaven is het Z motto voor de Leid- se tennissers, die zondag aan de competitie begin- \A SPIERDIJK. 071-356464. F Twente-doelman De Koning stopt enschede» Hans de Koning van FC Twente beëindigt zijn actieve loopbaan als doelman. In de voorbereiding op het huidige sei zoen liep De Koning een bekkenfractuur op. In overleg met clubarts Vierhout en de medische staf van FC Twente is besloten voor De Koning een afkeuringsprocedure in gang te zetten. Voortzetting van de carrière is medisch onverantwoord. McDonalds verliest en degradeert leiden» In Noord-Holland leverden zaalvoetbalteams uit de Leidse regio gisteravond teleurstellende prestaties. McDonalds verloor in Den Helder met 6-2 van Brezan en degradeert uit de eerste divisie, Bax werd in diezelfde klasse geen kampioen door een 3-3 gelijkspel tegen De Visscher uit Marken. McDonalds moest de wedstrijd van gisteravond winnen maar verzuimde de kansen te benutten. Alleen Herman van Marwijk en Nico Laken- berg scoorden. Bax kwam na drie minuten op voorsprong dank zij een doelpunt van Mohamed Bourgine en kon in de tweede helft een 3-1 achterstand nog gelijktrekken (door doelpunten van Henny Koet en Mario Faber). Maar dat was niet voldoende voor het kampioenschap en de promotie naar de hoogste klasse van het zaalvoetbal. Tolhoek negende in heuvels valkenburg» Dino Tolhoek was gisteren de beste renner van de Zoeterwoudse Casba-Wonenformatie in de Teleflextour. Na een rit door de Zuidlimburgse heuvels kwam hij als negende over de finish in Valkenburg. De 21ste plaats van Gert Jakobs en een 24ste van Davy Dubbeldam zorgden voor de tweede plaats in het ploegenklassement. In het algemeen klassement is Jakobs de beste Casba-renner, hij staat 13de. Zaak tegen Maradona geseponeerd buenos aires» De federale justitie van Argentinië heeft de zaak- Maradona geseponeerd. De voormalige ster-voetballer was op 26 april 1991 aangehouden voor bezit en gebruik van drugs. Maradona heeft intussen onder toezicht van justitie een ont wenningskuur ondergaan. Hij zal komende zomer met Argenti nië in het wereldkampioenschap in de Verenigde Staten spelen. Maradona moet zich wel nog voor de rechtbank verantwoorden voor een andere misdaad. Hij schoot onlangs vanuit zijn huis met een luchtgeweer op journalisten. Ajax speelt tegen Mexico MExico-stad/amsterdamHet nationale elftal van Mexico wil in Mexico-Stad op 29 mei een oefenwedstrijd tegen Ajax spe len in het kader van de voorbereiding op de eindronde van het WK-voetbal. Voor Ajax staat de wedstrijd pas vast als de contracten en financiële garanties binnen zijn. Indien Ajax de reis maakt, speelt het tegen Mexico met een experimente le ploeg zonder internationals. Die bereiden zich vanaf 23 mei in Nederland voor op de eindronde in de Verenigde Sta ten. UEFA spreekt Torino vrij zurich De Europese voetbalbond (UEFA) heeft Torino wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken van poging tot omkoping. De Italiaanse club werd ervan beschuldigd in het seizoen '91/'92 te hebben geprobeerd scheidsrechters aan zich te binden voor de Europa Cup-wedstrijden tegen Boavista (2-0) en AEK Athene (1- 0). Torino zou de arbiters onder meer de diensten hebben aan geboden van een prostituée. Het nazi-verleden blijft het Duitse voetbalelftal achtervol gen. Was het eerst de verjaardag van Adolf Hitler die roet in het eten gooide van de oefenplan nen van de Duitsers, nu is het de verjaardag van diens plaats vervanger Rudolf Hess. Berlijn weigerde gisteren de wedstrijd tegen Wales op 26 april 1995, die in het kader van de voorron des van het Europese kam pioenschap gehouden wordt, te organiseren omdat dit de ver jaardag is van Hess. Vorige week bedankte Enge- Buitenlanders spelen in geheim proefwedstrijd Feyenoord gpd-verslaggever Feyenoord denkt nog zeker een week nodig te hebben voordat het een be slissing kan nemen over het aantrek ken van een of meerdere buitenlandse talenten, die door een Argentijnse voetbalrnakelaar in de Kuip zijn ge dropt en donderdagavond in het diepste geheim een proefwedstrijd speelden. Tegen de amateurclub Zwarte Scha pen van oud-Feyenoorder Johnny Rep kwamen niet minder dan drie Afrika nen en één Argentijn in actie. Spelers van wie zelfs de grootste voetbalken ners nog nooit hadden gehoord en van wie het nog maar de vraag is of ze ooit een aanwinst zullen zijn voor de kam pioen van Nederland. Want, wat te denken van 'sterren' als Ernest Mtawali (25), Etienne Musunda (23), Mandia Zwane (20) en Walter Ja- vier Paz (21)? De een is ontdekt in het achterland van Malawi, Centraal Afrika, de ander weggegraaid uit de B-selectie van Zaï re. nummer drie speelt pas een jaar be taald voetbal in Zuid-Afrika en de laatste is volgens zijn zaakwaarnemer de 'enige echte opvolger van Marado na', maar heeft nog nooit voor het na tionale elftal van zijn land gespeeld. Voor die 'wereldsterren' vond Feye noord het nodig om een grootscheep se, geheime operatie uit te voeren, het geen tot bizarre avonturen leidde. De leiding van de Stadionclub meende een exclusief gezelschap in huis te hebben en wenste geen andere belang stellende Nederlandse of buitenlandse clubs wakker te maken. Woensdagmiddag werd het kwartet opgehaald op het vliegveld van Schip hol. De drie Afrikanen waren met de makelaar (Marcel Houseman, de broer van de vroegere Argentijnse internatio nal René Houseman) uit Johannesburg vertrokken, de Argentijn Paz op eigen houtje uit Buenos Aires. In een Rotter dams hotel werden zij ingeschreven als vijf Mexicanen, die aan de Rotterdam Marathon zouden meedoen. Nog de zelfde avond dienden de vier voetbal lers op te draven voor een aparte trai ning op een bijveldje van Varkenoord. Willem van Hanegem en Geert Meijer offerden hun vrije dag op om in de avonduren, zonder pottenkijkers dus, een eerste indruk van de drie midden velders en de rechtsbuiten te krijgen. Donderdagochtend werden de bui tenlandse gasten voorgesteld aan de spelersgroep van Feyenoord en train den zij achter gesloten deuren in de Kuip ruim een uur mee. 's Avonds volgde de oefenwedstrijd tegen Zwarte Schapen, dat speciaal voor de Afrika nen en de Argentijn was opgetrom meld. In de volstrekt lege Kuip mocht al leen het bestuur van Zwarte Schapen plaats nemen op het' ereterras. Daar zaten ook de scouts van Feyenoord. Groots en bijzonder was het allemaal niet, wat de heren zagen. Van het kwartet bleek er één, de Zairees Mus unda, een snelheidsmonster te zijn. Op de rechterflank kon hij, wat sprinten betreft, de vergelijking met Taument aardig aan. Maar voor de technische staf van Feyenoord bleef het wazig of zijn voetbalkunsten groot genoeg zijn om het legioen straks voldoende te ver maken. Feyenoord realiseert zich dat het in de slag zal moeten met de Stichting Ar beidszaken, die toestemming zal moe ten verlenen voor de komst van drie van de vier spelers. De Argentijn Paz heeft minder problemen, omdat hij ook in het bezit is van een Portugees paspoort. Limburger rijdt voorlopig negende trainingstijd SCOREBORD De gespierde woorden die Jos Verstappen donderdag nog sprak over een startpo sitie kort bij de toprijders Michael Schumacher, Ayr- ton Senna en Damon Hill, verloren gisteren bedui dend aan kracht. De Lim burgse coureur had tijdens de eerste officiële trai ningsdag op het circuit van Aida duidelijk te kampen met een baaidag. Het zat behoorlijk tegen, waarbij de 22-jarige coureur niet schroomde voor een deel de hand in eigen boezem te steken. Hij had meer verwacht dan de voorlopig negende trainingstijd. land voor een oefenwedstrijd tegen Duitsland omdat deze op 20 april, de 105de verjaardag van Hitier, gehouden zou wor den en men bang was voor ex treem-rechtse gewelddadighe den. Deze wedstrijd zou oorspron kelijk in Hamburg gespeeld worden, maar deze stad be dankte voor de eer omdat het de veiligheid niet zou kunnen waarborgen. Vervolgens kreeg Berlijn de wedstrijd toegewe zen, maar nu bedankte het En gelse voetbalelftal weer, tot gro te teleurstelling van Berlijn en Duitsevoetbalfunctionarissen. Verstappen reed een snelste ronde van 1.12.554. Daarmee was hij weliswaar ruim een se conde sneller dan een dag eer der, maar de concurrentie had ook niet stilgezeten. De kloof tot teamgenoot Schumacher bleef ruim twee seconden en dat is in de competitieve formule 1 te veel. Ook in de ogen van Ver stappen, die er vanuit gaat dat een kloof van een seconde ac ceptabel is. MaSr ook Schumacher was niet echt tevreden. De Duitser moest met lede ogen toezien hoe Ayrton Senna in de Willi ams-Renault nog eens twee- tiende seconde sneller onder weg was en daarmee voorlopig op de beste startplaats staat. Ofschoon een negende tijd voor een debutant in de formu le 1 nog altijd een respectabele prestatie is, was Verstappen niet content met zijn verrichtingen. Waar het precies aan gelegen heeft, kon hij echter ook niet exact vaststellen. „De auto was gewoon minder dan donderdag. De versnellingsbak functioneer- Jos Verstappen en zijn mechanicies kijken r i tv-monitor voordat de trainingsronden beginnen. de niet optimaal en de weglig- ging was niet goed. Bovendien verloor ik veel tijd op het snelle rechte stuk. Net alsof de motor daar niet voluit wilde draaien. Maar het is niet alleen de schuld van de auto. Ik heb zelf ook niet de volle honderd pro cent eruit gehaald." Dat de Montforter er niet in slaagde zijn Benetton-Ford op timaal te prepareren voor de zo belangrijke tijdtraining, lag voor een groot deel aan de vrije oe fensessie van gisterochtend. Die viel voor Verstappen bijna com pleet in het water. „Ik was op zoek naar de ideale lijnen op het circuit. Ik wilde kijken waar ik tijdwinst zou kunnen boeken en wat we zouden kunnen ver anderen aan de auto. Daarbij raakte ik echter twee keer van de baan. Daardoor heb ik te weinig rondjes gereden en heb ik niet veel kunnen doen aan de afstelling van de auto. Daarvan heb ik 's middags de rekening gepresenteerd gekregen." Verstappen moest derhalve met een auto op tijdenjacht gaan, die niet naar wens was geprepareerd. „Ik heb voor mijn doen zelfs flink gas gegeven, maar er zat gewoonweg niet Toch heeft het Limburgs ra cetalent de moed niet opgege ven om vandaag nog een flinke sprong voorwaarts te maken. „Het moet sneller kunnen. We zullen de afstelling van de auto veranderen. Hopelijk werken we dan wel in de goede richting. In dat geval moet ik toch nog een paar plaatsjes kunnen op schuiven." Marathontroef Rousseau populairste sportman van België jurbise frans dreissen gpd-verslaggever I Onbegrepen en onbemind. Vin- - cent Rousseau was talloze ma len mikpunt van snijdende kri- L tieken. Hij werd door de Belgi- I I sche pers, met haar scherp ge- I punte potloden, vaak afgeschil- I derd als een 'rare kwibus, die op de meest onnozele manier zijn talent vergooide'. De lichtvoeti ge atleet was gebrandmerkt met het stempel van eeuwige belof te. „Hij deed ons de hemel, be loven en al wat we konden be schrijven was de hel." Rousseau voelde zich diepst Ier) gekrenkt. Maar de legerkorpo- raal blijkt over de langste adem te beschikken. Vorig jaar ver dreef de als tempomaker geën gageerde Rousseau de mismoe digheid door zonder specifieke marathontraining de kruisweg in Rotterdam te voltooien (2.13.09). Korte tijd later mar cheerde het schriele manneke fier de wereldtop binnen met tijden van 2.09.13 (Reims) en 2.09.08 (Tokio). De wraak van de'Witte Afrikaan'. De marathon ademt de sfeer van romantiek, maar de realiteit ruikt naar de geur van afzien en ontberingen. Geen inspanning is de 32-jarige Vincent Rous seau te groot. Zo lang het kwik tenminste niet boven de twintig - De Belg Vincent Rousseau (rechts) was vorig jaar bij de marathon v liep tot ieders verrassing door en werd vijfde. graden stijgt. „Mijn gestel ver draagt geen warmte." Keer op keer verkondigde hij dat wat hem betreft een race in de warmte gelijk staat aan zelf moord. „Maar niemand wilde menten werd afgewimpeld als luisteren." Hem viel enkel hoon goedkoop excuus. „WK's, EK's, ten deel. Olympische Spelen. Alles wordt Zijn reden voor het falen tij- 's zomers gehouden. De spieren dens grote, belangrijke evene- reageren anders, minder soe pel." Dat is fnuikend voor een goede prestatie. Morgen wordt Vincent Rous seau aan de start van de Rotter dam Marathon verwacht. De marathon. Het metier van de eenvoudige dienders. „Rustige, hardwerkende, eerlijke lopers. Liefhebbers van de natuur. Mensen die leven voor hun vak:" In de marathon komt het aan op regelmaat. Op ongehoorde discipline. Onstuimigheid en vermetelheid worden meteen afgestraft. Het Rousseau stant tempo van 3.01 per kilometer. Opgelucht Vincent Rousseau is opgelucht. Bevrijd sinds hij van de mara thon zijn domein heeft kunnen maken. Sinds Rotterdam 1993, waarin hij alle marathonlogica aan zijn zevenmijlslaarzen lap te. „Achteraf gezien was ik mis schien te overmoedig." Maar het was een waardevolle les. „Ik wilde gewoon ervaren wat het is om een marathon te lopen." De stoutmoedige Rous seau dacht bovendien dat hij kon winnen, totdat hij de man met de beruchte hamer tegen kwam. „Ik heb wel heel veel zelfvertrouwen aan die martel gang overgehouden." Vertrouwen dat zich verderop in het seizoen vertaalde in nieu we sportieve erupties. Het ge weeklaag verstomde definitief. Rousseau scherpte het haast onaantastbare, 21 jaar oude Belgische 5 km-record van Emiel Puttemans aan (Oslo, 13.10.99). Hij noteerde een nieuwe toptijd op de 10 km (Brussel, 27.23) en werd in Brussel wereldkampioen halve marathon. Het seizoen kreeg zijn climax in de marathon van Reims. Met de tijd van 2.09.13 pompte hij de ingedutte Belgi sche marathon-wereld nieuwe adrenaline in de verstopte ade ren. „En let wel, in geen enkele wedstrijd was het warmer dan twintig gradenbenadrukt Rousseau, plotsklaps de popu lairste sportman van België. Hij verwierf de bijnaam 'Witte Afrikaan'. „Omdat ik zo'n com pleet loper ben en in een jaar heb aangetoond dat ik elke af stand aankan." De Waal uit Jur- bise maakt zichzelf evenwel het verwijt nergens echt in uit te blinken. Daar zou spoedig ver andering in kunnen komen. Rousseau heeft zich een scher pe tijd (2.08) in Rotterdam ten doel gesteld. Op een parcours dat Rousseau bestempelt als het mooiste en snelste ter wereld. „Met makkelijke, lange rechte stukken en weinig bochten." SPORTPRIJZEN ri|dag 2-5-6-9-10-12 VOETBAL EERSTE DIVISIE duitsland: SC Freiburg - Dynamo Dres den 0-11 FC KOln - Hamburger SV 3-0. BADMINTON Mannen, enkelspel, kwartfinales: Nielsen (Eng)-Van Dijk (Ned/5-8) 15-9 14-18 15- 8, Hoyer-Larsen (Den/2) - Pongratz (Dui) 15-4 15-9. Olsson (Zwe/3-4) - Aalto (Fm) 15-9 15-10 Dubbelspel, derde ronde ra chels/Van Daim (Ned) - Mitteldorf/Ossen brink (Dui) 8-15 15-10 15-3. Robertson 4ichels/Van Daim 15-2 15-7 enkelspel, kwartfinales-. Magnus e/3-4) Van der Knaap (Ned) 11-1 11-3 11-1. Nedergaard (Den/3-4) Mug geridge (Eng) 117 11-6 Dubbelspel, derde ronde: Van den Heuve- Bengtsson (Ned/Zwe/5-8) - Gerasi movitsj/Tsjerniavskaia (Rus) 15-0 15-5, Trouerbacn/Van Hooren (Ned) Travers/Haldane (Scho) 15-8 15-13. Kwartfinale: Stuer-Lauridsen/Olsen (Den) - Trouerbach/Van Hooren 15-0 15-10 Gemengd dubbel, derde ronde- Michels /Van den Heuvel (Ned/3-4) - Smakov/Gera simovitsi (WRu) 15-7 15-8, Van Daim/Van Hooren (Ned) - Hogg/Travers (Scho) 15-10 15-4. Kwartfinales- Jonsson/Bengtsson (Zwe) - Van Daim/Van Hooren 15-6 15-6, Michels/Van den Heuvel Koch/Serova (Oos) 18-15 5-15 17-16 Programma hal ve eindstrijd MicheliWan den Heuvel Ja kobsen/Olsen(Den). FOTO ANP Net als bijvoorbeeld in Monte Carlo is een goede startplaats in Japan het halve werk. Het korte en bochtige circuit van Aida no digt niet uit tot inhalen. Boven dien is elk foutje, hoe klein ook, funest. Opperste concentratie is derhalve gevraagd. „Daarom is het belangrijk zo ver mogelijk vooraan te starten", aldus Ver stappen. „Als je anderen hier moet inhalen, moet je hachelij ke toestanden uithalen en dat kan fataal zijn. Je kunt beter vooraan meerijden. Dan hoef je minder risico te nemen." Lap bouwgrond voor voetballers President Alpha Oumar Konare van Mali heeft de nationale voetbalselectie beloond voor de prestaties tijdens de eindronde van het toernooi om het Afri kaans kampioenschap. De Mali- nese 'Adelaars' werden in Tune sië vierde. Alle 22 spelers kregen een lap bouwgrond. De trainer werd onderscheiden met de na tionale orde van verdienste. Mali werd vorige week in de strijd om het brons met 3-1 ver slagen door Ivoorkust. Voorschotenaar Rob Scholtes is niet doorgedrongen tot de halve finales van het Europees Kam pioenschap Kunststoten. Gister avond werd hij uitgeschakeld door de Belg Raymond Stey- laerts. Scholtes verloor mei 1- 1. „Hij speelde niet zo goed, hij was te pakken, maar ik was iets te gespannenaldus de Neder lands kampioen. Die overigens toch tevreden is met het feit dat hij in België tot de laatste acht kon doordringen, gezien de slechte prestaties van vorig sei- PAARDESPORT Springen. Tabel A. 1.45 m, direct op tijd: 1 Simon (Oos) Magnum 5 0 strafpunten, 51,23 se conden, 2. Ehrens (Ned) Macho KB 0- 52,07, 3 Harmsen (Ned) Radieux de ma. 0-54.27. Twee fasen: 1 Raymakers/Visa Rinnetou Z 0-19,48. 2 Guerdat (Zwi) Rhea d'Aman- court 0-23.46. 3 Geermk (Ned) Royal Bra- vour L 0-24.10, 4 Lansink (Ned) Bon vorm's Libera 0-25.66. 5 Hendrn (Ned) AnadoluAidatoO 25.95 Nationaal, tweede wedstrijd voor de Dun- hill Trophy, tabel A. 1.50 m, met barrage 1 Romp Burgh's Samantha 0-36.90. Lansink/Olympic Concorde 0-37.04 Hendrix/Anadolu Arabian 4-35.90 r.nk/Dam.ro 4-38,46 Gee 1. Uphoff Becker (Dui) Gilbert 1681 punten, 2. Van Grunsven (Ned) Olympic Cocktail 1624, 3 Kroth (Dui)Golfstrom 1588. Intermediaire I 1 Uphoff-Becker/Freuden- tanzer 1367 punten. 2 Michael Kl.mke /Raikito 1264, 3 Van Olst (Den) Chronos TENNIS Birmingham (Alabama) Mannen, tweede ronde Altur (Spa) Stafford (ZAt/7) 6 3 1 6 6-2. Filippim (Uru) - Shelton (VSt/8) 6 4 6-7 7 5. Witt (VSt) Wilander (Zwe) 6-2 4 6 6-4, Palmer (VSt) Jabal. (Bra) 6 2 6-0 Nice. Mannen, kwartfinales Dovdel <Ts|) Guardiola (Fra) 6-4 7-6, Courier (VSt17) Ferreira (ZAf/7) 6-3 6-2. Rosset (Zwi/5) Arrese (Spa) 6-4 3-6 7-6, Berasategui (Spa) - Edberg (Zwe/16-4 6 3 Chang fVSt'l- Tebbutt (Aus) 6-3 6 Pattaya. Vrouwen, kwartfinales Appel (Bel/1) Kamstra (Ned) 7-5 6-2, (Arg/4) mcGrath (VST/5) 7-5 6-3, Rr ford (Aus) - Arendt (VSt) 6-1 6-4. Fendi (VSt/2) - Paulus (Oos) 6-3 6-4 WIELRENNEN Ronde van Aragon. Vierde etappe Sabiha- *?,erobon*MU) 173 km in 4 17.10. Podenzana (Ita). 3 Rodngues Gomez 8. Van den Akker (Ned) Algemeen klassement 1 Schurer 19 31 25. 2. EdoOOl. 3 Maur. 0 04 Telefleitoer, amateurs 1 42.31. 2 Theus 0.02. 3 Govn 0 22.6 Fnson(Bei). 16 de Koning (Ned) 1 10. 18 Akkermans (Ned)

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 23