Hoofdofficier Haarlem wil IRT-team niet vervolgen 'Mag het iets minder' Grote schoonmaak in Rotterdamse Vlinderbuurt Randstad Taxibedrijven verdacht van fraude 'Meubels krijgen sfeer door gebruik' Makelaars gaan op andere toer Den Haag omzeilt CD en CP !jj ZATERDAG 16 APRIL 1994975 b Haarlemse hoofdofficier van justitie mr. L. de Beau- frt wil geen strafvervolging instellen tegen vijf leidingge- i vnden van het inmiddels opgeheven IRT-team Noord- blland/Utrecht. Volgens hem is er geen sprake van s afbare feiten als de invoer van verdovende middelen 0 deelname aan een verboden opiumorganisatie, aldus Amsterdamse advocaat mr. N.Meyering. Dit staat in en schriftelijke reactie van De Beaufort op de aangifte as 52 advocaten kort geleden deden tegen de IRT-team- lden. B advocaten vonden en vin- dn dat de heren M. van Capel- l( (officier van justitie in Am- s;rdam), O. van der Veen (chef Gntrale Inlichtingendienst CID Harlem), K.Langendoen (teamleider voormalig IRT), T.Lith (teamlid) en A.Augusteijn (voormalig chef CID) zich schuldig hebben gemaakt aan strafbare feiten. Zij vroegen daarom de hoofdofficieren in Haarlem, De Beaufort, en Am sterdam, Vrakking, via de Hoge Raad een rechtbank buiten Haarlem of Amsterdam aan te wijzen waar die zaak vervolgd zou kunnen worden. Om dit de Hoge Raad te kun nen vragen, moeten de hoofdof ficieren het wel met die straf vervolging eens zijn. Haarlem is dat, zo nu blijkt, niet. Van de Amsterdamse leider van het openbaar ministerie, Vrakking (zelf in opspraak bij de IRT-af- faire) is nog geen reactie bin nen, aldus Meijering. De advocaten vinden het on voldoende dat alleen het parle ment, de minister van justitie en commissies de commotie rond het IRT-team uitzoeken. Het oordeel over het al dan niet geoorloofd zijn van opsporings methodes ligt, volgens de raads lieden. bij de rechter. Mocht ook Vrakking te kennen geven niet van plan te zijn strafvervol ging tegen de vijf IRT-teamle- den aan te vragen, dan zullen de advocaten bekijken of er een zogenaamde klacht van niet- vervolging bij het gerechtshof ingediend kan worden. De wet biedt direct belanghebbenden die mogelijkheid om alsnog strafvervolging te verkrijgen. Heikel punt in zo'n procedure is de vraag of iemand al dan niet belanghebbend is. Meijering ziet daarin echter geen pro bleem: „Als wij niet belangheb bend zijn, dan is niemand dat. Daarmee zouden burgers dus vogelvrij zijn wat justitie wil en doet." De Vlinderbuurt moet worden schoongemaakt. De bodemsanering zal vier jaren duren en naar schatting 275 miljoen kosten. foto ani Maandag begint duurste bodemsanering ooit in Nederland uitgevoerd ROTTERDAM ANP/CHRIS BAKKER Bewoners van de Vlinderbuurt in de Rotterdamse wijk Kralin gen nemen maandag zelf de schop ter hand om de eerste te gels uit hun straat te verwijde ren. Een symbolische daad, die het begin markeert van een monsteroperatie om de gifwijk voor de eeuwwisseling weer schoon en leefbaar te maken. De ingrijpende bodemsanering, de grootste en duurste die ooit in een Nederlandse bewoonde wijk is uitgevoerd, duurt vier jaar. De schoonmaak zal naar schatting 275 miljoen gulden kosten. De gevreesde aftakeling van „ons wijkie", zoals bewoner Cor van Akelyen de Vlinderbuurt steevast noemt, is begonnen. De al ontruimde panden zijn hermetisch afgesloten met sta len platen en polyester ruiten om junks, inbrekers, brand stichters en krakers op afstand te houden.'Grote delen van de wijk komen in de toekomst leeg te staan en dat vooruitzicht dompelt de bewoners in een sombere stemming. Van Akelyen woont nu 21 jaar op de gifgrond en is sinds vier jaar actief lid van de Bewoners- groep Bodemsanering Gasfa briekterrein Kralingen. Over twee weken moeten hij en zijn gezin hun huis aan de Libelle- straat verruilen voor nieuw bouw aan de rand van het „actiegebied". „Da's wel ingrij pend, maar ik zal er geen traan om laten. Zodra je van deze dingen een hartszaak maakt, beland je spoedig op de intensi- Klimrekken en wipwappen in de Vlinderbuurt zijn inmiddels ontmanteld, bomen gekapt of weggesleept, de bewoners van het eerste woonblok aan de Oostzeedijk verhuisd. „De buurt gaat kapot", verzucht onderne mer joop van der Laan voor zijn winkel 'vol huishoudelijke arti kelen. Zijn buren, de kruidenier, de slager, de kapper, de sigaren- boer en de juwelier hebben kortgeleden hun biezen gepakt. De bodem onder het voorma lig gasfabriekterrein in de Vlin derbuurt, in totaal ruim negen hectare, is ernstig verontreinigd. Grote boosdoener is de voor malige gasfabriek Kralingen aan de Vlinderstraat, die van 1852 tot 1928 stadsgas produceerde voor verlichting en verwarming. De resterende gebouwen van de gasfabriek gingen begin jaren zeventig tegen de vlakte, waar na op de vervuilde grond wo ningen werden gebouwd. Alleen een stenen muur rondom het openluchttheater op het Gas houderplein herinnert nog aan de gasfabriek. De fundering van de zeven gashouders dienen als speelpark. In de Vlinderbuurt. ondertus sen een gewild studieobject voor studenten milieukunde, is de bodem tot soms twaalf meter diep vervuild met giftige stoffen. „Dat is nu juist het grote pro bleem". zegt projectleider Erie Scholten. „Steeds meer kanker verwekkende deeltjes dreigen terecht te komen in de grond- waterstroom. Op dat moment wordt de verontreiniging onbe heersbaar en vormt dan een probleem voorde hele regio." Er gingen veertien jaar van touwtrekken, talloze wijkprotes- ten, bodemonderzoeken en ne gentig rapporten van de ge meentelijkeprojectgroep Gasfa briekterrein aan de daadwerke lijke sanering vooraf. Een volle dige verwijdering van de gif grond (550 miljoen gulden) vond het Rijk te kostbaar. Daar om is gekozen voor een com promis. Het gebied krijgt na sa nering een schone toplaag van minimaal een meter. Op twee meter diepte wordt een afslui tende kleilaag aangebracht. Mocht na ontgraving verontrei nigd grondwater omhoog ko men, dan wordt dat afgevoerd via een drainagelaag van onge veer vier meter dik. Op papier is de bodemsane ring eind 1999 gereed. Een speciaal fraudeteam heeft bij "twintig taxibedrijven in de hoofdstad de administratie in beslag genomen. De bedrijven worden ervan verdacht voor mi nimaal enkele tonnen te heb ben gefraudeerd. Het gaat om belastingontduiking, niet afdra gen van premies aan bedrijfs verenigingen, onterecht ontvan gen uitkeringen en overtreding van de Rijtijdenwet. In het onlangs opgerichte Re gionaal Interdisciplinair Frau deteam (RIF) werken politie, belasting- en sociale dienst en bedrijfsverenigingen samen. Het team moet malversaties met sociale zekerheid, verzeke ring en belasting opsporen. Taxibedrijven scoren hoog op de lijst waar fraude op allerlei gebied voorkomt, aldus een woordvoerder. Daarom is geko zen voor onderzoek bij twintig De Amsterdamse taxiwereld reageert enigszins gelaten op de actie. „Het is op zich goed dat het wordt aangepakt, maar het was zes jaar geleden al bekend dat dit voortovam. Ach. bij elk bedrijf komt wel enige fraude voor. We worden al van alle kanten gepakt en moeten er maar mee leren leven", stelt een zegsman. GS willen overleg met rijk over veiligheid rond Schiphol AMSTERDAM Gedeputeerde Staten van .^oord-Holland willen nader overleg met het rijk over de vei- igheidszone rond de uit te brei- i ien luchthaven Schiphol. Vol gens GS blijkt het principe te zjn verlaten dat het aantal oensen dat in de gevarenzone voont, niet mag toenemen. Bo- vndien vinden GS de bescher- nng van omwonenden tegen giuidsoverlast in de nachtelijke u;n absoluut onvoldoende. Dat blijkt uit de reactie van hi provinciaal bestuur op de otwerp-Planologische Kernbe- slsing Schiphol. GS zijn vooral vtontrust over het aantal men sa dat straks in de gevarenzo- niwoont. Uit het PKB blijkt niet d; dit aantal niet zal toenemen te opzichte van 1990, terwijl zcvel kabinet als provincie dat Ugangspunt aanvankelijk wel odersteunde. Het gaat dan, ai ds een woordvoerder van de pwincie, om het individueel rico voor de bewoners dat er éh keer in de 100.000 jaar een toestel in hun buurt neerstort. Vooral over het bewoningsvrij maken van de gevarenzone wil len GS met het rijk praten. Ook de dreigende geluids overlast gedurende de nachtelij ke uren vormt een teer punt voor de provincie. Uit het PKB blijkt dat het lawaai gedurende enkele tientallen nachten aan zienlijk kan zijn voor de bewo ners in een bepaalde süreek rond de luchthaven. Dat gevaar dreigt vooral in de periode waarin veel zomer-charter- vluchten plaatsvinden. Over het hele jaar gerekend wordt de overlast wél gecompenseerd, zodat Schiphol formeel aan de normen voldoet. Gedurende enkele weken kan het lawaai echter boven de 26 decibel uitstijgen. GS willen dat de overlast per maand, des noods per week wordt beoor deeld, maar niet over een, heel jaar wordt uitgesmeerd. Boven dien wil het college weten welke maatregelen er worden geno men als achteraf blijkt dat de overlast te groot is. Campagne in Zuid-Holland tegen te hard rijden De politie gaat vanaf volgende week strenger controleren op de snelheid van automobilisten binnen en buiten de bebouwde kom. De actie maakt deel uit van een landelijke voorlich tingscampagne die loopt van 22 april tot eind mei. Meer dan de helft van de dodelijke ongeval len in het verkeer is te wijten aan te hard rijden op wegen waarvoor een maximum snel heid van 50 of 80 kilometer per uur geldt. In de eerste helft van 1993 vielen er in het landelijke ver keer 610 doden. De provinciale wegen zijn verreweg het onvei ligst. Het verkeer daar eiste ruim 400 dodelijke slachtoffers. Binnen de bebouwde kom vie len 107 doden. Te hard rijden, gevaarlijk inhalen en overmatig alcoholgebruik waren de be langrijkste oorzaken voor onge lukken met een dodelijke af loop. Officieel zijn de de cijfers over het hele jaar 1993 nog niet vrij gegeven. Maar woordvoerder Kaiser van het Provinciaal Or gaan Verkeersveiligheid Zuid- Holland wist nu al te melden dat het aantal doden in het ver keer ten opzichte van het jaar daarvoor is gedaald. Deson danks start Veilig Verkeer Ne derland in samenwerking met de Voetgangersvereniging (VBV) en het Actiecentrum Naleving Snelheidslimieten een nieuwe campagne om de snelheid bin nen en buiten de bebouwde kom terug te dringen. Waar de politie met verscherpte radar controles op zal inspelen. „Waar het ditmaal omgaat", verduidelijkt zegsman Kaiser, „zijn de limieten. Waar je 50 ki lometer mag rijden kan dat niet altijd en datzelfde geldt voor de beperking van 80 kilometer. Het wegdek ter plaatse, de drukte, de zijwegen, overstekende kin deren, fietsers en nog een aantal factoren kunnen reden geven om het wat rustiger aan te doen. Vandaar dat is gekozen voor de slogan 'Mag het iets minder'." Borden en affiches met dat opschrift verschijnen volgende week langs de Zuidhollandse wegen. „De filosofie daarachter is te proberen een discussie los te maken bij de weggebruikers. Wij krijgen de indruk dat de mentaliteit van de verkeersdeel nemers in Nederland achteruit gaat. Dat vingertje, die boze ge baren, dat moet toch eigenlijk niet. Als weggebruiker dien je je verantwoordelijkheid ten op zichtevan de ander te kennen." De rijkswegen blijven bij de ac tie ditmaal buiten schot. „Be wust". zegt Kaiser. „Hoewel de drukte daar het grootst is. vallen er minder slachtoffers dan op andere wegen. Logisch, want de weghelften zijn gescheiden en er is geen ander verkeer dan au toverkeer. We praten in dit ver band trouwens niet alleen over doden. Van de 25.000 gewon den in de eerste helft van 1993 liepen er 15.000 letsel op op we gen met maxima van 50 en 80 kilometer. Dat aantal moet ook teruggedrongen worden. Heineken vergroot belang in Zwitserland AMSTERDAM/ZOETERWOUDE» Bierbrouwer Heineken heeft zijn belang in de Zwitserse branchege noot Caland Haldengut vergroot tot 93 procent. De totale investe ring in de Zwitserse brouwerijgroep bedraagt nu circa 125 miljoen gulden. In december kocht Heineken een pakket van 52,3 procent van de stemgerechtigde aandelen. De nu gemelde uitbreiding tot 93 procent van het belang had plaats via een openbaar bod dat Heineken in februari uitbracht op de nog uitstaande stem- en niet- stemgerechtigde aandelen van Srauerei Haldengut en Caland Brau. jke De )e een droomde altijd al van een eigen bedrijf. Ius Voor een ander was het iet ondernemerschap de ni- aatste mogelijkheid om uit de werkloosheid te )n bmen. Een derde zag het rj_ gat in de markt dat niemand anders opviel. Allemaal hebben ze ij]j® gemeen dat ze er voor er_ kozen hun eigen baas te m- vorden en een bedrijf te er- beginnen. Vandaag: Ivo a' Wasser, meubel- en 3 S interieurontwerper in 1 Leiden. hef I itie De keus om zelfstandig te werken, was vor mij snel gemaakt. De opleiding aan de mr sademie in Enschede, de AKI, vraagt al *el zelfstandigheid. Om daarna ,te gaan rk- erken bij een ontwerpbureau, in een hie- irehie, dat zag ik dus helemaal niet zitten. De meubels die ik maak zijn sober van irakter. Ik houd niet van tierlantijnen. Er 'loet geen sentiment inzitten. Ik vind dat teubels sfeer moeten krijgen door het ge- tuik. Bij de keus van materialen probeer ik »rantwoord te werk te gaan. Dat betekent ut ik niet direct hardhout toepas, hoewel •fet'mogelijk is hardhout te gebruiken dat ?rantwoord is gewonnen. Maar het gaat er ok om hoe je materiaal berekent, op welke 'tanier blijven er zo min mogelijk resten ver. Uiteindelijk gaat het ook om de keus an verbindingen, gebruik je lijrn, een hout- srbinding of schroeven. Ecologisch werken aat verder dan een ecotrend, verder dan et gebruik van sloophout. Ik werk nu ongeveer vier maanden in Lei en. Daarvoor heb ik drie jaar in Amster- am gewerkt, binnen de stichting KIS, een ntwerpersplatform in het voormalige Flan- elsb,'adgebouw. Dat ging een hele tijd ui- goed, uiteindelijk verzandde dat toch. De laatste anderhalf jaar liep het aantal op drachten ook teriig. Nu al heb ik hier meer werk dan in die tijd in Amsterdam. Er is jlaar wel een grijte markt voor bijzondere meubels, maar er zijn ook veel ontwerpers. Hier is het aanbod minder. Ik werk vooral voor particulieren. Aan de hand van hun wensen maak ik een schets, meestal kijk ik ook nog eens bij hen thuis rond. Maar de meeste mensen zijn als ze hier komen vrij zeker van wat ze willen. Zo weet een stel uit Arnhem zeker dat ze deze tafel willen hebben. Ze moeten alleen nog hun huis verbouwen om hem te kunnen plaatsen. Daar moeten ze dus nog over na denken. Een van de dingen die ik pas heb ge maakt is een tv-meubel waarin een elektri sche schaarlift is verwerkt. Die mensen wil den geen deurtjes of luiken. Door een lift te gebruiken kan de tv helemaal verdwijnen als je niet kijkt. Met een druk op de knop komt hij te voorschijn. Met zo'n kast ben je een hele tijd bezig voor je alle oplossingen hebt gevonden. Bij dergelijke ontwerpen kun je gewoon niét al je uren doorbereke nen. Dan wordt een meubel onbetaalbaar. Meestal werk ik daarom voor een afgespro ken prijs. De vrijheid van het zelfstandig bestaan is op zich fijn. Maar je moet ook discipline opbrengen in het omgaan met de tijd. Op drachten lopen af, er moet iets anders ko men, dat kun je zien aankomen. Maar in het aantrekken van werk ben ik toch niet zo sterk. Voor dit soort werk kun je moeilijk adverteren. Ie moet het toch hebben van mond-tot-mondreclame. Op den duur zou ik graag met meer men sen samenwerken. Een maatschap van ont werpers uit verschillende disciplines vor men, met daarbij een werkplaats die voor ons dingen kan uitvoeren. Nu moet ik de meeste dingen, noodgedwongen nog hele maal zelf uitvoeren. Ieder, ook de vakmen sen in de werkplaats, zou in die situatie zelfstandig zijn, terwijl er toch een samen hang is." Ivo Wasser is gevestigd in het Mostert- verzamelgebouw aan de Middelstegracht in Leiden, telefoon 071-124996. TEKST RUDOLF KLEUN FOTO HENK BOUWMAN 17 LEIDEN/UTRECHT Amerikaanse methoden van huizen kopen en verkopen zijn naar ons land overgewaaid na een studiereis van enkele make laars. Deze week is in Utrecht de franchise-organisatie F.RA Nederland NV opgericht. De le den. onder wie de Leidse make laardij Fides, verzekeren dat de klant bij deze makelaarsorgani satie meer service mag ver wachten. De organisatie past naar ei gen zeggen bovendien actieve marketingstechnieken toe. zoals het zeer gericht benaderen van mogelijke kopers. De ERA-leden gebruiken daarnaast hetzelfde voorlichtingsmateriaal. Nieuw zijn verder de vergelijkende marktanalyse en beoordeling van de verkoopbaarheid van een pand. Ten slotte verplichten de leden zich meer aandacht te schenken aan after sales, het begeleiden van de klanten nd de koop van een huis. In zekere zin is ERA een ant woord op toenemende concur rentie onder de makelaars na het vrijlaten per 1 februari van het vaste courtage-percentage van 1,85 procent voor de be middeling. Uitsluitend leden van de Nederlandse Vereniging van Makelaars mogen zich aan sluiten. Voorlopig is makelaardij Fides uit Leiden de enige in de regio die dat heeft gedaan. De nieuwe organisatie telt op dit moment in Nederland twaalf le den. met in totaal 23 kantoren. Het ERA-netwerk omvat we reldwijd totaal 3300 makelaars kantoren in veertien landen. „Wij dachten altijd dat we al zo veel deden op service-ge bied", zegt F. van der Voort van Fides. „Maar in Amerika heb ben we onze ogen uitgekeken. Wat ERA doet gaat veel verder dan de NVM (Nederlandse Ver eniging van Makelaars, red.) doet. Dat is overigens een prima club hoor. De kennis van ge bouwen. de juridische kennis daar, is uitstekend. Maar de NVM is meer bedoeld voor de beroepsgroep van makelaars zelf. ERA gaat echt in de schoe nen van de klant staan. Is ser vice-gericht en marketing-ge- richt." M. Sedelaar, voorzitter van de regionale afdeling van de NVM. ziet de ERA-groep voorlopig al lerminst als een bedreiging. „De NVM is er niet om klantgericht te zijn. Wij zijn er voor de ma kelaars zelf. Zo lang de ERA- groep maar niet het werk van ons overneemt, vind ik het best. Opleiding van makelaars bij voorbeeld is nog steeds een zaak voor de NVM DEN HAAG (ANP) De gemeente Den Haag heeft een speciale commissie inge steld waarin alle fractievoorzit ters zitting hebben, behalve die van de Centrumdemocraten en CP'86. Die commissie adviseert burgemeester Havermans de komende jaren over de handha ving van de rechtsorde. Havermans heeft gebruik ge maakt van de mogelijkheid die de Gemeentewet biedt om zelf moet ervoor zorgen dat de bur gemeester beslagen ten ijs komt in het overleg met de hoofdoffi cier van justitie en met korpschef Brand van de politie. Die drie schuiven de komen de jaren regelmatig aan tafel. Bij advisering over de rechtsorde heeft Havermans geen behoefte aan CD en CP'86. Het zijn niet- democratische partijen en hun gedachtengoed kan hem gesto len worden, zo vat zijn woord voerder samen. Den I laag weert de twee extreem rechtse partij en ook uit de commissie voor beroeps- en bezwaarschriften en voor bijstandszaken. In Arnhem heeft de hoofdoffi cier van justitie laten weten dat hij niet meer wil meewerken aan de commissie voor openba re orde en veiligheid als de plaatselijk CD-er Selhorst daar aan zou deelnemen. Selhorst is tunen 1977 an 1990 tam hl lende malen veroordeeld voor misdrijven. Burgemeester C. Goekoop heeft niet overwogen een aparte commissie in het leven te roe pen om de CD buiten debatten over de rechtsorde te houden. „En weren uit de raadscommis sie algemene en bestuurlijke aangelegenheden kunnen we ze niet. want dat is alleen maar mogelijk als er een strafblad aanwezig is. En dat is niet aan de orde.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17