'Geen supermannen maar gewone jongens' 'Station en binnenstad mogen elkaar niet bijten' Regio ZATERDAG 16 APRIL 1994 974 16iZATE Ook Den Haag en Leiden hebben team voor bestrijding zware criminaliteit Van 'lering trekken' uit de Am sterdamse IRT-affaire wil P. Heskes, hoofd korpsrecherche van de politieregio Hollands Midden, niets weten. Het IRT is volgens hem absoluut niet ver gelijkbaar met het kernteam dat in Hollands Midden/Haag landen de zware criminaliteit bestrijdt. Debacles als in Am sterdam zijn hier uitgesloten. „Bij ons zijn de jongens die op de zware criminaliteit zitten niet van een superras, maar ge woon jongens uit het korps. Na tuurlijk is er afgunst, maar die vind je overal in de organisatie. Daar strijden we consequent te gen, tegen dat idee dat de één hoger, beter of slimmer zou zijn dan de ander." De politieregio's Hollands Midden en Haaglanden hebben sinds september verleden jaar gezamenlijk een zogeheten kernteam. Elke regio stelt één procent van zijn mankracht be schikbaar voor dat team. Net als het Amsterdamse IRT heeft dit de taak de zware misdaad te be strijden. Heskes: „Maar verder lijken we niét op elkaar. Het IRT staat, als volledige zelfstandige organisatie, los van de Amster damse/Utrechtse politiekorp sen. Ons kernteam is ingebed in de twee regio's." Per project, bijvoorbeeld het be strijden van de drugsmokkel vanuit Columbia, wordt een aantal rechercheurs uit de orga nisatie geplukt en op het onder zoek gezet. Zodra de klus ge klaard is, gaan de rechercheurs terug naar hun oude plaats en moeten ze weer 'gewone zaak jes' doen. „Niemand krijgt een speciaal aureool. Jan of Piet zit even in het kernteam, maar 's avonds drink je gewoon een borrel mét hem." Zo kan het gebeuren dat een rechercheur enige maanden een bedrijf in de gaten moet houden, omdat er banden met de mafia worden vermoed, en dat diezelfde agent enige tijd la ter weer bezig is winkeldiefstal len op te lossen. Overigens is - daar is Heskes duidelijk over - lang niet iedereen geschikt voor het werk in het kernteam. Om gaan met zware criminaliteit eist een sterke persoonlijkheid. Infiltrant Dat roept meteen de vraag op hoe hij voorkomt dat 'zijn' infil tranten zwichten voor de ver lokkingen van het grote geld. je moet immers wel erg stevig in je schoenen staan om een dikke buidel met geld in ruil voor 'je mond eventjes houden' te kun nen weerstaan. Hollands Mid den en Haaglanden kunnen voor speciale projecten een be roep doen op een infiltratie team. „En infiltranten worden nauwgezet gevolgd", azegt Hes kes. „Nemen ze de kleur aan van het milieu waarin ze zich bewegen?, Hoe is de omgang met de collega's? Blijven ze in teger?" De inzet van infiltranten is overigens aan strenge regels on derworpen. Zo is onder meer toestemming van het Openbaar Ministerie nodig. Of op dit mo ment in de onderwereld Leidse en Haagse infiltranten rondlo pen wil de topman van Hol lands Midden niet kwijt. Theoretisch kan het dus niet spaaklopen: afgunst wordt ge woon besproken, iedereen is gelijk, infiltranten worden bege leid en het kernteam is onder deel van de normale politieor ganisatie. Maar of het in de praktijk altijd goed loopt? Baas van het kernteam is het drie mansschap Havermans (burge meester Den Haag), Blok (hoofdofficier van de Haagse rechtbank) en Brandt (korpschef van de politie Haag landen). Met deze overmatige Haagse inbreng lijkt de idee van 'we zijn allemaal gelijk en even belangrijk' toch enigszins ge weld aan gedaan. Heskes ziet daar echter geen enkel pro bleem. „Haaglanden is veel gro ter en de competentie moet toch ergens liggen. We voeren geregeld en goed overleg, dus bang voor ondersneeuwen hoef je niet te zijn." Echte boeven Het kernteam moet de zogehe ten zware, georganiseerde cri minaliteit bestrijden. Echte boe ven pakken dus, want die zijn ook in het Leidse en Haagse te vinden. Het kernteam werkt op twee manieren: aan de ene kant onderzoekt het 'criminaliteitsfe- nomenen' zoals het transport van drugs vanuit Zuid-Amerika en het Caribisch gebied naar Nederland, of het voorkomen van mafia-achtige verbanden hier te lande. Daarnaast is er het 'gebruikelijke' werk rond drugzaken, moorden of grote fraudezaken. Zolang de mis daad niet voorkomen kan wor den („het zal nooit mogelijk zijn de crimineel uit te roeien") moet het kernteam ook achteraf zaken oplossen. Zoals de liqui daties op de snelweg in deze re gio: minstens twee mensen werden dood in hun auto aan getroffen en al snel werd duide lijk dat het afrekeningen in het criminele circuit betroffen. Andere kernteams (Neder land telt er vijf) doen onder meer onderzoek naar milieucri minaliteit en economische frau de. „Fenomeen-onderzoek is nieuw", zegt Heskes. „Wij gaan er van uit dat we, door de struc tuur van de misdaad in kaart te brengen, op enig moment de misdaad vóór kunnen zijn. Fe nomeen-onderzoek is voor een belangrijk deel een kwestie van rustig gaan zitten en je gezonde verstand gebruiken. Zelf ver banden leggen tussen de schat van gegevens die je uit verschil lende hoeken krijgt aangele verd. De douane, de FIOD, het ministerie van buitenlandse za ken en de AID, allemaal leveren ze gegevens over al dan niet verdachte transporten en bewe gingen. Dan komt het grote combineren. Als bijvoorbeeld tussen plaats X en Y opeens op vallend veel transporten zijn van koperen kandelaartjes en de handelaren daarin hebben het wel érg breed, moet er een lichtje gaan branden. Of anders om, als in Italië de meubelbran che veelal een dekmantel is voor drugsmokkel, ga je hier ook eens wat vaker bij de tim merman op bezoek." Opletten en nadenken dus. Zo werden er een aantal jaar ge leden opeens overal in Italië prachtige viaducten gebouwd. Peperduur, maar volstrekt nut teloos omdat ze midden in het weiland lagen op een plek waar nooit wegen zouden worden aangelegd. „Kijk, dan weet je dat er iets aan de knikker is. Dat kun je ook naar Nederland doortrekken. Als hier opeens al lerlei mooie oude panden voor miljoenen guldens worden op geknapt en ze worden vervol gens nauwelijks gebruikt, dan kun je op je klompen aanvoelen dat er stront aan de knikker is." Maar, zo maakt Heskes dui delijk, ook het ouderwetse speurwerk wordt nog gedaan. „Je kunt nog zo'n mooi mis daadpatroon in je hoofd heb ben bedacht, op een bepaald moment moet je toetsen of het ook zo werkt." Foute vissersboot Uitgangspunt van het feno meenonderzoek is de misdadi gers zo goed te kennen dat mis drijven voorkomen kunnen worden. Heskes geeft, noodge dwongen, een simpel voor beeld. Noodgedwongen, omdat hij nu eenmaal als hoofd korps recherche niet het achterste van zijn tong kan laten zien. „Als een bepaald type vissersboot bij uitstek geschikt is om drugs mee te smokkelen, dan ga je ge woon alle boten van dat type extra controleren Fietsend door Leiden of een van de vele plattelandsgemeen ten lijkt een zoektocht naar zware criminelen behoorlijk overdreven. Heskes: „Maar ook in deze regio wonen criminelen, hebben bendes hun thuisbasis en vinden transporten plaats die het daglicht niet kunnen ve len." Fenomeenonderzoek is nieuw en het zal nog enkele ja ren duren voor de eerste echte resultaten worden geboekt. „Criminele organisaties heb je echt niet één-twee-drie in kaart gebracht. De omwegen zijn tal rijk." Hij geeft, veiligheidshalve, een voorbeeld uit de milieu- hoek. „Knoeien met afval kan bijzqnder winstgevend zijn, ge tuige de zaak Kemp (de Alphen- se stortplaats). Iemand die van een partij smerig afval af wil zonder hiervoor de betalen, kan dat afval door schone grond mengen. Moreel verwerpelijk, maar voor een beetje crimineel prima te regelen. Als recher cheur word je geconfronteerd met licht verontreinigde grond. Dan kost het even tijd voor je er achter bent dat de grond schoon was. maar moedwillig is vervuild. Dat geeft wel aan dat fenomeenonderzoek tijd kost." Peter Heskes: „Natuurlijk is er afgunst, maar daar strijden we consequent tegen. 'Twisten in de politiewereld moeten nu eens afgelopen zijn' den haag cpd Justitie onderzoekt de vertrou wenscrisis tussen de Amster- j damse criminele inlichtingen- dienst (CID) van de politie en; dergelijke diensten in andere o politieregio's. „We willen dat; 1/ het afgelopen is met dergelijke onderlinge politietwisten. De informatie-uitwisseling is on- ontbeerlijk in de strijd tegen de georganiseerde misdaad," aldus een woordvoerster van het openbaar ministerie op het mi- a; nisterie van justitie. u In een brief aan de vakbori- '01 den heeft de Amsterdamse cri minele inlichtingendienst deze ^ni week gewezen op onwettelijke opsporingsmethoden bij andere politiekorpsen, in het bijzonder! bij het interregionaal recher- cheteam (IRT) Noord-Hollan- M d/Utrecht. Volgens de Amster- fr dammers kunnen zij verder al enige tijd niet over alle noodza kelijke informatie van collega's j - 1 elders in het land beschikken n omdat er een vertrouwenscrisisj ten opzichte van de Amster damse CID bestaat. Een woordvoerder van de Amsterdamse politie zegt dat de korpsleiding dergelijke geluiden r van haar CID-afdeling welis- waar eerder hoorde, maar in middels aan de betrokken chef, heeft gevraagd de informatiev)< („met bewijzen en al") op pa- dg pier te zetten. De Amsterdam- ?a mers zeggen te beschikken over Me bewijzen van verboden werk-«i methodieken die elders in het iri land zijn gebruikt. Daarbij zou i het onder meer gaan om inbra- j c ken door rechercheurs, het ille-1 la- gaal afluisteren en het rijden in ifa auto's die op naam van crimi-1 -je nelen zijn gesteld. „Politiemejir j -ty sen bij die korpsen die daarover'ir naar buiten willen treden, wor-ut den op non-actief gezet," aldus de Amsterdamse CID-ers. er ol De Amsterdamse korpsleiding \a wil tevens alles weten over de vt mogelijk onwerkbare situatiear met CID's elders in het land. ér Naar verluidt zouden vooral l at Haarlem en de Zaanstreek geen ^1 informatie aan Amsterdam wil- J len geven. „We vertrouwen jul- ei lie niet" en „dat mag niet yapl ai de chef'wordt dan gezegd. n el Wethoudersschap maakt ander mens van Pex Langenberg GS niet stil zitten. Er zal ook moe-'f oorc ten worden gesleurd aan de wa- overle terbus. Verder valt er met de 'igheii lijnvoering wel wat te doen en len 1' denk ik aan pendelbusjes die de; £ns binnenstadbezoekers bij voor-1 ?jn beeld vanaf de Korte Mare die- nensi per het stadshart in brengen." won vndi Voor een D66-wethouder met nog bestuurlijke vernieuwing in z'n g'uic portefeuille kan een in besloten- uïn heid tot stand gekomen college niet anders dan een valse start he p zijn. orw< „Onzin. Een openbare verga- slsir dering over het collegeprogram- vton ma en de portefeuilleverdeling sa d is niet meer dan een toneelstuk- niwc je aan een tafel. De echte on- d; di derhandelingen zijn ook in dat te c geval al in achterafkamertjes ge- zcvel voerd. Met een dergelijke ugai schertsvertoning was evenmin orïei inzage in de werking van de dé- d> t mocratie gegeven." p>vi Het is ook aan de bestuurlijke rico vernieuwer Langenberg om de éh k regiovorming op gang te hel pen. In het D66-verkiezingspro- gramma werd gepleit voor de instelling van een regioraad, waar, zo concludeerden omlig- I gende gemeenten, Leiden het voor het zeggen zou krijgen. Het -1» D66-plan werd direct na ver schijnen bedolven onder kritiek y uit dorpen als Voorschoten, I Zoeterwoude, Leiderdorp, War- I mond en Oegstgeest. A-. Langenberg erkent dat Leiden tot dusverre fouten heeft ge maakt in de communicatie met D I de buurgemeenten. „Het mag jj,ft niet meer gebeuren dat Leidse landmeters onaangekondigd op V andermans grondgebied rond- ÏpU lopen. Maar evenzeer moeten s:al de buren van hun koudwater- Q (j vrees af en niet meer als Don t Quichottes onvermijdelijke en gunstige ontwikkelingen bestrij- en den. De Leidse regio moet de oe krachten bundelen. We kunnen frJe dan samen optrekken tegen bij voorbeeld de TGV, de uitbrei ding van Schiphol. Bovendien pj h vergroten we onze kansen op rijkssubsidies voor nieuwe, grootschalige infrastructurele dn projecten zoals de tram. We 1< (c moeten opschieten. In de re- sirc gio's Den Haag, Rotterdam en Gnt Amsterdam zijn ze al veel veri- hai De metamorfose is compleet. De betweterige, parmanti ge en immer tot spoed manende D66'er Pex Langenberg is niet meer. De nieuwe wethouder van cultuur, verkeer en vervoer en bestuurlijke vernieuwing is behoedzaam, bescheiden, sluit niets uit, provoceert niet meer en neemt de tijd. Hij verkeert in 'een periode van introduc tie', laat iedereen op zich inpraten en verzet geen stap zonder zijn collega-wethouders te raadplegen. Van deze Langenberg hoeven de bussen niet meer spoorslags de Breestraat uit en zijn vragen naar zijn eigen voorkeuren op kunstgebied vast en zeker journalistieke valstrikken die moeten worden ontlopen. Portret van een veranderd man. leiden wim koevoet en jan rijsdam In zijn van bloemenbossen ver geven wethouderskamer („Het lijkt hier de Hortus Botanicus wel") hangt nog geen schilderij. „Nee, ik heb nog geen abonne ment op de Kunstuitleen. Daar gaan jullie me zeker op pakken, he'? Nee, ik zeg niet welke Leid se kunstenaars ik prefereer. Want iedereen die ik niet noem, is dan beledigd." Na enig aandringen onthult Langenberg dat hij geregeld musea bezoekt, een liefhebber van ballet is en dikwijls Bach in zijn CD-speler stopt. „Ik vind dat een cultuurwethouder moet participeren in het culturele le ven. Maar ik zeg er eerlijk' bij dat ik de afgelopen vier jaar nauwelijks tijd heb gehad." Langenberg verwacht dat hij net als de vorige cultuurwet houder H. Koek (PvdA) te ma ken krijgt met het spannings veld tussen station en binnen stad. Voor beide gebieden is veel geld 'nodig, dat er niet is. „Toch mogen ze elkaar niet bij ten. Bij Hennie was cultuur niet het sluitstuk van de begroting en dat zal bij mij ook niet zo zijn. In het collegeprogramma staat zwart op wit dat kunst en cultuur bestanddelen van het dagelijkse Leidse leven moeten zijn." Geldgebrek dwingt Langen berg om na te denken over een commerciële verhuur van De Waag en Stadsgehoorzaal. Hij heeft de grenzen al bepaald: „We maken er geen zalencen trum a la Antonius van. De Waag en de Stadsgehoorzaal mogen niet de melkkoeien wor den van het Leidse cultuurbe: leid. Bedrijfsmatiger opereren kan heus wel zonder Van den Ende." Begrip Langenberg-nieuwe stijl kwam al vier maanden voor de ge meenteraadsverkiezingen tot 'ontwikkeling'. De laatste keer dat hij als fractievoorzitter van D66 en oppositieleider z'n alge mene beschouwingen uitsprak verbaasde vriend en vijand zich over de vriendelijke, begripvolle toon. Het was duidelijk: D66 moest en zou het college in. Daar zit hij dan, als een van de twee D66-wethouders - Hans de Goede is de ander. Met een lichte portefeuille waarover be halve in eigen kring lacherig wordt gedaan. Verkeer en ver voer is weliswaar geen kleinig heid maar de hoofdmoot, de autoluwe binnenstad, is het pakkie-an gebleven van CDA- wethouder J. Walenkamp. Die zelfde Walenkamp gaat ook over financiën, het stokpaardje van Langenberg. De kersverse D66-wethouder is echter dik tevreden met de resultaten. „We hadden van te voren een lijstje gemaakt met daarop zo'n 15 onderwerpen die er wat ons betreft de ko mende vier jaar het meest toe doen. Bestuurlijke vernieuwing stond erop, milieu en de bin nenstad. Door de huidige taak verdeling praat minstens één D66-wethouder over al die on derwerpen mee. Neem de bin nenstad, waarvan de kwaliteit op alle fronten moet worden "De bussen moeten geleidelijk aan van de Breestraat verdwijnen. Tot de trim er is." foto archief' opgeknapt. Er moeten niet al leen minder auto's rijden maar er moet ook op cultureel gebied wat te doen zijn. Leidenaars moeten op een druilerige zon dagmiddag in de Stadsgehoor zaal of de Lakenhal aan hun trekken komen. De bezoekers aantallen moeten omhoog." Met de binnenstad, betoogde Langenberg als oppositieleider veelvuldig, wordt het ook nooit wat als de bezoekers stikken in de uitlaatgassen van de bussen op de Breestraat, nog altijd meer een busbaan dan een win kelstraat met allure. Voor de nieuwe wethouder verkeer en vervoer en zijn fractiegenoot De Goede van milieu lijkt de perio de 1994-1998 het ideale seizoen voor de jacht op de 'NZH-mon- sters'. Langenberg echter: „Heus, de bussen gaan eruit maar heel geleidelijk. Ik moet de bereikbaarheid blijven hand haven. De vermindering van het aantal (nu zijn het er vele tien tallen per uur, red.) gaat gelijk op met de komst van de tram." En die komt op z'n vroegst in 2015. „Daarom moet er ook inten sief worden overlegd met Den Haag. Die tram moet naar vo ren worden gehaald. Het is mo gelijk om Den Haag ervan te overtuigen dat het openbaar vervoer in de Leidse regio is achtergebleven en dat zonder snelle verbeteringen de cen trumfunctie van Leiden niet kan worden waargemaakt. Hoofd zaak is natuurlijk geld. Dat moeten we lospraten. Mis schien helpt het als behalve in het Leidse college ook in de re gering D66'ers komen te zitten. Partijgenoten bij de geldbuidels kan geen kwaad. Dat Walen kamp en Maij-Weggen beiden van het CDA zijn, hielp ook bij de subsidie voor de autotunnel bij het station. Maar ik kan niks beloven." „Tot die tijd wil ik overigens Pex Langenberg, de nieuwe wethouder cultuur, bestuurlijke vernieuwing, verkeer en vervoer (D66): „Cultuur is geen sluitpost van de begroting." foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 16