4 "Bewoners Veldbloemwijk huurverhoging •ranjecomité Zoeterwoude schrapt :inderoptocht op Koninginnedag Extra toezicht op galloways Ik dacht dat ze mij in de maling wilde nemen )0P nr Rijn Veenstreek Kemp weer dijkgraaf van Oude Rijnstromen Verdeling taken B en W Rijnwoude definitief Deinen met Havenzangers Rechtbank kan beramen ^'bevrijding niet bewijzen Wethouders Alphen nemen afscheid Heatwave Radio laat oog op brandweergarage vallen Alkemade stimuleert aansluiting bij luier-servicebedrijf TERDAG 16 APRIL 1994 'e woningen verkeren in deplorabele staat' O T' De bewoners van de Veldbloemwijk in Alphen aan den Rijn weigeren massaal de dubbele huurverhoging te be- jalen, die de eigenaar van de huizen hen wil opleggen. Ze |isen van de eigenaar, het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds (ABP), en beheerder Jacobus Recoiirt bevriezing ran de huren. Want, zo zegt Rob Buisman, een van actie voerende bewoners: „De woningen verkeren in een de plorabele staat." geschort 'tot het moment dat de noodzakelijke onderhouds werkzaamheden zijn verricht'. „Wij blij, maar een jaar later is er nog niets gebeurd. Ja, deze week, na ons eerste protest, is begonnen met het vocht onder een aantal huizen weg te halen en de vochtkorrels te vervan- iODELIEVE OLDENBROEK Si,We hebben een lijst met 57 pachten, variërend van verrotte ozijnen tot vocht onder de wo ningen, verrotte rioleringsbui- :en, verzakkende tuinen en ter- n het ontbreken van es- leh'tiële voorzieningen als bij voorbeeld een aardlekschakc- r en een afzuiginstallatie. De- klachten zijn overigens niet (ïieuw, een jaar geleden hebben ook al bezwaar gemaakt te len de huurverhoging en heb-. deze klachtenlijst gepre- ;enteerd." Zij zijn toen, aldus de bewo- -hers, met een kluitje het riet in ^igSjjestuurd. Zij kregen een brief in 5S50jnei 1993, dat de huurverhoging jan 1 juli 1993 zou worden op- gen. „Een ander punt is de ondui delijkheid die er heerst", gaat Buisman verder. „Wanneer je Jacobus Recourt belt met klach ten over de badkamer, krijg je te horen dat die binnenkort gere noveerd zullen worden. Bel je een paar maanden later, hoe het ermee staat, krijg je opeens te horen dat er niets aan de badkamers gedaan gaat wor den. Huurders krijgen totaal an dere verhalen te horen. Zo weet niemand meer waar hij aan toe is. Schopman, de opzichter van Recourt, heeft zich aan tegen een van onze kerngroepleden laten ontvallen, dat de wonin gen zijn afgeschreven en dat er dus helemaal niets meer zal ge beuren." Duizend gulden „Ondertussen moeten wij wel steeds meer huur gaan betalen. En die huren zijn niet misselijk, die variëren van 700 tot 950 gul den per maand. Dat is overi gens ook een punt waar we met de verhuurder over willen pra ten. Precies dezelfde huizen verschillen in huurprijs, soms wel tachtig gulden. Dat is toch volstrekt onredelijk. De bewoners vrezen dat be halve de opgeschorte huurver hoging van 1993, die per 1 mei betaald moet worden, ze een maand later te maken krijgen met de huurverhoging van 1994. De meeste huurprijzen van de 373 woningen komen dan boven de duizend gulden te liggen. Daarmee, vinden de be woners, is de verhouding tussen prijs en kwaliteit volledig zoek. „De woningen zijn oud, en voldoen niet meer aan de huidi ge eisen op gebied van woon comfort. Het zijn ook niet een paar bewoners die protesteren", vertelt Rob Buisman: „Vorig jaar al heeft 75 procent van de be woners in de Veldbloemwijk aan de handtekeningen-actie meegedaan. Dit jaar doet zo'n negentig procent mee. Vrijwel iedereen heeft een bezwaar schrift ingediend tegen de huur verhoging." Verder heeft de actiegroep die de beowners hebben opgericht, een enquête uitgedeeld waarin ondermeer wordt gevraagd of mensen bereid zijn een finan ciële bijdrage te leveren aan eventuele proceskosten en voor de kosten van een onafhankelijk bouwtechnisch onderzoek. „Wanneer iedereen zo'n 15 of 20 gulden bijdraagt, zijn dat soort kosten gedekt. Geloof maar, we zijn nog lang niet uit gepraat met het ABP en Jacobus Recourt." Het ABP en Jacobus Recourt waren gisteren niet bereikbaar voor commentaar. leiderdorp mar!eta kroft Het heeft even geduurd, maar de benoeming is nu dan toch binnen: D. Kemp is vanaf gisteren dijkgraaf van-het Water schap de Oude Rijnstromen. Donderdag is hij geïnstalleerd door de commissaris van de koningin S. Patijn. Kemp was tot 1 januari dijkgraaf van het Waterschap De Aar- landen. Na de fusie met De Veen- en Geestlanden was hij de aangewezen persoon om weer dijkgraaf van het nieuwe water schap te worden. C. Uit den Boogaard, die dijkgraaf van de Veen- en Geestlanden was, wilde er namelijk mee stoppen. Kemp moest echter wachten totdat hij officieel door de ko ningin zou worden benoemd. Die benoeming bleef langer uit dan verwacht omdat de benodigde papieren op het ministerie van verkeer en waterstaat waren zoekgeraakt en de papieren opnieuw moesten worden toegestuurd. Nu Kemp weer dijkgraaf is, is zijn veer uit zijn functie ontheven. L Vierveijzer De portefeuilleverdeling tussen burgemeester en wethouders van Rijnwoude is officieel vast gesteld. CDA-wethouder G. Hoogendoorn-Oskam neemt grotendeels de portefeuilles over van de inmiddels vertrok ken P. van der Werf. Dat wil zeggen dat zij de verantwoor ding krijgt voor ruimtelijke or dening, volkshuisvesting, eco nomische zaken, agrarische za ken, woonruimtezaken en ver keer en vervoer. WD-wethouder M. Voren kamp-van de Westeringh be houdt in grote lijnen haar por tefeuilles, milieu, volksgezond heid en personeel en organisa tie. Het enige verschil is dat ze 'onderwijs' kwijt raakt. Maar daar krijgt ze openbare werken voor terug. Openbare werken gaat naar de derde vrouwelijke wethouder: G. van der Lecq-de Knikker (PvdA). Daarnaast gaat ze de posten welzijn, sociale za ken en monumentenzorg behe- Ook burgemeester M. Boelen behoudt zijn portefeuilles alge mene zaken, financiën, infor matie en automatisering, voor lichting, burgerzaken, politie en brandweer. Een verschil is wel dat hij over de financiën minder te zeggen krijgt. De financiële consequenties en effecten van een beleidsvoorstel gaan nu na melijk onder de verantwoorde lijkheid vallen van de wethou der die bij dat beleidsvoorstel is betrokken. Boelen is verant woordelijk voor de begrotings wijzigingen die optreden als ge volg van een voorstel. Zoeterwoude brenda fi jaarlijkse kinderoptocht op Koninginne dag in Zoeterwoude-dorp gaat niet door. Oranjecomité Zoeterwoude-dorp houdt plaats daarvan op 29 april een lampion- PWBienoptocht. Het comité ziet af van de op- "**Hocht omdat de Zoeterwoudse drumband b I J/IOS op Koninginnedag niet beschikbaar is. ve bil De oranjevereniging zit krap in het finan- js. Piciële jasje. Van de gemeente krijgt de club 3921 fo.60 gulden per schoolgaand kind. Het to- it be^aalbedrag van 1.700 gulden is echter on- ird,:^oldoende om alle activiteiten te kunnen o bekostigen. Dit jaar moet het comité het oplaten van ballonnen door de jeugd al schrappen. Ook kon de club de drukkosten ("600 gulden) van een speciaal programma boekje niet opbrengen. In januari verzocht het Oranjecomité de gemeente dan ook of deze het programma drie keer in de gemeenterubriek in de Voor- schoter Courant kon afdrukken. „De ge meente wees dat verzoek af. Nu kopiëren we wat vellen papier die we dan versprei den," vertelt secretaris M. van der Geest. Omdat het ballonnenfestijn niet door ging, dacht drumband VIOS dat de kinder optocht ook van de baan was. Op Koningin nedag treedt VIOS nu op in Voorschoten. „Een plaatselijke muziekvereniging treedt gratis op. Als we een korps moeten inhuren, kost dat minimaal 500 gulden. Dat kunnen we niet opbrengen," aldus Van der Geest. VIOS stelde nog wel voor om de optocht een half uur later te laten beginnen, zodat de band toch kon spelen. Het Oranjecomité wees dit aanbod af, omdat anders andere activiteiten in de knel zouden komen. Om het misverstand enigszins te verzachten, zal VIOS nu de lampionnenoptocht muzikaal omlijsten. zoeterwoude» Na een slome voorver koop trok het optre den van de Haven- zangers gisteravond toch nog een volle bak op het Zoeter woudse sportcom plex Haasbroek. Zo'n 900 mensen deinden mee op de bekende deunen. Jongeren vereniging Utopia haalde de band voor de tweede keer naar Zoeterwoude. FOTO LOEK ZUYDER- DUIN Ort pLATAAN - De vereniging 'Vrienden van het Gymnasium' hebben Manmiddag een plataan geplant in de Romeinse tuin van Archeon. velpc boom symboliseert de jeugdige vitaliteit van het Gymnasium en hpnn. Zowel de klassieke opleiding als het themapark 'zien het t, 5-celang van het behoedzaam omgaan met culturele verworvenhe- l?3-ilen'. Er is ook een kleine plaquette onthuld door een oud-gymna- trekhé Zware celstraffen Alphense dealers De Alphense oud-wethouders G. Brussen, A. Kromhout, W. de Jong, J. van der Vlies en T. Vrie- zee nemen op 22 april afscheid. In 'De Bron' aan de Troubadourweg wordt van 14.00 tot 15.45 uur een bijeenkomst gehouden, die wordt gevolgd door een afscheidsreceptie. De plaatsen van de oud-wethouders in het Alphense college zijn deze den haag/alphen week ingenomen door WD'ers W. van der Veen Meerstadt en S. Lyczak, CDA'er H. Habermehl, D66'er F. Dales en PvdA'er J. Korver. DEN HAAG/ALPHEN A 3 echnitDe 21-jarige Amsterdammer OlTnad die dag, 21 december 1993, een briefje bij zich waarop de :l. 6-friaam stond van een gevangene 500 Bijlmerbajes. Ook had hij *9667e®n routebeschrijving bij zich r-fnaar diezelfde gevangenis. On- 3 SLdanks dat papieren materiaal str. dijhëeft de Haagse rechtbank niet Snikiinnen bewijzen dat de Am- op weg was om de 1.(gevangene te gaan bevrijden, vers©e man heeft het beramen van een bevrijdingsactie tijdens de strafzitting van twee weken gel den ontkend. Wel is de man gestraft voor het in bezit hebben van een pistool en drugs. Die had hij die dag ook bij zich. Ook voor de poging om een auto te stelen op het Stationsplein in Alphen moet de Amsterdammer boe ten. De rechtbank heeft hem gisteren voor deze misdrijven veroordeeld tot vijftien maan den cel, waarvan vijf delijk. De gemeente Alphen houdt de komende maand 'extra toezicht op de galloways in het Zegersloot- gebied. Zodra ze zijn bevallen, worden ze een tijdje afgezonderd, zodat ze lastig vallend publiek niet kunnen aanvallen. Bovendien wordt er streng gecontroleerd op hondenbezitters die hun hond los laten lopen. Dat heeft de gemeente Alphen gisteren laten weten. De maatregelen zijn het gevolg van de verwon dingen die een van de dieren afgelopen woensdag heeft aangebracht bij de 87-jarige fotograaf Will Dijkman. De fotograaf wilde een foto van het kalf je Wodan maken. Het moederdier stelde die be langstelling niet op prijs en viel de Alphenaar aan. De komende maand moeten nog vier galloways bevallen. „Een galloway-moeder zal haar kalfje beschermen, door iedereen te verjagen, die het kalfje te dicht nadert", waarschuwt de gemeente. „Het verjagen gebeurt door het geven van enkele kopstoten. Het is daarom absolute noodzaak dat het publiek voldoende afstand van de moeder en het kalfje bewaart." Twee inwoners van Alphen (39 en 42 jaar oud), die in 1992 en 1993 op grote schaal heroine en cocaine verhandelden, zijn gis teren door de Haagse rechtbank veroordeeld tot een langdurig verblijf in de gevangenis. De 39- jarige moet twintig maanden zitten, de 42-jarige twee maan den korter. De 39-jarige Alphenaar kocht in Den Haag grote partijen drugs is, die door zijn 41-jarige vriend vanuit zijn huis aan tal loze verslaafden werden ver kocht. De mannen dealden voornamelijk om hun eigen druggebruik te kunnen bekosti gen. Ze waren zelf al vele jaren verslaafd. /oubrugse Joke Verweerd schreef scenario voor EO-dramaserie ROELOFARENDSVEEN MARIETA KROFT Heatwave Radio hoopt zich in de toekomst in de brandweer garage op de hoek van de Sta tionsstraat en de Alkemadelaan in Roelofarendsveen te kunnen vestigen. „Dat ligt centraal, het is groot genoeg en het is boven dien een mooi huisje", aldus voorzitter Wout Koek. Volgens Koek verkeert Heat wave weliswaar in ruimtenood, maar is het de moeite waard om te wachten totdat het gebouw leegkomt. Alternatieve locaties in de gemeente zijn er trouwens niet, aldus de Heatwave-voor zitter. „We zoeken al enkele ja ren naar een geschikte ruimte." Heatwave verzorgt zijn pro gramma's nu nog vanuit het ad ministratiekantoor van Klein- Optiek aan het Westeinde. Daar is ze vorig jaar juni naar ver huisd omdat de radio-omroep niet langer meer in Tropical Inn kon blijven. Tropical Inn had de ruimte zelf nodig. De plek bij Klein-Optiek is eigenlijk veel te klein, 80 vierkante meter. Heat- wave zoekt een ruimte van 150 tot 180 vierkante meter. „Sinds begin april zenden we elke avond uit. Het aantal vaste me dewerkers is daardoor al uitge groeid van 40 tot 56. De behoef te aan een tweede studio, een vergaderruimte en een ruimte waar reparaties kunnen worden verricht, wordt steeds groter", legt Koek uit. De brandweergarage is voor het korps juist weer veel te klein. De gemeente heeft plan nen voor een nieuw onderko men samen met de politie. Vol gens wethouder W. Nugteren (CDA/ruimtelijke ordening) is het nog veel te vroeg ofn Heat wave nu al toe te zeggen dat ze voor dat pand in aanmerking kunnen komen. „De plannen voor een nieuwe brandweerga rage zijn nog te prematuur", al dus de wethouder. 'oubrugge kees v rolla esel.jw, 1-2781 WindPas in oktober weet Joke Ver- v/riweerc* wat er van ^aar werk 's overgebleven. In die maand be- igint de Evangelische Omroep tn'et een dramaserie waarvoor ide Woubrugse het scenario 'heeft geschreven. Overigens sa- 'ïtien met zeven collega's. „Een •vreemde gewaarwording", toerkt Verweerd op. „Als schrijf eer bepaal je wat er in het boek 'kn komt, maar bij het als het klaar is in han- i den van een regisseur en moet ije maar zien wat er van over- mmmm*blijft. Egotripperij is er niet bij." Dat de Woubrugse op dit pad j-p-jis terechtgekomen is louter toe- ..Toen de EO indertijd A- 05. omroep werd was een van de verplichtingen om een aantal i uren drama te brengen. Daarbij wilden ze graag iets van eigen .bodem, maar wel iets met de ei- iHCUTigen christelijke identiteit. Dat IERS »*bleek moeilijk, want toneel en il film was in die kringen altijd verboden geweest. Ze hadden Het kleine huis op de prairie. aa i^eer n'et- Uiteindelijk werd be- 900jJsloten om een oproep te plaat- ensen werd ge- lyïaagd die interesse hadden om scenario te schrijven voor eigentijds stuk, waar vooral Ide oudere leden van de EO zich i in konden vinden. Niets iets zij- esokkenachtig. Van dat beeld wil de EO juist graag af", legt de 39-jarige Woubrugse uit. „Uiteraard moest wel het geloof aan bod komen, maar niet zo krampachtig." De belangstelling was enorm. Niet minder dan vierhonderd liefhebbers schreven een briefje naar producent Han Pekel. Daaronder zat niet Joke Ver weerd. „Ik wist het niet en zou ook niet geschreven hebben. Uiteindelijk werden er veertig geselecteerd. Ik kreeg een tele foontje van Han Pekel of ik deel wilde nemen aan een work shop. Eerst dacht ik dat iemand me in de maling wilde nemen, maar het was wel degelijk Han Pekel. Kennelijk zat ik ergens als schrijfster in een laatje." Van die veertig bleven er uiteindelijk acht over die het scenario voor De laatste carrière zouden schrijven. En daar zat Joke Ver weerd welbij. De se^ie handelt over een man die op een gegeven mo ment in de vut gaat. „Een puur Hollandse serie. Tot vorig jaar mei zijn we aan het schrijven geweest. Zeer inspannend. Voortdurend discussieren met elkaar, want je schrijft gemakke lijk iets maar is het ook te fil men. Allemaal vragen. Ook had ik soms het idee dat ik na een dag al mijn ideëen had ingele verd. Bovendien moest je dan ideëen van anderen inpassen. Als schrijver is dat even slikken. Maar alles bij elkaar was het een leerzame klus waar ik ook als schrijfster veel van heb opgesto ken." Een tegenvaller voor het team was dat de EO de eerste dertien afleveringen afkeurde. „Het bleek geen echt scenario. Ach teraf gezien begrijpelijk, want wij hadden wel schrijfervaring, maar bniet van een scenario. Uiteindelijk kwam ons eindpro- dukt in handen van een echte scenarioschrijver. Die heeft het bewerkt. Ons verhaal en ook de karakters zijn behouden. Alleen is er veel meer vaart in geko men. Dus is het wel goed dat een vakman er naar heeft geke ken." Het hangt van de kijkcijfers af of het schrijversteam ook een vervolg van twee serie van der tien afleveringén gaat schrijven. „Dat is dus spannend. Kennelijk was d,e EO wel tevreden, want samen met vier collega's mocht ik een cursus volgen op de Me dia-academie in Hilversum. En er is ook al geinformeerd of we er niets voor voelden om een kinderserie te schrijven. Boven dien mochten we ieder voor ons zelf ook nog een korte film schrijven. De twee besten ko men in produkte. Dus ziet het er wel naar uit dat er meer werk op me af komt. Dat is hartstikke leuk." ALKEMADE MARIETA KROFT De gemeente Alkemade over weegt gezinnen die gebruik ma ken van het 'luier-service-be- drijf uit Leiden, een financiële tegemoetkoming te geven. Die bijdrage moet mensen stimule ren om hun katoenen luiers door het bedrijf te laten wassen. Twee gezinnen in Alkemade to nen het goede voorbeeld. Zij gaan binnenkort gebruik maken van de service en krijgen daar om volgende week donderdag de Groene Trofee van de Ver eniging Milieudefensie Alkema de. Deze trofee wordt ieder jaar, tijdens de jaarvergadering van Milieudefensie, uitgereikt aan organisaties, instellingen of per sonen die zich het afgelopen jaar verdienstelijk hebben ge maakt op het milieugebied in de gemeente Alkemade. Dit jaar zijn dat de twee gezinnen, waarvan de namen nog niet be kend mogen worden. Volgens Rino Kalker van Milieudefensie levert de aansluiting bij het lui- er-service-bedrijf enorme voor delen voor het milieu op. „Het gebruik van katoenen in plaats van papieren luiers scheelt aan zienlijk in het huishoudelijk af val. De luiers worden bovendien tcsamcn met luiers van andere gezinnen gewassen, waardoor er minder water en zeeppoeder nodig is." Daartegenover staat dat de kosten iets hoger liggen dan wanneer je ze zelf wast. Op de afdeling milieu van de ge meente Alkemade wordt dan ook bekeken of die financiële bijdrage kan worden gegeven en hoe hoog die zal zijn. Boven dien krijgen de eerste vijf gezin nen 25 gulden van Milieudefen sie. Na de jaarvergadering die in de Alkeburcht wordt gehouden, vertelt chef ruimtelijke ordening A. de Kok over de aanleg van de Hoge Snelheidslijn door de ge meente Alkemade. Waarschijn lijk is ook burgemeester A. Meerburg aanwezig. Ook komt er een afvaardiging van de HSL- actiegroep uit Alkemade en Hoogmade en medewerkster Ineke van Hiel van het Platform HST Nederland. Dit informatie ve deel van de avond begint om Mg» uur

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15