Leiden 'Directie maakte er een potje van' Politie wil inzicht in hulp incestslachtoffers Diploma milieukunde voor werkloze academici Op zoek naar waarheid Niet genoeg wind voor houtzaagmolen Oud en jong K&G samen 1 JATERDAG 16 APRIL 1994 11 ;hef henny van egmond, 071 -356414, plv -chef hans koenekoop, 071 -356429 Maling A C J°ke Verweerd 1 3 schreef scenario voor EO-dramaserie, maar dacht in de maling geno men te worden. Gewoon A /- Geen supermannen I D maar gewone jon gens in team voor bestrij ding zware cnminaliteit. Universiteit Leiden doet onderzoek in Hollands Midden leiderdorp monica wesseung Het politiekorps Hollands Mid den heeft de Rijksuniversiteit Leiden opdracht gegeven te on derzoeken of slachtoffers van incest tevreden zijn over de wij ze waarop hun zaak is afgehan deld. De politie denkt, dat dit inderdaad het geval is. „In dat geval", zegt W. Coenen, hoofd jeugd- en zedenzaken, „moet je uitkijken voor zelfgenoegzaam heid." Het onderzoek, uitgevoerd door de vakgroep ortho-peda- gogiek, is uniek: nog nooit eer der zijn de slachtoffers van in cestzaken ondervraagd over de manier waarop de politie hun 'zaak' heeft afgehandeld. Er zijn 101 slachtoffers die tussen 1985 en 1990 deden, aangeschreven. Veertig procent van hen doet mee aan het onderzoek. „Een uitzonderlijk groot aantal. Nor maal doet nog geen 30 procent van alle slachtoffers van mis drijven mee aan een onder zoek." Coenen trekt hieruit nog geen conclusies. Maar toch merkt hij op dat 'wellicht de slachtoffers behoefte hebben erover te praten'. Het onderzoek bestaat uit het vergelijken van dossiers en ge sprekken met de slachtoffers. Het dossieronderzoek moet uit wijzen hoe lang na de incest het slachtoffer bij de politie aanklopt (dat kan jaren zijn) en hoe veel tijd er verstrijkt tussen de aangifte en de aanhouding van de dader. Ook het justitiële traject wordt bekeken: wat doet justitie met de aangifte en hoe lang duurt het voordat de dader na zijn aanhouding berecht wordt? Coenen hierover: „Die tijd is belangrijk. Een slachtoffer dat een jaar na aangifte voor de rechter moet komen als getuige, krijgt emotioneel een enorme terugslag." De onderzoekers brengen ook de strafmaat voor incestplegers in kaart. "Het be langrijkste onderdeel van het onderzoek is echter de reactie van de slachtoffers zelf. Heeft de politie naar hun idee juist en goed gehandeld?" Meer De afdeling jeugd- en zedenza ken van Hollands Midden is bij de reorganisatie van de politie flink uitgebreid. Er werken nu 22 mensen (tegen 12 toen). Alle medewerkers van zedenzaken worden gescreend op, zoals Coenen zegt, een speciale be wogenheid met mensen. „Ge duld hebben, goed kunnen luis teren, geïnteresseerd zijn in het wezen van de mens en vooral kunnen meevoelen." Veel vrouwen werken op ze denzaken: veertig procent tegen 11 procent in de executieve dienst. „Vrouwelijke slachtoffers van seksueel geweld willen vrij wel allemaal liever door een vrouw worden gehoord." Nieuw en beter in vergelijking met vroeger vindt Coenen ook de 24-uursdienst van 'zijn' team. „Een slachtoffer van een zeden delict kan dus altijd direct door een van ons woren gehoord. Dat betekent een deskundige opvang en voorkomt dat de per soon zijn of haar verhaal later alsnog aan iemand van zeden zaken moet vertellen." Coenen komt er eerlijk voor uit: het lijkt allemaal prima ge regeld, maar of dat ook zo is kan alleen een onderzoek onder slachtoffers uitwijzen. „We zijn bereid tot veranderen. Als de slachtoffers meer nazorg willen en de rechercheurs langer wil len blijven zien, dan moet daar een mouw aan te passen zijn." Het onderzoek wordt in sep tember afgerond. Oprichter Van der Horst zoekt naar oplossing MEAB Vervolg voorpagina M. van der Horst, oprichter en ooit eigenaar van het ge renommeerde Leidse onderwijsinstituut, kan niet toezien Ihoe het bedrijf ten onder gaat. „Het houdt me verdomde bezig. Het is je geesteskind dat sterft. De MEAB en Van der Horst zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden." Sinds deze week is Van der Horst volop bezig met het red den van wat eens zijn bedrijf was. Hij heeft daarbij een be lang, want de MEAB huurt zijn pand aan de Herengracht. Net als vele anderen heeft hij nog geld tegoed, Van der Horst wil iniet kwijt hoeveel. Daarom peeft hij ook samen met andere schuldeisers het faillissement laangevraagd. „In het leven zijn ter grenzen die niet mogen wor- jden overschreden. Dat is nu ge beurd." Hoewel het bedrijf failliet dreigt te gaan, is dat hoe ivreemd het ook klinkt ver moedelijk tegelijkertijd de red ding. „De naam MEAB en de er kenning van het ministerie zijn geld waard. Daarmee kan een deel van de schulden worden betaald, waarna het bedrijf op nieuw kan beginnen", zegt Van der Horst. De oud-eigenaar is al in ge sprek met 'bevriende collega instituten' die interesse hebben in de MEAB. „Ik ken die hele wereld vrij goed. Vroeger had den we ook een regionaal over leg. En daarom kan ik die men sen makkelijk benaderen. Maar over de gesprekken kan ik op dit moment niets zeggen. Het is al lemaal nog heel pril." Volgens Van der Horst ligt de schuld voor de teloorgang van de MEAB volledig bij de laatste drie directies. „Ik verkocht een deugdelijke, financieel gezonde tent aan H. de Gruiter, toenter tijd directeur van Schoevers Den Haag. Hij kocht het privé en maakte er zelf al een potje van. Het aantal cursisten is on der zijn leiding al teruggelopen. Daarna verkocht De Gruiter het aan C. van Veen en A.J. Berhitu. Zij zouden de aandelen gele verd krijgen op 1 oktober 1995. De aandelen bleven als onder pand bij de ING-bank, totdat al le kredieten waren afbetaald. Dat is niet gebeurd. Zij hebben er alleen nog maar een groter potje van gemaakt en verkoch ten het bedrijf aan de huidige directeur M. Baltus. Maar feite lijk is De Gruiter, die de aande len had ondergebracht in de be- heersmaatschappij De Veste, volgens mij nog steeds de juri disch eigenaar." Van der Horst heeft voor Bal tus ook geen goed woord over. Hij staakte deze week al zijn ac tiviteiten en schreef dat aan de docenten. „Hij zegt dat hij een failliete boedel kocht, maar dan ben je toch geen zakenman. Ik heb het contract tussen Van Veen/Berhitu en Baltus gezien. Van der Horst bij zijn afscheid v Dat rammelt aan alle kanten. Bovendien, als je een bedrijf koopt, laat je de financiën toch altijd eerst controleren door een accountant? Dat doet elke goe de zakenman." Het faillissement van de ME AB is aangevraagd omdat het bedrijf een totale schuld heeft van zes ton. Het onderwijsinsti tuut had een jaarlijkse omzet van een miljoen gulden. Huis huren? N3 071 -12 0006 NVM Doezastraat 21, Leiden Rek Home Rentals opent de juiste deuren voor u! Gifbloemen en voor sommigen een vaste baan Ze kregen allemaal een bos bloemen en een bloemstukje, de cursisten die giste ren het diploma van de eenjarige oplei ding milieukunde ontvingen. De ge meente Leiden en het arbeidsbureau hadden het'initiatief genomen om met deze nieuwe opleiding werkloze acade mici en HBO-ers aan een baan te hel pen. Het waren weliswaar geen bloemen met het ecologische GEA-keurmerk, maar het gaat tenslotte om het gebaar. Wethouder Jan Laurier reikte in het Stadsbouwhuis de certificaten uit van de opleiding die werd verzorgd door Nieuwland Opleidingen b.v. uit Wage- ningen en de Hogeschool Leiden. De les ruimte werd door het Boerhaave-insti- tuut ter beschikking gesteld. „Door de wetgeving komen er in be drijven en overheidsinstanties steeds meer milieutaken bij," aldus Laurier. „Er zijn mensen nodig die veelzijdig opge leid zijn en verstand hebben van bijvoor beeld techniek en recht en die ook be schikken over sociale vaardigheden. De ze cursus biedt een opstapje naar een vaste baan voor hen die over een goed opleidingsniveau beschikken en ook zeer gemotiveerd zijn. Dat blijkt wel uit het feit dat zeventien mensen aan deze op leiding zijn begonnen en dat deze alle zeventien vandaag hun diploma in ont vangst kunnen nemen." De milieu-opleiding is in april 1993 ge start met subsidie van het Europees So ciaal Fonds. Uit de kaartenbakken van het arbeidsbureau zijn vijftig mensen ge selecteerd die een hoog opleidingsni veau hadden en goed gemotiveerd wa ren. Na verdere selectie bleven er zeven tien over. De gemiddelde leeftijd is vier endertig jaar. Deze volgden de cursus van zes maanden en liepen daarna vijf maanden stage bij een overheidsinstan tie of in het bedrijfsleven. Vier cursisten hebben inmiddels een vaste baan aange boden gekregen. „Voorlopig is de cursus eenmalig," zegt W. van Stigt van de dienst Bouwen en Wonen van de ge meente. „We willen eerst zorgen dat alle cursisten een baan hebben en daarna kunnen we aan een eventueel vervolg denken." L. Kuiper uit Noordwijk vertelt dat hij deze opleiding vooral heeft gekozen om dat hij niet meer werkloos wil zijn. „Ik heb HTS-scheepsbouwkunde gedaan. Dat heeft niets met milieu te maken. Toen ben ik een jaar werkloos geweest en had daar schoon genoeg van. Ik wil wel geld verdienen maar ook wat nuttigs doen voor de samenleving. Als het me alleen om het geld ging had ik beter cri mineel kunnen worden." Kuiper heeft overigens geen baan aan de cursus over gehouden, bij zijn stageplaats is een per soneelsstop. Vleugelnoot moet worden gekapt Barge. Hij was een oprecht per soon met hoogstaande idealen. Zijn college ging over ras en volk. Barge had kritiek op de Duitse rassenleer. Hij zei vol gens mij: „Er is één Duits volk maar er zijn verschillende ras sen: Saksen en Franken. 'Het' Duitse ras bestaat niet. De Duit se militairen dragen korte laar zen om langer te lijken." Hij had in elk geval kritiek op de Duitse bezetter. Daarom vind ik het ook zo belangrijk om getui gen te horen." „Ik ben die gebeurtenissen nooit vergeten: die dag in 1940 hing er iets in de lucht, er was iets gaande, dat voelden we. Bij verschillende faculteiten braken stakingen uit naar aanleiding van het ontslag van joodse uni versiteitsmedewerkers en de le zing van Cleveringa. Wij vonden dat we ook iets moesten doen, en dat vond Barge ook. Na af loop van zijn college hebben we de microscopen opgepakt en zijn vertrokken." „Ik weet dat 142 medicijnen studenten die dag het college van Barge hebben gevolgd, maar ik weet niet of ze nog le ven en waar ze wonen. Daarom doe ik een oproep aan die men sen die bij dat college zijn ge weest en zich er iets over kun nen herinneren. Als ik de waar heid kan achterhalen, wil ik er over schrijven. Ik denk er vrijwel dagelijks aan: deze dingen ver geet je namelijk niet. Het is een gebeurtenis van historisch be lang, een gebeurtenis die we niet mogen vergeten." Voor reacties: prof. dr. W. Hij- mans, tel. 023-243797. Burgemeester C. Goekoop had gisteren veel moeite met het in bedrijf zetten van de pas geres taureerde houtzaagmolen De Heesterboom, oftewel de molen van Noordman aan de Haag- weg. Na maanden van stormen liet de wind het gisteren afwe ten en viel er nauwelijks bewe ging te krijgen in de door de wieken aangedreven zaagbla den. Daarmee moest een Doug- lasspar in stukken worden ge zaagd, een proces dat in een moderne zagerij luttele secon den in beslag neemt, maar met windkracht ook bij veel wind een middag kost. Uiteindelijk werd door Goekoop, die sinds kort verantwoordelijk is voor monumentenzorg, als alterna tief een model van een hout zaagmolen in bedrijf gesteld. Molen de Heesterboom da teert uit 1804. De molen is 134 jaar familiebezit geweest van Noordman, maar uiteindelijk overgedragen aan Stichting Houtzaagmolen De Heester boom, die er in slaagde geld los te krijgen voor de restauratie van het monument. De Hees terboom komt voor op de natio nale top 100 van monumenten en was dringend aan restauratie toe. De firma Verbeij uit Hoog- made, gespecialiseerd in mo lens is een jaar bezig geweest met de restauratie. De beide zaagloodsen aan weerszijden van de molen waren verrot en werden in de oude stijl opnieuw opgebouwd. Ook de fundering was slecht en moest opnieuw worden opgemetseld. Verder moest de omloop van de molen worden vernieuwd en het werd het rieten dak verdikt. Het me chaniek van de molen was nog in goede conditie, er hoefden alleen maar enkele tandwielen te worden gerepareerd. De res tauratie heeft 750.000 gulden gekost, het geld is bijeenge bracht door Rijk, provincie en gemeente. Vrijwillige molenaars zullen de molen in bedrijf hou den. De houtzaagmolen kan op zaterdagen door het publiek worden bezocht. leiden» De 84-jarige oud-vaandeldrager en erelid Bart Viele (84 jaar) van het beroemde Leidse muziek korps Kunst Genoegen (K&G) houdt de aandacht vast van zijn veel jongere korpsleden. Hij doet dat met een foto uit 1960, waarop hij ongetwijfeld zelf ook staat. Gisteravond hield K&G in het clubgebouw aan de J.C. de Rijpstraat een receptie ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de junioren-afdeling. FOTO LOEK ZUYDERDUIN leiden De bijna honderd jaar oude vleugelnoot in het Van der Werfpark wordt binnenkort gekapt. De'monumentale boom stond op het punt om te vallen. De noot begon vier jaar geleden al scheuren te vertonen, maar toen meende het gemeentelijk groenbeheer nog de boom te kunnen redden door de kroon te snoeien. Dat echter heeft niet geholpen. De scheuren aan de voet van de stam worden steeds erger. Als de boom nog veel lan ger blijft staan lopen bezoekers van het park het risico het ge vaarte op hun hoofd te krijgen. De vleugelnoot zou in zijn val bovendien twee andere bomen lelijk kunnen beschadigen. Turkse ouderen praten over toekomst leiden 'Turkse ouderen in Leiden' is het thema van een bijeen komst van de Turks-Islamitische Ouderen Bond (TISBO) op 6 mei. Tijdens de bijeenkomst spreken de Turkse ouderen over de manier waarop zij in de toekomst in Nederland willen leven. De TÏSBO hoopt bovendien op die middag kennis te maken met in stellingen en personen met wie de bond wil gaan samenwerken. Doel van de ouderenorganisatie is voorlichting te geven over voorzieningen en het signaleren van knelpunten in de situatie van Turkse ouderen. De Bijeenkomst begint om 15.00 uur aan de Cura^aostraat 3. Invalidenlift hersteld leiden De invalidenlift van het bibliotheekfiliaal Zuid-West aan de Eduard van Beinumstraat is hersteld. Dat betekent dat ge handicapten weer met een rolstoel naar het souterrain van de Emilie Knappert scholengemeenschap, waar het filiaal in is on dergebracht, kunnen afdalen. Hef heeft anderhalf jaar geduurd voordat de lift weer in gebruik kon worden genomen. De vorige lift werd door vandalen vernield. Sinds die tijd heeft de gemeen te gezocht naar een betere oplossing. Uiteindelijk is er een soortgelijke lift aangebracht, waarvan het mechanisme nu beter is beschermd. Die dag, 26 november 1940, houdt Hijmans nog steeds in tens bezig. Als 19-jarige student geneeskunde aan de Leidse uni versiteit woonde hij toen een college 'anatomie' bij van pro fessor Barge. Deze inmiddels overleden Leidse hoogleraar le verde tijdens de bezetting kri tiek op de Duitse rassenleer. Na afloop besloten de medicijnen studenten in staking te gaan. Diezelfde dag hield professor Cleveringa zijn beroemde rede waarin hij het opnam voor de ontslagen joodse universiteits medewerkers. De herinnering aan Cleveringa is nog springle vend maar het anatomie-colle- ge van Barge is in de vergetel heid geraakt. Ook in de annalen van de Leidse universiteit wordt hier geen melding van gemaakt. Dit tot gróte spijt van de inmid dels 72-jarige prof. dr. W Hij mans. De Leidse hoogleraar is naarstig op zoek naar getuigen van het college van Barge. „Wat kan een mens doen, hoe moet hij optreden onder moei lijke omstandigheden. De zui verheid van zijn benadering daar gaat het om, dat houdt mij bezig." De hoogleraar inwendi ge geneeskunde is met emeri taat. Hij is al jaren op zoek naar de waarheid over de gebeurte nissen in de Leidse collegezaal anatomie. „Ik wil achterhalen wat er precies is gezegd door Houtzaagmolen De Heesterboom kampte met te weinig wind, maar leverde wel e

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 11