Rente zet dalende lijn verder voort Gf Binnenland Brinkman blijft doorblunderen in zwart-geldaffaire Mobiele telefonie voor iedereen. Nijmegenaar en Haarlemmer willen BVD-dossiers zien VRYDAG 15 APRIL 1994 \j Foute Olvarit mogelijk in winkel jZoetermeer» Er zijn deze week mogelijk potjes afgekeurde Olvarit de winkels terechtgekomen. Het gaat om peutervoeding die IJvorig jaar uit de handel werd genomen wegens verontreinigd vlees. Het gaat om Olvarit Peutermaaltijd (vanaf acht maanden); Bloemkool, aardappelen, rundvlees; Code 409 (groen etiket); T. H. T.: 29-04-1995 (houdbaarheidsdatum). Uit de computergege vens van Nutricia bleek gisteren dat een kleine hoeveelheid pot jes van deze soort Olvarit van de vorig jaar afgekeurde partij ten onrechte is geleverd.Nutricia vraagt mensen die zo'n potje in huis hebben het Nutricia-nummer 06-0222626 te bellen. Bondsleden wijzen CAO-bod NS af utrecht Het ziet er naar uit dat de leden van de spoorwegvak bond FSV en de Vervoersbond FNV het laatste bod van de Ne derlandse Spoorwegen voor een nieuwe CAO niet aanvaarden. De FNV-bond en de FSV hebben een flink deel van de ledenver gaderingen inmiddels achter de rug. De bonden zijn terugge gaan naar hun achterban, nadat de NS een pakket maatregelen hadden voorgesteld met daarin onder meer een vrijwillige vier daagse werkweek op tijdelijke basis. De inzet is om zo gedwon gen ontslagen te voorkomen. Wie vier dagen werkt, doet dat te gen 92 procent van het brutoloon. De leden zijn vooral bang dat de rechtspositie van de part-timers slechter zal worden dan die van full-timers. Celstraffen voor hasjbendeleiders den bosch Drie mannen uit Venlo, Vught en Den Bosch hebben gisteren in hoger beroep twee jaar cel gekregen voor hun aan deel in een grootscheepse hasjhandel. Een Ierse kopman van de bende kreeg drie jaar. De mannen waren als leiders van een hasjbende eerder veroordeeld tot vijf en zes jaar. De bende haal de onder andere uit Spanje softdrugs naar Duitsland, importeer de hasj uit Jamaica en exporteerde naar Engeland en Scandina vië. Reden voor de lagere straffen is volgens het hof dat de recht bank er onvoldoende rekening mee heeft gehouden dat de han del in softdrugs minder ernstig is dan die in harddrugs. Minimaal negen 'veilige landen' den haag De negen landen die door Duitsland zijn aangewezen als veilig land, zullen ook door Nederland als veilig worden be schouwd. Asielzoekers afkomstig uit die landen zullen niet tot de asielprocedure worden toegelaten. Het betreft Bulgarije, Gam bia, Ghana, Polen, Roemenië, Senegal, Slowakije, Tsjechië en Hongarije. Daarnaast bestaat de mogelijkheid dat Nederland, apart van Duitsland, nog andere landen tot veilig land verklaart. De ministeries van buitenlandse zaken en justitie onderzoeken op het ogenblik of dat nodig is. Overigens komt het overgrote deel van de asielzoekers momenteel uit Bosnië. Melkreclame deels misleidend den haag De Reclame Code Commissie heeft de klacht tegen de reclame voor Calcium Plus van de Melkunie ten dele toegewe zen. De Alternatieve Konsumenten Bond (AKB) had de klacht in gediend omdat volgens de bond sprake was van misleiding van de consument en ongegronde gezondheidsclaims. De Melkunie suggereert in haar reclame dat het gebruik van calciumverrijkte melk goed is voor de gezondheid. „Van calcium kun je nooit te veel innemen", aldus een Melkuniefolder, maar volgens de AKB is dat niet waar. Voor gezonde mensen ligt die grens op 2,5 gram per dag. De Melkunie heeft overigens naar aanleiding van de klacht de tekst in haar nieuwe foldermateriaal al aangepast. Hoornse vangt tonnen uitkering te veel hoorn Een 52-jarige vrouw en haar 53-jarige ex-man uit Hoorn zijn door de sociale recherche aangehouden op verdenking van steunfraude. De twee zouden in achttien jaar tijd voor vier ton hebben gefraudeerd bij de sociale dienst en nog eens dertigdui zend gulden ten onrechte aan huursubsidie hebben ontvangen. De vrouw kreeg sinds 1976 een uitkering van de sociale dienst in Hoorn, waarbij zij opgaf gescheiden te leven van haar ex-echtge- noot. De twee hebben de afgelopen achttien jaar echter gewoon samengeleefd. Hasjkwekerij is niet verzekerd zutphen Gebouwen waarin illegale hennepkwekerijen zijn ge vestigd, zijn niet verzekerd tegen brand. Als in zo'n gebouw brand uitbreekt, mag de verzekeringsmaatschappij volgens het Openbaar Ministerie weigeren uit te betalen. Het ÓM stelde een onderzoek in toen na een brand in een illegale hennepkwekerij in Twello de verzekering niet wilde uitbetalen.-Door de extra Warmte en het sterke licht dat nodig is om hennep te kweken, is de kans op oververhitting en brand zeer groot en volgens officier van justitie Buttinger kan een verzekeraar zich in geval van brand beroepen op artikel 293 van het Wetboek van Koophan del. Daarin staat dat geen uitkering hoeft te volgen als het ge bouw een andere bestemming met meer brandgevaar heeft ge kregen en de verzekeraar daarvan niet op de hoogte is gesteld. den haag wilfred scholten Kan een politicus zijn bij een onderneming met een directeur die vijf jaar lang verantwoordelijk is geweest voor een zwart-geldcircuit in zijn bedrijf? Die vraag is gister avond op een zinderende pers conferentie door Elco Brink man voortdurend ontweken. Hij blijft vooralsnog commissa ris van Arscop BV, het bedrijf van bovengenoemde onderne mer en aangetrouwde oom. Het bleek dat Brinkman op de cruciale waag geen ant woord had voorbereid. De an derhalf uur durende uitleg ging voornamelijk over feiten en de juridische waterdichtheid. De CDA-leider trachtte aan te to nen dat de belastingfraude van 269.410 gulden zich afspeelde in een andere periode (1980- '85) en bij een ander bedrijf, Hevatex BV. Dat de directeur echter één en dezelfde was, doet daar vol gens hem niets aan af. De zaak is volgens Brinkman 'geregeld' en 'gesloten'. De belastingfrau de speelde zich inderdaad af in de tijd dat Brinkman ver van het Scherpenzeelse bedrijf He vatex in Den Haag minister was en niets met de zaak had te maken. Van de kwestie zelf wist hij - tot de uitzending van KRO's Reporter van vorige week - helemaal niets af. Pas na het zien van de inmiddels beruchte uitzending van Re porter werd Brinkman met zijn neus op die feiten gedrukt. Maar - zo bleef de waag - is het wel zuiver om met die we tenschap in zee te blijven gaan met een man die in zijn bedrijf vijf jaar lang te weinig belastin gen betaalde? Om het beeld helder te krijgen, werd doorge- waagd over de rol van de oom. Had hij bewust de belastingen enige jaren getild? Of betrapte hij na vijf jaren een onderge schikte die dat had gedaan? Of waren het misschien de twee commissarissen (onder wie de schoonvader van Brinkman) CDA-leider Brinkman kijkt en luistert gespannen toe als zijn adviseur professor Van den Hoek de pers wat uitleg geeft. die de man onder druk zetten snel naar de belastingdienst te stappen voor een schikking? Geen onbelangrijke wagen, maar blijkbaar dachten Brink man en zijn twee hooggeleerde assistenten daar anders over. Op deze wagen had Brinkman in die paar studiedagen geen bewedigend antwoord kunnen vinden. „Ik ben hardstikke te gen zwart geld. Ik was er echter niet van op de hoogtepro beerde hij eerst nog. Na wat omtrekkende bewegingen kwam er uitindelijk uit dat de directeur formeel en feitelijk verantwoordelijk is' voor elke zwarte gulden die in zijn bedrijf omgaat. Maar op de prangende waag of de oom zelf de bedenker van de gedeeltelijke belastingont duiking was of een onderge schikte. stamelde Brinkman: „Ik weet het niet. Ik vind het al heel wat dat ik in het openbaar verklaar dat de directeur hier voor feitelijk verantwoordelijk is". De CDA-lijsttrekker gaat er volgens de voorgelezen verkla ring zelf helemaal van uit dat de kwestie niet meer is geweest dan een 'betreuringswaardig incident". En daarme is de zaak geslo ten, vindt Brinkman. Of de kie zer er ook zo over denkt, is een andere zaak. Die oordeelt niet feitelijk-juridisch, maar vooral moreel. Kan een politicus die straks wellicht premier wordt, zich inlaten met iemand die zich in dubieuze zaken be geeft? Brinkman had door vol ledige openheid van zaken te geven deze waag kunnen ont krachten. Die duidelijkheid is niet verschaft. Brinkman zal de verkiezingscampagne dus ver volgen als de politicus die za ken doet met een belastingont duiker. De politicus Brinkman heeft bovendien andermaal aangetoond dat op zijn politie ke beoordelingsvermogen veel valt af te dingen. Hobbelhypotheekrente lijkt tijdelijk De rentehobbel in de hypotheken lijkt tijdelijk te zijn ge weest. In navolging van de Duitse Bundesbank besloot De Nederlandsche Bank gisteren de voorschotrente, de belangrijkste rente voor de banken, met een kwart pro cent te verlagen. Op 7 januari en op 18 februari werd de rente telkens met een kwart procentpunt naar beneden gebracht. den haag gpdhebben een sterke gulden en hoeven hier niet te wezen voor inflatie", aldus secretaris econo mische zaken Elbertse van het VNO. De stap van DNB vindt hij te meer goed. omdat de geld markt in ons land de laatste tijd tendeert naar hogere rente. Di recteur Weitenberg van het NCW sprak over 'een welkome steun in de rug voor de bedrij ven en bevorderlijk voor de in vesteringen.' Gezien de recessie in de EU werd een renteverlaging alge- Door de lagere voorschotrente zal naar verwachting uiteinde lijk ook de hypotheekrente weer iets gaan dalen, al is nog niet helemaal duidelijk op welke ter mijn dat gebeurt. Onlangs ver hoogde een aantal hypotheek verstrekkers de rente na bijna twee jaar van voortdurende da lingen. De werkgeversorganisaties VNO en NCW reageerden posi tief op de renteverlaging. „We meen wel verwacht, maar het bleef toch steeds wachten op een stap van de Bundesbank omdat de Duitse economie nog steeds de spil is van de Europe se economie. Door de nadruk kelijke verklaring van de Bun desbank dat het beleid van voorzichtige verlaging van de rentes de komende maanden zal worden voortgezet, zit er duidelijk meer in het vat. De 'rentehobbel' in de hypotheken zou, met andere woorden, de hoogste piek bereikt kunnen hebben. Ook de rente voor langlopende leningen zou in Nederland en Europa de ko mende weken, maanden, mo gelijk iets kunnen dalen. Maar hoeveel en voor hoe lang, daar over zijn de deskundigen het N D E PEILING Wolffensperger af De politieke partijen moeten een discussie aangaan met de Centrumdemocraten. Om dat goed te kunnen doen, zullen de vertegenwoordigers van die partijen zich moeten verdiepen in het gedachtengoed van de CD. Dat betekent het lezen van bet partijprogramma en alle du bieuze voorstellen die er in ptaan. Aldus het D66-kamerlid Gerrit Jan Wolffensperger in het laatste nummer van het partij blad Democraat. Alleen bij een gedegen voorbereiding is een discussie met de CD mogelijk, meent de tweede man van D66. i.Wij praten dan namelijk met mensen die zijn getraind in het Verkopen van het gelijk van de vismarkt. De situatie is dan dat iemand met demagogische waarheden staat te gooien. Die demagogie moet onderuit wor den gehaald. De tegenstander moet met argumenten om de oren worden geslagen", aldus Wolffensperger. Deze week probeerde de D66'er zijn goede voornemens om te betten in daden. In een debat óver de opvang van asielzoekers pakte hij CD-leider Janmaat aan. Tenminste, dat probeerde bij. Zich beroepend op de ook door de CD aangehangen chris telijke waarden woeg Wolffens perger Janmaat of dat niet bete kende dat de CD mensen in rtood wilde helpen. Een gemak kelijke voor de CD'er: natuurlijk wilde hij dat. Wolffensperger ging verder. Als de mensen in ex-Joegoslavië dan moesten worden geholpen, en dat moest in de eigen regio! was Nederland dan niet die re gio? Janmaat was er als de kip pen bij zijn collega erop te wij zen dat Ajax in Joegoslavië kan voetballen. Dus kunnen daar ook mensen wonen. Zelfs asiel zoekers. Het was de doodsteek voor Wolffensperger. „Niemand be weert dat er geen stukjes Joego slavië zijn waar men relatief vei lig is", startte hij zijn reactie op Janmaats woorden. Uit diens mond klonk alleen nog: „Pre cies". Wolffensperger af. Op nieuw aan de studie over het gedachtengoed van de CD. Zo moest het dus niet. Retoriek De Socialistische Partij (SP) leert snel. Op de drempel van de Tweede Kamer heeft de par tij zich de politieke trucs vast ei gen gemaakt. De eerste betreft die van de holle retoriek. 'Kop- - pel AOW aan salaris kamerle den', kopte het persbericht dat de SP op de dag van de AOW- demonstratie verstuurde. De ouderen wordt voorgehouden dat het salaris van bewindslie den deze kabinetsperiode liefst vijftien procent is gestegen, dat van kamerleden zelfs twintig procent. Oplossing: koppel de AOW aan die salarissen en alles komt goed. Maar de SP heeft voor de ouderen nog meer in petto. De vijftien procent achterstand waarop de AOW'er sinds begin jaren tachtig is gezet, dient ge repareerd. Alleen dat al kost 4,5 miljard gulden. Hoe dat moet worden betaald, laten de socia listen wijselijk buiten beschou wing. Zwevende stem Voor kiezers die straks in het stemhokje niet weten welk hok je ze rood moeten kleuren, is er nu een belangrijk hulpmiddel. Een computerprogramma dat de partijvoorkeur van de zwe vende kiezers vaststelt: de stem wijzer '94. Het programma geeft de gebruiker 26 uitspraken uit de verkiezingsprogramma's van de WD (6 stellingen). RPF (5), D66 (4), Groen Links (4), PvdA (3), CDA (3) en de SGP(1 stel ling). Ter illustratie: het aantal partijen dat meedoet aan de ka merverkiezingen is 26. Deze be perkingvan het partij-aanbod in het computerprogramma geeft aan hoe betrekkelijk het advies is dat er uitrolt. De kiezer kan vervolgens de stellingen beoordelen op (hele maal) eens, (helemaal) oneens, neutraal of met geen mening. Vervolgens is het aan de kiezer om uit tien thema's de drie be langrijkste te kiezen. Ten slotte verschijnt het stemadvies: de partij waar de kiezer volgens de computer het dichtst bij staat. Het resultaat van met het programma spelen, moet echter met een korreltje zout worden genomen. De ex tremen zijn al opvallend. Als men het met alle stellingen on eens is, blijkt men een sociaal democratische mening te heb ben, helemaal oneens geldt blijkbaar als een liberale opvat ting. Bij het invullen van neu traal op alle stellingen volgt het advies op het GPV te stemmen. Ben je het echter met alle stel lingen eens dan aarzelt het pro gramma en laat de gebruiker worstelen tussen de keuze van D66 en de RPF. De makers van het programma, onder wie de politicologen Mi- chels en Lucardie, gaan ervan uit dat iedereen die de stemwij zer gebruikt de komende vier jaar de politiek kritisch zal vol gen. Misschien, maar zeker is in elk geval dat de gebruiker kri tisch zal staan ten opzichte van het computerprogramma. In negen van de tien keer blijkt de uitkomst niet overeen te komen met de werkelijke stemkeuze. Géén CDA Behalve de kiezer keert nu ook een deel van de geestelijkheid zich af van het CDA. Nadat eer der al de Haarlemse bisschop Bomers het CDA voor gezien hield, heeft nu ook deken Kir- kels uit het Limburgse Meers- sen zijn parochianen het advies gegeven niet op het CDA te stemmen. Reden: de euthana siewet. „Als eerste land ter we reld na nazi-Duitsland beschik ken wij over een wetgeving waarin zelfs het doden van mensen die wilsonbekwaam zijn, mogelijk is", aldus de de ken in het parochieblaadje. Hij verweet CDA-politici ('zoge naamde christenen') op een leugenachtige wijze met de principes in de bijbel om te springen. De conclusie van Kir- kels: stem niet, en anders op het GPV. Het Limburgse CDA-kamerlid Frissen reageert in een open brief als door een adder gebe ten. Wij hebben het niet alleen voor het zeggen in Nederland, en wat wij zijn overèengekomen is in elk geval beter dan wat een paarse coalitie van PvdA, D66 en WD ervan zou hebben ge maakt. Dat geldt dan in elk geval niet voor het punt waarover Kirkels valt, de mogelijkheid van eutha nasie bij wil son bekwam en, zoals comapatiënten of zeer ernstig gehandicapte pasgebo renen. D66, dat aan de wieg heeft gestaan van de euthana siewetgeving, wilde juist onder geen beding dat patiënten die goed bij hun verstand zijn en de zogeheten 'wilsonbekwamen' over één kam zouden worden geschoren, zoals uitgerekend het CDA doordrukte in het uit eindelijke kabinetsvoorstel. Wellicht kunnen de parochia nen van Kirkels dus ook bij de Democraten terecht. „Het leven van Wilman is verziekt door de BVD, dat staat wel vast. Van Baggum wenst dit niet mee te maken, hij wil hetzij zelf inzage in zijn BVD-dossier, hetzij inzage dooreen onafhankelij ke derde", aldus advocaat Van der Wilt gisteren bij de afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State. De Afdeling boog zich over twee zaken waarin inzage werd geëist in de archieven van de Bin nenlandse Veiligheidsdienst. Een recent bekend geworden uitspraak van de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens speelde daarbij een centrale rol. De Nijmegenaar Van Baggum, vroeger actief in de anti-kemenergiebeweging, zegt dat de BVD een dossier over hem heeft. Hij eist inzage. In de tweede zaak draait het om Haarlemmer Valke nier. Hij raakte in allerlei perikelen verzeild nadat een vriend op een strand bij Den Helder een log boek vond dat vermoedelijk afkomstig was van een bij Noorwegen gezonken Russische duikboot. Inmiddels is het logboek spoorloos verdwenen en stelde een Haarlemse politieman op verzoek van de BVD een onderzoek in naar Valkenier. De onlangs overleden minister Dales van binnen landse zaken noemde dit onderzoek later een ver gissing. De Haarlemmer vertrouwt het niet en wil de stukken van de BVD inzien. De BVD weigert tot op heden in actuele zaken zelfs maar te zeggen of er een dossier over ie mand is. Dat kan 'inzicht geven in de werkwijze en in het bijzonder het actuele kennisniveau van de BVD, waardoor de veiligheid van de staat in het geding komt', herhaalde landsadvocaat Daal der gisteren. „De enkele wetenschap of de BVD al dan niet over gegevens van een persoon beschikt kan het functioneren van de dienst aj schaden." Daalder wist zich gesteund door een eerdere uitspraak van de afdeling rechtspraak uit maart 1988. Het is echter de vraag of die nog geldt. On langs werd bekend dat de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens heeft vastgesteld dat de wettelijke regeling met betrekking tot de BVD niet deugt. Omdat er voor de burger te wei nig controlemogelijkheden zijn, schendt Neder land het Europees mensenrechtenverdrag, aldus de Commissie. Daalder stelde dat de uitspraak van de Com missie voor de toenmalige situatie gold. Inmid dels is er echter de Wet op de inlichtingen- en veiligheidsdiensten (WIV). „Mogelijke gebreken zijn ten volle geheeld", aldus Daalder. Staatsraad Van Dijk leek daarvan niet op voor hand overtuigd. „U zegt dat nu wel, maar de Commissie stelt vier eisen. Kunt u aangeven waar in de WIV aan die eisen is voldaan. Daalder sprak vervolgens over openbare jaarverslagen en de mogelijkheid van klachten bij de Nationale Ombudsman. „Het gaat om het totale complex." Van Dijk: „U ontloopt toch een beetje rriijn vraag". Als de Afdeling bestuursrechtspraak tot de con clusie komt dat de WIV niet deugt, zou de BVD weer volledig onder de Wet openbaarheid van be stuur (WOB) komen te vallen. Staatsraad Van Dijk: „Stuit je dan niet weer op de uitspraak van Daalder vond van niet en volgde daarmee de lijn van regering en de Tweede Kamer. „Niet alles wat de Kamer of de BVD wenselijk acht, is nood zakelijk in een democratische samenleving", al dus Van Dijk. Uitspraak op 26 mei. Abonnement Kosten per minuut Kosten per minuut per maand piekuren daluren PrivateSpace® f40,- f 1,50 fO,75 KeySpace® f70,- f0,90 f0,45 HighSpace* f90,- f0,80 f0,40 Met de nieuwe abonnemen- Ar ten van PTT Telecom kan iedereen van de voordelen van mobiele telefonie genieten. Want er is nu al een abonnement voor maar veertig gulden per maand. Voor adressen van de dealers van abonnementen kunt u bellen met de Service Providers Martin Dawes (033- 55 46 63), debitel NEDERLAND (020-667 83 11) en PTT Telecom (06-0115). Voor meer informatie over Het Mobiele Netwerk kunt u gratis bellen met 06-0106. Het Mobiele Netwerk.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3