Leidsch Dagblad WAO-herkeuring pakt drastisch uit Karadzic bereid te praten met VN PENSEEL i Nieuwe dakbedekking molen De Valk Stakingen bij Heineken in verschiet Leidenaars ontvangen racistische brieven fc ei T] Justitie 'achtervolgt' onschuldige Leidse vrouw GOED NIEUWS H 'RYDAG 15 APRIL 1994 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 40440 LOSSE NUMMERS ƒ1,60 Rente 3 De Nederlandsche Bank volgde gisteren tie Bundesbank door de rente te verlagen met een <wart procent. Van Mierlo: Vragen blijven rond Brinkman Met uitzondering van 066-lei- der Van Mierlo heeft politiek Den Haag gisteren gematigd ireageerd op de verklaring CDA-leider dat hij voorlo- commissaris blijft bij icop BV, het bedrijf van een aangetrouwde oom die vijf jaar lang verantwoordelijk was voor een z.wartgeld-circuit in de vroegere dochteronderne ming Hevatex. Van Mierlo vindt dat Brinkman de vraag ontloopt of hij als politicus za ken kan doen met iemand die verantwoordelijk is voor een zwartgel d - affaire. Na de onthullingen in het KRO- programma Reporter riep Brinkman de hulp in van twee hoogleraren om de zaak voor hem te onderzoeken. Volgens Brinkman heeft hij zich bij de aanvaarding van het commissa riaat in 1992 zorgvuldig op de hoogte gesteld van het reilen en zeilen van Arscop BV. Uit ac countantsverklaringen en jaar verslagen zouden geen onregel matigheden naar voren zijn ge- [komen. I Hij erkende niet op de hoogte te zijn geweest van de zwart - geld-affaire in de periode 1980- 1985 bij Hevatex. Hij vindt dat niet relevant, omdat het een be drijf betrof waarvan hij geen commissaris is. De CDA-leider [zegt wel 'ongelukkig' te zijn 'er deze affaire. De PvdA wilde gisteren niet reageren, WD-leider Bolkestein dat de zaak voor hem is af gedaan zolang er geen nieuwe feiten boven tafel zijn. Alleen D66-leider Van Mierlo vond dat „Brinkman heeft geen ant woord gegeven op de enige re levante vraag in deze zaak: of je als politicus met iemand in zee mag gaan die verdacht wordt j van louche praktijken". Pagina 3: Brinkman blijft blunderen in zwart-geldaffaire. leiden Dertig jaar geleden klom Aad Wassenburg (rechts) van het Hoogmadese bedrijf Verbij ook al op molen De Valk in Leiden om het dak te restaureren. Deze weken doet hij precies hetzelfde. Behalve het vervangen van de dakbedekking, brengen Wassenburg en zijn collega ook een nieuwe windpeluw aan in de kap van de molen. Op deze zware balk rust de as van de wieken. De restauratie, die zo'n 50.000 gulden kost, is eigenlijk een uitgesteld karwei. Het was al onderdeel van een grote opknapbeurt in 1986 en 1987, maar bleef toen liggen omdat er niet voldoende geld voor was. foto hielco kuipers Rwanda I Opvolging Ernst 7 Zeker dertig leden van yt a Bisschop H.A. Ernst het Rwandese Rode i I f van Breda vervangt Kruis zijn bij de slachtpartij en in Kigali gedood. i Museumweekeinde a Verborgen schatten 2 I worden ontsluierd al twee jaar zichzelf. Maar I tijdens het komende mu- zijn opvolging 'hangt in de I seumweekeinde in Leiden lucht'. I en omgeving. Ruim helft arbeidsongeschikten verliest uitkering Ruim de helft van de arbeidsongeschikten verliest bij de herkeuring zijn WAO-uitkering, terwijl nog eens ongeveer één op de tien met een lagere uitkering huiswaarts keert. Vier van de tien houden wat ze hebben. Als die tendens zich voortzet, zullen bij de herkeuringen in totaal onge veer 200.000 van de huidige 900.000 WAO'ers hun uitke ring verliezen en uiteindelijk in de bijstand belanden. leiden sjaak smakmanconclusies aan te verbinden. Voor de bestaande arbeidson geschikten zijn de nieuwe regels echter zeer ingrijpend. Op 1 ja nuari zijn de WAO-keuringsart- sen begonnen aan de herkeu ring van alle bestaande arbeids ongeschikten tot 50 jaar, onge veer de helft van het totaal. „Ik Die nog vertrouwelijke tussen balans, het resultaat van een handmatige telling bij de GAK- districtskantoren waar de her keuringen worden verricht, lo genstraft de algemeen heersen de opvatting dat de ingrepen in de WAO van vorig jaar niets hebben uitgehaald. Hoewel de veel strengere keurings- en uit- keringsregels sinds 1 augustus gelden voor nieuwe arbeidson geschikten, bleek onlangs het aantal WAO'ers over geheel 1993 nog licht te zijn gestegen. Sinds begin dit jaar is een lichte daling merkbaar, maar die is onvoldoende om daar harde doe de hele dag niet anders dan mensen goedkeuren", aldus een keuringsarts. Dat blijkt ook uit de cijfers die GAK-topman Boersma eerder deze week vertrouwelijk liet cir culeren: tegen de zestig procent van de mensen die worden her keurd gaat naar huis met een lagere of zelfs helemaal geen WAO-uitkering meer. Dat komt niet omdat ze beter zijn. maar omdat ze onvoldoende manke ren om over de 'drempel' van de veel strengere keuringsregels te komen. Deze mensen zullen in eerste instantie in plaats van WAO een WW-uitkering krijgen en vervol gens vrijwel zeker in de bijstand belanden, omdat ze er niet in slagen om werk te vinden. Het zal nog tot de zomer du ren voordat deze ontwikkeling in de officiële statistieken is te rug te vinden. Het GAK kampt met een administratieve achter stand en daar komt de verwer king van deze veranderingen nog bij. Bovendien wordt met de verlaging van de uitkeringen even gewacht. De herkeuring van het eerste kwart van de 50.000 arbeidsongeschikten tot 35 jaar die dit jaar worden her keurd, is eind maart afgesloten. De verlaging of stopzetting van de WAO-uitkeringen voor deze groep gaat op 1 juni in. zoeterwoude De CAO-onderhandelingen bij Heineken zijn gis termiddag definitief mislukt. Volgens een woord voerder van de Industriebond FNV is de kans groot dat er eind volgende week stakingen uitbre ken bij het concern. Het eindbod van de Heine- ken-directie is door alle vakbonden afgewezen. Het was een bod voor een tweejarige CAO met een eenmalige uitkering van 1 procent voor dit jaar, een structurele loonsverhoging van 1 pro cent per 1 april volgend jaar en 0,5 procent per 1 oktober 1995. De Industriebond FNV gaat nu de actiebereid heid onder de leden peilen. Bij de vestiging van Heineken in Den Bosch brak gistermiddag al een wilde staking uit. Zo wilden de stakers de onder handelingen onder druk zetten. De Industriebond FNV stelde aanvankelijk de eis van een vierdaagse werkweek aan de Heine- kendirectie. Toen de onderhandelingen daarop vastliepen, presenteerde de bond een nieuwe eis: 2,5 procent loonsverhoging. Een woordvoerder van de Heinekendirectie noemt het „buitengewoon jammer dat het zo ge lopen is". Volgens hem hadden de directie en de bonden 's ochtends overeenstemming bereikt over de werkgelegenheid. Zo was een omvangrij ke operatie voor deeltijdarbeid afgesproken en was de directie bereid zestig werkervaringsplaat sen te realiseren. Leidenaars van buitenlandse af- komst hebben de afgelopen da- gen dreigbrieven ontvangen van I Q; een club die zich het 'nationaal uitzettingsleger' noemt. In de brieven, die zijn voorzien van hakenkruizen en SS-tekens, staan teksten als 'Leiden is vol rot op', en 'eens zullen wij dit pand terugvorderen voor ons eigen volk'. Het Meldpunt Dis criminatie is geschokt en heeft aangifte gedaan bij de politie. Het is niet voor het eerst dat mensen in Leiden racistische brieven ontvangen. Leden van het Comité Leiden is voor Ie dereen, dat tracht de opkomst van extreem-rechts tegen te gaan, kregen twee maanden ge leden dreigbrieven van een groep die zich het Werkelijk An ti-Racistisch Front noemt. „Wij zijn geen halve imbecielen zoals Janmaat", stond in die brieven. C. Walle van 'Leiden is voor Iedereen' vindt de laatste serie j brieven veel erger dan de eerste. „Dat wij bedreigd zouden wor den, konden we verwachten. Dat was ingecalculeerd. Maar nu gaan ze mensen pakken ner- gens part of deel aan hebben." Bij de politie zijn inmiddels vier brieven van het nationaal j uitzettingsleger bekend. „Maar de teksten die daar in staan, kan ik niet uit mijn bek krijgen", zegt voorlichter R. Blom. „Op de achterkant staat: behoort u tot de groep nette buitenlanders dan geldt dit pamflet niet voor u. Er zijn kennelijk mensen die denken dat zij" zich dit kunnen veroorloven." De dreigbrieven zijn met de hand geschreven en dragen het poststempel Den Haag. Maar de politie in Den Haag heeft van het nationaal uitzettingsleger nog nooit gehoord, evenmin als van het Werkelijk Anti-Racis tisch Front. Blom is er ook van overtuigd, dat de clubs in Lei den zitten, omdat zij de adres sen van Leidse allochtonen ken- Pagina 13: 'Weer zo'n malloot'. u boedapest runa hellinga correspondent oost-europa De Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic is bereid zijn boycot van de VN-onderhande- lingen op te geven. Dat ver klaarde hij na een gesprek met bemiddelaar Torwald Stolten- berg in zijn hoofdkwartier in het Bosnische Pale. In ruil daarvoor heeft Karad zic de toezegging dat bij de on derhandelingen niet gesproken zal worden over teruggave van het gebied rond Gorazde dat de Serviërs afgelopen week hebben veroverd. Vanmiddag na het ter perse gaan van deze editie had Karadzic een officiële ontmoeting hebben met Stol- tenberg en VN-afgezant Jakushi Akashi. De Serviërs houden nog steeds veertien Canadese VN- soldaten en een VN-waarnemer gevangen. Ze werden gisteren in de buurt van Sarajevo aange houden. De veertien waren be last met de bewaking van een depot voor zware wapens. Vol gens de officiële cijfers van de VN in Zagreb worden al met al op dit moment 67 personeelsle den van de VN gevangen ge houden of in hun bewegings vrijheid belemmerd en min of meer als gijzelaar gebruikt. Over de vermiste Nederlandse ma joor Van Baal was vanmorgen nog steeds niets bekend. De VN-Veiligheidsraad heeft de Bosnische Serviërs gister avond gemaand de vijandelijk heden tegen VN-personeel in Bosnië te staken en gewaar schuwd dat nieuwe acties tegen de blauwhelmen tot 'ernstige consequenties' kunnen leiden. De raad bereid een resolutie voor waarin de vijandelijkheden worden veroordeeld. In en rond Sarajevo heerste gisteren een gespannen sfeer. In de stad waren voor het eerst sinds het NAVO-ultimatum half februari weer op grote schaal scherpschutters actief. Ook werd er met machinegeweren geschoten. Een Servische tank eenheid probeerde een wapen depot buiten Sarajevo leeg te halen, maar de Franse soldaten die het geschut bewaakten, ver zetten zich. De wapendepots rond Sarajevo worden inmid- De afgelopen dagen is in Sarajevo de spanning weer toegenomen. Een vrouw wuift naar familieleden alvorens ze de door VN-militairen be waakte brug tussen het Servische en moslim-stadsdeel oversteekt. foto reuter dels allemaal door Servische eenheden geblokkeerd en moe ten via helikopters worden be voorraad. Ook elders werden vooral de VN het doelwit van Servische acties. In Tuzla werd een aantal granaten afgevuurd op het VN- hoofdkwartier en op het vlieg veld, dat ondermeer door Ne derlanders wordt bewaakt. 'Ook de ombudsman kan dit niet voorkomen, tenzij u verhuist zomer Hugo Boss Mel ka Desch Brax Stateof Art mannenmode HAARLEMMERSTRAAT 175, LEIDEN 071-122823 leiden herman joustra Een inwoonster van Leiden is de afgelo pen tijd herhaaldelijk ten onrechte door Justitie beticht van een aantal misdrijven. De post die de vrouw ont ving was bedoeld voor een naamgenote die toevallig ook nog dezelfde geboorte datum heeft. Justitie gaf de vergissing steeds toe, maar ging telkens weer in de fout. Ten einde raad schakelde de Leid se de Nationale Ombudsman in. In februari 1992 plofte een schikkings voorstel op de deurmat van de woning van de vrouw. Ze was zich van geen kwaad bewust en stuurde dit voorstel te rug naar het arrondissementsparket met het verzoek uit te zoeken voor wie het stuk wel bestemd was. Dat hielp niet, een paar weken later schoof de postbode een onherroepelijk vonnis van de kan tonrechter door de brievenbus. Ze was immers niet ingegaan op het schikkings voorstel. Hiema zocht de vrouw telefo nisch contact met het parket. Tevergeefs: een half jaar lang ontving de Leidse stukken die voor 'die ander' bestemd waren. In november en decem ber van dat jaar kreeg ze zelfs twee ken nisgevingen van gerechtelijke uitspra ken. Op advies van het parket schreef ze 4 uiteindelijk eind 1992 een brief aan bur gemeester Goekoop van Leiden. Die deelde haar kort daarop mee dat er een speciale aantekening achter haar naam was geplaatst in het bevolkingsregister. Ook dat hielp niet. Op 17 maart ont ving de vrouw zelfs een arrestatiebevel van de gemeentepolitie Leiden èn we derom een kennisgeving van een gerech telijke uitspraak, weer bestemd voor die ander. De gedupeerde vrouw schakelde dit keer het Leidse Bureau voor Rechts hulp in en nam zelfs een advocaat in de arm die aan de bel trok bij het arrondis sementsparket. Per brief (van 27 mei) deelde het par ket haar mee: 'Als een verdachte ten on rechte gebruik maakt van een identiteit van een ander persoon, kan het vrij lang duren voordat het bij iedereen is doorge drongen dat er iets loos is.' En: 'Het is dus zeer wel mogelijk dat u nog vaker dit soort onprettige verrassingen te wachten staat, die ik dus niet kan voorkomen.' En als klap op de vuurpijl, als reactie op haar voornemen de Nationale Ombuds man in te schakelen: 'Ook de Nationale Ombudsman kan niet voorkomen dat kwaliterts- tenten, - slaapzakken, f bedng, - rugzakken, - schoenen is Hendrikstraat 123-125 Alphen Rijn Tel. 01720 - 75310 HET WOORD IS AAN Santayana Liefhebben betekent voor veel de inleiding tot in bezit VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Economie/Beurs Familieberichten Feiten en meningen - Gesprek van de dag - Info Programma's Randstad Regio RTV Show - Sport VANDAAG OOK DENKSPORT PAGINA 24 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Wolkenvelden Wolkenvelden en mogelijk een bui. In het zuidoosten ook perio den met zon. Middagtemperatuur ongeveer 10 graden. Wind draai end van noord naar noordoost, zwak tot matig, rond kracht 3. aan de kust af en toe vrij krachtig, 5. Instituut MEAB failliet met zes ton schuld leiden erna straatsma Het faillissement van het insti tuut voor Mondeling Econo misch en Administratief Be roepsonderwijs (MEAB) is aan gevraagd. Koud drie weken na zijn aantreden constateert di recteur M. Baltus dat hij in een 'bodemloze put' is terechtgeko men. De schulden van het Leid se onderwijsinstituut bedragen zo'n zes ton. De directie ziet geen kans die af te betalen. De 49 aan het instituut ver bonden freelance docenten ont vangen een dezer dagen een brief waarin het dreigende fail lissement wordt aangekondigd. De rechter buigt zich 27 april over de aanvraag. Het meren deel van de docenten is al ge stopt met lesgeven, omdat ze sinds februari geen loon meer ontvangen. Het Holtlant College is bereid de docenten en cursisten van het MEAB hulp te bieden. Pagina 13: 'Elke dag komen re keningen binnen'. Ixidsch dOtlYigbUd MEUWE ABONNEES ONTVANGEN DE KRANT DE EERSTE 2 WEKEN GRATIS. I1 i la. dat is goed nieuws i Dus neem ik i nu een abonnement, i I (l.v.m. controle bezorging) j J Na dc eerste 2 weken J I betaal Ik mijn abonnement: soortgelijke situaties zich zullen voor doen. tenzij u gaat verhuizen naar een plaats buiten Leiden.' De ombudsman heeft haar onlangs, ruim twee jaar na het begin van alle el lende, op een aantal punten in het gelijk gesteld. Hij verwijt het arrondisse mentsparket niet adequaat te hebben gereageerd op alle signalen van de kant van de Leidse. En het ressortsparket was naar zijn mening eveneens niet zorgvul dig geweest. Bovendien had de Leidse politie niet behoorlijk gehandeld bij het afgeven van het laatste arrestatiebevel. De Leidse is overigens niet verhuisd en heeft nu al meer dan een jaar lang geen arrestatiebevelen, schikkingen en von nissen op haar deurmat gevonden. Haar mysterieuze dubbelgangster wel. Per maand automatisch 29.30) Per kwartaal Svia acceptgiro 85,55) automatisch 84,55) Nr. bank/giro: Of bel 071-128030

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 1