Ziekenverzorgers houden baan Kooreman en Kersehout Winkelhof doordeweeks kwartiertje langer open Walkman kan oor onherstelbaar beschadigen Leiden Regio -'Rijnlands' straks ïook actief in Oman Bewoners Noord-Hofland drie weken in de rotzooi KOOREMAN m Kermis Leiderdorp weer op Laan van Ouderzorg a alphens: studiecer?fri//77 Puinhoop in Pauwenstraat VRIJDAG 15 APRIL 1994 Verpleeghuizen Leiden en Oegstgeest zien af van ontslag Onderwijs aan Nederlandse kinderen dien'net Rijnlands Lyceum in Was- ;eft senaar gaat in Muscat in de Ara- ijkedcische staat Oman Nederlands nd is voortgezet onderwijs opzetten, i aan |n samenwerking met de Britse 'e hegschool in Muscat wordt een :c* programma voor de eerste drie verd3eeriarcn g^'naakt. Dit is gedaan ai op verzoek van oliegigant Shell, uit. [fcnderen van werknemers van DrlijkjShell of andere bedrijven die in ilijftzbman wonen kunnen nu Ne- ijk jderlands onderwijs krijgen. Het Rijnlands Lyceum heeft 1 een internationale afdeling in oudt n Haa8- Sinds 1984 verzorgt ide school in Cobham, Engeland epresivoort8ezet onderw>js voor Ne- it. Dëderlands sprekende kinderen ng idie in Londen of omgeving wo- Inen. Sinds 1989 gebeurt dit ook het Schotse Aberdeen. De jscholen voorzien in een duide- ijke behoefte van kinderen en jhun ouders die een paar be ilangrijke jaren langer bij elkaar n blijven. De leerlingen worden in Oman ingeschreven lij de Britse School, daar wor- zij verdeeld over de ver- hillende klassen. Zij volgen Isommige vakken met hun klas genoten. Voor andere vakken- zoals Nederlandse taal, Frans, Duits en wiskunde krijgen zij een programma dat wordt ver zorgd door Nederlandse docen ten van het Rijnlands Lyceum. Deze staan in voortdurend con tact met de moederschool. Vanuit Wassenaar wordt de school in Oman regelmatig be zocht. In september wordt begon nen met een brugklas. De ko mende jaren wordt steeds een klas bijgevoegd. Het Rijnlands Lyceum gaat er van uit dat de leerlingen elk moment kunnen terugkeren naar het voortgezet onderwijs in Nederland. De school is geschikt voor alle Ne derlands sprekende leerlingen die minimaal het Mavo-niveau aankunnen. VRIJE TIJD Rommelmarkt Op het plein voor de gerefor meerde kerk aan de School straat in Voorschoten is morgen van 9 tot 16 uur de jaarlijkse rommelmarkt van Exultate Deo. voorschoten brenda fiuppo De opknapbeurt van 156 wo ningen in de Voorschotense wijk Noord-Hofland kost wo ningbouwvereniging Zijl en Vliet ongeveer zeven miljoen gulden. Half april neemt de aannemer de 28 jaar oude com plexen aan de lan Evertsenlaan, Meppellaan. Van Kinsbergen- laan en Schramlaan onder han den. De werkzaamheden moe ten rond oktober zijn afgerond. De huur van de woningen gaat niet omhoog. De opzichter bezoekt elke woning en kijkt wat er moet ge beuren. In een onderhoudscon tract worden alle werkzaamhe den vastgelegd. De aannemer pakt in elk geval het voegwerk van de buitengevels aan. Daar naast krijgen ramen dubbelglas en nieuwe vensterbanken. In de gang en doucheruimte komen radiatoren. Bewoners krijgen verder een nieuwe centrale ver warming en toiletpot, een nieuw lavet en andere wastafels. Ten slotte worden de bergingen beter verlicht. Volgens voorzitter J. Duives- teijn zitten de huurders gemid deld drie weken 'in de rotzooi'. „Maar er zijn niet elke dag mensen in de woning aan het werk, hoor." Op twee informa tie-avonden zijn bewoners in gelicht over de werkzaamhe den. Volgens Duivesteijn rea geerden de huurders 'uitermate positief. ..Nee, ze hadden niet meer of minder klachten dan andere huurders. Maar deze fa celift is gewoon nodig." Van de zeven miljoen gulden is zo'n anderhalve ton bestemd voor de aanpak van de groen voorzieningen in de buurt. Wat er precies gaat gebeuren, hangt af van de wensen van bewoners en de gemeente. „Maar de kos ten van het groenonderhoud mogen voor de huurders niet omhoog gaan", stelt Duivesteijn als enige voorwaarde. Het groen komt pas in februari 1995 aan de beurt. De woningbouwvereniging wil proberen om een bijdrage uit de gemeentelijke subsidie- pot 'sociale vernieuwing' te krij gen. Ambtenaar C. Buijs denkt dat dit niet kan. omdat de pot jaarlijks 'maar een bescheiden bedrag van 50.000 gulden be vat'. „Dat zou een druppel op de gloeiende plaat zijn. Maar de gemeente is zeer benieuwd naar de plannen van de wo ningbouwvereniging. Als die eenmaal zijn uitgewerkt met ge meente en bewoners, kunnen we bekijken of de gemeente wil en kan bijspringen." besluit Buijs. ;front De verpleeghuizen Sint Elisabeth Gasthuishof in Leiden 11 en Van Wijckerslooth in Oegstgeest zien af van het (ge- deeltelijk) ontslag van negentien leerling-ziekenverzor- ukn|genden. >asca|l leiden/oegstgeest Onverwachts zijn enkele men sen in een ziekenhuis gaan wer- M' ken. Daarnaast leveren onge veer tien werknemers vrijwillig enkele uren arbeidstijd in. Hier mee is de overtolligheid in het personeelbestand verdwenen en kan het verpleeghuisbestuur de ontslagaanvragen verscheu- In maart werd bekend dat beide verpleeghuizen vijf men sen op straat wilden zetten. Daarnaast zouden veertien werknemers in urental achteruit gaan. Het bestuur moest deze maatregelen nemen, omdat het aantal personeelsleden anders groter zou worden dan begroot. Dit zou een onaanvaarbare ver liespost zijn, oordeelde het be stuur. Inmiddels is de situatie dras tisch veranderd. Momenteel heeft Van Wijckerslooth te wei nig mensen en het Gasthuishof nog steeds te veel. „Door men sen over te plaatsen, lopen bei de verpleeghuizen weer in de pas", aldus algemeen directeur j. de Soeten. Het arbeidsbureau in Leiden en de vakbonden Ab vaKabo en CFO zijn inmiddels op de hoogte gebracht. Vak bondsman R. van den Burg (Ab vaKabo) is 'blij verrast'. „Dit zijn precies de maatregelen die de vakbonden in een protocol met de verpleeghuizen hebben voorgesteld. Daarin vroegen we het bestuur onder meer om sti mulering van deeltijdwerk. Daarnaast wilden we dat de ver pleeghuizen contacten legden met collega-instellingen zodat de leerlingen daar wellicht aan de slag konden. Maar of zulke maatregelen ook effect hebben, weet je van tevoren nooit. Dat het nu wel is gelukt, is ontzet tend goed nieuws", aldus Van den Burg. Autokraker op zoek naar jassen oegstgeest Een autokraker had het woensdagnacht in Oegst geest voorzien op warme jassen. Twee auto's aan de Abtspoelhof brak hij open. Uit beide wagens haalde hij een jas en één van de auto's leverde ook nog een fotocamera op. Succes inbreker laat ontdekt warmond Dat een inbraak in de de Warmondse bibliotheek iets had opgeleverd, werd gistermiddag pas ontdekt bij het op maken van de kas. Er was een tekort van 200 gulden, 's Och tends was wel gezien dat een raam openstond en een binnen deur was opengebroken. Volksdansen voor 55-plussers voorschoten Een volksdans-instuif voor 55-plussers wordt morgenmiddag gehouden in De Boschbloem aan de B.S. van de Oyelaan 39 in Voorschoten. Aanvang 14.00 uur. Bingo en dansen bij 'Prinses Beatrix' leiden Speeltuinvereniging Prinses Beatrix aan de Schubertlaan in Leiden houdt morgen in het clubgebouw een gezellige avond met bingo en dansen. De Leidse artiest Erwin Hensing treedt op. Aanvang acht uur. Compromis tussen winkeliers en AH Het Leiderdorpse winkelcen trum Winkelhof blijft vanaf 1 mei langer geopend. Na een discussie van een jaar tussen Al bert Heijn en de overige winke liers, is een compromis bereikt door alle winkels op werkdagen een kwartier langer open te houden. Op vrijdag en zaterdag sluiten de middenstanders op de oude tijden. Zowel Ahold als eigenaar We- reldhave van het winkelcen trum pleitten voor verruiming van de openingstijden van 52 uur naar de wettelijk toegestane 55 uur, omdat de klanten daar aan behoefte zouden hebben. Ahold ondersteunde dat argu ment met een enquête die de grootgrutter in februari onder de klanten hield. Daaruit zou zijn gebleken dat de klanten langere openingstijden willen, hoewel Ahold geen cijfers van de enquête bekend wilde ma ken. De andere winkeliers in Win kelhof voelden oorspronkelijk niets voor de verruimde ope ningstijden, maar zijn deze week toch door de bocht ge gaan. Mogelijk heeft daarbij meegespeeld dat het ministerie van economische zaken heeft verklaard dat middenstanders in winkelcentra altijd de gele genheid moeten krijgen om de deuren langer open te houden, ook als de collega-winkeliers dit niet doen. Wereldhave en de stichting Winkelhof, waarin de winkeliers zijn verenigd, wilden vasthouden aan de uniforme openingstijden van het winkel centrum om verwarring voor de klanten te voorkomen. Daarom blijven de deuren op maandag tot en met donderdag tot kwart over zes open. Op vrijdag slui ten de winkels om negen uur en op zaterdag om vijf uur. We hebben schitterende replica's vervaardigd van commodes, boe kenkastjes en dressoires, gemaakt van het beste Kersehout. Met een zeer gedetailleerde antiekfinish af werking door de bijzondere houten lakbewerking. Hierdoor krijgt elk meubelstuk ook z'n bijzondere goudbruine kleur. Stuk voor stuk 'kopstukken' voor een warm interieur. Typisch Kooreman dus! ooi Leidse onderzoeker maant tot voorzichtig gebruik Elke dag een walkman op kan waarschijnlijk geen kwaad. „Maar als je het gevoel hebt dat je in een discotheek staat, moet je matigen en niet langer dan een halfuur per dag luisteren." Dat is het advies van gehoor- deskundige dr. Jan de Laat. hoofd van het Audiologisch Centrum van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL). „We weten nog niet veel van het schadelijk effect'van een walkman op het gehoor. Maar wat we wèl weten is dat lawaai altijd schadelijk is: als je het vo lume van de walkman zó kei hard zet dat het pijn doet, treedt er onherstelbaar gehoorverlies op. Dat kan meteen merkbaar zijn maar zich ook pas na jaren manifesteren. Als je niks doet dat lawaai niet beperkt, wordt het alleen maar erger." Deze week maakte het Leidse onderzoeksinstituut TNO Pre ventie en Gezondheid bekend dat steeds meer schoolkinderen regelmatig naar een walkman luisteren. Ruim de helft van 13- jarige leerlingen gebruikte in de week vóór het onderzoek een walkman, sommige 4- tot 6-jari gen luisteren dagelijks naar het het apparaat. De TNO-onder- zoekers hebben nog niet onder zocht hoe schadelijk het gebruik van een walkman voor het ge hoor is. Als audioloog weet De Laat alles van het gehoor: hij meet de kwaliteit van onze oren met speciale apparatuur. Dagelijks krijgt de onderzoeker zowel ou Audioloog J. de Laat waarschuwt voor te luide walkman-muziek: „Als je het gevoel hebt datje in een discotheek staat, moetje matigen en niet langer dan een half uur per dag luisteren." foto loekzuyderduin de als jonge mensen op het spreekuur die met gehoorpro blemen kampen. „Onherstelba re gehoorschade is bijna altijd het gevolg van blootstelling aan lawaai. De mensen die hier ko men, kunnen niet goed meer functioneren. En dat komt heus niet altijd door heel veel lawaai, een klein beetje gedurende lan gere tijd kan al schadelijk zijn. Slechthorenden kunnen geen vergaderingen meer bijwonen en gaan niet meer naar feestjes: ze raken in een isolement. Hoe- Volgens De Laat zijn er wel wel er ongeveer 300.000 Neder- normen voor geluidsoverlast op landers zijn met een gehoorap- het werk. „Fabrieksarbeiders paraat zijn er naar schatting mogen volgens de Wet Geluids- zo'n twee miljoen slechthoren- hinder niet langer dan 8 uur den. Het is een verborgen ziek- worden blootgesteld aan 85 de- te." cibel lawaai. Als dat wel ge beurt, kan je binnenoor bescha digd raken. In dat binnenoo zitten 30.000 trilhaartjes er haarcellen die een geluidstril ling doorgeven aan zenuwen Die zenuwen geven dat signaal vervolgens door aan de herse nen, die het vertalen in geluic Als een aantal trilhaartjes kapot gaat door overbelasting, kan dat signaal ook niet meer worden doorgegeven. Dat gehoorverlies is niet meer te herstellen omdat die 30.000 haarcellen in het bin nenoor samen kleiner zijn dan één centimeter: te klein om te opereren." Het geluid van 85 decibel is niet erg hard: het is te vergelij ken met een flink drukke ver keersweg. De Laat: „In een dis cotheek heb je al te maken met een geluidsbelasting van 120 decibel. En een gemiddelde koptelefoon haalt dat ook. Als kinderen een paar uur per dag hun walkman zó hard zetten, is dat genoeg om het oor onher stelbaar te beschadigen. Dat gaat vaak geleidelijk: eerst val len de hoge tonen weg. Dat merk je niet altijd. Het hangt af van de gevoeligheid van je ge hoor. daarmee kun je de schade compenseren. Maar die sluime rende achteruitgang is uiteinde lijk funest voor je gehoor. Wij raden disc-jockeys daarom aan hun gehoor in elk geval jaarlijks te laten testen." „Als je de pijngrens benadert, als het geluid echt pijn doet. ben je te ver gegaan. Dat is heel schadelijk. Daarom zeg ik: wees voorzichtig. Luister, maar met Bezwaarschrift bewoners afgewezen leiden roderick de smit De jaarlijks kermis Leiderdorp wordt ook dit jaar op de Laan van Ouderzorg gehouden. Een door buurtbewoners ingediend Kies ie nè de HAVO. VWO I v iaar HEAO voor een kaderfunctie ir het bedri|fsleven of een baan in de accountancy, denk dan eens aan onze kort-HBO part-time opleiding SPD m 14 of 20 maanden. accountancy fo Met studiefinanciering en OV-jaarkaarl 3 In 14 maanden voor alle modulen SPD 3 In 20 maanden opleiding met marte ling. computerboekhouden en een stageperiode van 5 maanden bi| accountantskantoor «Manlui 3-5 Pd 115.2400 AC Alptal i/i Rijn Vraag studif 'lormal- Tf :T720 bezwaarschrift is door gemeen te na advies van de commissie beroep en bezwaar afgewezen. Daarbij heeft de gemeente wel bepaald dat de herrie van de kermis minder moet zijn. De muziek moet daarom een uur voor sluitingstijd zachter gezet worden en het laatste half uur zelfs uitgezet. De kermis, die elk jaar in de week voor koninginnedag ge houden wordt, staat al enkele jaren ter discussie. In december vorig jaar werd een voorstel om de kermis definitief op de taan van Ouderzorg te houden met een krappe meerderheid door de gemeenteraad aangenomen. D66, PvdA en Groen Links von den toen dat de kermis moest rouleren om de bewoners van de Laan van Ouderzorg niet al leen voor de overlast te laten opdraaien. De buurtbewoners hadden in hun bezwaarschrift de voorkeur uitgesproken voor een kermis in sportpark De Bloemerd, maar de Leiderdorpse raad vindt deze plek te ver buiten het centrum liggen. Een andere plek die de bewoners voor de kermis aan wezen, het terrein Hoogmadc- seweg/Acacialaan, is volgens de organiserende Oranjevereniging te drassig en daarom ook afge keurd. Een derde locatie, de Van Diepingenlaan, is afgewezen omdat de kermis dan dichter bij de woningen zou komen te staan en de overlast daardoor niet zou afnemen. voorschoten Het groot onderhoud van de rioleringen in de Pauwenstraat in Voorschoten is deze week begonnen. De winkeliers dragen de puinhoop gelaten. Paul Vierling kapsalon: „Het moet toch gebeuren en de klanten kunnen de winkel nog steeds bereiken. Alleen kunnen ze niet voor de deur parkeren. Dat is wel vervelend." foto loek zuyderduin

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 15