Teleurstelling over 'Europese Kerken' Ernst vervangt al twee jaar zichzelf m Kerk Samenleving Eerste imam bij Haags psychiatrisch ziekenhuis Kerken willen actie Kooijmans tegen verdrukking in Pakistan VRIJDAG 15 APRIL 1994 KORTWEG Sing-in In de grote zaal van het Ma- ranathacentrum aan de Poolster in Katwijk wordt vanavond een 'Sing in'-bij- eenkomst met opwekkings liederen gehouden. Van veel van deze liederen ligt de oor sprong in de psalmen uit de bijbel. Voor de muzikale be geleiding zorgt het combo Praise One' en ook het CJV- koor 'Mare Canto' werkt mee aan deze bijeenkomst, die begint om 20.00 uur. Jeug- douderling Johan Verloop en dominee B.H. Weegink ope nen en sluiten de avond. Symbolen (1) Het 'Knooppunt' voor jonge ren pastoraat en diaconaat aan de Oude Rijn 44b in Lei den organiseert op drie maandagavonden een cursus over de betekenis van uni versele symbolen. De eerste bijeenkomst is (komende) maandag 18 april en er zijn nog enkele plaatsen vrij. On der leiding van Annelies Moerings wordt met name gesproken over de symbolen zoals die gebruikt worden in sprookjes, mythen en de godsdienst. Deelname aan de drie cursusavonden, die beginnen om 19.45 uur en duren tot 21.45 uur, kost 25 gulden. Voor het volgen van een 'losse' bijeenkomst moet een tientje worden betaald. Voor opgave en meer infor matie kan worden gebeld met 071-120070 (inspreken op het antwoordapparaat is al voldoende). Symbolen (2) Voorafgaande aan de eerste cursusavond wordt aan de Oude Rijn 44b komende maandag ook weer een maaltijd 'Op water en brood' gehouden, uit solidariteit met mensen 'die het minder hebben dan wij'. Van 18.00 tot 19.30 uur is Annelies Moerings bij de maaltijd te gast. De twee activiteiten (de maaltijd en de cursus) kun nen onafhankelijk van elkaar worden gevolgd. Oecumene Door de commissie oecume nische diensten van de Raad van Kerken in Alphen wordt zondag in het Dorpshuis van de Hooge Burch, Spoorlaan 19 in Zwammerdam, een oe cumenische viering van Woord en Tafel gehouden. Het thema van de dienst, die begint om 11.00 uur, is 'Jona en Ninevé'. Voorganger is pastoor I. Delhaas. Iedereen is welkom. Bijbel te kijk De expositie 'Bijbel te Kijk' is tot 28 april te bezichtigen in de Dorpskerk van Voorscho ten. De tentoongestelde doe ken worden in Indonesië ge bruikt bij bijbelgroepen en il lustreren als het ware de bij belverhalen. De expositie is vrij toegankelijk rond de da gelijkse activiteiten in de kerk, die verder ook open is op de vrijdag (de marktdag) van 11.00 tot 14.00 uur. De tentoonstelling 'Bijbel te Kijk' wordt op 29 april opgevolgd door de Oranje-expositie rond 30 april. Rob Favier De zanger, gitarist, liedjes schrijver en cabaretier Rob l avier treedt vanavond op in het Dorpshuis van Hazers- woude-Dorp. De organisatie van dit concert is in handen van het Evangelisatie Team, het activiteitenorgaan van de gezamenlijke evangelisatie commissies van de plaatselij ke hervormde en de gerefor meerde kerk. Jongeren vanaf 15 jaar zijn welkom. De toe gang is gratis en het concert begint om 20.30 uur. 'Konferentieverspreidt persberichten Servisch-Orthodoxen De Gereformeerde Kerken in Nederland (GKN) zijn 'bit ter teleurgesteld' over het feit dat de Konferentie van Eu ropese Kerken (KEK) zonder commentaar persberichten van de Servisch-Orthodoxe Kerk heeft verspreid. militairen en het bestaan van Servische concentratiekampen ontkend. In zijn antwoord aan de GKN schrijft secretaris Jean Fischer 'dat het niet het beleid van de KEK is commentaar te geven op verklaringen van lid kerken als zij erom vragen deze te verspreiden'. De KEK heeft wel een eigen Dit blijkt uit correspondentie tussen de GKN en de KEK die bij de stukken voor de komende vergadering van de gerefor meerde synode is gevoegd. De Servisch-Orthodoxe Kerk had in persberichten onder meer de verkrachtingen door Servische verantwoordelijkheid, schrijft dr. L.J. Koffeman, secretaris oe cumene van de GKN, en moet zich niet ertoe beperken slechts spreekbuis van de kerken te zijn. Het gaat om de vraag of lid kerken alles kunnen zeggen of ontkennen zonder dat dit con sequenties voor hun betrekkin gen met de KEK heeft. Het is onvermijdelijk dat binnen de KEK de wijze wordt besproken waarop de Servisch-Orthodoxe Kerk haar verantwoordelijkheid ziet. Psychiatrisch ziekenhuis Ro zenburg in Den Haag heeft als eerste psychiatrische instelling in Nederland een imam in dienst genomen. De directie van het ziekenhuis beslist na een proefperiodevan drie kwart jaar over een vaste aan stelling van imam Abdullah Haselhoef. De patiënten van Rozenburg - in totaal ongeveer zeshonderd - zijn voorname lijk afkomstig uit Den Haag, waar ongeveer 25 procent van de bevolking allochtoon is. „Hetzelfde percentage al lochtonen vind je terug in ons patiëntenbestand", aldus di recteur R. Pasanea. Dé al lochtone patiënten willen an dere geestelijke verzorging dan door de beschikbare pastores of de humanistisch raadsman gegeven kan worden. Afrika-synode: oproep tot vrede in Rwanda VATICAANSTAD De bisschoppen op de Afrika- synode hebben de strijdende partijen in Rwanda opgeroepen de gevechten te beëindigen en met vredesonderhandelingen te beginnen. In een gezamenlijke verklaring vragen de ruim 300 Afrikaanse bisschoppen aan de strijdende partijen in Rwanda de wapens neer te leggen om zo een 'einde te maken aan de wreedheden en moordpartijen'. Vlaming genoemd als opvolger van bisschop van Breda BREDA JAN REUNDERS/GPD Bisschop H.A. Ernst van Breda vierde onlangs temidden van zijn medewerkers zijn 77ste ver jaardag. In het bisschopshuis in Breda brachten zij 's middags een heildronk uit op Ernst, die na zijn ontslag op 5 mei 1992 formeel 'apostolisch admini strator' van het bisdom is. (In)gewijden houden er reke ning mee dat de benoeming van een opvolger niet lang meer op zich zal laten wachten. Dat de Bredase bisschop nog zo lang 'nadient' wordt in hoofdzaak aan twee redenen toegeschreven. De eerste is dat de opvolgingsprocedure ruw is verstoord door het plotselinge vertrek van zijn collega-bis schoppen Gijsen (Roermond) en Bar (Rotterdam). Aan hun opvolging gaf Rome uitdrukke lijk voorrang. Met de in zijn bis dom zeer geziene Ernst zat het in Breda nog wel snor, zo werd geredeneerd. De tweede reden is dat kardi naal Simonis - niet altijd even gelukkig in de beheersing van crises - zijn wijze en behoedza me 'rechterhand' Ernst juist in deze periode van onderbezet ting in het bisschoppencollege beter kon gebruiken dan ooit. En Ernst zelf maakte er intussen geen geheim van zijn werk nog best enige tijd te willen voort zetten. Augustus vorig jaar leek er een ernstige kink in de kabel te komen toen de Bredase bis schop werd getroffen door een lichte hartaanval. Maar Ernst herstelde daar snel en goed van en heeft al lang weer alle rem men losgegooid. Zijn agenda is weer even overvol als zij altijd geweest is. „Hij heeft als van ouds weer een zevendaagse Bisschop H.A. Ernst heeft als vanouds weer een zevendaagse werkweek. werkweek", vat zijn woordvoer- tal namen van mogelijke opvol der J.lVillems samen. gers, gelijkelijk verdeeld over Ingewijden rekenen er inmid- 'interne' kandidaten en kandi- dels wel op dat zijn opvolging daten van buiten het Bredase nu eerder een kwestie van we- diocees. Aan deze lijst worden ken dan van maanden is. Al met het voortschrijden van de vanaf zijn formele ontslag in tijd in het (clericale) geruchten mei 1992 circuleert een twintig- circuit naar hartelust namen toegevoegd, zoals er ook weer geschrapt worden. Zo valt de laatste tijd met eni ge hardnekkigheid de naam van prof. dr. E. Henau, hoogleraar pastoraaltheologie aan de Uni versiteit voor Theologie en Pas toraat in Heerlen. Deze 56-jari- ge expert op het gebied van de homiletiek (preekkunde) zou uitstekend passen in veler pro fiel, nu de Nederlandse kerkpro vincie meer dan ooit behoefte heeft aan 'bruggenbouwers', die de steeds groter wordende kloof met het ook nog eens afkalven de kerkvolk willen èn kunnen overbruggen. De in het Vlaamse Erwetegem geboren Henau staat bekend als een man die de confrontatie met het grote publiek niet schuwt, integendeel. Hij is lid van de programma adviesraad van de IGtO en vanaf 1992 is hij directeur-generaal van de Ka tholieke Televisie en Radio Om roep in Brussel, die religieuze en sociaal-culturele program ma's produceert, die uitgezon den worden op de BRT-televi- sie. Ook was hij geruime tijd één van de vier leden van de bisschoppelijke commissie voor de sociale communicatiemid delen. De Bredase vicaris-gene raal L. Aerden (uit Roosendaal) maakte ook deel uit van die commissie, die toen onder voorzitterschap stond van de Rotterdamse bisschop Bar. Het Nederlandse episcopaat zou in Henau een uitstekend media bisschop hebben, zo wordt ver ondersteld. Het zou ook niet uniek zijn als er een buitenlander tot bis schop in Nederland wordt be noemd. De huidige hulpbis schop van Haarlem, J. Lescrauwaet, is eveneens een Vlaming. In Breda wachten ze de ontwikkelingen rustig af. „Ik heb het gevoel dat de geruch tenmachine buiten het bisdom harder draait dan erbinnen. Wij weten dat speculeren geen en kele zin heeft", meent Willems. Minister Kooijmans van buiten landse zaken moet bij de Pakis taanse regering aandringen op stopzetting van de discriminatie van christenen in dat land. Dit schrijven de Gereformeerde Kerken in Nederland in een brief aan de minister. De op roep wordt ook onderschreven door de Nederlandse Hervorm de Kerk en de Evangelisch-Lu therse Kerk. Aanleiding voor de oproep is de moord op een Pakistaanse christen. Manzoor Masih werd begin april door moslim-funda mentalisten doodgeschoten, toen hij het gerechtsgebouw in Lahore verliet. Hij werd ver dacht van het overtreden van de wet op de godslastering. Deze wet stelt de doodstraf op beledi ging van de Koran of de profeet Mohammed. Hoewel de overheid nog geen doodvonnissen heeft uitgespro ken op grond van overtreding van de wet, hebben de funda mentalisten in het land vier mensen gedood die verdacht werden van belediging van de islam. „Onze klacht is dat de fundamentalisten in Pakistan het recht steeds meer in eigen hand nemen", vertelt coördina tor A. Mook van de Azië-sectie van de gereformeerde deputa- ten voor zending en wereld- diakonaat. Volgens Mook wor den de vier miljoen Pakistaanse christenen, zowel protestanten als katholieken, momenteel zwaar gediscrimineerd. Mook heeft vorige week gesproken met een Pakistaanse parlemen tariër die in Nederland op be zoek was. „Hij deed de moord op de vier christenen af als een incident." Paus noemt slotdocument komende bevolkingsconferentie 'amoreel' VATICAANSTAD CIC-R Paus Johannes Paulus II heeft het ontwerp voor het slotdo cument van de komende we reldbevolkingsconferentie amoreel genoemd. De paus bekritiseert vooral de passages over gezin, voortplanting en abortus. Juist ip het door de VN uitgeroepen internationale jaar van het gezin vindt de paus dat de staten het gezin beter moeten beschermen. In het slotdocument voor de bij eenkomst in september te Cai ro wordt een volstrekt indivi dualistisch beeld van het gezin geschetst. Het huwelijk lijkt wel een gepasseerd station, klaagt de paus. Nog erger is volgens hem het voorstel abortus helemaal vrij te geven. BEROEPINGSWERK NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Benoemd: tot voorganger van de her vormd gereformeerde evangelisatie te Driedorp G. Bijkerk, wonende te Slie drecht, die deze benoeming heeft aangenomen. Aangenomen: naar Zwijndrecht: C. Haasnoot te Haamstede en Seroos- kerke(S). GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Maarn: drs. E. Baljet te Beverwijk. DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON go£t>. vERPrtC HTE. 0MDAT 0 PAN ZO GRAAG lA/iLTOV/ER WINTEREN IN DB GEVANGEN is... HOERA DE KEU6 WïNTER. BiNNEN! GRATIS VOUPENSiON HOERA HOERA HOEÏRA ACH ER iS NIET VEEL VOOR NODiG OM EEN WETSOVERTREPER GeujKKiG TE MAREN.... Uitgave van Dagbladuitgeverij Damiate bv. DIRECTIE: B M Essenberg, C.P Arnold (adj), HOOFDREDACTIE: Jan-Geert Majoor. Frans Nypels, Henk van der Post (adj) OMBUDSMAN R D Paauw, tel. dag. 9 30- 1 uur 071 -356215, of per post. HOOFDKANTOOR: Rooseveltstraat 82,23 Telefoon071-356356. ADVERTENTIES Telefoon071 -143545 ABONNEMENTEN Tel 071-128030 bij v( per kwartaal per jaar 329,30 VERZENDING PER POST Nederland per kwartaal 125,50 overige landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/mvrij. 18.00-19 30 uur, zat. 10.00-12.00 uur. Tel 071-143 85,55 84.55 BTW) 29,30 84,55 328,30 HET WEER Depressiegewoel On di Het voorbijtrekken van een depres sie levert in ons land in de meeste gevallen een voorspelbare volgorde van weersverschijnselen op. Een krimpende wind kondigt in eerste instantie de frontale wolkenband aan, waaruit het na verloop van tijd vaak urenlang onafgebroken re gent. Na de passage van het fron tensysteem belanden we niet zel den in koude en onstabiele lucht met een bonte afwisseling van op klaringen, stapelwolken en buien. Dit geldt natuurlijk alleen als het gaat om een normale Atlantische depressie, die ongeveer van west naar oost koerst. Nu een groot hogedrukcentrum op de oceaan de gebruikelijke trekrou- tes van deze lagedrukcentra blok keert, zien we op de weerkaart te gendraadse bewegingen. De situa tie van gisteren liet een spiegel beeld zien van het normale pa troon. Eerst lagen we in de koude lucht aan de 'achterkant' van een depressie bij Zuid-Zweden. In gu re, onstabiele lucht moest vooral de westelijke kuststrook met regen en hagelbuien afrekenen, maar tussendoor was er eerst ook nog wel af en toe zon bij 9 graden. La ter op de dag schoof de frontale wolkenband via de achterdeur van noordoost naar zuidwest over het land, waarbij continu regen het HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met zaterdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Perloden met zon en droog. In oost-Engeland kwik terugdreef naar een kille 5 graden. 11 April koude-stijl liet zich dus weer, nadrukkelijk gelden, maar met dej komst van het weekeinde n de lagedrukgebieden op het Eu- ropese continent even een rustpaj ze. De wind komt nu meer uit de noordoosthoek, waarbij de lucht grotendeels van over land wordt bussen aangevoerd. Daarbij boekt het kw'f^—- op zaterdag een paar graden wmsL R- 12 tot 14 graden met bovendien "el een paar uur zon. Zondag heeft senaar zich bij Genua een omvangrijke dcische pressie gevormd. Na Duitsland isyoortg nu de zuidzijde van de Alpen aanin san de beurt voor een flinke portie heIchool meiwater. Het neerslaggebied lDrogrc komt naar het noorden, maar waaiflerjai schijnlijk reikt de regen niet verde1 dan de zuidelijke provincies, al- PP thans, zo ziet het er nu naar uit. Dp-m~e noordoostenwind trekt behoorlijk (Shell aan, maar zolang het droog blijft jjOman de temperatuur op een redelijk iderlar peil. Het Op wat langere termijn lijken de ,|een j kansen op echte voorjaarswarmte|Qen niet groot. De atmosfeer behoudt de huidige voorkeurspositie met T hoge druk op de oceaan en depresjV00. siegewoel boven het continent. Deder'ai daarbij behorende windrichting ldie in staat e Ierland en Schotland wol kenvelden en plaatselijk wat regen. Maxima van 8 graden langs de Engelse oostkust tot 12 in Ierland. België en Luxemburg: Wolkenvelden, ook af en toe zon en plaatselijk wat regen. Middagtempera- tuur ongeveer 10 graden. Noord- en Midden-Frank- Wolkenvelden, ook af en toe zon en enkele versprei de buien, mogelijk met onweer. Vrij koud met Vandaag in het noorden zonnig, in het zuiden meer bewolking en in de Algarve een enkele regen- of on weersbui. Morgen overwegend zonnig, langs de westkust bij Porto mogelijk ook wolkenvelden en kans op een bui. Mid- dagtemperatuur ongeveer 20 graden, morgen in het noorden enkele graden la- Madera Wolkenvelden, ook nu en dan zon en overwegend droog. Maximumtempera tuur omstreeks 18 graden. Spanje: Aan de Golf van Biskaje wolkenvelden en af en toe regen. Elders perioden met zon en overwegend droog, maar aan de Costa's in het oosten, en vandaag ook in het zuiden meer bewolking en enkele re gen- of onweersbuien. Middagtempera- tuur in het noorden rond 12 graden, aah de Costa's Gemiddeld over Nederland Neerslagkans Minimumtemp. Middagtemp. 30 ken WEERRAPPORTEN Canarische Eilanden: Droog en perioden met zon. Middagtem- peratuur aan de zuidstranden rond 25 Marokko: Westkust: Wisselend bewolkt en in het noorden bij Tanger kans op een bui. Middagtemperatuur ongeveer 18 gra den. Tunesië: Half tot zwaar bewolkt en vooral van daag af en toe regen of ZATERDAG 16 APRIL 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.39 Zon onder 20.35 Maan op 09.38 Maan onderOl.li Waterstanden Katwijk Hoog water 07.09 19.22 Laag water 02.55 15.15 Weerrapporten 14 april 20 u omstreeks 20 Peelen regen „raden Eelde regen Zuid-Frankrijk: JJ!™" !2Lbe" Tamelijk veel wolkenvelden en enkele Rot1efjam [JL verspreide buien. Aan de zuidkust ook- Twen(e rggen geregeld zon. Middagtemperatuur rond viissioger regenbui 10. langs de Middellandse Zee ongeveer Maastricht onbew 15 graden. Aberdeen waar bei Mallorca en Ibiza: Athene rwaa'bev Af en toe zon, maar vooral morgen ook Barcelona zwaar be. enige tijd regen, mogelijk ook onweer. Berlijn zwaar oei Koel met nïiddagtemperatuur ongeveer Boedapest lichtbew 16 graden. Bordeaux half bew Italië: Brussel half bew In het algemeen tamelijk veel bewolking cyPrus onb«v'- en perioden met regen, hier en daar ook Dublin onbew onweer. Plaatselijk valt veel neerslag. 7ank,urt "ch,bew Vandaag waait in het zuiden de Sirocco, *8®" Middagtemperatuur van ongeveer 15 8®. graden in het noorden tot 23 plaatselijk tb onbew w 10 10 3 0.1 Corsica en Sardinië: Half tot zwaar bewolkt en af en toe r gen, mogelijk ook onweer. Maxima oi geveer 18 graden. Locarn Griekenland en Kreta: Londer Vrij zonnig, in het noordwesten ook wol- luxemi kenvelden en kans op een regen- of on- Madrid weersbui. Vooral langs de westkust Malaga steekt een stevige zuidelijke wind op. Ma!lor[ Middagtemperaturen oplopend naar 22 ^alta tot 27 graden. J*" Turkije en Cyprus: Droog en veel zon. Temperaturen in de 0 middag rond 24 graden. p Duitsland: Pra„ Wolkenvelden. Vandaag vooral in het Rome zuiden kans op wat regen en morgen ook split in het oosten. In hoger gelegen delen stockh gaat de regen tussen 1000 en 1500 Warscf meter over in sneeuw. Middagtempera- Wenen turen rond 12 graden. Zwitserland: Zurich Overwegend bewolkt en af en toe regen; Bangkc boven 1200 lot 1600 meter al en toe 8»™ sneeuw. Maximumtempeiaturen in de ya*abl dalen uiteenlopend van 10 in het noor- Johanr den en westen tot 16 graden in het zuid- LosAf) Oostenrijk: JJewYi Meest bewolkt en van tijd tot tijd regen, Te!Avi die tussen 1500 en 2000 meter over- Tokyo gaat in sneeuw. Middagtemperaturen T0ronti variërend van 10 graden in de dalen van Tunis Tirol tot 16 graden in de omgeving van Vancw Las Palmas licht bew. no 4 17 3 00 w3 10 6 2.1 :o 12 24 8 0.0 Wenen.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 14