Lubbers valt PvdA aan „Ik wil nü weten wat het saldo op m'n girorekening oëp Binnenlandse Zaken: IJBVD-regeling deugt Binnenland Zeehond weer terug naar de vrijheid 'Grafici niet langer verplicht vakbondslid' 'Wij ouderen willen een stem, en die zullen we krijgen ook' IS. M£> DONDERDAG 14 APRIL 1994 'Niet korten op ontwikkelingshulp' den haag Een grote meerderheid van de kiezers (84 procent) wil onder geen bezuinigingen op ontwikkelingshulp, maar wel vindt een groot deel van hen dat er meer ontwikkelingsgeld naar het i voormalige Oostblok mag of besteed mag worden aan de op vang van asielzoekers. Dat blijkt uit een enquête van de ontwik- kelingsorganisatie NCO. De gedachten binnen CDA en WD om I in een volgend kabinet een staatssecretaris op Ontwikkelingssa menwerking te zetten kan maar weinigen bekoren. Driekwart van de ondervraagden wil op die post een minister houden. Raad mag burgemeester 'ontslaan' den haag De gemeenteraad krijgt het recht een burgemeester aan te bevelen voor benoeming en ontslag. De minister houdt het laatste woord, maar zal slechts vanwege 'zwaarwegende' re denen van de aanbeveling van de gemeenteraad afwijken. Met deze versterking van de positie van de gemeenteraad komt mi nister Van Thijn van binnenlandse zaken tegemoet aan de wens de Tweede Kamer. Van Thijn zal, als de Kamer met zijn voorstel instemt, zo snel mogelijk de gemeentewet aanpassen. Douane vindt cocaïne in Vlissingen VLissiNGENDe Vlissingse douane heeft dinsdag tijdens een routi necontrole ruim negen kilogram cocaïne aangetroffen in een loods met een straatwaarde van ongeveer negen ton. In verband met de vondst zijn gisteren een 36-jarige Rotterdammer en een 58-jarige Surinaamse aangehouden. De cocaïne zat verpakt in dozen vis in een koelcontainer, die was verscheept vanuit Para maribo. Op 23 maart werd in Vlissingen ook al vijftien kilogram cocaïne aangetroffen in een lading vis uit Suriname. De politie weet niet of er een verband bestaat tussen beide zaken. Hengeloër op sterven door rattengif hengelo» Een 40-jarige Hengeloër verkeert in levensgevaar om dat hem de afgelopen maanden regelmatig een geringe dosis rattengif is toegediend. Waarschijnlijk is het gif aan zijn eten en drinken toegevoegd. De politie zoekt de dader in de naaste om geving van het slachtoffer. De persofficier van justitie wil niet zeggen of er een verdachte is aangehouden. De medewerker van een garagebedrijf werd enkele weken geleden met verlammings verschijnselen opgenomen. Eerst bestond het vermoeden dat de man onwel was geworden door schadelijke stoffen die vrijko men in een garage. Nader onderzoek wees uit dat de man rat tengif Doofstomme vermoord in Moordrecht moordrecht In het Westeinde-ziekenhuis in Den Haag is giste ren een 31-jarige man uit Moordrecht overleden. Hij werd dins dag zwaar gewond in zijn woning aangetroffen. Waaraan de man precies is gestorven, wil de politie niet zeggen, maar ze gaat uit van een misdrijf. Ongeveer 25 politiemensen werken aan het onderzoek. ben 'Geen reden tot wetswijziging or i het Nederland ziet geen enkele aan- leiding de wettelijke regeling rso- over de BVD te veranderen. Dit n- zegt een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse za- pe- ken naar aanleiding van het be tter kend worden van een zeer kriti- op de sche uitspraak van de Europese iar Commissie voor de Rechten van ï- de Mens. n te- Zoals gisteren gemeld stelt de niet Europese Commissie voor de r de Rechten van de Mens zich op e- het standpunt dat Nederlandse •en burgers te weinig controlemo- iring gelijkheden op de BVD hebben, vlaar Nederland schendt het 'Euro- 'el pees verdrag tot bescnerming es- van de mens en de fundamen ten- tele vrijheden', zo wordt gezegd. De commissie deed uitspraak in een geval dat speelde in de I tijd dat een 'oud' Koninklijk Be sluit gold. Per 1 februari 1988 is Ier echter de 'Wet op de inlichti- gen- en veiligheidsdiensten' (WIV). Binnenlandse Zaken be strijdt dat de door de Commis sie gesignaleerde wettelijke ge breken ook in de nieuwe wet voorkomen. ,,De WlV heeft deze gebreken niet", aldus de woord voerder, ,,de burger heeft op een behoorlijke manier vol- i doende waarborgen." j WD-kamerlid Dijkstal is een Excuses FNV 0 over 'maffia allochtonen' AMSTERDAM ANP Voorzitter Van der Weg van de Industriebond FNV heeft zijn excuses aangeboden aan het Nederlands Centrum Buiten landers (NCB) over een artikel in Kaderbreed, het blad voor FNV-kaderleden. Daarin stond te lezen dat de organisaties voor buitenlanders, het NCB voorop, allochtonen teveel voortrekken. In het gewraakte artikel, waarvan gisteren in deze krant melding werd gemaakt, werden allochtonenorganisaties om schreven als 'allochtonenmaffia, die sterk de neiging hebben om buitenlanders dood te knuffe len'. Achteraf stelt Van der Weg dat deze passage een absoluut verkeerde indruk geeft en niet geschreven had mogen worden. Hij stelt dat organisaties als het NCB van 'grote betekenis' zijn om tot een rechtvaardige sa menleving te komen. Het is niet de eerste keer dat de Industriebond FNV in de be langstelling komt te staan na uitspraken over 'allochtonen. Van der Weg sprak enige tijd ge leden zijn twijfels uit over posi tieve discriminatie. Voorzitter Stekelenburg van de overkoepe lende FNV bestreed dat destijds heftig. Terschelling Een jonge grijze zeehond kijkt nog wat verbaasd om zich heen voor dat hij het ruime sop kiest. Samen met twee andere zeehonden werd het dier gis teren vrijgelaten in de Waddenzee tussen Vlieland en Terschelling. De dieren zijn af komstig van de zeehondenopvang Ecomare op Texel. Afgelopen winter waren ze ver zwakt op het strand aangetroffen. De grijze zeehond is anderhalf keer zo groot als een gewone zeehond. De dieren werden vrijge laten in het zicht van hun soortgenoten, een kolonie van tweehonderd dieren w, onder dertig jongen. foto martijn de D66 maakt hard punt van referendum PvdA bezuinigt veel te weinig' 'beetje verbaasd' over de uit spraak van de Europese Com missie. „Ik denk niet dat de Commissie gelijk heeft." Vol gens Dijkstal kan de Nederland se burger die klachten heeft over de BVD in principe zijn ge lijk halen. „Door de bank geno- „Ik ben wel benieuwd uitspraak", aldus de WD'er, „het is typisch materiaal om in een volgend debat te gebrui ken." Aanleiding voor directe stappen ziet Dijkstal niet. ,Als de Commissie dit vindt, zal er maar een rechtszaak uit moeten voortvloeien." D66-woordvoerster Schelte- ma benadrukt dat haar partij er de afgelopen vier jaar op heeft aangedrongen de parlementaire controle op de BVD 'zwaarder aan te zetten'. „Het blijft na tuurlijk een moeilijk punt. Aan de ene kafit moet de dienst in het geheim kunnen werken, maar aan de andere kant moet de openbaarheid zo groot mo gelijk zijn." Het kamerlid van D66 zegt dat de uitspraak van de com missie haar goed uitkomt. „Over de algemene regeling is het laatste woord nog niet ge zegd. Deze uitspraak zal daar zeker een rol bij gaan spelen." D66 komt volgende week met een initiatiefwet om volksraad plegingen in gemeenten en pro vincies mogelijk te maken en zal daarvan een hard punt ma ken bij de komende kabinets formatie. Van een breekpunt wilde Van Mierlo gisteren niet spreken tijdens een gastcollege aan de Universiteit van Amster dam, maar het zal wel een 'zeer belangrijke rol spelen'. Het referendum is een van de stokpaardjes van de Democra ten. Van Mierlo wil drie soorten volksraadplegingen, waaronder één op landelijk niveau dat be sluiten van het parlement kan terugdraaien (zoals over de Be tuwelijn of de uitbreiding van Schiphol). Daarvoor is echter een zeer tijdrovende wijziging van de Grondwet nodig zodat zo'n landelijk referendum op zijn vroegst na de verkiezingen van 1998 kan worden inge voerd. In de tussentijd wil D66 ech ter in gemeenten en provincies mogelijk maken dat burgers een zogenoemd 'raadgevend refe rendum' kunnen afdwingen. Na inzameling van een bepaald aantal handtekeningen moet dan de bevolking om haar me ning worden gevraagd over ge meentelijke of provinciale be slissingen. Als derde vorm wil D66 een 'raadplegend bestuursreferen- dum'. Daarin neemt het provin cie- of gemeentebestuur zelf het initiatief om de bevolking te raadplegen. De PvdA is naar zijn zeggen voor het idee ge wonnen en het CDA staat er volgens hem niet langer geheel afwijzend tegenover. De WD is echter vierkant tegen. De PvdA bezuinigt onvoldoende om lastenverlichting mogelijk te maken. Daardoor wordt de werkgelegenheid onvoldoende gestimuleerd. Met die kritiek heeft premier Lubbers gisteravond de aanval geopend op de coalitie partner. De minister-president zei te vrezen dat de PvdA met een 'zwenking naar links' van de 'stevige koers' van het kabinetsbeleid afwijkt. DEN HAAG GPD Lubbers stelde bij de officiële start van de CDA-verkiezings- campagne in Kerkrade dat zijn partij op dit moment meer overeenkomsten heeft op soci aal-economisch gebied met D66 dan met de PvdA. De pre mier prees Kok 'en zijn ploeg', maar vond het verkiezingspro gram van de PvdA reden geven tot 'bezorgdheid'. In een vraag gesprek met De Telegraaf zegt Lubbers vanmorgen zelfs dat het kabinet gevallen zou zijn als Kok deze koers eerder had inge zet. Nieuwe ingrepen in de WAO acht Lubbers wel mogelijk met hulp van D66 en de WD. D66 staat net als het CDA achter de conclusies van de enquête- commissie-Buurmeijer. Die stelt voor de WAO alleen toe gankelijk te maken voor ar beidsongeschikten die voor ten minste tweederde zijn afge keurd. De PvdA wil geen nieuwe veranderingen in de WAO. De WD wil een ministelsel waarbij werknemers zichzelf vergaand moeten bijverzekeren. Lubbers zei overigens dat zijn 'hart krimpt' bij het WD-voor stel de bijstand voor alleen staanden t^rug te brengen van zeventig naar zestig procent van het netto-minimumloon. Gezien de opvattingen van D66 inzake criminaliteit, achtte Lubbers het zelfs tijd de 'krach ten te bundelen'. Hij riep D66 op niet langer aan te dringen op het schrappen van euthanasie uit het wetboek van strafrecht. PvdA-voorzitter Rottenberg wilde gisteravond nog niet rea geren op het offensief van Lub bers. Hij stelde slechts 'met be langstelling en ironie' kennis te hebben genomen van de uitval. „Maar we gaan ons er niet over opwinden, daar hebben we geen enkele baat bij en de kie zers zien het zelf ook wel". Mo gelijk zal PvdA-leider Kok van daag op de voorzet van Lubbers ingaan. D66 start zaterdag de campagne in Utrecht. CDA-leider Brinkman verze kerde de CDA'ers in Limburg opnieuw dat hij zo spoedig mo gelijk komt met een verklaring rond de aanvaarding van het den familiebedrijf. Volgens Brinkman heeft zijn achterban daar recht op. „Als ik vertrou wen van de kiezer vraag, dan moet ik ook aantonen betrouw baar te zijn", aldus Brinkman. Jaar cel geëist wegens ongeluk met vijf doden Wegens het veroorzaken van een ongeluk met vijf dodelijke slachtoffers is gisteren voor de rechtbank in Den Bosch tegen een 56-jarige beroepschauffeur uit Helmond (NB) een jaar cel geëist waarvan zes maanden voorwaardelijk. De man veroorzaakte in juni in Asten een botsing met zijn betonmortelwagen omdat hij doorreed bij een onoverzichte lijke voorrangskruising. De ver dachte vertelde de rechtbank dat hij de personenauto met de slachtoffers niet heeft gezien. In de auto zaten een gezin met twee kinderen uit het Limburg se Meijel en de ouders van de vrouw, in totaal zes mensen. Al leen het dochtertje van vijf overleefde het ongeluk. Vrouw bekent moord op huisvriend amsterdam gpd Een 27-jarige vrouw uit Heems kerk heeft gisteren bij het ge rechtshof in Amsterdam bekend dat ze op 7 april vorig jaar een 29-jarige plaatsgenoot en huis vriend heeft vermoord. „Ik heb zijn schedel ingeslagen en daar na zijn lichaam in stukken ge sneden", aldus de vrouw. Tot nu toe was aangenomen dat de 34-jarige vriend van de vrouw de gruwelijke moord op zijn ge weten had. Hij werd in augustus wegens doodslag veroordeeld tot negen jaar cel, de vrouw werd vrijgesproken. De man vertelde vrij snel na ontdekking van de moord dat hij de dader was geweest. Dit hield hij ook tijdens de rechts zaak vol. Nadat het vonnis was geveld, onthulde hij echter de ware toedracht. „Negen jaar zit ten is toch een beetje lang als je iemand niet hebt gedood", zei hij tijdens het hoger beroep. Volgens de vrouw trachtte de huisvriend haar te verkrachten, maar het Openbaar Ministerie vermoedt dat de man en de vrouw het slachtoffer met voor bedachten rade hebben ver moord om geld. Het gerechts hof besloot de zaak tot 15 juni aan te houden In afwachting van psychiatrische rapportage over de \touw. AMSTERDAM ANP De FNV-bond Druk en Papier houdt er rekening mee dat het verplichte vakbondslidmaat schap voor grafici op termijn wordt afgeschaft. Bij de bond, die vandaag begon met zijn congres, zijn nu 47.500 hoofd zakelijk grafische werknemers georganiseerd. De grafische in dustrie is de enige sector die een verplicht vakbondslidmaat schap kent. Omdat gemiddeld een kwart van de werknemers is georganiseerd, kan afschaffing van het verplichte lidmaatschap ingrijpende gevolgen voor de bond hebben. Druk en Papier FNV is dan ook op zoek naar nieuwe markten en noemt zich nu de bond voor informatiema kers: ook bewerkers van disket tes, beeldplaten en CD Roms mogen zich aanmelden. Voorzitter Van Tilborg zei het verplichte lidmaatschap niet zelf ter discussie te zullen stel len, maar „gezien de grote ver anderingen in de grafische be drijfstak zal de discussie vanzèlf ontstaan. Wij staan daar met open ogen tegenover. Het alter natief is dat je de grenzen van de bedrijfstak blijft bevechten. In feite bouw je dan een steeds hogere muur rond de drukpers en dat willen we niet." Bovendit Een thuisbankier belt dan de Girofoon. ook informatie opvragen over recente bij-en/of afschrij vingen van uw girorekening. Ook r dat t t de Niet de Girofoon van de Postbank kunt u telefonisch het actuele saldo van uw girorekening U betaalt alleende normale telefoongesprekskosten. Een saldo- opvraag kan vaak al binnen één Girofoon een persoonlijke toegangscode kunt aanvragen. Wilt u ook actuele saldo-informatie over uw girorekening? Bel dan nu de De Girofoon heeft i toegangscode: (085) 555 666. POSTBANK Thuisbankieren doe je met de Postbank. Het moet de gemoedelijkste wave zijn geweest die ooit door het PSV-stadion in Eindhoven rolde, en gemeten naar de leef tijd van de deelnemers in elk geval de oudste. Zonder dat er een bal in de buurt was, gingen tienduizend demonstrerende AOW'ers gisteren eendrachtig en mooi gelijkmatig door de knieën op aangeven van spreek- stalmeester Felix Meurders. 'Handen af van de AOW. Olé'. Daar gaan de handjes weer de lucht in, alsof het niet een poli tiek protest betreft, maar een polonaise tijdens een Rijncrui se. „Doe allemaal mee aan de ao-wave!" Slechts één dame op de tribune aan de noordzijde wordt het te machtig: zij moet per brancard worden weggedra gen en krijgt in een ambulance zuurstof toegediend. De vijf ouderenbonden die de manifestatie 'Handen af van de AOW' in het stadion hebben be legd, hadden rekening gehou den met emotionele taferelen. Want als de reacties van de ou deren net zo woedend waren gebleven als in de aanloop naar de gemeenteraadsverkiezingen van vorige maand, wist je maar nooit. Een hele rij ambulances staat bij het stadion klaar en tientallen vrijwilligers met EH- BO-diploma's waken op de tri bunes. Maar behalve die ene dame die het in de hard aan wakkerende wind benauwd krijgt, valt de medische schade alleszins mee. Daarvoor is de sfeer waarschijnlijk gewoon te opgewekt. „Wij hebben dit land opge bouwd en we willen ons recht", klinkt het links en rechts onder de druk discussiërende AO W'ers. „Glory glory hallelujah trompettert de heer Maasakkers van het Seniorenorkest Nuenen door de geluidsinstallatie en de handen gaan weer op elkaar. Opgetogen gejoel als Willeke Al berti - tandenklapperend in zwart-paars zijden ensemble op de middenstip - inzet: 'Spiegel beeld, vertel eens even...'. Het is de oeroude bejaardensfeer van 'Breng eens een zonnetje' en VVD-kamerlid Erica Terpstra praat met van Barend Barendse in de ja ren zestig en zeventig. Maar nieuw is dat de gepen sioneerden nu de opgedraafde politici recht in het gezicht zegt waar het op staat. Zoals me vrouw Pardieck-Post (71), deel raadslid voor Groen Links in het Amsterdams stadsdeel Osdorp, die het één kop grotere en vele malen gewichtiger WD-kamer lid Erica Terpstra voor het oog der natie van onderuit de zak geeft. „Veel beloven en weinig doen, daar staat u voor. Daar t ik Om zich vervolgens op PvdA-staatssecre- taris Wallage van sociale zaken Wat Wallage van de demon stratie vindt? Wallage vindt het koud, zegt hij. De politici moe ten kennelijk wennen aan de strijdbare rol die de ouderen zich hebben aangemeten. Drie maanden geleden was het nog ondenkbaar dat bejaarden met duizenden uit alle hoeken van het land in een voetbalstadion zouden demonstreren voor hun politieke belangen. Gisteren re den ze met tientallen bussen en zes extra treinen binnen. „Politieke partijen, vakbon den of wat ook: niemand inte resseert zich echt voor oude ren", vindt J. Neve, na 44 jaar boze bejaarde, foto anp actieverleden in het NKV en de Bouw- en Houtbond FNV nu penningmeester van de oude renbond KBO in het Zeeuws- vlaamse Lamswaarde. Neve draagt een pamflet met de tekst 'Breng Van Otterloo (PvdA) de Kamer in', daarmee verwijzend naar pogingen om het onver kiesbaar geplaatste PvdA-ka merlid Gerrit Jan van Otterloo door middel van voorkeurstem men op 3 mei opnieuw een ka merzetel te bezorgen. Neve is een van de vele gepensioneer den die hun stem niet langer 'gewoontegetrouw' weggeven aan CDA of PvdA. maar haar ge bruiken als politiek instrument. „Ouderen zijn geen aparte kaste buiten de samenleving", zegt ANBO-voorzitter Hoek van Dijke. „We zijn onderdeel van de maatschappij en we willen een stem. En die zullen we krij gen." De commercie heeft de oude ren al lang ontdekt. De manifes tatie is gesponsord door een touringcarbedrijf en de stadion lounge staat vol met stands van ondernemers. „Als het finan cieel goed gaat met de ouderen, gaat het ook goed met ons", vat de mevrouw bij de stand van het ouderentijdschrift Plus het

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3