Leiden Geen houseparty, wel danceparty Tandartsen vullen gaten, geen zakken Groene week in Morskwartier en Transvaal Koninginnedag in Leiden meer dan kinderfeest ONDERDAG 14 APRIL 1994 17 jeiden paul v )e Leidse tandarts W.F. Beer- lan heeft een probleem. Hij is iet met zijn belangenorganisa- ie eens dat er actie gevoerd ïoet worden tegen het korten p de behandeltarieven in een ijd dat alles duurder wordt. Al en, wélke actie? De tandarts is veel te bang dat e patiënten de dupe worden an de voorgestelde acties, zoals en patiëntenstop. Ook het liet-afsluiten van contracten iet zorgverzekeraars, zou de »atiënten direct treffen: „Dan noeten ze de rekeningen zelf letalen en maar afwachten of het geld terugkrijgen." Volgens collega-tandarts R.L. Jieboer, van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering Ier Tandheelkunde (NMT), valt iet allemaal wel mee. Als ie- nand kiespijn krijgt, wordt hij ïeus wel geholpen. Of-ie nu pa- iënt is of niet. Hooguit moet 'n persoon wat langer wach- en op een mondsanering, zoals iet op orde brengen van een ;ebit officieel heet. Het niet afsluiten van con- racten zou vooral tegen de orgverzerkaars bedoeld zijn. die per behandeling apart ïten afrekenen, komen ze in de papieren en gaan ze isschien wel klagen bij de re- ering. De patiënten zouden in geld heus wel krijgen. Hij hoopt dan ook dat veel ndartsen zullen instemmen de plannen. De problemen er ernstig genoeg voor, eldt ook Beerman. Hij vindt ronduit belachelijk dat andartsen worden gestraft voor feit dat meer mensen hun gebit goed laten onderhouden en langer met het eigen gebit doen: „Vroeger gingen twintig van de honderd Nederlanders naar de tandarts, nu is dat aan tal verdubbeld." Neem zijn eigen praktijk. De laatste paar jaar kreeg Beer- mann er 250 patiënten bij. Met een totaal aantal patiënten van 2400 heeft hij een 'gemiddelde praktijk", zoals dat heet. De praktijkruimte aan de Prinses- sekade heeft hij net verbouwd en ook dat is geen moment om in je eigen vlees te snijden. Toch wil Beerman best de monstreren bij het Binnenhof om duidelijk te maken dat tand artsen wel gaten-, maar geen zakkenvullers zijn. Mensen ook die bang zijn gedwongen te worden om eerder te gaan trek ken: „Door de kortingen wordt het verschil, in guldens, steeds kleiner tussen trekken en vullen. En dus lijkt het erop alsof de re gering het trekken stimuleert." „Probleem met actievoeren is dat er maar zesduizend tandart sen in Nederland zijn. Ook als die allemaal komen, is de de- Overvallers slaan winkelier leiden De eigenaar van een sigarenwinkel aan de Herenstraat is vanmorgen bij een overval met een vuurwapen op zijn hoofd ge slagen. Twee gewapende mannen met een doek voor hun ge zicht kwamen om kwart voor negen de sigarenzaak annex post agentschap binnen en eisten geld. Toen de eigenaar daar niet op inging werd hij met een vuurwapen op het hoofd geslagen. De mannen deden een greep in de kassa en vluchtten. Man rijdt tegen werkwagen leiden Een inwoner van Maassluis is gistermiddag met een he vig bloedende hoofdwond opgenomen in het Leidse academisch ziekenhuis, nadat hij op het Schuttersveld met zijn hoofd tegen de klep van een aanhangwagen was geklapt. De man reed op de fiets van het station naar zijri werk, t.w. de renovatie van het ol aan de Molenwerf. Op het fietspad stond de aanhangwagen zijn eigen werkgever waar hij met zijn hoofd tegenaan reed. Leidse letterendag leiden Op de vierde Leidse letterendag van de rijksuniversiteit staat het koloniale verleden van Nederland in literatuur centraal. Van Oost tot West: koloniale en postkoloniale literatuur in het Nederlands' is de titel van de bijeenkomst zaterdag 16 april. Ver schillende sprekers onder wie de Leidse professor Ton Anbeek, belichten ons koloniale verleden in literatuur van Brazilië, Nieuw Guinea, Zuid-Afrika, de Kongo en de West. De letteren dag wordt gehouden van 10.00- 17.00 uur in het Doelencom plex, Cleveringaplaats 1 in Leiden. Meer informatie bij het secre tariaat van de vakgroep Nederlands, 071 - 272604. Kennismaking met NJN leiden De Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie en de Jeugdbond voor Natuur- en Milieustudie organiseren vanaf za terdag 16 april de cursus veldbiologie voor niet-leden. De cursus omvat vier excursies waarin de natuur in Leiden en omgeving nader wordt bestudeerd. De cursusdagen zijn 16,24 en 29 april en 8 mei. Deelname kost tien gulden. Informatie: tel. 071- 412222,071-149127. Bewoners ruimen zelf zwerfvuil op hans koenekoop Bewoners van de wijken Mors kwartier en Transvaal ergeren zich aan zwerfvuil en verwaar loosd groen in hun woonomge ving. Dat maakten ze anderhalf jaar geleden al duidelijk in een wijkenquête en sindsdien is er aan die situatie niets veranderd. Om die reden pakken de ver schillende wijk- en bewonersor ganisaties de eerste week van mei uit met een groenactie in de wijk. Op het programma staan een tentoonstelling, een lezing, twee schoonmaakbeurten en een af sluitend groot buurtfeest. Aan de 'Groenweek' werken bewo nersorganisaties uit Morskwar tier en Transvaal, buurtwerk De Mors, bibliotheekfiliaal Mors kwartier en de Marnixgroep mee. De actie kent twee speerpun ten. Allereerst trekken zo n vijf tig kinderen en vijftien vrijwilli gers twee keer de wijk in om zwerfvuil op te ruimen. Op saai. Mij lijkt het al heel wat als je tweehonderd tandartsen bij elkaar krijgt." De leden van de NMT spre ken zich begin juni over eventu ele acties uit. Wie zijn gebit wil laten saneren, moet dus snel zijn. De tarieven zijn sinds 1 april vier procent verlaagd en kunnen weer omhoog gaan als de acties wat opleveren of de NMT alsnog de rechtszaak wint tegen de opgelegde tariefsverla ging. Maar dat zal nog een jaar tje duren. Voorrondes kampioenschap 'Eurocratie' Om problemen met de vergunning te voorkomen wordt zaterdag 23 april een houseparty in de Stadsgehoorzaal gehouden onder de naam 'danceparty'. De naam is ver anderd, maar de inhoud hetzelfde gebleven. Tot in de vroege uurtjes wordt feest gevierd op housemuziek. leiden erna straatsma Organisator F. de Korte is blij dat hij een oplossing heeft ge vonden om onder het gemeen telijke verbod uit te komen. „Ik begrijp niet wat de gemeente tegen house heeft. Natuurlijk is ze tegen druggebruik, maar dat ben ik ook. Handelaars komen er niet in en als we iemand zien gebruiken dan wordt die per soon vriendelijk verzocht zich elders te begeven." Politie-woordvoerder R. Blom zegt dat de vergunning voor het feest is afgegeven nadat de or ganisatoren een strenge contro le op druggebruik hebben toeg- zegd. „Het gaat ons niet zozeer om de naam, maar om het druggebruik. Houseparty's wor den toch vaak geassocieerd met het gebruik van drugs en wij willen niet dat er XTC rondgaat. Maar uiteindelijk hebben we toch ons fiat gegeven, nadat er duidelijke afspraken zijn ge maakt over het toezicht." Beveiligingsbeambte P. Zon neveld, die door De Korte is in gehuurd, verwacht geen grote problemen. „Ik doe al jaren de beveiliging van dit soort feesten en het gaat altijd goed. De poli tie laat ik altijd binnen, want we hebben niets te verbergen." De 'danceparty' die op het programma staat, getiteld 'Let's swing in the pool of flowers', wordt opgesierd door een uitge breide lichtshow, een surprise- act en speciale décors. „Dit feest wordt een flash back in house", aldus De Korte. „We willen een overzicht brengen van de beginjaren, eind '80, tot heden. De muzieksoort house is de rock 'n roll van de jaren '90. Het is echt geen kindermuziek." De Stadsgehoorzaal krijgt jaarlijks maximaal twaalf ont heffingen voor feesten. Meer feesten mogen er niet worden gehouden om de overlast voor de buurt te beperken. woensdag 4 mei zijn de Dorlag- flats tussen spoorbaan en Dia mantlaan aan de beurt, vrijdag 6 mei gaan bezem en prikstok door het park Kweeklust. Voorts is het de bedoeling dat zoveel mogelijk bewoners van flats in de Lage Mors hun balkons op fleuren met plantenbakken. Omdat schoolkinderen de eerste week van mei vakantie hebben, zorgen de buurthuizen Mierennest en Morschwijk op vrijdag 6 mei voor activiteiten die ook in het teken staan van groen en milieu. In en om buurthuis Morschwijk zal op zondag 8 mei het grote buurt- feest met als onderdeel een am bachtenmarkt worden gehou den. Het bibliotheekfiliaal Mors kwartier draagt in de Groen week ook een steentje bij. Van 26 april tot 24 mei is er een ten toonstelling over tuinieren te bezichtigen en op maandag 2 mei (19.30 uur) houdt een ho venier er een lezing over de aanleg van balkontuinen. leiden Een filmploeg van het Amerikaanse televisiestation ABC bracht gistermiddag een bezoek aan het Leids cytologisch/patholo- gisch laboratorium. Het lab werkt als eerste in Europa met een nieuw systeem dat de analy- an baarmoederuitstrijkjes vergemakke lijkt. De plaatjes van de uitstrijkjes worden in de computer ingevoerd en met behulp van het zogenoemde PAPNET-computersysteem wor den afwijkende cellen in het uitstrijkje opge spoord. Daarna kan de analist met een licht- microscoop de diagnose stellen. Zo wordt voorkomen dat de analist zelf naar afwijken de cellen moet speuren. Door het zoekwerk te automatiseren, vermindert de kans op ver keerde diagnoses. Tevens verbeteren de ar beidsomstandigheden van de analisten. Ernstiger A Q De gevolgen van I -7 uitbreiding van Schiphol zijn voor het milieu in de Leidse regio ernstiger dan uit eerdere onderzoeken bleek. Conflict A Het conflict over de Z U aanleg van de ker- osineleiding in Alkemade duurt voort. Tegemoetko ming van Defensie is on voldoende. Het lijkt op het gezelschaps spel Triviant, maar het heet Eurocratie en er worden heu se internationale kampioen schappen mee gehouden. Volgende week woensdag strijden naar schatting twin tig leden van de Studenten vereniging voor Internatio nale Betrekkingen SIB in het universiteitsgebouw aan de Hugo de Grootstraat om de Leidse titel. Ook voor andere studenten staat deelname nog open. Na de plaatselijke titelstrijd volgen de Nederlands kam- pioeschappen in mei in het gebouw van de Tweede Ka mer. De winnaars daarvan worden komende zomer uit gezonden naar de Europese finale in het gebouw van het Europees parlement. De Leidse voorronde begint 20 april om 19.00 uur. Clusius-lezing over tulp van vierhonderd jaar De eerste door Carolus Clusius - een van de belangrijkste plan- tendeskundigen uit zijn tijd - meegebrachte tulpen bloeiden vierhonderd jaar geleden in de Leidse Hortus Botanicus. Daar om is er nu een Clusius-lezing onder de naam 'Tulpen in we tenschap en kunst'. Deze lezing wordt op 18 april om 15.00 uur gehouden. Vanaf die dag tot 7 juni is in de universiteitsbiblio theek een tentoonstelling te zien met afbeeldingen en boe ken over tulpen. Dr. A. Stork van de Botani sche Tuin in Genève spreekt maandagmiddag in het Leidse Academiegebouw over de bota nische geschiedenis van de tulp. Dr. M. Impey van het Ashmo- lean Museum in Oxford belicht de toepassing van de tulp als versiering in de kunst. De Clusi us-lezing wordt gehouden in het Academiegebouw, Rapen burg 73 in Leiden. Na afloop van de Clusius-le zing is de tentoonstelling 'Vier honderd jaar tulp in veertig boeken' te bezoeken in de leid se universiteitsbibliotheek (UB). Carolus Clusius was de eerste prefect van de Leidse hortus. Hij plantte aan het eind van de zestiende eeuw de eerste tulpen en andere nog onbekende bol gewassen in Leiden en schreef daarover. De planten zijn in middels een belangrijk export- produkt geworden, zijn ge schriften zijn de basis van de plantkunde als wetenschap. In de tentoonstelling van de UB staat de studie van de tulp centraal in boeken en afbeel dingen. Openingstijden van de UB: maandag tot en met vrijdag van 8.30-22.00 uur en zaterdag 9.30-17.00 uur. SCHOONHEID Bij het benzinestation van Dick van Delft aan de Lammen- schansweg in Leiden heb ik nog nooit getankt. Het ligt niet op mijn route. En nu die weg flink wordt opgeknapt en het verkeer, vaak in file, over twee banen wordt geleid, is er geen haar op mijn hoofd die er ook maar over piekert bij het Fi- na-station benzine te gaan halen. Pomphouder Van Delft zit flink in de problemen, overigens niet doordat ik zijn station voorbijrijd. Het is, als ik de be richten gisteren in deze krant lees, de schuld van de ge meente Leiden. De pomphouder verkeerde in de terechte veronderstelling dat de klus pas in de zomermaanden zou worden geklaard. Maar de wegenbouwer besloot in overleg met de gemeente eerder te beginnen. Deze krant kwam daar bij toeval achter. In de week vooraf gaand aan de klus werd daarover dan ook een verhaal gepu bliceerd. Officieel hoorde Dick van Delft echter pas op 29 maart dat het werk naar voren was getrokken, nota bene een dag nadat de klus reeds was begonnen! 'O, jeetje, de brief is zeker ergens een paar dagen in het ge meentehuis blijven liggen, een schoonheidsfoutje', was de strekking van het zwakke verweer van de gemeente. Om de verantwoordelijkheid maar af te kopen voegde de gemeente er aan toe dat 'mijnheer Van Delft niet moet doen alsof hij het niet had kunnen weten, want in de media had er iets over gestaan'. Om meer redenen een vreemd argument: Van Delft had op vakantie kunnen zijn. misschien woont-ie el ders en leest-ie geen regionaal nieuws. Bovendien is het een oude gewoonte van de gemeente bewoners en bedrijven 'persoonlijk' te informeren over werkzaamheden. Om nog een beetje geld in de kassa te krijgen, hing de pomphouder spandoeken op. Hij belooft klanten het dub bele aantal cadeauzegels als ze bij hem komen tanken. Die zelfde gemeente heeft hem nu gelast die spandoeken weg te halen, want het mag niet. Ze passen niet in het 'stads- schoon', aldus een inspecteur van de gemeentelijke afdeling stadsschoon. Het zijn vuiltjes voor het oog. Het is een beetje ingewikkeld: als gevolg van een 'schoonheidsfout je van de gemeente' heeft Van Delft geen broodbeleg. Daar walst de gemeente overheen als of er niets aan de hand is. Het schoonheidsfoutje van de pomp houder echter, het ophangen van spandoeken, dat wordt meteen afgestraft, dat mag niet. Hoewel niet op mijn route, zal ik dezer dagen toch een keer over de Lammenschansweg rijden. Ik zal bij Dick van Delft gaan tank en, gewoon uit solidariteit. FOTO HENK BOUWMAN leiden frank buurman Koninginnedag in Leiden wordt op 30 april grootschaliger ge vierd dan ooit tevoren. Omdat het feest op zaterdag valt zullen veel winkels in de binnenstad geopend zijn en inspelen op de festiviteiten. „Een prima gele genheid om winkelen en het vieren van koninginnedag te combinerenvindt bestuurslid C. Langezaal van de Vereniging Koninginnedag Leiden, die bij goed weer mede op grond van het uitgebreide programma veel bezoekers verwacht. Koninginnedag in Leiden was lange tijd een kinderfeest, dat zich hoofdzakelijk afspeelde in de wijken buiten de binnenstad. „Sinds de binnenstad nadruk kelijk bij de festiviteiten betrok ken is merk je dat nu ook veel jongeren in de stad blijven han gen. Die trokken anders vaak naar de grote steden, omdat er niet zoveel te beleven viel", zegt bestuurslid B. Westerink. Koninginnedag op zaterdag vereist enige aanpassing van het programma, vanwege de aan wezigheid van de markt bij voorbeeld. De populaire kinder- markt moest daardoor worden verplaatst van Nieuwe Rijn naar Steenschuur. De sportmarkt kwam geheel te vervallen, om dat er geen ruimte meer is op het Stadhuisplein. De Boom- markt bleek een ongeschikt al ternatief. Onzekerheid bestaat er nog over het Evementenplein aan de Garenmarkt, dat meestal als parkeerterrein wordt ge bruikt. De Vereniging Koningin nedag wil daar een jamboree met driehonderd padvinders houden, maar de gemeente twijfelt nog tussen padvinders en parkeerplaatsen. „Voor mij is die keuze niet moeilijk. De ge meente moet eens duidelijk maken wat ze precies met dat Evenementenplein wil", stelt Langezaal. Als het plein niet ter beschikking komt zal een ande re plaats worden gezocht. Koninginnedag 1994 staat in het teken van het thema Leiden Waterstad. Veel activiteiten hebben iets te maken met de Leidse wateren. Een pu bliekstrekker van de eerste orde is de duiktank van duikschool Seahorse Diving op de Beesten markt. Daar kan iedereen onder deskundige leiding een duik ne men. Omkleedruimte is aanwe zig. De duikschool geeft verder monovin-demonstraties in het water aan de Beestenmarkt. De Leidse roeiverenigingen Njord en Die Leythe, die samen tweehonderd jaar bestaan, or- ganiseren een groot buurtfeest. De gebouwen van de verenigin gen staan voor iedereen open en er kan ook geroeid worden. Er zijn speciale wedstrijden voor personeelsverenigingen, politie, brandweer en dergelijke. Op de hoek van de Morsweg/l^ge Morsweg wor den vele activiteiten georgani seerd, waaronder kinderspelen vanaf twaalf uur. In de och tenduren roeien de twee vereni gingen met versierde boten door de Leidse grachten tijdens hun Oranjeroeitocht. Andere activiteiten die in het teken van het water staan zijn de watersportmarkt, een vloot- schouw van oude jachten en de scheepjesmarkt in de passan tenhaven nabij de Blauwpoorts- brug. Particulieren kunnen hier hun schepen verkopen. Bij mo len de Put laat de Stichting Mini Sail historische schaalmodellen in de Morssingel varen. Verder zijn er plankzeildenionstraties, speciale watermenu's bij hore cabedrijven en is er zelfs een va rend buffet bij Scarlatti aan de Stille Mare. Ook is er een vis wedstrijd opde /i|i Vertrouwde activiteiten zijn het blokfluitconcert op het Stadhuisplein, de Oranje Kin- dermarkt, nu dus op de Steen- schuur en de kinderkennis bij de Pieterskerk. En verder staan de jeugdwielerronde (Professo ren/Burgemeesters wijk). hon densportdemonstratie (Galge water), Minerva-activiteiten (Van der Werffpark), Augusti- nus-activiteiten (Gerecht) en een muzikale mars van wereld kampioen K&G (Garenmarkt) op het programma.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 17