Moslims Gorazde schieten terug Interim-regering Rwanda is op de vlucht geslagen Buitenland Oekraïne neemt eenheid Zwarte-Zeevloot over Algerije probeert koers te wijzigen Wit-Rusland ruilt eigen munt weer in voor roebel Theeplantages doelwit van panters en olifanten Constantijn vecht tegen verlies staatsburgerschap 'Derde Wereld toelaten op markt rijke landen' Tienduizenden burgers verlaten Kigali in wanhoop KIEV AFP-DPA Oekraïne heeft gisteren beslag gelegd op een in Odessa gele gerde eenheid van de Zwarte- Zeevloot, die formeel door Kiev en Moskou gezamenlijk wordt Deheerd. De maatregel is be doeld als een Oekraïnse sanctie, nadat de vloot de afgelopen da- *en aanleiding was voor een reeks aanvaringen tussen Rus sen en Oekraïners. De vlooteenheid wordt ont- Donden en in het Oekraïense le- *er opgenomen, liet vice-minis- LONDEN CHARLES RICHARDS THE INDEPENDENT Met het vertrek afgelopen maandag van de onbuigzame Redha Malek als premier van Algerije en het opdoeken van de laatste bolwerken van de oude garde in het kabinet, heeft pre sident Lamine Zeroual de vrije hand gekregen voor het voeren van een dialoog met de moslim- I fundamentalisten, die uit zijn op een machtsovername. Dat juist nu veranderingen in j de regering worden doorge- voerd, wordt echter ingegeven door de economie. Het afgelo- pen weekeinde heeft de rege ring een intentieverklaring naar het Internationaal Monetair Fonds (IMF) gestuurd waarin zij zich bereid verklaart de noodza kelijke maatregelen te nemen om de achteruitgang van de economische gezondheid van het land te stoppen. ter Bizjan (defensie) weten. Vol gens hem zijn veel mensen van het legerpersoneel in Odessa 'Oekraïnse staatsburgers, die te kennen hebben gegeven dat ze in het Oekraïnse leger willen dienen'. Besprekingen in Kiev tussen de twee landen om een einde te maken aan het geruzie, zijn gis teren op niets uitgelopen. De Russische marine in Moskou heeft de inlijving van de een heid door Oekraïne veroordeeld als een 'eenzijdige actie' van Kiev. Vanzelfsprekend moest de man die daartoe de opdracht had gegeven worden vervangen, zodat de nieuwe regering zich kon distantiëren van zulk impo pulair beleid als verhoging van de kosten voor levensonder houd. De nieuwe premier, Mok- dad Sifi (54), heeft een carrière achter de rug als ambtenaar, en sinds 1992 als minister. Redha Malek, die die post nog geen zeven maanden heeft be kleed, was een vurig voorstan der van radicale stappen om de economie te verbeteren. Maar delen van de regerende elite wilden minder drastische maat regelen. De bloedige confronta tie tussen de autoriteiten en is- lamisten heeft de afgelopen twee jaar meer dan 3.000 levens gekost. Zij vonden dat de rege ring het zich niet kon veroorlo ven de arme Algerijnen een vol gende klap toe te brengen. Zij stelden dat de onvrede on- KIGALI-NAIROBIGPD-Rtr-AFP VERVOLG VOORPAGINA De RPF-vertegenwoordiger bij de Verenigde Naties beweerde vanmorgen dat zijn manschap pen al de belangrijkste delen van Kigali in handen hebben en Hata favoriet premierschap van Japan De verdeelde Japanse rege ringscoalitie is het vanmorgen in grote lijnen eens geworden over wie de afgetreden premier Morihiro Hosokawa moet op volgen: minister van buiten landse zaken Tsutomu Hata. Het parlement zal begin volgen de week stemmen over de op volging. Hosokawa trad af van wege een financieel schandaal waarbij zijn naam werd ge noemd. Hata (58) is leider van de Ja pan Vernieuwingspartij en be hoort tot het conservatieve kamp in het kabinet. Hij werd bij verkiezingen al negen keer in het lagerhuis gekozen en was ooit lid van de LDP. Hij heeft zich opgeworpen als een van de pleitbezorgers van de anti-cor ruptiemaatregelen die de huidi ge coalitie wil invoeren na ja renlange frauduleuze praktijken onder de LDP. Mogelijk krijgt Hata als kandi daat voor het premierschap concurrentie van Michio Wa- tanabe, die tot de oppositie be hoort en overweegt een nieuwe partij te vormen waarin hij hui dige parlementariërs achter zich wil verzamelen. der de stedelijke bevolking daarmee zou toenemen en het verzet zou aanwakkeren. Ande ren vonden echter dat de bin nenlandse economie zich in zo'n slechte staat bevond, waar bij werkloosheid en inflatie uit de hand liepen, dat ze niets hadden te verliezen. Die visie heeft nu gewonnen. Het IMF heeft beloofd te helpen zolang Algerije zijn economie drastisch hervormd. De voonnalige premier en zijn minister van binnenlandse zaken, die ook is ontslagen, werden geassocieerd met ele menten binnen het leger die te gen iedere dialoog waren met de islamisten om tot een oplos sing te komen voor de opstand. De wens van president Zeroual voor verzoening met de islami tische opstandelingen, lijkt nu te worden vervuld. nog slechts op een paar plaat sen op verzet stuiten. Enkele duizenden vanuit het noorden opgerukte RPF-rebellen voeg den zich gisteravond laat bij hun 600 kameraden die al in de stad waren. De gevechten in en rondom Kigali hebben de afge lopen week aan zeker 20.000 mensen het leven gekost. De opmars van de rebellen veroorzaakte de vlucht uit de stad van zowel de pas vier da gen oude interim-regering als tienduizenden burgers. Enkele ministers zouden nog in Kigali zijn achtergebleven en de rege ring beweert nog steeds aan de macht te zijn. De rest van het bestuur vertrok onder militaire begeleiding naar het veertig ki lometer zuidwestelijk gelegen Gitarama. Deze regio is de afge lopen dagen betrekkelijk rustig gebleven. Vanwege de vlucht van tien duizenden Rwandezen uit Kiga li heeft het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN(Unhcr) in buurlanden Tan zania, Zaïre en Burundi nood teams in paraatheid gebracht voor de opvang. Het Unhcr heeft bovendien een dringende oproep gedaan voor geld (10 miljoen gulden), tenten, dekens en voedsel. In een brief aan de Verenigde Naties heeft Rwanda's interim regering de organisatie ervan beschuldigd het RPF geen stro breed in de weg te hebben ge legd bij de opmars naar Kigali en de rebellen hun gang te heb ben laten gaan bij het uitvoeren van gruweldaden. Waarnemers twijfelen eraan of het RPF een stabiele regering kan vestigen. Het Front bestaat voornamelijk uit Tutsi's die in Rwanda een minderheid (12 moskou AP-Ind Wit-Rusland (Belarus) geeft zijn eigen munt weer op en keert terug in de roebelzone. De premiers van Rusland en Wit-Rusland, Viktor Tsjerno- myrdin en Vjatsjeslav Kebitsj, hebben gisteren een principe akkoord bereikt over de herin trede van Wit-Rusland tot de roebelzone. Van Witrussische zijde is be dongen dat de toetreding on derwerp zal worden van een volksraadpleging, waarvoor nog geen datum is vastgesteld. Wit-Rusland, een voonnalige Sovjet-republiek met tien mil joen burgers, streeft naar snelle aansluiting bij de roebelzone om zijn economie te stimuleren en goedkoop olie van Rusland te kunnen betrekken. CALCUTTA AP Met brandende fakkels, trom mels en vuurwerk proberen de bewoners op de theeplantages in de Indiase deelstaat West- Bengalen zich de panters en olifanten van het lijf te hou den. De afgelopen week zijn al zeker zes mensen omgekomen. Vrouwtjes-panters zoeken de schaduwrijke plantages op om hun kroost te baren. Echt boos worden de dieren als ze aange vallen worden door de arbei ders. Vallen in de vorm van kooien met levend aas zijn tot londen AP Ex-koning Constantijn van Griekenland heeft gisteren ge zegd dat hij elk wettelijk middel zal gebruiken om te voorkomen dat de socialistische Griekse re gering hem zijn staatsburger schap ontneemt. Vandaag stemt het Griekse parlement over een confiscatie van Constantijns Konstantines bezittingen, over het intrekken van zijn staatsburgerschap en procent van de bevolking) vor men. De meerderheid van de 7,2 miljoen inwoners behoort tot de Hutu-stam. Rusland is aan de ene kant uit op het aanhalen van de banden met Wit-Rusland, maar aan de andere kant beducht voor nega tieve gevolgen van de aanslui ting voor de economie. De Rus sische regering heeft het Inter nationale Monetaire Fonds toe gezegd dat de monetaire unie alleen wordt uitgevoerd als Moskou de controle over het in roulatie brengen van roebels kan behouden. Het persbureau Interfax meldde dat de Witrussen hun bankbiljetten zogeheten 'zaitsjiki' of 'hazen' (naar de kleurige dierenplaatjes op de biljetten) slechts in beperkte hoeveelheid zullen kunnen in wisselen. Officieel is de Witrus sische munt in waarde gelijk aan de roebel, maar op de markt is de Witrussische munt aanzienlijk minder waard. nu toe leeg gebleven. Eind vo rige week vonden arbeiders echter 14 pas geboren welpen, die werden overgedragen aan natuurbeschermers. De olifanten vormen een an der probleem. Omdat de bos sen in snel tempo verdwijnen, moeten zij steeds vaker in be woonde gebieden op zoek naar eten. Op hun tocht lopen ze daarbij niet zelden de hutten van de arbeiders in de dorpen onder de voet. Plantage-eige naren, bezorgd om hun oogst, hebben boswachters verzocht de olifanten dood te schieten. dat van zijn vrouw en vijf kinde ren en over het tot ongewenste persoon verklaren van de voor malige koning. Volgens Constantijn wil de re gering van premier Andreas Pa- pandreou hem van zijn bezit tingen en staatsburgerschap be roven om de aandacht af te lei den van economische proble men in Griekenland, en van het conflict met de Europese Unie over de buurrepubliek Macedo- WOENSDAG 13 APRIL 1994 Havel heeft vermoedelijk longkanker praag» De Tsjechische president Vaclav Havel lijdt vermoedelijk aan longkanker. Dat wordt vernomen uit medische kringen in de Tsjechische hoofdstad Praag. Formeel wordt het echter niet toegegeven. Havel is een kettingroker. Hij zat onder het commu nistische regime in Tsjechoslowakije jarenlang in de gevangenis. Dat heeft zijn gezondheid aangetast. Havel (48) werd vorig jaar president van de Tsjechische Republiek. Mitchell wil geen rechter worden Washington George Mitchell, de belangrijkste kandidaat voor de vrijgekomen zetel in het Amerikaanse Opperste Gerechtshof heeft president Clinton laten weten daarvoor niet in aanmerking te willen komen. Mitchell, de fractieleider van de Democraten in de Senaat, was een bijna zekere keus, maar hij heeft er in overleg met Clinton voor gekozen zijn in november eindigende termijn af te maken. Delegatie neemt afstand van Zjirinovski straatsburg De Russische delegatie die een bezoek brengt aan de Raad van Europa in Straatsburg heeft zich gisteren gedistan tieerd van de nationalist Zjirinovski, die deel uitmaakt van de delegatie. Bij een demonstratie in Straatsburg ontstak Zjirinovski in woede en gekogelde joodse betogers met fluiten en uitgeruk te planten. Delegatieleider Sjoemeiko zei gisteren dat Zjirinovski niet in contact staat met de werkelijkheid. Frankrijk heeft Zji rinovski gemaand zich rustig te houden. Griekenland wijst Albanese diplomaat uit athene Griekenland gaat een topdiplomaat uitwijzen van de Albanese ambassade als vergelding voor het uitwijzen van de Griekse consul-generaal in het Zuidalbanese Gjirokaster. Alba nië heeft dit gedaan nadat Griekse extremisten zondag twee Al banese grenswachten hebben vermoord. De Albanese president Sali Bertisha noemde de aanval 'een smerige, vijandige en ui terst ernstige daad van Griekenland tegen Albanië'. Chinese dissident Xu Wenli vrij peking De Chinese dissident Xu Wenli is gisteren na vijf dagen hechtenis vrijgelaten. Dat heeft zijn zus gezegd. Xu was een week geleden aangehouden. De politie schermde de dissident nog steeds af van de pers. Rond zijn appartement bleef een politiekordon op post. Fraude bij Russisch referendum londen Met het grondwettelijke referendum dat de Russische president Boris Jeltsin afgelopen december hield, is dusdanig gefraudeerd, dat de resultaten wellicht ongeldig zijn. Volgens onderzoek door Russische kranten, openbare aanklagers en rechtbanken hebben aanhangers van Jeltsin in locale besturen en sterncomités de opkomstcijfers verhoogd om het vereiste mi nimum van 50 procent van de kiezers te halen. Bij een lagere opkomst zou de uitkomst van het referendum ongeldig zijn. In de oostelijke provincie Amoer hebben plaatselijke bestuurders volgens officieren van justitie 16 van de 22 kiezerslijsten vervalst. Onderzoekers en parkbeheerders bezorgd om Rwandese gorilla's Onderzoekers en parkbeheerders die het gewelddadige Rwanda zijn ontvlucht, maken zich zorgen over het lot van 300 gorilla's in een bergreservaat dat is gesticht door Dian Fossey op wier ge lijknamige boek de film 'Gorillas in the Mist' is gebaseerd. De zeld zame dieren zijn nu een makkelijker prooi voor stropers. Het hoofd van het onderzoeksstation in het noordwestelijk gele gen reservaat, Pascale Sicotte, zei dat zij het land met drie buiten landse collega's in een konvooi had verlaten. Dertien Rwandese parkwachters waren te voet door de bergen op weg gegaan naar Zaïre. Voorzitster Ann McGrath van het Amerikaanse Dian Fossey Gorilla Fonds, dat het reservaat in stand houdt, zei dat tot nu toe geen van de gorilla's slachtoffer was geworden van de zeer bloedige strijd in Rwanda. Poging tot herovering verloren terrein Rond de Bosnische moslim-enclave Gorazde is gisteren, daags na de tweede luchtaanval van de Navo, opnieuw geschoten. Volgens VN-commandant luitenant-generaal Michael Rose waren het ditmaal de moslims die Servi sche stellingen onder vuur namen. Rose zei dat de ge vechten mogelijk het werk zijn van ongeregelde eenhe den. Ze probeerden gebieden te heroveren die de Ser viërs vorige week hadden in handen hadden gekregen. mogelijk via politieke gesprek ken. Geweld leidt alleen tot een eeuwig durende oorlog", aldus de Russische president. De bewegingsvrijheid van de VN in Bosnië is als reactie op de boedapest-den h De Veiligheidsraad van de Vere nigde Naties waarschuwde gis teravond zowel de Bosnische Serviërs als de moslims de door de VN uitgeroepen 'veilige ge bieden', zoals Gorazde,. niet te gebruiken als basis voor het uit voeren van aanvallen of als doelwit. De moslims werd opgeroepen het vuren onmiddellijk te sta ken om verdere escalatie te voorkomen. De Amerikaanse president Clinton waarschuwde de moslims eerder op de dag dat het bombardement door een Amerikaanse F-18 geen rugdekking inhoudt. De Bosnische Serviërs kregen vanuit Washington de waar schuwing dat het mandaat van de VN daadwerkelijke be scherming van de 'veilige gebie den' zonodig opnieuw zal worden gebruikt. Clinton sloot daarbij luchtaanvallen elders in Bosnië niet uit. President Jeltsin, op bezoek in Madrid, spuwde andermaal zijn gal over het niet kennen van Rusland in de beslissing over de twee luchtaanvallen bij Goraz de. Op een gezamenlijke pers conferentie met premier Gon zalez waarschuwde hij het Wes ten niet te ver te gaan in Bosnië. „Een oplossing daar is alleen JERUZALEM» GPD Onderhandelaars van Israël en de PLO hebben gisteren in Cairo een oplossing bereikt voor twee van de belangrijkste problemen: de Palestijnse politiemacht en de vrijlating van Palestijnse ge vangenen. Israël en de PLO zijn het er over eens luchtaanvallen van zondag en maandag door de Bosnische Serviërs nog verder ingeperkt. Zo'n veertig internationale mili taire waarnemers, de zoge naamde UNMO's, hebben huis arrest gekregen. Een Nederlandse UNMO, de luchtmacht-majoor Van Baal, werd maandag door de Serviërs gearresteerd toen hij op weg van de moslim-enclave Zepa naar Sarajevo. Over zijn verblijf plaats bestond gisteren nog on duidelijkheid. hoewel de VN er van uitgaat dat hij niet direct in gevaar is. Geflankeerd door commandant Mladic bestudeert de Bosnisch-Servi- sche leider Karadzic de gebeurtenissen aan het front in Gorazde. FOTO AP MILE RAJIC Akkoord Israël-PLO over politie en gevangenen geworden dat de Palestijnse politiemacht in de Gazastrook en Jericho uit 9.000 man zal bestaan. Zodra de overeenkomst over Palestijns zelfbe stuur in de Gazastrook en Jericho is ondertekend, zal Israël 2500 Palestijnse gevangenen vrijlaten. Als de Palestijnse politie in functie is, zullen er nog eens 2500 volgen. GATT wordt vervangen door Wereldhandelsorganisatie WTO Leden van de Marokkaanse Koninklijke Garde marcheren weg van het paleis in Marrakesh v en afrondende ministersbesprekingen van de Urugay-ronde heeft geopend. r kroonprins Sidi Mohammed zojuist de vierdaagse MARRAKECH» De Marokkaanse kroonprins Sidi Mohammed heeft gisteren een beroep gedaan op de rijke landen hun markten meer open te stellen voor produkten uit de Derde Wereld. Hij zei dat in zijn openingstoespraak tot de ministersbijeenkomst waarmee in Marrakech na ze ven jaar onderhandelen de zo genoemde Uruguay-ronde van deGATT-handelsbesprekingen wordt afgesloten. Frankrijk maakte van de gelegenheid ge bruik nog eens de kwestie van sociale rechten aan te zwenge len. Vrijdag wordt GATT de organisatie voor overleg over vrijere wereldhandel ver vangen door de Wereldhan delsorganisatie WTO. Voor Frankrijk blijft de vraag bestaan of van landen bepaalde minimumregels op sociaal ge bied kunnen worden verlangd. foto reuter Volgens de Franse minister Longuet (buitenlandse handel) is de WTO bij uitstek de organi satie om de sociale kwestie aan te snijden. „De GATT heeft be wezen dat we de wereldhandel kunnen disciplineren." Daarmee rakelt Longuet een politiek gevoelige discussie op. die onder meer de Europese Unie (EU) verdeelt. Washington en Parijs wilden op de minis tersbijeenkomst die tot zaterdag wordt gehouden, de sociale the matiek een prominente plaats geven. De Derde Wereld was mordicus tegen en ook diverse EU-partners, waaronder Neder land, protesteerden. Uiteindelijk werd als compro mis gevonden dat de kwestie kan worden voorgelegd aan het voorbereidende comité van de WTO, dat in principe op 1 janu ari 1995 aan de slag gaat. Om dat daarin alleen met consensus afspraken kunnen worden ge maakt, werden de ontwikke lingslanden voorlopig gerustge steld. Longuet zei gisteren dat de VS op de Franse lijn zitten, maar gaf ook toe dat er veel weer stand bestaat. De ontwikke lingslanden spreken van ver kapt protectionisme van het rij ke noorden om lagelonenlan den de pas af te snijden en de eigen industrie te beschermen. Volgens longuet is dat niet zo. Frankrijk heeft er als de op drie na grootste exporteur ter wereld geen belang bij zijn markt te sluiten. De wereld moet echter niet de ogen sluiten voor zaken zoals kinderarbeid en dwangar beid. stelde hij. Nederland is tegen het Franse idee. „We moeten ervoor uitkij ken de WTO op te zadelen met niet-handelspolitieke onder werpen die politiek gevoelig lig gen", zei Frans Engering, direc teur-generaal buitenlandse eco nomische betrekkingen van het ministerie van economische za ken. Nederland wil de zaak liever eerst uitzoeken en ophelderen binnen de OESO (Organisatie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling), een club van 24 industrielanden. In Den Haag wordt er ook op gewezen dat sommige EU-landen zich niet houden aan de normen van de Internationale Arbeidsorga nisatie (ILO). op basis waarvan de WTO zou moeten werken. Zo kent Portugal nog massaal kinderarbeid. Volgens de Bengaalse minister Shamsul Islam (handel), die gis teren namens de allerarmste landen de GATT-bijeenkomst toesprak, zullen de leef- en werkomstandigheden in arme landen alleen verbeteren als hun economie via een gepast binnenlands beleid en adequate buitenlandse steun wordt opge vijzeld. „De koppeling tussen ret hten van wencnemers en nieuwe arbeidsnormen is daar om nutteloos."

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 9