'Aanpassen allochtoon kan beter' Binnenland TV-spot wasverzachter Robijn 'misleidend' Wrakken in de wijk Vaker vervolging euthanasie Opbrengst fraudebestrijding stuk lager Nederland in problemen door uitspraak over BVD yVOENSDAG 13 APRIL 1994 ■associeerde Pers Diensten Geen verzekering schade natuurrampen den haag Particulieren en bedrijven kunnen zich ook in de toe- IC komst niet verzekeren tegen schade door natuurrampen. Het J overleg daarover tussen de verzekeraars en de ministeries van I -■ 1^- binnenlandse zaken en financiën is na bijna anderhalf jaar vast- UlV gelopen. De overheid zal schade bij overstromingen en aardbe vingen op dezelfde wijze vergoeden als dat onlangs in Limburg I is gebeurd. strijd Verbod op kruisbogen met mesjes in een den haag De vorig jaar in Den Haag opgedoken kruisbogen met regen- pjjien die zijn voorzien van scheermesjes, zijn tot verboden wa- pens van de eerste categorie bestempeld. Het ballistisch labora torium van TNO heeft vastgesteld dat een dergelijke pijl iemand volledig open kan rijten, tige ^eerd Eerste Kamer achter Betuwespoorlijn ïld ge- den haag De Eerste Kamer is gisteren akkoord gegaan met de aanleg van de Betuweroute, de goederenspoorlijn van de Rotter damse haven naar Duitsland. Volgens minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) heeft het verzet van de Duitse gemeente Emmerich geen invloed op de verdere procedure. Emmerich vreest voor geluidsoverlast en had de Eerste Kamer opgeroepen het besluit uit te stellen. leder- is hij ;elinge Man brak ruim honderd keer in harderwijk De golf van inbraken op de Veluwe in november en december vorig jaar staat op naam van één man. De verdachte, een 35-jarige inwoner van Harderwijk, heeft in totaal 106 inbra ken gepleegd, waarvan 74 in de gemeenten Harderwijk, Putten, Ermelo, Nunspeet, Elburg en Wezep en 32 in Zevenaar en omge ving. Eind januari werd de man in vrijheid gesteld, mede in ver band met het cellentekort. Urk maakt CD voor koningin Beatrix urk Urk en Emmeloord zijn al druk bezig met de voorbereidin gen voor de viering van koninginnedag. Beide gemeenten ver wachten tienduizenden belangstellenden als koningin Beatrix dit jaar haar verjaardag in deze twee gemeenten zal vieren. In Urk heeft dat inmiddels al geleid tot de productie van een CD, volgezongen door alle koren van de vissersplaats. Autogas drie cent goedkoper den haag De prijs van autogas gaat vandaag met drie cent per liter omlaag. Marktleider BK Autogas heeft dat gisteren meege deeld. De prijsverlaging is een gevolg van prijsdalingen op de ii temationale markt. De nieuwe adviesprijs bedraagt 55,9 cent p liter. je Het Amerikaanse levensmidde- lenconcem Procter Gamble lats- heeft tegen concurrent Lever j0Q Nederland, een dochteronder- a. Hij'n!^rr"n8 van Unilever, een kort j' geding aangespannen wegens kerii een misleidende reclamebood schap voor Levers wasverzach- ge. ter Robijn. De reclame wordt al Afrj_ sinds januari uitgezonden via de TV. rujt In zijn spotje laat Lever Ne reid- i zijn llec- TNO bezorgd g over gebruik f van walkman Een den haag anp TNO maakt zich bezorgd over het walkman-gebruik van scho lieren, over landeren die niet kunnen zwemmen en laat ont- dekte luie ogen. Toch zijn de Nederlandse schoolkinderen in het algemeen goed gezond. j Voor allochtone leerlingen geldt dit in iets mindere mate. Dit blijkt uit het onderzoek Peilin gen Jeugdgezondheidszorg 1991-1992 van TNO, dat giste ren openbaar is gemaakt. In het algemeen vindt TNO de lengte een goede maatstaf voor de ge zondheid van kinderen. Neder landse kinderen waren in 1991 gemiddeld twee centimeter lan ger dan de jongeren in 1980. Walkmans zijn populair bij scholieren, maar kunnen op lange termijn gehoorbeschadi- ging geven. TNO vindt dat dit regelmatig moet worden onder zocht om tijdig te kunnen in grijpen. Ruim een kwart van de 4- tot 6-jarigen en ruim de helft van de leerlingen tot 13 jaar ge bruikten in de week vooraf gaande aan het onderzoek een walkman. Surinaamse, Antilliaanse, Turkse en Marokkaanse leerlin gen in het voortgezet onderwijs zetten vaker een walkman op hun hoofd dan Nederlandse leerlingen. Van de jongere leer lingen lijdt zes procent aan ge- hoorverlies. In het voortgezet onderwijs is dat twee procent. De onderzoekers ontdekten dat één op de veertien kinderen in groep twee en vier van het basisonderwijs een lui oog heeft. Dit was niet eerder gesig naleerd. Zij lopen een verhoogd risico op blindheid, stelt onder zoekster Meulmeester van TNO. Verdrinking was enkele de cennia geleden één van de be langrijkste doodsoorzaken bij kinderen. Door het school zwemmen is het aantal kinde ren dat verdrinkt echter afgeno men. Toch heeft nog één op de drie Turkse en Marokkaanse leerlingen geen zwemdiploma, terwijl van de Nederlandse kin deren slechts drie procent geen diploma heeft. derland de kijkers weten dat Robijn 'met de unieke formule de katoenen vezels beschermt en ze in conditie houdt'. De uit spraak wordt onderbouwd met een verwijzing naar 'uitvoerige laboratoriumtests', waarbij de reclamemakers een 'andere wasverzachter' betrekken. Procter Gamble voelt zich aangesproken, omdat het con cern het 'aannemelijk acht dat het publiek de reclamebood schap automatisch op Lenor Ultra Plus zal betrekken'. De wasverzachters Lenor en Lenor Ultra Plus hebben volgens Proc ter Gamble een marktaandeel van twaalf procent en een naamsbekendheid bij 76 pro cent van de consumenten. De passage over de laborato riumtest in de reclamespot 'suggereert ten onrechte dat Ro bijn beter is op het gebied van vezelverzorging dan vergelijk bare produkten', aldus Procter Gamble. Onderzoeken van de British Textile Technology Group en van TNO hebben uitgewezèn dat juist Lenor op onderdelen 'beter scoort'. In het kort geding dat op 27 april dient voor de Amsterdam se rechtbank eist Procter Gamble dat de reclamebood schap wordt gestaakt op straffe van een dwangsom van een half miljoen per overtreding. Minister Van Thijn over minderhedenbeleid: Autochtone Nederlanders moeten er op kunnen rekenen dat etnische minderheden zich daadwerkelijk inspannen om volwaardig lid te worden van de Nederlandse samen leving. Onder meer door het leren van Nederlands, het volgen van onderwijs en het zoeken naar werk. Dat schrijft minister Van Thijn (binnenlandse zaken) in de zogeheten contourennota, waarin het minderhedenbe leid opnieuw is verwoord. JU j i ui. ,jti jLy js jtJ SjSjU aujrfj jjjui: - f r..;. gpd-ai In de nota, die gisteren naar de Tweede Kamer is gestuurd, wordt veel aandacht besteed aan de vaak gespannen relatie tussen autochtonen en al lochtonen. Om de gewenste multiculturele samenleving tot stand te brengen zullen beide groepen, vooral in de grote ste den, zich aan elkaar moeten aanpassen. Dat betekent dat hier geboren Nederlanders 'voldoende ruim te' moeten geven aan de nieuwe bevolkingsgroepen om zich te kunnen ontplooien als 'volwaardige leden van de sa menleving'. Om dat te bevorde ren moeten nieuwkomers ver plicht Nederlands gaan leren, zich meer gaan oriënteren op de samenleving en werk gaan zoeken. Voorop staat dat ze in principe in hun eigen onder houd moeten kunnen voorzien. De oude term 'minderheden beleid' mag niet meer worden gebruikt, vindt Van Thijn. Voortaan zal worden gesproken over 'integratie van minder heidsgroepen'. Het bergrip 'burgerschap' staat hierbij cen traal. Dat houdt in dat alle bur gers voor elkaar verantwoorde lijkheid willen dragen. Als de in tegratie van minderheden mis lukt, zal de kwaliteit van de sa menleving verslechteren en komt het 'leefklimaat van iedere burger in het geding', zo waar schuwt Van Thijn. De Industriebond FNV verwijt de organisaties voor allochto nen, met het Nederlands Cen trum Buitenlanders (NCB) voor op, allochtonen 'dood te knuffe len'. De bond zegt dat in Kader- breed, het blad voor kaderleden. Het NCB vindt positieve actie voor allochtonen belangrijk. De Industriebond denkt echter dat bevoordeling van de ene 'zwak ke' groep boven de andere niet werkt. Amsterdam Op en in de parkeergarage van de flats Geldershoofd en Gravestijn in de Amsterdamse Bijlmer meer staan veel autowrakken te wachten op de sloop. De auto's zijn daar door gebruikers neergezet om te sleutelen en zijn daarna in de steek gelaten. De dienst parkeerbeheer probeert van de wrakken af te komen door af en toe een aantal auto's Biefstuk scoort goed in Randstad Randstedelingen eten meer biefstuk dan mensen uit ande re delen van Nederland. In het noorden is de voorkeur voor braadlappen groter dan elders en in het oosten en zuiden wordt vooral soepvlees gecon sumeerd. Dat blijkt uit een consumentenonderzoek in op dracht van de vleesindustrie. De Nederlandse huishou dens kochten in 1993 voor 6,5 miljard gulden aan vlees. De gemiddelde Nederlander ver bruikt jaarlijks 82,5 kilo. Ruim de helft daarvan Is varkens vlees. Europees gezien is de Neder lander geen grote vleeseter. Denemarken is met ruim hon derd kilo per persoon koplo per. In Groot-Brittannië is de vleesconsumptie met 70 kilo het laagst. Celstraf voor laten misbruiken van dochtertjes Een 30-jarige Hengelose is gis teren veroordeeld tot zes jaar cel en TBS met dwangverple ging. De rechtbank van Almelo acht bewezen dat de vrouw meer dan een jaar lang onder dwang haar drie dochtertjes van 2,6 en 8 jaar liet prostitueren. De feiten vonden plaats in haar woningen in Dordrecht en Hengelo. In deze laatste plaats werden de kinderen diverse malen verkracht door een of meerdere mannen. Ook werden video- en foto-opnamen van de sessies gemaakt. De meisjes zijn inmiddels uit huis geplaatst. Aantal gemelde gevallen explosief hoger IN DE PEILING Het aantal artsen dat wordt vervolgd wegens hulp bij euthanasie groeit. Minister Hirsch Ballin (justitie) wijt dit aan het groeiende aantal meldin gen en het feit dat veel zaken zijn blijven liggen. Dit stuwmeer is ontstaan omdat het Openbaar Ministerie heeft gewacht op wetgeving. Nu die wetgeving er is kan het de zaken beter toetsen, al dus minister Hirsch Ballin gisteren tijdens een mondeling overleg over de registratie van eutha nasie door artsen. Een kamermeerderheid staat achter deze meldingsprocedure. Het aantal gemelde gevallen van hulp bij zelf doding en euthanasie is de afgelopen jaren opge lopen van 591 in 1991 tot 1323 in 1993. Sinds 1990 is een meldingsprocedure op vrijwillige ba sis ingevoerd. Het aantal gevallen waarin tot ver volging werd besloten, is gestegen van één in 1991 tot veertien in 1993. Bij twaalf van de veertien gevallen vorig jaar werd vervolgd omdat onduidelijk was of het over lijden van de patiënt op korte termijn was te ver wachten. Volgens het D66-kamerlid Kohnstamm is dit een nieuwe trend in het vervolgingsbeleid. „Een jaar geleden was het voor het Openbaar Mi nisterie geen reden om tot vervolging over te gaan als de patiënt was overleden terwijl hij niet terminaal was." Minister Hirsch Ballin ontkende dat het beleid is veranderd. DEN HAAG GPD Het bestrijden van uitkerings- en premiefraude levert dit jaar minimaal 170 miljoen gulden minder op dan gepland. Deze tegenvaller voor het kabinet kan nog verder oplopen. De lagere opbrengst bij de fraudebestrij ding wordt vooral veroorzaakt door te late en slechte invoering van de maatregelen. Dit jaar zou een serie maatre gelen de uitkeringsfraude en premie-ontduiking met ruim 1 miljard gulden terugdringen. Staatssecretaris Wallage (sociale zaken) gaat daar in zijn begro ting van uit. Dat bedrag wordt niet gehaald. Na drie maanden concludeert de staatssecretaris dat de fraudebestrijding zeker 170 miljoen gulden lager uitvalt. Strenger en strikter terugvor deren van onterecht verkregen uitkeringen valt 25 miljoen lager uit. De fraudebestrijding door sociale diensten levert 20 mil joen minder op dan verwacht. Het beboeten van fraudeurs komt ook nog onvoldoende van de grond. Dat de opbrengst bijna twin tig procent lager uitvalt dan ge raamd, ligt aan traagheid bij de wetgeving en de uitvoering er van. Zo moest Wallage de Soci ale Verzekeringsraad dwingen de koppeling van gegevensbe standen van bedrijfsverenigin gen tot stand te brengen. In middels waren maanden verlo ren gegaan aan onwil en onder linge kinnesinne bij bedrijfsver enigingen. Seks en politiek Het Tweede Kamerlid Marjanne Soutendijk (CDA) heeft geen moeite met homoseksualiteit. Ze zegt hierover in het blad Sekstantvan de Nederlandse Vereniging voor Seksuele Her vorming (NVSH): „Zolang rela ties van welke aard ook voldoen aan criteria van duurzaamheid en wederzijdse verantwoorde lijkheid is het goed. Onaccepta bel vind ik het steeds wisselen van partners." Ook pedofilie is voor haar niet uit den boze. „Zolang de relaties door de vol wassenen niet als wegwerparti kel worden beschouwd, ben ik eventueel bereid me tolerant op te stellen", zegt ze, om daaraan toe te voegen: „maar ik denk toch dat het in de fractie niet zal worden geaccepteerd." Foutje Van Mierlo De 'dossierkennis' van Hans van Mierlo, D66-leider en kan didaat-premier, laat het soms wat afweten. Voor RTL V gleed de D66-voorman uit over de ge voelige materie van de Neder lands-Indische militairen die al jaren bij de Tweede Kamer kla gen over hun achtergestelde be handeling. Tijdens het pro gramma 'Vragenvuur' stelde een Indische Nederlander Van Mierlo de vraag waarom gehan dicapte militairen van het Ko ninklijk Indisch Leger (KNIL) zoveel slechter worden behan deld, dan de lotgenoten die in de Duitse strijd gehandicapt raakten. „Het is tenslotte Ne derland geweest die Japan de oorlog heeft verklaard. Dus Ne derland moet de gevolgen dra gen..." Maar nog voor de vra gensteller was uitgesproken sprak Van Mierlo corrigerend: „Het is Japan dat Nederland is binnengevallen, althans de oor log heeft verklaard..." Niets is echter minder waar. Het was Nederland die tegelijk met de Verenigde Staten en Groot-Brit- tannië Japan op 8 december 1941 de oorlog verklaarde na de aanval op Pearl Harbor. Enkele dagen later viel Japan Celebes binnen. Geloof in CDA Anders dan de verzamelde opi niepeilers blijven de handelaren op de politieke aandelenmarkt (PAM94) er vooralsnog vanuit gaan dat het CDA straks op 3 mei de grootste partij van het land wordt. Weliswaar moest het aandeel van Brinkmans par tij direct na de desastreuze pei lingen van vorige week fors inle veren maar het aandeel krab belde, vooral na het KRO-pro- gramma 'Reporter' over het omstreden commissariaat van de CDA-leider snel weer op. Uiteindelijk moest het CDA 1,0 cent inleveren en stond gisteren aan het eind van de middag op een koers van 22,0 cent. Wel kwamen de aandelen PvdA en D66 de afgelopen week wat dichterbij. De PvdA noteert nu 20,5 cent (was 19,5) en D66 18,2 cent (was 17,1). Het aandeel WD zakte naar 18,7 (was 19,1). Premier Kok? Het CDA moet er niet moeilijk over doen om onder PvdA-lei- der en dan premier Kok aan te schuiven als het CDA bij de ver kiezingen niet als eerste partij uit de bus komt. CDA-minister Kooijmans (buitenlandse za ken) zegt dat in een vraagge sprek met het weekblad Vrij Ne derland van deze week. Volgens Kooijmans is Kok een 'buitengewoon bekwame man'. le mee het museum en onthalen". ,,nd,„ te Ede het kantoor- «■1/1 mei hebben onbekenden Defeneie 1 (0;.; d,fensie- gebouw van antl_nilltariBtleoheieux«i uitvoert, ®et anti Militarisme) leuzen werden !\r"rou*,n haarlem arthur maandag Waar een inbraak niet goed voor is. Leden van de anti-mili taristische actiegroep Onkruit haalden in de nacht van 18 op 19 november 1984 in Utrecht bij een onderdeel van de toen malige Landmacht-Inlichtin gendienst een groot aantal ge heime stuldcen weg. Daaruit bleek dat 178 burgers en 64 or ganisaties als 'staatsgevaarlijk' in de gaten werden gehouden. De inbraak stelde de Europese commissie voor de Rechten van de Mens in staat een baanbre kende uitspraak te doen. Want tot op heden heeft de Nederlandse burger maar wei nig in te brengen als hij denkt schade te ondervinden door de activiteiten van bijvoorbeeld de BVD. Neem nu de Rotterdamse ir. J.T. Wilman. In de jaren '50 werd hij door de BVD bestem peld als communist, raakte zijn baan kwijt en bleef bijna veertig jaar werkloos. Al die jaren vocht hij voor re habilitatie en pas dit jaar kwam er voor hem eindelijk hoop op eerherstel. Minister Van Thijn (Binnenlandse Zaken) zegde op 17 februari in de Tweede Kamer toe te zullen onderzoeken op welke wijze Wilman kan wor- Na de inbraak in de Knoopkazeme publiceerde Onkruit een deel van de buitj den gerehabiliteerd. Waar Wilman er tientallen ja ren voor nodig had om zelfs maar te kunnen bewijzen dat de geheime dienst zijn leven ruï neerde, maakte de actiegroep Onkruit het zich gemakkelijker. In het kantoor van de Contra Inlichtingendienst (CID) in de Knoopkazeme in Utrecht werd ingebroken. De daar aangetrof fen documenten leverden voor een aantal mensen het overtui gende bewijs op dat inlichtin gendiensten een dossier over hen hadden. Dat wilden ze vervolgens in zien. Met de Wet openbaarheid van bestuur (WOB) in de hand stapten veertien mensen en één organisatie uiteindelijk naar de Afdeling rechtspraak van de Raad van State. Burgers, zo werd gezegd, hebben immers geen enkele mogelijkheid zich te verweren tegen eventuele verkeerde gegevens in hun BVD-dossier. En dat kan je je le ven lang achtervolgen. De uitspraak van de Afdeling rechtspraak liep op een teleur stelling uit. Op 9 maart 1988 stelde de Afdeling vast dat de BVD burgers niet hoeft te vertel len of de dienst informatie over hen heeft. Volgens de staatsra den mochten de ministers van binnenlandse zaken en defensie terecht weigeren te zeggen of de BVD of de Landmacht Inlichtin gendienst gegevens over de be trokken burgers had. Het doen van mededelingen bergt het gevaar in zich dat daardoor inzicht wordt gegeven in de werkwijze van de dien sten, aldus de Afdeling. Daar door kan het functioneren wor den ondergraven, zo werd ge zegd. Op de uitspraak viel wel wat af te dingen, maar in het Nederlandse rechtssysteem heeft de Raad van State het laatste woord. Wat dan nog rest, is de weg naar Straatsburg. Nederland heeft immers het Europese Ver drag voor de rechten van de Mens (EVRM) ondertekend. De Commissie voor de Rechten van de Mens en het Europees Hof waken over de uitvoering van dit verdrag. En hoe goed Neder land zijn zaakjes ook voor el kaar denkt te hebben, het laat nogal eens een steekje vallen. Een voorbeeld is het zogeheten kroonberoep, dat in Straatsburg volledig onderuit werd gehaald en tot een aanmerkelijke wijzi ging van ons rechtssysteem leidde. Ook nu is het misgegaan. Tien mensen die hun zaak bij de Afdeling rechtspraak hadden verloren, stapten naar de Com missie en op grond van de bij de inbraak verkregen gegevens gaat deze instelling er zonder meer van uit dat over hen een geheim dossier bestaat. Neder land heeft dat in de procedure in Straatsburg ook niet weer sproken. De Commissie heeft de kla gers allereerst ontvankelijk ver klaard, hetgeen op zich al op merkelijk is, omdat bij het over grote deel van de ingediende klachten de procedure hier strandt. Daarop volgt een defi nitieve inhoudelijke beoorde ling van de zaak, hetgeen leidt tot de vaststelling dat Neder land de mensenrechten schendt. In de uitspraak, waarin de Commissie uitvoerig naar eer dere beslissingen verwijst, wordt allereerst de vraag aan de orde gesteld of in dit geval spra ke is van inbreuk op de privés- fecr. Die vraag wordt bevesti gend beantwoord. Volgt de vraag of er een wettelijke recht vaardigingsgrond is voor die in breuk. Nee, aldus de Commissie. Zo is al eerder door het Europese Hof vastgesteld dat een burger het recht moet hebben op waarborgen tegen het willekeu rig toepassen van geheim in lichtingenwerk. Daar moet ade quate rechtsbescherming tegen zijn. luist bij geheim overheids- werk zijn de risico's voor de burger groot, aldus het Hof. De uitspraak is nog gebaseerd op de situatie dat Nederlandse inlichtingen- en veiligheids diensten hun werk doen op ba sis van een Koninklijk besluit van 5 augustus 1972. Inmiddels is echter per 1 februari 1988, zoals de Commissie ook meldt, de 'Wet op de inlichtingen- cn veiligheidsdiensten' van kracht. Die wet ondervangt de inhou delijke kritiek uit Straatsburg echter in het geheel niet. Neder land zit dus met een probleem.

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 3