'Moeder van Nicaragua' blijft geloven in nationale verzoening 'Politiek erkent ouderen, maar protest blijft nodig' Feiten &Meningen Justitie is spoor bijster 'Dat tentje is ons geluk geweest' WOENSDAG 13 APRIL 1994152jV°E plè MWaenzouWDE oom, pat mt>&~ j oovt0ZN$r a JM"' )l 8. *-O ZwAfT <qelP I ëfHfEA I 2 m>i\wiv.R. sf. oWIWMn-W 1DT is^ÉAltfc OKAwemoM*^ „In de periode dat ik regeer zullen de Nicaraguanen zich verzoenen", zei Violeta Chamorro kort nadat ze in 1990 verrassend tot president van Nicaragua was gekozen. Vier jaar lang is het Mid- denamerikaanse land tot op het bot verdeeld en verscheurd geweest, maar sinds kort bestaat er een sprankje hoop dat haar befaamde uitspraak alsnog bewaarheid wordt. Honderden voormalige rechtse guerrilla strijders (contra's) leverden de afgelopen weken hun wapens in en verklaarden zich bereid zich in te zetten voor een permanen te vrede. Linkse en rechtse politieke partijen maakten een begin met het bijleggen van hun politieke tegenstellingen. Voor het eerst sinds anderhalf jaar kwam het parle ment onlangs weer in volledige samenstel ling bijeen. „Zowel ter linker- als ter rechterzijde heb ben de radicalen gefaald", verklaarde een parlementslid van de linkse sandinisten. „De overgrote meerderheid van de Nicara guaanse maatschappij heeft besloten dat er grote behoefte bestaat aan stabiliteit en vre de." Chamorro brengt vanaf vandaag tot en met 15 april een officieel bezoek aan Nederland, vandaag is ze de gast van koningin Beatrix en prins Claus. Een dag later voert Dona Violeta besprekingen met premier Lubbers en enkele ministers. Belangrijk voor haar is eveneens een ontmoeting met vertegen woordigers van het Nederlandse bedrijfsle ven. Haar boodschap zal duidelijk zijn: het straatarme Nicaragua heeft dringend be hoefte aan buitenlandse investeringen. Enkele maanden geleden dreigde Nicara gua nog af te glijden naar de totale anar chie. Chamorro leek het einde van haar ambtstermijn (1996) niet te halen. Het land ging gebukt onder politiek en crimineel ge weld. Rechtse en iinkse guerrillastrijders, respectievelijk ex-contra's en voormalige sandinistische militairen, grepen naar de wapens en gijzelden parlementsleden. Bei de groeperingen verweten Chamorro dat ze haar verkiezingsbelofte om landbouwgrond voor hen beschikbaar te stellen bij ontwa pening, niet waarmaakte. De conflicten leidden tot ingrijpen van het regeringsleger en eisten tientallen mensenlevens. Chamorro was de politieke steun van de UNO-coalitie een los verband van con servatieve partijen en voormalige contra-re- bellenkwijtgeraakt. De UNO-partijen, die door interne verdeeldheid uiteenvielen, verweten haar dat zij haar oren te veel liet hangen naar de sandinisten. De linkse san dinisten hadden weliswaar de verkiezingen verloren, maar behielden het opperbevel hebberschap over leger en politie. Merkwaardig genoeg was het de sandinisti sche oppositie die Chamorro steunde in het doorvoeren van rigide economische maat regelen. De president boekte successen met haar economische liberaliseringsbeleid. De hyperinflatie, in 1990 nogzo'n 12.000 pro cent, verdween nagenoeg. Van de cordoba wist ze weer een stabiele munt te maken. De armen betaalden het gelag voor haar be zuinigingsbeleid, maar volgens de 'moeder van alle Nicaraguanen' was er geen alterna tief. „Ik heb een vaderland geërfd dat com pleet bankroet was", zei ze in een interview. Terwijl ze politiek steeds afhankelijker werd van de sandinisten, kreeg Chamorro het ook aan de stok met de sandinistische lei ding. Onder druk van de Verenigde Staten zegde zij legerleider Humberto Ortega de De geloofwaardigheid van Justitie is de laatste weken zwaar op de proef gesteld. Drie affaires passeerden in veertien dagen tijds de revue. Eerst was daar de oploop van illegalen bij het kantoor van de vreemdelingenpolitie in Amsterdam, gevolgd door een soortgelijke oploop een week later bij het kantoor in Rotterdam. Het zou hier gaan om een vrij willige melding van een paar duizend ille galen die bij geruchte hadden vernomen dat een algemene amnestie zou zijn afge kondigd. Huiselijk gezegd: een paar dui zend illegalen kruipen uit hun schuilplaats om zich te wagen in het hol van de leeuw. Staatssecretaris Kosto van de PvdA. de man van de ferme woorden over illegalen, heeft altijd gezegd dat illegalen linea recta het land dienen te worden uitgeknikkerd. De burger denkt: dit is een gouden gelegen heid. Schakel het leger in, breng de mensen met al die werkeloze legervoertuigen keurig naar een goed omheind kazernelerrein, doe daar een kort maar krachtig onderzoek en een ieder die hier illegaal is gaat daarna on verkort op transport. Zo gaat dat niet in Nederland. De politie stuurt de mensen naar huis met het beken de verhaal over cellentekort en arresteert een enkeling die van naar huis gaan niet wil weten. Kosto staat dus volledig in zijn hemd en met hem het doldrieste illegalenbeleid. Wij hebben gewoon geen illegalenbeleid. We hebben slechts een beleid voor mensen, die zo stom zijn om zich te melden aan een van onze loketten. Nederland wordt geregeerd door een op hol geslagen bureaucratie, die het aan elke creativiteit ontbreekt. Zij die voornemens zijn dit land illegaal te betreden, lachen zich een bult en ge lijk hebben ze. Ik zou zeggen, maak aan deze bespotte lijke vertoning een einde en gooi de boel maar open, met daarbij de boodschap: je moet we' voor jezelf zor- r gen en maak je er Pim Fortuyn een troep van dan is medewerker het enkele reis terug naar het land van herkomst. De tweede affaire waaraan ik overigens nog weinig woorden vuil wil maken, is de IRT-affaire. Niemand treedt af en niemand gaat met ontslag. De daders liggen op riant Nederlandse wijze op het kerkhof. De ver antwoordelijken hebben grote fouten ge maakt. Onder toezicht van burgemeester Van Thijn heeft de politie gewoon ingebro ken, op zijn Lubbers inkijkoperaties gehe ten. Een keiharde verkrachting van de rechtsstaat. Van Thijn blijft zitten en trekt na het kamerdebat ook nog in twijfel of Nordholt wel fouten heeft gemaakt. Ten slotte de flinterdunne affaire-Brink man. Net als bij de geruchtmakende arres tatie van de familie Van der Valk blijkt de FIOD eendrachtig samen te werken met de pers. Een justitiële opsporingsdienst die het op een akkoordje gooit met de pers, de rechtsstaat in de vuilnisbak. Niet meer en niet minder. Er zit lijn in al deze affaires. Verantwoor delijke politici blijken totaal geen vat te hebben op de justitiële en politionele orga nisaties, die onder hun verantwoordelijk heid functioneren. Of het nu gaat om mi nisters, burgemeesters of kamerleden, het is alles dezelfde kleffe machteloosheid. Het is overigens een door de politiek zelf opgeroe pen duivel. In de strijd tegen de misdaad en de illegale instroom van vreemdelingen was geen middel te veel en immer veel geld voorhanden. Het blijkt het paard van Troje te zijn. De opperbureaucraten van Justitie en Politie hebben hierin een vrijbrief gezien om naar eigen bureaucratisch inzicht te handelen. Resultaat: een onaanvaardbare oprekking van de rechtsstaat en nauwelijks enige ver betering van de veiligheid en bescherming tegen misdaad van de burger. Het illegalen- vraagstuk is verworden tot een hoofdstuk uit een melig cabaretprogramma. Het wordt tijd voor een hele grote schoonmaak. Zoals iedere huisvrouw weet, moet je de trap van bovenaf aan vegen, liefst met nieu we bezems. Op 3 mei komt de eerste gele genheid om daar een aanzet toe te geven. WIM STEVENHAGEN IN AM&TEWVW HEEFT W8M ÖEENTID? 0/M PE W0WEHT6 ilffEN NA IZS-AffAlte, WAMT /View IS Al WEER 0£ll6 £EN NIEPWe' Uim ^EAf^ANlSEHAie cWlMAWEir |N <0 te elimineren. Pas dan kan ze zich weer met volle overgave wijden aan het gezinsleven „Ik ben weliswaar president van Nicaragua, maar ook nog steeds huiswouw. En aan het eind van mijn termijn word ik dat opnieuw", zei ze jaren geleden. DEN HAAG TJABEL DALING „We hebben niets van de strijd gemerkt, we kampeerden in eeij heel klein stukje tropisch regen woud. Even dachten we, we blijven hier lekker zitten, als enige nog overgebleven Neder- ^jjj landers in Rwanda." De uit Nederland afkomstige tandarts is gisteren geëvacueerd Et vanuit Burundi, het buurland van het door etnisch geweld ge- BIH teisterde Rwanda. In het militaii aan hospitaal Neder-over-Heem- beek (bij Brussel) vertelt hij wat hem de afgelopen dagen over kwam. Net als de andere evacués is hij aangeslagen door de plotselinge orgie van geweld. Samen met een wiend die voor een vakan tie naar hem was toegekomen, besloot hij afgelopen vrijdag niet naar de hoofdstad Kigali te gaan, maar een tentje op te zet ten in een deel van het tropisch regenwoud. „Dat is ons geluk geweest, anders waren we er misschien niet zo vanaf geko- Via de radio kwamen de berich- U ten over geweld. „Die kwamen als een donderslag bij heldere hemel. Eerst dachten we nog, het zal wel meevallen. Maar al les is los, iedereen vecht tegen iedereen." Het tandheelkundig project waar hij aan werkte is voorlopig stopgezet. De twee Nederlanders maakten deel uit van een groep van tweehonderd voornamelijk Belgische evacués die op het militaire vliegveld Meisbroek werd ontvangen. Naast een voor hen klaar staand medisch team was ook het Belgische ko ningspaar aanwezig om hen te begroeten. p-*- De buurman van P. Hendrikse, I een kweker in tropische pot- A planten, werd vorige week ver- ti moord. „Uit het niets kwamen W er ineens vijftig mensen. Die sloegen het huis van mijn buur man, een Hutu, in elkaar." Hen drikse, van huis uit een Zeeuw, bleef nuchter onder de omstan- digheden. Hij had in 1953 de ™el watersnoodram p al overleefdj^n' in Burundi een bloedige staats- Pee greep meegemaakt en in 1990 *^e< de hevige onrust in Rwanda. Hij laat met pijn in het hart zijn 8eö met zorg opgebouwde kwekerijle^ achter, in de hoop er ooit te j kunnen terugkeren. De moge- ter lijkheden voor tuinbouw in Afri- ka zijn goed, meent hij. de Een Nederlandse vrijwilliger uit Amsterdam zegt dat de geweld daden in Rwanda niet van een simpel etiket stammenstrijd zijn te voorzien. Niet alleen Tutsi's f-|- worden vermoord, ookintellec- X tuelen, mensen uit het zuiden, en mensen met dure kleding. Q Wanneer hij weer verder kan werken, is ongewis. Ook de tandarts ziet zichzelf koningsstok gekregen v a Tutsi krijgt thuis ee Violeta Chamorro wordt hartelijk ontvangen tijdens een visite 'in den lande'. wacht aan. Een woedende Daniel Ortega, voormalig president en broer van de legerlei der, beet haar toe dat zij 'niet de eigenaar van Nicaragua was'. De president heulde met de gringo'ssuggereerde hij. Chamorro leek vermalen te worden tussen de sandinisten en haar voormalige medestanders uit de UNO-coalitie. Een 'bloedeloze staats greep' dreigde. Maar de pogingen van haar UNO-coalitie om hun eigen president af te zetten, verzandden door internè verdeeldheid. De president, die volgens critici vooral op haar adviseurs leunt, bleef tegelijkertijd volharden in haar mening dat Humberto Ortega moet af treden. Deze week verklaarde ze in een inter view met La Prensa, de krant die wordt gerund door haar familie, opnieuw dat de legerleider dit jaar nog zal opstappen. Ook als Chamorro er in slaagt de breekbare vrede in Nicaragua te handhaven, wachten haar nog veel problemen. Haar ideaal van na tionale verzoening kan pas worden voltooid, als het op één na armste land van Latijns- Amerika (na Haïti) de extreme armoede weet Vanuit de achterban van de katholieke ou derenbond Unie KBO werd de laatste tijd de vraag wel gesteld: is het nog wel nodig, dat protest in het PSV-stadion? In het CDA wordt niet meer gesproken over bevriezing van de AOW en ook de andere partijen zijn zeer omzichtig over de AOW. Voorzitter Van Son (71) kan zich de twijfel over de mani festatie van vandaag ook wel voorstellen. „En voor een bejaard echtpaar in het hoge Noorden is Eindhoven een hele reis", stelt ze praktisch vast. Belangrijkste winstpunt, aldus Van Son, is dat de politiek tot de erkenning is gekomen dat „de AOW niet zonder meer gelijk is aan een sociale uitkering. Vanuit dat vertrek punt redeneer je een heel andere kant op. Dat is van belang voor de nabije toekomst, wanneer er gesproken moet worden over de houdbaarheid van de AOW op langere ter mijn." Dat de manifestatie zinvol is, lijdt voor haar geen twijfel. Ten eerste omdat er nog steeds reden is tot protest, want zekerheid over het behoud van de koopkracht van de AOW'ers in de komende jaren is er niet. Ten tweede moet het ook een demonstratie worden die de macht van de ouderenbonden onder streept, zowel in de richting van de politiek als naar de ouderen zelf toe. Over belangstelling van de politiek hebben de ouderenbonden dezer dagen niet te kla gen. Iedere serieuze politieke partij wilde de afgelopen week een gesprek. „En dan meestal op het hoogste niveau, dus de lijst trekker zelf of de partijvoorzitter", aldus Van Son. „Het is een feit dat we door de politiek niet meer worden genegeerd. We nemen nu een plaats in op de politieke agenda", vindt ook voorzitter Baar (67) van de protestante ou derenbond PCOB. Hij signaleert dat er de afgelopen jaren een proces op gang is geko men, waarin de politieke invloed van de ou derenbonden zich in toenemende mate heeft doen laten gelden. Hij wijst onder meer op de discussies over de eigen risico's in de gezondheidszorg. „Anders dan vier of vijf jaar geleden, heb- met zo'n twaalf procent gedaald is, weet hij ook niet, maar dit keer was er onder de ou deren 'absoluut sprake van een latente spanning' die tot uitbarsting moest komen. Dat het CDA voor de laatste druppel heeft gezorgd, vindt Hoek van Dijke niet echt ver velend. Maar hij was dan ook jarenlang ir de PvdA lid van Gedeputeerde Staten gi van Zuid-Holland. Overigens kan de PvdA re t al bij voorbaat rekenen op zijn stem op ïei, maar er wel vast en zeker vanuit gaan dat de ANBO-voorzitter vandaag ook de AOW-plannen van de sociaal-democra ten zal hekelen. Hoek van Dijke rekent erop dat er „tussen 13 april en 3 mei iets gebeurt", dat de AOW-plannen van de vier grote partijen alsnog zullen worden bijgesteld. Hij toont zich in deze optimistischer dan zijn collega- voorzitters „De partijen doen er verstandig aan dit keer goed naar ons te luisteren. De uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen heeft laten zien wat er gebeurt als ze dat niet doen", zegt hij. De ANBO-voorzitter wijst in dit verband ook op het succes van diverse lokale oude renpartijen. Een van die partijen - het Alge meen Ouderen Verbond - zou volgens de laatste peiling goed zijn voor maar liefst vier zetels in de Tweede Kamer. Van Son, Baar en Hoek van Dijke zien die ontwikkeling met lede ogen aan. Voor een stemadvies aan de leden voelen ze hele maal niets, want die zijn oud en wijs ge noeg om zelf een keuze te maken, maar dit willen ze alle drie wel gezegd hebben: „Poli tieke partijen die zich alleen richten op de belangen van één specifieke groep zijn geen lang leven beschoren. Een stem op zo'n partij is een verloren stem. Waar het om gaat is maximale druk uitoefenen op de be staande partijen en dan vooral op die par tijen die kans maken op deelname aan een regeringscoalitie. Daar staan de ouderen bonden voor", zegt Hoek van Dijke. DEN HAAG RON MEERSHOEK Voor de ouderen blijven er redenen bestaan om te protesteren, want zekerheid over het behoud van de koopkracht van AOW-ers in de komende jaren is er niet. foto anp ben we nu weerklank gevonden in de poli tiek voor de opvatting dat invoering van ei gen betalingen voor ouderen niet moet lei den tot een opeenstapeling van kosten." Maar los van dat proces, staat ook voor Baar buiten kijf dat de AOW-affaire de machtspositie van de ouderenbonden een forse impuls heeft gegeven, die zich behalve in serieuze aandacht van de politiek ook heeft vertaald in duizenden nieuwe leden. Het totale aantal leden van de drie bonden Unie KBO. ANBO en PCOB - in volgorde van grootte - overschrijdt ruimschoots het half miljoen (op een totaal van 2,2 miljoen 65-plussers in Nederland). Enige dankbaarheid jegens het CDA lijkt op zijn plaats. Die partij staat immers aan de wieg van de AOW-affaire door in januari onverhoeds en op tamelijk harde wijze het inmiddels aangepaste bevriezingsplan voor de AOW naar buiten te brengen. Aan dat soort cynisme doen Van Son en Baar, ex- wethouders van het CDA in respectievelijk Haarlem en Heemstede, niet mee. Van Son zegt die 'foute presentatie' als pijn lijk te hebben ervaren: „De andere partijen lachten zich rot, terwijl hun plannen ook niet echt rooskleurig waren voor de AO W'ers'. Maar, zo voegt ze eraan toe, „je kunt het niet allemaal aan de slechte presentatie wijten, de boodschap zelf was ook gewoon slecht". Zowel Van Son als Baar meent dat de AOW hoe dan ook een belangrijk verkiezingsitem was geworden, ook wanneer die belabberde presentatie niet had plaatsgehad. Voorzitter Hoek van Dijke (64) van de ANBO, de niet- confessionele ouderenbond, deelt die visie. Hoe het kan dat de koopkracht van de AOW zonder noemenswaardig protest sinds 1980

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 2