VVD Zoeterwoude steunt college niet IS bi D66 Wassenaar: 'Er is een spelletje met ons gespeeld' ■3 STEEDS Boven Voorschoten pakken donkere wolken zich samen Leiden Regio Leiderdorpse politiek belooft beterschap De tijd staat nog wel even stil Stomp wij kers moeten meer belasting betalen Jaar cel geëist tegen Oegstgeestse fraudeur 1 j/VOENSDAG 13 APRIL 1994 CHEF HENNY VAN EGMOND. 071 -356414. PLV -CHEF HANS «OENEKOOP. 071 -356413 19 jlPERDORP» De goede bedoelingen over- en heersten gisteren tijdens de in- lg"j'e ^tallatie van de nieuwe gemeen- !Uit.jeraad in Leiderdorp. De niet- ie follegepartijen D66 en Groen >p, Links zegden toe het nieuwe en dagelijks bestuur van de ge- >ge- meenle, bestaande uit WD, CDA. BurgerBelangen en PvdA), 'e~'kritisch maar constructief te ^benaderen. s Openheid en betere communi- ge. catie waren de sleutelwoorden ig in tijdens de gemeenteraadsverga- dering die gisteravond voor het eerst in nieuwe samenstelling vergaderde. Voor een afgeladen tribune werden de raadsleden beëdigd en de wethouders ge kozen. Bij de benoeming van de wethouders stemde alleen Groen Links blanco. Over één ding waren de partijen het met elkaar eens: de Leider- dorpse politiek heeft wat goed te maken bij de burgers. En daarom moet de relatie tussen burger en bestuur flink verbe terd worden. Daar heeft het nieuwe college plannen voor, zoals een klachtenregeling voor Leiderdorpse inwoners. ..Laat de gemeente het goede voor beeld geven door een goede lei ding van de ambtelijke organi- de van A. Roest, fractievoorzitter van het CDA. De collegepartijen willen dat het sportcentrum De Does en Muzenhof in gemeentelijke handen blijft. Op welzijnsgebied wordt niet verder bezuinigd. Bij de woningbouw wordt rekening gehouden met een evenredige verdeling van koop- en huurwo ningen. Tijdens het debat had D66- fractievoorzitter Grootaarts geen goed woord over voor de manier waarop het nieuwe col lege tot stand is gekomen. „Toen ik op de eerste vergade ring van de onderhandelaars pleitte voor een grotere open heid was het tot mijn stomme verbazing BurgerBelangen dat met de traditionele partijen te gen lag." Het verzet tegen mo gelijke belangenverstrengeling van de kersverse wethouder A. van Dijk (BBL) heeft D66 inmid dels opgegeven. De parttime wethouder ruimtelijke orde ning, volkshuisvesting, openba re werken en grondzaken die te vens werkzaam is bij het minis terie van VROM, bracht een werkgeversverklaring mee die hem moest vrijpleiten van een vermenging van belangen. Voor D66 reden om de discussie te beëindigen. rder De Zoeterwoudse WD heeft gisteravond tegen de benoe- nm~ ming van de wethouders R. Hogenelst (CDA) en A. Rin- iorio-gersma (Progressief Zoeterwoude) gestemd. ZOETERTWOUPE $ij de gemeenteraadsverkiezin- _gen van 2 maart gingen de libe ralen van twee naar drie zetels. De Zoeterwoudenaren hebben aangegeven dat ze een verande ring in het beleid willen. De VAD ziet die wens niet vertaald in de kandidaten voor het wet houderschap", oordeelde W- 'er H. van der Kooi. Hierop vroeg FZ-fractievoor- 2itter J. Stuijt of de WD soms wethouder wilde leve ren. Van der Kooi antwoordde bntkennend: „Dat kan alleen als politieke partij dit ini tiatief ondersteunt. Dat streven lijkt me niet te realiseren." De WD wilde vooral een sig naal geven, omdat CDA en PZ wel voor beide wethouders Btemden. De liberalen hebben nooit onder stoelen of banken gestoken dat ze graag een colle ge hadden willen vormen met PZ. Maar deze partij koos toch voor samenwerking met de ou de coalitiepartner CDA. Ook is de WD tegen het 'va ge' beleidsprogramma dat CDA en PZ voor deze raadsperiode hebben samengesteld. Van der Kooi: „Zoeterwoude gaat een hele moeilijke tijd tegemoet. Het college speelt hier niet op in. Als de gemeente na 1997 in derdaad minder uit het ge meentefonds krijgt, moet Zoe terwoude flink in de financiën gaan snijden. Dan moet je niet afwachten, maar nu al maatre gelen treffen." De liberalen houden liever vast aan de uit gangspunten van hun eigen verkiezingsprogramma dat zij concreter vinden dan het be leidsprogramma. Stuijt vond het jammer dat WD niet meedoet aan 'dit uitermate gezonde be leidsprogramma'. „De hand wordt wel degelijk op de knip gehouden. Zo halen we alleen in uiterste nood geld uit de re serves of de post onvoorzien. Maar we hebben met opzet za ken open gelaten zodat er sa men met de raad en de burgers beslissingen genomen kunnen worden." Opvallend is dat het college van B en W de burger op allerlei manieren meer wil betrekken bij het gemeentebeleid. Zo wil het gemeentebestuur in een plan aangeven hoe burgers hun klachten over de woonomge ving kunnen indienen en wat er vervolgens mee wordt gedaan. Verder onderzoekt het college of het mogelijk is dat bewoners zelf hun buurt onderhouden met een gemeentelijk budget. In 1995 zullen ambtenaren in ventariseren welke plekken Zoeterwoudenaren als onveilig beschouwen en hoe dat kan worden opgelost. 10wassenaar joost panhuysen door de WD gedo lde gemeenteraad van Wassenaar was nog maar net """geïnstalleerd of D66-fractie- voorzitter A. de Vries ging in de aanval. Hij hekelde de wijze waarop CDA en WD de overige fracties uit het college hebben geweerd. „D66 en PvdA hebben 0.32voor joker zitten onderhande- 0.OOlen. Zo ga je niet met elkaar om", aldus De Vries. In het nieuwe, kleinere college keren de wethouders A. Pruijs (WD), Ch, Aptroot (WD) en V. leers^Wensveen (CDA) terug met ver- mm zwjiarde portefeuilles. D66 had 0 o graag de vierde wethouder gele- 01 verd, maar die is door WD en q j CDA uit bezuinigingsoverwe- o i gingen afgeschaft. De Vries ver- o.o weet WD-lijsttrekker Aptroot °°|valse hoop te hebben gewekt over de deelname van PvdA of D66 aan het college. „We heb ben het gevoel dat met ons, be wust of onbewust, een spelletje is gespeeld." De Vries kondigde een hardere oppositie aan en toonde zich niet geheel gerust over de gevolgen van de absolu te WD-meerderheid in de raad. „Zal deze fractie de verleiding kunnen weerstaan gewoon zijn zin door te drukken?", zo vroeg hij zich hardop af. PvdA-fractievoorzitter H. Goulooze zette ook de nodige vraagtekens bij het verloop van de college-onderhandelingen, maar benadrukte niet rancu neus te willen lijken. Evenals collega Van Rij (CDA) herinner de hij WD-lijsttrekker Aptroot nog eens fijntjes aan diens be lofte dat de WD zich niet zal schuldig maken aan machts misbruik. De voormalige wethouder Van Rij noemde het inkrimpen van het college een moedige besliss- sing. Van Rij: „Het zal ontegen zeggelijk een tandje hoger rij den worden voor het nieuwe college. Maar daar waar de ge meente financieel gezien zeer zwaar weer te verduren krijgt, past ook een afslanking van het bestuursapparaat. De nieuwkomers in de raad zijn vooral afkomstig uit de WD-fractie. Goulooze keert na een afwezigheid van vier jaar weer terug als PvdA-fractievoor zitter. Alleen in de tweemans fractie van D66 hebben zich geen veranderingen voorge daan, zodat WD-fractievoorzit- ter J. Vos spottend kon spreken van 'de meest conservatieve partij in de Wassenaarse ge meenteraad'. Het zal in het Oegstgeester raadhuis aan het Wilhelminaplein nog wel even vijf over half vier blijven. De klok van het bijna honderd jaar oude raadhuis (uit 1899, ontwerp van H. Jesse) luidt al een tijd je niet meer. Het uurwerk valt nog wel te repareren door een klokkenmaker. Maar de bel produceert op de hele uren een dusdanig hard geluid en dus ook trilling dat de kans bestaat dat het hele torentje naar bene den komt zetten. Behalve een horloger moet er dus ook een aannemer aan te pas komen om de toren te verstevigen. Een andere oplossing is het vervangen van de bel door een van een kleiner formaat die minder harde slagen maakt. Een beslissing over de toekomst van klok en toren wordt waarschijnlijk genomen als het nieuwe gemeentebestuur gaat proberen de zogeheten 'raadhuiskwestie' tot een goed einde te brengen. FOTO HIELCO KUIPERS De stadsrubriek Steeds houdt na bijna 15 jaar op te bestaan. Dat wil niet zeggen dat ludieke, opmerkelijke of tragi-komische verhalen over typisch Leidse zaken buiten de krant worden gehouden. Op de pagina 'Gesprek van de Dag' wordt de traditie op dat punt voortgezet. In deze laatste aflevering wordt nog eenmaal stilgestaan bij enkele hoogte- en dieptepunten van de afgelopen jaren. Rare gebeurtenissen, gemeentelijke dwalingen en opvallende plaatsgenoten. Dat is een korte omschrijving van de o o vele onderwerpen die sinds 00 1980 in Steeds hebben gestaan, g 3 Driemaal per week had de o.o rubriek een apart plaatsje op de 00 pagina Leiden. Duizenden 00 onderwerpen,honderden 3 0 j ingezonden brieven en 3 6telefonische reacties, zowel I positief als negatief, maar altijd S?| gelezen. Het succes is nu tevens de ondergang. In het Leidsch Dagblad is sinds anderhalfjaar, driemaal per week een pagina opgenomen met de titel Gesprek van de Dag. Een hele pagina met gekke voorvallen, misstappen van de overheid en buitengewone regiogenoten. Een hele pagina Steeds derhalve maar dan ook betrokken op de gemeenten rondom Leiden. En twee dezelfde rubrieken is er al snel een te veel. Verkeer(d) De onderwerpen van de afgelopen jaren overziend, is het verkeer, in al zijn facetten, een van de meest besproken topics. Parkeerperikelen, paaltjes en omleidingen bleven voor grote ergernis zorgen. Werd begin jaren tachtig nog geschreven over de problemen die binnenstadbewoners hebben met de onstuitbare opkomst van Waalpalen en Leidenaartjes, anno 1994 is het autoluwe centrum, het parkeerregime en het gedrag van parkeerwachters voor bewoners en winkeliers een bron van grote zorg. Of het nou autootje pesten was of een stap in de richting van een beter milieu, daar bleven de meningen over verdeeld en de Steeds-kolommen mee gevuld. Woongenot Een ander onderwerp dat geregeld terugkeerde, was wonen. En behalve burenruzies en andere aantastingen van het woongenot was doen en laten van de Leidse woningbouwverenigingen (WBV's) favoriet. De huurders hingen met regelmaat van de klok aan de telefoon om woedend te melden dat de woningbouw weer van alles had nagelaten. De lekkages aan het dak, de schimmel in de douchecel, het loslatende plafond, de stinkende kruipruimte, er was altijd wel iets mis in het huurhuis waar door de WBV al maanden niets aan gedaan was. Neem bijvoorbeeld het echtpaar Bleiji in de Van Hogendorpstraat. Geheimzinnige lekkages in een scheefgezakte woning, in een straat die eigenlijk gesloopt en opnieuw opgebouwd zou moeten worden, omdat de eerste renovatie een zinloze aangelegenheid is geweest. De woningbouwverenigingLeiden zocht, maar kon de oorzaak van de lekkage niet vinden. Leidse stadsrubriek door René van der Velden Jaap Visser Over de eerste twee jaar van de rubriek Steeds verscheen begin jaren tachtig een boek. Op de voorkant stond George Gussenhoven afge beeld, een bewogen buurtbewoner van de Oude Rijn. En hoe lang duurde het niet voordat er eindelijk iets werd gedaan aan het complex aan de Surinamestraat of de door een renovatie omgeploegde binnentuin van Haagwijk aan deBeethovenlaan. Woningbouwvereniging de Sleutels en de Stichting Haagwijk speelden elkaar geruimte tijd de bal toe, voordat eindelijk werd besloten om de ouderen weer eens een aardig stuk groen te bieden om op uit te kijken aan het einde van hun AFBEELDING LEIDSCH DAGBLAD levensavond. Ronduit schrijnend waren de ervaringen van de 89-jarige hartpatiënt E. Mark, die aan de Verweijstraat woont. De Sleutels weigerde hem een grotere aanrecht, omdat met standaard keukenblokken wordt gewerkt. En Mark had die ruimte nou juist nodig omdat zijn gezichtsvermogen sterk achteruit is gegaan. Maar regels blijven regels. De WBV's zijn ook niet gelukkig met alle verbouwingen die in de huurhuizen worden gepleegd. Complete keukens worden bij een verhuizing gesloopt omdat alles weer in de oorspronkelijke staat moet worden gebracht. Ook als nieuwe bewoners tot overname bereid zijn. Volgens de woningbouwverenigingen is dat logisch omdat zij de verantwoordelijkheid voor slecht uitgevoerde verbouwingen niet willen dragen. Maar zonde blijft het wel. Wat minder starheid bij de WBV's en wellicht ook een wat soepelere opstelling van de huurders hadden veel problemen bij voorbaat kunnen oplossen, maar Steeds voer er wel bij. STOMPWUK LIESBETH BUITINK De gemeente Leidschendam, waaronder Stompwijk valt. ver wacht dat de belastingen in de komende vier jaar fors moeten worden verhoogd. „De financië le perspectieven voor de ge meente zien er ongunstig uit", verwijst het collegeprogramma naar de korting op de uitkering uit het gemeentfonds. Het nieuwe college van Leids- chendam, bestaande uit CDA, WD, D66, PvdA en Gemeente belangen, wil de belastingen en tarieven het liefst alleen trend matig verhogen. Bezuinigingen op het personeel, een verlaging van de subsidies en beperking van de onderhoudswerkzaam heden moeten de belangrijkste financiële klap opvangen. Als het nodig is wordt echter ook de onroerend-zaakbelasting verhoogd. De gemeente wil verder 25.000 gulden besteden aan de onrendabele vervoerslijnen in Leidschendam. Alternatief ver voer, zoals een belbus en een treintaxi, wordt daarbij onder zocht. Dat zou voor Stompwijk een blijvende verbinding met Leidschendam kunnen beteke- Beleidsprogramma Oegstgeest ligt oppositie zwaar op de maag oegstgeest loman leefmans 'Een goede menukaart voor de toekomst, maar verkeerd sa mengesteld'. Zo verwoordde CDA-raadslid G. Kempen giste ren de kritiek van oppositiepar tijen CDA en D66 op het nieuwe beleidsprogramma 1994-1998. Vorige week presenteerden de collegepartijen Leefbaar Oegst geest. WD en Progressief Oegstgeest hun voornemens voor de komende raadsperiode. Daarin voeren inspraak, in breng en openheid de boven toon. „Maar vier wethouders blijf ik te veel van het goede vin den. Het programma lijkt een goede start, maar ik zal het po sitief kritisch blijven volgen", al dus de voormalige D66-wet houder en nu 'gewoon' raadslid M. Poelmans gisteren tijdens de installatie van de nieuwe ge meenteraad. Kempen van het CDA bleef in de culinaire terminologie. „Het programma lijkt me heerlijk maar zou wel eens zwaar op de maag kunnen komen te liggen." Ondanks de lichte kritiek van CDA en D66, goed voor vier van de zeventien raadszetels, heer ste verder algemene instem ming met de beleidsnotitie. Warmonds raadslid snel vertrokken warmond arie schakenbos Bij de installatie van de nieuwe gemeenteraad gisteravond maakte PW-vertegenwoordiger W.P. Herngreen direct bekend dat zijn raadslidmaatschap slechts van korte duur zal zijn. Vanwege een re organisatie bij zijn huidige werkgever, werd hij genoodzaakt elders aan de slag te gaan. Onlangs is hij benoemd tot directeur van de GGD Noord-Limburg. In de zomer verhuist hij naar Venlo. PW heeft nog geen opvolger gevonden. De eerstvolgende op de kandidatenlijst van de verkiezingen, Karin van Egmond, lijkt niet direct voor de hand te liggen. Zc maakte deel uit van de vorige PW- fractie, die door de partij min of meer op een zijspoor werd gezet. den haag/oegstgeest Trio aangehouden met verdachte werktuigen in auto De politie heeft vannacht rond vier uur op de Erasmuslaan in Oegstgeest drie Amsterdam mers van 17, 23 en 26 jaar aan gehouden. In de auto van het trio lagen inbrekerswerktuigen. De drie zijn overgebracht naar het politiebureau. Daar zijn zij vandaag aan de tand gevoeld over hun bedoelingen in Oegst geest. Gokverslaving, vergeetachtig heid en een gebrekkige kennis van de regels zouden er voor gezorgd hebben dat een 57-jari- ge Oegstgeestenaar de sociale dienst voor 169.000 gulden zou hebben opgelicht. De man hield gisteren voor de Haagse recht bank vol dat hij zich nooit van enig kwaad bewust was ge weest. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van achttien maanden, waarvan zes voorwaardelijk. De Oegstgeestenaar wordt er van verdacht tussen mei 1989 en maart 1993 een RWW-uitke- ring genoten te hebben zonder opgave van ander inkomen. Ook zou hij in die periode heb ben samengewoond met een 38-jarige vrouw uit Oegstgeest zonder dit aan de sociale dienst te hebben doorgegeven. Hier mee voorkwam hij een korting op zijn uitkering. De verzwegen inkomsten kreeg de Oegstgees tenaar uit de opbrengst van het huis van zijn ouders. Zijn moe der besloot het huis te verkopen en verdiende daarmee ruim 290.000 gulden. De zoon had recht op de helft van de op brengst, maar hij verzweeg deze inkomsten voor de sociale dienst. Het verdiende geld werd snel opgemaakt, grotendeels door de 85-jarige moeder van de man die naar zijn zeggen zwaar goksverslaafd was en het geld in rap in casino's verspeelde. In totaal zou de man 20.000 gul den hebben ontvangen. De zoon beweerde dat hij door zijn moeder altijd was ge bruikt als hulpje. Hij bracht de vrouw dagelijks naar casino's in Rotterdam, Den Haag en België. Ook schakelde ze hem in om geld van de bank te halen. Dat hij ooit had samenge woond ontkende de man ten stelligste. Hij gaf wel toe de helft van de tijd in het huis van de vrouw te verblijven, maar dat was om op de kinderen te pas sen. Ook 's nachts. Officier van justitie De Waard overlegde allerlei verklaringen en rekeningen waaruit de sa menleving bleek. Hij geloofde dat de man zelf het geld had vergokt. Raadsman Evers pleitte voor vrijspraak. Volgens hem is er onvoldoende bewijs voor het verzwijgen van hoge inkomsten naast de uitkering. Volgens Evers was de man het slachtof fer geworden van de heerszucht van zijn moeder. „Hij was haar voetveeg, haar klusjesman." De rechtbank doet 26 april uitspraak. Leiden Los van verkeer of wonen, Steeds ging in de eerste plaats over mensen, over maffe, boze, ludieke, bijzondere of opmerkelijke Leidenaars. Echte glibbersdie protesteerden, het slachtoffer waren van iets of iemand, een actie ontketenden of bijzonder werk deden. Vaak mensen die bewogen of betrokken waren bij de stad. Ouderenstrijder 'ome' Joop Vervoorn uit Noord, parkeerkruisvaarderen slager Van der Zon, actievoerder en tegenwoordig raadslid Daan Sloos, huisarts en veelvuldig verenigingsbestuurder Har Meijer, winkelier en grapjas Peet Labruyère en horecavoorvechter Leo Kamphues. En dan waren er natuurlijk de plaatselijke politici, veelal van PvdA-huize. Zonder hen was de stadsrubriek nooit uitgegroeid tot speelbal van verontrusting in de Leidse samenleving. Geen bestuurlijke beslissing zo klein of er kwam protest en geregeld werd Steeds speler op het veld der onenigheid. Dat is nu ten einde. College verwacht dat de lucht weer zal opklaren leiden frank buurmanen andere belangrijke zaken. Ook komt er eens in de twee jaar een open dag voor de burgers. Ten aanzien van verkeer en vervoer wordt ge streefd naar verbetering van de verkeersveilig heid. Rotondes worden daarbij gezien als een goede oplossing. De wijk Starrenburg wordt mo gelijk met een rotonde op de Veurseweg aange sloten. De gemeente onderzoekt met de Centrale Stichting Kinderopvang Voorschoten de moge lijkheden voor een derde kinderopvang-accom- modatie in Bijdorp of Starrenburg. De exploitatie ervan zal moeten geschieden door het aantrekken van voldoende bedrijfsplaatsen. Het college wil de bouw van woningen voor kleine huishoudens (ouderen en jongeren) bevor deren. De gemeente blijft verantwoordelijk voor het toewijzingsbeleid, maar woningbouwvereni gingen krijgen mogelijk meer bevoegdheden. Het nieuwe afspiegelingscollege werd gister avond overeenkomstig het voorstel samengesteld. Dat betekent dat de huidige WD-wethouder J. van de Poel een zware portefeuille krijgt met openbare werken, volkshuisvesting, milieu, ver keer. economische zaken en onderwijs. CDA-wet houder F. ten Have zal zich bezighouden met fi nanciën, ruimtelijke ordening en sport. Voor de nieuwkomer in het college, wethouder H. Smits van D66, resteren dan nog welzijn, sociale zaken, asielzoekersbeleid en cultuur. Het gemeentebestuur van Voorschoten spant zich in om fascistische, racistische en ondemo cratische opvattingen zo veel mogelijk aan de kaak te stellen en te bestrijden. Deze passage staat in het collegeprogramma, dat gisteravond werd vastgesteld tijdens de raadsvergadering, waarin de nieuwe gemeenteraad werd geïnstal leerd. Dat collegeprogramma heeft als titel 'Donkere wolken...blauwe luchten' meegekregen. De titel heeft betrekking op het zware weer dat de ge meente tegemoet gaat, onder meer als gevolg van een lagere uitkering uit het gemeentefonds in de nabije toekomst. Dat heeft volgens burgemeester mr. P. Cannegieter onder meer tot gevolg dat er een zwaarder beroep op de burgers gedaan zal moeten worden. Niettemin verwacht net college dat de lucht op den duur weer zal opklaren. Het Voorschotense gemeentebestuur wil de con tacten met de burgerij verbeteren. Dat zal onder meer gebeuren door het instellen van een com missie die de klachten over het gemeentebestuur gaat behandelen, derhalve een ombudsfunctie krijgt. Meer dan voorheen zal de mening van Voorschotenaren over zaken die de gemeente be treffen worden gepeild. Tweemaal per jaar gaat de gemeente een voorlichtingsblad uitgeven, met daarin aandacht voor bijvoorbeeld de begroting

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 19