'Kerkdienst persoonlijker om jeugd aan te spreken' 3 Kerk Samenleving Bijbelse verhalen WOENSDAG 13 APRIL 1994 UIT DE KERKBLADEN Oerknal Dominee K.A. Bakker van de wijk Alphen aan den Rijn-Noord van de Gerefor meerde Kerk kijkt in de Rijnlandse Kerkbode terug op de opening van het ar cheologisch themapark 'Ar- cheon' in Alphen. „Merk waardig dat uitgerekend op Witte Donderdag midden onder de kerkdienst de oer knal vanuit het Archeon te horen had moeten zijn. In de Bron hebben wij van die oerknal niets vernomen. We lazen dan ook uit het Evangelie naar Johannes. En dal heeft het niet over een knal, maar over het Woord als bron van al wat is. En dal Woord doet wat een oerknal nooit kan: ruimte scheppen voor leven waar slechts woest en ledig was, chaos terzijde schui ven, leven wekken midden in dood. Woord - voor Jo hannes heeft het ook een naam en een gezicht, en wel van die Heer ons gege ven: Jezus uit Nazareth. Woord staat dan ook behal ve voor ruimte en adem schenken voor betrokken heid, voor genade, voor oog en oor hebben voor wat mensen breekt. Dat alles heeft een oerknal niet. Mis schien dus ook maar goed dat die overstemd werd door het Woord. Want een oerknal levert niet veel meer op dan woest en le dig. En zeker geen liefde die door dood heen gaat." Catechese (1) Jarenlang heeft dominee H.R. Plomp van de Gerefor meerde Kerk in Oegstgeest catechisatie gegeven uil de Heidelbergse Catechismus, schrijft hij in het Oegstgees- ter Kerkblad Oké. „Al moet ik er bij zeggen dat ik als predikant altijd gebruik ge maakt heb van bewerkin gen. De taal en het gedach- tengoed van de 16e eeuw hadden langzamerhand wel enige bemiddeling nodig. Bovendien gaf het de mo gelijkheid theologisch de accenten hier en daar wat te verleggen. Maar het be hield het karakter van het leerboek. En nog in mijn eerste jaren in Oegstgeest deden we een poging om volgens een leerplan te wer ken. Je had iets over te brengen. Je wilde aan jon geren de traditie leren als een grammatica, een spreekregel voor hun ge loof." Catechese (2) Het werd echter steeds moeilijker de jongeren te boeien, merkte Plomp. „Nu en dan had je een goed uur, maar echte betrokkenheid was er bij de meesten niet. Waar lag dat aan? Ik kreeg daar zicht op toen halver wege een seizoen een meis je zei: het lijkt net de school en dat wil ik niet in de kerk. Bij verder doorpraten bleek dat ze van de kerk iets an ders verwachtte: In de kerk praat je niet theoretisch ('je komt niet om te leren') maar gaat het om het con crete leven. Zo groeide ik naar een andere doelstel ling voor de catechese. Niet 'aan jongeren' maar 'met jongeren' leren geloven." Catechese (3) Centraal staat nu niet een geloofsleer, maar een con creet geloofsmodel, meldt Plomp. „Je praat en onder zoekt met elkaar hoe men sen gestalte geven aan hun geloof en waarom. Dat dwingt je als catecheet om te verantwoorden jij het op jouw doet." Derde Nederlandse Predikantendag in de Utrechtse Domkerk Als je kinderen wilt laten delen in het geloof, moet je als predikant de kerkdienst persoonlijk beginnen. Je moet eerst uitleggen wat het jou doet. Van daaruit kun je een bijbelverhaal voor hen geloofwaardig maken. Van oudsher is de volgorde van de liturgie precies omgekeerd: in de loop van de dienst wordt de voorganger steeds per soonlijker. Dat hield theologe B.E. van Pelt gisteren hervormde, gerefor meerde, lutherse, remonstrant se en doopsgezinde predikan ten voor op de derde Neder landse Predikantendag in de Domkerk in Utrecht. Van Pelt deed als stafmedewerkster bij de Nederlandse Zondagschool vereniging en de Hervormde Jeugdraad ervaring op met kin deren. De opbouw van de litur gie is volgens haar voor kinde ren 'een hinderpaal om het ge heimenis te verstaan'. Dat geldt ook voor de inrich ting van de kerk en de taal die wordt gebruikt. Rijen stoelen achter elkaar met iemand er voor associëren kinderen niet met een een feest of een kring gesprek - dat een viering zou kunnen zijn - maar met een leersituatie. Wat de taal betreft: het is volgens Van Pelt niet erg dat kinderen bepaalde woorden niet kennen, maar dan moet de context wel begrijpelijk zijn. Dat is vaak evenmin het geval. Van Pelt reageerde op het re- Het wegnemen van 'de hinderpaal om het geheimenis te verstaan' gebeurt s ciale kinderdiensten, zoals onlangs in de hervormde kerk van Noordwijk. Hazerswoudse religieuze weg uit Rwanda DEN HAAG ANP Van de zeven Nederlandse religieuzen (vier mannén en drie vrouwen) in Rwanda zijn er vier onderweg naar Nederland. Onder hen is 'Witte Zuster' Leny Droogh uit Hazerswoude. Van twee religieuzen is nog geen be richt ontvangen, één blijft voorlopig op haar post. In totaal zijn twee Witte Zusters, behalve Droogh ook zuster Anne Catharine, uit Rwanda vertrokken, vertelt zuster Annie van de orde in Boxtel. „Ze hebben hun post verlaten, die volledig werd vernield toen zij niet aanwe zig waren. We weten nog niet hoe en wanneer ze terugko men." Afgelopen maandag zijn er vanuit de hoofdstad Kigali per fax nog berichten van hen binnengekomen. Zuster Droogh (58) werkt sinds 1962 als verpleegster in Rwanda. Zuster Anne Ca therine (61) afkomstig uit Waalre, is vanaf 1969 werk zaam in Ruanda als cateche te en sociaal werkster. De derde Witte Zuster, Johanna Dekkers, blijft vooralsnog in Rwanda. Zij woont in een vrij beschermd gebied. Dekkers (60), afkomstig uit Amster dam. werkt al 34 jaar in Rwanda, vanaf 1976 voor de zelfstandige Rwandese orde Abizeramariya. feraat o prof. dr. J.P. Boendermaker, hoogleraar voor het Evange- lisch-Luthers Seminarium aan de Universiteit van Amsterdam en bijzonder hoogleraar litur giewetenschap aan de Vrije Universiteit. Hij benadrukte het belang van de intentie waarmee je als predikant iets zegt. De manier waarop je woorden uit spreekt moet 'iets uitstralen van het geheimenis'. Een zinsnede als 'Onze hulp is in de naam van de Heer' heeft volgens Boendermaker een 'peilloze diepte'. Zulke woorden moet je niet routineus uitspre ken, ook niet plechtig ('een zeer twijfelachtige toegevoegde waarde die niets helpt, integen deel') maar authentiek, zonder opsmuk, 'met werkelijk ontzag voor wat je in de mond neemt. Dan zullen de woorden stilte wekken'. „Predikanten lijden nogal eens aan teveel woorden", vindt Boendermaker. „Zuinig zijn, schrappen, proeven en herproe ven blijft de hele liturgie door geboden." Daarbij heeft hij geen bezwaar tegen bijbeltaal, die hij vergelijkt met eigen uit drukkingen in een familie, 'die ieder familielid verstaat en waar je veel meer in hoort dan de woorden op zich doen den'. BEROEPINGSWERK ir Aalten: Dalen te Franeker en Herbayum; naar Hendrik Ido Ambacht (wijk centrum): M. van Manen te Mijdrecht; naar Nieuw Stadskanaal (wijk 2): G.W. Smith te Tjerkgaast c.a.; naar Mid delburg (federatieve wijkgemeente Dorenbos: Slechte peilingen CDA en PvdA teken van Hogerhand HILVERSUM ANP De verpletterende verkiezingsnederlaag die opiniepeilingen voor de coalitie voorspel len, is volgens drs. L.P. Dorenbos 'een teken van Hogerhand'. Dat zegt de vroegere EO- directeur en pro life-activist in een open brief aan de CDA-politici Brinkman en Hirsch Ballin, getiteld 'Dood over Neder land'. Na de opeenvolgende waarschuwingen in de vorm van vlieg- en waterrampen en plotselinge overlijdens (Dorenbos noemt niet de naam van de vorige minister van binnenlandse zaken Ien Dales) zijn de cij fers van de opiniepeilingen een oproep 'te rug te keren tot de absolute bescherming van het leven, voordat we nog ergere oor deelsrampen over ons afroepen'. De christen-democratie doet 'niets an ders dan bijbelse normen met voeten tre den, terwijl het juist de simpele bijbelse principes zijn die een volk redden. Het lijkt wel alsof het verboden is de waarheid te spreken', zo zegt de actievoerder van Schreeuw om Leven. Met een verkiezingskaravaan zal Doren bos door het land trekken om de bevolking op te roepen uitsluitend op die partijen te stemmen die absoluut voor de bescherming van het leven zijn. Voorafgaand is er een 24 uur durende gebeds- en vastenwake op het Binnenhof. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen: te Rotterdam-Feijenoord t.b.v. de varende gemeente (in sa menwerking met AGKOOB-deputa- ten) en walgemeente: drs. L. Krüger te Sliedrecht. Aangenomen: naar Voorthuizen: D.C. Coppoolse te Papendrecht. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen: te Lutten: E C- Ouwejan, kandidaat te Hoogeveen; te Monster: R. Heidate VALKENBURG i.c.m. KATWIJK; te Baflo-Warffum i.c.m. Pieterburen: Joh. A. Schelling, kandi daat te Kampen. Bijbelse verhalen voor jonge kinderen Elke kinderbijbel draagt het stempel van zijn tijd. „Dat is goed", schrijft Lieke van Duin in de verantwoording van 'Bijbelse verhalen voor jonge kinderen', „want het gaat er immers om de bijbelverhalen naar het kind toe te brengen. En een kind van nu leeft in een andere we reld dan een kind uit 1957." In dat jaar verscheen 'Bij belse verhalen voor jonge kinderen' van de hand van D.A. Cramer-Schaap voor het eerst. De uitgave gold destijds als een uiterst moderne kinderbijbel, die aan vankelijk vooral in vrijzinnige kringen werd gebruikt. Cramer-Schaap ging, waar mogelijk, uit van het kind in de bijbel. Bekende figuren als Kaïn en Abel, Izaak en Lot werden in hun kindertijd gevolgd of bekeken door de ogen van kinderen die niet in de bijbel worden ge noemd maar waren ontsproten aan de fantasie van de schrijfster. Zoals Tiras, het zoontje van een torenbou wer in Babel, of de kleine Levi, die alles wilde weten over Johannes de Doper. Het resultaat was een uiterst toegankelijk verhalenboek, dat na het aarzelende begin zijn weg vond naar een groot publiek. Het werd niet minder dan 31 keer herdrukt en verscheen in vier ande re talen. Dat 'Bijbelse verhalen voor jonge kinderen' na 35 jaar aan een 'revisie' toe is, heeft niet alleen te maken met het verouderde taalgebruik. Ook inhoudelijk was het boek inmiddels wat gedateerd. De kinderen van nu hebben een veel bredere kijk op de wereld dan hun leeftijdgenootjes uit de jaren vijftig en zestig. Vooral door de televisie worden ze veel vaker met geweld ge confronteerd. In dit tijdsgewricht past het dan ook niet meer om de bijbelse verhalen te kuisen op wreedheden of deze helemaal achterwege te laten, zoals Cramer- Schaap deed. De schrijfster zelf vond dat ook, maar was BOEKBESPREKING D.A. Cramcr-Schaap cn Annemarie van Hacringen voorjoucje kinderen niet meer in staat die herziene versir gen. Wel had ze voor haar dood in i plaar' allerlei aanwijzingen gegeven v zelf te vervaard i- re versie van haar verhalenbijbel en liet ze zelfs concep ten na voor een aantal nieuwe hoofdstukken. Dat voorbereidende werk nam Lieke van Duin, kin- derboekrecensente van het dagblad Trouw, als uit gangspunt voor de bewerking. Maar op onderdelen ging ze ook verder. Zo werden als te moralistisch erva ren passages - die niet in de bijbel terug te vinden zijn - geschrapt of gewijzigd en werden soms verhalen toege voegd om belangrijke bijbelse personages beter te laten uitkomen. Toch is Van Duin van mening dat 'Bijbelse verhalen voor jonge kinderen' nog steeds de signatuur van Cra mer-Schaap draagt. „De toegevoegde verhalen zijn zo veel mogelijk in haar verteltrant geschreven. Bij veran deringen zijn drie uitgangspunten gehanteerd. Primair: hoe luidt de bijbeltekst. Ten tweede: wat zou de schrijf ster ervan gevonden hebben als ze nu nog leefde. En verder: hoe vinden we de aansluiting met de moderne tijd zowel wat betreft christelijke levensvragen als wat betreft taalgebruik." Ook is de tekst door theologen op eventuele onjuistheden doorgenomen. Niet alleen tekstueel is 'Bijbelse verhalen voor jonge kinderen' er met deze bewerking sterk op vooruit ge gaan. De als 'typisch jaren vijftig' omschreven tekenin gen van Alie Evers uit de oorspronkelijke uitgave, zijn vervangen door kleurrijke illustraties van Annemarie van Haeringen. De kunstenares werkte ruim een jaar aan deze opdracht en draagt met haar beeldmateriaal bij aan het nieuwe, eigentijdse gezicht van dit uitste kende verhalenboek. Bijbelse verhalen voor jonge kinderen D.A. Cramer-Schaap en Annemarie van Haeringen. - Amsterdam Ploegsma, 1994. - 420 p. ISBN 90-216-1486-3. Prijs: 39,95 gulden. i moderne- PICKV DE RECHTER Mr. Jesse van Muylwijck COLOFON U SCHUMT EETJ HEEL GROOT CHOCOLADE- PAASEi TE tfE&e>EW OeSToLEfJ. AiiËT ER.G VJÊRSTAMDié Uitgave van Dagbladuitgever., Dami; DIRECTIE. B.M Essenberg, G P. Arno HOOFDREDACTIE Jan-Geert Majoo Nypels, Henk van der Post (adj). OMBUDSMAN R.D Paauw. tel dag 071-356215, of per post. 85,55 Fax 02521-19610. AB Leiden Telefoon 071-143545 ABONNEMENTEN Tel. 071-128030 bij vooruitt perac per kwartaal per jaar 329,30 "328,31 VERZENDING PER POST Nederiand: per kwartaal 125,50 ovenge landen op aanvraag KLACHTEN BEZORGING mat/m vrij: 18.00-19.30 uur, zat. 10.00-12 00 uur. Tel. 071-143241 HET WEER Depressie beheerst weer .EIDE Het zeegebied ten oosten van Groenland, waar elk jaar grote hoe veelheden ijs worden gevormd en weer afsmelten, iseen belangrijk studieobject voor klimatologen en oceanografen. Het is één van de plaatsen waar zogenaamd diep wa ter wordt gevormd. Bij de bevrie zing van zeewater wordt het zout afgestoten, waardoor het opper vlaktewater zouter en dus zwaarder wordt en naar de bodem van de oceaan zinkt. Deze 'waterpomp' is een essentieel onderdeel van het wereldomvattend systeem van stro mingen in de oceaan, die op hun beurt weer een wisselwerking heb ben met het wereldklimaat. Het bovengenoemde gebied is de afgelopen tientallen jaren aan op vallende klimaatsveranderingen onderhevig geweest. Vooral in de jaren zestig vormden zich uitge breide hoeveelheden zee-ijs; daar na heeft een lange reeks van zach te winters het pakijs tot minimale proporties teruggebracht. Daarbij is een verminderde werking van de pomp geconstateerd, die opper vlaktewater naar de diepten voert. Sommige wetenschappers maken zich zorgen. Er wordt door de ver minderde circulatie namelijk ook minder van het broeikasgas kool dioxide afgevoerd. Als de pomp werking faalt, zou dit tot een ver snelde opwarming van de aardat- pe heei uitschakelaar binnen de circulatie »ta" van de wereldzeeën en zien de uit- 'era; gevallen pomp als een tijdelijke colu zaak. Bovendien wijzen zij er op, Link dat er ondanks de veranderingen dag< bij Groenland geen wijziging is ge- mee signaleerd in de 'conveyor belt', het wereldomvattende circulatie- ji.rif systeem in de oceanen. Het betrok-j, ken gebied is wellicht aan te mer ken als één van de sleutelzones voor de vele geheimen die het ge drag van oceaan en klimaat nog it zich draagt. Het huidige weer wordt beheerst door een depressie met een kern de buurt van zuid-Zweden. Bij Ier land en Schotland is de druk flink gestegen, zodat er boven de Noord zee een stevige en kille noorden wind is opgestoken. Ook morgen trekken uitgestrekte wolkenlappen over, die soms dik genoeg zijn voorjf^ een bui. De zon heeft een onderge-'^ schikte rol; het kwik blijft staan op een graad of 10. Vanaf vrijdag krijgt het Schotse hogedrukgebied meer invloed. Dat betekent meer zon, terwijl de neerslagkans verder De afneemt. De noordenwind vermin- nljj dert in kracht, maar de ongunstige windrichting houdt het kwik voorlo-ger pig op een bescheiden niveau van 10 tot 12 graden. "ben; Dpe catif i tijde ZOET HET WEER IN EUROPA KNMI Weersvooruitzicht Geldig tot en met donderdag. Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Flinke perioden met zon, in Engeland van tijd tol vrijwel overal droog. Maxi ma rond 10 graden. België en Luxemburg: Vandaag vooral in de oos telijke helft van België en in Luxemburg wolkenvel den, morgen overal gere geld zon. Kans op wat re gen of een bui. Tempera turen 's middags circa 10 Midden-Frank- I 13 graden, morgen Noord rijk: In het noordoosten va daag vrij veel bewolking plaatselijk regen, in de J 1000 mete^sneeu golking en vrijwel droog. Middagtemperatuur langs Kanaal ongeveer 9 graden; elders daag maxima rc Vandaag droog meer bewolking en een enkele bui. Mid dagtemperatuur aan de kusten rond 20 graden, morgen vooral langs de west kusten enkele graden lager. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe temperatuur rond 18graden. Spanje: Vandaag flinke perioden met zon en vrij wel overal droog. Morgen wat meer be wolking, plaatselijk een regen- of on weersbui en aan de Golf van Biskaje veel wind. Middagtemperaturen van 13 gra den aan de Golf van Biskaje tot 21 gra den aan de Costa's ten zuiden van Beni- Canarische Eilanden: Afwisselend zon en bewolking en mor gen later op de dag een kleine kans op een bui. Aan de zuidstranden maxima vandaag rond 24 graden, graden lager. biddag gen e WEERRAPPORTEN DONDERDAG 14 APRIL 1994 Zon- en maanstanden Zon op 06.44 Zon onder 20. Maan op 08.09 MaanonderOO. Waterstanden Katwijk Hoog water 06.01 18.22 Laag water 01.57 14.11 Weerrapporten 12 april 20 uur: frac gev\ 32VOO OOlen. Marokko: Westkust: Veranderlijk bewolkt en kans op een bui. Middagtemperatuur onge veer 18 graden, bij Agadir enkele gra- Zuid-Frankrijk: Vandaag in de oostelijke departementen eerst nog plaatselijk regen, elders droog. Verder geleidelijk meer zon en minder wind. Middagtemperatuur oplopend naar 13 graden op het Centraal Massief en 19 graden bij Perpignan. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon, vooral morgen ook wolkenvelden. Vrijwel overal droog. Mid dagtemperatuur varldaag rond 18, mor gen ongeveer 20 graden. Italië: Overgang naar vrij zonnig weer. Vandaag ten zuiden van Rome kans op een regen- of onweersbui, morgen waarschijnlijk overal droog. Middagtemperatuur van daag in het algemeen rond 18 graden, morgen iets hoger Griekenland en Kreta: In het noorden van Griekenland vandaag eerst nog kans op een regen- of on weersbui. Verder perioden met zon en droog. Middagtemperatuur vandaag van 18 graden op Corfu tot 24 op Kreta; morgenmiddag temperaturen rond 21 Turkije en Cyprus: Langs de Turkse westkust vandaag en kele wolkenvelden. Verder flink wat zon. Droog. Middagtemperatuur van 20 gra den aan de Turkse westkust tot 25 op Cyprus. Rotterdam Vlissingen Cyprus 5 o i ginj 7 o.o wee i 0-2 vals iw 7 15 5 0.0 waw5 8 2 0.6 Kopenhagen licht bew. ono6 Las Palmas half bew n 10 Luxemburg Madrid Wisselvallig weer met veel bewolking en flink wat regen, boven de 1000 meter stevige noordenwind. Morgen in het zui den enkele opklaringen; in het noorden tot 13 ten zuiden van de Main. Zwitserland: Vandaag flink wat bewolking en vooral in het oosten en noorden enige tijd regen, boven de 1000 meter sneeuw Morgen half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog. Middagtemperaturen in de dalen van 12 tot 15 graden, bij föhn rond de 20 graden. Oostenrijk: Eerst bewolkt en perioden met sneeuw, in de dalen meest regen. Morgen wat meer zonneschijn, zeker ook nog wol ken: afnemende neerslagkansen. w6 16 11 0.01 vei w8 13 5 0.0 regenbui zzo2 8-2 13.0 HEINZ irpc —-nfrr

Leidsch Dagblad | 1994 | | pagina 18